r Churchill: „ernstige in Yalta-ver slag fouten" en MOSKOU ONTHULT MEE! Betoging tegen schoolpolitiek Fel debat in Belgische Senaat Op olie uit het midden Oosten wordt enorm verdiend Amerikaanse olieprijs hoeksteen van prijs Ledenwervingsactie K.V.P. in alle kieskringen Gemeenten vragen rijksbijdrage in schoolmelkvoorziening Na een zesdaagse zware boeten voor afspraakjes Publicatie rampzalig voor de Verre Oosten-politiek, zeggen democraten Yalta: „typhus en luizen De „Aruba" gaat naar Colombo ONDANKS VERBOD VAN BURGEMEESTER „Parool" zal er van opkijken Vrijdag 18 Maart 1955 DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN Publicatie briefwisseling Cliurchill- Molotof in 1954 Geen dwingende reden voor binding aan Amerikaanse prijs Brabant is warm gemaakt voor de politiek Franse kerk wordt in f ra-rood verwarmd Theeprijs opnieuw verlaagd WEERBERICHT Een klein maar onaangenaam incident typeerde gisteren in Washing ton de intense geïrriteerdheid in diplomatieke en journalistieke, maar ook in regerings-kringen, veroorzaakt door de verrassende publicatie van de tot nog toe geheime documenten van Yalta. Toen een verslag gever John Foster Dulles vroeg, waarom hij ondanks de Britse bezwa ren tot publicatie was overgegaan, werd de journalist door de minister min of meer weggesnauwd. Ietwat geërgerd was ook het antwoord op de vele vragen, die de pers-chef van president Eisenhower werden gesteld: „Geen commen taar De president is niet geraadpleegd over het vrijgeven der documenten. Deze hele zaak is een interne aangelegenheid van het departement van buitenlandse zaken". Verantwoordelijkheid voor republikeinen Wrevel en verslagenheid Niet zo opgewonden Prijzen en productiekosten Juiste prijs" Amerikaans commentaar Tip voor kerkbesturen! CH. WELTER 75 JAAR De weerverwachtlng van het K.N.M.I., geldig van vanavond tot morgenavond, luidt: Flinke opklaringen en enkele verspreid optre dende sneeuwbuien. Matige wind krimpend naar Westelijke richtingen. Vannacht lichte' en plaat selijk matige vorst, morgen overdag tempera tuur enkele graden boven nul. Zaterdag 19 Maart: Zon op 6.50, onder 18.52 uur. Maan op 4.32, onder 13.25 uur. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT Londen en Washington geërgerd Maar Dulles mocht dan geïrriteerd alle verzoeken afweren, ae klemmen de vraag bleef waarom State Depart ment nu en niet na 1995, zoals het goede gebruik wil en Churchill terecht ook heeft gewenst, tot publicatie is overgegaan van de documenten van de conferentie tussen Stalin, Roosevelt en Churchill in de Krim-stad Yalta, „een oord, alleen maar goed voor typhus en luizen", zoals Churchill zo heel mense lijk heeft opgemerkt en zoals thans on barmhartig in de publieke documenten blijkt te zijn geregistreerd Welk nut meent men met dit alles te bereiken? Verschillende commentato ren wijzen er op, dat er reeds talloze bijzonderheden via andere wegen be kend waren geworden, doch dat de pu- blicatie geen andere gevolgen kan heb ben dan een vertroebeling van de in ternationale betrekkingen. De democraten, die over een meer derheid in het Congres beschikken, hebben de republikeinse regering on der Eisenhower gewaarschuwd dat zij de volledige verantwoordelijkheid zal moeten nemen voor de eventuele scha de, die de publicatie in de internatio nale situatie teweeg zal brengen. Zij zijn van oordeel, dat het onthullen van de geheime stukken slechts verwarring onder de verbonden staten kan schep pen, op een tijdstip waarop eenheid van het allergrootste belang is. Boven dien achten zij de gehele affaire ramp zalig voor de Amerikaanse Verre Oos ten-politiek. De republikeinen huldigen daaren tegen de opvatting, dat het publiek recht heeft de bijzonderheden van de besprekingen te weten en op de hoogte te worden gebracht van de concessies, welke