met mell Inzameling voor vluchtelingen bracht meer dan 4 millioen op Nederland heeft andere volken een voorbeeld gegev Ook Kindervacantiewerk heeft levensbeschouwing tot basis I Waarin een klein land groot kan zijn Bisschoppelijke waardering voor oud-hoofdredacteur i mmm Gloetlampjes Ds Zandt 75 jaar Secr.- generaal van de Y.N. dankt Paspoort in zomer maanden één gulden duurder Ir J. P. J. Margry Aanwijsbare invloed op liet tegengaan van baldadigheid VAN V*SPLIT Tiende herdenking op de Woeste Hoeve Onderzoek naar staats invloed in werkgevers organisaties „Mag ik eens een werp hengel zien?" ill ZATERDAG 5 MAART 1955 PAGINA f Lr hm» iMk. a mm NEEM PER MAN fff©@ff ffsClliS* DRIEKWART KAN De actie van het Comité Vluchtelingenhulp 1954, waaraan het gehele Nederlandse volk heeft meegewerkt, heeft het indrukwekkende bedrag van 4.123.274,19 opgebracht. H.M. de Koningin prijst vrij gevigheid van ons volk Kosten minder dan 1 pet van de opbrengst Schitterend monurnenl „Da ge bedankt zèd, da widde". Met deze herinnering aan zijn Brabantse onderduiktijd in 1942, dankte mr Van Heu ven Goedhart alvast kort en krachtig voor dit schitterende monument van daadwer kelijke Nederlandse hulp aan de vluchte lingen. Een dank, die hij later in een uit voerige, nu en dan ontroerende rede, wan neer hij het diepe leed van de vluchtelin gen beschreef, accentueerde. Een blinde Roemeense vluchteling, die de heer Van Heuven Goedhart in Oostenrijk leerde kennen, schreef hem met Kerstmis 1954, na vaak geklaagd te hebben, dat hij zelf.» als blinde kon zien, dat het nu met de vluchtelingen wat beter g(ng. Men wist immers, dat er in Nederland wat aan de gang was. Integreren in de maatschappij Benoemd tot directeur Prov. Planologische Dienst in Noord-Brabant A HMS» Onder de talrijke bewijzen van sympathie, welke de heer Leo Hazelzet bij zijn afscheid als hoofdredacteur van ons blad mocht ontvangen is er één, welke wij alsnog gaarne publiceren; n.l. het persoonlijk schrijven van mgr J. P. Huibers, bisschop van Haarlem. f Ave Maria HAARLEM, 28 Februari 1955, Hooggeachte Heer Hazelzet, Bij Uw afscheid als hoofdredacteur van De Maasbode is het mij een behoefte U mijn bijzondere dank te betuigen voor alles wat U op journalistiek gebied voor Kerk en Vaderland hebt gepresteerd met onbezweken trouw aan onze heilige katholieke beginselen met ongebroken moed en volhardende ijver. Van harte wensen wij U aan de zijde van Uwe echtgenote nog vele gelukkige, stille en vreugdevolle jaren en wij hopen en bidden, dat Gods goedheid U eenmaal een eeuwige kroon zal schenken voor alles wat U voor het geestelijk heil van Uw medemensen hebt gedaan. Volgaarne schenken wij U en de Uwen onze Bisschop pelijke Zegen. Uw dienaar in Xo en Ma f J. P. HUIBERS, Bisschop van Haarlem Onafwijsbare plicht van stedelijke overheid Tokio Melbourne (Australië) Enniskillen Ierland Parijs Dinsdag 8 Maart Na Europese ILO-conferentie öe spinhengei De universele hengel Als een gespannen boog IVe gaan met de werphengel op stap Goede bussen een eerste vereiste (Van onze Utrechtse redacteur) Dit werd gisteravond meegedeeld in een stijlvolle bijeenkomst te Utrecht, een openbare vergadering, bedoeld om verantwoording van de werkzaam heden af te leggen. Bovendien werd het bedrag symbolisch aan de Hoge Commissaris der V.N. voor de Vluchtelingen, mr G. J. van Hewven Goedhart, overgedragen. Tot de aanwezigen behoorden minister mr F. van Thiel, minister mr Luns, een vertegenwoordiger van de minister van Justitie, de Commissaris der Koningin in de provincie Utrecht, mr C. Th. E. Graaf van Lynden van Sandcnburg en zijn ambtgenoot van Limburg, dr F. Houben. Op het podium, tegen een achtergrond, die versierd was met de Neder landse vlag en die der Verenigde Naties, was aan een tafel, waarop vlag getjes der verschillende landen prijkten, het Comité onder voorzitterschap van de heer M. A. Reinalda en mr van Heuven Goedhart gezeten. Na een muzikale opening door het kwar tet „Nos jungit musica", dat de avond een artistieke omlijsting gaf, deed de heer Reinalda