Ik hoop nog een kans te krijgen Mary Kok greep niet te hoog Hockey dames zonder enthousiasme Hockey-internationals oefenden Gala-première werd bedorven Pearl Spencer was kansloos sawrwas» E KNAU kreeg NOC-subsidie INHAAL-PLAN MISLUKT Flegmatiek V VV stelde teleur tegen geestdriftig DFC Sparta-combinaties liepen vlot s? »oïï: Faas Wilkes over zichzelf: Nederlandse jeugdploeg oefende tegen Haarlem O in de J. P. Hauser-beker Nu Nederlands record 400 m vrije slag B-elftal moest tegen België B met 3-3 draw genoegen nemen Nieuwe A-ploeg nog niet overtuigend Ons nationale voetbalcircus verblind door eigen klatergoud Stal Geer sen won zeven courses Ir Paulen terug als voorzitter Sparta ging naar de tweede plaats! N.E.C. zette achterstand Go Aliead keeper hield Leeuwarden in bedwang in overwinning om BW kon AGOVV op 't nippertje bedwingen DWS greep mis op rechter vleugel Excelsior fortuinlijk bij de Zwolse Boys MAANDAG 14 MAART 1955 PAGINA Feyt en Kraay blonken uit DAMESHOCKEY-TEAM VOOR IERLAND r? o VOETBALUITSLAGEN T)e uitslagen JEAN BOBET WON EERSTE ETAPPE PARIJS-NICE Tweede rit voor Gauthier het BONDSELFTAL dat in GRONINGEN SPEELT MILITAIR VOETBAL-TOURNOOI BAK EN SCHOUTEN IN NED. ELFTAL CLUB VOETBAL IN BELGIE T)e uitslagen Vitesse met 2-1 geklopt Matige match op prima veld N. O. C.'Subsidie AMSTERDAM, Zondagavond. „Ik kan mij voorstellen, dat het publiek teleurgesteld is over mijn spelver klaarde Faas Wilkes na afloop. „Ik vind het jammer voor de toeschouwers, dat het, zo gegaan is, ik vind het ook jammer voor mijzelf. Het is geen verontschuldi ging, heus niet en laat men mij goed begrijpen, maar met een goed bespeelbaar veld had dit Nederlands Elftal niet alleen een overwinning behaald, maar zelfs een zege met ruime cijfers Op dit veld en dat hebben de Denen heel goed begrepen, Is de verdediging altijd in het voordeel. Dus hebben zij alles geconcentreerd op de defensie en van daaruit hebben onze tegenstanders, als zij de kans kregen, hun aanvallen opgebouwd. Ik heb gehoord, dat de Keuze Commissie ervan overtuigd is, dat ik alles gedaan heb om tezamen met de anderen het elftal tot een overwinning te voeren. Ik moet het hebben van een flitsende beweging, een plotselinge kans om te scoren; en op een goed hard veld, waaraan ik nu al jaren gewend ben, komt mijn spel nu eenmaal beter tot ontplooiing dan op dit zware trage terrein. Dacht U soms niet dat Lenstra en De Harder onder andere omstandigheden tot sterker spel waren gekomen? Ik hoop nog een volgende gelegenheid te krijgen om te tonen wat ik in mijn mars heb, maar dan onder meer normale omstandigheden-' Denk je aan de wedstrijd tegen België op 3 April? „Dat hangt van de Keuze Commissie af en dat hangt natuurlijk ook van Valencia af. Zondag a.s. speel ik waarschijnlijk niet mee met .Valencia, omdat de club enkele nieuwe spelers wil proberen voor de aanstaande bekerwedstrijden. Trouwens, de kans is groot, dat ik dit seizoen helemaal niet meer in het elftal meespeel, want de competitie is eigenlijk bijna afgelopen en Valencia gaat zich nu concentreren op de bekercompetitie, waarbij geen buitenlandse spelers in de ploegen kunnen wor den opgesteld." Bl\jf je voorlopig in Spanje? „Op 10 April loopt mijn contract af. Als Valencia mij nog een jaar wil houden, dan accepteer ik dat graag. En het ziet er wel naar uit. dat ik voorlopig nog niet naar Nederland terugkeer." Op het uitstekend bespeelbare terrein van de H.F.C. „Haarlem" heeft Zaterdag het voorlopig Nederlands Jeugdclftal een oefenwedstrijd gespeeld tegen Haarlem. Het spel van de Jeugdploeg viel voor de rust tegen. De spelers bleken niet op el kaar te zijn ingespeeld en de aanvallen waren te doorzichtig om de Haarlemse achterhoede veel zorgen te baren. De Jeugd-aehtcrhocdc daarentegen weerde zich verdienstcliik en het was vooral doelman Feyt (Willem II) die een uit stekende indruk maakte, evenals de links achter Kraay (D.O.S.). Haarlem nam in de eerste helft door toedoen van Brussee en Jacob een 20- voorsprong, maar in de tweede helft, toen het spel bij de Jeugdploeg aanmerkelijk beter vlotte, wist midvoor Rutten (Roda Sport) in de tiende en twintigste minuut handig te profiteren van enkele foutjes in de Haarlemse verdediging, waardoor de stand in evenwicht kwam. De Jeugd ploeg behield hierna het beste van het spel. zonder dat zij er in slaagde de veld- meerderheid in tastbaar resultaat tot uiting te brengen. Uitgezonderd doelman Feyt en linksachter Kraay, die beiden een zeer goede wedstrijd speelden, trad geen der spelers van de Jeugdploeg op de voorgrond maar het geheel maakte spe ciaal in de tweede helft een alleszins bevredigende indruk. De opstelling van 't Nederlands jeugd- elftal luidde: Doel: Feyt (Willem II); ach ter: v. d. Lee (Xerxes) en Kraay (D.O.S.); midden: Vreeken (Haarlem), Wink (S. V.V.) en Van Ham (Zeeburgia); voor: Kick (Amsterdam), Bosselaar (Sparta), Rutten. (Roda Sport). Butter (Ajax) en Moulijn (Xerxes). Het Nederlandse dames-hockcyelftal is voor de strijd tegen Ierland, welke Za terdag 19 Maart te Belfast wordt ge speeld, als volgt samengesteld: Doel: J. Jurissen (B.D.H.C.); Achter: S. de Greve (Laren) en J. Ho- genstcyn (Be Fair); v «-■-a Midden: N. Wolterbcek (H.H.Y.C.), B. Terlingen (Be Fair) en D. Burgersdijk (A dam) Voor: E Bleekemolen (Be Falj). Heering (B.D.H.C.), N. v Nl.rop (Adam), 1. den Tex (A'dam) en T. Nillessen (E.M. H C Res.: N. Diemer-Kool (Laren) en Rouwenhorst (T.O.G.O.) A. (Van onze hockeymedewerker) Op het hoofdveld van het Eindhovcns Sportpark (een biljart gelijk!) hebben de B-ploegen dames van Nederland en Bel gië de eer gedeeld Dat in Bclgië-B niet minder dan Vijf speelsters van de hoofd- plocg stonden opgesteld, zal er toe heb ben bijgedragen, dat de Belgische dames gcacheveerder en sneller, bovenal echter enthousiaster speelden dan onze landge- nootjes, die te veel draalden, in tempo vaak tekort schoten en zelden tot doel treffende combinaties kwamen. Slechts in het maken van doelpunten waren onze landgenoten gelijkwaardig aan hun Belgische collega's en daaraan dan- (Van onze hockey-medewerker). ken zij dan ook het gelijke spel. Het was al gauw 2-0 voor België, dank zij een fel en enthousiast begin en twee treffers van mej. Cogels. Maar in de 22e minuut scoor de de snelle en ijverige linksbuiten van Togo, mej Duyster tegen en even later maakte zij zowaar óók gelijk. Daarmee was 'net kruit nog niet verschoten, want mej. Cogels completeerde haar hattrick en de Nederlandse midvoor mej. Loo- mans van Dush-Breda had óók nog eens succes 3-3. Na rust hadden de verdedigingen de situatie beter in de hand en zo bleef het bij 3-3, een uitslag waarmee de Neder landse dames content mochten zijn. Individueel deden vooral de dames Vige- leijn, Duyster en Glasz goede dingen, doch de ploeg als geheel stelde toch teleur. Koud, doch prachtig zonnig weer en een uitstekend terrein van het Eindhovens Sportpark, waren de gunstige anteceden ten voor het eerste wedstriidcontact van de hovkeyers. Coach De Waal, zijn nische trainer mr Norris en de elfta,- commissieleden Van Lierop en Nefkens lieten daarop de volgende ploegen aan- 11 Elftal A: Mulder (Amsterdam); Tolhoek (Amsterdam) en Drijver (EMHCV, (Venlo). Loggere (LarenienVanDijek (Kampong): Hooghiemstra (SCHC) Bouw man (BMHC), Van Grimbergen (HTCC), Zwier (SCHC) en Vorfeldt Elftal B: Gouka (Laren); Both <SCW-> en Vorstman (Hilversum); Wagener (1Hil versum). Van den Wildenburg (HTCC) en Classen (Union): Rensen (HOM), De Bock (Meppel), Van Erven Dorens (Laren) V n Breaumont (Togo) en Gtelen (Be Fair). Er werd in hoog tempo begonnen doch duidelijk bleek de ongeoefendheid na een zo lange periode waarin met kon worden. Elftal A kreeg door beter oefening te houden en dan een wedstrijd op Klein Zwitserland te arrangeren tegen bet Haagse elftal, met de vele oud-inter- nationals als Kruize, Bromberg, Boerstra, Wery, Van Heel. Garrels enz. Een inte ressante krachtmeting voor de wedstrijd op 9 April in Aberdeen tegen Schotland In de KNVB-competitie werden gisteren slechts twee wedstrijden gespeeld in de lagere klassen en wel in district Zuid Tweede klasse A: OSS '20-De Spechten 2-3 en Sarto-Wilhelmina 0-3. Voorts werden er twee vriendschappe lijke wedstrijden gespeeld tussen Eerste klas-verenigingen: ADO-Volewijckers 1-3 en PSV-Elinkwijk 6-4. AMSTERDAM, Zaterdag. Opnieuw heeft het Hilversumse zwem- stertje Mary Kok alle glans van een ge heel en uitgebreid zwemprogramma tot zich getrokken. De rccordjacht. die zij enkele maanden geleden heeft ingezet, vond een vervolg Zaterdagavond tijdens de wedstrijden om de John P. Hauser- heker in het Sportfondsenbad-Oost te Amsterdam. Nu sneuvelde het Neder lands record op de 400 meter vrije slag, tot nog toe met een tiid van 5 min. 14.9 sec. door Geertje Wielcma gehouden. Niet minder dan 5 seconden bleef Mary Kok heneden het oude record. Zij stelde het met oen tijd van 5 min. 9.9 sec. zo scherp, dat voorlopig alleen zij. nog voor verbetering van deze tijd in aanmerking komt. Het was wonderbaarlijk met welk ccn gemak Mary Kok ook deze nieuwe triomf gesteld heeft. Zij startte in de laatste serie van het nummer, dat door de enorm grote inschrijving het vervelendste van de avond dreigde te worden. Natuurlijk, Mary Kok behoorde tot de favorieten en daarom verwonderde het niemand, dat zij na 25 meter al een kleine voorsprong had. In een hoog tempo ging de kleine Hilver sumse door en toen na 100 meter de chro nometers een tijd van 1 min. 9.0 sec. aan wezen. glimlachten de kenners Ditmaal greep de Hilversumse te hoog, zo was het oordeel. Niemand geloofde, dat Mary het vol zou kunnen houden. Zelfs Jan Sten der, die uiet het horloge in de hand ge spannen aan de kant stond te kijken was na die snelle start gaan twijfelen.