Dr Drees: Nederland heeft voor de zaak van Ambon gedaan wat het kon Interpellatie van prof. Gerbrandy over Indone sisch troepen vervoer door KPM Canadese Pooluitrusting voor leger-studieeentrum COMMENTDnR De KATHOLIEK en het inter nationale forum Mgr K.Roncken uiterst actieve opvolger van mgr dr H. A. Poels Godfried Bomans en de „Camera"-film Overzicht I weede Kamer t Lopend vuurtje 75.000 zwaluyoen en KVP-zomer TWEE TWENTSE AUTOBUSSEN BOTSTEN Om de ziel van de toekomstige wereldbeschaving De O.I.C .-vergadering in het Kurhaus Wie gaat Claudel opvolgen als Academicien? Artistieke Actualiteiten donderdag 17 maart 1955 PAGINA Deel van tragische ont wikkeling MIJNWERKER omgekomen Volhouden maar I Ifi Is? cl Waardevolle aanwinst voor unieke verzameling Nederlanders naar de Pool Aruba" niet naar rood- China 26 Personen gewond, van wie 7 ernstig Chauffeur pas na 2 uur bevrijd PATER LOOP HERVAT LICHTBAKEN K.V.P.-reveil in Groot Maastricht Henk van der Maze, Problemen: groot en legio 's-GRAVENHAGE, 16 Maart 1955. Het vervoer van troepen door de Koninklke Paketvaart Maatschappij is in de Tweede Kanier vanmiddag het onderwerp geweest van 'n discussie voorlopig tussen prof. Gerbrandy en de minister-president dr Drees, over welk onderwerp de eerstgenoemde een interpellatie had aangevraagd. Prof. Gerbrandy begon met de stelling, dat hier schepen gebruikt wor den voor een oorlog in de Pacific en dat dit zich reeds tot een kluwen dreigt te ontwikkelen, daar deze schepen de facto ook worden gebruikt voor de infiltraties op Nieuw-Guinea, daar deze vanuit Ambon en om liggende eilanden geschiedt. Sedert 1950, na de uitspraak van de recht bank, weet de K.P.M., dat deze daad onrechtmatig is, daar voor elke vaart een half millioen boete werd geëist. Daaraan deed volgens prof. Gerbrandy niets af de beslissing van het Amsterdamse Hof, dat de recht bank niet bevoegd was een oordeel uit te spreken. De dader weet dus dat hij op een gevaarlijke weg is. Op de vroegere schriftelijke vraag of de K.P.M. nu strafbaar is, heeft de minister-president ontkennend geant woord. omdat hieraan de elementen van een strafbaar feit zouden ont breken. De K.P.M. zou een openbare vervoersmaatschappij voor Indo nesië zijn. Dat noemde prof. Gerbrandy dooddoeners en hij wees op art. 100 van het W.v.S., waarin namelijk gesproken wordt van handelingen >n geval van oorlog, waarbij Nederland niet betrokken is, juncto art. t!7 waarbij oorlog gelijk gesteld wordt met burgeroorlog en ten tweede dat de handeling opzettelijk moet zijn verricht, bewust van het daarin gelegen gevaar. Daaruit concludeerde prof. Gerbrandy nu tot een strafbaar feit, dat alle aanlei ding biedt voor een nader vooronderzoek en voor verdere vervolging. Hij ging zelfs zover op grond van de art 93, 97 of 97a te ko men tot land verraad. daar op Ambon troe pen werden ge traind voor de infiltraties voor Nieuw Guinea Hier noemde hij de K.P.M. me deplichtig en dus achtte hij 'nier elementen voor een straf baar feit aanwe- Prof. GERBRANDY zjg pe statuS Strafbaar, zelfs landverraad van Ambon was v!*stgelegd in de R.T.C.-accoorden, Am- had het recht op zelfbeschikking en ?.us ook het recht zelfstandig op te treden, o et wilde vrij zijn van de tyrannie van ?ukarno en moest dus het recht in eigen ar"den nemen. Rij vroeg de regering openlijk uit te sPreken op de Volkenbondsvergaderin- Sen, zoals hij zei, dat er een afschuwelijk onrecht is gepleegd en dat wü zullen blij- ven spreken totdat de Ambonezen recht is gedaan. Hij wilde de zaak aanhangig zien gemaakt bij het nog altijd bestaande United Nations Committee. En dan kwam hij met een hele serie vragen, waarop de minister-president had te antwoorden. Deze behandelde deze zaak meer in de iraotische sfeer. Hij noemde deze hele f een deel van een tragische ontwik- Keling welke haar afsluiting nog niet heeft gevonden. De regering kan, aldus dr Drees de weg van prof. Gerbrandy niet gaan, daar hiermee niemand gebaat is, ook de Ambonezen niet. In wezen gaat deze bespreking over de positie van de Ned. Staat tegenover Ambon, de Zuid- Molukken en Indonesië, dit is primair; de kwestie van de K.P.M. is secundair Hij wees er dan op. dat het verzet op Ambon er al