de democratische president Roo sevelt aan de Sovjet-Unie heeft ge daan met betrekking tot Europa en vooral het Verre Oosten Eén demo craat drukte het even anders uit. Hij zei: „de publicatie is een tegemoetko ming aan de wensen van de vitriool- smijtende elementen in de republikein se partij". Het zijn dan ook inderdaad vooral de uiterst rechts-republikeinen die de gelegenheid aangegrepen heb ben om het publiek de acntergrond te laten zien van hun jarenlange aantij gingen op het democratische bewind èn dit geldt dan speciaal de heer McCarthy en aanhang van de com munistenjacht der laatste jaren. In Londen heeft de stap van Was hington veel wrevel en verslagenheid gewekt onder ambtenaren van het Fo reign Office. Hier en daar werd de mening van een Amerikaans Congres lid bevestigd, dat de publicatie stof zal verschaffen voor nieuwe BritsAme rikaanse meningsverschillen. De ver melding, dat Roosevelt aan Stalin voorstelde de Britse kroonkolonie Hongkong aan China te geven is een slag voor de Britse publieke opinie. Churchill, die zich ongetwijfeld ook getroffen zal voelen over de onthullin gen, kreeg gistermiddag reeds de eer ste van een ongetwijfeld 'ang worden de reeks vragen te beantwoorden in het Britse Lagerhuis. Churchill zeide, dat er enige „ern stige fouten" zijn in de documenten, Zoals zij Woensdag werden vrijgege ven. De Britse regering nad zo zei- de hij een vragensteller ingestemd met publicatie, maar de V. S. meege deeld, dat het naar haar mening onge wenst was, dat gedetailleerde versla gen van internationale besprekingen zo spodig er na worden gepubliceerd. Bovendien is dit, aldus Churchill, „natuurlijk de Amerikaanse versie en in geen enkel opzicht een officieel ver- slag, waarover de betrokken mogend heden het eens zijn geworden". „Wan neer wij de volledige tekst van de Amerikaanse publicatie ontvangen, zullen wij overwegen of correcties noodzakelijk zijn". Churchill wilde zich daarmee echter niet haasten: „Eerst zou ik het Amerikaanse docu ment willen zien". In Bonn zeide men door de publica tie, die ook Duitsland raakt niet ge schokt te zijn: „Hedendaagse politici beschouwen Yalta, evenals Teheran en Potsdam, als een arena voor de verde ling van de buit der overwinning" In Franse ambtelijke kringen toonde men zich ook niet bijzonder opgewonden, doch uit de Parijse pers bleek wel, dat de publieke opinie een en ander niet zonder meer laat voorbij gaan. Achteraf blijkt, dat niet de volledige verslagen van Yalta zijn gepubliceerd. Er zijn twee hiaten in verklaringen van Churchill, waarbij hij klaarblijke lijk sprak over de rol van Frankrijk na de oorlog. Ook enig ander commen taar van Roosevelt is weggelaten. Vele der militaire stukken tonen schrappin gen, volgens functionarissen uit veilig heidsoverwegingen. Bovendien, zo zegt State Department, is er een beperkt aantal weglatingen „om landen of per sonen niet nodeloos te beledigen". 30 pagina's in „N. Y. Times"' De „New York Times' heeft giste ren niet minder dan dertig pagina's aan de documenten gewijd. Behalve de volledige tekst van ongeveer 500.000 woorden, bevat het blad foto's uit de tijd van de conferentie en een lijst van de ruim 500 personen, die in de loop der besprekingen zijn ge noemd. Van al deze personen is bo vendien nog een korte levensbe schrijving gegeven! Op een van de foto's is om. president Roosevelt te zien, die. oud en vermoeid naast Sta lin een sigaret zit te roken. De „N.Y. Times" lijkt hiermee een vrijwel on mogelijke prestatie te hebben gele verd. Wij herinneren er overigens aan, dat State Department zijn besluit tot publicatie op een „vervroegd tijd stip" o.m. motiveerde met de mede deling, dat één krant reeds over de stukken zou beschikken. De Sovjet-Unie heeft Donderdag de volledige tekst gepubliceerd van een briefwisseling in 1954 tussen de Britse premier, Sir Winston Churchill, en de Sovjet-minister van buitenlandse za ken, Molotof, over het voorstel van de Britse ecrstc-minister tot een twee- landen bespreking op hoog niveau. 