Dulles en Eden staan verschil lende oplossing voor Amerika geen papieren tijger Quemoy en Matsoe blijven struikelblok Word slank of neem ontslag; Noodwet kinderbijslag kleine Zelfstandigen opnieuw verlengd Strenge maatregelen tegen Bevan Negen millioen geesteszieken in de Ver. Staten Bewogen protest tegen terreur der communisten in Vietnam Moeilijkheden bij personeels voorziening in bakkersbedrijf kÉ^È r Moeilijkheden bij de labourpartij Bevan moet er uit Schending van Génève-overeenkomst aan lopende hand Actie „Voor God Woensdag 9 Maart 1955 DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN Eden: Pessimistische conclusie Dulles: Oorlogskeuze van Peking o Kruistocht tegen corpulentie Tot I Juli 1956 M. mxêAÊAM Uiteindelijk uitstoting uit Labour Elk jaar komen er duizend bij Neclerland schonk tienduizend pond Intern beraad gaande Nieuwe mailboot H. A.L. W E F, RUE RICHT Soldaten houden vermagerings- dieet NEDERLAND MUNTTE VOOR URUGUAY Order van 2,5 millioen 91 1®P ESKIMO-ZUSTERS IN ALASKA Bouwkosten thans geraamd op f 100 millioen De weerverwachting van het KNMI, geldig van heden- tot morgenavond, luidt: Enkele overdrijvende wolkenvelden en droog weer, be'houdens enkele plaatselijke sneeuw buien aan de kust. Vannacht matige, hier en daar strenge vorst en paatselijk mistvorming. Ongeveer dezelfde middagtemperaturen als vandaag. Zwakke tot matige wind uit Noor delijke richtingen. Donderdag 10 Maart: Zon op 7.10 uur, onder 18.36 uur; Maan op 21.16 uur, onder 7.14 uur. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT Om vrede in de Formosa-straat nalistisch China. Zij zouden dan ko men te staan voor een oorlog op drie fronten, in het Zuiden, Centrum en Noorden, en dat zou hun onvoldoende vervoersmoeilijkheden zwaar heiasten, zo meende Dulles. Over de Amerikaanse politiek ten aanzien van Formosa merkte Dulles Na hun reis naar Bangkok hebben de ministers van buitenlandse zaken van de V. S. en van Grool-Brittannië, John Foster Dulles en Sir Anthony Eden, gisteren in redevoeringen een verslag uitgebracht over hun bevindingen in het Verre Oosten. Eden heeft in een rede voor het lagerhuis vrij pessimistische geluiden laten horen over de vorderingen die waren gemaakt om tot een staken van 't vuren te komen in de Straat van Formosa. Hij deed een beroep op de Chinese nationalisten hun strijdkrachten terug te trekken van de eilanden onmiddellijk voor de Chinese kust gelegen (Quemoy en Matsoe). Dulles heeft daarentegen gistermiddag voor de Senaatscommissie voor buitenlandse betrekkingen zijn verklaring van 16 Februari herhaald, waarin hij het denkbeeld van een opgeven van Quemoy en Matsoe verwierp, omdat hij betwijfelde of dit de zaak van vrede en vrijheid zou dienen. In een radio-rede, die over geheel Amerika werd uitgezonden, nam Dulles gisteravond voorts opvallend krachtig stelling tegen de Chinese communisten. Dulles waarschuwde het Ameri kaanse volk dat een nieuwe openlijke, gewapende agressie der commu nisten waarschijnlijk zal betekenen dat Peking heeft gekozen voor „algehele oorlog in Azië". Eden vertelde het Lagerhuis in so bere bewoordingen, dat zijn regering nog steeds contact onderhoudt met Moskou en Peking om een oplossing Voor de kwestie-Formosa te vinden. Na zijn gesprekken met Dulles en met de premiers van India en Burma en na de inlichtingen, die hij uit Peking had gekregen over de houding der commu nisten, was hij node tot de conclusie gekomen, dat er aangaande deze kwes tie nog geen