Er komt weer PAASVEE naar Rotterdam Tweeduizend Finse katholieken voor grote moeilijkheden PIJNLIJKE SITUATIE IN DE RADIO-BRANCHE Historische gebeurtenis in India Nederlandse landbouw in staat zich in goede zin aan te passen Minister Mansholt waarschuwt tegen te grote somberheid in agrarische sector JULES DE CORTE DRAAIT ER NIET OM HEEN QUAKER „Het allerliefst een gekheid je met een ontzettende inhoud" Goede beloften voor 29 Maart Acht eeuwen christendom pinksteren Philips betreurt de schorsing der radio kartels Daarom sterk zo i Louis van Tulder slachtoffer van aanrijding Lohars na 400 jaar terug naar geboortegrond DONDERDAG 17 MAART 1955 PAGINA ...e/i we lachen maai Eén programma, 80 platen „Het idee van de Roulette is van mij afkomstig, maar van Alex van Waayenburg. Hij gaf me een tip, STANDBEELD VOOR KAPELAAN EEUWFEESTVIERING OP DE SCHORSING VAN RADIO KARTELS „Funest voor detailhandelaren" GEEN HEFFING MEER OP FRUIT NAAR BELGIE Spoeling ÉÉNMINUUT Prijzen Met lichte verwondingen naar het ziekenhuis Juridische tverkkring lokte Bezorgen maakt brood en melk aanzienlijk duurder Benelux KON. NED. AKADEMIE HONDERD JAAR EXPOSITIE DER GOUDEN T.H. „we spraken met de artist tussen vogels en klokken en toen wij zijn huis aan de Frederik Hendrikstraat in Delft verlieten zei hij: Doet u de groeten aan uw moeder i". Zo karakteriseert Jules de Corte zelf (29 Maart hoopt nij 31 jaar te worden) een brokje journalistiek, voorzover dat betrekking heeft op een interview met hem). „En toen ze me naar mijn hobby's vroegen, zei ik door de telefoon: slapen en eten", voegt hij er droog aan toe. Laten wij dan op onze beurt deze icht-satyrische uitlatingen als aan- fding gebruiken om de man, die .p5lch te klein voelt voor de grote Kunst en „te anders" voor het opper vlakkige liedje, achter het aether- gordijn vandaan te halen en nader met onze lezers in contact te bren gen. Daarvoor is vooral na zijn op treden in de Roulette-rubriek, onder deel van het Carrouselprogramma van de K.R.O., alle aanleiding. Ze typeren ten dele zijn scherp ver mogen om cliché's van hun povere schilletje te ontdoen, met een lichte ironie de dingen van alledag in hun ware proporties te laten zien, met zjjn gaven van hart en geest de cnarme van het gewone te bewijzen daarbij nog met een ontwapenen de muzikale glimlach de onverbreke lijke samenwerking van een beetje droefheid en een beetje vreugde aan te tonen. Jules de Corte werd in Deurne ge boren, logeerde eens in Delft, speel de op een partijtje, knoopte daar een optreden op een bruiloft aan vast en bleef in Delft „hangen". Na een op leiding bij de musicus Venderbos, behaalde hij zijn staatsdiploma Piano in Den Haag en kwam via een auditie reeds in '46 bij de Zonne bloemuitzendingen van Alex van Waayenburg terecht. Jan de Cler leidde hem „Negen Heit de Klok binnen, en omdat hij graag in vast verband wilde optreden, kreeg hij tenslotte als geheel eigen rubriek de Roulette onder zijn beheer. Tevoren was hij nog enkele jaren werkzaam geweest als organist in Delft. die ik in de Zonnebloemprogramma s geprobeerd heb. Ook in Engeland kent men het procédé van de combi natie van gramofoonplaat met eigen vocale en instrumentale interpretatie of compositie. Ik ga de platen trans formeren en maak van een liedje over een race-auto iets van een bak- ker of iets dergelijks. Ik beluister voor elk programma zo'n 80 platen en dan houd ik er soms tien, drie of nog minder over, waarmee ik kan gaan werken. Meestal gebruik ik er zes per programma". Midden in het gesprek komt zijn vrouw zeggen, dat er iemand aan de deur is van het Leger des Heils. Geef maar een gulden, het zijn zulke goeie mensen", antwoordt Jules. „Als ik dan een geschikte plaat ge vonden heb, schrijf ik deze over m braille en thuis maak ik er dan liedjes bij met begeleiding. Joop Kuypers is de technicus, die de ge deelten van de plaat op de band op neemt met de pianomuziek erbij Deze beluister ik dan en