WASHINGTON publiceert geheime Jal t a-documen ten Oostenrijk antwoordt Molotof NA PREMIER VAN ACKERS RADIOREDE SUCCESVOL Regering streeft op korte termijn naar beslissing i.%. Moerdijkkanaal VOOR PINAY LABOUR-PARTIJ SLUIT BEVAN UIT r Amsterdam krijgt IJ-tunnelmaar nu weer radio-herrie Roosevelt wilde een Korea-beheer zonder de Britten Britten moeten Hongkong afstaan V GEHARREWAR over publicatie FRANKRIJK OVER DE HEKEL Volksverzet in België Beslissing Burge meester van Brussel Commissie-advies: snel ratificeren! Minister Algera stelt zich achter tunnelplan vijf" voor Amsterdam Wild-West 'in Baarle Donderdag 17 Maart 1953 DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN "N Voors tel voor vijfmogendlieden-conf eren tie J De halve premieregeling Vevbolgen bladen aan het woord Gezin aan gasdood ontsnapt Duidelijke crisis in partij WEERBERICHT Betoging verboden •>-> Schiphol GEEN STAP VAN DE PAX-CHRISTIBEWEGING Muntmeter voorkwam erger De weerverwachting van het K.N.M.I., geldig van vanavond tot morgenavond, luidt: Helder weer met slechts verspreide buien, voornamelijk in de kustprovincies. Tot matig afnemende wind uit Noordelijke richtingen. Vannacht lichte, hier en daar mogelijk matige vorst; morgen overdag temperatuur enkele graden boven nul. Vrijdag 18 Maart: Zon op 6.52 uur, onder 18.50 uur. Maan op 4.02, onder 12.15 uur. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT Roosevelt heeft op de conferentie van Jalta Stalin voorgesteld, dat Korea na de oorlog onder geza menlijk beheer zou komen van de Sovjet-Unie, China en de V.S. dus niet van Groot-Brittannië. Ook stelde de Amerikaanse president bij die gele genheid voor Indo-China onder beheer te plaatsen in stede van het „aan de Fransen terug te geven". Dit blijkt o.m. uit de geheime verslagen van de tussen 5 en 12 Februari 1945 te Jalta op de Krim gehouden bespreking tussen de Grote Drie: Roose velt, Churchill en Stalin. Deze geheime verslagen zijn gisteravond plotseling vrijgegeven voor publi catie door het Amerikaanse ministerie van buiten landse zaken. Op de conferentie van Jalta werd zoals bekend de laatste hand gelegd aan de geallieerde strategie; enkele maanden nadien was de tegenstand van Duitsland gebroken. Tevens echter zijn er zeer belangrijke politieke beslissingen genomen, b.,v. over de toekomst van Duitsland, de deelneming van Rusland in de oorlog tegen Japan, en over het Verre Oosten. Het is juist deze conferentie geweest, die in de na-oorlogse jaren, toen de werkelijke bedoeling van de Sovjet-Unie en haar leiders duidelijk werd, van verschillende kanten, doch vooral Van rechts- republikeinse zijde in de V.S., bitter is gecritiseerd. Het was het laatste grote politieke optreden van Roosevelt, die toen aan de rand van het graf stond. In het bevrijdingsjaar 1945 werden de beslissingen van Jalta echter alom „met blijde verrassing" be groet. Uit het eindcommuniqué las men de „vol strekte wil om in vriendschap bij elkaar te blijven". In deze geest ook oordeelde het Lagerhuis, dat de besluiten zonder één enkele tegenstem en met enthousiasme goedkeurde. iy 9? De meeste feiten in de thans gepu bliceerde documenten zijn reeds door Churchill zelf of andere schrijvers van oorlogsmemoires onthuld. Niet bekend echter was b.v. het geheime verslag van de vroegere assistent van Roose velt, Charles Bohlen, die thans ambas sadeur te Moskou is. Over 'n bijeenkomst van 8 Februari tussen Roosevelt en Stalin schrijft Bohlen: „De president /.eide voor Korea in gedachten te hebben een be heersraad bestaande uit een Russische, een Amerikaanse en 'n Chinese afge vaardigde. Hij was van mening dat deze beheersraad zou moeten worden ingesteld voor 20 tot 30 iaar". Stalin was echter een voorstandei van een zo kort mogelijk bestuur door zo'n raad. Wel was hij het met Roosevelt