vorderingen kunnen wor den gemaakt door middel van een in ternationale conferentie. Indien men zich echter in het Verre Oosten beheerst aldus verklaarde Eden onder luid applaus, kan inter nationale aandacht wogden geschon ken aan de kwestie van China's ver tegenwoordiging in de V.N. en aan de toekomstige status van Formosa. De V.S. hadden reeds een positief bewijs gegeven van hun verlangen de spanning te verminderen door de na tionalisten over te halen te Tatsjen- en de Nantsji-eilanden te ontruimen. De communisten hadden in de afgelo pen weken afgezien van een aanval op Quemoy en Matsoe. Eden hoopte, dat zij zich zouden blijven beheersen en dat zij, enerzijds in alle opzichten hun standpunt ten aanzien van Formosa handhavend, anderzijds hun doelen biet met geweld zouden nastreven. Eden vroeg nu ook de nationalis ten twee dingen te doen: ten eerste hun strijdkrachten van de andere kusteilanden terug te trekken en ten tweede duidelijk te verklaren, dat zij onder handhaving van hun eisen, deze niet met geweld zouden zien te bereiken en zouden afzien van elke offensieve militaire actie. Er bestaat geen vraagstuk, hoe moei lijk ook, dat niet met tijd en geduld minder moeilijk gemaakt kan worden, aldus Eden, doch als er geen uiterste Poging wordt gewaagd om dit te doen ^jot het geval-Formosa en de kust landen, dan zullen de gevolgen wer- *elijk ernstig zijn. Dulles vertelde het Amerikaanse volk in zijn radio-rede, dat hij op de Conferentie van Bangkok er op gewe en heeft, dat „om militaire redenen het communistisch-Chinese front als een geheel moet worden gezien, aan dien, als de communisten zich aan openlijke agressie zouden te buiten ®aan, dit waarschijnlijk zou betekenen, r®t zij hadden besloten tot een alge mene oorlog in Azië. De communisten zouden dan rekening moeten houden met de verdragen van 'eöerzijdse bijstand, die de V.S. heb- cn gesloten met Zuid-Korea en natio- op. dat de bevoegdheden, die het Con gres onlangs aan president Eisenhower heeft gegeven voor het gebruik van Amerikaanse strijdkrachten in dit ge bied, een verdediging mogelijk maakt, die plooibaar zal zijn en niet noodza kelijkerwijs beperkt tot een statische verdediging van Formosa en de Pes cadores zelf. Het is nü aan de president voorbehouden te beslissen hoe die plooibare verdediging in te richten. Daarbij zal hij dan de waarde beoor delen, die over het algemeen „zekere kustposities" zouden hebben voor For mosa's verdediging en tevens in het oog houden, wat de verdediging van dergelijke posities de V.S. zou kosten. Dulles noemde hierbij de eilanden Quemoy en Matsoe niet met name. Peking's propaganda tracht de be heerste houding van de V.S. als zwak heid uit te leggen, aldus Dulles. De ontruiming van de Tatsjen-eilanden werd in die propaganda gebruikt als een „bewijs" voor het feit, dat Ame rika alleen maar een „papieren tijger" zou zijn. Dulles zei daarop: „Wij voelen ons niet beschaamd over een grote zelf beheersing. Maar we moeten ons altijd herinneren, dat de vrije naties in het gebied van de Westelijke Pacific en Z.O.-Azië snel hun vrijheid zullen ver liezen, als zij denken, dat onze liefde voor de vrede gelijk staat met een vrede voor elke prijs. Als de gelegen heid zich voordoet moeten we duide lijk maken, dat we- bereid zijn een krachtige houding aan te nemen en, indien noodzakelijk, tegenover vijan delijke macht de grotere macht te stel len, die wij bezitten". Hij voegde hier nog aan toe, dat de geallieerden in Z.O.