daarna wordt de eigenlijke zang er bijge voegd. Daar zijn we van drie tot negen uur mee bezig". „Ik geef er geen bepaalde vorm aan en ik gebruik geen herkennings melodie. Vervormingen slaan niet^ in bij het publiek. Dat bewees dat éne liedje, waarin de muziek werd terug gedraaid, zodat klank- en stemver vormingen optraden. Niet teveel stunts uithalen", is zijn oordeel. „De ene keer lukt het, de andere keer niet. Maar ja, je moet een fout durven maken. Ik ben maar een ge hoon mens en waarom zou je je dan biet kunnen vergissen". „Ik kan niet anders „Het klinkt misschien vreemd, maar ik heb het gevoel of iemand me drijft tot het maken van deze liedjes, een ander ik, want als mijn eigen ik het doet, is het meestal biet goed". Jules de Corte heeft een zeer ge annonceerde eigen mening Hij ziet ïj® dingen graag zoals ze zijn. Als 'ustratie hiervoor gold een Frans bedje: „Monsieur William", dat hij °bs voordraaide. De zanger verhaalt dreven lijkt. Niemand ziet hem, tot dat hij valt en sterft. „Vous manquez le tenue, vous êtes mort dans la Troisième Avenue". Zo schrijft Jules graag zijn liedjes. Niet liedjesachtig, maar onverbloemd. Uitgaande van een gegeven situatie, met op de achtergrond een vinger wijzing; hoe het toch eigenlijk zijn moest, of liever, hoe hij het graag zag. „Het allerliefst een gekheidje met een ontzettende inhoud'zo formu leert hij het. Hij herinnert aan de Spipe Jones- plaat met het refrein door hem „vertaald": „en we lachen maar", dat telkens terugkeert in het liedje van de wereld vol haastige mensen, die hunkeren naar een beetje geluk naast het dagelijkse brood": Wie denkt aan de man, die zijn hoop had gebouwd op het meisje, dat nu met een ander is getrouwd. In de zesde klas van een der openbare scholen in Arnhem, school 22 om nauw keurig te zijn, staat elke week éénmaal zekerin piaats van een gewoon zwart schoolbord een reusachtig schaakbord voor de klas en wat nog Sterker is in plaats van de onderwijzer, is dan aan het woord een echte schaakmeester, nl. de heer C. J. H. Schepel, die sinds enige tijd de jongens en meisjes uit deze klas les geeft in schaken. Het betreft hier een proef, welke wordt genomen op instiga tie van de Rijksinspecteur van het L.O. en waarvan men, ook al omdat de vor deringen worden bijgehouden aan de hand van grafieken, veel verwacht. Als de proef tot tevredenheid verloopt, zal men de mogelijkheden tot het invoeren van dit exclusieve vak op de lagere scholen zeker overivegen (Van onze correspondent) In Oisterwjjk zal in de loop van de maand Mei het standbeeld onthuld wor den voor kapelaan Huybers, die voor dit Brabants dorp zeer verdienstelijk werk heeft gedaan, zowel op geestelijk als cul tureel gebied. Enige tijd geleden werd door een spe ciaal opgericht comité het plan naar voren gebracht voor deze kapelaan, die jarenlang in Oisterwijk werkzaam ge weest is en wiens nagedachtenis ook na zijn dood levend bleef, een monument op te richten. Dit werd ontworpen door de kunstenaar Ad Louwering uit Tilburg en zal op de Lind te Oisterwijk geplaatst worden. Kapelaan Huybers is de oprichter ge weest van verschillende culturele ver enigingen, ook de initiatiefnemer van het Oisterwijks Openlucht-theater. Bovendien heeft hij hier de Maria-verering van O.L. Vrouw ter Lind weer tot grote bloei weten te brengen. Het zal Dinsdag 29 Maart weer een drukte van belang worden op de Rotter damse Veemarkt. Waren er vorig jaar 850 beesten op „de koningin der paasvee- tentoonstellingen" dit jaar verwacht men er ongeveer 900. Van heinde en verre ook uit België verwacht men weer vele duizenden bezoekers (vorig jaar wa ren er 9.500 betalende) en mede daarom zijn er velen, die hun dieren graag naar de van 1848 daterende Rotterdamse Vee markt inzenden. Wat er komt Wanneer dan 's morgens om half 11 de Het is net, alsof hij er even op wil wijzen dat, zo vaak wij tekort schieten, Gods goedheid inspringt. Aldus heeft hij iets van de Middel eeuwse