Vermindering marginale heffings percentages LB. met 8 pet R.K. Vereniging voor Gezins voogdij en Patronage Vier Israëliërs gearresteerd Werkgeversbonden hun leden voor Rust en stabilisatie in vlak lonen en prijzen waarschuwen de spiraal van Aantal rijbewijs-examens stee; met 54.000 Huurverhoging beperkt 5 en 10 procent tot Militairen rukten na atoom explosie op DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN Neem 'n snipperdag Belastingplan voor 1955 is binnen Verhoging aftrek der vermogensbelasting gehuwden tot f30.000 en voor elk kind tot f 7.500 Bescherming loon- en prijspeil Tito critiseert Moskou t/MFt l/lnsclag 8 Maart 1955 V. Prinses Beatrix maakt liet goed Pro Juventute en Kath. Gezinsvoogdij op gelijk niveau De moordpartij bij Hebron Zo mogelijk overgaan tot prijsverlaging Voor huren boven f9.45, f8.30, f7.10, f6.60 en f 5.95 al naar gelang gemeenteklasse School gemaakt Analyst jDe proefnemingen in Nevada WEERBERICHT Extra inkomenaftrek voor bepaalde bejaarden of invaliden 624. VOOR 65 PCT DER VOOR OORLOGSE WONINGEN GEEN VERHOGING Omvang van de huur verhoging 9 45 Voor Voor welke woningen Over welke huurprijs Een REEKS artikelen in Het Gezin", het orgaan van de R.K. Bond „Voor het Gezin", over de nieuwe schoolgeldregeling van mi nister Cals besluit de heer Van M.(eegeren)oud-voorzitter en ere-lid van genoemde organisatie, met het volgende vast te stellen: „Het komt ons voor, dat men thans in Nederland kan spreken van een billijke schoolgeldregeling voor alle takken van het onderwijs De conclusie viel in een paar re gels uit te drukken, doch wat het gekost heeft aan actie en strijd om zo ver te komen, kan zelfs in en kele artikelen slechts zeer onvolle dig verteld worden. Geen wonder, dat de oud-voorzitter van de R.K. Bond „Voor het Gezin", die zelf zo'n groot aandeel had in de strijd voor een voor de grotere gezinnen billijke schoolgeldregeling, niet al leen met voldoening doch oolz met gerechtvaardigde trots terugblikte op de campagnes, welke genoemde vereniging tal van jaren voerde. Het is daarbij niet verwonder lijk, dat hij hieraan het vermaan en de verwachting vastknoopte, dat men n.l. niet uit het oog ver liest, dat de strijd, door de R.K. de geesten rijp heeft gemaakt om de ouders van de grotere gezinnen wat het schoolgeld betreft loyaal tegemoet te komen. Met andere woorden: dat de R.K Bond „Voor het Gezin" met deze schoolgeldregeling „school heeft gemaakt". Want er zijn nog andere vraag stukken, welke de belangen van het gezin raken. Wil echter de R.K. Bond „Voor het Gezin" suc ces kunnen boeken, dan moet zijn actie gedragen worden door een groot ledental. Aan de proef namen ruim honderd- i De weerverwachting van het KNMI, geldig van heden- tot morgenavond, luidt: Aanvankelijk zwaar bewolkt met plaatselijk sneeuw. Later enke'lc opklaringen. Vannacht lichte, hier en daar matige vorst, morgenmid- lag temperaturen iets boven het vriespunt. Aanvankelijk zwakke veranderlijke wind, later zwakke tot matige Noord-Oostelijke wind. Woensdag Maart: Zon op 7.12 uur, onder 18.34 uur; Maan op 20.04 uur, onder 6.57 uur. