VELE MENINGEN OVER TELEVISIEBESTEL enkele partij Geen de minister eens met o H. Vader verleende weer grote audiëntie Nieuwe definitieve reeks prijs indexcijfers van het C.B.S. Parlement opende de deur voor de televisie SéZ ENKALONS HAMEA Kosten van levensonderhoud In P.v.d.A. zelfs drie richtingen Prinses Margaret naar Schotland Ckr tpj Gebaseerd op Nationaal Budgetonderzoek '51 Eisenhower houdt niet van zwemmen I V-camera's hingen aan de lippen van de Tweede-Kamerleden Charlotte VRIJDAG 11 MAART 1955 PAGINA 3 Strijd om algemeen pro- gramma Daarom noemde de heer Weiter de in voering van een algemeen programma een verbetering. Maar dan moet dat, zo meen de mevr. Fortanier-de Wit, niet een pro gramma worden zoals het „gezamenlijke Radioprogramma", waarvan zij aan de and van enkele weken een piachtige Cersifiage gaf. Zij wilde dan ook een al- ®ehieen programma met positieve gericht- waarin wordt gestreefd naar een verstaan van elkander en waaraan WKatldere organisaties in Nederland deel ProAn- Zij wilde met name één algemeen D. hl en één programmastaf. Vetorecht P. v. d. A. verdeeld Koude en aardappelen JA -JA-G Overal en altijd geniet l) meer van... al 33 jaar op Ieders lip I Ie KEUS Goedkoper dan ooit tevoren. Wezen van het debat Tekort aan improvisatie vermogen Dor en droog Goede ontvangst Jaar Dec. Jan. Vergelijking met oude reeks Cijfers grote steden Een belangrijke verbetering is, dat de Selfsupporting, De heer Peters ging uit van de gedachte dat de televisie selfsupporting zou wor den en rangschikte de mogelijkheden daartoe aldus: 1 het kijkgeld, 2 de recla me en pas op de derde plaats en dan nog subsidiair overheidssteun. Wat het kjjkgeld betreft vond hij de regeling van vooruitbetalen, boeten en dwangbevelen bjj niet-betalcn te rigou reus. Tegenover reclame stond hjj in beginsel 's-GR AVE A H AGE, 10 Maart 1955. Er was vandaag een wat ongewone drukte in de Kamer bij de aanvang vergadering vanwege bet feit. dat liet gehele debat over liet televisie bestel door de Televisiestichting zou worden uitgezonden. Sommige leden hadden zich voor de gelegenheid in een nog netter pak dan anders Sestoken. Zelfs de communist Gortzak had zijn „Zondagse pak" aan getrokken, omdat hij voor bet stellen van vragen aan de minister van Sociale Zaken het eerst op de katheder en dns voor de televisie zou *omen. Maar de Kamer herkreeg al gauw haar gewone aanzien en het valt V. betwijfelen of de televisiekijkers zich een middag lang van 1 tot Cl,,geveer 6 uur niet deze uitzending der Kamerdebatten zullen hebben £eamuseerd. Men kan misschien een uitzondering maken voor mevr.' ^ortanierde Wit. die voor de gelegenheid voor iets meer make up had Jtezorgd en baai zeei goede rede ook aantrekkelijk voordroeg. Zij was deze keer in hel blauw gekleed, iets lichter dan zij pleegt te dragen, *ant al is mevr. Fortanier de Wit altijd goed gekleed] liet lichtere blauw komt voor de televisie natuurlijk beter uit. Of echter de kijkers en tegelijk hoorders van de gehouden redevoeringen -het eens zijn geweest niet de kaïakteristiek, die de lieer Van Sleen gaf van de televisie namelijk „tot ontspanning en vermaak", valt te betwijfelen, want een vermaak is een debat in ons serieuze parlement nu eenmaal niet. Het meest interessante was de constatatie Van verschillende opvattingen welke aan gaande het Televisiebestel werden ten beste gegeven. Het is alleszins merkwaar dig te horen, dat een man als de heer Van Sleen (P.v.d.A.),- die altijd de Staat de eerste plaats wil geven en dirigisme en socialisatie voorstaat, waar hij kan, nu plotseling betoogt, dat de invloed van de minister in het ontwerp-Televisie-besluit te ver gaat. Het feit, dat de socialisten een eigen radio-omroep bezitten in de V.A.R.A. en