was, voordat de federatieve vorm werd opgeheven en ook dat Ambon geen deelstaat was maar onderdeel van een deelstaat, namelijk van Oost Indonesië, wat juridisch natuurlijk van hel grootste belang is. Hij wees er voorts op. dat de regering toen reeds alle denkbare stap pen had genomen bij Indonesië en bij de U.N.C.I., ook terzake het militair optre den tegen Ambon. De U.N.C.I. had zich gericht tot de Veiligheidsraad, omdat het geen zin had dat Nederland dat deed. maar dit had geen enkel resultaat Daarom moet het, aldus dr Drees, on mogelijk worden geacht deze zaak nu met enige kans op succes behandeld te krijgen en dan zijn er alleen maar de schadelijke gevolgen. Wat de K.PM zelf betreft wees dr Drees erop. dat de K.P.M. de Zuid-Mo- lukken niet behoeft te beschouwen als een zelfstandige staat. Indonesië zou in dat geval immers andere schepen nebben gekregen overigens naar onze smaak een verfoeilijk argument zij had zelf nationale rederijen, waarmee zij meer troepen had vervoerd dan met da K.P.M. De positie van de K.P.M.. als openbare vervoersmaatschappij zag dr Drees als een practische voortzetting van het Groot Archipel-contract, dat welis waar in 1945 was beëindigd, maar waar aan altijd de hand was gehouden. Op de andere vragen zette dr Drees uit een, dat dit de regering natuurlijk niet onverschillig liet en vooral, dat het juri disch wel erg moeilijk zou zijn hierin te zien een zich opzettelijk richten op een handeling, die het gevaar inhoudt in een oorlog te worden betrokken. Dat hier zelfs sprake was van landverriaad van wege de infiltraties op Nieuw-Guinea ging de minister-president al te ver. Dat zelfde kan met burgers, die vervoerd zijn. ook gebeuren. Nederland heeft y. voor de zaak |i van Ambon ge- daan wat zij kon en er is volgens dr Drees geen practische mogelijkheid iets meer te doen. Indien Nederland Am- bonese families onder toezicht van de U.N.C.I. zo deze zich daartoe al zou willen lenen naar Nw Guinea of naar de Rad ja Ampat eilan- zoals prof Ger brandy wenst, dan zou juist het gevaar ontstaan, dat Nederland in een oorlog zou worden betrokken. Ook de andere maatregelen, die prof. Gerbrandy bepleitte hadden geen wezen lijke zin. De hulp aan Ceram en andere eilanden kon men beter'aan het Interna tionale Rode Kruis overlaten. Daarmee is Dr Drees er echter nog niet af. want behalve de heer Gerbrandy. die morgen zal repliceren, schijnen er no® een tiental sprekers aan het woord te ko men. zodat alle juridische, politieke en Dr W. DREES Niets meer mogelijk voor Ambon? den zou overbrengen. een rapport in de maak is, waarin de ge hele pensioenwetgeving wordt herzien en waarbij ook dit vraagstuk aan de orde is gesteld. Daarom was hij nu reeds met deze verzachting gekomen. Het rapport- Van Poelje verwachtte hij aan het einde van dit jaar en dan hoopte hij de zaak van de cumulatiebeperking zo spoedig mogelijk, hij hoopte nog gedurende deze periode van dit kabinet aan de orde te kunnen stellen. sentimentele aspecten wel uit de doeken zullen komen. Cumulatie pensioen en in komen Aangenomen werd het wetsontwerp Wijziging van de wet beperking cumula tie pensioen en inkomsten waarbij wordt bepaald, dat de inkomsten uit de particu liere sector bij de berekening van het pensioen vrijblijven en de bepalingen omtrent de aftrek van overheidsinkom sten worden gemitigeerd. De Kamer wil de deze bepaling maar het liefst geheel doen vervallen, maar dat kon niet vol gens minister Beel. omdat er nu eenmaal Op de voordracht tot lid van de Alge mene Rekenkamer werden gesteld: als no 1 mr Ch. J. Hens te Den Haag met 47 van de 78 stemmen en als no 2 A. Sis- singh te Bloemendaal met 45 van de 83 stemmen. Voorts werd een voordracht opgemaakt ter vervulling van een vacature in de Hoge Raad, Deze kwam er als volgt uit te zien: 1 Prof. rnr B H. Kazemier. raad adviseur in Algem Dienst bij het minis terie van Justitie, die no 3 stond op de aanbeveling van de Kamer. 