Vijfde Amsterdamse Huishoud beurs geopend Aannemers mogen architect niet boycotten De jongste grand couturier Strasser terug in W.-Duitsland Mama wordt opgevoed met melk meer f°««wArtkan Zwakke luchtpijpen Hubert de Givenchy showt in Amsterdam w Niet alleen voor dames, maar ook voor heren Gemeente Grootegast in gelijk gesteld PAGINA 1 ZATERDAG 19 MAART 1955 Bettina geheel in het orlon gestoken. Tot zelfs haar handtasje is van deze nieuwe stof. Modellen van Hubert de Givenchy Witte taffetas cocktailjapon met zwarte noppen. Model Hubert de Givenchy LEIDER VAN HET „ZWARTE FRONT" mogelijkheden: buiten de strijd blijven of zo veel mogelijk profiteren!" ROMAN VAN LO JVILSDORF ^jflt "Tl f| J NEEM PER MAN 6 (Van onze Amsterdamse redactie) De v(jfdc Huishoudbeurs na de oorlog is gisteren in het RAI-gebouw door mevr. B. Kortekaas-Dcn Haan, presidente van de Nederlandse Huishoudraad, geopend. Hoewel de expositie zo ongeveer samen valt met de Jaarbeurs, hebben toch 142 standhouders een keur van artikelen bij een weten te brengen. Voor het eerst heeft men op deze beurs, waarop de half miilioenste na-oorlogse bezoeker wordt verwacht, ook aan de man gedacht. V oor hem is er een speciale hercnhobbyhock. waar hg naar hartelust kan hengelen en waar hij tal van vis- en andere sporl- demonstratics mag bijwonen. Hij kan zich ook vermaken bij lezingen met films en wedstrijden. Niet alleen de heren maar ook de dames zullen zich ongetwijfeld s i r- gapen aan de prachtige zeilboten, die ten getale van meer dan tien stuks <u 1 er in de zaal staan opgesteld. Evenals andere jaren z«n er op deze Huishoudbeurs ook weer modeshows en films. Een show op heel ander gebied Is de Diepzee-Wonder- show, waar de bezoeker „op de bodem van een fluoriscerende oceaankan ron - lopen. Behalve uitgebreide reeksen van ver beterde huishoudelijke apparaten zijn er op de tentoonstelling natuurlijk ook nieuwtjes te ontdekken. Zo zagen wij op klapbare rijdende dientafeltjes van samen geperst geïmpregneerd beukenhout, dat kras-, vlek- en brandvrij en hitte-, water en zuurbestendig is. De heer Hollander, de Amerikaanse uitvinder van „Furclean" een metihode om gedragen bont weer als nieuw te maken, is speciaal naar ons land overgekomen om een demonstratiestand te openen De Nederlandse huisvrouw be. hoeft geen taai vlees meer op tafel te zetten wanneer zij het nieuwe product Lenor' gebruikt. Met een busje van 85 gram van dit preparaat kan zij 15 kg vlees mals maken. Een goedkope en practische vloerwrijver van 'n bepaald soort schuim- stof lijkt ons erg practisch, evenals di sooger", een boenveger welke o.m. de dweil vervangt, een apparaat dat op de Uitvindersbeurs al de aandacht trok. Nieuwe robot Tornado toont in een aardige gefotogra feerde keukenstand een gegalvaniseerd droogrek, dat niet roesten kan en elders kan men een verbeterd electriseh mas sage-apparaat zien. Er is voorts een nieuwe robot, „Kobold" genaamd, die van onbreekbaar perion vervaardigd is en op vele manieren gebruikt kan yorden. Een grote schoenenfabrikant showt zijn schoe nen door een „tóvervenster": het publiek ziet alleen maar de voeten van de manne quin. Op de tentoonstelling zijn ook stands van de verkeerspolitie, van de vereniging „De Zondagsschilders", waarvan de leden staaltjes van hun beeldend kunnen laten zien. van de vereniging „De Siervogel" van de propagandastichting Consumptie aardappelen en van de commissie Huis houdelijke en Gezinsvoorlichting, die o.a. een decoratief opgemaakte „5 Mei-tafel laat zien. Blindengeleidehond over gedragen Gisteravond werd ter gelegenheid van het eerste lustrum door de directie aan het Blindegeleidenhondenfonds een ge leidehond aangeboden, Tinei genaamd naar de dochtertjes Tiny en Nelly van de directeur, de heer Blokker. De meeste van de bij dit fonds aangesloten blinden woonden de overdracht bij. Andere „eve nementen" zijn Zondagmiddag de uitrei king der prijzen van het