De doorbraak van de 1 Zeer gunstige resultaten van Thomsen's Havenbedrijf OUDE TIJD In Memoriam David Bautz Nieuws uit STAD OMTREK Op 24 April van het jaar 1903 Uit die goede Ondercomité St. Aloysiussehool rovmcies o Maakt VLAAKDINGEJN Dividend verhoogd tot 8 (v.j. 7) pet PAGINA DONDERDAG 17 MAART 1955 JUBILé JUBILEUM-DROPPING-ACTIE 1945—1955 Dagen zijn vastgesteld IN ROTTERDAM DAAR BIJ DIE WATERKANT. De SVV-reservisten IN HONOREM DEI 1880 1905 roem tot effect gesorteerd, maar vakbe kwaamheid en en reeks ideale eigenschap pen bij hen die bij hem kwamen studeren. Dat hij in zijn jonge jaren in Munchen (1913) en San Francisco (1915) o a. prij zen verwierf op exposities van eigen werk zal voor velen nieuws zijn. Hij telde het nauwelijks. Veeleer bewonderde hij in anderen, wat hij zelf graag gewild zou hebben. Wij achten het een voorrecht in deze korte neacrologie hem een laatste eer te bewijzen omdat het goed is een goede mens die eer te bewijzen en omdat onze persoonlijke vriendschap met hem, de gelegenheid krijgt een laatste daad van hoge vriendschap te stellen. Frans Brakker Vandaag, 17 Maart 1955, is het 25 jaar geleden, dat de heer J. J. C. Kloos in gemeentedienst trad. De heer Kloos is thans werkzaam op het bureau Financiën va|t de afdeling C. der gemeente-secre tarie. Ter gelegenheid van dit jubileum is hij vanochtend temidden van zijn nahste collega's gehuldigd, waar hij o.a. werd toegesproken door de gemeente secretaris, de heer Mr N. J. Post. Namens zijjl collega's werd de jubilaris door zijn directe chef een klok aangeboden. veel van wat schoon en goed is te genie ten zou zijn. Wij staan thans voor de taak hem te gedenken. In September 1923 werd hij in de afdeling Tekenen en Schil deren tot leraar benoemd en node nam hij reeds twee jaar pensioengerechtigd alfscheid in Augustus 1951. In die lange tijd heeft hij velen ingewijd in het n.etier van de beeldende kunstenaar en nederig dienstwerk verricht aan hen die de euvele moed hadden (zo mogen we dat heden wel uitdrukken) voor het kunstenaarschap te kiezen. Die taak heeft David Bautz op indruk wekkende wijze waar gemaakt. Ieder van zijn studenten zal zich de kleine man her inneren en hoe hij achter het studiebord kwam schuifelen om met een stompje krijt datgene te wijzigen of voor te schet sen, wat de leerling in gebrekkigheid had getekend of niet had doorgrond van het model waarop hij zijn krachten beproef de. Wie zich die momenten herinnert, her innert zich de grote kwaliteiten van wat men vroeger helaas verloren gegane term de meester noemde. Hij verstond het vak tot in de toppen van zijn vin gers, schetste met een voorzichtig gemak zo dat elke schets op de randen van elk studieblad voor de student een indruk wekkende manifestatie was van de be kwaamheid, waartoe hij zich had op te werken. Hij verstond daarbij de kunst en dat heeft hem geliefd gemaakt zijn leerlingen voor machtsvertoon, voor ge weld, voor een oordeel te sparen. Hij spaarde ieder van ons altijd, ook de zwakste. Men kon ontdekken, dat hij, docerende met de tekenstift geen steen van het moeizaam verkregen leerlingen- werk op de andere liet, hij deed dat zo menselijk en tactvol dat niemand de mo-d in de schoenen zonk. Dat tekent de goede bescheiden mens die hij was. Omdat hij zonder roem gestorven is, zal hij voor ons het dode getuigenis blijven van de