2 mr J H H. Hulsmann raadsheer in het Gerechtshof te Amsterdam, die op de aanbeveling no 1 stond; 3 Prof mr M. H. Bregstein, hoogleraar aan de Gem. Universiteit van Amsterdam en raadsheer plaatsvervanger in het Gerechtshof te Amsterdam, die no 2 stond op de aanbeveling. De Kamer besloot verder nog. na hevig verzet van communistische zijde, de Pa- rijse accoorden op 29 Maart in behande ling te nemen en de spreektijd daarbij te bepalen op een uur per fractie. Een tweetal moties van de communisten een om de datum te verschuiven naar later en een voor onbeperkte spreektijd, wer den ressp. verworpen met 5 tegen 71 en 5 tegen 72 stemmen. F. S. In de ondergrondse werken van de Mijn Laura te Eilgelshoven raakte Zaterdag jl. de 31-jarige hulphouwer N. Th. W- uit Eijgelshoven tijdens werkzaamheden zoda nig bekneld, dat hij in het ziekenhuis te Heerlen moest worden opgenomen. Gisteren is hij daar aan zijn verwondin gen overleden, w was gehuwd en vader van een kind. (Van onze correspondent) De kok van de Stadsherberg te 'vampe", J. G M van HaI js lot ontdekking gekomen dat hij o(fi. eicel niet bestaat. Deze 24-jarige jongeman heeft trouwplannen en vroeg aarom een geboorlebewij'- aan in zijn geboorteplaats Doesburg Ppl1 officieel briefje terug: I' -I 1|Q:>nVan Ha' is all,ier op 2 April 19„0 overleden. De Kampe- iiaar houdt echter vol dat hij op die dag geboren js i •••a..- 't Is een waar genoegen de activiteit te vol gen van honderden KA.B.'ers om de 400 000 vol te maken. Ze lopen weer eens ouderwets - v - V." "v?> 'I het vuur uit de sloffen voor hun mooie bewe- Ny. ging. Die 400.000 komen er dit jaar Daarover lijkt ons nu reeds geen twijfel meer mogelijk. Dit is geen ongezond optimisme, doch een reëel aanvoelen van de nieuwe krachtsontwik keling onder een massa individuen, aange vuurd van bovenaf. Weer kregen we zo'n injectie uit de opper ste regionen op onze tafel. Het eerste nummer n.l. van ,,'t Lopend vuurtje", een contactorgaan tussen de propagandaleiders. Een handige pit tige brochure van 'n 20 pagina's. Ideeën tek sten. ieuzen, voorbeelden, feiten en resultaten. Bravo! Reeds uit deze brochure blijkt, dat met aanpakken nog duizenden zijn te winnen Het doeltreffendst middel blijft echter gelijk bij zoveel parochieel werk degelijk huisbezoek Huisbezoekers moeten evenwel taai en ge- schoold zijn. Maar daarover zullen we het i- V: :,i vandaag verder niet hebben. Alleen dit: Lo pende vuren kunnen niet zonder orandstof. De wind van de geestdrift is zeer belangrijk, maar daarnaast blijft de cagelijkse toevoer van „kolen der kennis" onmisbaar. Vergeten mag voorts niet worden hel woord van Henri Rollet, de voorzitter der Franse Katholieke Actie, over wie men Dinsdag nog een belangwekkend artikel heeft kunnen lezen. Zijn woord dan is: katholieken moeten in het maatschappelijke leven geen volgelingen zijn maar gid sen. De K.V.P. heeft een grootscheepse poging gedaan om het ledental op te voeren, aldus meldt ..Het Parool" aan zijn lezers. Het resultaat was verbluffend, voegt het blad er aan toe, nl. 75.000 nieuwe leden. Maar dan blijkt het rode orgaan geschrok ken te zijn van zijn eigen woorden en begint te mijmeren op de volgende wijze: „Het succes lijkt ons, op een afstand, echter iets te mooi om waar te zijn Ze zijn zo gul en welwillend, die Brabanders; ze stellen mensen, dit een kleine vriendelijkheid van hen vragen, zo ongaarne teleur. Vooral, alt hel geen moeite kost. Wel, het kostte geen moeite en hei kostte zelfs geen geld tenminste voorlopig niet. En risico's waren er ook niel aan verbonden: in tegendeel, men bleef in de lijn en in de stijl". Zo wil men op een afstand elke actie kleineren. „Het Parool" had in iedei geval beter een beetje dichter bij kunnen komen. Dan had het wellicht iets gevoeld van laaiende geestdrift. En waarschijnlijk zijn commentaar anders geformuleerd en '"heer in de richting van „Moeten wij nou ook niet eens even aanpakken" Doch thans gevolgde methode is gemakkelijker en wuift eventuele politieke zorgen ^eg. We kunnen het blad echter nu al verzekeren, dat het voor einde 1955 nog we1 bheer daverende K.V.P.-cijfers zal vernemen. ..Het Parool" schreef voorts nog: „Men moet het ons niet kwalijk nemen, maar wij kunnen vooralsnog moei lijk aannemen dat zelfs deze 75000, vrolijk kwetterende, zwaluwen de zomer brengen". Welk een minachting in een luchtig kleedje. Laat het orgaan zich er op voor leiden, dat het een hete K.V.P.