Huishoudbeurs- Klaverjastournooi ten bate van het Rode Kruis, waaraan meer dan 3000 Amster dammers hebben deelgenomen: Dinsdag avond de hudiging van Paul Ostra ter gelegenheid van diens dertigjarig toneel- jubileum; Woensdagmidag een kinder voorstelling van „Bulletje en Bonestaak"; Woensdagavond een ontvangst van het jongste en oudste Amsterdamse bruids paar en Zaterdagavond de uitslag van de filmwedstrijd; „Wie lijkt op deze sterren?" De gemeente Grootegast is door de pre sident van de Groninger Rechtbank in het gelijk gesteld. Het is de bouwvak patroons in de provincie Groningen, ver enigd in de Stichting Provinciaal Bestuur, verboden de gemeentearchitect van Groo tegast. de heer J. Gelderloos, te boycot ten, welk hoycot al enige tijd duurde, tot groot nadeel van de gemeente Groote- gas;. Het conflict is ontstaan eind Juli, toen de laagste inschrijver gepasseerd werd. Toen omtrent de motieven, hiervoor geen opheldering of overeenkomst kon wor den bereikt, nam het Provinciaal Bestuur het besluit van volledige boycot van deze gemeente-architect gedurende een jaar. De gemeente Grootegast achtte de boycot onrechtmatig en voelde zich gedupeerd. Bij kort geding vorderde zij intrekking van de boycot en het nalaten van alle handelingen, die aannemers kunnen be lemmeren vrijelijk in te schrijven op aanbestedingen onder architectuur van de heer Geiderloos, zulks onder vaststel ling van 1000,— per overtreding. De president van de rechtbank te Gro ningen wees deze vordering toe en ge lastte het Provinciaal Bestuur de boyCot- maatregelen binnen twee maal 24 uur in ti trekken. In de overwegingen werd .i.m. opgemerkt, dat door het Provinciaal Bestuur alle grenzen van betamelijkheid, zowel tegenover architect als gemeente, overschreden waren. (Advertentie) Vatbaar voor tocht er» vocht? Niet nodig de hele winter te hoesten! Neem bijdemmste klacht de snelwerkende, ver zachtende, slijm oplossende SIROOP) De tijd breekt weer aan waarop de couturiers hun collecties of liever gezegd een gedeelte daarvan naar het buitenland zenden daar de Parijse klanten haar haast allen gezien hebben. Zo toont Hubert de Givenchy vandaag en morgen zijn collectie in Amsterdam. Stellig komt Jacky, de mannequin van zijn „cabine" die op het ogenblik het meeste suc ces heeft, mee. Wie Hubert de Given chy voor het eerst ziet, veronderstelt met een grondbezitter te doen te hebben die een paarden- stoeterij en een honden kennel nodig heeft om het leven genoegelijk te vinden. Geen ogenblik zoekt men achter deze breedgeschouderde kolos die meer dan twee meter lang is, dat hij ijle, tere bloemen tot een bouquet schikt en met oneindig geduld stoffen plooit en drapeert. De Givenchy }s pas acht en twintig. In. 1927 werd hij te Beauvais ge boren waar de iamilie van zijn moeder sinds verscheidene geslachten woonde. Zijn vader is ,uit het Noorden. Bij Ryssel liggen wel drie dorper1 die Givenchy heten. Toen hij drie jaar was verloor hij zijn vader en ver huisde zijn moeder v-eer naar haar geboorteplaats Beauvais. Zijn grootvader was daar administrateur van de school van Wand tapijten. Zo groeide Hu- bert op in een kring die geheel opging in Schone Kunsten. Geen wonder dan ook dat hij niets van de rechtsstudie wilde we ten maar zich in liet schrijven aan de Ecole des Beaux Arts. Maar daar hield hij het toch niet lang uit e" kwam als modelist bij Piguet terecht. Kort daar na verwisselde hij Piguet voor Fath om uiteindelijk bij Schiaparelli de leiding van de „Boutique" op zich te nemen. Meer dan in enig ander couturehuis kon hij daar zijn fantasie de vrije teu gel laten. „Schiap" toch had grotendeels naam ge- maakt door tal van bui tenissigheden die ze in haar collectie wist te stoppen. Deze amuseer den de Frangaises maar hadden het meeste succes bij de Arnerikaansen. Givenchy ontwierp hier zijn eerste blouses, zijn cardigan-japonnen, de separates" die toen al evenveel succes in Ame rika hadden als