de minister de televisie in handen wil geven van de omroepvereni gingen zal aan deze frontverandering we] biet vreemd zijn. Andersom was het geval bij de heer Welter (K.N.P.) die gewoonlijk van geen staatsinvloed wil weten en die nu de ®verheidsinvloed in het Televisiebestel cei'dedigde met het argument, dat dit ®ers en Kamer gelegenheid zou geven de P'nister inzake de televisie tot de orde ij r°epen, wat met de radio niet het gevaj j redenering van de heer Welter was - Ze- De televisie moet op hoger peil ko- n eh dan de radio en dat zou alleen kun- -6N als men het programma een alge- A6en karakter zou 'geven op de grondslag - ah samenwerking van de beste elemen- van ons volk. Het is bekend, dat da /^bister van Onderwijs óók op het stand- r"1' van een algemeen programma heeft ??staan en dat hij is teruggegaan tot een JSemeen programma van hoogstens 50 en (Nhstens 25 pet van de zendtijd. Ondanks omaren tegen de radioprogramma's in hè land, kon het niet anders, zeide de hi«r Weiter, omdat minister en Kamei 'eie Mi staan bij het ontwerpen van het de Visiebestel, daar men gebonden is aan if, ®e8roeide situatie in de omroep. En kan het argument geen kracht ont- «gen <iat ln een klein land van tien ^Ulioen mensen versnippering bij de samenstelling der programma's niet kan leiden tot een programma, dat cultureel verantwoord is en ook in het buitenland indruk kan maken. heer Weiter ging niet verder dan de ^gemeen programma tot 50 pet van 'tü., n<Eijd en uitbreiding van het be- üike Van de N-T-s- De 5 Pct voor kerke- lïiog, Uitzendingen zou dan in mindering grarr,611 komen van het algemeen pro- rna' er zou<fen geen politieke uitzen- Zenh611 mogen plaats hebben en het uit- hoori611 van reclame, wat de heer Weiter de ,2akelijk achtte voor de uitbouw van °iM„ visie> zou ernstig moeten worden D °eht- heejf Cn<»rme achterstand, die Nederland heer\,°D televisiegebied kon volgens de «e,, Weiter alleen worden ingehaald door teievj ,astische verlaging van de prfls der a'et<>estellen, waartoe de regering al Qe "eeiyke zou moeten doen. >hoge]ilRer Peters (K.V.P.) achtte het niet te do ontwikkeling van de televisie aN)d' n' overheid kan zich hier niet kei; '8 houden, maar moet deze ontwik- Vip mogelijk maken door financiële en hierbij niet al te geleidelijk te a arQ8aan' omdat wij toch al achter zijn. Arö m moet de uitbreiding van het zen- "U.* rk ook geen drie jaar in beslag ne- niet afwijzend, als men maar blijft be denken, dat dc taak van de televisie pri mair in het vlak der cultuur moet blijven liggen. Verder ontwikkelde de heer Peters be- z.waren tegen een te vergaande over heidsinvloed. Er zouden vier overheids- gedelegeerden komen in de Televisiestich ting, die practisch alles zouden kunnen bedisselen. Voorts was het toezicht op de besteding van de overheidsgelden zó stringent, dat men practisch geen enkele uitgave zou kunnen doen zonder over- heidstoestemming. Zo zou de minister het beleid tot in details kunnen bepalen. Voorts had hij bezwaren tegen de pro grammatische organisatie, waarbij de Omroepen gezamenlijk de programma's inbrengen, waaruit dan een keuze wordt gedaan. Hij vond dit nogal feodaal en een denaturering van het eigen program ma. Bovendien wordt in optima forma het vetorecht geïntroduceerd. Dit recht zou er bij déze opzet moeten zijn, maar liever zag hij een bestendiging van de experimentele periode, welke heeft aan getoond, dat de Omroepen bij onderling overleg tot 56 pet algemene programma's waren gekomen. De bepaling, dat op het televisiescherm niet meer alleen films mogen worden vertoond die door ris Rijkskeuring voor alle leeftijden zijn goedgekeurd, maar alle door de Rijks keuring goedgekeurde films, achtte hij onjuist. De verdeling van de