JAARBEURS een practische leerschool voor economie Het Landbouwschap en de NFO LAATSTE BERICHTEN Het einde der onderhandelingen is daar Jonge landen begonnen zelf Overcapaciteit in de Europese textielindustrie POUJADE AGITEERT IN DE NATIONALE VERGADERING Solotoneel van Arthur Klein De geldigheid van het Rijks- concordaat-1933 Incidenten bij Gaza Amerikaanse humor Mislukt overleg Nederland heeft gebrek aan „technische kooplieden" ANSOR MfTÏRU! Onvoldoende erkenning van gespecialiseerde tuinbouworganisaties? Waarom overleg over salariëring overheids personeel vastliep Centenpolitiek van de regering Groot deel der uitrusting is blijkbaar versleten oud en Pflimlin belooft herziening van fiscale wetgeving De schoolstrijd in Nedersaksen en Beieren ZATERDAG 19 MAART 1955 PAGINA 8 Utv stem, die van Utv buurman.... De goede dingen na de oorlog OUDE MAN DOOR VRACHT WAGEN OVERREDEN Manco aan technische hennis VIER DODEN BIJ AUTO ONGELUK Zes maanden voor vraclitauto- bestunrder Vraag reeds heden Uw gratis toegangsbewijs Tivce en drie cent Wat Arka vroeg LUIT.-GEN. A. BARETTA ZIEK Tsjechov AMER. AMBASSADEUR ONT VING VERTEGENWOOR DIGERS VAN VAKBEWEGING UTRECHT GAAT BOUWEN WAARDIGER RUSTPLAATS VOOR PROF. DR ALBERDINGK THIJM Mag de overheid concurreren met bedrijfsleven? NIEUW GEMEENTEHUIS IN BLOEMENDAAL (Van onze Utrechtse redacteur). Tn de Jaarbeurs mag men een zekere weerspiegeling zien van de stijgende industrialisatie in ons land. Het aantal deelnemers aan de Dinsdag te openen Voorjaarsbeurs bedraagt 3123 tegenover 1629 in 1946. Buitenlandse inzendingen zijn er thans 1500 tegenover 681 in 1946. De beurs zelf is in de tien jaren na de bevrijding mee gegroeid en zo zien wij, dat de opper vlakte van 22.237 vierk. meter in 1946 gestegen is tot thans 52.000 In de tech nische sector, te weten machines, ge reedschappen en materialen is het aan tal deelnemers verdrievoudigd, nl. van 625 tot 1784. Mr H. A. R. Schuit, directeur van de Kon. Ned. Jaarbeurs, deelde dit gistermid dag mee in de gebruikelijke persconfe rentie, toen hij een overzicht van deze beurs gaf. Hij wees op de •-esultaten van de hergroepering op het Vredenburg, welke is geschied op verzoek van de middenstand, die bij de Jaarbeurs in een goed blaadje staat. De belangstelling voor de middenstand moge ook blijken uit het feit, dat dit jaar de besturen van de Middenstandsbonden uit Overijssel, Gel derland en Utrecht een dag gasten zullen zijn van het beursbestuur, om gemeen schappelijke belangen eens rustig met elkaar te bespreken. Opnieuw vermaande de heer Schuit de directies van bedrijven om met hun ver koopleiding in de stands aanwezig te zijn. Niet alleen voor het nemen van ogen blikkelijke beslissingen ter plaatse, maar ook om te voldoen aan de bii de detail listen gevoelde behoefte belangrijke vraagstukken met de directie van de ver schillende huizen te bespreken. Daarnaast blijft het telkens belangrijk er op te wijzen, dat het streven van de Jaarbeurs om zoveel mogelijk buitenlandse kopers naar Utrecht te trekken, door de exposan ten beantwoord dient te worden met een zo volledig mogelijke documentatie en goodwill. De verleden jaar begonnen groeps- enquête naar de reacties van de potentiële koperskring in een bepaalde groep, wordt nu gehouden, voor wat het Vredenburg betreft, in de z.g. gasgroep en bij de groepen bouwmaterialen en bouwmachi- nes op het Croeselaanterrein. De belangrijkste buitenlandse inzendin gen zijn afkomstig uit West-Duitsland met een aantal van 733, gevolgd door Groot- Brittannië met 307, België met 99, Frank rijk met 97, de Verenigde Staten met 96, Zwitserland met 90, Zweden met 44 en Italië met 40. Bovendien zijn nog 15 andere landen door firma's vertegenwoor digd. Collectieve inzendingen in het landenpaviljoen op het Vredenburg zijn er van: België, Luxemburg, Canada, Groot-Brittannië, Zwitserland, Oostenrijk Advertentie) en Tsjecho-Slowakije, terwijl deze laatste twee landen met technisch materiaal tevens op het Croeselaan-tenein aanwezig