eens, dat in Korea geen vreemde troepen moesten worden gestationneerd. Bohlen's rapport vervolgde: „De pre sident zei toen dat er één kwestie met Intrekking tot Korea was, die „deli- genoemd kon worden. Hij was persoonmk niet van gevoelen dat het noodzakejyk was de Britten uit te nodigen ,ieel te nemen aan de beheers raad, hoewel hij verwachtte dat zij (de Britten) het hiermede niet eens zouden zijn. Maarschalk Stalin antwoordde dat zij zich zeker beledigd zouden voelen. In feite, zo zei hij, is het mogelijk dat de premier (Churchill), „ons zal doden". Er is in de laatste dagen veel geharrewar geweest over de pu blicatie van de tot dusver ge heime documenten betreffende de befaamde conferentie van Jalta. Vorige week ontkende het Britse Foreign Office dat Groot- Brittannië de Amerikaanse rege ring formeel had gevraagd de documenten niet te publiceren. Wel zeide men, dat premier Churchill Washington had laten weten, dat hij het niet het juiste tijdstip achtte deze documenten te publiceren, aangezien ver scheidene van de personen, die aan „Jalta" deelnamen nog in le ven waren. De Britse regering had graag gezien dat de publi catie niet binnen vijftig jaar na afloop van de conferentie zou ge schieden. In het begin van deze week deelde de Amerikaanse re gering mee. dat bepaalde figu ren uit het Congres niettemin de exemplaren van de documenten vertrouwelijk ter inzage zouden krijgen. „Ik zal ze niet aanne men", zei toen prompt de voor zitter van de Senaats-commissie voor buitenlandse betrekkingen, de democraat George: „Ik kan niet instaan voor mogelijke lek ken". Gisteravond besloot men in Washington plotseling de do cumentenstwee boekdelen, to taal 834 bladzijden of ongeveer 500.000 woorden nog diezelfde dag te publiceren, aangezien ten minste één krant reeds een exemplaar zou hebben weten te bemachtigen. Het besluit om de stukken „over enkele dagen" vrij te geven, was daarom her zien, aldus de regeringswoord voerder. De laatste verrassing in deze affaire kwam, toen het tijdstip van dit vrijgeven, giste ren op 3 uur Greenwich-tijd ge steld, op het allerlaatste ogen blik nog eens met ruim een uur werd vervroegd. Indo-China Het rapport gaat verder met te zeg gen dat Roosevelt verklaarde ook voor Indo-China aan een beheersraad te denken. „Hij voegde er aan toe dat Churchill het met dit idee niet eens was en Indo-China aan de Fransen terug wilde geven uit vrees, dat een en ander ernstige gevolgen zou kunnen hebben in Burma. Stalin merkte daar bij op dat Groot-Brittannië Burma al eens had verloren door te vertrouwen op Indo-China en dat hij niet van me ning was dat Groot-Brittannië dit ge bied doeltreffend zou kunnen bescher men. Hij voegde eraan toe Indo-China als een zeer belangrijk gebied te be schouwen". Volgens Bohlen gaf president Roo sevelt vervolgens uiting aan de hoop dat de Britten de souveieiniteit over Hongkong aan China zouden terug geven en dat Hongkong daarna een geïnternationaliseerde vrijhaven zou worden. Hij zeide eenter te weten dat premier Churchill ernstige be zwaren tegen dit idee zou hebben. Elders komt in een verslag van Bohlen een saillante passage over de Duitsers voor: „Maarschalk Stalin be schreef de Duitse vernielingen in de Oekraine en voegde eraan toe dat de Duitsers barbaren waren en met een sadistische haat het scheppende werk van de mens schenen te haten" Bohlen voegde hieraan toe, dat president Roo- s^yelt het daarmee eens was. In de documenten wurdt ook ge sproken van een verschil van mening tussen Churchill en zijn minister van buitenlandse zaken, Eden. over de procedure van 't stemmen ir, de V N. Churchill steunde net Russische standpunt in dezen, terwijl Eden van De Oostenrijkse regering heeft de Sovjet-Unie een eonferc tie voor gesteld van alle mogendheden, die be lang hebben bij de oplossing van het