zendtijd zag hij lie ver op gelijke wijze als in het tegenwoov- rt chile 1 dige radiosysteem. De zendtijd voor re geringsorganen zou hij willen beperken tot leden van het Koninklijk Huis, minis ters en staatssecretarissen en niet willen uitstrekken tot de ambtenaren. In beginsel diende de verzorging van de televisie in handen te worden gelegd van de particuliere organisaties, juist zoals bij onderwijs en radiobestel en daarbij zou men moeten uitgaan van een juiste opvat ting van de democratie. De overheid heeft algemene culturele verantwoordelijkheid en kan steunen en stimuleren. In de con structie van deze synthese i.s de minister volgens hem niet geslaagd. Het kenmerk van deze synthese is een gebrek aan ver trouwen in de particuliere organisaties- dat de heer Weiter juist zo overvloedig de monstreerde- In de P.v.d.A. heersten drie verschillen de opvattingen, welke ook door drie spre kers naar voren werden gebracht. Dc heer Van Sleen was het met de op zet van het onderwerp eens, maar met uitzondering van het vetorecht. Indien de minister dat zou handhaven zou hij een uitspraak van de Kamer vragen. Zijn partijgenoot de heer Stufkens was tegen de verzuiling en sprak zich uit voor een nationaal algemeen programma. Hij wilde een onafhankelijke programmacom missie, die de grote lijnen zou vaststellen en zou beslissen bij meerderheid van stemmen. Als voorbeeld noemde hij de Wereldomroep, maar hij vergat, dat deze zich richt tot het buitenland en niet tot het 'binnenland. De heer Goedhart, die de derde richting m de P.v.d-A. vertegenwoordigde, hield een pleidooi voor een Nederlandse Televi siecorporatie op de wijze van de B.B.C Eén groot artistiek en technisch apparaat, een nationale televisie, die gemeenschap pelijk zou moeten worden georganiseerd op gemeenschappelijke basis- Dan was er nog de heer Krol (C.H.), dia samenwerking wenste op basis van vrij willigheid en niet op wettelijke voorschrif ten, dus geen overheidsinvloed. Morgen wordt het debat voortgezet Voorzitter dr Kortenhorst liet zich tijdens de vergadering nog een poosje vervangen door de heer Van der Feltz om de uit zending op het televisiescherm even te kunnen volgen. Aan het begin van de vergadering wer- er dan nog vragen gesteld: aan de minister van Sociale Zaken, de heer Suurhoff, door de heer Gortzak over een extra-uitkering in verband met de aanhoudende koude aan de ouden van dagen, die onder de noodwet vallen. De minister moest dit wel Jtrhnf if, rf m m/e geschiedenis is een Tweede Kamer voor de tele- Ifwztf' U (>eschiedde Donderdag, middag by het televisiedebat. Tijdens 'de Zitting maakte onze fotograaf 'deze op- waarop we v.l.n.r. zien: mr Coops (Se Comm. Griffier); mr A. C. de Ruv- ter (le Comm. Griffiermr L. G Kor tenhorst (voorz.); mr A. F. Schepel (Griffier): mr G. M. A. M. Huigens (Ze Comm. Griffier), terwijl we voor de camera de kamerleden dr J. Schouten en E. Vermeer zien. afwijzen, niet alleen omdat de meesten van deze mensen niet alleen wonen, maar ook omdat zij in noodgevallen worden gehol pen door de gemeentelijke sociale dien sten. De heer Van Lienden probeerde daarop óók een beetje om voor te tele visie te komen van de minister te weten te komen- wanneer de definitieve rege ling ouderdomsvoorziening zou worden in gediend, maar minister Suurhoff zei, dat hij daarover nog geen nadere inlichtingen kon geven. De tweede serie vragen kwam van de heer Den Hartog (V.V.D.) en was gericht tot de minister van Landbouw betreffende de onrust over de afzetmogelijkheid van aardappelen. Minister Mansholt zette in zijn ant woord uiteen, dat het de bedoeling van het Bedrijfschap is een verdere afbraak van de aardappelenmarkt te voorkomen. Men wil dat bereiken door de exporthef fing op te schorten