^ Hij was daarna ook de eerste, die gd}g beseffen wat er hier ging gebeuren. De derde honderd meter werden in precies 1 min. 20 sec. afgelegd^ en de totaaltijd kwam daarmee op 3 min. 50 sec. Op de laatste honderd meter zakte het tempo een weinig, maar toen kwam die eind spurt. Nadat Mary voor de laatste maaj het keerpunt had genomen, schoot zij plotseling als een snoek naar voren. Na 375 meter bleek zij nog reserves te be zitten voor een eindsprint, die niemand voor mogelijk had gehouden. In 17.2 sec. legde de Hilversumse de laatste baan af; 5 min. 9 9 sec., 5 min. 9.9 sec. en 5 min. 10 sec wezen de klokken van de officiële tijdwa'arnemers aan: Een nieuw record was geboren. Hiermee had Mary Kok alle glans weg genomen van enkele tevoren geleverde uitstekende prestaties. Zo bleef Wim de Vreng op de 100 meter vrije slag zonder strijd geleverd te hebben weer ruim be neden de minuut met eep tijd van sp sec. Op de tweede plaats eindigde Wim Geurtsen, die in de voorlaatste serie met groot vertoon van macht in 59.5 sec. was geëindigd. Ook op de 100 meter rugslag werden door de heren goede tijden ge noteerd. Winnaar Gerrit Korteweg bleef met 1 min. 7.2 sec. slechts 0.1 sec. boven zijn Nederlands record. De tweede aanko mende. Peter Swijghuisen van 't IJ kwam nu tot 1 min. 8 sec. Op de 100 meter vlin- derslag heren ontbrak Hans Muller door groep en bleef Cor Wiering zijn tegen standers genoeg voor om kostbare punten voor de Hauser-beker te veroveren. Want die Hauserbeker ging voor een jaar naar 't IJ, dat in Dikstaal, Wiering en Peter Swijghuisen zulke sterke troe- 100 meter rugslag heren: 1 Korteweg (AZ.C.) 1.07.2, 2 Peter Swijghuisen (IJ) 1.08.0 (nieuw persoonlijk record), 3 Van der Veen (L.Z.O.) 1,09.9. 100 meter vlinderslag heren: 1 Wiering (IJ) 1.11.7, 2 Evertse (Neptunus, Amers foort) 1.12.0, 3 Van Rooy (Aegir) 1.12.1. 4 maal 25 meter wisselslag persoonlijk heren: 1 Dikstaal (IJ) 1.09,1, 2 Korteweg (A.Z.C.) 1.09.4, 3 Demuth (Zwemlust) 1.10.5. 5 maal 50 meter vrije slag estafette heren: 1 't IJ 2.19.7, 2 H.P.C. 2.19.9, 3 D.A.W. 2.20.7. Waterpolo heren: H.Z. en P.C.Rest v. Nederland 53 (rust 2—1) Eindstand J. P. Hauser-beker: 1 't IJ (Amsterdam) 39 pt., 2 Neptunus (Amers foort) 13'.2 pt.. 3 H.P.C. (Heemstede) 13 pt„ 4 en 5 D.J.K. (Amsterdam) en A.Z.C. (Apeldoorn) 12 pt. 6 L.Z.O. Leeuwarden) 10 pt., 7 A.Z. '70 (Amsterdam) 9 pt. (Van onze paardensportmedewerker) HILVERSUM, Zondag. Of het paard moet niet in orde geweest zijn, of G. v. d. Wal kan met Pearl Spen cer totaal niet overweg, anders is de course van deze prima merrie voor ons onbegrijpelijk. Toegegeven dat zij m öe aanvang even werd gehinderd door Peli- die een grote fout maakte. Maar vertaTid "gèïeideiijk' enV'overwicht. het- dUwas "toch "niet een voldoend excuus seen door" Van Grimbergen en Bouwman voor hct verdere verloop van de c geen door o n die uiteindelijk door onze favoriet Peli- tot een voorsprong van 2 0 leidde. Na rust wisselden de keepers en nam Kristen van DKS de plaats in yan ^e en waardoor Van Beaumont lmksbuiLn kwam te staan Snel doorzetten van A. van Grimbergen bood Bouwman Belegen heid de sland op 3-0 voor elftal A te brengen, doch daarna kwam B meer en meer opzetten en na goede combinaties wist Van F.rven Dorens met straffe scho- materiaal" gunstig uit. .Paai™5®3ir Maar te bereiken zijn. was zl-in conclusie^ Ma r er meet toch wel veel verbeteren, wil men het oude. goede peil bereiken Het ligt in de bedoeling a.s. Zaterdg in het Gooi nogmaals een soortgel j - C 3.50, 3 1.26.8, 1.40. 1.30. 2 Playsier 2.40 Oranje J. Koppel: 5.10. Jan v. Goyenprijs, 2800 m., 7 deelne mers 1 Querida Domm (Geersen) 1.29.7 2.10, 1.40. 2 Rob 1.90, C 3.50. 3 Paul B Koppel: 5.20. Mauveprijs II. I960 m. 7 deelnemers. Peter Bond (Lefèvre) 1.30.8, 2.70, 1.50. Paul Spencer 2.40, C 5.30. 3 President Koppel: 7.30. Toto-omzet 93.433. ven had. dat niemand reeds bij het begin van de wedstrijden aan de zege van de Amsterdammers twijfelde. In de eindstand had 't IJ dan ook een voorsprong van niet minder dan 25(4 pnt. op de winnaar van het vorige jaar, Neptunus uit Amers foort. „7 In de waterpolowedistrijd tussen H.z,. en P.C. en de rest van Nederland, zege vierden de geroutineerde Hagenaars, die vijf goals scoorden door Smol (2), rs-ore- vaar (2) en Drost. Daartegenover ston- den drie doelpunten van de rest door Mosterd (2) en Van Dorp. 200 meter schoolslag dames: 1 Ria Kroon (Robben) 3.02.2, 2 en 3 Ada den Haan (Go:i) en Jopie Spoor (D.W.N.) 3.02.3 400* meter vrije slag dames: 1 Mary Kok (Robben) 5.09.9 (nieuw Nederlandse re cord), 2 Tine van Brenk (Robben) 5.19.7, 3 Lenie de Nijs (Robben) 5.20.8 100 meter vrije slag heren: 1 De Vreng (AZ '70) 58.5 sec., 2 Geurtsen (H.P.C.) 59.5 sec., 3 Dikstaal (IJ) 60.2 sec. De Fransman Jean Bobet heeft de eerste etappe van de wedstrijd Parijs-Nice ge wonnen. Hij reed de 243 km van de Franse hoofdstad tot Nevers