NU OOK SPORTHAL IN AMSTERDAM VONDST in 'T ZOEKLICHT PUZZLE RADIO PROGRAMMA DEBRQLME Overschrijvingen in en naar Betaald Voetbal alleen in gesloten seizoen in blokschrift Katholieken in N.O.-Polder Wilkes kreeg officieel toestemming Djurgarden komt drie wedstrijden spelen Geen transfer «bedrag voor amateur-clubs Canadese vreugde en Russische rouw DINSDAG 8 MAART 1935 PAGINA 4 Achterstand ingehaald na uitgifteplan 1955 KATHOLIEKE LERAREN LEVEN MEE MET BELGISCHE COLLEGAE 24STE NAT. BEDEVAART DOKKUM KEES VAN~[ERSEL Terug naar amateur-status Toch wel hiaten Geen transfer aan amateur-clubs W ereld-tournooi ijshockey TUSSEN TRAM EN AUTO BEKNELD Dodelijk ongeluk in Amsterdam Oplossing van gisteren Horizontaal: 1 Aken, 5 tolk, 9 marie, 11 veter, 12 op, 13 stoel, 15 do, 16 rok, 18 sol, 19 pim, 20 kro, 22 rag, 23 eos, 24 bol, 25 neg, 27 lek, 29 gek, 30 roi, 32 tor, 34 at, 35 label, 37 ge, 38 stoom, 40 renet, 42 tong, 43 alle. INBRAAK LEVERDE f 4000 OP B. M. R. S. door BRAM VERSCHOOR Als het uitgifteplan voor gronden in de Noord-Oostpoldei voor 1955 uitgevoerd zai worden, dan betekent dat, dat de achter stand, welke de katholieken in dit nieuwe gebied hadden voor een belangrijk deel zal zijn ingehaald. Zoals bekend, werd bij de uitgifte van de nieuwe polder als algemeen beginsel aanvaard, dat de toekomstige samenstel ling van de bevolking naar godsdienstige gezindheid ongeveer gelijk moest zijn aan de landelijke verhoudingen. Door de natie- nale ramp en de daaruit voortvloeiende verkavelingen op de Zeeuwse eilanden werd aan een aantal Zeeuwse landbou wers voorrang verleend, waardoor net aantal katholieken minder was dan aan vankelijk was vastgesteld. Deze achter stand wordt nu ingehaald. Als het uit gifteplan voor 1955 voltooid is, zullen van de 1958 landbouwbedrijven er 332 zijn toegewezen aan katholieken van de 3ö fruitbedrijven kregen zij er 13 en van da 30 groenteteeltbedrijven zullen er 10 in katholieke handen komen. Nog dit jaar zullen er in de Noord-Oost- Polder vijf nieuwe katholieke kerken ge bouwd worden. Emmeloord, Ens, Mark nesse. Luttelgeest en Bant krijgen dit jaar een nieuwe parochiekerk. Dit betekent dat voor genoemde plaatsen in het nieuwe land het kerken in noodgebouwen spoedig ten einde zal zijn. In ccn buitengewone vergadering, ge houden in het Olympisch Stadion, hebben de aandeelhouders van de N. V. Het Ne- dcrlandsche Sportpark hun goedkeuring gehecht aan het deelnemen aan de op richting van de N. V. Stadionhal en hel aangaan van een overeenkomst met de gemeente Amsterdam. 1 Dit houdt in. dat nu de eerste officiële stap is gezet voor de bouw van een Sport- hal bij het Olympisch Stadion; de kwestie. zal nu nog in de commissie van bijstand van de Gemeente Amsterdam behandeld moeten worden en dan tenslotte de goed- keuring van 'de Amsterdamse gemeente raad en Ged. Staten behoeven. De directeur van het Stadion, de heer D. J. Bessem. sprak de hoop uit dat de hai bij het begin van het winterseizoen 1956/51 gereed zal zijn. Voor de bouw van de sporthal zal een bedrag nodig zijn van tenminste 1,6 millioen gulden. De N. V Het Nederlandsche Sportpark zal in dit bedrag deelnemen met 400.000 gulden. 