en door steunmaatre gelen, die de export niet zouden mogen remmen, namelijk door de laagst geprijsde aardappelen uit de markt te nemen. Men moest hier echter voorzichtig zijn en af wachten hoe de markt zich zou ontwikke len. Op een vraag van de heer Van der Wey- den of deze aardappelen niet konden wor den aangewend voor rundveevoeder, ant woordde de minister voorlopig ontkennend. F.S. Prinses Margaret, van wie wordt ge zegd dat zij van plan is in het huwelijk te treden met de 40-jarige luchtmacht kolonel Peter Townsend, die thans luchtvaart-attaché in Brussel is, zal waarschijnlijk haar 25e verjaardag in Augustus in Schotland vieren, aldus verklaarde een woordvoerder op Buckingham Palace Donderdag. Indien de geruchten over het voor genomen huwelijk gegrond zouden zijn, zou de verjaardag op 21 Augus tus een bijzondere betekenis heb ben. Volgens de wet op huwelijken van leden van het Britse koninklijk huis kan prinses Margaret zonder toestem ming van haar zuster, koning Eliza beth, niet trouwen voor haar 26e jaar. Als zij echter, zodra zij daartoe vrij is, haar eigen wil wenst te volgen, moet zij 12 maanden van te voren de „Privy Council" hiervan op de hoogte stellen. De „Privy Council" is het hoogste or gaan van constitutionele adviseurs van de koningin. De woordvoerder van het Bucking ham Palace wees erop dat de konin klijke familie de zomermaanden altijd doorbrengt op Balmoral Castle in Schotland en dat er in de plannen voor dit jaar geen veranderingen zijn ge bracht. Voor het eerst sedert het herstel van Zijn ernstige ziekte heeft de H. Vader gistermorgen in de grote zaal van het Consistorie van het Vaticaan weer een grote audiëntie verleend. Niet minder dan 1500 priesters werden bij deze ge- Met ingang van een nader te bepalen datum zal de publicatie van de interimprijsindexcijfers van het gezinsverbruik worden gestaakt, aldus meldt het ministerie van Economische Zaken. Van 15 Januari 1955 af wordt ter vervanging van deze interimeijfers een nieuwe reeks prijsindexcijfers samengesteld, genaamd prijsindexcijfers van het levensonderhoud van gezinnen van hand- en hoofdarbeiders met in 1951 een bruto jaarinkomen van f 3000 tot 5000 en beslaande uit vier personen. De naam i n t e r i m-indexcijfer duid de er reeds op, dat deze reeks een tijde lijk karakter had. Zij diende namelijk ter overbrugging van een overgangsperiode, zolang de resultaten van het Nationaal Budgetonderzoek 1951, welke voor de sa menstelling van de nieuwe definitieve reeks indexcijfers nodig waren, nog niet volledig ter beschikking stonden. De we gingsfactoren voor deze interim-reeks waren nog uit het jaar 1949, de basis der index was eveneens 1949. Nieuwe wegingschema's ontleend aan President Eisenhower zal nu einde lijk de raad van zijn lijfarts opvolgen die van mening is, dat zwemmen in het overdekte zwembad van het Witte Huis aan de president de lichaamsbo weging zal verschaffen die deze nod;g heeft, om zijn gezondheid te verbete ren. Een lid van het gevolg van de president verklaarde Donderdag, dat Eisenhower, die 64 jaar is, echter lie ver golf speelt om fit te blijven. Hij vertelde er bij, dat de president een zwempartij tje „eenvoudig haat". „De televisie is er en blijft er". En hoezeer dit jongste communicatiemiddel, door vernuft en techniek aan het mensdom geschonken, er inderdaad is, hlijkt wel hieruit dat deze woorden, gistermiddag gesproken tijdens het Tweede-Kamerdebat over het toekomstige televisiebestel, de spreker van de lippen konden worden gelezen. Nederland heeft de deur, zelfs die van zijn parlement, voor de televisie geopend en van de kwaliteit der programma's zal het afhangen, of het er ook zijn hart voor gaat openen, nog afgezien van zijn beurs, die over het algemeen niet dik genoeg is om de huidige prijs van een TV-toestel te betalen. Morgen 9 uur beginnen wij met de verkoop van een partij prachtige ENKALONS, 30 denier, met fantasienaad. BINNENWEG PLEINWEG 196 Aan initiatief en durf ontbreekt het de Nederlandse Televisie Stichting, die deze eerste uitzending uit het Nederlandse parlement verzorgde, beslist niet, al heeft zij zich wellicht aan het West-Duitse voor beeld gespiegeld. Niets lijkt minder ge schikt voor een boeiende T.V.