TURKS-IRAAKSE VERDRAG ENORM VERSTERKT Rebellen in Atjeh „gestraft" Hooghartige Albanese dictatuur Britse passagiers door stakers gedupeerd Blanken- en neger vakverenigingen Margaret zou rechten als prinses willen prijsgeven PAGINA 6 DINSDAG 8 MAART 1955 NEDERLANDSE SCHEPEN Prefereert volk in voedselnood te laten SUBSIDIëRING JEUGDWERK werkim Nieuwe Rijksregeling in getreden SUBSIDIEREGELING SCHILDERSBEDRIJF Verzoek om verlenging VULCAAN KILANEA IN WERKING 94 zonder proces geëxecuteerd? Volgens berichten, die gisteren in Dja karta zijn ontvangen, zijn onlangs in Atjeh 94 burgers zonder vorm van pro ces door het leger terechtgesteld. De gouverneur van Noord-Sumatra, Amin is naar Kotaradja gezonden om een onderzoek in te stellen. Volgens het blad „Peristiwa", dat in Kotaradja verschijnt, zijn Donderdag j.l. 31 mannen geëxecuteerd in de desa Tjot Djeumpa en 63 op 25 Fe bruari in Leupong. Volgens niet beves tigde berichten werden deze mensen terechtgesteld als onderdeel van de strijd tegen de opstandelingen. De gouverneur van Noord-Sumatra heeft bij zijn vertrek naar Kotaradja geweigerd commentaar te leveren op deze berichten. Hij gaf echter toe, dat onlangs de activiteiten van de opstan delingen in Atjeh zijn toegenomen, aldus A.F.P. De „Peristiwa" meldt tenslotte nog, dat een organisatie van jongeren heeft gedreigd de kwestie voor de Verenig de Naties te brengen, indien de rege ring in Djakarta niet spoedig een on derzoek zou instellen. Albanië heeft een Amerikaans aanbod tot leveranties van voedingsmiddelen van de hand gewezen, aldus meldde het Alba nese persbureau Maandag. Het persbureau zeide bevoegd te zijn te verklaren, .,dat de Amerikaanse hulp on aanvaardbaar voor het Albanese volk is, dat deze buitenlandse inmenging in zijn zaken met verachting van de hand wijst" President Eisenhower had Albanië voe dingsmiddelen aangeboden „om te helpen bij de onlangs ontstane moeilijkheden op het gebied van de voedselvoorziening". Tegen een achtergrond van een enorme buste van admiraal Jarvis, graaf van St Vincent, en een grote mast, „be mand" door zestig jongens, repeteren enige leerlingen van het St Vincent- marineopleidingscentrum in het En gelse plaatsje Gosport de traditionele taptoe, welke zal worden uitgevoerd op 30 en 31 Maart a.s. Meer dan 250 jongens van Marine-opleidingscentra in geheel Engeland, zullen aan de plechtigheden deelnemen, gadegesla gen door personeel van de Britse vloot, burgerlijke autoriteiten en ongeveer 3.000 schoolkinderen. Opgetreden zal worden in gewone moderne .kledij en in de uniformen zoals die in de 18e eeuw werden gedragen. De bij beschikking van 19 November 1952 vastgestelde „Rijksregeling voor de subsidiëring van jeugdwerk" wordt ge rekend van 1 Januari 1955 te zijn inge trokken, voor zover deze betrekking heeft op de subsidiëring van landelijke organi saties voor de vrije jeugdvorming en lan delijke organisaties voor het massa] eugd werk. De bij beschikking van 1 Februari 1955 vastgestelde „Rijksregeling subsidiëring jeugdwerk 1955" wordt geacht in werking te zijn getreden met ingang van 1 Januari 1955. De Nederlandse Schilderspatroonscen- trale heeft een telegram gezonden aan de minister van Sociale Zaken en Volks gezondheid over de subsidieregeling, ue Bond van Nederlandse schilderspatroons, de Nederlandse Katholieke Bond jan Schilderspatroons „St. Lukas de Neder landse Bond van Christelijke Schilderspa- troons, die tezamen de centrale vormen, verzoeken de minister