Staatsmijn Maurits 40 jaar De Rotterdamse kantonrechter veroordeelde magnetiseur haat het niet aan Uw buurmanover Moeilijkheden in Baarle blijven MOORD WRIGLEY AMBON KOMT VRIJ Walmende koeltorens en schoor stenen, decor van Geleen mm Geen termen om op eisen der diamant bewerkers in te gaan als U komt! in blokschrift Europ a s grootste en modernste Lodge terug naar V. S. Doktoren waren liet niet eens Klacht tegen procureur des Konings ZATERDAG 12 MAART 1955 PAGINA S Neem dan NEUROTONIC! O ntwapenings-conf erende ^Heksenprocessen der twintigste eeuw'''' PATER REGINALD FRIFDEMAN PROF. SMEETS IN DAGELIJKS BESTUUR S E.R. Wonderlijke beweringen IN AFFAIRE SCHMIDT- JUNGSCHLaGER Algemene Juweliersvereniging Internationaal overleg KINDERVERLAMMING STUDENTEN IN ATJEH PROTESTEREN tegen MASSA-MOORD 4^ Schep vreugde in t leven - - Oplossing van gisteren door BRAM VERSCHOOR (Van onze correspondent) VANDAAG, Zaterdag: 1- Maart pre cies veertig jaar geleden, werd bij Koninklijk Besluit bepaald, dat te Lutterade onder de gemeente Geleen een vierde Staatsmijn, waaraan een jaar later de nrjam Maurits werd gege ven, zou worden gevestigd. Dit K. B. had tot gevolg, dat korte tijd later een aantal inwoners van het destijds nog geen 5000 zielen tellende Geleen hun landerijen met onteigening bedreigd zagen. Zij waren over het vooruitzicht zoals het meestal bij onteigeningen gaat geenszins verheugd, dcvh wel danig verontwaardigd. Protesten ble ven dan ook niet uit. De overheid liet zich door deze protesten echter van zelfsprekend niet van haar plannen af brengen. Had zij dat wel gedaan, dan zou de gemeente Geleen thans niet een der welvarendste plaatsen van Lim burg zijn en dan zou zij onlangs ook niet haar 25.000ste inwoner hebben kunnen boeken. Het offer van de landerijen te Lutterade heeft deze gemeente geen windeieren ge legd. Het grote Mauritscomplex biedt thans werk aan niet minder dan bijna 11.000 arbeiders en beambten, terwijl nog eens 7500 adderen hun brood verdienen in de chemische bedrijven, welke rond de vierde Staatsmijn verrezen. Meer dan tien jaar heeft het geduurd, voordat in eerste instantie de aanleg van de Maurits was voltooid. Zij werd officieel in bedrijf gesteld op 1 Januari 1926. Zeven jaar tevoren, in 1919, maakte men een aanvang met het afdiepen van de eerste 6chacht; met het afdiepen van de tweede werd begonnen in 1921. De eerste steen kool trof men bij dat afdiepen aan op ver diepte van ongeveer 300 meter. Steed$ crescendo In 1923 werd het eerste kwantum kolen nog slechts miniem echter, nl. 1769 ton -naar de oppervlakte gebracht. Twee jaar later kwamen 324.444 ton kolen vrij. Het eerste jaar na de officiële inbedrijf- stelling leverde een productie van 665.000 ton. Nog een jaar later leverde de Maurits al 1.170.754 ton kolen. Daarna bleef het crescendo gaan tot in 1950, toen de Staats mijn met 2.843.713 ton haar recordproduc tie bereikte. Zoals men weet, heeft de Maurits de naam de grootste mijn van Europa te zijn. Zü is dat wat haar productie betreft, wel ke momenteel rond 2.600.000 ton per jaar schommelt. Over enkele jaren zal de Mau rits in dit opzicht echter worden onttroond door een nieuwe Duitse mijn, de „Emil Mayrisch", welke nabij Kerkrade of slechts tien kilometer afstand van de Ne derlands—Duitse grens is gelegen te Siers- dorf. Met de aanleg van deze mijn werd in 1937 een begin gemaakt door de „Esch- weiler Bergwerksverein" de grootste mijnonderneming in het Wurmrevier bij Aken. Zjj werd in bedrijf genomen in 1953. Omstreeks 1958 zal men met de uitbouw van deze mijn zover gevorderd zijn, dat zij 10.000 ton per dag kan leveren. Wat de grootte van het concessie veld ongeveer 5000 ha. aangaat, moet de Maurits ver onderdoen voor Staatsmijn Emma te Treebeek, wier concessie 7200 ha groot is en welke een productie heeft van rond 2.400.000 ton per jaar. Toen de Maurits in 1926 in