nu. Hij durfde het stoute stuk aan op vier en twin tigjarige leeftijd voor zich zelf te beginnen. Bo vendien deed hij dit niet in het stadsgedeelte waar de meeste couturezaken te vinden zijn, maar in de buurt van het park Monceau, in een afgrijse lijk bruingeverfd, quasi Gothisch huis, dat eens de residentie was van de chocoladekoning Menier. In de grote muziekzaal waar eens Menier zijn gasten op concerten ver gastte, werdt nu iedere middag een uitdagend jonge couture-collectie getoond. Maar zelfs Givenchy met al zijn goede smaak en vindingrijkheid heef! geen kans gezien van deze onmogelijke zaai iets be hoorlijks te maken. Het enige wat hij kon doen was de chocoladeverf achter gordijnen te ver stoppen. Zonder vee) geld begon hij zijn eerste collectie en hij durfde het aan deze van simpel wit katoen te maken, het katoen waar onze grootmoeders or dentelijk ondergoed van maakten en niet de prach tige kwaliteit die nu in de mode is. Zijn katoenen blouses en rokken verbaasden dan ook het verwende Parijse publiek, dat be koord werd door de mo dellen en enthousiast d° jonge couturier toejuich te. Maar dat was toch nog niets vergeleken bij het sucies wat de Ameri kaanse pers Givenchy be zorgde' Bettina, de eerste man nequin van Fath, werd ook bij Givenchy „man nequin vedette" en daar ze een toilet weet te dra gen als geen ander, droeg ze er veel toe bij hem in een enkel seizoen bekend en beroemd te maken. Sindsdien zijn drie jaar verlopen, het succes is blijvend gebleken en Givenchy is dit niet naar het 'hoofd gestegen. Hij is dezelfde harde werker gebleven die hij was. Van 's morgens vroeg tot diep in de nacht is hij aan de gang en, hij is niet voor niets uit het Noorden, hij houdt het oog op alles, niets ontgaat hem. Behalve de grote col lectie die altijd vol ver rassingen zit, heeft hij een „Boutique" die tot óe beste van Parijs gerekend Otto Strasser, eens Hitler's naaste medewerker, later diens tegenstander, is Vrijdag na 22 jaar in ballingschap te hebben geleefd op het vliegveld Frank fort aangekomen. De ontroering van deze terugkomst-na-jaren was niet zo groot, of Strasser zag een paar minuten na aankomst reeds kans zijn belang rijke mening over het Duitse vraag stuk te etaleren: „onafhankelijkheid" en „hereniging van de Memel tot de Saar". „Duitsland zelf kan geen oorlog j voorkomen of beginnen. Indien er toch ;an worden. Dit seizoen oorlog komt heeft het. slechts twee heeft hij daar een twin- ligtal jumpers, blouses cn rokken van Orlon aan toegevoegd, het orlon dal zoals het heet een fantas- tise toekomst tegemoet gaat ert het nylon binnen niet al te lange tijd tot een „ouderwetse" stof zal maken. Zover zijn we echter nog. niet, op het ogenblik tekent Givenchy zelf 80% van de bedrukte stoffen die hij voor zijn collectie gebruikt.' Dit alleen al maakt haar tot iets heel bijzonders. DINY K-W Strasser zeide zich een Duitsland te wensen, dat „onafhankelijk is zowel van het Kremlin als van Wallstreet". West-Duitsland noemde hij een „Ame rikaans protectoraat" en Oost-Duits- land een „Russische kolonie". Hij zou een politiek van gewapende neutrali teit voorstaan tussen Oost en West, zoals Zweden en Zwitserland. Met na druk verklaarde hij, dat hij zich niet candidaat zou stellen voor de Bonds dag, „De Amerikanen kunnen met ons doen wat zij willen, maar zij kunnen ons niet dwingen 500.000 man op de been te brengen", zo zei hij sprekend over de herbewapening binnen de Westeuropese Unie en om zijn gezag in deze te laten uitkomen, verklaarde hij nadrukkelijk, dat hij in de Eerste Wereldoorlog vier jaar aan het front had gevochten. „Dit is meer dan dr Adenauer en de meesten van zijn mi nisters kunnen zeggen." Strasser was een der eerste mede werkers van Hitier. Later was hij lei der van het „Zwarte Front", de or ganisatie die zich van de nationaal- socialisten afscheidde, kort voord?' Hitier aan de macht kwam. Toen M het na 1933 met Hitier aan de