-zomer zal worden. Want er wordt in meer rayons van ons land zwaar gewerkt. Zij het dan misschien niet zo opvallend als de vorige ^eek in Brabant. Er zal in deze rubriek nog wel eens een nog klinkender cijfer datl 75.000 verschijnen. Een nieuwe K.V.P.-klap Let op. De militaire en luchtvaart attaché aan dc ambassade van Canada, kolonel W. J. Moogk, heeft gistermiddag in het Oude Wapenhuis aan de Korte Geer tc Delft een Canadese militaire pooluitrusting overgedragen, die door de Candese rege ring werd aangeboden ten behoeve van de studieverzameling van het Nederlandse pS<ir' staatsseeretaris van Oorlog mr Kranenburg, heeft de nieuwe aan winst voor het studiecentrum namens de Nederlandse regering in ontvangst ge nomen. Het Canadese geschenk bestaat uit 65 uitrustingstukken die door de Canadese militairen in arctische omstandigheden werden gebruikt, teneinde daarin te kun. nen leven en de essentiële militaire taken te vervullen. Er is van Canadese zijde aan de vervaardiging van die uitrusting- stukken een uitgebreid onderzoek en veei studie voorafgegaan. Zo doen de kleding stukken eenzelfde dienst als de EskimopeTs die aan de binnenzijde is gevoerd en d.e een gematigde Iuchtruimte vormt tussen de temperatuur beneden het vriespunt en die van hel menselijke lichaam Men hepft in de zich steeds meer uitbreidende ver zameling in het studiecentrum te Delft in een afzonderlijke hoek van een der veie zalen een Poolhoek gemaakt De beschil. dering der wanden roept reeds de om geving op, waarin de Canadese militairen in Poolomstandigheden te werken hebben Tot 1945 magazijn De Staten van Holland en Friesland gaven in 1602 opdracht het eerste deel van dit wapenhuis te bouwen. In dat jaar werd de O.I. Compagnie opgericht en er bestond een toenemende behoefte aan faciliteiten om de koopvaardijvloot te be wapenen en uit te rusten voor de lange en gevaarlijke zeereis naar Indië. In 1692 werd het tweede deel van het arsenaal ge- bouwd, terwijl de tegenwoordige ontvang zaal van veel latere datum is. Tot aan de laatste oorlog werd het gebouw ge bruikt als magazijn. De Duitsers gebruik ten het ook als zodanig. Na de oorlog besliste prins Bernhard. dat dit gebouw weer in ere zou worden hersteld dnor er een studiecentrum van te maken Aller, hande oorlogsmateriaal uit de laatste oor log werd hier verzameld en ook treft men veel wapens aan die door de Dut'- sers en de Japanners respectievelijk 'r Nederland en Tndonesië werden achter- hnlnlnn'h;?°dkp het buitenland heeft ge holpen bij de groe; van deze jn Eurooa unieke verzame]jng Kolonel Moo&k heeft met een enkel •woord het geschenk Van de Canadese regering overgedragen. Hij deelde mee. dat het de ambassadeur van Canada, ie heer Thomas A- Stone zeer speet, ten gevolge van ziekte, niet persoonlijk aan wezig te kunnen zijn. Staatssecretaris, mr F. J. Kranenburg herinnerde aan de grote sympathie, die men allerwegen in ons land voor Canada heeft. Die sympathie en belangstelling kwamen ook in de laatste tijd herhaaldelijk tot uiting, nu ons land de tiende verjaardag van de bevrijding gaat vieren. Hij hoopte, dat generaal Foulkes dan aanwezig zou kunnen zijn Hij merkte op. dat nu de verbindingen zoveel beter zijn geworden, het niet on. mogelijk is, dat de Nederlanders ook nog eens met de Poolomstandigheden in Ci- nada zullen kennis nemen. Maar in erns' aldus de staatssecretaris, onze NATO- verplichtingen maken het zelfs mogelijk dat de Nederlanders nog eens daarmee zouden te maken hebben. Hij sprak over een soort familierelatie tussen Canada zr Nederland en herinnerde aan de uitwisse- ling van ideeën en goederen tussen de beide landen. Samen wordt door Canada en Nederland aan .research en de ont wikkeling van de militaire uitrustingen en van het materieel gewerkt. Die ui', wisseling en samenwerking heeft thans een Shape-status gekregen Die uitwisse ling van kennis en die samenwerking zaj de NATO versterken. Hij hoopt, dat Ca. nada en Nederland de leiding bij dia samenwerking zullen nemen. Vele hogere officieren en mej. E Weis van de Cana dese ambassade woonden de overdracht bii Bemanning wil niet verder varen De bemanning van het Finse tank schip „Aruba", dat met een lading brandstof voor straaljagers op weg is naar communistisch-China, weigert verder