4 Het Sovjet-departement van buiten landse zaken maakte bekend, dat de zeven brieven werden gepubliceerd in verband met Churchill's verklaring in het Lagerhuis op 14 Maart. Churchill heeft de inhoud van een vertrouwelij ke briefwisseling gegeven, maar niet de juiste tekst, aldus de bekendma king. Uit de briefwisseiing ZOu blijken, al dus interpreteert de Sovjet-regering, dat Churchill 2jjn ejgen voorstellen heeft verworpen. Dit werd gedaan „onder het voorwendsel", dat de De reders van het Finse tankschip „Aruba lat zeer tegen de zin van de V.S. en Nationahstisch-China met een lading Roemeei se yliegtuigolie op weg was naar communistisch-China, heb ben besloten de bestemming van het schip te wijzigen. De „Aruba" zal thans Colombo aandoen. Zoals bekend hadden de bemanningsleden van de „Aruba" te kennen gegeven geen risico te willen nemen en niet naar China te willen varen. Sovjet-Unie in haar nota van 24 Juli met haar voorstel tot een algemene Europese conferentie over collectieve beveiliging Churchill's voorstel had „vervangen". In zijn brieven verklaar de Molotof, dat er geen reden is om een twee-mogendhedenconferentie te binden aan het Sovjet-voorstel tot een algemene Europese conferentie. Leerlingen van de Genieschool te Soes- terberg hebben Woensdag bij Blitters- wijk een oefening gehouden, v: aar bij o.m. met aanvalsbotcn een bataljon infanterie over de Maas is gezet, terwijl op vlotten een peloton-tank werd overgezet. Op deze foto's zien wc het overzetten van een 50 ton zware „Centurion"-tank met behulp van een vlot en het overbrengen van de infanterie met de aanvalsboten. De katholieken van België zuilen op 26 Maart, hoe dan ook, in Brussel tegen de regerings-politiek inzake de school kwestie komen manifesteren, ondanks het feit, dat de burgemeester van de Belgische hoofdstad, baron Vandemeu- lenbroeck, dit verboden heeft. Dit heeft het comité voor vrijheid en democratie, dat belast is met de organisatie van de nationale betoging, gisteren in een communiqué meegedeeld. Met dit besluit gaat het comité dus openlijk en rechtstreeks in tegen een officiële verordening, en stelt het zich bloot aan gerechtelijke vervolging. Het comité zal dan ook in de nog resteren de dagen voor 26 Maart, geen mede delingen of richtlijnen meer in het openbaar verstrekken, om te voor- Een lid van de Amerikaanse luchtmacht, gefotografeerd naast de „Falcon": de kleinste der geleide projectielen, die de Amerikaanse Luchtmacht op het ogen blik bezit. Het projectiel bezit zijn eigen „hersens" die het toestel besturen. De lading, die in het projectiel zit, is vol doende om een zware bommenwerper neer te halen. De vliegtuigen van de Amerikaanse Luchtmacht, die aanval lende vliegtuigen moeten onderscheppen, Zullen met deze projectielen worden uit gerust: zij vervoeren het projectiel tot in de gewenste aanvalspositie - welke ook al automatisch geschiedt door elec- tronische instrumenten tenvijl ook het afvuren automatisch gaat. Gedurende een aantal proeven haalden „Falcon's" straalvliegtuigen neer ook zonder explosieve lading. Uit het zojuist door de F.conomische Commissie voor Europa van de Ver. Na ties gepubliceerde rapport over „De prijs van olie in West-Europa" blijkt, dat de prijs van olie uit het midden Oosten in Europese landen aanzienlijk verlaagd zou kunnen worden, zonder dat dit enige on gunstige invloed heeft op de verdere ont wikkeling van de productie. Het rappport verwijst naar het bestaan van een „stelsel van prijzen voor ruwe olie in de gehele wereld, dat los staat van normale commerciële krachten" en waar van de hoeksteen