Nederlandse examens weldra erkend in België stoPPen Overzicht Eerste Kamer Vliegtuigbemanningen benadeeld ve**der Vijftigduizend francs voor Beneluxprijs literatuur Minimum-prijsregeling voor slagers opgeheven THUNDERJET NEERGESTORT Nieuw vlaggeschip voor Fietsen in 7000 variaties Tegen stilstaande vrachtauto gereden Belgische ambassadeur verlaat ons land PAGINA 3 Ex-chef luchtbevrachtingsbedrijf bekent knoeierijen die goeie Virginia, die iedereen pakt! Bevordering van vrije concurrentie - - Jaarproductie ongeveer een half millioen Minister Algera aclit bouw urgent STERRIT DER~ NAASTEN LIEFDE raaie auto-reproducties voor de liefhebbers ,R OTE R" HILVERSUM Een ruim 30-jarige gewezen chef van een groot luchtbevrachtingsbedrijf op Schiphol, zekere F. B., is dezer dagen aangehouden, voor de Haarlemse Officier van Justitie geleid en voorlopig wederom op vrije voeten gesteld na goeddeels te hebben bekend zich te hebben schuldig gemaakt aan knoeierijen. Door deze knoeierijen zou hij vliegtuigbebanningen met name van de Zuid-afrikaanse lucht vaartmaatschappij „Trek", en ook zijn maatschappij voor duizenden guldens hebben benadeeld. Omstreek, half Januari heeft hij ge tracht met een listige transactie zijn ge knoei te camoufleren. Aan een bevriende relatie van zijn bedrijf in Londen gaf hij telegrafisch opdracht aan ..Trek" aldaar een bedrag van 2000 ponden over te ma ken. Doordat die relatie zich bij de di rectie in Amsterdam vergewiste van de correctheid dier order kwam deze tijdig op de hoogte en heeft zij de overmaking kunnen verhinderen. De man werd met ingang van 17 Ja nuari ontslagen, doch de directie gaf hem de kans gedurende de volgende ander halve maand de verdwenen gelden aan te zuiveren. B. is daarin niet geslaagd, zodat aangite bij de politie en de bovenge noemde arrestatie zijn gevolgd. Enige jaren geleden heeft het Bedrijf schap voor Vee en Vlees een verordening uitgevaardigd, volgens welke de slagers, met behoud van verantwoorde concurren tiemogelijkheden, verplicht zijn over een tijdvak van ten minste een half jaar zo danig te calculeren, dat hun totale ver koopopbrengsten minstens gelijk zijn aan hun inkopen, vermeerderd met hun be drijfskosten. Met medewerking van de landelijke slagersorganisaties zijn daarop door het ministerie van Economische Za ken bij plaatselijke slagerscombinaties stappen gedaan teneinde te bereiken, dat de minimumprijsafspraken, die tot prijs- verstarring leiden, zouden vervallen. Ia vele plaatsen is zulks geschied, doch in een aantal gevallen hebben de gezamen lijke slagers gemeend een minimumprijs regeling te moeten aanhouden. Aangezien bedoelde prijsafspraken In strjjd zijn met het streven van de rege ring om een vrije, verantwoorde concur rentie te bevorderen, heeft de minister van Economische Zaken, in overeenstem ming met de ministers van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening cn voor P. B. O., het noodzakelijk gevonden deze prijsregelingen met onmiddellijke ingang te schorsen. Een desbetreffend besluit is gepubliceerd in de Nederlandse Staats courant van gisteren. Deze schorsing betekent, dat elke slager vrij Is om zijn prijzen zelfstandig te cal culeren. Overeenkomstig het bepaalde in de wet Schorsing Bedrijfsregelingen is. blijkens bekendmaking in de Staatscou rant. aan de commissie-bedrijfsregelingen verzocht advies uit te brengen over op treden tegen bovenbedoelde regelingen op grond van het kartelbesluit. De Belgische regering is in principe bereid voor vijftigduizend francs bij te dragen in een Beneluxprijs voor de literatuur, tot welke instelling is besloten op het l.l. te Den Haag gehouden congres der