allereerts mededeling van een brief vanH. M. de Koningin, aan wie reeds des morgens het resultaat was be kend gemaakt. „Het vervult mij met blijdschap, dat het Nederlandse volk", zo schreef H. M., „door deze vrijgevigheid opnieuw heeft getoond, begaan te zijn' met het droeve lot der vluchtelingen. Ik hoop. dat 't voorbeeld, dat ons kleine land met deze, door par ticulier initiatief gedragen actie, aan de wereld heeft willen geven, in andere lan den navolging zal vinden". Ook H, K. H. Prinses Wilhelmina prees in een brief de prachtige actie, die aan overleg tussen werkgevers en werknemers ontsproten is. De heer Reinalda herinnerde eraan, hoe Ds Zandt, die 75 jaar wordt, vertegen woordigt in de Tweede Kamer een stuk Politiek, dat langzamerhand meer en ■Peer traditie gaat worden. Stammend uit f'e tijd van de emancipatiegedachte en uit de school van Ds Kersten tegelijk,, is net niet zo verwonderlijk, dat bij niet ge heel is meegegroeid met de talrijke pro blemen, die over de maatschappij zijn heengetuimeld en die in de Staten-Gené- raal de behoefte hebben wakker geroepen aan deskundigen op allerlei terrein om deze problemen, waar de maatschappij Riee worstelt, baas te kunnen blijven. Temidden van die ontwikkeling is ds- zandt, na zijn studententijd de krachtdadig bekeerde, zoals men hem in protestant- Se kringen wel aanduidt, blijven staan °P het beginsel, dat hij droeg en waar door hij werd gedragen. Dat beginsel was de protestantse Kerk in ons land en Gods Woord, zoals dat in hem uit de Bijbel blonk. En nu kon de wereld zich ver der ontwikkelen zoals zij wilde- te dien °Pzichte was en bleef ds Zandt intransi gent. Wat niet in overeenstemming was ■bat Gods Woord of dit nu Rome was of e „vaccine-aanbidders" moest bestre den worden, daar hielp geen maatschap- P'.i en geen maatschappelijke ontwikkeling asn en zo werd hij een figuur in de Ka- }ber, die een aparte plaats kreeg, omdat fu.l immer en onversaagd een geluid deed "oren uit een voor welhaast allen voorbije ti.ld. ,..Ds Zandt en de moderne maatschappe- J*e problemen groeiden steeds meer van 'kaar weg; men zag het in het parle- ri e.bt duidelijk, al wil dat niet zeggen, hij voor die problemen daardoor geen meer had. Het was meer zo. dat ieder tj obleem voor hem werd overschaduwd in °r het beginsel, dat hij in hart en nieren v z'bh droeg en dat hem tot op de dag li b heden in de dertig jaren van Kamer- j.|llrnaatschap volkomen gestalte gaf. De rls'nda8s°ntheiligirig door treinen en sport., üLvaccinatie. Rome en zo nog enige za- W, Waren het, waarover hij dertig jaar te™? 'eder jaar gesproken heeft en waar- Zaf h hij ook na zijn 75ste verjaardag O],blijven fulmineren met heilige ver- «ardiging. Uit Zan<it is in de Kamer een figuur Zo,, 1 verleden geworden en, men mag dat p-Aen op zijn 75ste verjaardag, een roe- tegep. in de woestijn. Maar men kan het r"n H par'ementair gesproken, betreu- ven' v?' figureh als hij aan het uityWr- d-v„ '.bh- Want het verschil tussen hem en J|d Is. dat hij op zijn wijze een strij- st,.,ic£ gebleven' voor zijn beginsel en geen ^\vnii?,van verontwaardiging struikelen- ^r'?n blijven luisteren Met 'n glim- r is geworden voor een veelheid mere beginselen. De Kamer zal een St0rr|s: "mdat voor velen zijn stem p"n Br.^ l|it het verleden is geworden dit hpBf, va" tets dat voorbij is. Maar k -mnn te Mlen tijde van ds Zandt m-, eh: het vasthouden aan het- Is hu b z!=t als beginsel In dat opzicht -"v, u Vr"irbee!d geworden voor ve- Juarda beste wensen op zijn 75ste ver- vórig jaar April in een vergadering van de Stichting van de Arbeid deze lande lijke actie besproken werd, waarbij men de mogelijkheid om een millioen bijeen te brengen, niet denkbeeldig achtte. In Sep tember werd de uur-loonactie aangekon digd, welke het bedrag zeer snel deed aangroeien. Door de vrijwillige arbeid van zeer ve len de administratie was niet gering; 75.000 girostrookjes moesten o.m. ver werkt worden bedroegen de kosten minder dan één procent van de totale som, in totaal bijna 29.000, waarvan 2 3 voor reizen