Groeiende angst voor de gevolgen van de atoomwapenen De vagebonddie weggaf Engelsen met nuchtere kijk Hij strooide met diamanten en parels Kou duurt voort Zaterdagse mijmeringen Het nieuwe hart v-te zaterdag 19 maart 1955 PAGINA 3 Zo we de vorige maal geleerden als een Bruno Pontecorvo als een gevaar voor de vrije wereld signaleerden, we willen deze tweede uiteenzetting over de aspecten van een atoomoorlog en van het gebruik van atoomenergie voor vredelievende doeleinden beginnen met te wijzen op een Italiaans geleerde, die van het atoomonderzoek afza omdat hij met zijn geweten in conflict kwam Het was Basetti, lid van de Pauselijke Academie. Door zijn onderzoekingen, vreesde hij, zou hij medewerken aan een alles verwoestende oorlog. Daarom liet hij zijn studie van de kernsplitsing varen. Pas na het einde van de oorlog hervatte hij ze weer, doch met geen ander doel, dan de atoomenergie voor de industrie en dus tot heil van de mensheid aan te wenden. Helaas, alhoewel vele geleerden, ook in de Verenigde Staten, gedurende de afgelopen jaren met klem tegen het aanwenden van de atoom energie in de wapenproductie hebben ge protesteerd, men is er toch toe moeten over gaan. E11 zulks, omdat de vrije wereld be dreigd werd door Sovjet-Rusland, dat dank zij lieden als Bruno Pontecorvo met de Verenigde Staten een wedloop kon aangaan. Zulks met 'n bedoeling, wier aard in Korea, Indo China en thans met Formosa wel heel duidelijk gedemonstreerd wordt. economisch achterlijke gebieden in de rest van de wereld. Dit is een situatie, welke nog enkele jaren geleden ondenkbaar zou zijn geacht. En wij moeten aan dit harde feit werkelijk nog even wem nen. Maar het valt niet te ontken nen Met hun bekende nuchterheid geven de Engelsen zich er reken schap van, zich in elk opzicht te moeten voorbereiden. Zelfs tegen over de onberekenbare en verbijs terende bedreiging van de oorlog met atoomwapenen: geleide projec tielen, atoombommen en waterstof bommen, wenst Engeland het prin cipe van zijn onafhankelijkheid te handhaven. Een parlementslid zei het kort en krachtig: we riskeren liever een atoomoorlog dan ons bij voorbaat te onderwerpen. Zoals men heeft hunnen lezen, beginnen Amerikaanse geleerden thans stelling te vemen tegen de proefnemingen in NevadaZe frezen nadelige gevolgen van de radioactiviteit, welke er door ontwikkeld wordt en die zich in de atmosfeer verspreidt, tot schade fan het menselijke en dierlijke organisme. Intussen, de proef- heming in Nevada, waarover reeds in het kort bericht werd, geschiedde met een geleid projectiel, hetwelk tot de laatste typen behoort. We namen het de vorige maal niet in ons lijstje op. Het '.."i4*1"*"- dat beschreven wordt als een intercontinentale .missile en m de Amerikaanse pers gemakshalve de atoombom zakformaat genoemd wordt. Deze atoombom in zakformaat, ook wel „Baby A-bom" genaamd, heeft „slechts" een explosieve kracht van vijf kiloton, welke ge lijk staat aan vijf duizend ton dy namiet. Naar men eveneens heeft kunnen lezen, werd er een belang rijke proef bij genomen, n.l. het ontwikkelen van een rookgordijn. Dit heeft niet helemaal voldaan. Immers, het beschermt alleen te gen de hitte van de ontploffing, biet tegen de z.g. gammastralen en de daarmede gepaard gaande radio activiteit. En tijdens regenweder biedt het rookgordijn nauwelijks enige bescherming. Maar een spe ciale commissie, ingesteld door de Commissie voor Atoomenergie, Zoekt naar een afdoende bescher ming tegen die vreselijke gamma- stralen. A mmm Feitelijk is West-Europa, wat het practische gebruik van de atoomenergie betreft, een achter lijk gebied geworden en staat het aldus schier op één lijn met de De Verenigde Staten beschikken over waterstofbommen. Volgens deskundigen heeft Sovjet-Rusland wèl A-bommen gemaakt, maar nog geen waterstofbommen Dit menen ze aan de hand