-Azië over vol doende machtsmiddelen beschikken. In het bijzonder de Ver. Staten hebben daar de beschikking over zee- en luchtstrijdkrachten, die zijn uitgerust met nieuwe en krachtige wapens, die met een grote mate van zuiverheid gebruikt kunnen worden, zodat militaire doelen geheel kun nen worden vernietigd zonder bevol kingscentra in gevaar te brengen. Na een maand zün tachtig Amerikaanse militairen, die onder het alziend oog van hun vrouwen hebben deelgenomen aan een vermageringskuur op de Amerikaanse luchtmachtbasis te Bentwatcrs, gemiddeld zes tot tien pond in gewicht afgenomen- Twee hunner sloegen zelfs een record: de een was negentien, de ander vjjftien pond lichter geworden. Het ziet er dus naar uit, Dinsdag 8 Maart, op de dag, dat het tien jaar geleden was, dat op de Woeste Hoeve halverwege Apel doorn-Arnhem 117 personen op bevel van de bezetter gefusilleerd werden, als represaille-maatregel voor de overval op een Duitse leger auto, waarin de Duitse politiechef Rauter een tocht door ons land maakte, is bij de Woeste Hoeve de tiende tra ditionele herdenkingsplechtigheid ge houden. Onze foto geeft een beeld van het leggen van bloemen bij het een voudige houten herdenkingskruis, dat ter herinnering aan deze massa-terecht stelling werd opgericht. Dezer dagen kon een belangrijke ex portorder van circa 2.500.000 door 's Rijks Munt in Utrecht naar Uruguay worden verscheept. Enige maanden ge leden ontving het Staatsmuntbedrijf van de Nationale Bank te Montevideo op dracht voor de Republiek Uruguay een millioen 20 centecimos stukken te slaan. Deze eerste muntslag in Nederland van een Zuidamerikaanse staat is kort ge leden voltooid. hij *W' de Tweede Kamer is ingediend het "utwerp tot verlenging van de Nood- ï'lj,.. kinderbijslag kleine zelfstandigen, "htu.Uï wordt voorgesteld de werkings wee Van deze noodwet nogmaals met 'h ,j ar, dus tot 1 Juli 1956 te verlengen. 9e s,e Memorie van Toelichting merken ?:a(ssecretaris en de minister van Fi- *93$ n.l. op, dat bij de wet van 4 Mei ed» werkingsduur van de noodwet VnAyas verlengd tot 1 Juli a.s. Orih). vci icii^u mi a juii <t«3i ts wijzen de bewindslieden er nog P. dat in de Memorie van Toelich- v 6'it dc begroting van zijn departe- Ah s„°?r dienstjaar 1955 de minister °CIp1q Tr/Olrcrt'o'mnrhVuairl uetreffende een lale Zaken en Volksgezondheid 9, medegedeeld er naar te stre- ^ern sPoedig mogelijk een wets- betreffende een kinderbijslag- ej.'1 W0Ang voor zelfstandigen zal kun- g«, ingediend. Daarbij heeft hij Wezen, dat het niet eenvoudig zal zijn op basis van het advies van de So ciaal-Economische Raad van 3 Juni 1954 tot een wetsontwerp te komen. Niettegenstaande de grote meningsver schillen, welke in bovenbedoeld advies tot uitdrukking komen, en de verschil lende problemen, welke aangaande deze kwestie nog tot oplossing moeten \vorden gebracht, koestert de staatssecretaris van Financiën goede hoop, dat nog in de loop van 1955 een desbetreffend wetsont werp aan de Kamer zal kunnen worden aangeboden. Hij acht het evenwel uitgesloten, dat een wettelijke maatregel inzake een kin derbijslagregeling voor zelfstandigen vóór 1 Juli 1956 in werking zal kunnen treden. In verband hiermede wordt dan in het thans ingediende wetsontwerp voorgesteld de werkingsduur van de noodwet nogmaals met een jaar te ver lengen. dat de vrouwen van al te corpulente mili tairen de -.slag tegen het embonpoint" gaan winnen. Deze vermageringskuur is een gevolg van het „wordt slank of neem ontslag"-be- vel, dat generaal William Hoge, comman dant van de Amerikaanse troepen in Euro pa, in December van het vorig jaar heeft uitgevaardigd. Mager menu Onder het motto: „Een slanke man is veel aantrekkelijke,.