Oostenrijkse vraagstuk. Zij heeft dit gedaan in antwoord op de verklaringen van Molotof, die in de afgelopen weken met de Oostenrijkse ambassa deur in Moskou contact heeft opgeno men over de mogelijkheden om de onderhandelingen te hervatten over een verdrag, dat een einde zou moeten maken aan de bezetting van Oosten rijk. Met dit voorste] verwerpt Wenen in feite de Russische suggestie voor directe RussischOostenrijkse onder handelingen en verenigt zich met de Westelijke opvatting, dat over dit voor Oostenrijk zo uiterst netelige vraag stuk alleen gesproken kan worden in aanwezigheid van alle bezetters van dat land, de V. S., Groot-Brittannië, Frankrijk en Rusland. In het antwoord, dat Maandag j.l. door de Oostenrijkse amoassadeur in de Russische hoofdstad, Bisschof, aan Molotof is overhandigd, wordt „met voldoening" vastgesteld, dal de Sovjet- Unie grote waarde hecht aan de kwes tie van een oplossfng voor de sledende kwestie en aan een voliedig herstel van de onafhankelijkheid van een democratisch Oostenrijk. Er wordt tevens in gezegd, dat Oostenrijk her haaldelijk en op onmiskenbaar duide lijke wijze heeft verklaard dat het geenszins begeert zich aan te sluiten bij militaire allianties noch wenst toe te staan, dat militaire bases op zijn grondgebied zullen worden gevestigd. (Dit heeft betrekking op een door Molotof gevraagde garantie). „De Oos tenrijkse regering constateert met vol doening, dat de Sovjet-Unie elk verder uitstel van het sluiten van een staats verdrag ongerechtvaardigd acht, aldus wordt in de antwoord-nota nog eens uitdrukkelijk opgemerkt. Reeds op eerste dag een aantal liefhebbers Eén das nadat de halve premieregeling voer woningbouw in de vrije sector in werking is getreden, zijn de eerste aan vragen reeds bij het ministerie van We deropbouw en Volkshuisvesting binnen gekomen. Deze aanvragen komen uit negen Friese gemeenten, grotendeels ge legen in het zogenaamde ontwikkelings gebied in het Oostelijk deel van de pro vincie. De eerste halve premie werd reeds toegezegd aan de heer A. de Vries tim merman te Zandbulten in de gemeente Kollumeriand, die zijn nieuwe huis zelf zal gaan bewonen. tijdens „Jalta" heeft Sir Winston Churchill een aantal niet bijzonder flatterende °l«hcrkingen over de Fransen gemaakt. Tot tweemaal toe verklaarde de Britse 'gemier aldus lezen we in het verslag van Charles Bohlen dat de Fransen «>et opgenomen moesten worden in de „exclusieve club" van grote mogend- eden. Éénmaal lichtte hij dit toe: „het inieggeld bedraagt minstens vijf millioen ^"daten of het equivalent daarvan". ^«Welwillend is Churchill overigens niet geweest ten aanzien van Frankrijk. Aaiin en Roosevelt wilden b.v. de controle over Duitsland beperkt zien tot de j °te Drie. Toen de Russische generalissimus, die vooral gekant was tegen het gevertrouwen van een bezettingszone aan Frankrijk, de zwakke houding der (|ra«sen in het begin van de oorlog critiseerde, zei Churchill: „Iedere natie heeft moeilijkheden in het begin van de oorlog gekend en fouten gemaakt. Zo het A« waar is, dat Frankrijk een niet zeer grote bijdrage heeft geleverd gedurende is "oriog, het blijft niet minder de meest nabije buurman van Duitsland cn dat v°«r Groot-Brittannië van grcot belang". De tekst van deze nota werd gisteren bekend gemaakt in de vorm van een regeringsverklaring aan de agenda commissie van de „Natiunalrat", de Oostenrijkse Tweede Kamer. „Nutteloos In diplomatieke kringen in Londen meent men niet, dat dit antwoord de kansen op een spoedige beëindiging van de bezetting zal vergroten. Niet temin kan het zijn nut hebben, aan gezien hiermee opnieuw na een eer der vergeefs verzoek van de Westelijke Hoge Commissarissen in Wenen ge- tracht wordt een opheldering te krij gen aangaande het Russische stand punt. In Parijs noemde men het voor