stok kreeg, emigreerde hij naar Canada No jaren vergeefse pogingen te hebben gedaan om in West-Duitsland te wor den toegelaten, werd hij vorig jaar door een Westduitse rechtbank in het gelijk gesteld, waarop de bondsrege ring wel een paspoort moest verstrek ken. Zijn terugkeer noemde hij een overwinning op „het onzalige bond genootschap van Hitier, Morgenthau en Adenauer". Strasser gaat, volgens zijn zeggen, eerst een rondreis door de Bondsrepu bliek en West-Berlijn maken en hoopt daarna, oyer vijf of zes maanden, meer over zijn politieke plannen te kunnen zeggen. Geautoriseerde vertaling door F. van Velsen 12) In haar compartiment teruggekeerd zag Oliva dat de toebereidselen voor de nachtrust daar reeds getroffen waren. De sneeuwwit gedekte bedden noodden verlokkend tot rust. Het verheugde Oliva, dat haar reisgenote nog in de restaura tie-wagen was en zij haastte zich, haar reiscostuum uit te trekken en in een pyama te glijden, vóór de oude dame terug kwam. Met een tevreden zuchtje strekte zij zich op een der bedden uit, nadat zij haar kleine luchtkussen te voorschijn had gehaald, waarmede zij haar ligging aanmerkelijk veraangenaam de. De lamp aan het plafond was ge temperd en dus niet hinderlijk. Oliva her innerde zich slechts zeer vaag dat de deur werd opengeschoven en Lize Froheim bin nenkwam. Daarna was zij ingeslapen, on danks de vreemde omgeving, het onge wone schudden en het feit, dat een twee de, geheel vreemde persoon zich bij haar in dit nauwe verblijf bevond Het zal zo ongeveer vijf uur in de morgen zijn geweest, toen zij plotseling ontwaakte. Het duurde een ogenblik vóór zij wist, waar zij was en enigszins ver schrikt naar de eigenaardige geluiden luisterde, die haar hadden gewekt. Wel dra waren haar ogen aan het halfduister gewend en onderscheidde ze Lize Fro heim tegenover zich. Ze lag, met haar mond open, op haar rug en de vriende lijke dame snorkte er zo onverstoorbaar op los en zag er zo oerkomisch uit, dat Oliva het had kunnen uitproesten van het lachen. Hare Hoogheid leverde geen aesthe- tische aanblik op, dat moet gezegd. Maar het eenvoudige en natuurlijke feit, dat zij zo behaaglijk snorkte, was niette min zeer leerzaam voor hen, dia willen leren: Wij zijn allen slechts mensen. HOOFDSTUK IX Na het vertrek van mevrouw Oliva von Belamy heerste er in de kleine huishou ding van de jonge kunstenares een wel dadige rust. Niet, dat de gast zo bijzon der druk was geweest, maar iedereen weet, dat er mensen zijn, wier aanwezig heid'alleen al voldoende is, om de zenu- wen van de omgevng te doen trllen. En tot die soort behoorde ook Oliva. Resi zat nu 's middags weer met haar breikous bij het kamermeisje en verhaal de de oude, eeuwig-nieuwe geschiedenis van haar eerste en enige liefde, waaraan op zo dramatische wijze een einde was gekomen. En Anny was een jong ding, dat graag naar liefdesgeschiedenissen, al waren zij dan ook reeds lang in rook op gegaan, 'luisterde, en ze met ademloze aandacht volgde. De afschrikwekkende moraal, die Resi hieraan trachtte te verbinden namelijk, dat men mannen over het algemeén niet mag vertrouwen kon het jonge meisje er niet in ont dekken. De gene, die Anny op het oog had, o, die was heel anders.. Dat is „die ene" immers altijd! Bij Bella had het vertrek van haar moe der gemengde gevoelens opgewekt. Er was haar een last van de schouders genomen en toch voelde zij zich niet ver licht. De rollen waren verwisseld en zij maakte zich nu bezorgd, hoe Oliva zich in een vreemd land zou redden. Bovendien vond zij, dat Virgilius zich. geheel tegen zijn aard in, bijzonder on verschillig aanstelde. Ik zou graag willen weten, wat er met mama en jou aan de hand is ge weest je doet alsof ik een klein meisje ben, dat men niet kan vertrouwen. Je be grijpt toch zeker wel, dat mijn onge rustheid daar niet beter op wordt. Onwillekeurig moest Pretorius lachen. Arme meid - wat baart de vorige gene ratie je toch een