van hun controle apparaten met de grootste stellig heid te mogen zeggen. Volgens hen beschikt Sovjet-Rusland intus sen over een soort bom, die het midden houdt tussen een A- en een H-bom. Voor het overige kan elke dag hier verrassingen brengen. Er wordt aan beide kanten hard ge werkt. Zo pas heeft het Ameri kaanse ministerie voor luchtvaart weer onthullingen gedaan over het nieuwste geleide projectiel, de „Falcon", dat voorzien van mecha nische hersen, vijandelijke, met A- bommen geladen bombardements vliegtuigen automatisch kan op sporen en vernietigen. Aan de andere kant zit de Sovjet-Unie vermoedelijk niet stil Observator Voor Christus Eucharisticus Voor moeders en kinderen Bofferds Keuze weer niet goed? En morgen? Harry Prikker. ATLAS projectiel twintig maal sneller dan het geluid Dit ivas cle eerste atoombom, welke door de f' erenigde Staten werd vervaardigd. b' Het is alleen Engeland, dat reusach tige financiële offers brengend, het be sluit nam, tot het aanmaken van water stofbommen over te gaan en het kan dit omdat het nog steeds een wereldmacht is en zijn hulpbronnen overal kan aanbo ren, terwijl het tevens technisch en weten schappelijk, wat het atoomonderzoek en de practische uitwerking ervan betreft, de rest van West Europa ver vooruit is. Het wist reeds geruime tijd, hoe het wa terstofbommen kon vervaardigen. Intussen maakt men zich in Engeland momenteel minder zorgen over de vraag of de Z.g. fall out, die een gebied van tienduizenden vierkante kilometers met ra dio-actieve stoffen vult, werkelijk gevaar lijk voor de mens is of niet, dan wel over de mogelijkheid, of het land in oorlogstijd, wanneer b.v. met één slag Londen zou zijn weggevaagd, nog zal kunnen blijven voortbestaan of liever, dat het daarna nog weerstand Zal kunnen bieden. Het bekende economische weekblad „The Eco nomist" is r.eeds met een reeks raadge vingen te dlen aanzien gekomen, waar van de ondergrond is, dat het regerings systeem en het maatschappelijk bestel in al zijn aspecten gedecentraliseerd zal moe ten worden. Grote opeenhopingen van mensen in de steden zullen moeten wor den tegengegaan en de plaatselijke bestu ren zullen uitgebreide volmachten moe ten krijgen voor het geval, dat het toch altijd nodig blijvencje centrale bestuur uitvalt plm. val MATADOR SPARROW Enkele typen van missilesofwel geleide projectielen, met de baan die ze beschrijven. Dus zelfs de verschrikking van de „fall out" kan de Engelsen niet van hun voor nemen. afhouden, zich in de atoomoorlog schrap te stellen. De „fall out", hiermede duiden de deskundigen de gevolgen aan van atoom-explosies, die b. v. een grote stad als Washington vernietigen, maar te gelijkertijd de enorme rookwolk het lucht ruim insturen, die als de z.g. paddestoel De „Atlas" wordt thans in de fa brieken van Convair in Californië „in se rie" aangemaakt. De chef van de gene rale staf der luchtmacht, generaal Twi- Plng, heeft er enkele bijzonderheden over bekend gemaakt. Dit geleide projectiel zal de snelheid van het geluid twintig De man, die op zo geheimzinnige wijze uit Engeland verdween, dook kort geleden op in Moskou: Bruno Pontecorvo, die atoomgeheimen aan I technisch kunnen, om haar zich te nutte 1 v -,i 1 De maken, ook het Oosten doet dit door het Kremlin Uitleverde. I Sovjet-Rtlsland. hetwelk met behulo van maal overtreffen en een hoogte van dui zend kilometer kunnen bereiken. Het valt op een bepaalde hoogte uiteen, waarna het bovenste stuk verder suist. Voor het overige wordt er rekening mede gehouden, dat men pas in 1960 over een voldoende aantal geleide projectielen type „Atlas" zal .beschikken. Daarom wordt er in de Verenigde Staten op aan gedrongen de productie te versnellen om Sovjet-Rusland vóór te zijn. En ook in En geland wil men deze richting uit Daar is de A-bom en ook de H-bom het ge sprek van de dag. Misschien