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT Belastingplannen I is Ho nfAffnooeiotTO voor 1955 Bij de Tweede Kamer der Staten-Generaal is een aantal wetsont werpen ingediend, welke de belastingmaatregelen omvatten, die in de Millioenennota 1955 in uitzicht zijn gesteld. Deze wetsvoorstellen zul len gezamenlijk leiden tot een belastingvermindering ten bedrage van 500 millioen gulden. Terwille van de overzichtelijkheid verdeeld in drie groepen, komen zij in het kort op het volgende neer. Tarief vennootschapsbelasting in het algemeen 43 procent I c. De progressieve verhoging van de mo torrijtuigenbelasting voor personenauto's komt te vervallen. Enige met ingang van 1 September 1951 aangebrachte tariefson derscheidingen, die in het algemeen in het voordeel van de contribuabelen zijn. zul len echter worden gehandhaafd. Het mini mum geiyicht, waarnaar de belasting voor personenauto's wordt berekend, zal op 600 kg. bepaald blijven, met een minimum belasting van f 48— per jaar. Deze maat regelen kosten de schatkist 25 millioen gulden. d. De in 1951 ingevoerde verhoging van het successierecht komt te vervallen; hierdoor zal de opbrengst van deze belas ting naar schatting met 6 millioen gölden verminderen. (Zie vervolg pagina 5) I. De verlagingen van belastingen naar inkomen en vermogen houden het vol gende ln: a. Voor de inkomstenbelasting en de loonbelasting worden de belastingvrije minima verhoogd met f 120.voor onge- huwden en met f 180.— voor gehuwden Verder worden de marginale heffingsper centages dit zijn de percentages aan belasting, welke over de bovenste schijf van het inkomen worden geheven over de gehele linie gelijkmatig met 8% ver minderd. Ook de bestaande hoge maxima van deze percentages zulllen dientengevol ge worden teruggebracht voor gehuwden van 75 tot 69 en voor ongehuwden van 77% tot 71. In overeenstemming met de verruiming van de belastingvrije minima wordt de kinderaftrek wat de primaire inkomens aftrek betreft met f 30.verhoogd tot t 330.terwijl de bedragen van de aan vullende belastingaftrek worden aange past aan de nieuwe marginale heffings percentages. Het tarief van de loonbelas ting voor bijzondere beloningen (oa. gra tificaties) wordt enigszins verlaagd biet deze tariefswijzigingen Is een bedrag ge moeid van 215 millioen gulden. b. De aftrek voor de vermogensbelasting Wordt verhoogd tot f 30.000.- (nu f 15.000.-. Voor gehuwden, tot f 22.500.- (nn f 10-000 Voor ongehuwden en tot f 7.500.- (nu f 5.000.-) voor elk kind. waarvoor kinder- Aftrek wordt genoten. De vermindering Van belastingopbrengst als gevolg van deze maatregel wordt geschat op 20 mil lioen gulden. c. Voor de inkomstenbelasting en de loonbelasting wordt Ingevoerd een aftrek van premiën voor periodieke verzeke ringsuitkeringen bij ziekte of ongeval Deze maatregel brengt naar schatting een der ving aan belastingopbrengst mede ten belope van 1 millioen gulden. d. De vrijstelling voor de inkomsten belasting van de winst bij overdracht van het bedrijf of bij overlijden van de onder nemer en bij staking van het bedrijf 01 zelfstandig beroep wordt verhoogd tot f 7 500— (nu f 5.000.-). Het verlies van belastingopbrengst als gevolg hiervan Wordt geraamd op 2 millioen gulden Tenslotte is in het ontwerp een bepalin„ opgenomen, inhoudende, dat de loon- en inkomensgrens boven welke aan loontrek- ^enden steeds een aanslag in de inkom stenbelasting wordt opgelegd, niet ingang Van het jaar 1955 wordt verhoogd van f 5.000— totri 6.000.