-- kregen de vrouwen voor hun echtgenoten dieetvoorschriften toegezonden voor menu's, waarvan de voedingswaaide overeenkomt met 1000 tot 2000 calorieën. Hamburgers, ijsjes, suiker goed en bier ontbraken daarin natuurlijk. Terwijl de dames elke dag met veel eet lust haar 3000 calorieën „oppeuzelden", kregen hun echtgenoten de volgende schrale maaltijden voorgezet: Lunch: 2 ons vlees- vis of kaas, een ons groente, brood en boter, een halve kop melk en fruit. Diner: 3 ons vlees, een ons rauwe en een ons gekookte groente, fruit, brood en melk. A' -u'. v V SSÊm De Britse socialistische leiders die zijn verenigd in het „schaduwkabinet" van Labour zullen volgende week de partijfractie in het Lagerhuis voorstel len tegen Aneurin Bevan, de leider van de linkervleugel, de strengste disciplinaire maatregelen te nemen op grond van het feit, dat hij bij ver- De helft van het aantal personen dat- in de V.S. in ziekenhuizen wordt opge nomen lijdt aan geestesziekten, aldus blijkt uit een verslag van een studie, die is gemaakt door een groep Ameri kaanse specialisten. De commissie meent, dat er meer psychiaters opge leid moeten worden met het oog op het steeds groter wordende aantal geestezieken in het land. Verleden jaar moesten 240.000 per sonen in krankzinnigen-gestichten worden opgenomen. Dit aantal neemt Honderd-vijf-en-twintig vluchte- f einde aan onze familieleden en buren .,,'1 TT,'n 4-, I-Ia 1»-i ïiTiriv i_ i lingen uit Noord-Vietnam hebben uit naam van hun landgenoten een bewo gen protest laten horen en een beroep gedaan op de gehele wereld. Zij pro testeren tegen de maatregelen der Vietminh, die het vertrek der vluch- tliengen beletten, en richten zich tot de wereld met het verzoek er op te staan, dat de Noord-Vietnamezen van hun rechten, toegestaan in de overeen komst van Genève, gebruik kunnen maken. Zij hebben hun boodschap doen toekomen aan Paus P' s XII, aan Dag Hammarskjoeld, secretaris-gene raal van de V.N. en aan de regerin gen der voornaamste landen. In hun protest wijzen zij op de tal rijke maatregelen en de zware pressie der Noordvietnamese communisten op de bevolking. „Sommigen onzer" aldus het schrijven, „hebben geprobeerd hun belevenissen mede te delen aan de in ternationale controle-commissie. De commissie wist echter slechts weinig te bereiken". „Toch weet iedereen", aldus 't protest, „dat de communisten onophoudelijk de overeenkomst van Genève schenden". Het schrijven besluit met een beroep op de regeringen en zegt: „Laat rege ringsvertegenwoordigers met ons vluchtelingen komen praten, nu wij vrij kunnen spreken. Laat hen schepen en aufo's zenden met bescherming ten- Voor slachtoffers in Nieuw- Zuid-Wales De Nederlandse regering heeft beslo ten een bedrag van 10.000 Australische ponden te schenken aan ..New South Wales Floodvictims Relief Fund". Dit fonds is. onder voorzitterschap van de ..Lord-major" van Sydney opgericht tot hulpverlening aan de slachoffers der overstroming in Nieuw Zuid Wales. de kans te geven, waar zij recht op hebben. Wij haten niemand. Wij vre zen sommige mensen en wij zijn bang voor bepaalde dingen voor ons zelf en voor onze kinderen. Wij vragen alleen om recht. Wij weten, dat de Vietminh eens wraak zal nemen, omdat wij deze oproep hebben