Nederlandse letteren. De ivacht is nu op eenzelfde geste van de kant van de Neder landse regering. Aldus deelde gisterenavond de heer J. Kuijpers, kabinets chef van de Belgische minister van Openbaar Onderwijs, mede in een praatje voor de Haagse afdeling van het Comité Benelux. Zoals men weet is het de bedoeling van de initiatiefnemers deze prijs om de drie jaar uit te reiken. In de loop van zijn gemoedelijke en mede. dat de Belgische regering dezer op charmante wijze voorgedragen cause- dagen bij het parlement een wetsont- rie deelde de heer Kujjpers voorts nog werp zal indienen, waardoor de erken ning in België van aan Nederlandse uni versiteiten en hogescholen behaalde di ploma's wederkerig wordt. Sinds 1950 geeft n.l. een aantal met name genoemde diploma's behaald aan een Belgische instelling voor hoger on derwijs, recht van toelating tot een ho ger examen aan de Nederlandse univer siteiten en hogescholen. Tot nog toe is het omgekeerde niet het geval. Aan de effectus civilis, die niet algemeen kan gelden, zal daarbij bijzondere aandacht worden besteed, vooral met betrekking tot leraren, ambtenaren, advocaten en artsen. Deze en dergelijke ontwikkelingen noemde de heer Kuijpers „heipalen van de Benelux". "tM Spreker meende uit de recente ont- 1B wikkeling en uit uitlatingen van be- §11 paalde Belgische autoriteiten te kunnen S concluderen, dat de Benelux momen- B teel de wind weer in de zieilen heeft en B een betere kans maakt dan enige tijd B geleden. Hij vond, dat het verstandshu- fi welijk van Londen geslaagd is. Volgens B hem moeten in het Beneluxverband ook M de overzeese gebiedsdelen van de part- m oers worden opgenomen. De culturele samenwerking ls tot nu B t°e het terrein, waarop de Benelux het verst is verwezenlijkt. Ten aanzien van ié de televisie laat de samenwerking ech- ter nog wel iets te wensen over, het- Si|i §?en tiet gevolg zou zijn van de schrik, die de Hilversumse televisiemensen in de benen zou zijn geslagen, toen uit Bel- gie een voor Nederlandse begrippen wel wat al te licht gevederd baliet was ge stuurd. Ook op het gebied van onder zoek naar de kernenergie zou volgens spreker de samenwerking dieper kun nen gaan en openhartiger kunnen zijn. Aardig kijkje op de Munttoren tc Am sterdam. De Binnen-Amstel is nog geheet gevuld met drijfijswaardoor het binnen- scheepvaartverkeer met moeite zijn weg vindt. Tussen het Homoeopatisch Ziekenhuis en het Amsterdam-Rijnkanaal te Utrecht, nabij de Wethouder Diemontlaan, ls gis termiddag om ongeveer half 1 een F 84 Thunderjet van de Kon. Luchtmacht, af komstig van de vliegbasis Eindhoven, neergestort. De enige inzittende, de 22- jarige reserve-sergeant-vlieger C Rog uit Scheveningen, is daarbij om het leven gekomen. Ooggetuigen zagen het toestel laag over het Centraal Militair Hospitaal en vervolgens tussen een rusthuis en het Homoeopatisch Ziekenhuis vliegen, waar na het zidh in een weiland op circa 100 meter van het ziekenhuis in de drassige bodem boorde. Het toestel is ongeveer 4 meter diep in de grond doorgedrongen; het vloog niet in brand. Brokstukken van een vleu gel lagen ver in het rond verspreid. (Van onze correspondent) De Nederlandse Rijwielindustrie telt veertig fabrikanten, die zo'n 7000 ver schillende variaties aan fietsen op de markt brengen. De totale jaarproductie in ons land bedraagt een half millioen. Deze fietsen worden aan de man gebracht door 1200 detaillisten. Bovendien zijn er 400 rijwielgrossiers, die niet alleen merkrij- wielen doorleveren, maar ook onderdelen verkopen en rijwielen omzetten, die in hun eigen werkplaatsen zijn gemonteerd. Deze bijzonderheden werden gisteren verteld in „De