bedrijf kwam, telde zij twee verdiepingen, name lijk op 391 en 455 meter. Een derde ver dieping op 548 meter werd in 1927 in pro ductie genomen; in 1933 begon men met de aanleg van een vierde verdieping op 660 meter. Een vijfde zal begin 1959 klaar komen op 810 meter. In verband hiermee begon men verleden jaar met het bouwen van een derde schacht, welke 940 meter diep zal worden. Deze zal overigens niet de diepste van Nederland worden, want op Staatsmijn Hendrik te Brunssum is er momenteel een van 1100 meter in aanleg! Zo groot als Amsterdam Als men de vier thans in bedrijf zijnde verdiepingen van de Maurits naast elkaar zou leggen, zouden deze een oppervlakte beslaan, gelijk aan het bebouwde gedeelte van Amsterdam. De steengangen in deze mijn zijn samen meer dan 1C0 kilometer lang. De langste steengang, welke 13 kilo meter meet, is die, welke sinds 1947 het ondergrondse bedrijf van de Maurits met dat van de Emma verbindt. In de steen- gangen van de Maurits ligt voor meer dan 200 kilometer aan spoorlijnen, waarop tientallen hoedruk-, perslucht- en diesel locomotieven voor het kolen- en personen vervoer zorgen. Het spreekt vanzelf, dat men bij de aanleg en de uitbouw van de Maurits zoals straks natuurlijk ook het geval zal zijn bij de aanleg van Staatsmijn Beatrix gebruik maakte van de jongste vin dingen der mijnbouwtechniek. Vandaar haar faam van niet alleen de grootste qua productie, maar ook de modernste mijn van Europa te zijn. Een zeer mo dern uiterlijk kregen al dadelijk de schachtbokken zie foto wier uiter lijk wel heel sterk afwijkt van de stalen schachtbokken, waarmee de meeste an dere kolenmijnen zijn uitgerust. Arbeiders van her en der Het laat zich denken, dat men in Geleen en omgeving niet dadelijk over voldoende arbeiders beschikte voor de Maurits. Er zijn in deze mijn dan ook vele buitenlan ders werkzaam geweest. De huidige hoofd bedrijfsingenieur van de Maurits. ir M J. A. Bergstein, vermeldt in zijn artikel „De geschiedenis van Staatsmijn Maurits", dat werd opgenomen in de jubileumuitgave „Mijn en Spoor in Goud", aan welk artikel wij ook nog een aantal andere gegevens ontleenden, dat in 1930 buitenlanders van meer dan tien verschilende nationaliteiten met 1364 personen ongeveer een derde van de totale ondergrondse bezetting vormden. Langzaam daalde daarna hun aantal om bij de bevrijding een laagtepunt te berei ken, mede tengevolge van het ontslag van alle Duitsers. Het grote tekort aan onder grondse mijnwerkers na de oorlog maakte werving in het buitenland noodzakelijk: in 1947 verschenen de Polen, in 1949 een contingent Italianen. Het aantal niet-Ne- derlandse ondergronders bereikte hiermee een na-oorlogs maximum van 621. Het gebied, waar op de Maurits werk zame arbeiders wonen, omvat thans ook een stukje van Noord-Brabant. De verste plaats, waarheen dagelijks mijnwerkers- bussen rijden om de arbeiders van de Maurits heen en weer naar Geleen te ver voeren, is namelijk Best. Bént V overdag ze nuwachtig en gejaagd en nemen 's nachts de zorgen een enorme omvang aan? Het praeparaat, dat Uw zenuwen tot ontspanning brengt, zonder de ze te verdoven Verantwoord en onschadelijk. Verkrijgbaar bij thv apotheker of drogist Henry Cabot Lodge, de Amerikaanse vertegenwoordiger bij de ontwape- nings-onderhandelingen te Londen, is heden naar de V.S. teruggekeerd. Zijn terugkeer is in overeenstemming met eerder bekend gemaakte plannen, al dus is van officiële zijde verklaard. James Wadsworth, waarnemend hoofd van de Amerikaanse delegatie bij de V.N., zal Maandag in Londen aankomen om de plaats van Lodge in te nemen. Het hart van Staatsmijn Maurits met de typische betonnen schachtbokken (Van onze correspondent) De Belgische huizeneigenaar S. van den Eynde is de eerste teleurstelling over het gezamenlijke optreden van de Nederland se en Belgische justitie tegen de speelzaal „De Negen