Wachtend op Codot Ter versterking van Brabants geestelijke weerstand Mr Van Doorn installeerde K.V.P.-commissie Ondergrondse in Amsterdam heel goed mogelijk ieuwe Arabische organisatie Experiment bij „Theater" Vijfjarige getallen- expert Ir Keppler: 14 kilometer voor 140 millioen gulden Bezoek deelnemers Bandun g-conf eren tie aan Bali lenteboden Egyptisch antwoord op Turks-Iraakse verdrag PAGINA Maandag 7 maart 1955 Tijdens de pauze zijn mr Van Doorn, voorzitter K. V, P., minister Beel en minister Van Thiel in geanimeerd gesprek. Als de hoofdstad een millioen inwoners telt Het tunnelprofiel komt echter onder de grachten dieper te liggen dan in een straat, waardoor de bouwkosten stijgen. Bovendien zal men wel zeer aanzienlijke kosten krijgen voor het omleggen van zinkers en voor het slopen en weer op bouwen van de bruggen en sluizen die in het tracé liggen Vele bruggen vragen echter toch dringend om verbreding De kosten Financieel vraagstuk Twee traces Onder de grachten Australische ambassa deur verliet ons land Gaf veel adviezen aan emigranten DODELIJK BEKNELD GERAAKT fcEVRIJDINGSCANTATE van WOUTER PAAP Kippenhouder ij Unieke positie Heeft Den Helder een wonder kind of is het een toevallige be gaafdheid, die de 5-jarige Hansje K., leerling van een Fröbelschool een bijzondere voorliefde voor jaartallen en cijfers doet hebben? Als men hem vraagt, op welke dag een bepaalde datum valt, zal hij prompt antwoorden, daarbij re kening houdend met schrikkeljaren Mocht er al een kleine onnauw keurigheid ontstaan, dan verbetert hij zichzelf dadelijk eigener bewe ging. Overigens is hij precies als andere kinderen van zijn leeftijd en uit zijn voorliefde voor kranten zal Hansje zijn cijferbegaafdheid wel niet putten. Neen. aan een wonderkind ge looft men niet. maar voor een vijf jarige kleuter is Hansje's wijsheid toch wel opmerkelijk. décor trots omhoogstrevende bouwwerf (waarvan alleen een spreekkamer te zien komt unaniem besloten hebben de dooz de Sorbonne veroordeelde 5 stellingen niet af te zweren. Waren deze religieuzen dan niet door haar gelofte van gehoor zaamheid gebonden En als het tenslotte dan op buigen of barsten uitloopt, zien we de kudde met de door een aanval van angstpsychose bijna geheel ontredderde nicht van Ar- nauld aan het hoofd (voortreffelijk door Ida Wasserman gecreëerd) plotseling tot heldinnen worden die blijkbaar haar on kunde in theologicis absoluut zijn verge ten en zich in haar geweten zien bedreigd en aangetast door de aartsbisschop van Parijs. Hardnekkig laten zij zich door deze gezagdrager disciplinair straffen. Om deze grote scène (het stuk is niet in acten verdeeld) is het qua handeling eigenlijk te doen. De bisschoppelijke grand seigneur, uit het tijdvak van de Zonne koning, aanvankelijk naar de satire toe gespeeld, gaandeweg met serieuzer into natie, typeerde Cee» Laseur geestelijk wat zwakjes en de disputerende opstandige vrouwen krijgen volop gelegenheid haar grieven te uiten. Alleen over de kern der kwestie, de dwaalleer waarmee zij besmet waren, viel geen woord Een tragische figuur was met dit al de bijzonder goed getroffen zuster van Ar- nauld, moeder Agnès. die Fie Carelsen, ondanks haar weigering om de verkla ring te tekenen, beeldde met een zeldzame berusting in het lot dat de Voorzienig heid haar oplegde. Wij kunnen deze vertoning, die stellig geen kasstuk belooft te worden, uiteraard niet recommanderen. De als altijd tot de