— II. De verlagingen van kostprijs verho Sen de belastingen en de bijzondere teg htoetkoming voor bejaarden en invaliden hebben betrekking op: a. In de omzetbelasting komen enige wjjzigingen in de eerste plaats bestaande u't een afschaffing van deze belasting op Sas, electriciteit en warmte voor huishou delijke doeleinden, alsmede op dierlijke en Plantaardige oliën en vetten en oliehou dende zaden en vruchten. Voorts zal de omzetbelasting op textielgooderen worden Verlaagd tot 2% (nu 5%). Het tussentarief van de omzetbelasting zal enigermate wor hen verlaagd. Het belastingplan voorziet tevens in een bkrimping van de tabel van aan het tus- fentarief onderworpen goederen en in een '^krimping van de zg. weeldetabel. Met heze categorie van voorstellen is in totaal e®n bedrag van 142 millioen gemoeid. Om een eventuele kopersstaking in de han- ?elsbranches, voor welke verlagingen in vooruitzicht zouden worden gesteld, voorkomen zullen laatstgenoemde voor gingen pas later in de vorm van een ^onderlijk wetsontwerp aan de Stiaten -heraal worden voorgelegd. Het ligt fchter in het voornemen van de Regerine ri desbetreffende wetsontwerp zo tijdig te dienen, dat die wijzigingen tegelijk ?et de andere onderdelen van het com- tn werking kunnen treden- t De motorrijtuigenbelasting voor brom- Lletsen 14.— per jaar) wordt afgeschaft 1 tarief voor taxi's en ambulances wordt ftaagd tot 75% van de belasting die r'0°r gewone personenauto's zal gelden ,UftZe voorzieningen verminderen de be- astingopbrengst met 4 millioen gulden. Prof. Nuboer deelde gistermiddag om vier uur mede: „H. K. H. Prinses Beatrix heeft zich na de narcose goed hersteld en maakt het naar omstandigheden zeer goed". c. Op het inkomen van bepaalde groe pen van bejaarde of invalide belasting plichtigen zal een extra aftrek worden verleend van I' 624.Naar raming beloopt hier het offer voor de schatkist een be drag van 15 millioen gulden. d- In verband met de huurverhoging wordt een wijziging van de personele be lasting voorgesteld, welke een matiging inhoudt van de verhoging van die belas ting als gevolg van de nieuwe huurwaar den. Het percentage van de heffing naar de grondslag huurwaarde wordt daartoe van 4% gebracht op 4, terwijl de grens bedragen voor de bepaling van de kinder aftrek met 10% worden verhoogd- III. De vervallende z.g. defensieverho gingen omvatten: a. In aansluiting aan het vervallen van het defensietariet van de vennootschap» belasting, dat voor 1954 42%-46% bedroeg, wordt met ingang van 1955 een nieuw ta rief voor genoemde belasting voorgesteld Dit tarief zal van 40% voor winsten van f 40.000.— of lager, langs het ten behoeve van kleinere ondernemingen gehandhaafde trapje, oplopen tot 43% voor winsten van f 50.000.— of hoger. Dit betekent, dat, ver geleken met 1954, de opbrengst van de vennootschapsbelasting met ongeveer 60 millioen gulden zal dalen. b. Het voor de vermogensbelasting inge voerde progressieve tarief van 6 7 pro mille wordt teruggebracht op het unifor me tarief van 5 pro mille; de verhoogde bijzondere aftrek groot f 20 000 voor be iaarden en anderen die niet tot arbeid in staat zijn. wil de Reger-ng laten voortbe staan Het gevolg van ieze maatregelen is een belastingvermindering met 12 mil lioen gulden. (Van onze Utrechtse redacteur) In Utrecht is Zaterdag de jaarvergade ring gehouden van de R.K. Ver. van Ge zinsvoogdij en Patronage ter behande ling van het sluitstuk der nieuwe struc tuur van het kath. gezinsvoogdijwerk in Nederland, alsmede van het huishoudelijk reglement in aansluiting op de onlangs ge wijzigde statuten. Mr dr V. van Praag, voorzitter, heeft ln zijn openingsrede medegedeeld, dat d;t jaar een nieuw tijdperk begint van ge- zinsvoogdijwerk door het afkomen van de rijkssubsidieregeling, waarvoor op de be groting Justitie 1955 6 ton is uitgetrokken. Opgemerkt werd, dat deze 6 ton