en voorlichting. Hier staat tegenover rente van het uitgezette kapi taal, welke reeds 7000 bedraagt. Dit bleek uit het financiële verslag, dat de secretaris-penningmeester, drs P. Bran- des, uitbracht. Het bedrijfsleven, werkgevers en werk nemers, bracht 41 pet van de totale som bijeen, de ambtenaren der overheid 32 pet., particulieren 19 pet., terwijl de res terende 8 pet bijeenkwam uit diverse ac ties, zoals toneeluitvoeringen, voetbal wedstrijden, enz. Het resultaat werd op geestige wijze bekend gemaakt door vijf vertegenwoor digers van het Nederlandse volk, een arbeider, een vrouw, een gepension- neerde en een scholier, die beurtelings op het toneel traden om in een grote glazen stolp eeh zak met munten te ledi gen, daarmee telkens het bedrag van een millioen symboliserend, waarna e^n aardig kereltje met de rest kwam aan dragen; nog altijd ruim 123 duizend gul den. De laatste jaren had spr. met zijn werk voor de vluchtelingen het gevoel op gen ijsvlak te zitten, die niet aan het kruien te krijgen was. Het kleine volk van Nederland, dat zelf In de ellende van de overstromingen heeft gezeten, heeft iets gedaan, waarvan men de betekenis misschien pas over jaren beseft. Het is het enige volk, dat de mouwen heeft opgestroopt en voor de vluchtelin gen aan het werk is gegaan. De heer Van Heuven Goedhart zelde dit overal bekend te zuilen maken: In de Economische Raad van de Verenigde Na ties, die spoedig in New-York begint; in de algemene vergadering der V. N. en bij alle regeringen, met wie hij onderhandelt, want er valt nog veel te doen. Er ts in Nederland democratisch gedacht en een goed samenspel geweest tussen regering In de vergadering, die het Comité Vluchtelingenhulp 1954 gisteren in Utrecht hield, is de volgende bood schap van de secretaris-generaal der Verenigde Naties, de heer D. Hammerskjoeld voorgelezen: Door meer dan een millioen dol lar ten behoeve van de vluchtelin gen bijeen te brengen geeft het Nederlandse volk een groots voor beeld van solidariteit en van ge loof in de idealen van de V.N. Het is nog maar kort geleden, dat Ne derland zwaar werd getroffen door een overstromingsramp, die een belangrijk deel van zijn grondge bied teisterde- Tegen de achtergrond van die gebeurtenis en zijn gevolgen kan men eerst recht de waarde schat ten van de Uurlonen, die de arbei ders van Nederland hebben be schikbaar gesteld, van de verdub beling daarvan door de werkgevers en van de milde giften uit alle an dere lagen van de Nederlandse ge meenschap. Ik beschouw het als een voor recht U allen, als Secretaris-Gene raal van de Verenigde Naties, te danken voor Uw prachtige bijdrage tot het werk van de organisatie op het terrein van de bescherming van en de hulp aan vluchtelingen. en volk, want de overheid stond met haar bijdrage in het voorste gelid. Nederland heeft iets historisch gedaan. Het is tien jaar na de bevrijding een schandvlek op de kaart van Europa, dat er nog 350.000 mensen als vluchtelingen leven, waarvan er 75.000 onder deernis wekkende omstandigheden in kampei» verblijven. Met liefdadigheid alleen zijn ze niet ge holpen. Men moet hun de volle kans ge ven om in het land, waar ze verblijven het gaat voornamelijk om Oostenrijk en Griekenland weer een eigen bestaan op te bouwen. Het probleem is in wezen doodeenvou dig, Dank zij een bedrag van 2,9 millioen dollar, dat de Ford-Stichting in Amerika schonk, kon geëxperimenteerd worden met deze mensen in een voor hen nieuwe maatschappij te integreren. Het is een financieel-economisch probleem, dat semi- wetenschappelijk benaderd moet worden De regeringen van de twee landen hebben er vimillioen dollar bijgegeven V°°r minstens 270.000 vluchtelingen - s,echts 60 a 70 duizend kunnen de eerste drie jaar door emigratie geholpen wor den moet in het land waar zij zijn, een plaats in het maatschappelijk leven ge creëerd worden. Dit vereist vakopleiding en credietverlening, terwijl ook huizen gebouwd moeten worden. Van het bedrag zal 20 pet dienen voor de vluchtelingen, „Naar hel buitenland gaan? vraagt tydig uw