dan Singapore te varen, daar de Chinese nationalisten van plan zijn de „Aruba" te onderscheppen. De bemanning heeft daarom contact opgenomen met de scheepvaartorgani saties en machtiging verkregen de reis te onderbreken en een veilige haven aan te doen. De autoriteiten van Singapore heb ben intussen besloten de „Aruba" niet toe te staan in Singapore te bunkeren of levensmiddelen en water in te ne men. Alle vuurtorenwachters in de Straat van Malakka hebben opdracht gekregen de bewegingen van de „Aru ba" te observeren en aan de marine autoriteiten te rapporteren. Van onze correspondent) Vanmorgen om twintig minuten over zes heeft zich op de straatweg EnschedeOldenzaal nabij Lonne- ker op de splitsing met de wvg naar Lonneker een zeer ernstige botsing voorgedaan tussen twee autobussen van de Twentse Electrische Tram- wegmaatschappij T. E. T., waarbij bijna dertig personen werden ge wond, van wie zeven zwaar. Een der bussen kwam uit de richting Oldenzaal met Duitse arbeiders voor de N.V. Vredesteinfabrieken te Enschede. In de bocht bij genoemde splitsing slipte de bus op de beijzelfde weg tegen een auto bus, die naderde uit de richting Enschede. Hierin bevonden zich alleen de chauffeur en twee conductrices. De gevolgen van de botsing waren ernstig. Het interieur van de bus, die 43 passagiers bevatte, werd totaal vernield. Vrijwel alle stoelen wer den ontwricht en losgeslagen. Zij lagen kris kras door elkaar. Ongeveer 26 personen werden gewond. Met vier ziekenauto's en een speciale bus zijn zij naar de ziekenhuizen te Enschede overgebracht, waar zeven van hen met arm- of beenbreuken moesten worden op genomen. Onder hen bevond zich ook de chauffeur H. van de uit Enschede komen de bus, die bekneld was geraakt achter het stuur en pas na twee uur na hef on gevat met snelbranders en zagen kon worden bevrijd. Hij had een bovenbeen- fractuur en een diepe snijwond. Op Zaterdag 26 Maart zal pater W. Loop S.M.M., die wegens overspanning enige tijd rust heeft genomen, wederom voor de radio spreken en hiermede zijn wekelijks Lichtbaken hervatten. In het Kurhaus te Scheveningen begint morgen het eerste deel van de jaarlijkse ledenvergadering der Internationale Katholieke Orga nisaties (O.I.C.). Van Vrijdag tot en met Maandag zullen dan een honderdvijftigtal gedelegeerden van 30 internationale katholieke organisaties uit alle windstre ken bijeen zijn Later in dit jaar, in Juli, wordt dan het tweede deel van de zitting gehouden in Rio de Janeiro, bij gelegenheid van het aldaar te houden Eucharistisch Congres. De arbeid van de O.I.C. staat nog altijd in de kinderschoenen Bij de overrompelend snelle technische revolutie, welke de naties als op» slag dichter bij elkaar heeft ge bracht, valt dat niet te verwonde ren. Doch de taak, waarvoor de O.I.C. zich gesteld ziet, wordt er slechts des te klemmender en te zwaarder door. De Kerk heeft een uiterst dringende behoefte aan vertegenwoordigers van Haar geestesmerk en idealen in het steeds toenemend aantal 'nternationale organisaties, aan intensiever samen werking tussen de gelovigen van alle rassen en landen, aan invloed in de strijd om de ziel der komende wereld beschaving. Was in vroeger tijden de Kerk zelf het enige universele insti tuut, dat aan de meest uiteenlopende naties Haar supranationaal stempel op drukte, thans dreigt zich de éénwor ding van de wereld, met haar span ning tussen ideologische ot andere ver schillen en uiteenlopende belangen enerzijds en haar behoefte aan samen werking anderzijds, te voltrekken bui ten de ware Schaapstal om. Tegen dit sombere perspectief strijdt de Kerk met bovennatuurlijke hoop. Een van de middelen in die strijd is het inschakelen van de katholieke organisaties en deze aanwezig te doen zijn op alle belangrijke internationale knooppunten. De moeilijkheden, welke hierbij rijzen, springen tevstund in het oog. Op de eerste plaats, al is de Kerk supranationaal, de katholieke teken organisaties waren dat tot voor kort voor het overgrote deel niet Van de dertig thans te Scheveningen vertegen woordigde organisaties is ruim twee derde jonger dan de eerste wereld oorlog en meer dan één-ierde dateert eerst van na 1945. Voorts ligt, ondanks twintig eeuwen