Huizen" op zijn betwiste strook grond in het enclave-gebied snel te boven gekomen. Op de gendarmerie van zijn ge meente heeft hij namelijk een klacht neer gelegd tegen de Procureur des Konings te Turnhout en het dubbel van deze klacht met een verzoek tot bijstand tot de Bel gische Minister van Justitie gericht. Van den Eynde ontzegt aan de polities der beide landen het recht om in zijn woning binnen te dringen. De „modus Vi vendi", waarvan de waarde ook in juri dische kringen sterk wordt betwijfeld, geeft volgens hem hoogstens het recht de orde te handhaven of te herstellen op de openbare weg voor zijn huizen. Door zijn optreden, zegt hij verder, heeft de Pro cureur hem in de onmogelijkheid gesteld zijn bezittingen rendabel te maken, ter in afwachting van de beslissing, over het gebied zal gaan, zal slechts langs diplo matieke weg kunnen worden uitgemaakt. Tot het zover is, wil Van den Eynde zijn actie op dezelfde voet voortzetten en hij vindt daarbij blijkbaar wel steun in ze kere Belgische kringen, waar de betekc nis en de waarde van deze 12 H.A. betwis te grond nogal hoog worden aangeslagen. Dit laatste doet men blijkbaar ook van Nederlandse zijde. Dat de medici het in hun waardering van magnetiseurs niet eens zijn, is wel zeer sterk naar voren gekomen, toen gistermiddag voor de Rotterdamse kan tonrechter de zaak tegen de 56-jarige magnetiseur E. F- uit Berkenwoude voor de tweede maai werd behandeld. Dr E. C. C. van Lennep uit Vorden betoogde ais getuige a décharge tijdens deze zitting, dat magnetiseurs in vele gevallen hulp brengen en hü staafde deze bewering met een aantal voorbeelden. De Rotterdamse huidarts dr E. H. Hermans daarentegen verwonderde zich sterk „over de kinder lijke gemoedelijkheid waarmee een arts hier verhaaltjes stond te vertellen, die medisch gezien nergens op leken Met name een voorbeeld van genezing door een magnetiseur van debiele kinde ren vond hij belachelijk. De zaak tegen de magnetiseur had reeds op 22 October gediend, doch omdat de ambtenaar van het O.M., nadat een aantal getuigen voor de verdachte had gepleit, het advies van enkele deskundigen wilde inwinnen, werd de behandeling on danks de tegenwerpingen van de verde diger, mr A. van Doornick verdaagd Ook de Utrechtse zenuwarts dr L. N. J. Kamp trad in deze zaak als deskundige op. De ambtenaar van het O.M. was van mening, dat hier sprake was van het onbevoegd uitoefenen van de geneeskunst en hij eiste in de verschillende zaken zesmaal een onvoorwaardelijke hechtenis van een maand en tweemaal een voor waardelijke geldboete van vijfduizend gulden, subs, een maand met twee jaa' proeftijd. Het pleidooi, dat de verdediger daarop hield was fel. Waarom vervolgde men wèl de magnetiseurs en niet de lieden, die onbevoegd de geneeskunst uitoefenen zoals met name de voetverzorgers? Er lo pen toch duizenden van dergelijke mensen rond. Maar dezen geven geen aanstoot aan de wetenschap en de magnetiseurs kennelijk wel. Bij de magnetiseurs staan de wetenschapsmensen voor raadsels en vandaar deze „heksenprocessen der twin tigste eeuw". De magnetiseurs doen geen kwaad maar goed, aldus de verdediger. Hun macht berust n'et op suggestie, want het is bekend, dat zij Ook bij dieren met succes werken. „Mijnheer de kantonrech ter", zo besloot de verdediger, die zijn enthousiasme voor deze zaak verklaarde door op te merken, dat hij zelf een klap van de occulte magische molen had ge kregen, „doe een daad Geef deze ver dachte de minimum boete vaji vijftig cent". De kantonrechter stelde zich daarop de vraag, wat r.u, na de els en deze vraag, wel de strafmaat moest zijn. Men zou toch moeilijk kunnen zeggen: „Laten we het verschil maar delen". Hij had de indruk gekregen, dat verdachte een bonafide magnetiseur was, die enorm veel mensen heeft geholpen. In de acht verschillende zaken veroordeelde hij de magnetiseur daarom tot een geldboete