paspoort aan." Deze tekst staat op de affiche, die is uitgegeven door het provinciaal bestuur van Gelderland. Het is een van de middelen, waarmee men hoopt de grote vraag naar paspoorten in de maanden Juni, Juli en Augustus te verminderen, het andere middel is. dat er tijdens de genoemde maanden een ver hoogd tarief geldt. Een paspoort komt dan in totaal op zes gulden, tegen anders vyf gulden. Gelderland is de enige provincie met een gevarieerd paspoortentarief. Voor deze proef heeft het departement grote belangstelling, aldus werd ten provincie huize meegedeeld. Verleden jaar werden in de maanden Juni, Juli en Augustus 22.013 paspoorten afgegeven, tegen in to taal dat jaar 36.258 (Nijmegen, dat zelf standig paspoorten afgeeft, buiten be schouwing gelaten). De raming voor dit jhar in Gelderland is, dat er 60.000 pas poorten zullen worden aangevraagd. Met 49 van de 58 stemmen werd gisteren in de buitengewone zitting van de Prov. Staten van Noord-Brabant benoemd tot directeur van de Provinciale Planologische Dienst ir J- P. J. Margry b.i.. architect en stedebouwkundige jn Venray. Hij is de opvolger van ir H. M. Buskens, die thans directeur-generaal van Wederopbouw en Volkshuisvesting is. Ir J. P- J- Margry, een zoon van de be kende Rotterdamse architect Jos Margry, trad na het behalen van het diploma B. I. aan de Technische Hogeschool in 1940, in dienst bij de Limburgse streekplannen- dienst, Van 1941 tot 1945 was hij lid van het architectenbureau Margry te Rotter dam. Daarna vestigde hij zich te Venray als particulier architect, alwaar hij met een groot aantal bouwkundige en stede- bouwkundige opdrachten in Noord-Bra bant en Limburg werd belast. Ir Margry is 41 jaar. Van de krasse schaatsenrijder, die hier op de foto temidden van een aantql jeugdigvrienden en vriendinnen een baantje trekt, kunnen we terecht zeg gen, dat zijn schaatskunst van vóór de oorlog is: Hij is n,j g2 jaar oud! Het is de in f riesla'nd. geboren heer D. El zenpa, die in zijn jonge jaren menige prijs °P de smalle ijzers wist weg te die door ouderdom of invaliditeit buiten I halen. Wanneer het weer te slecht is, het economische leven staan. kan men hem in het Rusthuis te Den Burg treffen. (Van onze Utrechtse redacteur) Het vacantiewerk in Nederland krijgt meer en meer de aandacht. Geen wonder, als de goede invloed hiervan op het tegengaan van baldadigheid der jeugd duidelijk aanwijsbaar is. In Haarlem komt gedurende de maanden Juli en Augustus, wanneer er uitgebreide vacan- tie-spelen georganiseerd worden, balda digheid het minst voor. Baldadigheid komt overigens in ons land nog veelvuldig en in zeer gediffe rentieerde vorm voor. Een rapport wijst op een in dit opzicht droeve vindingrijk heid van de jeugd. Niet bepaald nieuw, maar toch ernstig is soms het dusdanige sneeuwballen gooien, dat van vandalisme gesproken kan worden. Zo moesten als een gevolg hiervan te Amsterdam in Januari 1050 lampen aan de openbare weg vernieuwd wórden. Op een enkele dag werden 400 lampen met sneeuwballen stuk gegooid. Wij kregen dit meegedeeld door de heer J. Pront op de gisteren in Utrecht gehouden conferentie van het Centraal Werkcomité Vacantie, waar ditmaal ge sproken werd over de wenselijkheid en het nut van provinciale en/of regionale contactorganen; eisen, die gesteld moeten worden aan voor de jeugd passende va- cantierecreatieterreinen; kennis van en scholing in spelen, vormen Van bezighe den binnenshuis en liederen ten behoeve van het kindervacantiewerk. Als voornaamste conclusie releveren we, dat in de toekomstige uitbreidings plannen van gemeenten en streken reke ning dient te worden gehouden met het projecteren van speeigebieden voor de jeugd, die beantwoorden aan de psycho logische behoeften vooral van de stads jeugd. Over de te stellen eisen hield de heer K. van Driel, chef van de afdeling Volks ontwikkeling der gemeente Rotterdam een inleiding. Sportvelden en kale grasvelden zijn vamvege hun eentonigheid weinig ge schikt en gewenst zijn speciale recreatie gelegenheden, b.v. parken, bossen, plant