voor dit jaar voldoende geacht worden, maar voor een goede uitbouw van het werk ten enen male onvoldoende zal zijn. Met de subsidieregeling als gevolg van de reorganisatie van de voogdijraden, waarmede de bestaande ambtenaren voor de kinderwetten momenteel in dienst van de Pro Juventute zullen overgaan naar de voogdijraden, komt zowel Pro Juven tute als de Kath. Gezinsvoogdij op gelijk niveau te staan. De subsidieregeling en -normen vormen nog een onderwerp van gesprek, dat gevoerd wordt in eendrach tig gezamenlijk overleg met Pro Juven tute. Het wachten is op het ministerie van Financiën. Het katholieke gezinsvoogdijwerk heeft de laatste jaren een grote vlucht genomen, doordat plaatselijk vele ver enigingen in staat zijn gesteld bureaux op te richten en sociale krachten aan te trekken, waardoor het percentagekarak ter in het kmderbeschermingswerk een reële gestalte gaat aannemen. Dank zij de opbrengst van de S.U.S.-, actie, die aan het Katholieke Verbond voor Kinderbescherming waarvan de landelijke vereniging van Katholieke Gezinsvoogdij een afdeling vormt werd gegeven, is er een stevige basis gelegd om de rijkssubsidie redelijk te kunnen aanvaarden. Sergeant-vlieger F.E.J. Christoffels uit Haarlem, die in het kader van het verdrag voor wederzijdse hulpverle ning, op de Luke-vlieghasis in Ari zona, V.S., zijn vlieger-opleiding vol tooide, bracht bij zijn terugkeer in Nederland een speciale trophee mee, hem uitgereikt door hoge Amerikaan se luchtmacht-autoriteiten, die hier door de 22-jarige Nederlander beloon den voor betoonde moed. Op een mooie zonnige dag bevonden sergeant Christoffels en zijn instructeurde Amerikaanse eerste luitenant, D. F Cuddihy, zich beiden in een F 84 Thunderjet in het luchtruim boven Arizona. Het was de eerste maal tij dens zijn opleiding, dat Christoffels geheel zelfstandig een dergelijk toe stel „vloog". Ergens in de motor ging iets verkeerd, sergeant Christoffels voelde een klap en de machine begon vreemde bewegingen te maken. Hij sloot de gastoevoer naar de motor af, en bediende zich toen rustig van zijn radio om aan zijn instructeurdie nog niet helemaal wist wat eraan scheelde, te vragen, wat hij het beste verder kon doen. De instructeur, die wist, dat zij ongeveer 25 mijl ten Noorden van de nood-landingsbaan van de basis be vonden, vloog voor de gehavende machine uit naar het einde van deze landingsbaan. Met uitgepompt lan dingsgestel vloog de Nederlander vrijwel vleugel aan vleugel met zijn instructeur. Op het laatste moment bleek alles naar wens te gaan en enkele ogenblikken later, toen Chris toffels door een verstandig gebruik van zijn remmen de lamgeslagen zil veren „roofvogel" tijdig tot stilstand bracht, waren er twee mensen, die op gelucht adem haalden. Het hoofdkwartier van de Israëli sche politie heeft Maandag de arresta tie bekend gemaakt van vier jeugdige personen, die ervan worden verdacht verleden week Vrijdag in het gebied van Hebron vijf Jordaniërs te hebben vermoord. Een van de gearresteerden is de broer van het 18-jarige Israëli sche meisje, Sjosjana Harzion, dat vol gens legerkringen in December 1954 door Jordaniërs werd vermoord. De Jordaanse autoriteiten hebben zoals gemeld Zaterdag bij de ge mengde bestandscommissie een aan klacht ingediend, waarin werd gezegd dat twintig Israëliërs de Jordaanse grens waren overgetrokken in het ge bied van Hebron en vijf Jordaanse Be- doeïnen hadden vermoord, een zesde Bedoeïn, die aanvankelijk door de Is raëliërs gevangen