gedaan, maar wij we ten ook, dat onze voorvaderen zich voor ons zouden schamen als wij het niet hadden gedaan". per jaar met 10.000 toe er zal dit jaar waarschijnlijk 250.000 bedragen. Deze toeneming is voornamelijk een gevolg van het ouder worden der bevolking, waardoor het percentage ouden van dagen steeds groter wordt. De verzor ging van de geesteszieken kost jaar lijks een milliard dollars, aldus dit verslag. Het verslag geeft voorts nog de vol gende cijfers: zes procent van de be volking der V.S., negen millioen per sonen lijdt aan geestesziekten. Tien procent van deze zieken moet in ge stichten verblijven. Van elke twaalf kinderen die in de V.S. geboren wor den, zal er tenminste één in de loop der jaren zich moeten laten behande len in een psychiatrische inrichting. Een voor de oorlog gegroeide traditie heeft de Actie „Voor God" hersteld door de uitgave van „vliegende bladen" weer ter hand te nemen. Het zojuist versche nen eerste blad in de nieuwe reeks is gedrukt in een oplage van 400.000 wordt gratis aangeboden en verspreid en is ge wijd aan het onderwerp „Christus, God met ons". Het is opgezet als een getui genis vooral voor hen, die buiten de Kerk staan. De grondgedachte werd door Lambert Simons op de voorpagina in een prent tot uitdrukking gebracht. Het blad kan worden aangevraagd bij het secretariaat van de Actie te Heemstede. Postbus 2. Ondanks de hoge kosten wil de Actie dit jaar nog enkele malen een vliegend blad laten verschijnen. Voor de oorlog zijn in het totaal 17 nummers van de vliegende bladen uitgekomen. scheiden gelegenheden verdeeldheid in de partij heeft gezaaid, aldus wordt in betrouwbare kringen te Londen ver nomen. Het „schaduwkabinet" onder Cle ment Attlee wil voorstellen dat „de „whip" zich niet meer met Bevan zal „bemoeien" heetgeen betekent, dat Be van uitgesloten wordt van alle activi teit van de fractie. Gewoonlijk wordt deze maatregel gevolgd door uitstoting uit de partij. (Een „whip" is een lid van een parlementaire fractie, dat le den van zijn groep moet aansporen de zittingen bij te wonen). De Labour-fractie is inmiddels -voor een besloten vergadering bijeen geroe pen om te bespreken, wat er moet worden gedaan ten aanzien van de grootscheepse „rebellie" in het defen siedebat van vorige week, toen zestig socialisten onder leiding van Bevan hun steun onthielden aan een Labour- motie van afkeuring. Deze vergadering was oorspronkelijk op vandaag gesteld, doch moest wor den uitgesteld omdat Bevan aan in fluenza lijdt. Men verwacht dat het voorstel van Dit is een opname van de grootste experimentele atoom-ontploffing, welke tijdens de proefnemingen in Nevada heeft plaatsgevonden. De explosie, welke werd teweeg gebracht boven op een toren van 160 meter, veroorzaakte een lichtflits, welke zichtbaar was in zes ver schillende staten van de V.S. in een kring van 1B00 kilometer. Deze foto werd gemaakt vanaf de top van de berg Charleston, welke 85 kilometer van de plaats des onheils" verwijderd ligt, met behulp van een lens met een brandpunt van 80 centimeter, en vijf seconden na de explosie. Attlee c.s. in de fractievergadering op krachtige tegenstand zal stuiten. In de fractie zijn n.l. drie opvattingen ver tegenwoordigd een groep afgevaar digden is van oordeel, dat er nooit rust in de Labour-partij zal komen zo lang Bevan lid blijft; er zijn leden, die tegen uitstotingen zijn omdat daaruit de zwakheid van de partij zou blijken en er is tenslotte een aantal, dat tot