in 6 uur 34 min. 23 sec. André Darrigade (Fr.) kwam op de tweede plaats in 6.35.53, gevolgd door zijn landgenoot Emile Carrara en Louison Bobet, die een groep van vijftig renners aanvoerde. De tweede etappe van Nevers naar St. Etienne (236 km) is geëindigd met een overwinning van Bernard Gauthier (Fr.), die in de eindspurt zijn landgenoten Moli- neris, Privat, Roland, Geminiani en Buzzi in deze volgorde klopte. De tijd van de winnaar was 5 uur 58 min. 41 sec, gemidd snelheid 39.477 k.m./u. Jean Bobet (Fr.) plaatste zich negende in 5,58,53 en leidt i.n het algemeen klassement. De Keuze Commissie van de KNVB heeft het Bondselftal dat Woensdag 16 Maart a.s. te Groningen tegen de Zweedse ploeg Djurgarden speelt, als volgt samen gesteld: Doel: Van der Land (HBS); Achter: Wiersma (Donar) en Mesman (Amsterdam); Midden: Schaap ('t Gooi) aanvoerder, Van der Hart (Fortuna) en Klaassens (VVV). Voor: Pitters (DWS), Roosenburg (Sneek) Cor van der Gijp (Emma), Lenstra (Hee renveen) en Van Geel (SVV). Reserves: Roffel (GVAV), Buist (GVAV), De Linde (Leeuwarden). De Jong (Veen- dam) en Walburg (Veendam). 'De wedstrijden Egypte—Turkije en Italië—Nederland, geldend voor de eind ronde van het intergeallieerd militair voetbal-tournooi, welke oorspronkelijk op Woensdag 23' Maart a.s. in het Olym pisch Stadion te Rome zouden worden ge houden, zullen niet in de Italiaanse hoofdstad worden gespeeld omdat het stadion die dag niet ter beschikking is. De ontmoetingen zullen nu op dezelfde dag in het stadion Vomero te Napels plaats vinden. De Nederlands Elftalclub wordt met twee spelers uitgebreid. De Keuze Com missie heeft de Holland Sportspelers Schouten en Bak uitgenodigd aan de eerst volgende centrale training deel te nemen. Dinsdag 15 Maart komen de spelers van de Nederlands Elftal Club weer in het Olympisch Stadion tezamen om zich voor te bereiden voor de eerstvolgende ontmoe ting tegen België, welke voor 3 April op het programma staat. door MARTIN W. DUYZINGS AMSTERDAM, Zondag. DE ZONDENBOK heet Faas Wilkes Men haalde hem, speciaal voor de feestelijke gelegenheid, helemaal uit Valencia, en de Denen die zich tóch al niet zo prettig voelden nadat zij van de jubelende holderdebolder- stemming in het Nederlandse kamp vernomen hadden, namen het ons nogal kwalijk, dat wij hen niet al leen met een herboren Nederlands elftal doch bovendien nog met de crack - der - cracks confronteerden. Want hoewel de Denen bar gezellige jongens zijn achter een portie smörrebród en een glaasje asquavit en hoewel zij, naar het officieel nog altijd heet, uitsluitend in hoog-Olym- pische principes geloven, zijn zij, met uw welnemen, toevallig niet van gisteren. Toen het bericht in Kopen hagen arriveerde, dat onze Keuze- Commissie, dankzij de bereidwillige medewerking van de Naamloze Ven nootschap „Valencia" ook Faas Wil kes voor deze interland had gestrikt, begrepen de Denen wel wat wij met deze verrassende versterking van ons nationale team precies bedoelden. Wij wilden, doodgewoon, brokkel! zien. Wij stelden ons niet tevreden met een overwinning welke wij, naar ir Hopster, de K.N.V.B.-voorzitter slechts enkele dagen vóór deze Inter land den journalisten meldde, ook zonder Wilkes wel konden veroveren. Wij wilden méér. Wil wilden een Deense catastrophe Wij wilden bet stoffelijk overschot van de Deense Voetbalbond, tout-court Wij wilden, als het maar even kon, dolgaarne dubbele cijfers DE KOMST van Faas Wilkes versterkte nog dc tóch al heer sende ons - kan-niets-meer-ge- beiiren-sfccr. Er was geen mens die zich afvroeg of de Denen, die zich twee weken geleden eigenlijk al hij een onvermijdelijk lijkende nederlaag hadden neergelegd, niet tóch geprik keld en daardoortot vinniger weerstand gestimuleerd zouden wor den nadat zij vernamen, dat onze Keuze-Commissie, hongerend naar een oorverdovende triomph, kenne lijk niet tevreden was met gewoon- maar-een-ovcrwinhing, doch dat zij er op uit was, het Deense team zo zorgvuldig mogelijk aan flarden te schieten. Er was geen mens die hardop dc vraag durfde stellen, of de Keuze- Commissie wel zéker wist. dat de opstelling van Faas Wilkes een succes zou worden. Weineenwij trokken jubelend naar Dick Bessem's stadion, en er viel vriendelijk wat zon in de Marathontribune, en de manier waarop wij bet Wilhelmus zongen, liet aan duidelijkheid niets te wensen over: wij hadden die wedstrijd voor het grijpen. De schattingen varieer den tussen 61 en 9—0 N TOEN GEBEURDE dan wat een enkele, schuchtere nuchter- ling had gevreesd: Faas Wilkes viel tegen. Er gebeurde nog méér. Onze voorhoede die in een reeks oefenwedstrijden een niveau had ge haald dat wij sedert jaren alleen maar van horen-zeggen hadden, zak te ijlings ineen tot een slechts matig geslaagd variété-nummer; zij sneu velde aan een tevéél aan artiesten. Twee maal drie kwartier liepen, onder aanvoering van Lundberg (stellig