100.000 gulden hiervan is het gehele ka pitaal voor de op te richten nieuwe N. V Stadionhal. De overige gelden zullen dooi de Gemeente indien de Raad zijn goed. keuring hieraan hecht in de Vorm van een 3'/a procent lening worden beschik baar gesteld. De Sporthal zal een kunstijsbaan met een afmeting van 60 bij 26 meter krijgen, die men in één nacht zal kunnen maken, resp. laten verdwijnen, waardoor de mo gelijkheid voor het beoefenen van een groot aantal zaalsporten aanwezig zal zijn Er komt accomodatie voor 5500 toeschou wers. De hal wordt gebouwd voor 2/3 deel op door de Gemeente in erfpacht ,-e geven grond en voor 1/3 deel op het Stadionterrein. Ze komt te liggen bij da Marathonpoort; aan de zijde van de Am- stelveense weg wordt een restaurant in gebouwd. In verband hiermede zullen de ingangen van het Stadion herzien worden De leiding van de Sporthal wil men in handen leggen van de heer D. J. Bessem. Faas Wilkes heeft officieel toestemming gekregen om Zondag voor het Nederlands Elftal uit te komen in de wedstrijd tegen Denemarken. Nadat de secretaris van zijn club Valencia het hiertoe strekkende ver zoek van de K.N.V.B. had ontvangen Cn reeds een instemmend antwoord had ge geven. heeft het bestuur van Valencia zich ook nog eens onderling over deze zaak beraden. Er werd geen enkel be zwaar geopperd. „Integendeel", zo werd verklaard, „het bestuur van Valencia prijst zich gelukkig, dat het Wilkes in staat kan stellen voor de nationale ploeg van zijn vaderland uit te komen en dat het in dit geval zijn medewerking aan de K.N.V.B. heeft kun nen verlenen". Dit besluit zou de K.N.V.B telegrafisch worden medegedeeld. Faas Wilkes verklaarde zich intussen buitengewoon verheugd over het feit, dat de Keuze Commissie van de K.N V.B. hem als aanvalsleider heeft gekozen voor het Nederlands Elftal, dat Zondag in Amster dam tegen Denemarken speelt. „Ik stel er een bijzondere eer in, dat men mij heeft uitgenodigd, de kleuren van mijn land mede te helpen verdedigen" zei hij. toen hem naar zijn opinie werd gevraagd, nadat de toestemming van het bestuur van Valencia officieel was afgekomen. Wilkes, die op het ogenblik weer in uit stekende conditie verkeert, heeft tegen over de leiders van zijn club zijn erkente lijkheid betuigd voor hun medewerking. Naar aanleiding van de geruchten, vol gens welke hij zou overgaan naar een andere buitenlandse club, verklaarde Wilkes, dat hem geen enkel aanbod was gedaan. Hij wenste ook niet anders, dan zijn contract met Valencia te verlengen, wanneer er tenminste geen maatregelen zouden worden genomen, waardoor hij als buitenlander niet meer in deze Spaanse club zou kunnen blijven. „Wanneer de reglementen onverhoopt toch in die zin zouden worden gewijzigd", zo vervolgde Wilkes, „dan 'ou ik er do voorkeur aan geven, naar Nederland terug te keren, in de hoop, met een club in het eigen land een verbintenis te kun nen aangaan". Voor het ogenblik heb ik het hier echter best naar mijn zin en zal ik voor Valencia blijven spelen, zo lang ik daartoe de ver gunning behoud". Zoals bekend zal de topploeg van de Zweedse eerste divisie, Djurgarden, herfstkampioen van Zweden, in de perio de van 9 tot en met 16 Maart een drietal wedstrijden in Nederland spelen; en wel op 9 Maart tegen het Nederlands B-elftal op het Vitesse-terrein in Arnhem, op 13 Maart tegen een Bondselftal op het For- tuna-terrein te Geleen en op 16 Maart tegen een Bondselftal in het Stadspark te Groningen. Djurgarden staat aan de kop van de ranglijst, met vier punten voorsprong op nummer twee, A.I.K.; en in Zweedse voetbalkringen neemt men