Christendom, het zwaartepunt van de Christenheid nog altijd in het be- betrekkelijk klein geworden gebied van Europa en van Zuid- en Midden- Amerika. Wat aan katholieke inter nationale organisaties tot stand is ge komen, is dan ook pracfisch uitslui tend een Europese aangelegenheid. Met name hebben zij alle in Europa hun zetel. De „nieuwe" continenten, welket macht thans groeiende is, zoals India, het Verre Oosten het Midden-Oosten, Afrika, staan vrijwel vreemd tegen over het Evangelie van Christus. In de internationale volkerenorganisaties welke thans ontstaan, zoals de Ver enigde Naties met haar gespecialiseer de organen, de Arabische Liga en bij de pogingen om tot toenadering te komen tussen de Aziatische en Afri kaanse landen, om nog te zwijgen over het bloc van landen, dat onder de (Sovjetster leeft, is de stem van de Christen een zelden of niet gehoord geluid. Tegen deze achtergrond wordt de aandrang verklaarbaar, waarmee Pius XI en vooral onze huidige Paus op riepen tot internationale katholieke actie. De H. Vader heeft door de in 1953 in het leven geroepen „Stichting Pius XII", en centraal te Rome be heerd fonds, waaruit de internationale katholieke activiteiten (mede) ge financierd moeten worden, eens te meer de dringendheid van dit werk willen onderstrepen. De lijst van internationale katholieke organisaties, verenigd in de O.I.C., is indrukwekkend. Nochtans is er weinig reden voor zelfvoldaanheid Alleen reeds de onderwerpen, welke thans op de agenda van de werkgroepen staan, bewijzen hoe kardinale problemen als de betrekkingen tussen de O.I.C. en de internationale gouvernementele en niet-gouverncnentele organisaties nog verre van geregeld zijn. Ook de nota, welke de discussie over „de synthese der O.I.C.-activiteit" inleidt, laat duide lijk doorschemeren met welke lacunes de internationale organisaties in zich zelf als bij hun optreden naar buiten te kampen hebben- Er is een grote behoefte aan geldelijke en morele steun en interesse vari de zijde van alle christenen, aan jeugdig kader, aan experts, aan nauwer onderling contact, aan contact met de missie en met niet- Europese gebieden. Al deze onderwerpen worden in Scheveningen aan de orde gesteld in het licht der jongste ervaringen. Na het vorenstaande is hopelijk het ontzaglijke belang van deze bijeen komst enigszins duidelijkei geworden. Apostolaat ter zee; Katholieke Internatio nale Vereniging ter bescherming van jonge meisjes; Vereniging van weldoensters van St Vincentius a Paulo; Internationale Sociaal Chris telijke vereniging (F.I.M.O.C.)Internationaal Katholiek Kinderbureau (B.I.C.E.); Internatio naal Studiecentrum voor Godsdienstige vorming; Internationale Katholieke Migratiecommissie (C.I.C.M.), Internationale Katholieke Commissie van Dagbladuitgevers; Internationaal Katholiek Comité van verpleegsters en sociale werksters; Internationale Conferentie voor Katholieke Cha- ritas (C.I.C.C.); Internationale Katholieke Fe deratie voor lichamelijke opvoeding (F.I.C E.P. Internationale Federatie van de Katholieke Jeugd (F.I.J.C.); Internationale Katholieke Fe deratie van Journalisten; Wereldfederatie van Vrouwelijke Kath Jeugdbewegingen (F.M.J.F.C.) Internationale Federatie van Katholieke man- nen (F.I.H.C.); Internationale Federatie van Katholieke Universiteiten; Internationale van de Katholieke Jonge Arbeiders; Internationale Katholieke Liga tegen het alcoholisme: Inter nationaal Katholiek Filmbureau (O.C.I.C.); in ternationaal Bureau voor Katholiek onderwijs (O.I.E.C.)Pax Romana (M.I.E.C. en M.I.I.CA; St Vincentiusvereniging; Vrouwelijke St Vin- centiusvereniging; Unda; Internationale Katho lieke Unie voor Sociaal Werk (U.C.I.S.S.)In ternationale Unie van Katholieke Werkgevers verenigingen (Uniapac); Internationale Unie voor Sociale Studiën; Wereldunie van Katho liek Onderwijspersoneel (U i E.C.); Wereld unie van Katholieke Vrouwenorganisaties (O.M.O.F.C.)Wereldunie van Katholieke Ver enigingen voor Wijsbegeerte. Uniapac is de organiserende organisatie van dat congres. De neer Bernard Jousset, president van Uniapac presideert de huidige zitting van de O.I.C. (Van onze correspondent) Hoofdaalmoezenier K. Roncken te Heer len die, zoals wjj gisteren