de prijs van Amerikaan se olie is. De prijs van olie uit het Mid den Oosten is gebonden aan die van de Ver. Staten, zo wordt in het rapport op gemerkt, hoewel er geen dwingende eco nomische reden voor is. De propagandaleiders van de 18 krin- j der K.V.P. komen hedenavond in het 'arbeursrestaurant te Utrecht bijeen om 4 ïamenlijk de ledenwervinesacties in de jj'onderlijke kieskringen te bespreken. epl Werd medegedeeld tijdens persconfe- Tilk S' die de kieskringen Den Bosch en k'burB Donderdagavond te Eindhoven cn ano^a hebben belegd. De actie in de -- "ere kieskringen is mede een gevolg Jj b de recente successen der K.V.P. in ®bant, aldus werd medegedeeld. Vjn Vcr de resultaten van de ledenwer- Senesactie 'n Noord-Brabant werd mede- Ver??'d. dat uitgaande van de Staten- ïinsen in 1954 het as"'49' georgani- U,8 K.V.P.-Icjczers in geheel Brabant actjp'lcf bedroeg. De stand na de bliksem- Vah tU" de K.V.P. geeft een percentage V0 4'I, een stijging dus van 16.3 pet. 'lbn-r de beide kieskringen Den Bnsch en ^p0r 'iggen deze cijfers aldus: Tilburg en r actie 11 pet, na de actie 29 6 pet; *ctie r,~s£b voor de actie 18 pet, na de *'ch r, .'3 Pet. Zoals bekend is hebben UlIn 75.000 leden aangemeld op 10 Maart j.l. Men schat echter, dat door de nawerking der actie er nog ruim 5000 bij zullen komen, zodat het totaal de 80.000 zal overschrijden. Dit getal is ge baseerd op de 75.000 nieuwe K.V.P.-leden. Het totaal-aantal leden van de K.V.P. in Noord-Brabant zal dan ongeveer 150.000 zijn. dit is meer dan het aantal P.v.d.A.-leden in geheel Nederland. De politieke winst van de actie, aldus de mening van het kringbestuur Den Bosch, is, dat Brabant warm is gemaakt voor de politiek en met name voor de politiek van de K.V.P. In ieder dorp en in iedere stad zullen geregelde kader avonden worden gehouden. Van vele medewerkers (propagandisten) zullen „stoottroepers" worden gemaakt, die grondig gevormd en geschoold dienen te worden. Anderen zullen in werkgroepen terecht komen. Legt de kring Den Bosch de nadruk op het formeren van zogenaamde stoot troepen, de kring Tilburg legt het accent op de werkgroepen. Bovendien is men voornemens de activiteit van de K.V.P. meer dan voorheen naar buiten te richten. In de coördinatiecommissie wordt thans overwogen, in hoeverre het mogelijk is een eigen Brabants orgaan uit te geven, waarin op allerlei gebied voorlichting wordt gegeven. De V. S. hebben een rechtstreeks belang bij de prijs van olie uit het midden Oos ten, daar een belangrijke verlaging daar van, wanneer deze niet op enigerleiwijze zou worden tegengegaan, een sterke toe neming zou kunnen veroorzaken van de in voer der V. S. en als gevolg daarvan een daling van de binnenlandse olieprijzen in de V. S., hetgeen in strijd zou zijn met het streven van de Amerikaanse conserve- ringspolitiek. Maar ook wanneer een dergelijke toe neming van dc invoeren uu komst zou blijken te zijn. zou de Amerikaanse rege ring een middel bij de hand hebben, door het informele toezicht, dat reeds wordt uitgeoefend, formeel te maken. Het grote verschil, dat er bestaat tus sen prijzen en productiekosten in het Mid den Oosten, doet veronderstellen, dat, wanneer deze band verbroken zou worden, de prijs, welke bij verkopen naar Europese landen door het Midden-Oosten gevraagd wordt, belangrijk verlaagd zou kunnen worden, zonder dat dit ongunstige invloe den zou hebben op de verdere ontwikke ling van de productie van ruwe olie in het Midden-Oosten, aldus het rapport. In het rapport worden dc netto-winsten, in 1954 door de Amerikaanse Aramco Oil Company in Saocdi-Arabie gemaakt, ge raamd op ongeveer S 425 millioen bjj een totale productie in dat jaar van 300 mil lioen vaten. Daar ruwe olie verkocht wordt tegen 1-75 per "at, werd een netto-winst op ieder vat verkregen van