aan, dat Djur- garden met vlag en wimpel het kampi- oenschap zal behalen, In 1951, toen de kracht van dit Stock- holmse elftal nog niet zo groot wag als thans, wist het tegen het Nederlandse Elftal in het Olympisch Stadion te Am sterdam een gelijk spel te bevechten: 1—1. Het gezelschap, dat nu naar Neder land komt, bestaat uit enige officials en zeventien spelers, onder wie zeven in ternationals of oud-internationals: doel man Arne Arvidsson, spil Karl-Erik An- dersson, linksbinnen Birger Eklund, mid denvoor John Eriksson, linksbuiten Goes- ta Sandberg, rechtshalf Birger Stenman en rechtsbinnen Hans Tvilüng In het elftal spelen enkele bekende ijshockey ers mee, zoals de reeds genoemde Tvil- ling, die in Duitsland aan de Wereld kampioenschappen ijshockey deelneemt, Hi.i zal vandaar direct naar Arnhem ko- I men. De katholieke leraren van „Sint Bona- ventura" hebben naar hun Belgische col legae van de verenigingen CVMNO en CÜRO een telegram gezonden, waarin zij hun medeleven en warme sympathie uit spreken met de strijd om het bPv"'id van de eigen katholieke scholen. De 24ste Nationale Bedevaart ter ere van de H. Bonifatius en Gezellen naar Dokkum zal dit jaar op Maandag 27 Juni plaats hebben. Z.H. Exc. mgr dr J. M. J. A. Hanssen, bisschop-Coadjutor van Roermond heeft zich bereid verklaard de geestelijke leiding van deze bedevaart dit jaar op zich te nemen. Kees van Iersel, regisseur en mede directeur van de toneelgroep „Theater" zal op 1 September bij de VARA in dienst treden als regisseur voor televisie-uitzen dingen. Het Iandgcrccht in Djakarta heeft gis teren de behandeling van de zaak Schmidt die vorig jaar November werd afgebroken omdat rechter Ljem met ziektevclof ging, hervat- Zoals bekend wordt Schmidt be schuldigd van subversieve activiteiten. President van het landgerecht is thans rechter Roehjani. Er was nagenoeg geen publieke belangstelling. Het hoofd van de consulaire afdeling van het Nederlandse Hoge Commissariaat in Djakarta, mr Van Deinse, woonde de zitting bü- Nadat de officier van Justitie, mr van een semi-prof naar een andere semi- profclub missen wij een bepaling over wat er gebeurt als bij een beëindigd con tract de oude semi-profclub géén goed keuring aan een overschrijving hecht. Ook vinden wij niets vermeld omtrent het aandeel van een overgeschreven spe ler (amateur hetzij semi-prof) naar het semi-professionalisme van het transfer bedrag; oorspronkelijk zouden hem zo wel door zijn oude als door zijn nieuwe club 5 procent van dit bedrag worden uitgekeerd. Overschrijving van een betaalde speler naar het amateurisme kan, met 1 jaar wachttijd, alleen geschieden als de semi- profclub dit goed vindt, meent de Reor ganisatie-commissie, maar dit gaat ons toch te ver en tast de persoonlijke vrij heid van de speler aan (steeds aangeno men dat zijn contract is beëindigd). Op deze wijze zou een speler, die ooit beta ling heeft ontvangen, nooit meer ama teur kunnen worden als zijn semi-prof club dat verbood. Een interne overschrijving in een club met betaald voetbal van de betaalde naar de amateur-afdeling kost de speler 4 maanden wachttijd, maar kost de club geen geld (een van onze vragen), omdat in die wachttijd niet betaald mag wor den. Resten nog de overschrijvingen van amateurs die vóór hun amateur-status ooit in betaalid voetbal zijn uitgekomen. Gaat hij van de amateur-afdeling van zijn