de nuttigste speler van heel het veld), de Denen hun best te doen om ons te laten zien, dat gewóón recht-op-en-neer-voetbal doorgaans net iets nuttiger is dan de sierlijkste tarlantijnen, doch het voorbeeld van de Denen werd niet begrepen en dóar door mislukte dan de voorstelling. Het ging allemaal niet door. Het werd geen duizelingwekkende triomph. Het werd zelfs geen over winning. Wij hielden het bij een kleurloze, bitter teleurstellende draw en als de Denen het allemaal niet zo akelig nuchter en zo ongelooflijk koel hadden opgevat, dan had het evengoed een Deense overwinning kunnen worden. EN nu heet de zondenbok Faas Wil kes, en inderdaad, van de „grote" Wilkes heeft men deze Zondag middag in het Amsterdamse stadion zo bar veel niet te zien gekregen en het was duidelijk, dat hij in onze voorhoede meer misverstanden dan kansen creëerde; en het was boven dien duidelijk, dat deze vöorhoede het zonder deze „versterking" die, in de Nederlandse elftalclub, niet alléén knapen als Cor van der Gijp en Roosenburg tóch wat kil op het hart moet zijn gevallen, vermoedelijk een eind verder had kunnen schoppen. Doch alvorens men, de kille teleurstel ling van deze, zo veelbelovende voet balmiddag nu in Wilkes' schoenen schuift, gelieve men (kennelijk in frappante tegenstelling tot onze, zo nijvere Keuze-Commissie) wèl te be denken, dat deze ex-Xerxaan, nadat men een beroep op zijn medewerking had gedaan, stellig wel beseft zal hebben, dat hij zijn reputatie riskeer de aan een uiterst gewaagd experi ment. Wilkes deed wat hij kon, maar hij ondervond aan den 'lijve, dat het zelfs voor een crack, die vijf jaar aan één stuk een ander type voetbal (en doorgaans op keiharde velden V) heeft gespeeld, tóch niet meevalt, plotse ling en zonder overgang overgeplant te worden in een milieu waaraan hij tenslotte was ontgroeid. ZO ZITTEN wij dan nu te kreu nen met een weinig triomphante- Ujke draw. Wij wilden met alle geweld een „Wundcrtcam", doch elf koele Denen maakten ons duidelijk, dat wij zo ver waarachtig nog niet zijn en dat het nog wel even duren zal bovendien. Doch wie zich de oefenwedstrijden herinnert die aan deze ongelukkige interland vooraf gingen, weet óók, dat dit team wel beter kan. Als er maar geen overdre ven holderdeboiaerstemming hrrmt. En als de Keuze-Commissie zich bij een volgende gelegenheid tevreden zou willen stellen met wat minder dan het alleronderste uit de kan In Zuerich was het verschil in de wed strijd keurturnen heren tussen Zwitserland en Duitsland zeer gering: 345.7 tegen 344.8. Bij wijze van uitzondering werd onder leiding van de waarnemend voorzitter, de heer W. Dijkstra, de technische ver gadering van de K.N.A.U. dit jaar te I Rotterdam gehouden. Het was een vorm De uitslagen van de wedstrijden gespeeld voor dc Belgische eerste-divisie luiden. T ierse B.A.C. Brussel—FC. Mechelen 3—2 Lier Antwerp 1—0, Waterschei—Tilleur 2—2. chem—Standard Luik 2—2. R.A C, Beerschot 1—1. Luik—Anderlecht St Gilloise—Olympic 3—1. S.C, t0S.C. Anderlecht heeft de leiding in het kï^s- «ement met 29 punten, gevolgd door Gantoisc met 26 punten. Dan komen F.C. Mechelen. Standard C.L. en Union St Gilloise met elk 25 punten. Olympic sluit de rij met 8 punten. Ber- Mechelen 0—1. Union CharleroiGan- kaan S werd gewonnen. Het was overigens voor stal Geersen wel een succesvolle middag*. Niet inindei dan zeven van de negen nummers van het programma sleepte het entrainement in de wacht, waarvan Geersen er zelf zes Van Miereveltprijs J960 m. 5 deelne mers. 1 Tizian (Geersen) 1.34.6 1.10, 1.10. 2 Tecla van Oranje 1.10 C 2.50. 3 Terraise. Koppel: 2.70. Gerard Douprijs (amateurs) 2340 m. 7 deelnemers. 1 Pelikaan S (R. Bo«na) 1.27 8, 5.— 2.20. 2 O Mc Gregor 4.50, C 4 90 3 P. Louis II. Koppel: 15.90. VaB Ostadeprijs I960 m. 8 deelnemers: 1 Roulette Hanover (v. Leeuwen) 2.10, 4.2 Swift Hanover 2.50, C. 8.80. 3 Quick Jimmy 1.60. Koppel: 26.30. Mauveprijs I 1960 m. 8 deelnemers. 1 Ruth Buffington (Geersen) 1.28.5, 1.20, 1.10. 2 Rosa Dear 1.40, C 3.80. 3 Rotecta 1.90. Koppel: 2.70. Ferdinand Bolsprijs. 2340 m. 7 deelne mers. 1 Proximity (Geersen) 1.29.3, 1.30, J .30. 2 Peter Kasnac 4.30, C 11.30. 3 Rosa B. Koppel: 11.20. Gabriël Metsuprijs, 2340 m. 6 deelne mers: 1 Romeo Spencer (Geersen) B. W. 1.29.4. 2 Olymphia S 2.30, 1.20. 