zorgen! Nu, wat mij be treft wil ik open kaart met je spelen. Ja. ik heb inderdaad een onderhoud met je inpeder gehad. En wij hebben onze vriend schapsbetrekkingen verbroken dat is alles, voegde hij er ernstig bij. Virgilius! Bella 'was opgesprongen en naar hem toegelopen; ze greep hem bij z'n schouders en beproefde hem heen en weer te schudden. Zij was lijkbleek geworden. Zij zalen samen na de lunch in de stu deerkamer en hun gesprek was tot aan deze onverwachte wending niet zeer inte ressant geweest. Zij hadden over het weer gesproken, over het tegenwoordige en in toekomst en hoe het in Wenen en aan de Riviera van invloed zou kunnen zijn. Zo gaat het altijd als er gewichtige beslissingen in de lucht hangen, als ge beurtenissen moeten opgehelderd worden en men aarzelt, omdat men niet weet, hoe met de uiteenzettingen te beginnen. Tot Bella het niet meer uit kon houden, En nu had zij een antwoord ontvangen, waarop zij in het geheel niet was voor bereid Te veel in haar eigen levensbe langen verdiept, had zij gemeend, dat het uitsluitend om haar persoon ging. Nu kwam zij tot de overtuiging, dat haar eigen aangelegenheid een zaak van on dergeschikt belang was en dat er veel meer op het spel stond dan de datum van haar bruiloft. Als ik je niet zo goed kende, Virgilius, zou ik aan minder fijn- gevoelde scherts denken. Of misschien, dat je aan mama's woorden een te grote betekenis geeft. Zij is er nog al gauw bij. om een besliste toon aan te nemen Enige ogenblikken zweeg Pretorius; toen zei hij langzaam: De beslissende breuk ging van mij uit, Bella. Virgilius! Met bedroefde ogen knikte hij haar toe: Nietwaar, beste meid, verdere ver klaringen schenk je mij wel. Zonder dat zal het je wel duidelijk zijn, wat het voor mij betekent, hé? Ik ben niet jong ge noeg meer om te geloven, dat vuur en water zich met succes verenigen. Al die jaren heb ik steeds nog hoop gehad. Hoop, dat er tenminste nog een laat ge luk voor ons zou zijn weggelegd wel een herfstgeluk, maar toch in ieder ge val geluk Want zij was de enige vrouw met wie ik het begrip „geluk" kon ver binden, Bella. Het is vreemd en misschien wonderlijk, dat ik er toe kom, dat alles aan jou toe te vertrouwen. Maar lit weet dat jij mij begrijpt. Strak keek Bella voor zich uit. Het kostte haar moeite het gehoorde te ver werken. Het is zo moeilijk om vast te stel len of het bij haar achterlijkheid, of gren zeloos egoisme is, zei ze zacht, alsof zij bij zichzelf sprak. Pretorius verstond wat ze zei. Allebei. i Wat moet er nu' gebeuren? Hij haalde zijn schouders op. Ik heb duidelijke instruc ties: Oliva ik bedoel je moeder verlangde dat ik mijn func tie als beheerder van haar vermogen zou neerleggen, of, beter gezegd, haar in han den zou geven. Wat een onzin! barstte Bella los. Och waarom eigenlijk niet? Het is haar goed recht. En wanneer zij er vol doende mede op de hoogte is, kan ern stige arbeid haar slechts ten goede ko men. Dat beuzelachtige leven van niets doen en alles pasklaar vinden, waar zij nu aan gewoon is geraakt, was voor zo'n moeilijk karakter als het hare slechts een rem voor haar ontwikkeling. Ik voor mij stel er mij veel van voor, wanneer zij leert begrijpen, dat de dingen in deze wereld zo maar niet vanzelf gaan.. Anders is het met de zuiver persoonlij ke kant van deze aangelegenheid. Heeft zij je zo zwaar beledigd, Vir gilius, dat je haar niet vergeven kunt? vroeg zij haperend. Hij schudde zijn hoofd. De oorzaak ligt dieper Bella ik kan eenvoudig niet meer. Naarmate de hoop op verandering van haar aard verdween, moest ik ook inzien, dat ik mijn wensen diende te be graven ik hield van je moeder, Bella. Daarmede vertelde hij het meisje niets nieuws. Want zij was overtuigd, dat haar moeder onbewust zo innig aan Virgilius was gehecht, als haar passieve natuur maar enigszins toeliet. Het ging er nu echter om, hoe Oliva de schok van deze breuk zou doorstaan. En dat zei Bella haar oude vriend