betrekkelijkheid van het begrip grootheid. Zijn grootheid was van een beminnelijke menselijke schaal. Zijn leven heeft geen Gisteren is op „Nieuw Eykenduinen" te 's-Gravenhage ten grave gedragen Da vid Bautz, in leven leraar aan de Acade mie van Beeldende Kunsten te Rotterdam, betreurd door intime collegae en talrijke leerlingen. Op zeventig jaige leeftijd is hij plotse ling overleden, hij die, voortgesproten uit een sterk geslacht, vaak schertsender wij ze opmerkte, dat hij rekende op een hele lange levensavond, waarin voor hem nog Gisterenavond werd in de Sint Aloysius sehool aan de Laurens Costerstraat, een vergadering gehouden, om te komen tot de oprichting van een Oudercomité voor deze school. Het comité werd als volgt samengesteld: voorzitter de heer M. Dries Lange Singelstraat 93A. secretaresse me vrouw Vlek, Marconistraat 33B; leden: mevrouw Haardeman, Stationsstraat 26A, mevrouw Krabbendam, Singel 196B, me vrouw Wijnties, L. Costerstraat 30; de heer Van der Sluijs, Lange Singelstraat 84B. Door de Deken, voorzitter van het schoolbestuur, werd het Comité geïnstal leerd en in een korte toespraak felici teerde hij de gekozenen met het in hen gestelde vertrouwen en sprak de wens uit. dat een vruchtbare s„...werking tussen Oudercomité ën het Personeel der school moge strekken tot heil van de leerlingen. Er resten ons nog weinig dagen, dat wij met de trekking van de Thuisfront loterij beginnen, want a.s. Zondag 20 Maart, wordt de laatste slag geslagen, dan zult u aan de kerkdeuren bestormd worden, om loten te kopen voor onze soldaten, maar weest u als de kippen erbij, want het zou wel eens mogelijk kunnen wezen, dat a.s. Zondag geen lot meer te krijgen zal zijn, want het loopt nu al storm, de loten vliegen op voorver koopadressen de deur uit, de bel staat niet stil, en de mensen komen er niet een of twee halen, maar ze komen 16 stuks tegelijk kopen, want ze willen niet alleen het goede doel steunen, maar ook een prijsje winnen, al is het maar een prijs van 100 of 250; er zijn kansen genoeg en wel 1280 kansen tot een waarde van 32.500. Dus mocht u nog niet in het bezit zijn van Thuisfront Parachuutjes snel dan direct naar onderstaande adres sen en waagt een kansje, ze zijn toch niet duur 2 voor een kwartje of 8 voor een gulden, we hebben de prijs zo laag mogelijk gehouden, want we willen iedereen een kans geven. Nu wordt niet zoals tien jaar geleden voedsel gedropt voor het uitgehongerde Nederlandse'volk, maar nu dromen we geldprijzen van ƒ25, ƒ50, ƒ100, ƒ250, ƒ500, 750, ƒ1000 en ƒ5000. Kooot de ge heimzinnige parachuutjes. Maakt u ze gerust open. maar luistert dan Zondag 20 Maart a.s. om 4.10 naar Katholiek Thuisfront overal via de zender K.R.O. Twee voor één kwartje!! Acht voor één gulden!!! Nu zal de hulp niet dagen uit de verte, Nu zal ons volk in 't eigen Thuisfront staan, en Geestelijk voedsel droppen voor zijn zonen, opdat zij weerbaar zijn en moedig God- waarts gaan. Zij, die met deze actie mee will enhel- pen om te verkopen aan de kerken, kun nen zich opgeven voor de Parochie St Liduina bij J. van den Berg, secr. Katho liek Thuisfront. Het is voor het belang van de soldaten. We hebben van ver schillende zijden al onze medewerking gehad zoals Kajotters, Gidsen en mili tairen, maar we hebben er nog veel te weinig. Voorverkoopadressen tot Zondagmid dag 4 uur: Par. Singel: K.A.J.