wel vanwe ge de talrijke publicaties, welke over het brandende probleem zijn gedaan. Het is daarom begrijpelijk, dat van Engeland een protest üuging, als door ons uitvoerig ge meld: de oproep van kardinaal Griffin, het beroep op de Paus, om te bemidde- len. Inderdaad is er alleszins reden tot gro te bekommernis, zo al niet voor het ogen» blik, de dag van vandaag, dan toch voor de komende jaren, die de vervolmaking van de atoomwapenen moeten brengen In Engeland werd er juist dezer dagen op gewezen, dat het atoomtijdperk ver moedelijk van grote betekenis zal zijn, als de industriële revolutie was. Door de technische vooruitgang van het Westen werd de rest van de wereld, vooral in de vorige eeuw, ver op de achtergrond gedrongen. Met zijn vuurwapenen en tech nische uitrusting legde het Westen de rest van de wereld aan zijn voeten en tevens zijn wil op. Het verwierf er ont zaggelijke rijkdommen door en nog is de industriële export van het Westen naar hef Oosten iten enorme betekenis. Door de atoomwapenen en in het al gemeen de wetenschap der kernsplitsing heeft er 'n geweldige en feitelijk nog nau welijks te begrijpen ommekeer plaatsge vonden. Want niet alleen het Westen be schikt over de wetenschap en over het BWSWjB na de oorlog aangetrokken Duitse atoom geleerden en voorts door middel van spi- onnage en overlopers de atoomgeheimen wist te doorgronden. Men heeft het kun nen lezen: het Kremlin stelt aan Rood China atoomwapenen ter beschikking. Straks wordt het 't arsenaal voor heel het Oosten. Hiertegenover staat een Europa, eens het grote bolwerk van de Westerse be schaving, dat hoegenaamd niet over atoomkracht beschikt. Wat op het Euro pese continent buiten Sovjet-Rusland aan atoomonderzoek en kernsplitsing is ge daan, kan slechts als voorbereidend werk worden aangemerkt en het heeft beslist zo goed als niets bijgedragen tot het ge- bruiK van de atoomenergie bij aanvals- Vjl'dedif'nBsrniddelen. Engeland is be- tnfh nn»aC ,d in te hillen- maar j,n i iA nSrijke mate van Amerika afhankelijk, dat ook daar zijn atoomvlieg- g n stationneert, evenals in West Euro- pa. FALL-OUT MIGHT KILL 100% OF POPULATION FALL-OUT MIGHT KILL 50% OF POPULATION FALL-OUT MIGHT KIC2 5-10% OF POPULATION Bbltimor* Wilmington Philadelphia Wat er gebeurt, als Washington door een waterstofbom vernietigd wordt: in het gebied van Washington tot de millioenenstad Philadelphia bestaat de kans, dat honderd procent van de bevolking dodelijk geivond wordt. In tiet gedeelte tussen Philadelphia en Nctv York is zulks met vijftig pet het geval en in New Yorks naaste omgeving loopt van vijf tot tien procent- der bevolking kans, slachtoffer van de door de ontploffing verspreide radioactieve stoffen te worden. Neem me maar meeEen vent als ik hoort in de gevangenis thuis. ik heb niet eens geweten, dat ik millionnair was.--- Dat mompelde ,-Gipi", ofwel Giuseppe Cesani, een hij de politie welbekend burger van de Kashall van Milaan. Milaans „Kashall" is geen replica van de Kashall van Algiers, maar de volksbuurt tussen de Porta Genova en de Porta Ticinese wordt zo genoemd vanwege een goedaardig soort onderwereld, welke er zich verscholen houdt. De leden van deze onderwereld zijn geen messentrekkers, geen revolverhelden. Het merendeel bestaat uit niet al te snuggere zwervers, die van de hand in de tand leven, soms kleine karweitjes doen en menigmaal te lange vingers hebben en hun handen in andermans zakken steken. Gip behoort, tot hen. Zelfs in de koude winternachten slaapt hij in portieken of op een bankje in een plantsoen, als dit tenmiste vrij was. Want vele andere zwervers, voor wie dc Kasbah slechts een oord is, waar ze een goedkoop maal of een glas wijn op de kop kunnen tik ken, doen als Gip. In de nachtasyls moe ten ze toch altijd nog een kleinigheid be-| talen. Ondanks hun lompen trotseren ze; liever