betalende club naar een amateur vereniging: 1 jaar wachttijd. Gaat hij van een amateur-club weer naar een beta lende vereniging, dan valt hij 'a. onder de bepaling dat de aanvraag alleen in de maand Juli kan geschieden, b. onder de bepaling dat hij i jaar moet wachten als hij reeds een jaar als amateur heeft ge speeld. c. onder de bepaling dat hij, als hii minder dan twee jaren als amateur is uitgekomen, aan zijn nieuwe semi- profclub 'n onderling te stellen transfer som aan zijn vroegere semi-profclub kost (door de amateur-club waarin hij op dat moment, speelt, kan geen transfer som worden bedongen). Het is een uiterst moeilijke materie, dit samenweefsel van overschrijvingen en transfers, hetalings-reglementen (over dc maxima cn mimima der salarissen, pre mies garantie-hedrag, e-d. rapporteerde men reeds eerder) en amateurs-bepalin gen En het is niet zo verwonderlijk, dat ondanks de uitvoerigheid en de veie hier aan gewijde tijd en vergaderingen dit werkstuk toch nog wel, zoals boven aan gegeven enige hiaten bevat. De Reorganisatie-commissie mag dan ook nog wel enige amendementen teegC- moet zien. De onderwerpen: voorlopige reglemen tering betaald voetbal, overschrijvingen, amateurs-bepalingen en transfer-systeem, die in de opdracht aan de Reorganisatie- commissie van de K.N.V.B. wellicht de moeilijkste van de zeven waren, hangen uiteraard nauw met elkaar samen. De daarop betrekking hebbende voorstellen van de Reorganisatie-commissie zijn in grote lijnen en in details zowel als in de later aangebrachte wijzigingen verschei dene malen onderwerp van beschouwing in ons blad geweest. Het definitieve rap port van de Reorganisatie-commissie handhaaft de vroeger gepubliceerde richt lijnen, maar bevat toch ook enkele nieu wigheden. Gestipuleerd wordt dat bij overschrij ving op strikt amateuristisch niveau de wachttijd maximaal 1 maand is (als de oude club accoord gaat en de competities nog niet voor drie-kwart zijn afgewerkt) en maximaal 6 maanden tot speelgerech- tigheid op 1 Januari ofwel 1 Juli naar gelang het overschrijvingsverzoek (als de oude club niet accoord gaat). Een overgeschreven amateur mag voorts pas na 1% jaar in een betaald elftal van zijn nieuwe club uitkomen. Deze laatste be paling wil uiteraard beletten, dat een club een speler als amateur (dus zonder transfer-som) zou aantrekken, maar hem in feite wel als semi-prof (maar dan zou de transfer optreden) zou willen opstel len. De overschrijving naar een semi- profclub is beperkt gebleven tot de maand Juli, dus het gesloten seizoen, waardoor het hinderlijk heen-en-weer trekken gedurende de competitie, met alle oncontroleerbare fluctuaties in de krachtsverhoudingen van dien, wordt verhinderd. Een markant, nieuw punt is het nü bepaalde omtrent de transfer bij de over schrijving van een amateur naar het semi- professionalisme. Daarover waren in het kamp van de amateur-clubs de meningen verdeeld, zoals uit de verslagen van di verse besprekingen in ons blad van gis teren nog bleek. De Reorganisatie-commissie stelt nu voor, dat net transfer-bedrag niet recht streeks van de nieuwe semi-profclub naar de oude amateur-club zal gaan doch.... aan de K.N.V.B. zal worden afgedragen; dit in geval de oude vereniging met de overschrijving accoord gaat. Is dit niet het geval, dan krijgt de betrokken speler een wachttijd tot 1 Januari enmoet de semi-profclub de helft van het te be rekenen transfer-bedrag aan de K.N.V.B. overdragen. Het is bekend, hoe dit transfer-bedrag op grond van het aantal senior-jaren van de betrokken speler in zijn oude club wordt berekend. Het ligt in de bedoeling, dat het sectie-bestuur Amateur-voetbal dan zal beslissen over de besteding van de in de K.N.V.B.