-gebouw Singel 68 en T. Lourens Snelliussingel 2B, Par. Haven bij J. Zoetmulder, Boterstraat 87 en Par. Gorze en Nieuwe Haven bij J. van den Berg, secr. Katholiek Thuis front Tielman Oemstraat 6 Schiedam. Zoals wij reeds eerder mededeelden, zul len er tijdens de E 55, speciale dagen wor den gewijd aan onze provincies. De data van deze provinciedagen zijn thans defini tief vastgesteld. Voor Groningen op 21 Mei, Friesland op 25 Mei, Drente op 28 Mei, Overijsel op 1 Juni, Gelderland op 4 Juni, Utrecht op 3 Juni, Noord-Holland op 11 Juni, Zuid- Holland op 15 Juni, Zeeland op 18 Juni, Noord-Brabant op 22 Juni, Limburg op 25 Juni. Op het tentoonstellingsterrein worden door zangkoren, muziekverenigingen en gymnastiekclubs, die door de provincies zullen worden afgevaardigd, karakteris tieke demonstraties gegeven. Ook folklo ristische groepen zullen door hun optre den kleur en fleur geven aan het typisch eigene van de provincies en haar bevol king. Monopole Theater: Kinderogen (18 j.) R.K. Openbare Lees- en Studiezaal en BibliotheekGeopend Dinsdag. Donder dag, Zaterdag 1012 uur. iedere middag van 25 uur, behalve Maandag en iedere avond van 78.30 behalve Donderdag en Zaterdag. Filiaal Gorzen (H Hart kerk): Dinsdag avond van 6.308 uur. Vrijdag van 7—8 uur uitleen van boeken. FUlaa) Kethel (R.K Ver. Gebouw) elke Zondag van half twaalf tot half één. Stedelijk Museum: Dagelijks van 25 uur. Tentoonstelling „Arta" (grafiek) tot 4 April. NACHTDIENST APOTHEKEN De nachtdienst voor de apotheken wordt deze week waargenomen door upotheek Backer, St. Liduinastraat 58a. TONEEL EN MUZIEK Vrijdag 18 Maart Schouwburg, 8 uur: „Het lieve leven") solo voordracht Charlotte Köhler) Groote Schouwburg: Besloten Lantaren, 8 uur: Arthur Luce Klein (Amerikaanse solo-voor* dracht) Doofst. Instituut, 8 uur: Leerlingen uitvoering Conservatorium Toonkunst Riviènahal, 8 uur: Operaconcert Rotterdams Operakoor. BIOSCOPEN Programma's van 18 t.m. 24 Maart Arena: De purperen vlakte (14 j.) Capitol: Apache (14 j.) Centraal: De drie musketiers (a. 1,) Cineac: Verloren in een wereldstad (14 j.) Colosseum: Het grote spel (str volw Harmonie: Satan's paradijs (14 j.) Lu- mière: From here, to eternity (volw.) Lu~ tusca: 08/15 fvolw.) Luxor: De droomfontein van Rome (a. I.) Passage (Schiedam): Maar ten Luther (ontraden) Prinses: Gangsters zonder genadé (18 j.) Rex: Willie en Joe van compagnie O (14 j.) 't Venster: Verraad (18 J.) - Victoria: Geef dat kind een kans (alle leeftijden). Woensdagavond is omstreeks kwart over acht een personenauto in de Lange Haven te Schiedam te water geraakt. Een takelwagen bezig met het bergen van de auto. De auto behoort toe aan de heer J. E, Taheü die aan de Lange Haven woont. HU viel met zijn auto in het water, maar kon zich via het geopende portier uit de vallende wagen bevrijden voor deze ge heel onder water verdween. Hij wist zwemmende de walkant te bereiken. Het ongeval gebeurde vlak voor zyn woning, zodat hij zich onmiddellijk van droge kle ren kon voorzien. De heer laheij wilde met het oog op het verkeer zijn grote Chevrolet langs de waterkant zetten. Hierbij heeft hij waarschijnlijk iets te veel gas gegeven, waardoor de manoeuvre te snel plaatsvond en het hnkervoorwiel buiten de wallekant terechtkwam. De zware wagen sloeg direct om de lengte as. De pas gerevideerde wagen bleek zwaar beschadigd. Naar