de koude Voor het geld, dat ze in het nachtasy] moeten betalen, drin ken ze er nog eentje. Gip staat op de Questura, het hoofd bureau van politie, ingeschreven ais zon der vaste woonplaats. Hij is weieens we gens dronkenschap opgebracht, heeft en- kele malen kleine diefstallen bedreven.1 jl Echter, een beroepsmisdadiger is hij niet. Toen hij op een avond, bij het invallen van de duisternis, met een mede-zwerver langs een auto wandelde, waarvan het portier op een kiertje stond, aarzelde hij even. Maar het koffertje op de voorbank lag er te verleidelijk. Zijn metgezel waar schuwde hem. Gip bad echter honger en hij verlangde naar een glas wijn. En hi.i opende het portier, keek nog even snelj om zich heen en griste het koffertje weg. Zijn metgezel liet hem in de steek, hem nog waarschuwend. Het zou hem nood lottig worden Half verkleumd door de kou en suf van de honger, liep Gip verder, het kof fertje onder een arm gekiemd. Zijn vin gers waren te koud om te proberen, het koffertje open te krijgen. Ten slotte vond hij op weg naar de Kasbah een portiek, waarin wat beschutting was tegen de kou de, wind. Gip wist het koffertje open te krijgen. Hij zag allerlei dingen schitteren. Pessimist Nu is Gip een man, die in de vijftig ja ren van zijn leven nooit geboft heeft, geen veine heeft gehad en altijd de kans tegen zich zag keren. ..Zelfs als hij zich een lot uit een ioterij had weten aan te schaffen, bleek het altijd een niet. Hij was een man voor een trieste film van zwervers. Abbé Pierre in Parijs zou zich over hem ontfermd hebben. Neen, Gip had nooit veel van het leven gekregen. Daardoor was hij pessimistisch van aard geworden. Hij zag alles donker in. En bi] het bekijken van die schitterende din gen kwam hij tot de slotsom: goedkope prullaria, waarvoor ijdele meisjes een paar lire betalen en die in werkelijkheid rtle's waard zijn Maar enfin, misschien kon hij er De man, die twee millioen iveggaf, omdat hij diamanten voor gekleurde steentjes aanzag. iemand mee verleiden, hem een glas wijn aan te bieden en dus stapte Gip de eer ste dc beste kroeg binnen, waar hij en kele bekenden trof. Nu, een hunner wilde voor een paar van die gekleurde steen tjes Gip wel een plezier doen en een glas wijn voor hem betalen. Anderen, die zich reeds aan de wijn te goed hadden gedaan, vonden het wel aardig en ze ruilden glazen wijn voor de goedkope bijouterietjes. Voor een snoer met 135 pa rels, waarvan iedereen natuurlijk direct zag, dat ze vals waren, kreeg hij zowaar een hele liter wijn toegeschoven. Enkele uren later, nadat Gip de ena kroeg in, de andere uit was gegaan, lie pen er op straat mannen met schitteren de ringen, vrouwen met fonkelnieuwe oor bellen en colliers. Maar de meesten ont deden zich er spoedig van, want het ge rucht verspreidde zich weldra, dat ai die dingen echt waren. Er was iemand ge weest, een kenner, die dit bij hoog enEchter zoiets bij laag bezworen en er zelfs flinke be dragen voor geboden had Gip, beneveld door de wijn, maar zon der lire op zak, zocht een plaatsje op een bank in een plantsoentje. Van zijn „buit" had hij zelf slechts een brede ring met n fonkelende steen overgehouden en die aan een vinger geschoven. Op de bank i5? *ds een andere zwerver, die wat inschikte. De volgende ochtend bemerkte Gip, dat zijn „slaapje" verdwenen was ende ring niet meer aan zijn vin ger zat En ondertussen was de politie in actie gekomen. Want een der dames, die door een vereerder met een collier uit Gips koffertje begiftigd was, had dit nog de zelfde avond vol trots laten zien aan een surveillerende agent. En deze had op het bureau, waar hij zojuist, vandaan geko men was, een mededeling gelezen over de diefstal van een koffertje met edel gesteenten en sieraden ter waarde van twee millioen gulden uit de auto van de vertegenwoordiger van een bekende Mi lanese