-reportage dan een Kamerdebat, waarop het woord een alles overheersende rol speelt- of schoon dit woord rechtstreeks de belan gen van de kijkers raakt- Een in alle opzichten geslaagd, of zelfs maar boeiend experiment is de uitzending van gisteren dan ook niet geworden Daarvoor werd het geduld van de toe schouwers op een al te zware proef ge steld. Daarvoor bleven de camera's te lang aan de lippen van de sprekers han gen. Gedurende het hele T.V.-debat, dat van half twee tot tien minuten over half zes duurde, noteerden we slechts een negental „shots" van de goed bezette openbare tribune, waarvan een tweetal onmiddellijk na elkaar. Tot het wezen van het debat behoort verder niet alleen het beeld van de spreker, maar ook en vooral de reactie van hen, die hij tracht te overtuigen. In terrupties gingen echter geheel voorhet oog en zelfs voor het oor verloren. Als een spreker zich via voorzitter dr L. G. Kor tenhorst een rustige, imponerende figuur, die zich na de pauze even liet ver vangen om persoonlijk een gedeelte van de uitzending in ogenschouw te nemen speciaal tot de minister richtte, of diens woorden uit de memorie van antwoord citeerde, voelde men het verlangen in zich opkomen, om mr Cals zelf te zien. Een verlangen, waaraan de T.V.-camera maar zelden en meestal niet terechtertijd vol deed- Toch lag hier een kans tot preg nante beelden en een zinvolle beeldwisse ling. Geen toeschouwer op de tribune immers krijgt ooit de gelegenheid om deze geestelijke strijd van zo nabij te volgen als de intieme beslotenheid van een T.V.- beeld mogelijk maakt, Da kijkjes en close-ups jn de zaal waarbij de markante kop van prof. mr H- J. Oud, de oud-burgemeester van Rot terdam sterk opviel gaven een goed oeeid van de gespleten sfeer van gespitste aandacht en achteloze onverschilligheid, waarmee Kamerleden, naar gelang van hun politieke opvattingen en die van de sprekers, de debatten volgden, al bleken tempo en duur van deze wisselingen lang biet altijd juist afgewogen- Een ernstig tekort aan improvisatie vermogen vertoonde het intermezzo ge durende de pauze, die hoofdzakelijk werd gevuld met het beeld van de lege voorzit- tersstoei en verder met een close-up van de kamerbewaarder van de voorzitter en de stem van een commentator, die een korte samenvating gaf van de gehouden redevoeringen, maar die ongetwijfeld tot teleurstelling van de kijkers on zichtbaar bleef. Bij een enquête in West-Duitsland, waar men reeds enige ondervinding met uitzendingen van de Bondsdag-discussies heeft opgedaan, heeft 60 tot 30 procent van de TV-kijkers zich uitgesproken ten gunste van voortzetting dezer uitzendin gen. Daarbij dient echter in aanmerking te worden genomen, dat de uitgezonden debatten gingen over de Parijse verdra gen, een kwestie, die voor heel de bevol king van uiterst groot belang is. Debatten over televisie, hoe belangrijk op zich ook, spreken de Nederlandse be volking minder sterk aan en daarom lijkt ons de rechtstreekse uitzending van dit volledige debat een experiment, dat in de toekomst beter niet kan worden her haald, tenzij een levensbelang van het hele volk op het spel staat. De voorkeur dient o.i. te worden gegeven aan film opnamen, waaruit een beknopt en pak kend beeldoverzicht kan worden samen