berichtten, door Z. H. de Paus tot Geheim Kamer heer is benoemd en dus voortaan Mon seigneur Roncken zal heten, kreeg in 1939 de zeer eervolle maar ook zeer zware taak opgelegd om mgr dr H. A. Poels op te volgen als hoofdaalmoezenier van so ciale werken in het Bisdom Roermond Hij was toen 38 jaar oud. Mgr Roncken werd in 1901 geboren te Blerick. Na zijn priesterwijding in 1925 keerde hij naar zijn geboortestreek terug om als kapelaan te gaan werken in Baarloo. In 1927 werd hij naar Venlo Grootscheepse actie voor leden- Voor de komende weken heeft een speciale propaganda-commissie van de K.V.P. Groot-Maastricht een werkpro gram in elkaar gezet, teneinde te komen tot een grotere ledenwerving, de her oprichting van ten dode opgeschreven afdelingen en oprichting van nieuwe af delingen van de K.V.P. in nieuwe paro chies. In de verschillende parochies worden ,Rcveille"-bijeenkomsten gehouden, als mede politieke fora. Verder staan in het propaganda-project twee grote openbare vergaderingen in de Dominicanerkerk. Op de eerste zal de heer Jan Mertens. lid van het Verbondsbestuur van de K.A.B., de „Vergeten groepen" en de definitieve wet op de ouderdomspen sioenen behandelen. Op de tweede grote avondvergadering komt de Belgische Volksvertegenwoordiger Jef Dunont spreken over de Belgische schoolstrijd en prof. dr Jos. Gielen zal aansluitend hierop spreken over: „Welke les trekt Nederland uit de Belgische kwestie". Na Pasen volgt dan een grote openbare vergadering onder het motto: „Krijgt Maastricht een M.T.S.". Nadat het propa- ganda-comité zich met een open brief tot de Maastrichtenaren-stadgenoten heeft gewend, volgt een bliksem-actie voor ledenwerving als eind-stunt. i ER GAAN GERUCHTEN over een •Camera Obscura"-film. Fons Ra demakers, de acteur van de Ned. Comedie die het volgend jaar met subsidie van het ministerie van O.. K. en W. - naar Rome's filmstad Cine Cita gaat om de fümregie en het fjim- productiesysteem te bestuderen, heeft de verfilming van Hiidebrands meester werk op zijn toekomst-lijstje staan. Naar de waarheid omtrent dit gerucht gevraagd gaf Fons Rademakers toe dat het allang een droom van hem is dat „door en door Nederlandse boek" te verfilmen. Met Godfried Bomans had hij al gesproken over het schrijven van een scenario. Maar Godfried Bomans' houding 1s voorlopig afwijzend. „Ik zie er niets in" zei de heer Bomans ons, juist terugge keerd van een televisieuitzending te Brussel. „De Camera is geen boek om te filmen. Het is een stilstaand boek. Er zit niet de dynamiek in die een film nodig heeft. Die kun je er natuurlijk wel in maken, maar dan verwring je de schepping van Hildebrand. Zoals het boek geschreven is zou het alleen een reeks tafreeltjes kunnen opleveren Geen film". ZOPAS hebben wij de verkiezing be leefd van Daniël Rops, Jean Coc- teau en Albert Buissor tot leder van de Academie Francaise. De candi- datenlijst voor opengekomen plaatser blijft echter de Franse pers bezighou den. Want Paul Claude] en André Chau- meix, de twee onlangs overleden Aca- demiciens zijn nog niet opgevolgd, er Dinsdag overleed een der alleroudste leden, baron Ernst Antoine Aimé Leon Seillère (89 jaar). Er worden weer volop speculaties gemaakt wie de a.s. nieuwe leden zullen zijn. Marcel Achard, de toneelschrijver? Men noemt zijn naam voor de vacante zetel van Chaumeix Robert Kemp? Deze (toneel) criticus, eer der weinigen die een Claudeliaans essay kan schrijven, wordt veelal als Claudels opvolger genoemd Zijn keuze is waar schijnlijker dan die van.... Jean Paul Sartre, uit wiens mond een lofrede op Claudel wel zeer merkwaardig zou klin ken. Overigens wordt ook Henri de Montherlant, de schrijver van „Port Royal", als serieuze candidaat genoemd voor de zetel van Claudel. In antwoord op vragen van journalisten verklaarde Montherlant: „Alles wat over mijn can- didatuur wordt verteld is onzin. Voor eens en voor altijd zij gezegd: Ik weiger niet lid te zijn van de Academie, maar ik weiger er naar te dingen". CLAUDEL had aan de vooravond van zijn dood de drukproeven van zijn nieuwste boek „J'aime la Bible" naar de drukker gezonden. Het werk zal verschijnen in de Bibliothèque Ec clesia (Ed. Arthème Fayard). Claudel zet in dit