-kas gestorte transfer sommen. Wij nemen voorlopig aan, dat amateur-clubs, die prijs stellen op de ontvangst van het transfer-bedrag, dit dan ook door het sectie-bestuur Amateur voetbal krijgen toegewezen. Stellen zij daar geen prijs op, dan zal het geld be stemd worden voor het jeugdwerk of de noodlijdende clubs e.d. in het Amateur voetbal. Bij het punt regelende de overgang Het bericht dat de Penticton V's het Wereldkampioenschap ijshockey hadden gewonnen, heeft aanleiding gegeven tot een spontane uitbarsting van vreug de in de hele stad. Een optocht van auto's werd in der haast op touw gezet en in rijen van vier wagens naast elkaar over een afstand van meer dan 16 kilo meter reed men van het cen trum naar het Skaha-meer en terug, terwijl claxons en hoorns een oorverdovend lawaai maak ten. De politie stelde zich aan het hoofd van de stoet en be kommerde zich om geen enkel verkeerslicht. Voor de terugkeer van de Ca nadese ploeg op 15 of 17 Maart wil men feestelijkheden organi seren die alles in de schaduw zullen stellen wat Penticton tot nu toe heeft meegemaakt, leder krijgt vrij en er zijn niet alleen plannen voor concerten en uit voeringen van volksdansen, maar ook voor een reusachtige „barbecue", een feestmaaltijd in de open lucht waarbij men te gast zal gaan aan in hun geheel geroosterde runderen- De Penticton V's ontlenen hun naam aan drie soorten perziken: Valiant, Veteran en Vedette, dig in de omgeving van de stad wor den gekweekt. Tegenover deze Canadese vreugde staat Russische rouw. De 43-jarige Babitsch, één van de sterren van het Russische ijs hockey, was zo teleurgesteld over de nederlaag van zijn ploeg tegen Canada, dat hij in zijn hotelkamer te Krefeld vier sticks op zijn knieën kapot brak en de stukken samen met zijn schtiatsen uit het raam smeet, uitroepend: „Voor mij geen ijs hockey meer". Hotel-employe's raapten de brokken op en brachten ze terug naar zijn kamer. Zij zeiden dat ook de andere Russische spelers onder de indruk waren van de nederlaag en onmiddellijk na de wedstrijd hun kamers hadden opgezocht. Horizontaal: 1 meisjesnaam, 3 groet, 6 oosterse titel, 9 water in Friesland, 10 gil, 12 en anderen (afk.), 13 stijl, 15 opstande ling, 17 in orde, 19 lidwoord, 20 ind. wapen, 24 ongedierte, 25 kledingstuk, 26 oorsprong, 30 vlaktemaat, 31 ijzerhoudende aarde. 33 opdracht, 35 metaal, 37 voorzetsel, 38 rij dier, 40 kindergroet, 41 voorzetsel, 42 voor zetsel, 43 vruchtje. Gisterenmiddag om vier uur is de 58- jarige mevr. J. M.B. op de Middenweg te Amsterdam dodelijk gewond. Zij stond op een vluchtheuvel bij de Nieuweweg te wachten, toen een personenauto naderde, die voor het rode licht moest stoppen. De wagen slipte naar links over de vlucht heuvel heen, waardoor mevr. M. bekneld raakte tussen een tram en dc auto. By aankomst in het Wilhelminagasthuis bleek zij te zijn overleden. Verticaal: 1 beetje, 2 wrede keizer, 3 deel der wet, 4 lidwoord, 5 aanzien, 7 niet een, 8 vis, 10 druk, 11 deel v. d- voet- 14 overeenkomst, 16 vorm van begrijpen, 18 bezittelijk vnw., 19a