de subsidieregeling schildersbedrijf te verlengen. Dit verzoek doen zij om met het oog op de langdurig aanhoudende vorst, de begonnen werk- zaamheden te kunnen afwerken. fan lem 195< voo star rinj vrij linj len, Het Britse passagiersschip „Queen of Bermuda" (22.500 ton) is Zondag zonder passagiers en met slechts één derde van de bemanningsleden uit New York naar de Bermuda-eilanden vertrokken. Twee derde deel van de bemanning van 415 personen was Zaterdag van boord ge gaan uit protest tegen het ontslag van drie kellners. De 568 passagiers, die Zaterdag aan boord waren gegaan voor een reis van drie dagen gingen Zondag weer aan land. Zij kregen hun geld terug of ontvingen een reisbiljet voor een vliegtuig. Het Buckinghampaleis heeft geen com mentaar willen leveren op berichten in de „Daily Mirror" en de „Sunday Picto rial'' (een Zondagsblad van de „Daily Mirror"), volgens welke Prinses Marga ret op het punt staat te besluiten afstand te doen van haar rechten op de Britse troon, teneinde te kunnen trouwen met kapitein Peter Townsend, de Britse lucht vaartattaché in Brussel. Een verslaggever van de „Daily Mir ror" heeft met de 40-jarige Townsend over deze zaak gesproken. De verslag gever verklaarde, dat de berichten in kwestie voor Townsend niet als een ver rassing kwamen, in feite verwachtte hij dagelijks, dat het nieuws bekendgemaakt zou worden. Townsend wilde zich echter niet direct over deze aangelegenheid in het openbaar uitlaten. Townsend, een beroemd vlieger uit de tweede wereldoorlog, is tijdelijk inten dant van de huishouding van koningin moeder Elizabeth geweest. erts, Oudkerk, Waalh. 14; Con tact, Grangemouth, klei. Ver- ma.s, 2e Kat.h. W.z.; Unitas. Gothenburg stg., Kuyper, Van Dam Smeer, IJeslh.Esso Valparaiso, Aruba, olie, Esso Nederland, Caltex st 1; Knut Knuts, O.A.S., Mena al Ahma- d!i, olie, Vinke, B.P.M. st. 31; 8 Maart: Pascholl Liverpool, graan. Wagenborg, Rijnh. Z.z.; Bast 1, Amstm, ledig. Worms, Boompjes; Sysla, Trinidad, olie. Alg. Vrachtkantoor. Ie Petr.h., Pakhuismeesteren st. 2: Loos- drecht Basra, stg.. V.N.S., Waalh. N.z.; Traunstein. Antw., stein, Antw.. stg., Wambersie, Maash., T.H.B.; Netherlands Coast, Newcastle, stg., D. Bur ger, IJselh. O.z.; Modica Bil bao, erts, Müller, 2e Kat.h.; Alblasserdyk, Havana, stg., H.A.L., Maash. N.z.; Olympic Sun, Mena al Ahmadi, olie, Vinke le Petr.h. C; Trajanus, Antw., stg., Hudig Veder, Lekh. O.z.Black Falcon. New- York, stg., Van Nievelt Goudr., Lekh., T.H.B.; Leverkusen. Antw., stg., Müller Merweh. M; Neocardia. Londen, olie, v. Ommeren, B.P.M. st. 3; Gerold. Hundvas, vismeel. J. de Poor ter, Binnenh.; l^filo. Bristol stg., Müller, Jobsh.; Eschers- heim, Liibeck. ledig, Oudkerk, 3e Katendrechtsedam; i vertrokken 1 Maart: Otto, De bekende vulcaan Kilhanea op Hawaii, die sinds enige tijd weer - werking is heeft zulke grote hoeveel heden lava uitgestoten dat een aantal dorpen uit voorzorg zijn ontruimd. De uitbarstingen gingen gepaard met aar- bevingen. De 300 meter brede aard- scheur, waardoor de lava naar buiten stroomt had in de laatste tweehonderd jaren niet meer als eruptie-uitweg „dienst gedaan". De voornaamste lava stroom is in de richting van de zee ge vloeid. Honderden mensen uit Hilo op Hawaii kwamen naar het schouwspel kijken en kaarten voor een plaats in een speciaal vliegtuig, dat tochtjes bo ven het betrokken gebied maakt, raak ten spoedig uitverkocht.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1955 | | pagina 6