3 Parel Holland C 1.70, C 3.10. Koppel: 4.50. Van Breughelprijs, 1980 m. 7 deelne mers: 1 Quick Hollandia G (Geersen) EERSTE KLASSE A: lijk scheen: Sparta staat nu in afd. B i n on de tweede plaats Zwolse BoysExcelsior 1 2 jn lift ging ook BW, dat door LeeuwardenGo Ahead 11 een e Qp agOVV van de 10e naar Hu in afd. D klom. Het EERSTE KLASSE B: enjge verrass€nde resultaat was het DWS—Sparta 1—3 vierde gelijke spel van VVV, dat ook bij DFC niet kon scoren. Desondanks EERSTE KLASSE C: blijven de Venlose papieren beter dan NEC—Vitesse 1 die van Ajax. NEC tenslotte distan-teerde zich m EERSTE KLASSE D: afd. C van hekkensluiter Vltes®e' BW—AGOVV 2—1 Wij kunnen vandaag met de kor st DFC—VVV 0—0 mogelijke standenlijsten volstaan. Afd. A: Holland Sport 1220, NAC De K.N.V.B. is met zijn eerste 11—17, Amsterdam 12—14, ®xl:!r_10?r vöór-interlandse inhaal-programma 1214, MVV 12 13, Donga helaas niet gelukkig geweest. Het Emma 810, Roda Sport proces van sterke dooi overdag en Leeuwarden 10 9, DOa 11 9, flinke vorst in de nacht is voor de Boys 12 9, Go Ahead 10 meeste, eerder reeds stuk gespeelde, vogels 12—16, yeendam ïu velden fnuikend geweest. En zo gin- Afd. B: Willem II 1 gen er Zaterdagmiddag in de Eerste 12—14, Fortuna 54 10 q,n klassen slechts 6 wedstrijden door, ""l L, ?n m SVV 10—10 ADO nauwelijks de helft van wat het plan Elmkwijk 10 10, .c. wa- 11—10, Heerenveen 88, Wagemngen 10—7, Brabantia 12—7, Rigtersbleek In afd. A slaagde Excelsior erin, 10—6, Heracles 9—5. de tegenstand van de Zwolse Bbys Afd 7: PSV 12—22, Rapid JC 11—1?, te breken, waardoor de Rotterdam- Limburgia 1014, GVAV 10—12, mers het contact met de kopgroep Haarlem 1011, EBOH 9—10, Blauw behielden. Leeuwarden en Go Ahead Wit jq—10, NOAD 1010, Alkmaar deelden, maar de Friezen kwamen 10—9, Ensc'hedese Boys 118. Feijen- daarmee juist boven de „rode streep" oord'106 NEC'10—6, Hermes-Dvs uit 11—6, Vitesse 10—3. Sparta's opmars is ernst 1 De Rot- Afd. D: Ajax 1217, VVV 10—-16, terdammers behaalden 'n zeer goede Enschede 1114, HVC 1113, Eind overwinning op DWS en gingen niet hoven 9—12, BW 10—11, RBC 12 11, alleen de Amsterdammers maar ook DFC 10—10, Volewijckers 10—10, EDO en Fortuna '54 voorbij. En wat Graafschap 1210, AGOVV 96, VSV twee maanden geleden nog onmoge- 106, Xerxes 105. Be Quick 83. (Van onze sport-correpondent) DORDRECHT, Zaterdag. Het enthousiasme van de Dordtse supporters kende zijn grenzen niet, toen in het laatste kwartier hun favorieten zo'n zware druk op het doel van V.V.V. uitoefen den, dat de gasten er bijna geen weerstand aan konden bieden. Dat de ongeslagen V.V.V.-ers niet hun eerste nederlaag te incasseren kregen, was veel meer te danken aan de improductiviteit der D.F.C.-spelers dan aan eigen kunnen. Voor de thuisclub en de teruggekeerde rechtsbuiten, de kundige Jan de Jager, was het pech, dat deze speler, na vier opponenten te hebben gepasseerd, te onbe suisd inschoot, zodat doelman Swinkels, zij het met moeite, op tijd kon ingrijpen. D.F.C. trok direct flink van leer, maar ras bleek, dat de Dordtse aanvallers het tegen de lange Limburgse verdedigers met de toch opgestelde Klaassens niet gemak kelijk zouden krijgen. De kleine midvoor Piet van Es kwam er helemaal niet aan te pas, Collombon bleef onder zijn kunnen. De V.V-V-aanvallen schenen gevaarlijker. Maar ze waren het toch niet: eigenlijk is er in de eerste helft door Koopal en de (Van onze sport-correspondent) LEEUWARDEN, Zaterdag. Op een slecht terrein hebben Leeuwar den en Go Ahead de enige voetbalwed strijd in het Noorden gespeeld. Ongeveer 2 000 toeschouwers zijn daarbij tegenwoor dig geweest, maar veel bijzonders hebben zij niet gezien, want naarmate de strijd verstreek werd het spel steeds slechter en het is in de tweede helft het aankijken nauwelijks meer waard geweest- Leeuwar den begon anders goed en zorgde onmid dellijk voor sensatie toen haar voorlinie in de eerste minuten voor twee fraaie kan sen zorgde. In de afwerking faalden de Friezen echter en zelfs zag Schaafsma kans op 1 meter van het doel de bal nog tegen doelman Meyerman aan te krijgen. Gedurende ruim een kwartier drukte Leeuwarden de Deventer ploeg in de ver dediging en het was volkomen tegen de verhouding in, dat Go Ahead na 13 minu ten de leiding nam. Midvoor Ten Woide speelde de bal naar zijn rechtsbuiten Doornbos en kopte uit diens voorzet onge hinderd in (01). Even zorgde de Deven ter ploeg daarna voor wat meer verdeelde strijd maar Leeuwarden werd toch weer gaandeweg sterker- Zo ongevaarlijk was de aanval evenwel, dat een ongelukje van stopper De Boer, die een bal op het ach terhoofd kreeg, waarna het ronde ding in het doel verdween, nodig is geweest om de thuisclub aan de gelijkmaker te helpen. Wat in de tweede helft vertoond is, had met voetbal weinig meer gemeen. Leeu- warden was voortdurend sterker, kreeg ook een groot aantal kansen, maar wist er niet een te benutten. Daarbij echter een woord van lof voor de Deventer keeper Meyerman, want deze heeft zijn doel voor- I treffelijk verdedigd. Het bleef 11 en daarmede heeft Go Ahead toch wel meer gekregen dan waarop ze recht had. zijneij geen fatsoenlijk schot gelost Rechtsbuiten Akkermans kanjerde hoog over en Nass schoot meters naast. De enige kans kwam voor de Venlose centervoor, toen hij de bal tussen de benen van stopper Van Dam doorspeelde, maar slechts een hoekschop was het resultaat- Na de rust ontpopte zich eerst hetzelde spelletje, waarbij de thuisclub zich betere kansen schiep dan de kalmaan-doende be zoekers, Van Es was een keer iets later bij het leder dan de V.V.V.