elke prijs de eenheid in de partij wil bewaren. Na verscheidene mislukte pogingen het kloosterleven aan te passen aan de aard en levenswijze van de Eskimo's is thans een Congregatie van Eskimo- zuster onder de naam de Oblaten van O. L. Vrouw ter Sneeuw, haar missie werk te Nome in Alaska begonnen. De drie jonge Eskimo-zusters zijn door mgr Gleeson S.J., de apostolisch-vica- ris, aangenomen. In Alaska leven 18.000 Eskimo's met inbegrip van de Aleouten. Moeilijkheden bij de personeelsvoor ziening in het bakkersbedrijf zijn oorzaak dat in patroons- en werknemersorganisa ties afzonderlijk intern beraad wordt ge houden over diverse aspecten van dit vraagstuk. Gezien de lonen en arbeids voorwaarden in de andere bedrijven is het moeilijk jong personeel aan te trek ken, terwijl het verloop van ouder per soneel tamelijk groot is. Men zoekt bij voorbeeld oplossingen in de richting van het samentrekken van kleinere bakkers- Vele levens zijn verloren gegaan en mil- lioenen schade is geleden door de over stromingen in Australië. 30.000 Vierkan te mijlen zijn overstroomd; minstens 50.000 mensen zijn dakloos en alleen de schade bij de schapen wordt geschat op 300.000 pond. wijken met vroegere bezorging, waar door de distributiekosten zouden kunnen dalen en. anderzijds aantrekkelijker be loningen voor de bezorgers zouden kun nen ontstaan. Dit zou passen in de van overheidszijde geopperde idee van een afhaalsysteem tegen iets lagere prijzen. Om tot verdere rationalisatie van de arbeid te komen, gaan de gedachten uit naar een ploegenstelsel in de grotere bak kersbedrijven. Men stuit hierbij echter meteen op de bakkerijparagraaf van 1921 in de arbeidswet van 1919, die nachtar beid in de bakkersbedrijven verbiedt. Van enig overleg tussen da patroonsorgani saties onderling of met de werknemers organisaties is over deze kwestie tot dus verre geen sprake geweest Ook is hier over geen contact opgenomen met de mi nisteries van Sociale Zaken en Volksge zondheid en van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening, noch in het centrale overleg. Te eniger tijd kan echter worden ver wacht, dat de betrokkenen zich om de vergadertafel zullen scharen teneinde in overleg 'n oplossing te zoeken voor de bestaande moeilijkheden inzake de ar beidsvoorziening en de distributiekosten. In de algemene vergadering van aan deelhouders van de Holland—Amerika Lijn werden de jaarstukken goedgekeurd en het "dividend vastgesteld op 10 pet. (onv.). De heren W. v. d. Vorm en A. Gips werden herkozen als commissarissen. Zij wensten zich bij de aanvaarding van hun herbenoeming echter niet te binden aan een vaste termijn, doch deze slechts te aanvaarden met het oog op de hangende decissie inzake het grote mailschip ter vervanging van de verloren gegane „Statendam". Dit schip zal volgens ruwe taxatie thans ongeveer 100 millioen kosten. (Vo rig jaar werd in de algemene vergadering medegedeeld, dat de bonwkosten van dit schip op circa 90 millioen werden ge raamd. Red. Msb.). Naar de voorzitter, de heer W. v. d. Vorm, mededeelde, moet het antwoord van de regering over de voorstellen inzake d» financiering van de nieuwe mailboot nog binnenkomen. Over de gang van zaken in het nieuwe boekjaar is men tot dusverre niet ontevreden. Het passagiersvervoer is goed, terwijl het vrachtvervoer beter is dan vorig jaar in de zomer. De toekomst wordt met vertrouwen tegemoet gezien. t

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1955 | | pagina 1