boek uiteen waarom hij gedu rende twintig jaar dagelijks gestudeerd en gemediteerd heeft over de Heilige Boeken en welke interpretatie hij ervan geeft. En nu we het toch over nieuw te verschijnen boeken hebben: de pas ge ridderde Nederlandse dichter Gabriël Smit heeft een nieuw werk op stapel staan, een leerdicht dat „De Stoel" heet en waarin hij zijn visie geeft op de Genade, de vierde dimensie in het leven van de Christen. SIR JOHN ROTHERSTEIN, directeur van de beroemde Tate Gallery te Londen, heeft verklaard dat de ker ken zowel in Engeland als elders in de wereld de „slechtste en meest onbeteke- GODFRIED BOMANS geen film nende kunst" patroniseren. De katho lieke kerken zijn in dit opzicht volgens sir John het ergst. Hij vroeg zich af of er wel een museum of een verzamelaar zou bestaan die een stuk moderne ker kelijke kunst zou aankopen. De oorzaak van de „decadentie" (zoals sir John het noemt) wordt door hem geweten aan de katholieke kerk die niet de beste kunstenaars uitzoekt. Wij vinden zulk generaliserend gepraat voor een man van dit formaat nogal onnozel. Natuur lijk zijn er kerken met lelijke kunst werken en om nog eenmaal Sir Rother- stein te citeren „met heiligenbeelden als caricaturen". Maar zijn er soms geen musea (en verzamelaars!) met lelijke kunstwerken? Het verschil is slechts dat sommige kerkbesturen misschien de verkeerde kunstenaars uitzoeken, ter wijl sommige museumdirecteuren de verkeerde kunstwerken uitzoeken. overgeplaatst als kapelaan van de St Martinusparochie. In 1929 stapte hij uit de directe zielzorg over in de sociale sec tor. Hij werd toen benoemd tot aalmoe zenier te Venlo, welke functie hij bleef vervullen tot 1939. Lichamelijk moest de nieuwe hoofdaal moezenier, in 1939 als zodanig benoemd, het afleggen tegen zijn immers niet alleen in figuurlijk, maar ook in letterlijk op zicht reusachtige voorganger. In geestelijk opzicht kreeg dr Poels in hem een bril jante opvolger en tevens een uiterst ac tieve. „Een klein stoommachientje', Noemde de „doctor", die nogal sterk was in het uitdenken van sprekende bijnamen voor zijn medewerkers, de vurige M.S.C.- er, pater Jac. Schreurs, „de kleine Merapi" aalmoezenier Roncken kwalificeerde hij als „een klein stoommachientje". Dat zegt wel genoeg van diens vroegere activiteit te Venlo, waar onder meer vooral het werklozenprobleem zijn aandacht had. Intussen scheelde het niet veel of aal moezenier Roncken was helemaal niet op sociaal, doch op artistiek gebied zijn da dendrang gaan uitleven. Aanvankelijk was het namelijk de bedoeling, dat hij in Rome muziek zou gaan studeren. Dat plan ging echter niet door, tot schade misschien we! van de kerkmuziek in Limburg, maar tot voordeel ln ieder geval van het sociale leven in dit gewest. Als aalmoezenier Roncken ergens het woord voert kan men er zeker van zijn, dat hij zijn gehoor weet te treffen en aan het denken zet door zijn heldere en pit tige visie op de kwestie, welke hem op dat ogenblik bezig houdt. En als Jan Maenen of Frans Dohmen tegen het einde van een lange vergadering van de K.A.B Limburg of van de Kath. Mijnwerkersbond de bondsadviseur vragen om de rij der sprekers te sluiten, dan gaat zo'n verga dering gegarandeerd niet uiteen als een nachtkaars, doch wordt ze vlak voor de sluiting nog even héél erg de moeite waard. De oorlog bracht zijn werk al spoedig naar de studeerkamer terug. Maar de K.A.B., die weliswaar niet meer bestond, was toen gevlucht in haar niet opgeheven Priesterstudiefonds en dat had tot gevolg dat voor de vergaderingen van dit fonds altijd heel veel op de agenda stond. Legio en groot waren de problemen, waarmee aalmoezenier Roncken na de be vrijding direct of indirect mee te doen kreeg. Niet alleen waren dat de proble men van de arbeiders en mijnwerkers, maar ook van andere groepen. Want aal moezenier Roncken ls o.a. ook geestelijk adviseur van de Limburgse St Adelbert- vereniging en van de Limburgse Katho lieke Werkgevers. Sinds kort is hij dat bovendien ook van de Kath. Vereniging van Mijnbeambten. Daarnaast heeft hij bemoeienis met een hele serie stichtingen en overkoepelende organen, commissies e.d.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1955 | | pagina 3