zijn. Bovendien zien wij op de Croeselaan een grote manifestatie van de Sovjet- Unie, die dit jaar voor het eerst deel neemt in de volledig gemetamorphoseerde hal Q met de omliggende terreinen. Voor wat de officiële bezoeken betreft, kan worden meegedeeld, dat een groep be langrijke personen uit hanoel, industrie en de financiële wereld in Zuid-Afrika en Spanje wordt verwacht. Prof. G. A. P. Weyer heeft in een causerie over: „De Jaarbeurs als leer school" dit instituut eens van een andere kant bekeken. De Jaarbeurs, zo zei hij, geeft een duide lijk beeld van de veranderingen, welke zich voltrekken in de techniek en in °nze consumptie-gewoonten. Zij maakt als het ware onze levensstandaard zichtbaar en doet ons bewust worden van de grote wijzigingen ten goede, welke zich na de oorlog daarin voltrokken nebben en nog steeds voltrekken. Tevens maakt zij zichtbaar, hoezeer al deze wijzigingen en verbeteringen het gevolg zijn van het weer vrijer maken van ons internationaal goederen- en betalingsverkeer. Tevens valt er uit te leren, dat een hogere levensstandaard alleen bereikbaar is, wan neer wij bereid zijn de begeerde, door het buitenland geproduceerde artikelen te betalen met onze eigen uitvoer. Prof. Weyer wilde met dit alles maar zeggen, dat de Jaarbeurs de best denkbare cursus in de economie is. Het zou daarom bij zonder nuttig zijn de Jaarbeurs bij het onderwijs is gebruiken. Spr wees er op, dat wij niet alleen goede leiders, maar ook goede werkers nodig hebben. Daarom moet ons onderwijs, in alle stadia, er o.m. op gericht zijn eerbied bij te brengen voor de arbeid, eerbied voor het eigen werk en voor dat van anderen, eerbied Kinderen speelden over de demarcatielijn Volgens een Egyptisch lid van de Egyptisch-Israelische bestandscommis sie zijn Vrijdag twee Arabische kinde ren ten Noorden van Gaza tengevolge van een Israëlische beschieting om het leven gekomen. Drie kinderen, twee jongens en een meisje, speelden on geveer tien meter over de demarcatie lijn bij Maghazy, toen een Israëliër het vuur opende met een brengun. Een jongen en het meisje werden gedood, terwijl de andere jongen in het dorp wist te ontkomen, aldus de Egyptische lezing. Egypte heeft bij de gemengde hestandscommissie tegen het gebeurde geprotesteerd. Aan de andere kant heeft een Israë lische militaire woordvoerder te Tel Aviv meegedeeld, dat Vrijdag twee ..Egyptische infiltranten" zijn gedood, toen een vuurgevecht ontstond tussen een Egyptische grenspost en een Israë lische patrouille nabij Kis Soefim, tegenover de kuststrook van Gaza. Israel heeft eveneens een klacht inge diend bij de gemengde bestandscom missie. Vrijdagavond kwam de 81-jarige S. in Sevenum (L.) met zijn fiats in botsing met een vrachtwagen van de fa Van uit Sevenum, toen deze wagen een tegen ligger passeerde. Bij de val kwam de oude man onder de achterwielen van de wagen terecht en hij Werd op slag gedood. voor kwaliteit, voor vernuftige toepassin gen, voor practische fabricage-methoden. Nergens beter dan op de Jaarbeurs ziet men in bijzonderheden gedemonstreerd, wat de techniek hier en elders vermag en welke de grote voordelen voor ons allen zijn van het vrijere verkeer tussen de volkeren, dat langzamerhand weer mogelijk is geworden. Met het N.I.O.B. op kasteel „Nijenrode" zijn wij op de goede weg voor het ver krijgen van een staf van jonge mensen, die onze bedrijven in het buitenland kun nen vertegenwoordigen, de buitenlandse markten verkennen en onze producten aan de man brengen, maar naarmate onze industrie zich gaat begeven op nieuwe paden, ontstaat een grote behoefte aan „Technische Kaufleute" technici met een flinke commerciële, financiële en economische kennis of commerciële men sen met zoveel technische kennis van de artikelen, waarmee zij te maken hebben, dat zfj met vrucht daarover met technici kunnen spreken. In de kringen van de industrie kan men de klacht horen, dat deze categorie hier te lande uitermate dun bezet is. Onze opleiding is in dit opzicht