troubadour, een moderne sprookjesspreker, die er niet om heendraait en die, soms door een waas van melancholie heen, hunkert naar het goede leven, dat hij voor een gedeelte slechts bevroeden kan. Want Jules de Corte is blind Dit jaar viert Finland het achtste eeuwfeest van de komst van het Chris tendom. Pinksteren zal het hoogtepunt vormen van deze viering. Op deze dag draagt de Nederlander, mgr W. Cob- ben, apostolisch vicaris van Finland, een pontificale H. Mis op in zijn kerk te Helsinki ter ere van St Henricus, patroon van Finland en de eerste mis sionaris, die op georganiseerde wijze een missiestatie op de Finse kust stichtte en van daaruit zijn missietoch ten door het land voorbereidde. Ook van protestantse zijde wordt het achtste eeuwfeest met grote plechtig heid herdacht. Hierbij zullen de Finse president J. K. Paasiviki, en talrijke buitenlandse gasten aanwezig zijn, o.w. de Lutherse aartsbisschoppen van Zweden, Noorwegen en Denemarken. Ofschoon deze viering die der katho lieken volkomen zal overschaduwen, heeft mgr Cobben 'verklaard, zich alleen maar te kunnen verheugen over de herdenkingSfeesten der protestan ten, omdat zij daardoor eer brengen aan de H. Henricus, die van Engeland het Katholieke geloof naar Finland heeft gebracht. De katholieke viering blijft zuiver kerkelijk en er zai geen openbare En we lachen maar.... we lachen om het goed en we lachen om het kwaad, we lachen tot de wereld vergaat. Luchtig dansen de klanken de huiskamer in en als een perfect jongleur mengt Jules de Corte zijn eigen ideeën met de muziek, vaak bizar en ongewoon, van de plaat tot 'een mengsel van vernuft, maar vóór alles met een nuchtere kijk op het leven, die wars is van alle oneerlijk heid. Hij heeft een gruwelijke hekel aan cabaretliedjes met een „ver schrikkelijke inhoud" als: „Am 30en Mai ist die Weltuntergang" of zelfs: „Was ik maar nooit getrouwd" en bewondert Wim Kan, die „hetzelfde poogt als ik, maar ik kan er- niet zo ontzettend bij praten". Wie geregeld zijn voortreffelijke programma's beluistert, zal weten, dat voor Jules de afstand tussen mens en God maar heel klein is. In één van zijn beste liedjes, dat wat lijkt op het al aangehaalde „Monsieur William", zingt hij aan het slot: „Nog twee of drie keer eten en dan zijn we het vergeten en God hebbe zijn ziel' De N.V. Philips te Eindhoven betreurt het, aldus deelt de persdienst van Philips mede, dat de minister van Economische Zaken zich genoodzaakt heeft gezien de marktregelingen in de radiobranche te schorsen als gevolg van de op de Neder landse radiomarkt ontstane situatie. Deze regelingen immers aldus de N V Philips, hebben hun doelmatigheid tot het in stand houden van gezonde markt, verhoudingen voor fabrikant, importeur. De Nederlandse Vereniging van Radio Detailhandelaren zal al het mogelijke in het werk stellen om de schorsing van de bedrijfsregelingen van de detailhandel zo spoedig mogelijk op te heffen. De gevol gen van het ministeriële besluit van gis teren acht men funest voor de 4500 aan gesloten handelaren en hun personeel. Marges van 60 pot en zelfs 100 pet en meer zouden volgens de N.V.R.D. hoofd zakelijk betrekking hebben op overjarige toestellen die moesten worden opge ruimd. Een en ander zou betekenen een terugkeer naar de deplorabele to°s»and van 1938, toen de concurrentieverhou dingen zodanig waren, dat er zo goed als geen sprake was van enige winst voor de bonafide detailhandel. De detailhandel ziet zich thans de dupe worden van de regeringsmaatregelen tot verlaging van de detailprijzen. De detail handel heeft echter geen enkele bemoeie nis bij het vaststellen van de prijzen; deze worden bepaald door de fabrikanten en de importeurs, aldus deelt men van de zijde der N.V.R.D. mee. Volgens een mededeling van het be drijfschap voor groenten en fruit is er met ingang van 16 Maart geen heffing meer op appels en peren, welke naar België worden geëxporteerd. Tot voor enkele dagen moest