juwelier. De vertegenwoordiger had, alvorens naar huis te rijden, na een vermoeiende tocht langs enkele steden in de omgeving van Milaan, zjjn auto even gestald, om voor z\jn vrouw een doos bonbons te ko pen. Hij was nog geen tien minuten in de winkel geweest, had gedacht, dat het portier goed was dichtgeslagen en auto matisch gesloten, maarhij had de auto even voorbij de winkel neergezet, zodat hij er geen uitzicht meer op had gehad. En in die nauwelijks tien minuten was Gip er langs gekomen en had van de hem geboden gelegenheid gebruik ge maakt. Na zijn ontwaken liep hij een kroeg binnen en daar hoorde hij iemand liit de krant voorlezen, datetc.etc. Hij liet de kroegbaas de politie opbellen, die reeds heel de Kasbah aan het door zoeken was naar onze vagebond. Want de vrouw met het collier had verteld, van wie ze haar pronkstuk gekregen had. De politie stond nu voor de moeilijke taak, de kostbaarheden op te sporen. Dit lukte haar slechts met het collier en en kele ringen en broches, ter waarde van enkele duizenden guldens. De rest was spoorloos in de Kasbah verdwenen. O ja, men had wel zoiets van Gip gekregen, in ruil voor een glas wijn, maar het daar na aan een ander gegeven, een onbeken de. Het was toch niets waard. Sommigen hadden het „prul" ergens laten liggen of het verloren. Waar? Ja.... als je een paar glazen wijn op hebt Gi,p, de vagebond, zit in zak en as. Niet eens zozeer om de door hem be dreven diefstal, want hij is ten slotte een zwerver met lange vingers. Wel ech ter om de kans van zijn leven, die hij verprutste „Een vent als ik hoort in de gevange nis thuis. Wie zo stom is, verdient niet beter Hij mompelde het ook tegen de com missaris van politie, die het hele, trieste verhaal reconstrueren moest en tegen over zich een Gip had, die somberder dan ooit de wereld in keekHet ge val is de sensatie van Milaan geweest, waar de gauwdieverij een ware plaag is. evenals in zovele andere Italiaanse ste den. Men was er dus wel wat gewend. bekend staat. Deze gevolgen zouden zich niet alleen in Washington en omgeving, maar ook tot in Baltimore, Wilmington (de stad waar de Du Pont-munitiefabrei- ken liggen), Philadelphia en New York doen gevoelen. De radio-actieve wolk zou in het gebied van Washington tot Phila delphia, waar millioenen mensen wonen, de totale bevolking uitroeien. In de streek ten Noorden van Philadelphia, halverwege New York, zou nog vijftig procent van de bevolking het slachtoffer worden en in de omgeving van New York zou het aan tal doden onder de bevolking tussen de 5 en 10 pet liggen. Een vernietiging van Londen zou dus ook noodlottige gevolgen hebben voor tal rijke Engelse steden in een straal van bijna tweehonderd kilometer. De radio actieve stofdeeltjes verspreiden zich op grote hoogte, om vervolgens neer te da len op grote afstand van de plaats, waar de atoomexplosie plaatsvond. Nu is door het Amerikaanse ministerie van oorlog vastgesteld, dat de schadelijke gevolgen van de experimenten in Nevada zich tot dusver beperkt hebben tot de uitwerking, welke één X- of wel Roentgenstraal op het menselijk organisme heeft. Er is in tussen geen waarborg, dat andere expe rimenten geen ernstiger gevolgen zullen hebben. En bij 'n echte atoomontploffing is het uiteraard heel anders gesteld Men laat de explosie in Nevada boven op zo hoog mogelijke, stalen torens geschieden, teneinde de radioactieve werking voor de naaste omgeving op te heffen. Zoals bekend mag worden geacht, heb ben de Verenigde Staten lang gewacht met het vervaardigen van de gevreesde waterstofbom. Ten eerste, omdat de des kundigen het te druk hadden met het uit werken van de projecten voor de A-bom men en ten tweede, omdat de experimen ten enorm veel geld kostten. Na 1945, toen de Sovjet-Russen zich op het terrein der kernsplitsing begonnen te bewegen, kregen de betrokken geleerden