laatste stoel bezette schouwburg bereidde aan het bloemrijke slot de spelers, naar het leek. een succès d'estime. Blijkbaar hadden ook vele bezoekers deze moeilijk te ontcijferen „Port-Royal" puzzle niet geheel begrepen. L. H. Een tracé door de binnenterreinen komt. volgens schrijver niet in aanmer king. omdat het daarbij onvermijdelijk is sleuven te slopen in de straat- en gracht- wanden. waar het tracé de bouwblokken binnenkomt en verlaat. De kosten van de tweesporige tuiinel berekende ir Keppler op 3.200 000 per km. Hierbij komen dan per km ongeveer twee stationse en de uitgaven voot vervanging van bruggen en sluizen in het tracé Ver der komen op de begroting het ballast- bed en de sporen, de electrtische instal latie, bestaande uit schakel- en gelijk- richtstations, kabels en stroomdraden of -rails, het rollend materieel enz Al met al zal men dus voor Amsterdam voor een ondergrondse, bedrijfsklaar, tussen acht en tien millioen gulden pei km moeten rekenen. De Noord-Zuid-lijn komt dan op 56 a 70 millioen: beide lijnen tezamen op 110 a 140 millioen. aldus ir Keppler. Ir Keppler komt in zijn artikel tot de slotsom, dat technisch geen bijzondere moeilijkheden aan de uitvoering zijn ver bonden. Het is een financieel vraagstuk of tot de aanleg van een ondergrondse stadsspoorweg in Amsterdam kan worden besloten. De oplossing zal moeten worden ge vonden door nadere, gedetailleerde stu dies. Men moet over deze studies overi gens niet te licht denken: de schrijver schat, dat daarmede een tijd van zeker vier jaar en een bedrag van minstens 250.000 gemoeid zullen zijn. Ir F. W. Keppler. chef van het kantoor Amsterdam van de Hollandse Beton Mij N.V. is in „De Ingenieur" met een plan voor de dag gekomen voor de aanleit van een ondergrondse in de hoofdstad Een stad van een millioen inwoners aldus ir Kenpler. is rijp voor een ondergronds stadsspoor. Rekent men, gezien de snel heid, waarmede Amsterdam gewend is plannen te verwezenlijken, dat deze stad tegen de tijd dat haar metro in bedrijf zou kunnen komen, de een millioen in woners zeker heeft gehaald dan zou men moeten denken over 15 a 30 kilometer ondergrondse spoorwegen. Ir Keppler bepaalt dan zijn beschou wing twee tracé's, n.l. een Noord-Zuid- li.in en een ringlijn. waarvan de gezamen lijke lengte 14 kilometer is. De eerste lijn. die vanzelfsprekend bij het Centraal Station begint volgt het Singel en daarna de Leidsegracht Ver volgens langs Nassaukade en Stadhou derskade om bii het Rijksmuseum af te buigen naar de Boerenwetering: bij de Apollohai maakt de baan wederom een scherpe zwenking om langs het Noorder- Amstelkanaal het stadion te bereiken Het tweede tracé is een ringlijn. Van het Centraal Station wordt langs de te saneren Houttuinen of Westerdokstraat de Prinsengracht bereikt; door de Wes terstraat gaat het naar de Nassaukade. Van Leidsegracht tot. Rijksmuseum val len beide lijnen samen: de ringlijn volgt echter de Stadhouderskade tot de Am- stel om dan via binnen-Amstel Klove niersburgwal Nieuwmarkt. en Gelderse- kLde weer bij het Centraal Station uit te komen. Bij het bekijken van deze tracé s zal onmiddellijk opvallen, dat de lijnen zo consequent in de grachten zijn geprojec teerd. De eigenaardigheid van Amster dam is namelijk, dat de straten betrekke lijk nauw zijn. doch de grachten over het algemeen breed, zodat men in de grach tengordels ruimte in overvloed aantreft, aldus ir Keppler. De ligging van de