gesteld, dat bovendien op een voor de kijkers gunstiger uur kan worden uitge zonden. Daarmee voorkomt men tevens het in Duitsland gesignaleerde gevaar, dat er in de late middag- en avonduren een soort wedren naar het spreekgestoelte ontstaat, of dat een spreker, die zich meester weet van microfoon en TV- camera, weigert zijn kostelijke plaats aan een concurrent af te staan. Van deze (on)hebbelijkheden hebben we in de uitzending van gisteren overi gens geen last gehad. De verschillende sprekers toonden zich al heel slechte TV-acteurs en deden niet altijd ge slaagde pogingen om het spiedend camera-oog volledig te negéren. Of deze houding voortkwam uit bescheidenheid, dan wel onwennnige verlegenheid laten we liever in het midden. Opvallend was het volkomen gemis aan sprekers, die hun gehoor met de klank van hun stem, de levendigheid van hun voordracht of de gloed van hun overtui ging wisten te boeien. Het leek veeleer, of ze alles deden om zo min mogelijk op te vallen en hun betoog zo dor en droog mogelijk voor te lezen. Ook aan hun uiterlijk het (camera) oog wil tenslotte ook wat hebben hadden ze niet de minste zorg besteed. De onvermijdelijke uitzondering op deze regel vormde mevrouw A. Forta- nier-De Wit van de V.V.D., de enige vrouw, die aan de discussies deelnam. Niet alleen had zij haar aantrekkelijkheid verhoogd door wat extra-opmaak, een bijzonder verzorgd kapsel en een smaak vol japonnetje, maar ook haar voordracht was levendig en aantrekkelijk. Humor en ernst zijn de scherpste wapens van een spreker en deze wapens hanteerde ze zo danig, dat er niet alleen reacties kwa men uit de zaal, die tot in de luidspreker hoorbaar waren, maar dat zelfs de TV- camera's wakker werden en een onge wone activiteit ontwikkelden om haar en haar gehoor met ongewone belangstelling te observeren. Aan mevrouw Fortanier danken de Ne derlandse TV-kijkers dan ook enkele prettige en boeiende momenten in een verder langdradige en weinig interessan te uitzending. Naar wij vernemen, werd de uitzending over het algemeen goed ontvangen. De beelden waren storingvrij en helder. Dit zonder twijfel dank zij de nieuwe ca mera's van de N.T.S., die uiterst lichtsterk zijn en onder normale omstandigheden geen groot Jampenpark behoeven. het Nationaal Budgetonderzoek 1951 wer den. toen de resultaten van dit onderzoek beschikbaar kwamen, samengesteld. In de loop van 1954 konden de berekenin gen ten behoeve van de nieuwe reeks in dexcijfers worden begonnen. Eind 1954 kwamen deze berekeningen over de jaren 1952 tot en met 1954 gereed. De daaruit resulterende indexcijfers zijn, met het voorlopig cijfer voor Januari 1955, in tabel 1 opgenomen. Tabel 1. Prijsindexcijfers van het levensonderhoud van gezinnen van hand- en hoofdarbeiders met in 1951 een bruto-inkomen van 3000—5000 per jaar en bestaande uit 4 perso nen. Landelijke cijfers legenheid sproken. door de H. Vader toege- Het was de eerste toespraak, die de H. Vader sinds twee jaar hield voor priesters. Vanaf Zijn zetel sprak de Paus met kalme, wat vermoeide stem gedurende twintig minuten over de taken van de geestelijkheid. Na in het kort gewezen te hebben op hetgeen Hij bij vorige gelegenheden over het H. Herdersambt van de pries ters heeft gezegd, kwam de H. Vader vervolgens tot de kern van Zijn rede: de richtlijnen voor de wijze, waarop door de zielzorgar te werk dient te worden gegaan ten aanzien van de enkeling enerzijds en ten aanzien van groepen anderzijds, namelijk met voor zichtigheid, volharding en moed in het eerste geval en op grond van volledige bekendheid met de bestaande noden, een juiste waardering der beschikbare krachten en een verstandig gebruik daarvan in het tweede. Deze collectieve audiëntie bevestigt wel, dat de