ronduit. Zij beweerde niet, haar moeder zo goed te kennen, dat ze onfeilbare conclusies kon trekken. Maar besloot zij haar uit eenzetting, misschien beleven wij alle bei nog een verrassing. cO0edi2 de Weinig vermoedde zij, L°e spoeaig ae oplossing van het raadsel zou komen, hoe- Pretorius schudde echter het i1®"10' Neen, er viel niets meer te dingen té Daarna begonnen zij oyer de agen te praten, die Bella onmiddellijk aangingen en Robert Ellegarde. Bella vertelde hem, £aLfmoeder hè^ of8 bij haar aanstaande schoonmoeder het of ficiële bezoek ter kennismaking zou rilt8' gen en dat zij in het vooruitzicht daar van reeds plankenkoorts had. Pretorius moest lachen. Dat kun je nnj. met wijs maken. Iemand van jouw uiter lijk en geestesgaven komt, ziet en over wint, dat kan niet missen. Zo, eindelijk eens een c°jnpliment, mijnheer de ex-voogd. Maar i'k be:n er trots op hoor. Een ding ,ec Virgilius Zonder jou zou ik al die eigenschappen niet verkregen hebben. ben Je levens: lang dank verschuldigd en miJ een groot genoegen doen, alsie dat kon bewijzen. Dus, VirgülUS* °esc"ik naar believen over mij. u - Beste kleine meid, glimlachte hij ontroerd, hoe wil je een oude versieten wagen op gang brengen? Laten wij bij dit beeld blijven Twee paarden trekken dubbel ®ls ®e9: Wat je misschien alleen niet klaar speelt dat kunnen wij met vereende krachten tenminste beproeven. Heb je al een plan de campagne? informeerde Pretorius, meer om haar niet te ontmoedigen in haar vurige hulpvaar digheid, dan omdat hij zich er werkelijk iets van voorstelde, heb je a' een zoge naamde rode draad? Als jij eens naar Nizza gmg, zeg. stelde zij peinzend voor. Je bent immers zo op verrassingen gesteld is ner niet. De oude romantiek waart dus nog rond in de harten en begrippen van de moderne jeugd. Wat zou die laten wij het maar zo noemen verrassing voor nut kunnen hebben? Laten wij maar afwachten wat zij schrijft. Ik moet eerlijk zeggen, dat ik op hoogspanning sta en ook enigszins °"ge- Vust ben, hoe zij het in dat vreemde land stelt. In verband met haar berichten nen wij dan onze maatregelen nemen. Maar één ding Virgilius, en smekend vat- te ze zijn hand, één ding moet je mij be loven je moet ons niet verlaten, Vir gilius neen, dat zul je met doen he? En tranen welden in haar ogen. Beste meid, je zult mij altijd op mijn post vinden, altijd, verzekerde hij haar aangedaan. Dan is alles goed. Zo nu stuur ik je weg. Ik moet toilet gaan maken; R°b- by zal dadelijk wel toeteren, dus Ik heb haast en vanavond moet ik bovendien spe len. En dan eerst dat officiële bezoek. Je ziet dus, dat ik ook al zorgen heb! be sloot zij lachend. Pretorius keek op de pendule en sprong op. Allemachtig, ik had er geen idee van dat het al zo laat was. Neem mij niet kwalijk, dat ik je zo lang heb opgehou den. En-eh-hoe gaat het vanavond na de voorstelling? Heb je met je allerliefste al een afspraak gemaakt, of heb je me nog iets te bevelen? Ik zou graag hebben, dat je met ons ging dineren, dat heb ik tenminste met Robby afgesproken. Wij willen niet samen alleen gezien worden, zolang het niet of ficieel is, begrijp je. Het moet voor de belanghebbenden een verrassing zijn. Nu tot vanavond dan! en hij ging neuriënd de kamer uit. Bella floot echter een deuntje, als een straatjongen en haastte zich naar haar kleedkamer. Wat was de wereld toch mooi V toch heerlijk mooi ondanks alles... Ik wou, dat die tijd 'van geheimzin nig doen maar voorbij was, knorde de jónge bruigom. Wat zegt je gewezen voogd ervan? Daarover zullen we later praten. Hij Maar toen de volgende dag aanbrak en de heldere zonnegloed, ondanks een scherpe noordoostelijke wind zo heerlijk koesterde, begon Oliva's besluit te wanke len. Wat zou het in Wenen eigenlijk voor In de Schouwburg werd gemompeld gefluisterd. Geen mens wist iets. Niemand had redenen kunnen aanvoeren, hoe en waarom maar er hing iets in de lucht. Op zekere dag ging het