yvij vernamen was de eigenaar niet verzekerd, zodat dit ongeval een grote schadepost voor hem betekent, Omstreeks half een gistermiddag heeft een meisje een jongen bij het spelen aan de kant van de Westerhaven m het water geduwd. Samen zijn de kinderen ongeveer 8 jaar oud. De heer A. F. Meijer zag van zijn woonschuit „Erophila net zonder linge spelletje en sprong te water Hij slaagde er in de kleine Louis G„ wonende in de Molenstraat uit het water te halen en bracht het jongetje aan boord van zijn schuit, waar hU het van droge kleren voorzag. Het kind bleek geen nadelige gevolgen van het koude bad te hebben ondervonden. Hopelijk zal onze Nationale captain, Jan van Schijndel, zijn mannen weten te in spireren tot een verantwoorde spel opvatting waardoor de punten waar schijnlijk in Schiedam kunnen blijven, hetgeen de stand op de ranglijst voor SW belangrijk ten goede zal komen. Weer en weder dienende kunnen ho pelijk de reservisten a.s. Zondag weer eenq binnen de lijnen komen. SW 2 gaat naar Dordrecht voor een ontmoeting met DFC 2, terwijl SVV 3 in Leiden bij UVS 2 op bezoek gaat. Om 10 uur speelt SVV 4 thuis tegen Coal 2. Dezer dagen verschijnt de eerste aflevering van de Zondag a.s. (12 Februari 1905) zal in de Kerk van O. L. V Rozenkrans, aan den Singel alhier, het 25-jarig bestaan ge vierd worden van het Koorgezelschap „In honorem Dei". Alsdan zal te 10 uur de plechtige Hoogdienst voor de leden van het zangkoor wodden opgedragen en zul len worden uitgevoerd de volgende ge zangen: Lofzang „Veni Creator 5-st. gem. koor) van Joh. G. van Ette (oud-organist en eerelid) „Missa in honorem S. Luciae" 4-st. gem koor) van Franz Witt en „Feest zang", woorden van G.R, lid van het koorgezelschap voor 4-st. Mannenkoor van Jan Bots. Op dien zelfden dag zal er des mid dags van 1 tot 2 uur receptie' gehouden worden in de pastorie aan den Singel, terwijl de feestdag zal besloten worden met een plechtig Lof, 's avonds 6..30 uur Gedurende het Lof zullen worden uitge- voerd: a Adoro Te, 4-st. Mannenkoor (1612) b'. Hymnus „Jesu dulcis memoria", 4-st gem. koor, van Fr. Schmidt. c. Magnificat, 4 st gem koor. Falsibor- doni, van L Viadana (1612) d. Te Deum Laudamus, 5 st. gem. koor van L. Perosi e. Tantum Ergo, 4-st gem. koor van F. Schumacher. Het koorgezeischap, voor deze gelegen heid versterkt met eenige oud-leden, be staat uit 30 mannen (tenors en bassen) en 40 jongens (sopranen en alten) De toegang tot het koor is uitsluitend voor de uitvoerenden. (Nwe Schiedamsche Courant van 7 Februari 1905). Het eerste samenvattende werk over Kerk en kerkelijk leven voor iedere Katholiek. Compl. in 18 afleveringen a f 3.75, of 3 gebonden delen a f 22.50 Vraagt inlichtingen of prospectus bij De N.V. Thomsen's Havenbedrijf tc Rot terdam schrijft in het verslag over 1954, dat hoewel de uitkomsten zeer gunstig moeten worden genoemd, men zich toch niet aan de indruk kan onttrekken, dat van een zekere schijnwelvaart moet wor den gesproken. Het stemt tot voldoening, dat de N.V., dank zij het gunstige resul taat, haar positie verder kon consolideren, doch men gevoelt zich aan verschillende zijden nog kwetsbaar. De reeds in het vorige verslag geuite mening dat waak zaamheid en voorzichtigheid geboden zijn O dOBlAO VOOR SCHIiDAM fR OMSTRIK f R

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1955 | | pagina 2