stel voor een conferentie zelfs „nutte loos", tenzij de Sovjet- i nie tevoren garandeert, dat het eindelijk bereid is een Oostenrijks vredesverdrag te teke nen. mening was dat alle landen van de wereldorganisatie gelijke rechten behoorden te hebben. Moskou en Japan In een eveneens gepubliceerd zeer geheim memorandum van de com missie van stafchefs van de V. S. aan Roosevelt, gedateerd 3 Januari 1945, wordt een opsomming gegeven van de redenen, waarom de V. S. Rusland wensten te betrekken in de oorlog te gen Japan. Het memorandum was ge tekend door George C. Marshall, toen voorzitter van de commissie van staf chefs. Men hoopte van de Russen het ver slaan van de Japanners in Mandsjoerije luchtoperaties gericht tegen Japan zelf en een zo groot mogelijke actie tegen de Japanse scheepvaart tussen Japan en het Aziatische vasteland. Tevens zou een Russische deelneming de ope raties in de Grote Oceaan tot een maxi mum steunen. Loslippige Chinezen! Zoals bekend verkreeg Rusland voor zijn „goede diensten" ten aan zien van Japan Zuid-Saehalin en de Koeril-eilanden. Tijdens de bespre kingen deed Roosevelt nog de sug gestie de Russen de beschikking te geven over 'n warmwaterhaven aan het eindpunt van de Zuid Mandsjoe- rijse spoorweg. Roosevelt zei, dat hij deze zaak nog niet met Tsjang Kai Sjek had besproken. „De moeilijkheid om iets met de Chinezen te bespre ken, was, dat alles wat hun bij zo'n gelegenheid werd gezegd, binnen 24 uur in de hele wereld bekend was (Van onze Brusselse correspondent) Nu de Belgiscjle katholieken op Zaterdag 26 Maart in de hoofdstad voor hun rechten wijlen komen manifesteren heeft premier Van Acker zich van de natioiia]e radio bediend, om te trachten de voorgenomen betoging der katholieken een tweede maal te doen uitstellen, terwijl inmiddels de liberale burgernecst er van Brussel, z.g. met het oog op incidenten, wordt bewerkt om de manifestatie te doen verbieden. Voor de radio ti .-„ft de heer Van Acker in zijn sappig Brugs- Vlaams, waaraan hij af en toe een tintje Nederlands wilde ge ven en in zijn niet minder sappig Frans, een toespraak van twee kolom tekst tot het land gehouden. De voornaamste inhoud van die rede is reeds in dit blad medegedeeld. Het komt er nu op aan te weten, hoe de katholieke opinie van het land daarop re ageert die haar uitdrukking vindt in het commentaar van de katholieke pers. „Dat de linksen zich hoe langer hoe meer al lesbehalve op hun uemak gevoelen is een feit waaraan niemand nog behoeft te twij felen" constateert „Het Nieuws van de Dag". Na over de „toegevingen" van de heer Van Acker gesproken te hebben, zegt nog dit blad: „Het zou te dom zijn, als wij ons door een huichelende vos als Van Aoker. die graag vee] belooft, maar niets geeft, andermaal zand in de ogen laten strooien „Wij moeten zeggen, dat Van Acker weinig nieuws heeft verteld", aldus de „Gazet van Antwerpen" .doch dat het op de eerste plaats Ain bedoeling bleek te zijn olie te gieten op de storm die over al in het land met. heftigheid is losge broken! „Het ligt er dik op zegt de „Libre Belgique" dat de premier met woorden een gemakkelijk effect heeft willen berei ken bij een zeker aantal luisteraars die niet goed zijn ingelicht, of die weinig in staat zijn om een zelfs elementair on derscheid te maken". Wat de amendementen betreft, die door Van Acker en Collard voor hun wets ontwerp werden aangekondigd, daar zeg gen de leidende katholieke kopstukken over, „dat zij in hun geheel niet zullen volstaan om op bevredigende wijze het kwaadaardige van dat ontwerp te ver minderen. De belangrijkste ongelijkheden (tegenover liet katholiek onderwijs, corr.) blijven voortbestaan." De burgemeester van Brussel, baron Jef Vandemeulenbrouck, heeft de be toging, die de katholieke organisaties voornemens \yaren op 26 Maart te Brussel te