eerste vrou.w 21 bijb, naam, 22 liefkozing, 23 grote bijl, 27 smalle strook, 28 gewicht, 29 ellende, 30 behoef tige, 32 verstand, 33 familielid, 34 vlug- 35 omroepvereniging, 35 soort, 39 slede- Verticaal: 1 amor, 2 kapok, 3 er, 4 nis, 5 tel- 6 ot, 7 ledig, 8 krom, 10 ets, 11 vol, 14 oom, 17 kreek, 19 palet, 21 oog, 22 rol, 25 netto, 26 rob- 28 kogel, 29 gast, 30 ram, 31 Ier, 33 rete, 35 log, 36 lea, 39 on, 41 nl. Bij een inbraak- die bij een kruidenier in de Boreelstraat te Hilversum werd ge pleegd, heeft de dader een geldbedrag van 4.000 buit gemaakt. Terwijl de bewoners afwezig waren is de man door een boven raam binnengeklommen, waarna hij een grondig onderzoek in de woonvertrekken heeft ingesteld- In de slaapkamer trof hij een houten geldkistje, waarin dit bedrag aan contanten, bestaande uit twee biljet ten van 1.000 en verder kleine coupures was geborgen- jeugd. 19.10 Poeriemfeest. 19.30 V. d. leugd. 20.00 Nws. 20.05 Gevar. progr. 20.45 Hoorspel. 22.05 Lichte muz. 22.35 Caus 22.50 Gram. 23.00 Nws. 23.15 Soc. nws in Esperanto 23-20 Ro mantische C3US. 23.40—24.00 Gram. HILVERSUM II 208 M.) 7.09—24.00 NCRV. 7.00 Nws. 7.10 Een vaste burcht. 7.13 Ge wijde muz. 7.45 Een woord v. d. dag. 8.00 Nws. 8.15 Gram. 9.00 V. d zieken. 9.30 V. d. vrouw 935 Gram. 10.30 Morgendienst, 11.00 Gram. 11.15 Hoorspel. 12.15 Gram. 12.30 Land- en tuinb.- meded. 12.33 Cello. 12.55 Gram. 13.00 Nws. 13.15 Annus.muz. 13.40 Gram. 16.00 V .d. Jeugd. 17.20 Gram. 17.40 Beursber. 17.45 Orgel. 18.15 Viool, clavecimbel en cello. 18.45 Spectrum Chr. ork.- cn ver.leven. 19.00 Nws. 19,10 Oude muz. 19.30 Buitenl. overz. 19.50 Gram. 20.00 Radio krant. 20.20 Bidstond voor gewas. 21.30 Geest, liederen. 22.00 Gram. 22.10 Intern. Evang. comm. 22.20 Gevar. muz. 22.45 Avondoverden king 23.00 Nws. 23 15—24.00 Gram. Engeland, BBC Home serv. 330 m. 12.00 V. d. scholen. 13.00 Gram. 13.30 V. d. boeren. 13.55 Weer. 14.00 Nws. 14 10 Rep. 14.30 Dansork 1500 V. d. scholen. 16,00 Hoorspel. 17.00 Vespers. 17.45 Caus. 18.00 V. d. kind 18.55 Weer. 19.00 Nws. 19.15 Caus. 19.25 Sport. 19.30 Volksdansen. 20.00 Hoorspel. 20.30 Caus. 21.00 Symph.ork., koor en sol (22.002215 Nws) 23.15 Caus. 23.30 Gram. 23.45 Pari. overz. 24.00—0.08 Nws. Uitzending vanuit Eng. Transit Camp. te Hoek van Holland. Golflengte 25 meter Dinsdag 8 Maart 22.00 uur Buitenlands handelsmerk. 22.30 uur Swingtime with Bernard. 23.00 uur Verzoekprogramma. 24.00 uur Sluiting. WOENSDAG 9 MAART HILVERSUM I (402 M.) 7.00 VARA, 10.00 VPRO, 10.20 VARA. 19,30 VPRO, 20.00—24.00 VARA. 7.00 Nws. 7.10 Gram. 7.15 Gym. 7.30 Gram 7.45 ,,Even opkrikken!" 7.50 Gram. 8.00 Nws. 8.18 Gram. T50 V. d. huisvr. 9.00 Gym. v. d vrouw. 9.10 Gram. "9 359 40 Waterst.) 10.00 Schoolradio. 10.20 V. d. vrouw. 11.00 Gram. 12,00 Accordeonork, en solist. 12.30 Land- en tuinb.- meded, 12.33 V. h. platteland. 12 33 Gram. 13.00 Nws. 13.15 Tentoonstellingsagenda. 13.18 Gram. 14.00 Medische kroniek. 14.10 Gram. 14.30 V d jeugd 16 00 V. d. zieken 16.30 V. d. leugd 16.50 Koorzang. 17.15 Gram. 17.30 Regeringsuitz. 