soenen en weiden, die in grote steden helaas schaars zijn. De stedelijke overheid heeft de on afwijsbare plicht hiervoor ruimte te re serveren. Het moet een gevarieerd gebied zijn echter geen natuurreservaat; een behoorlijke oppervlakte; geen verzamel plaats, opdat vacantie-ontspanning geen massabedrijf worde; liefst buiten de be bouwde kom; niet bij drukke verkeers wegen; een overzichtelijk en afgesloten geheel, terwijl er een goede accomodatie moet zijn, zoals b.v. een overdekte plaats om bij regenweer te schuilen. Afgeraden werd om met de kinderen in grote slenterpartijen naar het terrein te trekken. Het vraagstuk van het ver voer dient door en in de gemeenschap te worden opgelost, zowel wat de technische als de financiële kant betreft. Ir L. H. M. Brand, voorzitter van het Provinciaal Comité Kindervacantiewerk Limburg omschreef doel en taak van de provinciale regionale contactorganen. Het Kindervacantie-werk, zo zei hij, bedoelt het kind in vacantie-tijd naast ontspanning en vermaak vorming te ge ven. Het is een vorm van jeugdwerk en heeft als zodanig de levensbeschouwing mede tót basis, De heer A. Oosterlee, hoofd van de afdeling Vorming buiten schoolverband van het Ministerie van O.K. en W. heeft de bijeenkomst met enkele woorden ge opend. De nieuwe Japanse minister-president, Hatoyama, ontving een pe»itie. Niet vaii politieke strekking, want het was een verzoekschrift van ongeveer 25 buiten landers, die in Tokio woonachtig zijn. Zij verzochten hem „De grote Nationale Hondengevechten", die a.s. Zondag zui len plaats hebben, te verbieden. Niet minder dan 25 paar honden zouden, elkaar op leven en dood gaan bevechten en deze „sport" is in Japan nogal populair, hoewel het toch eigenlijk «I bijna veertig jaar officieel niet is toe gelaten dergelijke festijnen te organise ren. Het wonderlijke aan dit „Nationale Hondengevecht" is wel, dat het ge organiseerd is door het Japanse leiden de orgaan op kynologisch gebied, dat de naam draagt „Aiken no tomo". hetgeen zoals u onmiddellijk al zult begrepen hebben „De hondenvriend" betekent. Twaalf maanden gevangenisstraf was het vonnis, dat Charles Raeburn tegen zich hoorde uitspreken. Hij had dan ook een auto gestolen, die wagen helemaal naar Adelaide gereden en daar getracht het gestolen goed van de hand te doen. Het verbazingwekkende is echter, dat Charles Raeburn een man is zonder benen. Hij gebruikte twee stokken om het „voetwerk" bij de auto te verrich ten. De reden, waarom hij deze auto stal en trachtte te verkopen, was eigen lijk tragisch. Hij had het gedaan, z«i Charles Raeburn, om te voorkomen, dat zijn dochter ook beide bénen zou ver liezen, want ze leed. aan dezelfde ziekte als hij en de behandeling hiervoor zou zeer veel geld kosten. Gisteren werd Margaretha Little 108 jaar oud. Ze is zonder enige twijfel do oudste inwoonster van de Ierse Vrij staat. Ze verblijft in een ziekenhuis, waar ze overigens al vier jaar achter een vertoeft. Elf Amerikanen, bewapend met niet meer dan pijl en boog. ziin per vlieg tuig vertrokken om in de oerwouden van Frans Equatoriaal Afrika op groot wild te gaan jagen. De iacht zal drie weken duren. De heren zijn in ieder geval met pijl en boog wel wat mans, want allen zijn lid van een Amerikaanse boogschuttersclub. (Van onze correspondent) Dinsdag 8 Maart is het tie., jaar ge leden. dat op de Woeste Hoeve, halver wege Apeldoorn—Arnhem, 117 personen bijna allen verzetslieden op bevel van de bezetter gefusilleerd werden a»s wraak voor de overval op 'n Duitse leger auto, waarin de Duitse politiechef, Rauter. in ons land werd vervoerd. Evenals voor afgaande jaren zal dan op de plaats, waar 'n eenvoudig houten kruis de gedachtenis levend houdt aan deze massa-fusillade .en herdenking worden gehouden. De burgemeester van Apeldoorn, mr A. L. des Tombe zal bij deze herdenking he' woord voeren, evenals Deken G. C. Oost veen te Apeldoorn en de hofprediker Is J. F. Berkel. Het bestuurslichaam van de interna tionale arbeids-organisatie (ILO) heeft opdracht gegeven tot het opstellen van een