houden om te protesteren tegen de schoolpolitiek der liberaal- socialistische regering-Van Acker, ver boden. Hij geeft als motivering dat deze manifestatie aanleiding zou kun nen geven tot wanordelijkheden. Bij de voorbereiding voor de senaats behandeling van de Parijse verdragen, heeft de Franse regering een duide lijke overwinning behaald. Gisteren heeft de zeer invloedrijke senaatscom missie voor buitenlandse aangelegen heden de senaat geadviseerd de accoor- den van Parijs onverwijld te ratifi ceren en wel zonder amendementen en zonder koppeling aan kwesties. De 's GRAVENHAGE, 16 Maart Naar minister Algera vanmiddag in de Eerste Kamer mededeelde, streeft de re gering ernaar zo snel mogelijk tot een beslissing te komen over de Schelde-Rijn- verbinding. De bewindsman herhaalde hiermede, wat minister Luns reeds bij de behandeling van Buitenlandse Zaken in de Tweede Kamer in December van het vorige jaar te dezer zake heeft gezegd. De heer Sassen (K.V.P.) oefende dan ook bij de replieken niet ten onrechte critiek uit op het uitblijven van een beslissing in zake het Moerdijkkanaal en drong nog maals aan op de grootst mogelijke spoed t.a.v. de oplossing van de waterstaatkun dige problemen van West-Noordbrabant. Deze moeilijkheden van West-Brabant kunnen op tweeërlei wijze worden opge lost, zo zette de minister uiteen: of door de aanleg van een Moerdijkkanaal of door speciale waterstaatswerken voor W.-Bra bant. Tussen beide oplossingen moet ge kozen worden. De ene oplossing sluit de andere uit. Nu het Moerdijkkanaal bij de regering in overweging is, zou het onjuist zijn thans met de uitvoering van speciale wa terstaatswerken voor W.-Brabant te be ginnen, die immers overbodig zijn, wan neer tot het graven van een Moerdijk kanaal zou worden besloten. Van een te genstelling tussen hem en minister Luns te dezer zake, zoals prof. Gerretson gis teren had be weerd, is geen sprake, aldus minister Alge ra. Hij beloof de zijn uiterstt best te doen om zo spoedig mogelijk tot een oplosing van de West- Brabantse pro blemen te geraken. Onderzocht wordt, of MINISTER ALGERA uiterste best niet reeds als voorlopige maatregel de haven van Bergen op Zoom kan worden verbeterd. R''n<?!.en °ver het Moerdijkkanaal met België overeenstemming zal worden be reikt, dan zal de regeling in ieder geval zodanig zijn, aldus mr. Algera, dat Ne derland gerechtigd zal zijn aanstonds met de voor Brabant noodzakelijke werken te beginnen, waarvan de kosten ten laste komen van de gezamenlijke bouwreke- ning. Prof. Gerretson had gisteren gewaar schuwd tegen het plegen van voorafgaand overleg met België over het Deltaplan. Minister Algera antwoordde hierop, dat Nederland met België overleg pleegt over de uitvoering van het Deltaplan puur uit hoofde van goede nabuurschap, niet om juridische redenen. Dit overleg betekent geenszins, dat België hierdoor enigerlei medezeggenschap zou worden gegeven. Het Deltaplan is een zuiver Nederlandse aangelegenheid. Biesbosch Tegenover de heren Roebroek en De Vos van Steenwijk, die op snelle indijking van de Biesbosch hadden aangedrongen, ver klaarde de bewindsman, dat hem niets liever zou zijn. Tot afsluiting en water vrijmaking van dit gebied kan echter niet worden overgegaan, zolang het Haring vliet en het Volkerak nog niet zijn afge sloten. Tunnel onder het IJ Uitvoerige aandacht schonk minister "Vlgera aan de kwestie van de IJ-oeverver- bindingen. Naar h\j hierbij mededeelde, heeft hij besloten geen enkele hindernis in de weg te leggen aan de uitvoering van het „tunneiplan vijf" voor Amster dam. Hij sprak de wens uit, dat Amster dam met de meeste spoed zal overgaan tot het realiseren van dit plan. Hi) heeft de Rijkswaterstaat reeds opdracht gege ven desgewenst Amsterdam alle mogelijke hulp te verlenen. De heer De Vos van Steenwijk (V.V.D.) betreurde, naar hij bij de replieken te kennen gaf, de beslissing van de bewinds man in dezen. Wat het probleem Schiphol betreft, ont kende mr Algera ten stelligste weinig re kening gehouden te hebben met de wen sen van Amsterdam. Ik heb de laatste maanden zoveel toegegeven aan Amster dam, dat ik me voor mezelf schaam, be kende de bewindsman. De uitvoering van de uitbreidingsplannen van Schiphol be hoeft niet te wachten op de nieuwe be stuursvorm, welke thans nader uitgewerkt wordt in het ontwerp-statuten. Ten deze wordt ook overleg gepleegd met Rotter dam. De minister gaf in verband hier mede te kennen er bijzonder aan te hech ten, dat Rotterdam aan het beheer van Schiphol deelneemt. De confessionele bonden zullen, zo had hij van de directie van de K.L.M. verno men, worden uitgenodigd voor het geor ganiseerd overleg in K.L.M.-verband. Financiële hulp bij bouw van zusterschip „/V.-Amsterdam Mr Algera deelde verder mede, dat de regering besloten heeft op grond van de wet op de materiële oorlogsschade finan ciële hulp te verlenen bij de bouw van een zusterschip van de „Nieuw Amster dam" van de Holland-Amcrika-Lijn. Met belangstelling had hij geluisterd naar het betoog van de heer Kapteyn (P.v.d.A.) over de grote chaos in Europa op verkeersgebied. Hij had volkomen begrip voor de noodzaak van een inter nationale vervoerspolitiek, zoals door de heer Kapteyn bepleit. Over de door deze afgevaardigde voorgestelde commissie van deskundigen, welke coördinatievoor- stellen t.a.v. het vervoer zou moeten uitwerken, wilde hij zich echter eerst nog nader beraden. De begroting van Verkeer en Waterstaat werd tenslotte z.h.s. goedgekeurd. Volgen de week worden de begrotingen van Bin nenlandse Zaken en van Oorlog en Ma rine in behandeling genomen alsook het wetsontwerp tot instelling van een Raad voor de Kunst. AD INT. stemverhouding was, behalve voor het Saar-verdrag en de kwestie der West- Duitse herbewapening twintig tegen vier bij zes onthoudingen. Bij de beide andere kwesties was die verhouding twintig tegen zes met twee onthou dingen. De senaatscommissie voor economi sche zaken beval gisteren eveneens aan het Saar-accoord goed te keuren. Twaalf stemmen voor, vier tegen. Ook hier werden géén amendementen voor gesteld, doch deze commissie zal bin nenkort een resolutie opstellen waarin de voornaamste „waardevolle" critiek tegen de overeenkomst is samengevat en waarin o.m. de toon van de West- duitse Bondsdag wordt gelaakt. Men verzoekt ons te melden, dat niet zoals door ons j:l. Maandag be richt werd een Britse afdeling van de internationale Pax-C" mg zich tot de Paus heeft gewend met het verzoek, een bijeenkomst van leiders van christelijke kerken aan beide zij den van het „ijzeren gordijn" te be leggen, om te spreken over een mo gelijke afwending van vernietiging der beschaving door waterstofbommen, maar dat die stap ondernomen is door de nationale katholieke anti-militaris tische beweging in Engeland. De studicverzameling van liet leger museum te Delft is gisteren uit gebreid, mei een cadeau, dat de Canadese mil. luchtvaart-attaché, kol. W. J. Moogk aanbood. Het cadeau bestaat uit een Canadese Pooiuitrusting. Foto v.l.n.r. luit.-kol. G. W. Piersma (dir. Studicverzame ling)kol. Moogk en staatssecretaris van Oorlog mr F. IF. Kranenburg. Belgen zaten smokkelwagen achterna Het enclavedorp Baarle-Nassau-Baarle- Ucrtog werd gistermorgen om acht uur opgeschrikt door het geluid van loeiende sirenes. Een reeds zwaar beschoten smok kelwagen joeg met een snelheid van yer over de 100 km. door het dorp, achter volgd door twee leden van de Belgische vliegende motorbrigade. Even buiten Baarle-Nassau reed de auto vast in een zandweg. De aan alle kanten stuk ge schoten wagen met ruim 750 kg. boter werd in beslag genomen. De bestuurder kon echter