b.v. bij export van goudreinetten naar dit land ruim 10 cent per kg heffing worden betaald. De vei- lingprijs in Nederland is echter voor deze producten gestegen, waardoor de heffing overbodig werd. pas Mej.nir J. Kroesen: eerste vrouwelijke gewone rechter in Nederland de van het kleine simpele historie *ar>toormannetje, dat door niets op- en door een vreemd noodlot ge- (Van onze Haagse redactie) „Ik ben erg bRj met deze benoeming. Maar dat ik de eerste vrouwelijke gewone rechter ben maakt op mij geen bijzondere indruk, omdat het voor mij vanzelf spreekt, dat de vrouw in het maatschap pelijk leven gelijke rechten heeft als de man". Aldus verklaarde mej. mr J. II. Kroesen advocaat en procureur te Den Haag, ons desgevraagd in een kort onderhoud naar aanleiding van haar gisteren afgekomen benoeming tot gewoon rechter in de ar rondissementsrechtbank te Amsterdam. Op dat ogenblik was zij ook zelf nog maar sinds enige uren op de hoogte van haar benoeming. Van een foto in de krant wilde zij niets weten. „In de eerste plaats houd ik er niet van en in de tweedè plaats vind ik, dat een rechter in de anonymiteit moet blijven", zegt ze glim lachend, Een standpunt, waarvoor onge twijfeld iets is te zeggen. Nederlands eerste vrouwelijke gewone rechter is 42 jaar oud. Zij is geboren in Kola Radja in Noord-Sumatra, waar haar vader officier van gezondheid waa. In Indië volgde zij twee klassen van de H.B.S. maar daar zij een gymnasiale op leiding wenste die er toen in Indië niet was ging zij naar het Christelijk lyceum detaillist en Particulier gedurende talrijke jaren bewezen. Ook economisch waren zij alleszins verantwoord. Omstreeks 1950 echter zijn op de Nederlandse markt meer dere nieuwe merken verschenen, waarvan een aantal de bestaande, op natuurlijke wijze gegroeide en algemeen geaccepteer de normen ondermijnden. Men kan het de Nederlandse fabrikanten moeilijk ten kwade duiden, zo vervolgt de N.V. Philips, dat zii tenslotte, overigens eerst in begin 1954, trachtten hun aan deel in de markt enigermate veilig te stellen, zonder hierbij uiteraard in ex cessen te vervgllen. De radiobranche be vindt zich op dit ogenblik in een vrij pijnlijke situatie. Uet Publiek aarzelt nieuwe toestellen te kopen Bovendien heerst er verwarring, omdat de mening heeft postgevat, dat de kartels ook be trekking hebben op de andere producten, die de electronische industrie fabriceert, hetgeen niet het geval is. Het is wenselijk dat ieder voor zich de juiste maatregelen treft om aan de huidige onzekerheid ten aanzien van de radiobranche ten spoedig ste een einde te maken, zo besluit de N.V. Philips haar commentaar op de schorsing van de radiokartels. demonstratie aan verbonden zijn. Op tweede Pinksterdag pelgrimeren de katholieke Finnen naar Koylio, 60 km ten Noorden van Tarku, waar St Hen ricus in 1158 de marteldood vond. De 22e Mei, de Zondag onder t octaaf van Hemelvaartsdag, zullen de parochia nen van Turku het 800-jarig bestaan van de kathedraal vieren, de enige die de Katholieke Kerk in Finland ooit heeft bezeten, doch die momenteel in het bezit is van de lutheranen. Deze herdenken het achtste eeuwfeest van het christendom in Finland in Turku op Hemelvaartsdag. In de verdrukking De Hervorming scheurde Finland ge heel van de Moederkerk af, zodat vol gens officiële cijfers thans 98 pet der bevolking (ruim 4 millicen Finnen), luthers is. De katholieken 2.107 in getal vormen nu dan ook slechts een zeer kleine minderheid. Helsinki is onder de vier parochies van Finland de grootste met ongeveer 1700 gelovigen. Volgens de laatste sta tistieken heeft Finland zes+ien buitene- landse en één eigen priester, vier en twintig buitenlandse (Nederlandse en Amerikaanse zusters en één Finse reli gieuze, alsmede vier broeders. In de Finse missie zijn Nederlanders (Mis sionarissen van het H. Hart), Fransen en Amerikanen werkzaam. De vier parochies hebben drie Kerken, acht kapellen, een school, twee