tunnels onder de grachten geeft veel minder hinder tijdens de bouw. dan in straten en pleinen De kosten van het omleggen van de talloze kabels, rioleringen en leidingen worden bespaard. Zeer belangrijk is, dat men met het heiwerk voor de hulpdamwanden voor de bouwsleuf op redelijke afstand van de paalfunderingen van de huizen blijft. De heer Alfred Stirling, die sinds October 1950 ambassadeur voor Australië bij het Nederlandse hof is geweest en thans is benoemd als ambassadeur in Frankrijk heeft gistermiddag omstreeks half vijf per K L.M.-vliegtuig ons land verlaten voor een kort bezoek aan zijn vaderland om overleg te plegen met zijn regering. Daarna keert de heer Stirling haar Europa terug om zijn plaats in Frankrijk in te nemen. Gedurende zijn verblijf in ons land Vft de heer Stirling vrijwel allei delen ,van Nederland bezocht en met Neder !ahrier,s gesproken in hun eigep taal- "racht bezoeken aan boerderijen en in dustrieën en gaf adviezen aan Nederlan ders die naar Australië gingen enrugre- ren Hij was vele malen aanwezig bij het inschepen van emigranten naar Australië 'b Rotterdam en Amsterdam en op s"hiphol. De heer Stirling wordt met het KLM- toestel Donderdag a.s. om 16.45 uur plaat selijke tijd volgens schema in Sydney Verwacht. Zoals gemeld zal de heer Hugh A. McCIi ire-Smith die in de afgelopen twee jaar gezant van Australië in Egypte is Seweêst, de heer Stirling opvolgen. In Bali worden voorbereidingen ge troffen voor de ontvangst van de deel nemers aan de komende conferentie in Bandung, waarvan velen dit eiland zullen willen bezoeken. Men verwacht ongeveer 600 gasten uit Aziatische en Afrikaanse landen. De Indonesische regering heeft an derhalf millioen rupiahs ter beschik king gesteld voor het verlenen van een goede service aan de gasten. Bij het schoonmaken van een bulldo zer op het terrein van het wegenbouw bedrijf der firma 8. te Ede, is de 24- jarige arbeider J. de K. uit Lunteren be kneld geraakt tussen de hijsarm van de bulldozerschaaf en de cabine. Toen de jonge man uit zijn benarde positie werd verlost, waren de levensgeesten reeds geweken; zijn borstkas was in gedrukt. Het slachtoffers was ongehuwd. Een schaap van de gebroeders Schipper te Oud Beijerland heeft Zaterdagmiddag vier lammeren ge worpen. De geboorte van drie lam meren Is al een zeldzaamheid, zo dat dit wel een heel bijzondere ge beurtenis is. Doch niet voor dit schaap, want verleden jaar heeft dit dier ook al het leven geschon ken aan een vierling. SMS» v Wouter Paap heeft in opdracht van het Koninklijk Ned. Zangersverbond een be- v.rUdingscantate gecomponeerd voor de- ^amatie, mannenkoor en koperbegelei- dlhg. h °e tekst is vervaardigd door H. L. Pre ien. De bedoeling van deze opdracht van K.N.Z V. is, dat de mannenkoren met j.®11 toepasselijk stuk, dat in de open rijt kan worden uitgevoerd, hun aan- t, 6' kunnen leveren aan de plaatselijke sjjijdingsfeesten op 5 Mei. geen met zich brengt dat ons land geen hoge eisen kan stellen wat betreft de prijs. Veel aantrekkelijker voor ons land is de uitvoer van vleeswaren, met name de uitvoer van ham in blik naar de Ver enigde Staten. Deze export is niet a leen rendabeler dan de baconuitvoer, doch hij levert ons leder jaar een toenemend bedrag aan dollars op. hetgeen een wel kome versterking van onze deviezenpo- sitie betekent. De uitvoer van ham in blik naar de Verenigde Staten steeg in 1954 tot 24.000 ton, de totale uitvoer van