van telkens vijf gulden, bij niet betalen te vervangen door twee dagen hechtenis. Magna cuni lauue gepromoveerd Aan het pauselijke college Angelicum te Rome is magna cüm laude gepromo veerd tot doctor in de philosophie pater Reginald Friedeman O.E.S.A. uit Utrecht op de thesis: Mens en zelfkennis volgens Aegidius Romanus, een historische studie, voorafgegaan door een beschrijving van zijn leven en werken. Tot lid van het dagelijks bestuur van de Sociaal Economische Raad is in de vacafure-prof. Veraart benoemd prof dr M. H. H. Smeets. hoogleraar aan de ka tholieke Economische Hogeschool te Til burg. (Advertentie) GEEN H - MAAR L - Gelooft U mij, beste vrienden, er is maar één goede oplossing de L-sigaret, U weet wel: Lexington van Americas Best Tobaccos. Mijr», yriend Dulles stuurt mij iedere week een verse slof. De heer J. P. Snel, voorzitter van de Partai Indonesia Nasional, een partij van Indonesiërs van Nederlandse af komst heeft verklaard, dat „van be paalde zijde" een poging is gedaan hem en de heer Van Caspel, de secretaris van deze partij, te bewegen medewerking te verlenen om zeer bezwarende getuigen verklaringen in de rechtzaken tegen Jungschlager en Schmidt in het voordeel van de beklaagden te wijzigen. „Geluk kig is deze opzet verijdeld", aldus de ver klaring van Snel, „aan de betrokken autoriteiten zijn volledige en uitgebreide inlichtingen verstrekt, die hopelijk kun nen leiden tot de identificatie van hen. die voor deze handelingen verantwoor delijk zijn". De heer Snel deelde mede. dat deze poging „enkele Indonesische staatsburgers van Nederlandse afkomst te compromitteren met de Schmidt-Jung schlager affaire" waren gedaan via „een agent-provocateur". (Van onze Amsterdamse redactie). De Algemene Juweliersvereniging, de .werkgeversorganisatie in de diamantin- wijl anderzijds het Belgische gereimt nog dustrie betreurt de staking van de dia- steeds niet is willen overgaan tot het ten mantbewerkers ten zeerste. Zij acht, voor- uitvoer leggen van de vonnissen, die door aj gezjen de zeer moeilijke omstandighe- de rechtbank te Hoogstraten tegen de;den waarin de noodlijdende Amsterdamse Nederlandse bewoners van zijn huizen i diamantindustrie verkeert, haar in strijd zijn geveld. Deze bewoners betalen al m6(. de jn Nederland heersende sfeer om- sinds meer dan twee jaar geen cent huuv trent organisatorisch overleg, meer. Waar geen rechten zijn, zijn ook De vice_voorzitter van de A j. v„ de geen plichten, zegt Sooi. De Belg heef heer A. j Koch, verklaarde gisteren dan ook vaij de procureur de teruggav» 0p een persconferentie, dat het beslist geëist van het in beslag genomen spel materiaal en de meubels. Van den Eynde zal schadevergoeding vragen aan de Belgische staat voor al het nadeel, dat hem door het optreden va* de Procureur des Konings wordt bezorgd Het blijkt, dat bij het optreden de Belgi sche politie de leiding had genomen. Zij heeft de buitendeur geforceerd en ook op de bovenverdieping de deur van de niet in gebruik zijnde speelzaal ingetrapt. Noch Brussel, noch Den Haag heeft on dertussen gereageerd op het optreden der beide polities. Het is nog steeds niet be kend, of er een gerechtelijk gevolg aan de opgestelde processen-verbaal zal wor den gegeven zolang 'er geen uitspraak ls gevallen over de souvereinlteit over het betwiste gebied. Deze laatste kwestie schijnt ondertussen steeds lastiger te worden. De juristen van Nederlandse en Belgische zijde, die met het onderzoek van de documenten zijn belast, schijnen steeds minder tot over eenkomst te geraken, zodat men het punt nadert, waarop een der beide partijen de zaak aan het Intern. Gerechtshof te Den Haag zal moeten voorleggen. Wie er dan, noodzakelijk is om over te gaan tot een relatieve verlaging van het uurloon ge paard gaande met eén verlenging van de wettelijke werktijd van 40 tot 45 uur, om dat anders de Amsterdamse