omstreeks S 1.40, aangezien dc productie kosten sleelits ongeveer 25 uollarcent per vat bedroegen. In het rapport wordt opgemerkt, dat „zo lang het Oostelijke halfrond van het Wes telijke afhankelijk was voor de levering van ruwe olie, verwacht kon worden, dat het Westen enige druk zou uitoefenen bij de vaststelling van de prijzen" „Nu het Oostelijke halfrond zichzelf rnet ruwe olie kan bedruipen, en zelfs ruwe olie naar de v. S. uitvoert, is het duidelijk" aldus het rapport, „dat de voortgezette afhankelijk heid van de prijzen van he: Midden Oos ten van de Amerikaanse niet door vraag en aanbod kan worden verklaard, terwijl ook do beperkte toevloeiing van olie uit het Midden Oosten naar de V. S. het voortbestaan van de prijsKoppeling der twee gebieden niet kan verklaren. Bet rapport beveelt een rr.eer rationele Prijsstructuur aan. Deze structuur zou met name aan twee voorwaarden moeten vol doen. In de eerste plaats zou voor de ver schillende producten een structuur van relatieve prijzen moeten worden vastge steld, waardoor de productie ervan com- Donderdagochtend heeft de Ambassa deur van Pakistan in ons land, mevrouw Liaquat Ali Khan, op de werf van Ver- schure en Co's Scheepswerf en Machine fabriek N.V. te Amsterdam de Grijper- hopper s.d. „Karnafuli" tevmtergelaten, welke bestemd is voor Pakistan. Deze foto geeft het moment weer, waarop de grijperhopper in zijn element glijdt. mercieel zo aantrekkelijk mogelijk zou worden Ten tweede zou men een zoda nige wijze van prijsvaststelling moeten in voeren, dat de niet-geïntegreerde raffina- deurs, die de raffinage niet kunnen sub sidiëren uit de winsten, die zij maken bij de productie van ruwe olie het vervoer of de distributie, met gelijke wapens kun nen strijden tegen de geïntegreerde maat schappijen. Deze doelen zullen volgens het rapport niet bereikt kunnen worden zonder een voorafgaande wijziging van de wjjze van prijsvaststelling voor ruwe olie in het Midden-Oosten. Sprekend over wat het rapport noemt een „juiste prijs" wordt opgemerkt, dat het niet mogelijk is nauwkeuriger te zijn dan te spreken van „een geschikte prijs, die eerlijk is tegenover de belangen van producenten en van verbruikers". Het gevaar bestaat, dat, wanneer de re geringen in de verbruikslanden zich zo af zijdig van deze vraagstukken houder, als voorheen, de vraagstukken onopgelost zul len blijven, totdat de spanningen zo ver zullen zijn toegenomen, dat zij tot een wanordelijke verstoring van de bestaande prijsstructuur zullen leiden. Een stap in de richting van oplossing van deze vraagstukken was belichaamd in het Anglo-Amerikaanse olieverdrag van 1945. waarin uitdrukkelijk de belangen er kend werden van alle regeringen, zowel van die der verbruikslanden als van die der productielanden. Het ontwerpverdrag werd nooit geratificeerd en misschien is de bijzondere wijze van aanpakken, welke het betoogde, thans niet langer geschikt, maar de overgang van omstandigheden van schaarste van olie naar die van olie overvloed. doet opnieuw de vraagstukken rijzen, welke op dat tijdstip reeds werden voorzien. Het secretariaat van de E.C.E. wijst er nadrukkelijk op, dat men net onderzoek niet heeft uitgestrekt tot de prijs voor de verbruiker, aangezien, vooral voor ben zine, de belastingen een zeer grote in vloed hebben op de prijzen, welke voor een groot deel afhankelijk zijn van de in ternationale economische politiek van elk land. Een drietal Amerikaanse oliemaatschap pijen heeft commentaar gegeven op het I door de economische commissie voor Euro pa van de Ver- Naties gepubliceerde rap port over de olieprijzen. De Standard Oil of New Jersey ver klaart, dat dit rapport een aanval vormt op de in het Midden-Oosten werkende oliemaatschappijen en gebaseerd is op on juiste of opzettelijk hiervoor uitgezochte statistische