was ..mnen, doch later werd vrijgelaten, heeft ver klaard, dat hem was verteld, dat de vijf waren gedood als ver voor het vermoorden van het Israëlische meisje en haar reisgenoot, Oded Wach- me' 'er. De Israelisch-Egyptisohe gemeng de wapenstilstandseommissie heeft intussen gisteren Egypte schuldig verklaard wegens een incident op 25 Februari, toen drie Egyptisfhe plun deraars uit het gebied van Gaza een Israelisehe fietser bij Rehoboth ver moordden, aldus is gisteravond be kend gemaakt. De vier centrale werkgeverbonden, te weten het Verbond van Ned, Werkgevers, 't Centraal Sociaal Werkgevers-Verbond, het Katholiek Verbond van Werkgevers- vakverenigingen en het Verbond van Protestants-Christelijke Werkgevers in Nederland hebben aan de industriële le den en aan de leden van de aangesloten industriële verenigingen een rondschrij ven gezonden over het beleid ten aanzien van de nrii7cn. Met de regering zijn de besturen van mening, dat moet worden vermeden, dal zich in een snel tempo algemene loons verhogingen. gevolgd door prijsaanpas singen zouden voordoen, omdat deze dan weer kunnen leiden tot verdere loonsver hogingen met ais resultaat, dat het kos- tenpeil in Nederland en de werkgelegen heid in ongustige zin worden beïnvloed. Onder de gegeven omstandigheden is rust op het gebied van prijzen en lonen ge boden. Onder deze omstandigheden verdient, naar de mening van de besturen, het streven van de regering 0m voorshands een stijging van bet loonpeil tegen te gaan de volledige medewerking van de industrie. Dit houdt echter in. dat ook op het gebied van de prijzen rust ge wenst is. Deze rust op het gebied van de priizen. ook van de industriële goederen, vraagt van de ondernemer de bereidheid, om ernstig na te gaan in hoeverre tevens een verlaging van de prijzen tot de mogelijk heden behoort. Prijsstabilisatie kan uiteraard slechts worden bereikt, indien naast een door werking van mogelijke kostprijsverho- gende factoren zoals onverhoopte be langrijke stijging van het invoerprijspei! doorwerking in de prijzen plaats vindt van kostprijsverlagende invloeden. Onze besturen rich'en derhalve langs deze weg tot alle leden mei klem de op roep mede te werken aan deze beoogde stabilisatie en waar mogelijk tot prijs verlagingen over te gaan. Zoals bekend, tracht de regering deze stabilisatie onder meer te bereiken d'-or een ingrijpen in die kartelverhoudingen, die een te grote verstarring met zich brengen. Het behoeft geen betoog, dat dit ingrijpen beperkt en zelfs vermeden zal kunnen worden, naarmate de onderne merswereld zelfstandig nagaat, in hoe verre bestaande bindingen in overeen stemming zijn met de huidige economi sche situatie De besturen zijn er van overtuigd, dat hiervoor in de kring van de leden begrip zal bestaan. Resumerende: Nederland als geheel, en dus ook de industrie, heeft thans be hoefte aan rust op het gebied van lonen en prijzen en niet aan een van regerings wege opgelegde prijsbeheersing met een daarmee gepaard gaand diep ingrijpen door de overheid. De besturen zijn van mening, dat de industrie aan het eerste haar medewerking dient te verlenen en het laatste moet afwijzen. Afgezien van de vraag of hiermede enig resultaat zelfs op korte termijn zou kunnen worden bereikt, zou een dergelijke poli tiek op een niet te aanvaarden wijze in grijpen in de bewegingsvrijheid van de industriële ondernemer, welke een zo noodzakelijk element is voor de verdere expansie van ons bedrijfsleven. In het verslag