vleeswaren bedroeg 60.000 ton (1953: 54.000 ton). Nog helemaal afgezien van de afgenomen betekenis van de Engel se baconmarkt is de opkomst van de vleeswarenindustrie ook daarom zo aan trekkelijk. omdat zij een verruiming van de werkgelegenheid betekent: de produc tie van vleeswaren is n.l. veel arbeids intensiever dan die van bacon. De uitvoer van de derde tak van de veehouderij, te weten de kippe nhoudrrij, brak in 1954 alle records. Op 20 December bleek n.l. dat de eierexport het res pectabele aantal van 2 milliard stuks had' bereikt. In 1953 nam Nederland reeds de eerste plaats onder de eierexporterende landen in, doch het resultaat van 1954 betekende een nieuwe mijlpaal. Aan het eind van het jaar was de totale export over 1954 opgelopen tol 118.000 ton, waar mee de export van 1953 met ruim 23 pet werd overtroffen. Ongeveer 80 pet van de uitvoer werd aan West-Duitsland geleverd. Het opne mingsvermogen van deze markt bleek ge lukkig erg elastisch, zodat de sterke stij ging van onze eierproductie niet tot ver liesgevende prijzen heeft geleid. Ook was het een gunstig teken dat Nederland in 1954 voor het eerst sinds vijftien jaar weer eieren naar Engeland kon uitvoeren. Behalve de veehouderij levert ook de tuinbouw een belangrijke bijdrage tot on ze agrarische export Kwantitatief gez'en was de uitvoer van groenten en fruit m 1954 geringer dan in 1953, doch de ge realiseerde prijzen waren van die aard dat naar waarde gerekend de uitvoer van 1954 het hoogst was. De uitvoer van verse groenten bedroeg in 1954: 330 000 ton (met een waarde van 172 millioen), de uitvoer van vers fruit beliep 151000 ton (met een waarde van 75 millioen). De overeenkomstige cijfers van 1953 wa ren: totale export van verse groenien 341.000 ton (waarde 150 millioen), tota le export van vers fruit 163.000 ton (waar de 70 millioen). West-Duitsland is ver reweg onze grootste afnemer van groen ten en fruit. In volgorde van belangrijk heid komen daarna het Verenigd Konink rijk, België en Zweden. Vooral van fruit was de uitvoer naar België in 1954 aan zienlijk groter dan in 1953. Voor de groen ten- en fruitsector blijft de toekomstige regeling van de markt der Beneluxinn- den dan ook van het grootste belang. Het heeft geen zin om verder op de tails in te gaan. Vermeldenswaard is ech ter nog dat de bloembollenexport in 1P54 tot 56.000 ton steeg (1953: 54.000 ton) en dat de export van pootaardappelen, het belangrijkste uitvoerproduct van de ak kerbouw, het vorig jaar 229.000 ton heelt bedragen (1953: 272.000 ton). Tot zover deze schets over Nederlands export van landbouwproducten. Zo beken;' als het is, dat de Nederlandse landbouw voor een belangrijk deel voor de espon werkt, zo weinig wordt er dikwijls aan gedacht dat dit alleen mogelijk is, door dat en voor zover de boeren in andere landen minder productief werken dan m Nederland. Het is een opmerkelijk verschijnsel dat een zo dicht bevolkt land ais Nederland waar toch maar nauwelijks een vijfde deel van de bevolking van de landbouw bestaat, een groot export-overschot aan agrarische producten heeft. In dit opzicht is Nederlands positie uniek, aile andere landbouwproducten exporterende landen zijn gebieden, waar het agrarisch element belangrijker is dan het industriële. De efficiency van de Nederlandse landbouw kan de toets van een redelijke criliek dan ook zeer wel doorstaan^

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1955 | | pagina 3