diamantin dustrie het niet langer zal kunnen bol werken tegen de internationale concurren tie. Aanvaarding van dit voorstel, waarbij de loonsverlaging en de langere werktijd worden gecompenseerd door meer sociale zekerheid in de vorm van een pensioen fonds met een werkgeversbijdrage in de premie en de verhoging van de werkze kerheid door een opzegtermijn van vier weken, zal tot een vergroting van de werkgelegenheid leiden, hetgeen als een eerste noodzaak wordt gezien. Dat zij niet mee kan met de eis om de 6 pet. welvaartsverhoging uit te betalen, grondt de A. J. V. op het feit, dat het uur loon in de diamantindustrie het hoogste is in heel Nederland (33 pet. hoger dan in andere, vergelijkbare bedrijfstakken), ter- In de week van 27 Februari tot en met 5 Maart werden aangegeven 3 gevallen van kinderverlamming; een in de stad Groningen, een in Baarn en een in Beek en Donk. wijl de 40-urige werkweek- practisch nergens in de Europese diamantindustrie is doorgevoerd, jn Amsterdam „pijnlijk precies" wordt gevolgd. Het kernpunt van het voortbestaan der diamantindustrie is, dat hij de geldende lonen en andere arbeidsvoorwaarden een rendabele productie van de zogenaamde „kleine goederen" niet mogelijk is, terwijl deze productie juist zo belangrijk is. Am sterdam ziet geen kans om een redelijke portie van deze kleine goederen te leve ren, omdat de kostprijs door de te hoge lonen 110 tot 130 per week is geen zeldzaamheid) en de zware sociale lasten te hoog is. De A. J. V. kan beslist geen termep vin den om op de A. N. D. B.-eisen in te gaan, omdat naar haar mening hierdoor het nog geenszins beëindigde overleg met het College van Rijksberniddelrars en de Stichting van de Arbeid wordt doorkruist. Enige studenten uit Atjeh hebben namens andere Atjehse studenten, een protest ingediend bij de Indonesische regering tegen de „onmenselijke" moord op 94 kampongbewoners in Atjeh door het Indonesische leger. De Indonesische regering en de leger leiding hebben aldus wordt gemeld een werkloze houding aangenomen tegenover de moorden, waarvan het Indonesische blad „Peristiwa" enige tijd geleden melding maakte. Men wacht nog steeds op het resultaat van een onderzoek ter plaatse. verdrijft Uw zorgen. P «uge «naalc houdt monter HORIZONTAAL: 1. europese hoofd stad; 6. europese hoofdstad; 11. vroeger; 13. naamloze vennootschap (afk.); 15. lekkernij; 18. als volgt (afk.); 20. soort vervoersonderneming'; 21. deel van de mast; 22. bijwoord; 23 Grieks heraut voor Troje. die luider riép dan 50 man nen samen; 25. boom; 27. soort muts; 29. gewichtje; 31. spoedig; 33. selenium (af.k.); 34. nieuw; 35 erg; 37. open; 40. op dit moment; 41 kloosterzuster; 42. bijwoord; 43. verbrande rest; 44. gelofte; 46. familielid; 47. zoogdier (meerv.); 50. meisjesnaam; 52. meisjesnaam; 54 maat; 55 meisjesnaam; 57 rondhout: 58 weer macht; 61 wondvoeht; 63. zij die ver langt; 65. voegwoord; 66. heilige; 67. voorzetsel; 68. ons inziens (afk.); 69. niet deze; 71. kindergroet; 73. muziek stuk; 75. europese hoofdstad; 76. vergif fenis. VERTICAAL: 2. vreemde munt; 3. meisje; 4. soort bier; 5. nummer; 6. ril len; 7. bijwoord; 8 laatste nieuws (afk.); 9. zijn best doen; 10. plaats in Zwitser land; 12. aanw. voornaamw.; 14. europese hoofdstad; 16. bergplaats; 17. verkoop gelegenheid; 19 graveren; 23. tafelgerei; 24 deel van de bijbel; 26. de dato; 28. gelijk; 30. vergiffenis; 32. rivier in Bra bant; 33. sluis; 36. van onderen (afk-); 38 bekende badplaats! 