18.00 Nw;s. 18.20 Act. 18.30 R V.U. 19.00 V. d Advertentie) f Onmiddellijke verlich ting en spoedige gene zing door betten met het snelwerkende, ontsmet tende huidgeneesmiddel Je borg het geld zolang weg op een plaats, waar ik het nooit zoeken zou, niet? HOOFDSTUK XX Welk toestel? A. A. wierp de hoorn neer en snelde naar de deur, de deur naar buiten, ruk te die open en boog zich over de ba lustrade. Ik was dadelijk achter hem aan, boog mij naast hem. Niet nóg eens zou hij uit zijn tent worden gelokt om. wie weet, ditmaal een kogel door het hoofd te krijgen. John, riep hij. Een geluid van opstaan van de bank, dan bedaarde voetstappen, totdat we de huisknecht zagen staan, opziende naar boven, waar nu, nieuwsgierig, ook Teun zich over de balustrade boog. Mijnheer wenst? luidde het afgeme ten, rustig makende antwoord. Tracht dadelijk te vinden, wie aan de huistelefoon is geweest, of anders ten minste van welke kamer uit getelefo neerd werd, begrepen? Hij was inmid dels naar de trap gegaan cn ik volgde hem op de voet. Waar is de chauffeur? Inderdaad, in de hall, waar deze op A. A.'s bevel wachten zou, zag ik hem niet. Ik zou het niet met zekerheid kun nen zeggen, mijnheer. Wel weet Ik, dat hij naar buiten ging, mijnheer. Door de voordeur? Om u te dienen, mijnheer, door de voordeur. Jullie zouden beiden wachten tot ik in de hall kwam. John. Je hebt toch ge hoord, dat ik dat zei? U verzocht Willem en mij in de hall op u te wachten, mijnheer. Ik heb op u gewacht. Dat was een kerel om je met zijn antwoorden uit je vel te doen springen. Mijn vriend echter koos de wijste partij en wist zich te beheersen. Er zijn een en twintig toestellen, mijnheer, was het antwoord, dat klonk als de laatste slag bij deze woordscher- mutseiing tussen een vreemde logé en de ingeburgerde huisknecht, door wiens rust en fatsoen de rust en het fatsoen van een heel kasteel geschraagd werden. Wij keerden terug in de slaapkamer, waar mevrouw inmiddels na de ontzet ting van het vertellen weer tot rust ge komen was. Doch nu heérste er een an dere bewogenheid, die van ontwakende bedrijvigheid, van handeling, van be wust strijden tegen de aanwezigheid van een ongewenste gast, die zonder gezien te worden alles bleek te zien, van ie mand. die in het huis handelde zonder in het huis te zijn. Zonder leiding zouden de jongens en de vader, die naar alle kanten tegelijk wilden kijken, of nergens gevaar dreigde, elkaar onder de voet ge lopen hebben, en dus viel het A. A. ge makkelijk de leiding op zich te nemen Hij voorkwam een paniek door te spre ken op gewild luchtige toon en op een wijze, alsof hij nu niets meer te vrezen had, Een smalle hand? Neen, een smalle hand was het niet. Een forse hand? En f"-1 leek °P" eens de wijze van vragen, door A. A. toegepast, op die van de hypnotiseur, die een medium doet spreken. Zegt u mij, welke hand het was, zegt u mij, hoe de hand er uitzag, mevrouw Van Wielingen. Het was een haild, de woorden kwamen aarzelenden als nauwkeuriger overwogen, stellig scherper tekenend. Een hand, grof, groot, afschuwelijk. Met korte vuile nagels en zwarte groe ven op de vingers en de handrug. Een hand om.om.om bang van te zijn, om voor wég te lopen. Probeer het u heel nauwkeurig te herinneren, mevrouw, Zagen die groeven er uit alsof ze zwart waren van vuil, zoals aarde, oud stof? Of zwart van smeer, van vettigheid? Of zo zwart als van kolengruis? Ze aarzelde, ze wikte zichtbaar. Dat weet ik niet. maar vuil was de hand, om niet aan tc raken, om niet door aangeraakt te worden. A. A. schreed naar. de verbindings deur en onderzocht de post, de schake laar En glimlachte. Ik heb u vermoeid. En terwijl wij hier praten.. De zoemer van de telefoon gonsde. A. A. nam