praatje, dat Ara bella Lamy en de directeur en men wisselde blikken van verstandhouding en lachte geheimzinnig Er was maar een kleinigheidje nodig ge weest, om voldoende stof tot praatjes te leveren. Juffrouw Lamy, of u bij de directeur op het kantoor wilt komen! verzocht de secretaris, toen Bella juist was binnen gekomen. Bella was op de repetities steeds zeer correct en stelde zich in het geheel nie door haar houding of manieren boven de mindere krachten. Zij kreeg een kleur en haastte zich na een knikje tot haar colle ga's de gang in, klopte aan, sprong bin nen en sloot de deur achter zich. Binnen komen zonder te kloppen zou verdacht lijken Want, wanneer iemand en spe ciaal een dame bij de directeur ontbo den wordt, dan eist de traditie, dat zij eerst min of meer verschrikt doet en daar na even iets voor de spiegel in orde brengt. Zodra zij binnen was, riep Ellegarde; Maar lieveling, jij behoeft niet te kloppen! Ere wie ere toekomt, lachte zij en dan volgde een hartelijke begroeting, zo als dat bij verloofden te doen gebruike lijk is. Daarna begonnen zij zakelijk te spre ken. Het betrof een gastrol van Bella voor het nieuwe stuk in een andere schouwburg, waardoor het hele repertoire veranderd moest worden. Ik heb veel zin, u geen toestemming te geven, juffrouw Lamy, verklaarde hij met gefronst voorhoofd. Het stuit mij te gen de borst, dat ik je in geen drie volle dagen te zien krijg. Ja, maar je moet bedenken, dat ik reclame maak voor de directie Ellegarde Dat betekent toch zeker Iets, niet? O jou kleine leugenaarster. Bij jou gaat het enkel om eigenbelang. De men iën zullen zeggen; zoiets als Arabella Lamy te zien geeft, hebben wij in lange tijd niet gehad. En wat is zij buitenge woon mooi! Er klonk een bel en dat was het sein voor de directeur, dat de repetitie aan stonds zou beginnen. Wij moeten aan de slag, zuchtte i hij. na zijn liefste hartelijk omhelsd te heb ben. Bella vond het beter, dat zij niet samen zouden gaan. is diep in een privé aangelegenheid ge- j verandering teweeg brengen wanneer zij i for-iirrlz-sim m V Hnnaetone qnii \/i r»fT i 1 111 o naar» wikke ld. Je moet de hartelijke groeten van mijn moedertje hebben schat; dat had ik haast vergeten. Zij is verrukt over je! En ik aanbid haar, wil je die bood schap overbrengen? Wordt voor gezorgd. Het bezoek, dat Bella de vorige dag bij haar toekomstige schoonmoeder had gebracht, was een wederzijds succes ge weest. Dat Bella in de smaak viel, was geen wonder. Maar de mama van Ellen garde Was een allerliefste voorname en verstandige oude dame, die de wereld en speciaal de jeugd het hare gunde. HOOFDSTUK X. Oliva was als betoverd. Zij had zich van het vooruitzicht, binnen enige uren de zee voor de eerste maal in haar leven te zien, in 't geheel niets voorgesteld. En daarom was zij nu- „ten enenmale overweldigd. Starend met wijd-geopende ogen, stond zij enige tijd bewegingloos als een stenen beeld. Vervolgens had zii enigszins bevreesd haar schouders inge trokken en ten slotte kwam er een gevoel van eigen nietigheid over haar en wel met zoveel kracht, dat zij hulpeloos om zich heen zag. Wat zou het nu heerlijk zijn, tot iemand haar toevlucht te kunnen nemen! In sterke armen zich veilig te voelen. Nooit tevoren had zij dit gevoel gekend. En tegelijk daarmede verscheen het beeld van Virgilius voor haar geestesoog. Het zinsbedrog was zo volkomen, dat zij een spookverschijning meende te zien. Dan echter vervaagde en verdween het droombeeld en wederom imponeerde haar de oneindige, schitterende, deinende wa tervlakte dermate, dat zij als verblind haar ogen sloot. Zij stond op het grote terras van het hotel, waar zij telegrafisch kamers had besteld. Haar koffers waren reeds op haar slaapkamer gebracht toen de chef de réception haar naar haar appartementen geleidde. Over een half uur begint het diner, mevrouw, zei hij tenslotte en toen zij hem met een genadig knikje antwoordde, verliet hij