rapport over de mate waarin organisaties van werknemers en werk gevers in de 70 leden-staten vrij zijn regerings-overheersing of toezicht. Aan de directeur-generaal, David Morse, is opdracht gegeven drie onaf hankelijke personen aan te wijzen voor de samenstelling van dit rapport dat zo mogelijk tegen October gereed zou moeten zijn. Zoals bekend, zijn tijdens de laatste vergadering van de Europese ILO- conferentie ernstige moeilijkheden ge rezen tussen Westelijke en Oostelijke werkgevers-organisaties. De Westelij ken weigerden verder mee te werken in commissies, waarin ook de commu nistische werkgevers-afgevaardigden werden toegelaten. Zij oefenden ern stige critiek op het feit, dat de werk gevers-organisaties in O.-Europa vol ledig onder staatscontrole staan. De afwijzende houding der Weste lijke werkgevers kwam in een bijzon der licht te staan, omdat sommige Wes telijke regerings-delegaties wél stem den voor toelating van de communis tische werkgevers tot verschillende commissies. Gelukkig gaan wc alleen maar op papier met de werphengel op stap, voor niet een ragfijn 3-grams hengeltje, want één blik uit het raam doet alle lust tot zwerftochten door de nnlrW ,al zi;in er behoorlijke knullen aan zo'n op slag vergaan. Er is trouwens geen sloot, die nog open ligt, e„ met de SZaam' dU" raPier je geV3ngen! visserij zal liet voor dit seizoen wel afgelopen zijn. Misschien, dat dc riviervissers nog een kans krijgen orer enkele weken. Die mogen immers twee kostelijke weken langer hun sport bedrijven? Het vorige jaar zelfs vier weken! Maar juist omdat alle hengelaars op non-actief zijn gesteld en hun tijd thuis zoekbrengen is het misschien van nut eens wat meer aandacht te besteden aan onze werptechniek. We zullen daarbij gemakshalve uit gaan van het allerprilste begin, want de krant is goed geinformeerd, maar toch niet zó goed, dat men er precies de stand van geoefendheid in het hante ren van een werphengel weet van al haar sportvissende abonné's. Bovendien zal die geoefendheid nog wel wat uit eenlopen, veronderstellen we. Het begin van het werpvissen ligt in., de hengelsportzaak! Want om te werpen moet men een werpstokje hebben en dat is alleen daar te koop. Nu komen er in een drukbeklante zaak wei dagelijks enige lieden welgemoed binnengestapt om te vragen naar de prijs van een werphengel. Zij zijn in de heilige veronderstelling, dat de winke lier hun vraag onmiddellijk zal begrij pen en zeggen dan ook recht op de man af: „Mag ik eens een werphengel van u zien?" Een verstandige en vak kundige winkelier zal dan terstond ant woorden: „Waar is het voor, mijnheer?", want evenmin als men in een ijzerhan del weet, wat u hebben moet wanneer u om een „zaag" vraagt, zomin weet een winkelier in hengelsportartikelen, wat uw verlangen is, wanneer u een werphengel vraagt. Om te beginnen zijn er werphengels en werphengels. Wat „men" bedoelt met zijn vraag „een werphengel" te mogen zien. is meestal een spinhengei Daar naast zijn er hengels voor de zeevisse rij, lange, stoere stokken van ca 8 feet wanneer zü van gewoon tonkin zijn ge maakt en 10-12 feet, wanneer zij van splitcane zijn. Er bestaan voorts hen gels voor het zogenaamde baitcasting, het werpen van zwaar kunstaas of geta keld dood aas met draaiende reel. Dan u® e.r n°8 de lange en vrij slappe hengels voor het lanceren van de kunst- ïilWi (-de visw'ize- waarmede men de ten gen forel ,en- ?alm aanbindt en ten onzent ook wel vist op ruisvoorn. Al hfogels moet de leek, die om een „werphengel" vraagt, met hebben. Wat hij wél hebben moet is dus een spinhengei, doch ook daar zijn weer ve le soorten in. Vandaar die vraag van be winkelier „waar is het voor". Want de een wil met zijn werphengel gaan snoeken met levend aas, de ander wil ae.n stokje om te karperen, de derde wil zich voorzien van een hengel, waar hij alles mee kan doen, zelfs er mee in zee gaan vissen.. Dit tussenkopje is zwendel, pure zwen del om uw aandacht te trekken, want het zij voor eens en altijd vastgesteld een universele werphengel bestaat niet, net zo