de hoorn. Hij bleef grinniken, ook terwijl hij hoorde, wat mij bijkans veriamde en de anderen in onhoudbare spanning deed staren naar de man, die op dit ogenblik keek, als was voor hem het raadsel geen geheim Oneer. De sle pende stem, die ik me zelfs nu nog meen te kunnen herinneren, zei ironisch: derheid van de moordenaar van mijn heer Som'er zou kunnen mededelen. En uw aanwijzing zou, zoals nu gebleken is, van het allergrootste belang kunnen zijn. Mijn aanwijzing? herhaalde ze ver bijsterd. Maar ik heb hem niet gezien, het was donker, toen hij hier, hier, hier geweest is. Ze kreet het nu uit, als zag ze pas nu het afgrijselijke van het nach telijke bezoek. Hem niet. Of haar niet. Maar wel een hand, mevrouw Van Wieringen. U zag een hand, die naar de schakelaar ging en die omdraaide. Opnieuw herhaalde ze zijn woorden: „Ik zag een hand, ja, ik zag een hand." Een hand, hernam A. A„ gezien zo als u die gezien moet hebben, is een even zeker te herkennen iets als een ge zicht, mevrouw Van Wieringen. Soms zelfs 'nog zekerder, want van een gezicht kun je, in een enkele seconde, niet altijd zeggen of het een man of een vrouw be hoort; van een hand wel. Een hand van een man was het, nu begrijp ik u. Een mannenhand. Ze staar de voor zich uit, langs haar man, langs mij heen, alsof ze in gedachten die hand wéér zag. Droeg die hand een ring? Neen. geen ring, niets. Was het de hand van een heer, een verzorgde hand? O neen, niet zoals van Bernard, niet zoals van de jongens, neen, geen hand van een heer. Een smalle hand? Ze sprak min of meer als in trance, waaraan ook haar herhalingen deden den ken. Ik wilde trekken aan de lichtschake laar boven het bed, maar ik was opgestaan en ik kon er zo niet meer bij, ik had me moeten omkeren en dan was die vreemde achter me geweest. Ik hoor de iemand de kamer doorgaan, naar het andere bed, waar mijn man slaapt. Ik hoorde hem zoekend tasten langs het hout van het ledikant. Toen kwam er een gesmoord geluid van teleurstelling en ik voelde mijn keel vrij, ik gaf een gil, een kreet. De vreemde ging door de gangdeur weg, ik was weer alleen. Maar waar was Bernard? Ik riep zijn naam; ik waagde het er op naar de badkamer deur te schuifelen, naar de schakelaar. Ik draaide die om, maar er kwam geen licht. Ik riep om Bernard, ik voelde me niet goed worden, ik liep hard terug naar het bed, stootte me, toen zag ik niets meer en hoorde ik niets meer, tot de jongens bij me stonden en het weer licht was. Ik bied u mijn verontschuldiging aan, dat ik u deze afschuwelijke ervaringen liet vertellen, hernam A. A., nadat het een poosje stil was geweest. Het was noodzakelijk, omdat ik in u de enige ver moedde, die ons een nadere bijzon- In de reeks voorlichtingsbijeenkomsten, welke de commissie voor het amateur voetbal van de K.N.V.B. organiseert, is te Arnhem met de Oostelijke 2e, 3e en 4e klassers en de afdelingen Arnhem. Nij megen en Gelderland van de K.N.V.B. de huidige situatie in de K.N.V.B. onder de loupe geijomen. In de Pinksterweek (van 27 Mei tot 4 Juni) zal een groep van 150 Engelse sport mensen uit Mitcham en Carshalton een bezoek brengen aan Hengelo. Naast de deelneming aan talrijke sportwedstrijden, zullen de Engelsen een bezoek brengen aan de olieveloer, te Nieuw Schoonebeek en aan de Zuiderzeewerken. (Wordt vervolgd)

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1955 | | pagina 4