over het jaar 1954 van het Centraal Bureau voor de Afgifte van Rijvaardigheidsbewijzen wordt medege deeld. dat behandeld werden 253.474 aan- VOOr Umninr "U, 're*ident Tito heeft Maandag twijfel ^«sproken ten aanzien van de bedoelin b.11 Van de Russische en andere Oosteuro ''«7 'riders met betrekking tot het norma van de betrekkingen met Joego- Hl,?' "erklaardc in een redevoering in het C ^riit dat de communistische partij j' Volk in die landen wordt verteld. cn (f 0pSo-Slavië' zijn fout heeft ingezien apht deze fout te herstellen, „en meer erBeljjkc nonsensverhalen". rib 3 Prerident noemde dit „een poging ^rkelijke feiten voor de Russische hoü(JeDst«uropese volkeren verborgen te V0jJ5 hogmaals ten koste van ons"- e6l,etls buitenlandse waarnemers ls dit ^ritia]?6 maal sinds het begln van het 'Jril VgSeren van de betrekkingen na de Q Stalin, nu twee jaar geleden, dat de Russische leiders heeft De regering heeft het vraagstuk van een verdere huurverhoging niet geïso leerrl kunnen bezien; zij heeft dit moeten plaatsen in het kader van de algemene loon- en prijspolitiek, aldus de Memorie van Toelichting op het Ontwerp vai, Wet tot wijziging van de Huurwet De hie> en daar heersende tendentie tot prijsstijging vervult de regering met zorg; zij Is voor nomens al hef mogelijke in het werk te stellen om rust en stabiliteit te brengen in de verwachtingen omtrent het waar sehiinliik beloop van Innen en orijzen In dit kader heef: *ji gemeend vonrsband? te moeten afzien van een huurverhoging in de omvang, als aanvankelijk werd over wogen, en heeft zij besloten een matiger huurverhoging voor te steilen. De grenslijn voor de huurverhoging moet worden bepaald aan de hand van de hoogte van de huur van vooroorlogse woningwetwoningen in de verschillende gemeenteklassen. De regering meent deze grens te moe ten stellen bij vooroorlogse huren van f f tot 4 per week. Omgerekend in verband met de sindsdien toegepaste huurverho gingen zijn dit thans huren van 9.45 (le klas gem.) tot f 5.95 (5e klas gem.) per week. Zij acht in de gegeven omstandigheden een huurverhoging alleen verantwoord voor woningen met ho;ere huren dan 9.45, 8.30, 7.10, 6.60 en 5.95 al naar gelang van de gemeenteklasse Om dat hel te ver zou gaan daarvoor terstond de volle 10 pel huurverhoging toe te pas sen. lijkt het redelijk te volstaan met een verhoging van 5 pet voor die woningen, waarvan de huurprijs voor 1940 10 pet ho ger lag dan die van woningen, waarvoor geen huurverhoging wordt vooi-gestela. Èlen gevolg van de regeringsvoorstellen zou zijn, dat van alle vooroorlogse woningen (zonder bedrijfsruimte)- 65®/» geen huur- verhoging krijgen; 8% een huurverhoging van 5®'« krijgen: 27®/o een huurverhoging van 10nL krijgen. Een samenvatting van de voorgestelde huurverhoging geeft onderstaand staatje waarin de huren in guldens op weekhuren betrekking hebben. Gem.kl. Geen verh. 5°/o boven 10"/® bov Urn X II 8.30 til 710 IV 6.60 V 5.95 9.45—10.45 8.30- 9.15 7.10— 7.85 6-60— 7.20 5.95— 6.60 10.45 915 7.85 7.20 6.60 De huurverhoging zal gelden voor wo ningen: a. tot stand gekomen voor 27 December 1940; b. tot stand gekomen op of na 27 Decem ber 1940, doch voor 5 Mei 1945, voorzover de huurprijs daarvan is opgetrokken tot het peil van die van de vooroorlogse wo ningen. Voor de huren van bedrijfspanden zul len dezelfde normen gelden als voor die van woningen, echter met dien verstande, dat de huurverhoging hier niet door de wet wordt voorgeschreven. Partijen zijn bevoegd