kindertehui zen en een studie-centrum van de Dominicanen. De positie van de Kerk in Finland is over het algemeen niet erg gunstig. Het aantal bekeerlingen is ook niet erg groot. De laatste jaren heeft men geregeld ongever 20 volwassen Lutheranen in onderricht. Onder de orthodoxen, waarvan e rin Finland ook een klein aantal is, is het resultaat meer dan karig. Hierbij komt, dat de standvas tigheid bij de convertieten zeer on bevredigend is. Oe dreiging van het communisme doet zich natuurlijk sterk gevoelen, vooral omdat het land economisch op vele punten van Rus land afhankelijk is. Maar ondanks dit alles heeft het katholicisme wortel geschoten in Finland en is men het niet ongunstig gezind. Het land heeft zelfs een gezantschap bij het Vati- caan, zij het dan om politieke rede nen. Toch zal het lang duren voor het katholicisms er werkelijk iets zal gaan betekenen en hiervoor zijn, naast gebed en offer, intellectuele propaganda en caritas de aangewezen middelen. heer H. E. van den Brule, de Rotterdamse wethouder van de bedrijven, de tentoon stelling zal openen ziet men niet alleen een keurcollectie slachtvee, maat ook een buitengewone show van fokvee. Hoewel er zijn. die menen dat fokvee niet op een paasvee-tentoonstelling thuis behoort heeft Rotterdam er zóveel succes mee. dat deze show in een duidelijke behoefte be wijst te voorzien, dat men er speciale aandacht aan ging besteden. Belangwekkend voor dit jaar zal zijn de paarden-collectie. Het warmbloed- landbouwpaard zal men er vinden naast het koudbloed-trekpaard. Dank zij de medewerking van landelijke rijverenigin- gen zullen ook landbouw-rijpaarden wor den voorgeleid, helaas slechts aan de hand en niet bereden, omdat de oude Veemarkt daartoe te weinig mogelijkhe den biedt. Deze beperktheid is en blijft vooral een euvel, omdat het fokvee er aan alle weersgesteldheden blijft blootgesteld. Dat desondanks de Rotterdamse veemarkt vooruitgang blijft tonen mag echter zo zegt men in veeteeltkringen de aan dacht voor de aanleg voor het nieuwe veemarkt-terrein aan de Rotte niet doen verslappen. De aanvoer op de tentoonstelling wordt verdeeld in de afdelingen gemest vee, fokvee. handelsvee, kleinvee, paarden en slachtpaarden. Elk dezer afdelingen is weer verdeeld in onderafdelingen en deze weer in rubrieken. Men zal opmerken, dat het loodbonte vee als speciaal slachtvee bezig is, het zwartbonte te verdringen. De veehouders uit de wijde omtrek van Rotterdam en Delft profiteren van de aanwezigheid van spoeling, een afvalpro duct van branderijen en gistfabrieken en uitmuntend geschikt voor de mesterij. Vooral door de toepassing van melasse in de stokerijen loopt echter de spoeling- productie terug. Toch zal men op de ten toonstelling naast het met hardvoer ge meste rundvee nog heel wat zgn. spoe lingvee aantreffen. Men zal ook een aantal stieren vinden van de particuliere kunstmatige insemi natie, van belang omdat de diepvries mogelijkheden ook een rol bij deze fok kerij gaan spelen. Wij kunnen nog wijzen op een bijzon dere collectie schapen, te attractiever als ook lammeren er bij zijn, en op de ram men en ooien als fokmateriaal. Fokvar- kenc zullen er ook zijn, wellicht ook vet- varkens. (Advertentie) Mijn Moeder geeft mij elke dag een bord Eén - Minuut Quaker havermout. Krijgt U dat ook Koop anders meteen een pak Eén-Minuut Quaker, dan kunt U er morgen al mee beginnen. Spaar de waardebon uit elk pak. UITSLUITEND VERPAKT VERKRIJGBAAR Dat het totaal van 5500 aan prijzen ten achter staat bij de 7000 van vorig jaar vindt zijn oorzaak in het feit, dat voor fokkoeien ditmaal geen geldprijzen doch medailles beschikbaar worden ge steld. Er zijn een kleine honderd prijzen geschonken aan medailles bekers en Delfts blauwe borden en daarnaast zijn dan nog de geldprijzen. Z.K.H. Prins Bernhard schonk een fraaie prijs, de Commissaris van de Koningin in Zuid- Holland. de Rotterdamse Kamer van Koophandel en de gemeente Schiedam stelden