min als een universele zaag. Wanneer u een knutselaar bent, hebt u voor verschillende doeleinden een spe ciale zaag en het komt gewoon niet in uw hoofd om een schrobzaag te ge bruiken waar een blokzaag nodig is. Om nog maar te zwijgen van een ijzerzaag. Waarom zou u dat wel van uw hen gel verlangen? Wil men de volie hon derd procent sport beleven aan het vangen van baars met een spinner, dan moet men dat niet doen mét een ste vige 20-grams stok en nylon 30-00, want dan beleeft men geen honderd, doch maximaal 1 pet plezier. Men degra deert zichzelf tot visvanger, tot hand langer van de visboer, gesteld dat een baars zo gek zou zijn een aanval op dit hijswerktuig te ondernemen. En wil men gaan karperen met een werphengel (dit heeft met werpen als zodanig niets te maken; het is een toe gepaste visserij) dan neemt men daar De meest gangbare hengel in ons land om de leek maar meteen uit de droom te helpen is een spinhengei van 1.80 meter tot ca. 2.45 meter (6-8 feet. Wy kunnen het ook niet helpen dat dc Engelse maten by de hengel- bouwers de meest gangbare maten zijn!) en heeft een werpvermogen van 8-15 gram. Om te beschrijven aan welke ei sen een goede spinhengei moet voldoen moeten we u eigenlijk eerst vertellen, hoe zo'n hengel „werkt" en waarom hij zo moet werken. De hengel werkt, inderdaad, want het is namelijk niet zo, dat u het gewicht weggooit, doch de hengel dit voor u doet. Daarom is do benaming „werphen gel" eigenlijk verkeerd. Schiethengel zou beter zijn al klinkt het idioot, want in feite schiet men er mee, zoals men met een boog schiet. By een boog legt men een pijl op en spant de boog door de pees aan te trekken. Men richt en wan- Zou een werphengel deze actie niet bezitten en zou het op de kracht van de hengelaar aankomen, dan was alle geld voor een dure werphengel wegge gooid geld en kon men elke willekeuri ge bezemsteel of bamboeknuppel gebrui ken. Een werphengel moet dus actie hebben, daar zijn we het over eens. Wie wel eens een werphengel in han den heeft gehad en er mee gewerkt heeft weet, hoe subtiel die actie is en hoe gemakkelijk zij teniet wordt gedaan. Daarom is alles wat er aan het werp stokje teveel zit, schadelijk voor de kwa liteit van de hengel en dient dus ver wijderd te worden. De zware geleideringen (bv. met agaat voering of voering van glas, porcelein e.d.) zijn ondingen. Een goede werp hengel heeft, ringen van hardchroom, dat alle materiaal met stukken slaat. Het is licht, roestvrij, breekt bijkans niet en is absoluut niet te beïnvloeden door de diamantharde en vlijmscherpe nylondraad, die er duizenden malen langs zal moeten schuren. Ook te zwa re bussen of een te groot aantal ervan benadelen de actie. Daarom is de z.g. auto-hengel van vijf delen een bazarprul bezien van uit hengeltechnisch oogpunt. Hetgeen niet wil zeggen, dat men er geen vis mede kan vangen! Een overmatige omwikkeling van dc hengel kan eveneens ongunstig werken. We spreken hier uiteraard nog steeds van een splitcane werphengel, want er bestaan spinhengels, weike gemaakt zijn van alle mogelijke materialen, zoals staal, glas (hol en volglas), greenheart tonkin etc. Er gaat echter niets boven een splitcane hengel wat actie, souples se en reageren betreft, daarover zyn alle hengelaars het wel eens, die ooit ervaring met spinhengels hebben opge daan. De laatste tfjd begint echter een neer men het doel in het oog heeft, wanneer men als het ware „voeling" met het doel heeft, wordt de pees los gelaten. De boog ontspant zich bliksem snel en geeft door deze beweging de pijl zijn snelheid en zuiverheid van be weging en richting. Iets dergelijks gebeurt er wanneer men een werphengel hanteert, althans wanneer men hem goed hanteert. Dan werpt niet de hengelaar, doch de hengel Om dit te bereiken is het duidelijk, dat de hengel aan zekere eisen moet vol doen. Hij moet buitengewoon veerkrach tig zijn, soepel reageren op de geringste spanning en zich bliksemsnel in zijn oude stand kunnen herstellen, zonder 'n tijdlang heen en weer te zwaaien als een duikelaartje, u weet