buigend het vertrek. Beneden in de eetzaal liet zij zich aan een apart tafeltje bedienen. Zij had echter weinig eetlust en verliet de zaal nog voor het dessert was opgediend: Zij liet zich met de lift weer naar haar verdieping brengen, waar zij, "]tSePu. van vermoeienis en overspannen door het zien van al het nieuwe, besloot, onmiddel lijk naar bed te gaan Zij had nog niets uitgepakt en het was haar absoluut onverschillig, of haar kle ren intussen zouden kreuken. Ja. meer nog: Zij overwoog ernstig, of zij wel iets zou uitpakken. Zij zou hier niet blijven. Morgen zou zij de heerlijk mooie omge ving eens bezichtigen en dan of schoon ze reeds half sliep, glimlachte zij bij zichzelf. Dat zou een verrassing wor den: morgen zou zij langs de kortste route terugreizen. Men kon ervan denken wat men wilde maar Indien iemand Weineen. Hij zou haar niet achterna reizen. Nu wist zij het. Zij moest toege ven. Ja, dat moest zij en daarmede was Oliva von Belamy vast ingeslapen. terugkwam? Hoogstens zou Virgilius haar bovendien nog voor wispelturig en incon sequent uitmaken. Wat was dat toch voor een knagend gevoel, dat haar steeds bij de gedachte aan Virgilius overviel? Of zij wilde of niet, maar telkens stond hij zo duidelijk, bijna in levenden lijve voor haar, dat zij ervan .schrok. Zoiets had zij thuis ook wel gevoeld, als zij wist, dat Virgilius in Wenen was en zich daar in gezelschap bevond van vreemde mensen en vrouwen. Zelfs als hij in Wenen bij Bella was, had zij dat zelfde pijnlijke gevoel. Destijds had zij zich daarvan geen rekenschap gegeven, als hij weer terugkwam. Zij kon er steeds op rekenen, dat hij dan binnen een uur bij haar was en zij zijn auto op de straat weg hoorde toeteren. Maar nu was het anders. Nu was ztj zover, zo eindeloos ver van hem. Zij had kunnen schreien als een verdwaald kind, wanneer zij bedacht, hoe ver zij van hem vandaan was. Oliva was een van die vrou wen, die door liefde bijna altijd lijden. Maar was het niet ieis buitengewoons, dat zij zich van haar gevoelens voor hem eerst bewust werd, sedert hij haar zulka bittere dingen had gezegd? Hoe onredelijk was hij toch! Dat het oude huis, haar huis, vochtige muren had, zelfs daarvan maakte hij haar een verwijt. Ja, maar hadden niet vele ge slachten binnen die vochtige muren ge leefd en een hoge leeftijd bereikt? Had zij het recht, omver te werpen, wat hun allen goed en juist toescheen? En dan de strijd tegen de zon! Zij vond dat ze hinderlijk was, die zon, en sloot haai" zorgvuldig buiten. De zonneblinden liet zij zakken en beschermde haar meube len met de grijze hoezen tegen de bran dende stralen, zoals, zij het had geleerd. Virgilius daarentegen ging in de branden de zon op 't grasveld liggen, terwijl zij van kindsbeen af had moeten horen, dat men zich slechts met een grote hoed en een grote parasol tegen een zonnesteek kon beschermen. De zon? Verward keek Oliva om zich heen. Zij had, iii gedachten en herinne" ringen verzonken, met haar armen op de balustrade geleund, alles om zich heen vergetend. Zij keek neer langs haar japon. De chj' que reebruine jurk, die zij nu droeg, oe kleine daarbij passende hoed, de roodv"s' die Bella haar lachend, als afscheidsc»' deau had gegeven - hier in deze elegante- luxe stad. was zij volkomen op ha® plaats. En plotseling zette zij alle don kere gedachten van zich af en voelde b hoefte, eens een beetje mee te doen, daar ginds. De mannen en vrouwen ia sf>° t tieve morgen-ensembles, met zeldzam rashonden bij zich, de muziek, het schUL le, onvermoeide geroep v»n ch kranig venters, dat alles vormde een vrobjj mengelmoes, dat haar in 't geheel n mishaagde. Vlak voor haar had juist e straatfotograaf zijn toestel opgesteld 7 riep haar iets toe. Gelijktijdig draaid? langzaam aan zijn toestel en toen zij ^jj middels naderbij was gekomen, boog heel beleefd: (Wordt vervolg"'''

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1955 | | pagina 4