eveneens prijzen beschikbaar en de gemeente Rotterdam niet minder dan vijf medailles. Als nu het weer meewerkt, belooft de Rotterdamse veemarkt een fraai en bont schouwspel te worden, niet s" boeiend voor de man van buiten maar ook voor elke Rotterdammer. (Van onze correspondent). Op weg naar De Lier, waar Louis van Tulder gisterenavond het dirigeerstokje zou zwaaien op de wekelijkse repetitie van „De Lofstem", werd hjj op de Woud- seweg te Den Hoorn slachtoffer van een aanrijding. De heer Van Tulder kwam, gezeten naast de betuurder in een kleine perso nenauto uit de richting Delft, toen een vrachtwagen van de heer C. achteruit het erf van de landbouwer V. afreed. Vermoedelijk doordat de chauffeur van de heer Van Tulder tengevolge van de regen de vrachtauto niet heeft opgemerkt, reed hij tegen de achterzijde van deze wagen op. De voorzijde en het portier van de personenauto werden geheel vernield en ingedeukt, waardoor de inzittenden be kneld raakten. De bestuurder kon de auto echter zelf verlaten, doch Louis van Tulder moest er worden uitgehaald. Bei den werden per ziekenauto naar het St. Antoniusziekenhuis te Voorburg vervoerd. De heer Van Tulder had een lichte her senschudding, alsook nog andere lichte verwondingen opgelopen. Gisteren zou de eerste repetitie begin nen van „Die Jahrgszeiten" in De Lier. Deze ging nu niet door. Omdat in het najaar tijdens het 40-jarig bestaan van „De Lofstem" dit grote werk moet worden uitgevoerd en de repetities niet kunnen wachten totdat Louis van Tulder geheel zal zijn hersteld, zal door de pianiste mevr. Geest uit Maasland de volgende week de eerste repetitie worden geleid. De nakomelingen van een nomadenstam van smeden, die eens een plechtige eed deden niet naar hun versterkte nederzetting, het fort Chittor, terug te keren, vooraleer deze sterkte voorgoed bevrijd zou zijn, zullen na bijna vierhonderd jaren van omzwervingen volgende maand naar die in Rajasthan gelegen veste terugkeren. De Lohars, die vroeger altijd de wapenen voor de Rajputkrijgers ver vaardigden, verlieten fort Ghittor in 1567, toen het door de Mongolen werd veroverd en geplunderd. Zij zwoeren daarbij tevens, nooit meer onder een 's-GRAVENHAGE, 16 Maart. ®U de behandeling van de begroting van Landbouw, Visserij en Voedselvoor ziening in de Eerste Kamer werd van verschillende zijden uiting gegeven aan bezorgdheid over de gang van zaken in de agrarische sector. De heer Kolff (C.H.) weet de onder de boeren levende onrust aan de neergaande lijn van het prijspeil, welke z.i. niet in de eerste plaats het gevolg is van het land bouwbeleid, maar van het algemene eco- nomisch-sociale beleid. De landbouwen debevolking deelt niet in de stijgende welvaart en de tegenstelling stadplat teland wordt hierdoor versterkt, aldus de C.H.- woordvoerder. De teneur van verschillende redevoe ringen was, dat ons volk niet geleerd heeft in tijden van hoogconjunctuur vol doende hoge prijzen voor zqn landbouw producten te betalen. De minister onder schatte de ernst van de huidige situatie in Zeist. In 1937 deed zij doctoraal examen Nederlands recht te Leiden. Na enige tijd r;~g" i,_„ xr „yi""" werkzaam te zijn geweest in de advocatuur n'«, zo hield de heer Kolff hem voor. ondernam zij in 1938 een reis van een yTl 1"r~ -u~1f jaar naar Zuid-Amerika, omdat dit verre werelddeel haar belangstelling had ge wekt. Zij werkte er enige tijd als directie secretaresse van een Nederlandse fabriek, die zich hier gevestigd had om Indië en Amerika te kunnen bedienen in het geval dat Nederland in oorlog zou raken. Een juridische werkkring lokte haar echter terug naar ons land. Eerst op een advocatenkantoor, daarna bij een bank. De sociale sector trok haar uiteindelijk echter meer aan dan het geldwezen. Twee jaar was zij plaatsvervangend secretaris van de Rotterdamse Voogdijraad en be kwaamde zij zich via een spoedcursus in het maatschappelijk werk. Dat bracht haar bij de D.R.U. in Ulft, in