gegeven, getuigend van slecht economisch inzicht en verkeerde logica. Volgens deze maatschappij zijn de onge fundeerde aanklachten en onjuiste conclu sies van het rapport zodanig dat hierdoor de oliemaatschappijen in een verkeerd daglicht komen te staan bij andere rege ringen dan de eigen regeringen der be treffende maatschappijen. Volgens de Standard Oil stuit men bij een vluchtig doorlezen van het rapport reeds op grove fouten. Volgens de Texas Oil Company bevat het rapport een aanbeveling voor een of andere vorm van internationalisatie dei olieindustrie, doch de Texas Oil gelooft in de basisbeginselen van de vrije onderne ming en de concurrentie. De president van de Socony Vacuum Oil Company zei. dat het rapport gener lei nieuwe gegevens bevat. De samenstel lers van het rapport, aldus deze president, geven toe, dat veel van hun conclusies gebaseerd zijn op veronderstellingen en niet op feiten. komen, dat de overheid, volledig op de hoogte met het program, tussen beide komt. In het communiqué protesteert het comité met klem en verontwaardiging tegen het verbod van de burgemeester. Het noemt het verbod een nieuwe aan slag op de vrijheid der Belgen. Het noemt het verder onduldbaar, dat Bel gen, die op waardige wijze uiting wil len geven aan hun mening in de hoofd stad van het land, daarin worden be lemmerd onder het voorwendsel, dat er tegenmanifestaties uit zouden kun nen voortvloeien, welke een groot ge vaar zouden kunnen opleveren voor de openbare orde. De katholieke oud-premier Paul Struye heeft inmiddels de minister van binnenlandse zaken Vermeylen gistermiddag in de Senaat een vraag gesteld over het gewraakte verbod. Struye vroeg zich o.m. af, of de minis ter wellicht geïntervenieerd had bij de burgemeester van Brussel, waarop de minister betoogde, dat het een beledi ging voor burgemeester Vandemeulen- broeck is deze er van te verdenken, gehandeld te hebben op ministeriële aanwijzing. De minister was van oor deel, dat het besluit van de burgemees ter volkomen juist was. „Op alle scholen heeft de C.V.P. manifestaties tegen de regering georganiseerd en zij heeft zich aan een systematische op hitsing van de publieke opinie schul dig gemaakt. Deze tartende houding tegenover de wettige regering maakte tegendemonstraties op 26 Maart tot een zekerheid", aldus meende de minister. De heer Struye repliceerde daarop, dat zijn partij zonder reserve geweld afkeurt. De opschriften die de laatste weken te lezen waren bij sommige demonstraties, kunnen best het werk zijn geweest van agents-provocateurs. Tenslotte herinnerde spr. aan de ge beurtenissen van 1950 (de Konings kwestie), die, naar hij opmerkte, pas recht de triomf van de straat over de wet verzekerden. Voor deze uitlating werd hij luide toegejuicht op de banken der C.V.P. De heer Struye heeft er in zijn be toog ook met nadruk op gewezen, dat de Belgische grondwet aan alle Bel gen het recht geeft op vreedzame wijze te manifesteren. De betoging zou een vreedzaam en kalm karakter hebben gehad, daar stonden de organisatoren borg voor. Men moet thans met spijt en afkeuring constateren, dat de hoofdstad meer en meer een gereser veerd gebied wordt voor bepaalde fracties die behoren tot de partijen, welke thans de parlementaire meer derheid hebben en het beeft er alle schijn van dat de burgers die niet tot die partijen behoren, als tweederangs burgers er zullen worden geweerd. De regering is de vrijheid aan het kneve len. Het grondwettelijk recht der Bel gen om in het openbaar te manifeste ren bestaat voor een groot deel van de Belgen thans niet meer. Toen minister Vermeylen daarop zei dat de omstandigheid dat de organisa toren van de katholieke manifestaties besloten hebben deze ondanks hét ver bod van de burgemeester toch te hou den, van een geestesgesteldheid ge tuigt, die