39. sarrend pla gend; 42. duivenverbljjf; '45. vogelpro duct; 46. plaats in Italië; 48.' telwoord; 49 en anderen; 51. plaats in Frankrijk; 53! memorandum; 56- heilige; 59. vogel product; 60. levensmiddel; 62. lichaams delen; 64. duits telwoord; 66. de oudere; 69. godin; 70. gelofte; 72. de somma van; 73. zangnoot; 74 naamloze vennootschap (Duits). Horizontaal: 1. sta; 4. las; 7. apin; 8. arts; 10. klont; 11. stoof; 13. ale; 14. iet; 16. lee; 17 rede; 19. cape; 20. derde; 21. lepe; 24. lama; 28. one; 29. ets; 31. nut; 32. kalme; 34. notie; 36. kuil; 37. eros; 38. wat; 39. een Verticaal: 1. spoed; 2. lin; 3. anti; 4. last; 5. art; 6. stola; 7. alle; 9. soep; 10. kar; 12 fee; 15. eerst; 18. ede; 19. cel; 21. lok; 22. enak; 23. peluw; 25. Anton; 26. muis; 27 ate; 29. eelt; 30. snee; 33. mia; 35. ore. Als U gelóóft in vrijheid fn recht en rechtvaardigheid komt U zelf. Uw komst naar de Houtrusthallen in Den Haag op 23 April betekent zoveel méér dan trouw alleen aan Ambon. Uw komst betekent trouw aan Uweigen beginselen. Uw komst betekent trouw aan dezelfde begin selen waarvoor U van 1940 tot 1945 op de bres stond en waarvoor Uw zonen vielen. 23 April DEN HAAG Houtrusthallen, aanvang half 4. Nationale demonstratie voor recht en vrijheid. 45. En de anderen? Ik heb niet getracht ze uit te horen, mijnheer. Ik zou het u dus niet kunnen zeggen. En wat zei de keukenmeid? Ik be hoef toch niet aan te nemen, dat je naar zo'n verklaring niet geluisterd hebt? Ik keek de kring rond met een blik van verstandhouding. Allen toonden even veel belangstelling als ik en het gezicht van mevrouw herinnerde mij aan het ogenblik, waarop zij vertelde van de naar de schakelaar tastende hand om de deur post. Als ik u woordelijk moet weergeven, wat Jaantje zei, meen ik nauwkeurig te kunnen zijn, zonder natuurlijk daar voor absoluut te kunnen instaan. Ze zei; Ik heb hem gezien, John, op zijn rug, juist toen hij de kamer van Willem inging. Hij leek op.. Maar op wie hij leek, scheen zij toch niet te kunnen zeggen. Ik keek naar het toestel, dat bij haar aan de wand hangt en ik wachtte, of er soms nog een nadere aanduiding komen zou. De anderen stonden in een kringetje om ons heen. Het is niet uitgesloten, dat zij het zich nadien wel wist te herinneren en het aan de anderen heeft gezegd. Zij bleven met elkaar praten, terwijl ik naar de kamer van Sophie, de eerste meid, ging. Indien mijnheer nauwkeuriger in lichting wenst, meen ik_mijnheer te mo gen verwijzen naar Jaantje zélf. Roep haar John, zei mevrouw Van Wieringen, hees van spanning. John maakte de bekende lichte bui ging met het hoofd en zou het salon ver laten hebben, als A. A., bliksemsnel op gestaan, hem niet had weerhouden. Wacht liever, John, zei hij. We be reiken haar immers veel vlugger met de huistelefoon? Welk knopje is dat van haar kamer? Of neen, welk knopje is dat van de kamer van Sophie, de eerste meid? Dit? Prachtig. Hij had de hoorn reeds in do hand en drukte op het aangegeven knopje. Wederom gonsde zachtjes in de micro foon de zoemer van het aangesloten toestel. A. A. keek grimmig. De reden hiervan was niet twijfelachtig. Philip Somer had vermoed, wie de dader was en werd doodgeschoten op het ogenblik, dat hij mij de naam zou hebben genoemd. Nu wist Jaantje misschien, wie in de kamers op de tweede verdieping de wan orde had gesticht, waardoor zij hetzelfde gevaar liep, als waaraan Somer te gron de was gegaan. Daarom ook riep A. A. Sophie aan en niet Jaantje, opdat de laatste geen ogenblik alléén buiten haar kamer zou zijn. Hallo, ja. Waar was je? Ook ditmaal lijkt het mij gewenst, het mij later door mijn vriend verklaarde meteen tussen te voegen. Op de kamer van Jaantje, mijnheer, met de andere meisjes. Kom dan ogenblikkelijk naar. het salon, met jullie vieren. Denk er vooral om, alle vier tegelijk. Niet afzonderlijk, begrepen? Hij luisterde, totdat de m?1? v^fklaard had met haar vieren rechtstreeks naar beneden te zullen komen, verbrak daar na de verbinding cn nam weer plaats, nadat hij zijn stoel zodanig gedraaid had, dat hij de deur in het oog kon houden. Ook John had op A. A.'s bevelende wenk plaats genomen, echter zoveJ", v™ ons verwijderd, dat geen onverwachts binnen komende hem tot de familieleden zou hebben kunnen rekenen. Wi) wachtten en