welk bedrijf zij adviseerde bij de oprichting van een sociale dienst. Daarna kwam zij nu te Den Haag weer terug in de advocatuur. Haar eerste schreden in de rechterlijke macht zette zij toen zij in 1953 werd benoemd tot plaatsvervangend rechter te Utrecht en een jaar later tevens tot plaatsvervangend kinderrechter. Minister Mansholt antwoordde hierop, dat ook naar zijn mening in de landbouw niet gesproken kan worden van een hoog conjunctuur, uitgezonderd de sierteelt en de bloembollencultuur. De prijsont wikkeling op agrarisch gebied verloopt anders dan in de andere sec toren van het economisch le ven. Er is een vrij regelmatige daling van de uitvoerprijzen van bijv. eieren en varkensvlees. Toch waar schuwde de be windsman voor te grote somber heid. Men kan de regering te deZer zake ook geen verwijt maken. De re gering voldoet aan de door haar gegeven beloften. Ook moet men niet vergeten, dat de werkelijke prijzen de laatste jaren vaak ver boven de garanties hebben ge legen. De prijsontwikkeling op de wereld- Minister MANSHOLT Niet zo somber. markt is, zo meende de heer Mansholt, de belangrijkste oorzaak van de onge rustheid in verschillende sectoren van de landbouw. De Nederlandse landbouw is wel degelijk in staat om zich in goede zin aan de ontwikkeling aan te passen. In verband hiermede wees de minister o.a. op de noodzaak van verdergaande ratio nalisatie. Pachtprijzen De heer Louwes (V.V.D.) had gister avond geklaagd over het feit, dat de grondeigenaar geen voldoende rente trekt uit het in de grond gestoken kapitaal en in verband hiermede een verhoging van de pachtprijzen bepleit. Minister Mansholt achtte dit een moei lijk probleem. De oplossing van de heer Louwes wees hij echter resoluut van de hand. Deze weg opgaande zou men de Nederlandse landbouw losmaken van de wereldmarktprijzen en hiermede zou men op zeer glad ijs komen. Bij de replieken verklaarde de bewindsman nog niet on aandoenlijk te staan tegenover het pro bleem van de kleine pachterijen, zoals de heer Louwes hem had verweten, maar hij zag er eenvoudig niet zo maar een op lossing voor, tenzij men een algehele verhoging van het prijspeil der agra rische producten zou aanvaarden, maar dit verwierp de minister. De heer Pollema (C.H.) had ter ver lichting van de moeilijkheden der belasting bepleit. De minister antwoord de hierop, dat dit een kwestie is, welke valt onder de competence van de mi nister van Financiën en was overigens zelf van oordeel, dat het voorstel van de C.H.-afgevaardigde geen oplossing bracht. De arbeidsvoorziening in de agrarische sector is een vraagstuk, aldus de bewinds man, dat steeds meer aandacht zal ver gen. Met lapmiddelen komt men hiermede niet klaar. Het is een probleem van men taliteit, van waardering van de land arbeider alsook van aanpassing der be drijfsvoering door verder doorgevoerde mechanisatie. Het is niet alleen een vraagstuk, waar mee de overheid zich bezig te houden heeft, maar evenzeer een zaak voor de i landbouworganisaties. J Naar de indruk van de minister kan de verkoop van melk en brood in de winkels tegen lagere prijs geschieden. De kosten van het bezorgen van een liter melk zijn thans, naar zijn schatting, liefst 6!4 et en van brood zelfs 7 ct. Hierover is momenteel nog een onderzoek gaande. Over deze kwestie zal met de betrokken organisaties terdege overleg worden ge pleegd. Slijters en wederverkopers zuilen ook in dit overleg worden betrokken. Ook aan de Benelux werd aandacht ge schonken in het agrarische kamerdebat. De heer Mertens (K.V.P.) was niet erg enthousiast over de vorder:ngen met de Benelux. Het Landbouwprotoco] wordt aan beide zijden verschillend geïnterpre teerd, doch hij zag toch wei enige licht puntjes, speciaal na het laatste S.E R.