-doelman. Aan de andere kant werd Koopal zwaar gehinderd door Van Dam, toen deze aanvalsleider op een scherpe pass van Klaassens doorliep. In de Dordtse halflinie excelleerden Punt en Schaap. Eerstgenoemde bracht herhaal delijk de bal goed op. Uit een zijner voor zetten had De Jager bijna succes. (Van onze sportcorrespondent) NIJMEGEN, Zaterdag. Het heeft er Zaterdag op het NEC- terrein in Nijmegen even naar uitgezien, dat Vitesse de volle winst zou behalen. Dat zou dan wel tegen de verhouding in geweest zijn, want de Nijmcgenarcn heb ben gedurende deze wedstrijd steeds een licht vcldovcrwicht gehad. Het meest ver rassende moment van deze wedstrijd viel van eerbewijs aan Pro Patrta, dat 60 jaar bestaat, doch op welk jubileum een scha duw viel, doordat enkele dagen geleden de oud-ahtleet en oprichter van deze ver eniging, George Buff, overleed. De ver gadering heeft deze pionier met enkele minuten stilte herdacht. Uit het overzicht, hetwelk de heer Van der Lee in zijn openingswoord had ver werkt, kwam de achterstand van onze athleten t.o.v. de buitenlandse prestaties nog eens sterk tot uitdrukking, maar I tevens bleek, dat men hjj gebrek aan B.V.V. bevocht Zaterdag in het Viiert-1 middelen nauwelijks of niet in staat Is „DE VLIERT", Zaterdag. 17 minuten na de aftrap, toen de gasten De druk op de Limburgse veste werd allengs heviger. Swinkels moest redding brengen bij een schot van De Jager. Aan het eind van de wedstrijd was, zoals in de aanhef gezegd, deze speler te onbesuisd, waardoor het 00 bleef. een voorsprong namen, tijdens een periode waarin de Nijmeegse aanvallen niet van de lucht waren. De Arnhemse linksbuiten Heyn liep rus. tig door de NEC-verdediging. die bleef staan voor vermeend buitenspel. Ook keeper Jansen stak ge®n hand naar de bal uit. zodat de gasten wel op buiten gewoon eenvoudige wijze de leiding kon den nemen. Een voorsprong, die met man en macht verdedigd werd, maar die toch, weliswaar pas in de tweede helft, teniet gedaan werd door een fout van de Vi- tesse-spil Beekman. De Arnhemse spil speelde bij een NEC- aanval terug op keeper L'Amie, echter niet hard genoeg, waarvan de snel toe stormende linksbinnen Willemse onmid dellijk gebruik maakte. Hij was eerder bij de bal en kon de stand nivelleren. Ten slotte kwamen de NEC-ers nog aan hun verdiende overwinning door oen geweldig hard schot van de linksbinnen Willemse waarop keeper L'Amie niet eens reageerde (Van onze sportcorrespondent) AMSTERDAM, Zaterdag Aan de Spaarndammerdijk heeft Sparta Zaterdagmiddag een verdiende 1—3 over winning op DWS behaald. Dc Rotterdam mers waren veel sterker en hun combina ties waren ook gevaarlijker dan die van dc Amsterdammers. Vooral de rechter vleugel Van Edc-Bcnningshof kwam vaak tot goede dingen. Voortdurend greep de hoofdstedelijke aehterhoede mis op dc be wegingen in dit duo van dc Sparta-aan- val, dat de. basis voor twee van dc drie goals legde. Direct na het beginsignaal namen de be zoekers 't middenveld in handen. Rechts, half Verbeek en linkshalf Sonneveld stuw den hun voorhoede sterk op en in de 11c minuut kwam het eerste doelpunt. Rechts buiten Van Ede kreeg de bal toegespeeld, gaf een voorzet; die spil Serlijn trachtte te onderscheppen. Het werd een mislukte kopbal, want de bal verdween in het Am sterdamse doel(01). DWS schrok er van, nam de aanval voor .een korte periode over, maar moest na enige corners weer terug. Totdat kort na 28 minuten opnieuw naar voren trok om uit een do'elworsteling door linksbinnen Koevoets gelijk te maken: 1—1. Het enige, wat de Amsterdammers hier. mee bereikten, was, dat de Rotterdammers nog feller werden. De DWS-achterhoede kwam onder zware druk te staan, maar voor rust gelukte het Sparta niet meer te scoren. Na de hervatting gingen de Rotterdam mers door. De strijd was nauwelijks 2 mi nuten hervat, toen linksbuiten Wcnneker de stand met 'n goed schot op 1—2 bracht. DWS reageerde hierop te robust. Het wierp teveel lichaamskracht in het veld en de stemming werd er niet plezieriger op. Bovendien leidde scheidsrechter For- manoy zeer matig. Sparta bleef echter in de meerderheid en in de 40ste minuut scoorde Wenneker de bezoekers naar een 1—3 voorsprong. Hij deed dat uit een pass van Van Ede. in deze score is verder geen verande ring meer gekomen. Sparta Von zeer ver diend. Stadion een moeizame en enigszins ge flatteerde zege op A.G.O.V.V., een zege, die aan een zijden draadje heeft gehan- gen. De Bosschenaren misten voorname lijk in de eerste helft van deze matige wedstrijd (op ccn zeer goed veld) het tempo en de techniek, om de hechte Apeldoornsc defensie te doorbreken. Té traag gingon beide ploegen van start, om de weinige supporters de venij nige koude te doen vergeten. Pas in de 25ste minuut ondernamen de B.V.V. ers