om eenzelfde huurverhoging als voor woningen overeen te komen. Daar bij moeten dan in de tabel voor woningen genoemde bedragen in acht worden ge nomen. De regeling voor bedrijfspanden is de zelfde als die welke gold voor de huur verhoging per 1 Januari 1954. indien de huurdet weigert een verhoging tot de toegelaten grens te betalen, dan kan de kantonrechter uitmaken 0f de hogere huur redelijk is of niet. In eerstgenoemd geval kan de verhuurder beëindiging van de huurovereenkomst vragen en ontrui ming van het pand. He in bovenstaande tahel genoemde percentages van de huurverhoging wor den berekend over de huurprijs, die op 30 Juni a.s. geldt. Bij de beoordeling van de vraag of de geldende huurprijs vol doet aan de in de tabel genoemde „grens bedragen" moeten eventuële verhogingen van de bestaande huurprijs wegens ver beteringen, verbouwingen e.d. buiten be schouwing blijven. Voor maand- en kwartaalhuren moeten de in de tabel genoemde huurprijzen worden herleid door vermenigvuldiging met 52 en deling door 12 resp. 4. De rangschikking dei gemeenten in de onderscheidene klassen is geli.ik aan die, welke gold voor de vorige huurverhoging De huurprijzen van oorlogs-panden worden gefixeerd op de huurprijs per 30 Juni 1955 (met uitzondering van de onder b genoemde panden). Door wijziging van het Besluit bijzon dere huurprijzen zullen na het ingaan van de huurverhoging de huren van oor logs-panden kunnen worden opgetrok ken, in die gevallen waarin deze huren niet zijn verhoogd en beneden het peil liggen van de nieuwe huurprijzen van vergelijkbaar vooroorlogse panden. De huurprijzen van panden, die na de oorlog zonder geldelijke steun van over heidswege zijn gebouwd, blijven vrij. De huurprijs van met overheidssteun tot stand gekomen of geëxploiteerde wo ningen wordt door de Minister van We deropbouw en Volkshuisvesting vastge steld of herzien. Bij de vorige huurverhoging zijn de op grond van de premieregeling 1947 en 1948 gebouwde woningen met eenzelfde per centage in huur verhoogd als de vooroor logse woningen. Het is waarschijnlijk te achten dat thans t.a.v. deze woningen eenzelfde gedragslijn door de minister zal worden gevolgd. De eerste huurverhoging zal voor weekhuren naar mag worden aangeno men, worden gevorderd voor de eerste huurweek na 1 Juli a.s. Bij onderhuur zal de inwoner een evenredig deel van de huurverhoging, welke de hoofdbewoner voor de gehele woning moet, betalen, voor zijn rekening moeten nemen. Door deze beslissing van de Regering za.1 de spanning tussen de huren van voor oorlogse woningen en die van nieuwe wo ningen en de daardoor veroorzaakte druk op het peil van de volkshuisvesting blij ven bestaan. Omdat deze druk zich het zwaarst doet gevoelen bij de hogere buur- klassen acht de Regering het noodzake lijk, dat toch iets wordt gedaan om de buurverschillen van woningen in deze hogere huurklassen enigszins te vermin deren. Zij acht dit in het bijzonder wen selijk teneinde daardoor de bouw van nieuwe woningen in de hierbedoelde sectoren en met name de zgn. midden- standsbouw voor de bouwers aantrek kelijk te maken, aldus de M. v. T. In de huidige omstandigheden zal ech ter slechts een bescheiden stap in de aan gegeven richting kunnen worden gedaan. Een deel van de huiseigenaren ont vangt enige huurverhoging en een ander deel niet. Dit is een onvermijdelijke con sequentie van de regeringsvoorstellen, d'e in de eerste plaats rekening houden met de noodzakelijke bescherming van het peil der