Keizerskroon" te Apel doorn, waar een bijeenkomst werd gehou den van het Contact-centrum op Voor- lichtingsgebied. Tegen Pasen neemt de vraag naar rij wielen toe. Men kan een fiets kopen in elk gewenst model en kleur. De Belgische rijwielfabrikanten kunnen hun afnemers laten kiezen uit fietsen, die in bijna 100 verschillende kleuren kunnen worden uit gevoerd. De export van rijwielen heeft niet zo veel te betekenen. Van de totale jaarpro ductie worden circa 60.000 stuks uitge voerd, voornamelijk naar de Ver. Staten en Afrika. Namens de directeur-generaal van de Volksgezondheid sprak dr J. Stal. die o.m. zei. dat het subcentrum te Middel burg voor de gehele provincie is bedoeld maar het Middelburgse Gasthuis is als vestigingsplaats gekozen, omdat daar een ingewerkte medische staf aanwezig was, de meest geschikte outillage bestond en er al sprake was van een samenwerking met Rotterdam. Verder spraken dr A. van der Werf, voorzitter van de Lande lijke Organisatie voor de Kankerbestrij ding. dr S. A. van der Perk. als voorzit ter van het Radio-Therapeutisch Instituut en de burgemeester van Middelburg, mr dr N. Bolkestein. De minister van Verkeer en Waterstaat deelt de mening dat de bouw van een nieuw vlaggeschip voor de Hollan^-Ame- rika Lijn urgent moet worden geacht. Zo bljjkt uit de memorie van antwoord over het wetsontwerp tot vaststelling van hoofdstuk IX, onderwerp Zeescheepvaart, der rijksbegroting voor Verkeer en Wa terstaat 1953. Een commissie, bestaandj uit vertegen woordigers van de ministeries van Econo mische Zaken, van Financiën, van Weder opbouw en Volkshuisvesting en van Ver keer en Waterstaat heeft inmiddels, in gevolge de haar door de Raad voor Eco nomische Aangelegenheden verstrekte op dracht, een onderzoek ingesteld naar de problemen verbonden aan de financiering van de bouw van een zodanig schip. Be doelde commissie heeft onlangs een rap port uitgebracht. Het feit, dat enige tijd is verlopen, alvorens de rederij een beslis sing kon nemen omtrent de grootte en andere voor het onderzoek van de com missie onmisbare gegevens van het te bestellen schip heeft tot gevolg gehad, dat de arbeid van de commissie enigszins lan ger duurde dan aanvankelijk kon worden voorzien. De regering heeft zich in prin cipe met de conclusies van het rapport verenigd. (Van onze correspondent). Op de Rijksweg RoosendaalBreda is Dinsdagavond de 13-jarige wielrijder Str. uit St. Willebrord tegen een stilstaande vrachtauto aangereden. Hij werd levens gevaarlijk gewond in het R.K. ziekenhuis Charitas te Roosendaal opgenomen. Gis terennacht overleed de jongen aan zijn hoofdwonden. De jaarlijkse „Sterrit der Naastenliefde" van de Bond zonder Naam naar Zandvoort zal dit jaar plaats vinden op Zondag 12 Juni- De Belgische ambassadeur, de heer E. Graeffe, die ook deken is van het corps diplomatique in Den Haag, zal op 31 Maart a s. ons land verlaten. Hjj bereikt daags tevoren de 65-jarige leeftjjd en legt dan zjjn ambt neer. Zijn opvolger, als hoofd van de Belgische diplomatieke missie, is nog nog niet be kend. Wel worden al geruime tijd een aan tal namen genoemd, zoals die van baron F. van der Straten-Waillet, oud-minister van Buitenlandse Handel en thans gezant van België te Buenos Aires en die van de heer Remy Baert, voormalig handelsraad van de Belgische ambassade in Den Haag, uit stekend kenner van de Benelux-vraag- stukken, thans gezant van België te Athe ne- De Franse ambassadeur, de heer Jean- Paul Garnier, die in December 1949 als zodanig werd benoemd, volgt de heer Graeffe op als deken van het corps diplo matique.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1955 | | pagina 3