met onze tot bijna ondraaglijke spanning gestegen angst voor bet geheimzinnige, dat de gehele sfeer vervulde mengde zich een zwak gevoel van opluchting, nu eindelijk iemand komen, zou die de on zichtbare gezien had, zij het ook slechts op de rug. Wij behoefden niet lang te wachten. Doch de geroepenen kwamen met tot ons, zij riepen ons tot zich. En dat met een enkel, afschrikwekkend, hees door de telefoon geroepen woord: „Moord, mijn heer, moord". HOOFDSTUK XXII De vijand treft van verre A. A. trok zich aan de baard; hij zou zich, zonder deze toeverlaat, voor het hoofd geslagen hebben. Ik hoorde hem mompelen: „Ik wist het, ik had het moe ten voorzien." Alsof hij. indien het enigs zins mogelijk ware geweest, dit niet voorzien zou hebben. Hij keek schielijk naar allen, die de kring vormden, uit gezonderd naar mij. U blijft hier, u blijft allen hier als u iets aan uw leven gelegen is. Mijn vriend en John zullen mij vergezellen. Gaat u in geen geval de kamer uit, voordat ik terug ben. En met een wenk beduidde hij mij zowel ais de huisknecht, dat we met hem zou den meegaan. Hoewel hij niet scheen te denken aan direct dreigend gevaar voor ons drieën, hield ik beide handen in de zakken, de ene aan de revolver, de an dere geklemd om de lantaarn. Er gebeur de echter niets, wij snelden de trap op, bereikten door de vleugeldeuren op de omloop do tweede trap, snelden ook die op en zagen de drie dienstboden op ons wachten met onmiskenbare angst op de gezichten. Voor A. A. schrokken zij terug, alsof hij de duivel was; ze kenden hem dan ook niet, hadden hem slechts even in de keuken gezien. Zodra zij John za gen, kwam er nieuw leven in haar. Ze weken terug om ons te laten passeren, volgden ons dan op de voet naar de open staande deur van Jaantjes kamer, waar het licht brandde, zodat we dadelijk het op de grond liggende lichaam konden zien. Het gezicht van de stevige keuken meid was in benauwdheid vertrokken, zij was zonder twijfel dood. Mijn vriend knielde naast haar neer, doch keek slechts even naar de vermoor de. Van omlaag zag hij de meiden, die zich achter mij verdrongen, aan, beurte lings,tot zijn blik bleef rusten op de oudste. Jij bent Sophie, nietwaar? vroeg hij. Jawel, mijnheer, was het stamelend gegeven antwoord. Hoe is het gebeurd? Ik zei je, dat jullie naar het salon zouden komen. Dat heb ik ze gezegd en we wil den net gaan, we stonden klaar om te gaan, zij, met een knik naar een der anderen, was al op de gang, en toen in eens vielJaantje neer en was dood. Moord, riep je. Hoe werd ze ver moord, terwijl jullie er alle drie bij ston den? Ze keken elkaar aan, vertwijfeld. Ze hoefden niet eens te zeggen, dat ze geen verklaring wisten. Ze werd niet doodgeschoten? Niet geslagen? Verduiveld, ze kan toch niet van verre geëlectrocuteerd zijn? Ze viel neer, ineens, verklaarde de jongste van het drietal. Zonder dat er iets anders gebeurde. Hartverlamming, dacht ik hardop. Doch mijn vriend scheen mij niet eens te verstaan. En wat deed ze zélf? vroeg hij kortaf. Helemaal niets. Sophie kon nu weer antwoorden Ze was juist heel gewoon, ze had het pas van zich afgezet, dat ze die, die., ze keek schichtig achter zich de gang in, als zou het noemen van zijn naam de onzichtbare ook tot haar roepen gezien had. Ze was de heie tijd niet op haar gemak, maar toen ik ze;, dat we naar beneden mochten komen, was ze juist gewóón. En deed ze helemaal niets? drong A. A. aan. Ze was dus al gekleed? Wij ook. Toen we dat rare geluid op de kamers hoorden, hebben we ons allemaal weer aangekleed en toen het stil was, kwamen we bij elkaar. (Wordt vervolgd). De televisie zet haar zegetocht on weerstaanbaar voort. Wist zij Donderdag j.L de deur van het Nederlandse parlements gebouw te forceren en door te drin gen tot de Tweede Kamer, in Amerika dreigen thans de gouden poorten van Hollywood onder haar geweld te be zwijken. De