opdracht aan de H- ofwel waterstofbom te werken. Bij het overlijden van de grote pionier En rico Fermi hebben we in een desbetref fend artikel een ruime plaats aan het verloop der onderzoekingen ingeruimd Aangestipt mag nog wel worden, dat de geleerden het er geruime tijd niet over eens zijn geweest, of de waterstof, in dit geval z.g. zware, die driemaal zo zwaar is als gewone, wel tot ontbranding kon worden gebracht. Zware waterstof wordt ook wel aangeduid als „deuterium" en het heeft enkele jaren geduurd, voordat men langs theoretische weg een beves tigend antwoord had gevonden. Toen kon den de voorbereidingen getroffen worden voor een verdere ontwikkeling. Het werk, in 1945 gestart, vond zijn bekroning in het experiment van Eniwotok, in 1951, waar in de practijk bewezen werd, dat mogelijk was, wat wiskundigen en physi- ci op papier in theorie hadden uitgewerkt Het K.N.M.I. deelt mede: Aan de Noordpool, waar op het ogen blik na een lange Poolnacht de ochtend schemering intreedt, wordt het weer be heerst door een machtig gebied van hoge luchtdruk. Een uitloper van dit maximum strekt zich over Groenland en IJsland naar het Zuiden uit. Aan de flank van deze uitloper stroomt voortdurend bui tengewoon koude lucht »ver de Noorde lijke IJszee naar West-Europa. In deze koude lucht komt een aantal storingen voor, waarvan er een in ons land veel sneeuw gebracht heeft. Van morgen lag er op verschillende plaatsen in ons land ongeveer een decimeter sneeuw, o.a. langs de kust van Holland en in Twenthe. Tijdens opklaringen heeft het vannacht flink gevroren, de laagste temperatuur meldde Eindhoven n.l. min. vijf. In Duitsland, waar het vannacht lange tijd onbewolkt is gebleven, is de tempe ratuur nog belangrijk verder gedaald. Een station aan de Elbe meldde vanmor gen 14, een ander ten Noorden van Ber lijn zelfs 16 graden vorst. De verdere vooruitzichten kunnen niet anders luiden dan aanhouden van het koude weer, waarbij de kans op buien groot blijft. RUIM DRIE millioen studenten en scholieren zullen vandaag, de feestdag van St. Joseph, door de Braziliaanse ste den trekken om propaganda te maken voor het Internationale Eucharistische Congres, dat deze zomer in Rio de Ja neiro wordt gehouden. Morgen zal de jeugd van Rio de Janeiro men ver wacht 200.000 jongens en meisjes in het station van Maracand bijeenkomsten om daar de jeugdbelofte af te leggen in handen van Kardinaal de Barros Ca- mara, de aartsbisschop van Rio. Aan deze manifestatie nemen ook de adelbor sten en cadetten van de militaire oplei dingsscholen deel. Met manifestaties alleen komen we er niet. Doch de plannen der jonge Bra zilianen doen een Rooms hart toch goed. 't Is overigens voor Ds Zandt om kippen vel te krijgen. UNICEFhet kinderfonds van de Ver enigde Naties, zal dit jaar hulp verle nen aan bijna 32 millioen moeders en kinderen, hetgeen SM millioen méér is dan in het voorgaande jaar. Het programma voor dit jaar ver meldt o.m, de inenting van bijna 15 mil lioen kinderen tegen tuberculose. Tot dusver zijn door teams van het Kinder fonds reeds 1^3,5 millioen kinderen in 58 verschillende landen tegen tuberculose ingeënt. Zo moet het gaan, Nationaal en inter nationaal op de bres staan. De helpende hand moet vandaag overal worden ge vonden. HET IS niet nieuw, dat bij het P.T.T.