ontkomen, daar de Belgische politie hem niet kon arresteren, want men bevond zich op Nederlands grondgebied. Toen de Rijkspolitie en de douane van Baarle-Nassau ter plaatse verschenen, was de chauffeur van de smokkelwagen al verdwenen. De wagen was in alle vroegte de grens al gepasseerd en had reeds een felle ach tervolging van twee uren in België achter de rug. In de nacht van Zondag op Maandag is, naar thans eerst bekend is geworden- de familie L. uit de Breewaterstraat te Den Helder, bestaande uit man, vrouw en ze ven kinderen, aan de gasdood ontsnapt. De toevallige omstandigheid, dat het huis een muntgasmeter heeft, is de oorzaak van dit toeval. Toen de 20-jarige zoon zich als laatste om half twaalf ter ruste begaf, heeft hij niets bespeurd, 's Nachts werd de moeder echter gewekt door het huilen van het jongste vijfjarige dochtertje, dat klaag de over misselijkheid. Zij constateerde daarop gaslucht, begaf zich ijlings naar be neden en in de keuken gekomen, waar een sterke gaslucht hing, ontdekte zij dat de slang van het gasstel was afgesprongen. Het ontbreken van gasmuntjes in de meter had echter de gastoevoer doen ophouden en erger voorkomen- Toch was de gasver giftiging van dien aard, dat de gehele fa milie, uitgezonderd de zoon, die met open ramen had geslapen, zich onder doktersbe handeling moest stellen. Niemand heeft echter nadelige gevolgen vanu het on geval ondervonden. Woensdag heeft de Lagerhuis-fractie van de Britse Labour-partij zoals wij reeds in een gedeelte van onze editie van gisteren meldden met 141 tegen 112 stemmen besloten de leider van de linkervleugel Aneuran Bevan, uit te sluiten van het werk der fractie. Op 23 Maart zal het bestuur van t e Labour-partij bijeenkomen en de kans bestaat, dat de 57-jarige volksver tegenwoordiger uit Wales dan zelfs uit de partij zal worden gestoten. Dc aanleid'ng tot het uitsluiten van Bevan was het feit, dat hij onlangs bij een debat in het Lagerhuis openlijk in verzet kwam tegen het be'eid van de partij inzake het gebruik van d 'or- stofbom. Zijn „ops* -d" h--' toén tot gevolg, dat 61 Labour-afgev>--digden stemden tegen een motie van hun lei der, Attlee, waarin het defensiebeleid van de conservatieve regering werd ge laakt. Men heeft da. na B- - ervan beschuldigd te troepten het Ip-'-'t- schap aan z::h te trekken. Op de fractie-vergadering van giste ren is een compromis-motie van Fred Lee verworpen, waari; v-c gesteld het vertrouwen uit te spre' in de leiding van Attlee de houding van Bevan af te sur— "mder hem uit de fractie te stoten. De --tieleiders echter verklaarden, dat zij f--- motie beschouwden als motie van wan trouwen. De meerderheid er tegen be droeg echter slechts 14. De uitsluiting betekent, dat Bevan in de toekomst de vergaderingen van de fractie niet meer zal kunnen bij wonen en dat hij door de fractie ge negeerd zal worden. Reeds eerder Reeds eerder, in 1939, werd --van uitgestoten. Toen, omdat hij met het „volksfront" in - -» F-»-- - was een bewe^-'-iv, die p~ - streefde alle linkse groepen, met inbegrip van de communisten, bijeen te brengen tegen het fascisme. Na negen maanden „verbanning" werd hij weer toegel.-ten. Sir Stafford Cripps en een aantal andeie Labo1"* lAden, pnderginpen toen hetzelfde lot. De maatregelen tegen Bevan wijzen op een zeqj ernstige crisis in de partij, die de kansen van Labour, om weer aan het bewind te komen, aanzienlijk heeft verkleind. De rechtse en de linkse Labour- leden geven elkaar hiervan over en weer de schuld. Alle sociali ten zijn het er evenwel over eens, dat de hui dige crisis premier Churchill een ver leidelijke kans biedt, om tot een „biik- semverkiezing" over te gaan. Er zijn reeds stemmen, die Mei als de tijd van dergelijke verkiezingen noemen.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1955 | | pagina 1