ionen en prijzen. In verband daarmee is een huurverhoging slechts verantwoord, waar dit uit een oogpunt van volkshuisvestingsbeleid het meest noodzakelijk is. Het probleem van de huurbelasting, dat ook bij de voorgaande huurverhoging reeds ter sprake werd gebracht, en waar aan in de laatste tijd van vele zijden aan dacht is geschonken, meent de Regering bij handhaving van de gedachte in de Troonrede hieromtrent tot uitdrukking gebracht bij een zo beperkte huurver- h- als thans wordt voorgesteld vt' 1 diids buiten beschouwing te kun nen laten. vragen, of ruim 54,000 aanvragen meer dan in 1953. 89 procent waren mannelijke aanvragers, 11 pet. vrouwen. 8 pet. van de mannelijke candidaten behoorden tot de 18-jarigen. 74 procent tot de leeftijds- groeo van 1939 jaar, 17 procent tot de - nemerrf ernpri d(i_so ipi-iepn »n 0.8 nrocenl aona gevveiu, groep van 4059 jarigen en 0,8 procent waren 60 jaar of ouder. Voor de vrouwe lijke candidaten waren deze percentages: 18 jarigen 5 procent. 1939 jaar onge veer 71 procent. 40—59 jaar 23 procent en 60 iaar en ouder 0,6 procent. 27 pro cent van het totaal aantal examens werd afgelegd in de categorie 1 (motorrijwie len, driewielers beneden 400 kg. enz) en 73 procent in de categorieën BE, CE, DE en „restreint'' (beperkt). Van het totaal aantal candidaten leg den 41,7 procent (195341 pet) het vol ledige examen de eerste maal met goed gevolg af. Van de overblijvenden slaag den 57,3 procent (1953—56 procent) bij de tweede maal. Van de 55 candidaten, die de minister van Verkeer en Waterstaat verzochten een deskundige aan te wijzen (beroep), slaagden er 21 terwijl 27 wer den afgewezen. Van 7 candidaten was nog geen resultaat bekend. 20 rijbewijs- houders werden door de daartoe bevoegde instanties gevorderd op vermoeden van onbekwaamheid. Slechts één van hen werd bekwaam bevonden. Twintig minuten voor zonsopgang is gisteren op het Amerikaanse proef- terrein van Yucca in Nevada 'n nieu we atoom-ontploffing tew g gebracht, die de zwaarste was van alle in dit jaar gedane experimenten. De licht- uitstraling, welke door de explosie van de lading, die op een toren van 160 meter hoogte was aangebracht, werd veroorzaakt, maakte op de bevolking van het op 120 kilometer afstand ge legen Las Vegas een overweldigende indruk. Boven de bergen nabij Los Angeles, 400 kilometer Zuidwest- waarts, was een goudgele lichtschijn te zien. Het was alsof de zon een poging deed om voortijdig aan de hemel te verschijnen. De vuurbol rees tot gro tere hoogte dan tot dusver het geval is geweest en de zich daarna vormende paddestoelwolk steeg tot 10.000 meter. vliegtuigen deel, die deden alsof zij het getroffen gebied aanvielen. Een afdeling van 550 militairen, die op 5.500 meter van de toren zaten ver schanst, rukte na de ontploffing op. Volgens de bevelvoerende officier de den zich daarbij geen ongelukken voor. Met deze proef zou oorspronkelijk de reeks atoomontploffirren zi.in ge opend op 15 Februari. Tengevolge van de ongunstige weersomstandigheden moest zij echter herhaaldelijk worden uitgesteld. Uit het feit, dat de proef, behalve door het laboratorium te Los Alamos in Nieuw-Mexico, hoofdzake lijk door het proefstation van Liver- more in Californië werd voorbereid, leidt men af, dat het hier wellicht ging om een atoomontstekingsapparaat voor de waterstofbom, aangezien in het la boratorium in Livermore de nadruk op waterstofwapens ligt

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1955 | | pagina 1