- bedrijf bijzondere dienstprestaties wer den beloond door het toekennen van een extra periodieke verhoging. Men kan zo men dit wil spreken van een vorm van prestatie-beloning. Het bezwaar tegen die bestaansvorm was, dat degenen die het mammum sala ris genoten van de loonschaal waarin ze ingedeeld waren, geen extra beloning konden ontvangen. In 1951f heeft men gepoogd een oplos sing te vinden en wèl door het toeken nen van een gratificatie in die gevallen, waar anders een extra periodieke ver hoging op haar plaats zou zijn geweest. Dat is tenminste werk. Dat navolging kan verdienen. HELAAS-moeten wij constateren, dat zowel op onze ledenvergaderingen als in brieven, welke ons bereiken, bezwaren gemaakt worden tegen het toekennen van deze gratificaties, met name bezwa ren naar voren komen omtrent de keuze, welke de bedrijfsleiding gedaan heeft uit het personeel, dat voor een dergelijke gratificatie in aanmerking kwam. Aldus lazen wij in de ,JKABO Post". En het orgaan vervolgt: Wij willen gaarne on derschrijven, dat de beoordeling wie voor een dergelijke gratificatie in aanmerking moet komen, altijd een moeilijke zaak blijft, die, hoe overwogen en gewetens vol deze beoordeling ook wordt gedaan, tevredenen, maar ook teleur gestelden zal opleveren. Het beoordelen blijft echter mensenwerk en wij sporen daarom de beoordelaars aan voorzichtig in hun oor dcel te zijn en wekken het personeel op bij het beoordelen van de juiste toeken ning ook vooral niet de objectiviteit uit het oog te verliezen. Dat schijnt overigens vandaag een hele puzzle te zijn. MORGEN is het weer Zondag. Zondag- Laetare nog wel. Op deze dag van blijd schap nu eens flink voor de dag komen ten bate van de nieuwe kerken. We zijn immers kinderen der belofte. Ge zult er niet armer van worden. Werden zelfs de broden niet vermenigvuldigd f Honderd voudig komt alles terug. Voor de rest een Laetare-Zondag met het onmiddellijk te herkennen vredige gelaat van iemand, die zijn tijd van brood en vis kan afwach ten. De Heer zal immers in alles voor zien! joen; blank zullen ze worden als Een blindgeborene wordt ziende. Eliseus vermilja wekt de zoon van de Sunamietische vrouw wol. Ik zal op U rein water sprenkelen van rt verkrijgt de herrijzenis en ge zult gereinigd worden. Ik zal u een van de zoon ener weduwe, Lazarus komt nieuw hart geven, een nieuwe geest lea- gezond uit zijn graf naar buiten. Dit zijn gen in uw binnenste en het stenen hart zo enkele feiten van lichamelijke genezing wegnemen. En ik zal maken dat ge in in de liturgie van een week. Stuk voor mijn geboden wandelt en mijn rechten stuk bewijzen van Gods goedheid en onderhoudt liefde. Maar als Hij op deze wijze reeds wel- ka^Phef u"! dergKf£ke uitspraken willendheid betoont, hoeveel te meer verblijden, al mogen moet Hem dan zijn gelegen aan het leven wi1din„ V'rag0n °m €en heilige toe van de ziel met eeuwigheidswaarde. 3^g' °Pfr*t de a"ds,e. neigingen ver- Ook in dit opzicht verschaffen de mis. hemelse gemakkelijker naar het officies aanmoedigende en bemoedigende D H 5 8 ,pe" worde, vingerwijzingen. Want wanneer de Heer Wmim» h behagen 111 er" vertoornd is over de zonden van het we„ t"' °P vertrou- uitverkoren volk „dat hard van nek is" „"L „ln.zl? te vergrammen doch en dat volk voornemens is te verdelgen nnl_ r]n e. k. van berouw opdat we begint Mozes een krachtig pleidooi. En 01 roostln® mogen genieten, hij wint. Want de Heer liet zich verbidden Dat verblinden en doden naar de ziel Zo lezen we in boek „Exodus", om het zicb realiseren, wat hun lot zal zijn bij kwaad niet te doen, dat hij tegen Zijn volharding in onverschilligheid, voor de volk had uitgesproken. zwakken van goede wil is de voorraad We krijgen in de volgende week ook barmhartigheid onuitputtelijk. Zijn genade een reeks leefregels te lezen om niet in is ons allen genoeg. de duisternis te wandelen. En daarom: dorstigen komt naar de wa- Want aldus zijn de vermaningen: teren. En op de gepaste tijd zult ge ver- Neem het boze van uw gedachten weg hoord worden; op de dag van heil zal Hij houd op kwaad te doen. Zoek gerechtig- ons bijstaan. heid en leer we] te doen. Al waren uw El.L ifficie brengt een schep vertrouwen ^t zunilennze worden °Z1Jn l"1® S"6eUW f in w dikwijls 20 naar de ziel moedeloze wit zuilen ze worden; en al waren ze als tijd.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1955 | | pagina 3