gezondheid van de H. Vader goede vorderingen maakt. Nadat de geestelijken geknield de Pauselijke zegen hadden ontvangen, juichten zij de H. Vader geest driftig toe. Onmiddellijk na afloop van de audiëntie begaf de Paus zich naar een van de andere zalen van Zijn paleis, waar Hij de leden van de Italiaanse expeditie, die vorig jaar de K 2, een van de toppen van het Himalayagebergte bedwong, ontving. Advertentie Voeding 103 w-o. brood, gebak en grutterswaren Aardappelen, groenten en fruit Suiker, koloniale waren en dranken Vlees, vleeswaren en vis Oliën en vetten w.o. huur, water, onderhoud woning Woninginrichting en huisraad w.o. kleding Schoeisel Hygiënische en medische zorg105 w.o. reiniging en huishoudelijke hulp Persoonlijke- en gezondheidszorg 108 Ontwikkeling en ontspanning w.o. ontwikkling, ontspanning, verenig. Verkeer Verzekeringen, belastingen, sociale ver- Totaal, inclusief belastingen 1954 1955 1952 1953 103 104 108 109 112 110 112 112 114 114 99 101 113 108 116 103 103 110 112 113 107 102 104 106 104 95 90 88 83 86 103 107 113 119 128 99 98 98 98 98 102 102 111 113 112 100 101 120 120 120 97 94 98 100 99 111 112 115 120 119 87 86 87 89 89 87 85 86 89 89 88 88 83 89 89 105 103 110 111 110 99 94 97 97 98 108 108 116 117 116 103 102 101 102 102 103 101 98 99 99 103 104 106 106 107 104 107 105 107 109 101 101 105 107 108 101 101 105 106 107 Voorlopige cijfers. Ter vergelijking is tevens de oude in terim-reeks over deze jaren, berekend op basis 1951 100, (II) vermeld. Voorts werd de nieuwe definitieve reeks terug- berekend naar 1949 100 (I), hetgeen een vergelijking met de tot nu toe ge publiceerde interimreeks mogelijk maakt (tabel 2). Tabel 2, Vergelijking van de prijs indexcijfers van het levensonder houd met de interimindexcijfers van het gezinsverbruik over de periode Januari 1952 tot en met Januari 1955. I Basis 1949 100. II Basis 1951 100. 1952 1953 1954 Dec. Jan 1954 1955* Prijsindex levens, onderhoud, incl. bel. (weging 1951) I 121 II 101 Interim-prijsindex gezinsverbruik, incl. bel. (weging 1949) I 120 II 100 121 101 125 105 127 106 128 107 120 101 126 105 127 106 129 108 Voorlopige cijfers Uit deze tabel blijkt, dat de oude en de nieuwe reeks over de beschouwde pe riode betrekkelijk weinig uiteenliepen. Dit hangt o.m. samen met het feit, dat de belangrijkste verbeteringen in het prij- zenmatcriaal reeds geleidelijk aan in het interim-indexcijfer waren aangebracht. gepubliceerde indexcijfers thans mede betrekking hebben op de drie grote ste den. Voorheen waren deze steden welis waar in de prijswaarneming opgenomen, doch de basis-budgetten hadden alleen op de middelgrote en kleine gemeenten betrekking. Er worden nu. in samenwer king met de statistische bureaux der drie grote steden, naast het algemeen lande lijke indexcijfer, afzonderlijke vergelijk bare indexcijfers voor Amsterdam, 's-Gravenhage en Rotterdam gepubli ceerd, De desbetreffende cijfers zijn in de hiernavolgende tabel 3 opgenomen. Tabel 3. Prijsindexcijfers van het levensonderhoud van gezinnen van hand- en hoofdarbeiders met in 1951 een bruto-inkomen van 30005000 per jaar en bestaande uit 4 perso nen. Totaalcijfers, incl. belastingen voor 18 middelgrote en kleine ge meenten en drie grote steden. Basis 1951 100. 18 middelgrote en kleine gemeenten 101 Amsterdam 101 's-Gravenhage 101 Rotterdam 101 1952 1953 1954 Dec. Jan. 1954 1955* 101 101 101 102 104 106 105 107 104 106 105 107 107 108 107 108 Voorlopige cijfers Tenslotte werden in de methode van samenstelling der indexcijiers enkele verbeteringen aangebracht, met name ten aanzien van de berekening der index cijfers voor het onderdeel belastingen en verzekeringen.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1955 | | pagina 3