capitulatie van Hollywood voor de TV binnen de eerstvolgende twee jaar is dezer dagen voorspeld door de TV-magnaat Leonard Goldenson. Volgens hem zal tegen die tijd iedere belangrijke studio-film voor TV-uit- zendingen maken. De bonzen in het Mekka der film. hebben jaren lang de TV bestreden. Krijgt Goldenson gelijk, dan zullen ze binnenkort in TV-dienst treden als betaalde krachten. De televisie staat werkelijk voor niets. Wie weet, hoe heilig en onaan tastbaar de sluitingsuren van de café's in Engeland zijn, zal iets van haar invloed begrijpen bij het ver nemen van het bericht, dat 35 café houders in Norfolk toestemming heb ben gekregen hun zaken een half uur langer tot half elf des avonds open te houden, omdat de TV zelfs hun vaste klanten weglokt. Nog pas een maand geleden is de televisie in Norfolk doorgedrongen en naarmate het aantal antennes steeg, daalden de ontvangsten in „pubs". Gewoonlijk kwamen de ee ste klanten direct na openingstijd om zes uur aanzetten. Thans komen ze niet vóór een uur of negen en sommige vaste klaiitéfn blijven zelfs helemaal weg. Het installeren van een TV-toe- stel helpt de caféhouders niet veel. Net als een uitzending haar hoogte punt bereikt, moeten ze bet: „Hoogste tijd, heren" laten horen en iedereen buiten de deur zetten. Bette Davis is, zoals men onlangs in het filmnieuws heeft kunnen lezen, na drie jaar in de filmstudio's terug gekeerd. Ze heeft daarvoor intussen de volgende reden opgegeven; „Mijn man, Gary Merrill, treedt voor de televisie op Laatst staarde 'n kruier op het station van Boston me een hele poos aan, keek daarop naar Gary en zei: „O, nu herken ik u, Miss Davis. Ik zie uw man geregeld voor de televisie". Perry Como, vroeger een zingende kapper in Ohio en Dinah Shore, het meisje met het gouden haar en de gouden stem, hebben een „Emmy" gekregen als de beste zangers der Amerikaanse televisie in 1954 tijdens een plechtigheid, die van Hollywood uit over heel de Ver. Staten is uit gezonden. De „Emmy" is voor de televisie wereld, wat een „Oscar" is voor het filmbedrijf. Gary Crosby, de 21-jarige zoon van de grote Bing, heeft deztr dagen een radio- en televisie-contract getekend. Hij heeft de universiteit van Stan ford verlaten om zijn loopbaan te beginnen in de show business. Tijdens de eerste uitzendingen de West-Duitse Bondsdag heeft TV-camera zich enige malen aan in' discreties schuldig gemaakt: een woord, dat een minister op zijn klad blaadje schreef, het handtasje van een afgevaardigde, dat werd geopend, een krabben van 't hoofd, een geeuW, enz. Sindsdien is bepaald, dat de camera zich zoveel mogelijk zal be perken tot „zaken, die tot het wezen van de debatten behoren". Sindsdien hebben de TV-kijkerS nauwelijks meer „indiscrete" beelden gezien, omdat ze niet meer werden uitgezonden. Na jaren van intensieve onderzoekin' gen is een Britse firma erin geslaagd een systeem te ontwerpen, dat de kosten van het maken van een filn? voor een televisieprogramma met 50 pet besnoeit; en dat bovendien veie voordelen heeft boven de methoden> die tot dusverre werden gebruikt. De firma wijst erop dat, aangezien het vastleggen van TV-programme'5 door middel van een orthodoxe filn1 omslachtig en kostbaar is, er grot® behoefte bestond aan een methode; die even snel en soepel zou zijn a'5 die van de TV-productie en teg®' lijkertijd een resultaat zou opleve' ren, dat niet behoeft onder te doen voor een rechtstreekse uitzending-.1" het nieuwe systeem „High Definitief Electronic Picture Recording" CS' heten, worden precies dezelW methoden gebruikt als in de T\t studio. Het definitieve beeld wof® gefotografeerd op een 35 mm strook van een speciale beeldbuis- Dit systeem heeft bovendien b®1 voordeel, dat het niet te ondersch® den is van een gewone speelf'11 wanneer 't beeld wordt uitgezonde

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1955 | | pagina 8