- rapport over deze materie. Minister Mansholt constateerde, dat de Benelux thans in een belangrijke fase verkeert, doordat nu algemeen erkend wordt, dat de landbouw een van de grote struikelblokken is op de weg naar een Economische Unie. De landbouw stond tot dusverre onvoldoende in het centrum van de belangstelling De heer Mansholt hoopte, dat er nu een open hartig overleg tussen de regeringen en vooral ook tussen de organisaties zou komen, opdat er zodoende een beter begrip zou groeien voor eikaars eisen en wensen. Men zal elkaar geen onmogelijke eisen mogen stellen. Enerzijds '.al de een zijdigheid uit het Landbouwprotocol moeten verdwijnen. België zal niet lan ger moeten rekenen op het toegeven van Nederland op essentiële punten. Ander zijds zullen wij begrip moeten hebben voor de Belgische moeilijkheden te dezer zake, die veel groter zijn dan de onze, aldus de bewindsman. Hij hoopte, dat de eind Maart te houden conferenties 'n belangrijke stoot in de goede richting zal geven. De minister verklaarde verder bereid te zijn in te grijpen, wanneer de import van gesubsidieerde Amerikaanse sinaas appelen ontwrichtend zou werken op onze eigen tuinbouwproducten de heer Kolff had om een verbod van deze invoer gevraagd om de Nederlandse fruittelers tegen deze oneerlijke buitenlandse con currentie to beschermen maar zover is het naar zijn mening nog niet. De begroting van Landbouw. Visserij en Voedselvoorziening werd lenslotte z.h.s. aangenomen, evenals de begroting van het Landbouwegalisatiefonds. Ad Int. dak of in een bed te zullen slapen, of zich in een plaats voorgoed te vestigen. Sindsdien zijn ze in India van het ene dorp naar het andere, van de ene stad naar de andere getrokken, -'-'epen zij onder de blote hemel en verdienden zij als smeden en ketellappers de kost met het vervaardigen van landbouw werktuigen en huishoudelijke artike len en het repareren van potten en pannen. Regeringsautoriteiten zijn er thans in geslaagd de leiders van de Lohar- stam te overtuigen, dat met de onaf hankelijkheidsverklaring van India ook fort Ghittor be'—"~~dat de stam naar zijn oude woonstede kan terugkeren, hetgeen op 6 April met enige plechtigheid in aanwezigheid van de Indiase premier, Nehroe, zal ge schieden. Vanuit Ghittorgarh, aan de voet van de heuvels, zullen de Lohars met hun ezels en karren de steile, met oerwoud bedekte hellingen beklimmen, om ver volgens via de poorten van de ver nielde citadel de grond hunner voor vaderen te betreden. De strijd om het fort van Ghittor vormt een van de beroemdste ver halen in de Indiase historie. Het werd driemaal bestormd en geplunderd en elke keer vochten zowel mannen als vrouwen zich liever dood, dan zich over te geven. Telkens wanneer het fort op het punt stond in vi.' -lelijke handen te vallen, gingen de vrouwen over tot massa-zelfmoord door zich in de vlammen van 'n reusachtige brand stapel te werpen, terwijl haar echt genoten tot de laatste mar gevallen was. De derde en laatste t—ming werd geleid door de Mongoolse '-oning Ak- bar in 1567. Ook bij deze gelegenheid prefereerden de vrouwer waaronder negen Rajput-koninginnen en vijf prinsessen, de brandstapel boven ge vangenschap. Volgens de overlevering zouden achtduizend Rajputkrijgers in deze strijd het leven hebben gelaten. Op 17 Maart 1855 werd de eerste ver gadering gehouden van de afdeling voor geschied- en letterkundige wetenschap pen der Kon. Ned. Akademie van Weten schappen. Dit is voor de voorzitter, prof. dr B. A. van Groningen, aanleiding geweest in de vergadering van gistermiddag een korte herdenkingsrede te houden. Gelijk reeds werd gemeld zal in Sep tember te Delft een tentoonstelling wor den gehouden ter gelegenheid van het gouden jubileum van de Technische Ho geschool Naar wij thans vernemen heeft de herdénkingscommissie het plan de ex positie te baseren op de volgende drie punten: 1. de aard van het technisch on derwijs: 2. nieuwe plannen en uitbreiding van de T.H. en 3. belangrijke en specta culaire ontwikkelingen van de techniek zoals deze in de afdelingen bestudeerd worden.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1955 | | pagina 5