de genomen beslissing vol komen rechtvaardigt, verlieten de C.V.P.'ers onder hatelijke opmerkingen der liberaal-socialistische meerderheid de zaal. De kerk van Faverney (Haute-Saö- ne) heeft men van een infrarode-ver- warmingsinstallatie voorzien. Om het interieur van de kerk niet te storen, werden de twee infraróde-lampen, die een verwarmingsvermogen hebben van 400 m2 gecombineerd met de elec- trische luchters, zodat op het oog na genoeg geen verandering heeft plaats gehad. Naar wij vernemen, zijn gisteren de theeprijzen voor de consument ver jaagd met 6 tot 12 cent per pakje van 100 gram. De theesoort van 1.25 per 100 gram b.v. zal vrij algemeen in prijs worden verlaagd tot 1.15 Op 6 April a.s. hoopt de heer Ch. J. I. M. Weiter zijn 75ste verjaardag te vieren. Ter gelegenheid hiervan wordt op Zater- dag 9 April des namiddags van 3 tot 5 uur in hotel Wittebrug te 's-Gravenhage een feestelijke receptie gehouden. Tijdens deze receptie zal de voorzitter van het huldigingscomité, prof. mr P. S. Gerbran. dy een huldeblijk aanbieden. De Vereniging van Nederlandse Ge meenten heeft zich in een brief gewend tot de minister van Sociale Zaken en Volksgezondheid over de schoolmelkver- strekking. In deze brief wordt gezegd, dat de laatste weken besprekingen van de minister van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening met vertegenwoordi gers van het Centraal Schoolmelkcomité, het Bedrijfschap voor Zuivel en deze vereniging zijn gehouden over de conse quenties van de jongste melkprijsverho ging ten aanzien van de schoolmelkver- strekking. Hierbij werd van gemeente lijke zijde het standpunt ingenomen, dat het niet in het belang van de schoolmelk. verstrekking moet worden geacht, als de bijdrage, die de ouders betalen, een ver hoging zou ondergaan, omdat hiervan een ernstige teruggang van het aantal deelnemende kinderen is te verwachten. Evenmin werd het juist geoordeeld, dat de gemeenten de gevolgen van de kost prijsverhoging van de schoolmelk voor haar rekening zouden moeten nemen, hetgeen overigens ook om financiële re denen voor de gemeenten niet aanvaard baar zou zijn. De besprekingen hebben er toe geleid, dat het Bedrijfschap voor Zuivel zich bereid heeft verklaard ge noemde verhoging voorlopig op te vangen door een subsidie tot een maximum van ƒ0.03 per liter aan de plaatselijke schoolmelkcomité's. r>„__ „„Iannere aan ae thans deeint Deze oplossing is echter, zoals gezegd, I meenten worden gestimuleerd, slechts van voorlopige aard. Het beschik baar gestelde subsidie lijkt tot omstreeks Pasen van dit jaar toereikend te zijn. In verband hiermede is dezer dagen bij de vereniging overleg gepleegd tussen ver tegenwoordigers van een aantal gemeen tebesturen. Men meent dat geen wijziging in de ouderbijdrage moet worden gebracht, die om administratieve redenen, n.l. een verhoging zou ondergaan van ƒ0.05 P°r liter Gezien de aanzienlijke financiële steun, welke de gemeen ten reeds aan de schoolmelkverstrek- king verlenen. wordt het echter evenmin juist geacht de gemeenteklassen met nieuwe uitgaven hiervoor te belasten. De financiële toestand van vele gemeen ten zou dit ook niet toelaten. De Vereniging van Nederlandse Ge meenten bepleit nu, dat ook het Rijk een aandeel neemt in de financiële steunver lening aan dit werk. Op deze wijze zou ook een voorziening kunnen worden ver kregen, welke de financiering van de schoolmelkversitrekking na beëindiging van de extra-subsidiëring door het Be drijfschap voor Zuivel verzekert, zonder dat thans van de ouders of van de ge meenten nieuwe uitgaven behoeven te worden gevraagd. Bovendien zou hier door een verdere gunstige ontwikkeling van de schoolmelkverstrekking ook in andere dan de thans deelnemende ge-

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1955 | | pagina 1