de eerste gevaarlijke aanval. Via Heij- mans (linksbuiten) en Mees (rechtsbin nen) belandde de bal op het hoofd van Van Beurden (midvoor), die keeper Bre mer kansloos sloeg. De blauwwitten na men hierop het initiatief m handen, het geen echter pas in de 20ste minuut _van de tweede helft resulteerde in de gelijk- maker door de zeer gevaarlijke 1 echts- buiten Beumer, 1—1. Het appel, dat de B.V.V.'rs hierbij voor buitenspel aante kenden kon scheidsrechter J. Mooren niet vermurwen. Merkwaardig genoeg trokken de gas ten zich hierna in de Verdediging terug, als waren zij tevreden met deze punten verdeling. En toch veroverde B.V.V nog de volle winst. Het beslissende doelpunt kwam van de voet van He ij mans na een fraaie combinatie van Van Overbeek (rechtsbuiten) en Quaadvliet (rechtshalf). Dp verwoede aanvallen van de A.L.U. V.V.'ers konden toen geen verwarring meer stichten in de Bossche defensie, waarin vooral spil Krijgh en keeper Van der Burgt excelleerden. Het laatste kwar tier werd er pas gevoetbald en alleen daarin toonden de roodzwarten even, dat zij de lift van de tiende naar de zesde plaats inderdaad verdienden in te gaan. (Van onze correspondent) ZWOLLE, Zaterdag. Gedurende de hele wedstrijd Zwolse BoysExcelsior heeft het er op geleken dat de Zwollenaren weer voor een verras sing zouden zorgen. Zij waren voortdurend tn de aanval, zij het op vrij primitieve wijze. En aangezien de gasten het accent op de verdediging legden, was dit Zwolse overwicht van weinig waarde. Op gemak kelijke wijze kwam Excelsior in de 33-ste minuut aan een doelpunt, daar doelman v. d. Vegte gebrekkig uittrapte. Dörr ving de bal op-en het was 0—1. Na de rust taande het overwicht van de Boys, maar Excelsior bleek nog niet direct in staat resoluut de zege veilig te stellen. Eerst in de 77-ste minuut gaf rechtsbinnen Verhulst een goede pass, die zijn vleugel- genoot Braams op uitstekende wijze afwerkte (0—2). Op eveneens gelukkige wijze kregen de Zwolse Boys drie minuten later het enige tegenpunt. toen doelman Den Hertog buiten het geoorloofde gebied de bal in zijn handen nam- De vrije schop, genomen door Gerrits, trof de roos- Al met al weinig sterk voetbal, waarvan ongeveer 2.000 Zwollenaren getuige waren. verbetering van de nationale prestaties mogelijk te maken. De nationale kampioenschappen wer den de laatste jaren vaak tot onbelang rijke wedstrijden gedegradeerd, door de inschrijvingen van vele zwakkere ath leten, zo vond men. De eisen tot deelne ming aan deze kampioenschappen zullen scherper worden gesteld, zodat deze 2-daagse wedstrijden in de toekomst tot één dag zullen worden teruggebracht. Ds'angrijk voor de juniores was het, dat hun eventuele recordverbeteringen, gevestigd bij interland-jeugdwedstrijden, in den vervolge als nationale records zul len worden gehomologeerd. Een voorstel in deze geest werd met 23 stemmen vóór, 6 tegen en 1 blanco aangenomen. Door zijn langdurig verblijf in Korea was ir A. Paulen destijds reglementair van zijn functie van voorzitter van de K.N.A.U. vervallen verklaard. Terugge keerd in het vaderland en Zondagmiddag bij de alijcmene jaarvergadering, hebben de K.N.A.U.-gedclegeerden hem onder grote geestdrift by acclamatie andermaal tot voorzitter van de K.N.A.U. benoemd. Het N.O.C. heeft de K.N.A.U. laten weten besloten te hebben om haar voor 1955 en 1956 een belangrijke subsidie te verlenen. Hieraan is evenwel de voor waarde verbonden, dat de K.N.A.U. zelf ook voor een extra bijdrage in haar trainings- en wedstrijdfonds zal zorgen. De beide subsidies zullen tezamen waar schijnlijk een bedrag van 25.00027.000 gulden vormen. Om aan de wensen van het N.O.C. te gemoet te komen, heeft de algemene ver gadering zonder een enkele tegenstem besloten om gedurende twee jaar een „bijzondere heffing" van 25 cent per lid te laten betalen. De waarnemend-voorzitter, de heer W. Dijkstra, maakte bekend, dat onderhan delingen met een Duitse en enkele Ne derlandse trainers er toe hebben geleid, dat de heer J. R. Grootewal uit Zeist be noemd is tot officiële Unie-coach. Door dat het zgn. „Opbouwplan" (dat volgens de begroting een uitgave van 3.000 gul den vraagt) geheel gereed is, zal de heer Grootewal reeds op 1 April met zijn taak een aanvang kunnen maken. Bij de uitreiking van diverse bekers zou dc monumentale Thompson-bekcr dn jaar, volgens een besluit van het bestuu1'- niet worden toegekend, aldus de wnd' voorzitter Dijkstra, maar hij was er op dat moment nog volkomen onkundig van- dat zijn medebestuurders onderling be sloten hadden deze beker aan hemzelf }o te kennen voor het vele en moeilijk^ werk, dat hij onder abnormale omstan* digheden zo voortreffelijk had verric (Door het vertrek van de voorzitter ir Paulen en net overlijden van de Dijkstra de vacature vervullen). plotseling mO' eiei»

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1955 | | pagina 4