wel, dat beken de speelgoeddingetje. Deze actie van de hengel moet ongeveer over de hele stok verdeeld zijn en niet bijvoorbeeld al leen in de top zitten, zoals bij de hen gel voor de d- .H. vlieg of de Ameri kaanse baitca.ling stok. materiaal op te komen, dat een geduch te concurrent van het edele splitcane gaat worden, namelyk het glas. Mo menteel zijn er holgias-hengels (precies gezegd zyn ze gemaakt van fiberglas vezel) in de handel, die wat actie be treft niet veel onderdoen voor goede •splitcane soorten. Zij hebben bovendien het voordeel, dat men niet zo scherp aan maximum-werpvermogen gebonden is als by splitcanes, al kan ook de gias- hengel overbelast worden. Verder zijn zij immuun voor de door bezitters van dure splitcanes zo zeer gevreesde meel dauw en vertonen zy verder ook weinig slijtage en vermoeidheidsverschijnselen zelfs niet by het meest intensieve ge bruik. Doch glashengels vormen een hoofdstuk apart en wy hopen er in een volgend artikel nog op terug te komen. Splitcane is en biyft in elk geval het edelste materiaal voor spin- zowel als vliegenhengels en voor wie de prjjs geen doorslaggevende factor is. hii blyft het buigend split trouw totterdood! Doch om op die bussen terug te ko men, zij zijn voor een goede hengel van enorm belang. Het is namelijk in de meeste gevallen op de bussen, dat een hengel sneuvelt bij een onjuiste behan deling of bij overbelasting tijdens een of andere onvoorzichtigheid. Om te beginnen dienen de bussen glad langs de hengel te liggen, in stroom- lijnvorm zonder uitstekende randen. Dit om de actie en het verloop van de hen gel niet te onderbreken. Vervolgens die nen de bovenkant van het eerste deel en de onderkant van de top tegen el kaar te rusten wanneer beide delen in eengeschoven zijn. Men kan dit contro leren door een houtje in de bussen te steken en te meten. En dan en dit is zeer belangrijk de bussen mogen niet glad-af op de stok geschoven zijn, doch dienen aan de achterzijde te zijn voorzien van puntig toelopende strips, die de beweging van de hengel vloeiend overnemen en vermoeidheids-breuken practisch uitschakelen. Tenslotte dienen zij nauwkeurig in elkaar te passen, zo dat men de bekende knal hoort „welke men in de kerk niet hoort", zoals de afgezaagde opmerking luidt bij het ope nen van een champagnefles. Draai of wring nooit, wanneer u de delen van uw werphengel niet direct uit elkaar kunt nemen. Verwarm liever de buiten ste bus met uw aansteker of een luci fer en trek beide delen rechtstandig ZONDER WRINGEN uit elkaar. Het verlengt de levensduur van een hengel met ettelijke jaren! Ten slotte nog dit! Het is een uitgemaakte zaak, dat een goede splitcane niet te vervangen is. Goede splitcanes kosten echter een lief stuk geld. Een werkelijke goede werp- stok komt al gauw op een gulden of vijftig, zestig en er zijn er die het tien voudige van dat bedrag kosten! Dit wil echter nog lang niet zeggen, dat men pas werkelijk sport kan beleven, wan neer mén met zo n kostbaar instrument door de polder trekt. Er zijn heel goede glashengels bijvoorbeeld. Zelf hebben we een holle glasvezel-hengel van Spor- tex meegebracht uit Düsseldorf en hij bevalt ons best. Het is een 12-grams hengel met een prima actie en van een grote soepelheid. Men kan zelfs erg veel plezier hebben van een goede ton kin-hengel en persoonlijk hebben we de edele kunst geleerd met een splitcane van goedkope kwaliteit, vóór we de aan schaffing van een duurder exemplaar durfden wagen. Hoofdzaak is echter, dat men een hengel koopt, die geschikt is voor het doel, waarvoor hij gebruikt moet worden. Neem een lichte bamboe (tonkin) hengel voor baars e:d. Een hengel, die door een pondsbaars flink krom getrokken kan worden en waar aan u een lijn van 16 of 18/00 kunt ge bruiken. En voor snoek mag hii zeker niet zó fors zijn, dat hij onbewogen blijft onder de wanhopige pogingen van een driepondertje. Volgende keer hopen we iets meer te zeggen van de glasvezel- hengel en de werpmolen. Stö.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1955 | | pagina 9