bij de ont wikkeling van onze nfttionale nijverheid en bjj de internationale afzet van onze nijverheidsproducten ten achter geraakt, een achterstand, die, aldus prof. Weyer, met grote spoed moet worden ingehaald. Dit manco aan technische kooplieden dreigt voor enkele takken van bedrijf een zeer hinderlijk knelpunt te worden. Bij de Maatschappij voor Nijverheid en Handel worden reeds plannen beraamd om in dit manco te gaan voorzien. De sympathie en steun van de Jaarbeurs is hierbij onontbeerlijk. Teneinde vooral aan onze opgroeiende jeugd een beter inzicht in de grondslagen van onze welvaart, haar bronnen en haar voorwaarden te verschaffen, gaf prof. Weyer tenslotte in overweging onder wijzers de gelegenheid te bieden de Jaar- foeuns ondeT deskundige leiding te be zoeken. sar de Kmitrusttalien in Sen Haag.aranf In de gisteren in Utrecht gehouden algemene vergadering van de Ned. Fruit telers Organisatie heeft de voorzitter, de heer C Boudewjjn, na het uitspreken van zijn openingsrede, die wU reeds hebben gepubliceerd, zich in scherpe bewoordin gen uitgelaten over de gang van zaken bij het Landbouwschap ten aanzien van de erkenning der vaktechnische organisa ties. De heer Boudewijn had steeds gemeend, dat men rekening zou houden met het historisch gegroeide in het tuinbouw organisatie-wezen, maar is sinds de ver gadering van het Landbouwschap van Woensdag j.l. in zijn verwachtingen be drogen. Spr. is principieel voorstander van de P.B.O.met betrekking tot de land bouw, maar heeft van 1948 af verklaard, dat de gespecialiseerde tuinbouworganisa ties niet mochten lijden onder overheer sing van de standsorganisaties. Volgens de verordening zouden in het Productschap 4 plaatsen voor het bedrijfs leven aangewezen worden, waarvoor zich tijdens een „hearing" vijf organisaties kwamen melden. De N.F.O. zou ai tevre den zijn geweest, als de aanwijzing door de standsorganisaties geschiedde m over leg met haar, maar dit is niet gebeurd. De heer Boudewijn opperde ook bezwa ren tegen de heffingsveru-idening, met name over het niet toepassen van de aftrekregeling voor leden van de vak technische organisaties. Spr vindt niets ellendiger dan een verdeeldheid in het agrarische kamp en verklaarde, dat de N.F.O. bereid is en blijft tot samenwer king, 'ook in de P.B.O., mits zij erkend wordt om mee te werken aan het. belang van het totale agrarische bedrijfsleven in Nederland. De N.F.O. heeft zich met de Alg. Bond van Boomkwekers, de vereniging van bloembollencultuur en de vereniging „De Ned. Bloemisterij" tot de S.E.R. gewend, waarbij bezwaar wordt gemaakt tegen het bevoordelen van bepaalde representatieve organisaties boven andere re-preventatieve organisaties boven andere representatieve heffingsverordening goed te keuren, waar bij leden van vaktechnische organisaties geen aftrek genieten. Het gerechtshof te 's-Gravenhage heeft gisteren het vonnis van de rechtbank te gen de 45-jarige aannemer KI. M. uit Broek op Langedijk bevestigd. M was door de rechtbank veroordeeld tot zes maanden gevangenisstraf, omdat hij op 20 April 1954 daags na Pasen een ernstig suto-ongeval had veroorzaakt, waarbij vier mensen om het leven waren gekomen. Hij reed met een zwaar beladen vrachtauto met aanhangwagen op de rijks weg Amsterdams'-Gravenhage en bots te tegen eeh kleine personenauto op, waarin zich vier vacantiegangers bevon den. De zware vrachtauto schoof over de personenauto en deze vloog in brand. De inzittenden, een echtpaar en twee vrien dinnen kwamen in de felle brand om. De procureur-generaal bij het hof had negen maanden en ontzetting uit de rij bevoegdheid voor drie jaar gerequireerd. en de stem van elke Nederlander die zélf vrijheid waardeert, dienen gehoord te worden op 23 April a.s, in de Houtrusthallen in Den Haag, wanneer wij aan het volk van Ambon en aan de Zuid-Molukken een belofte van trouw afleggen. aan om zeker te zijn van een plaats. Richt Uw aanvraag tot het Comité van Actie, Prinsegracht 4, Den Haag, Tel. 112739 of tot de plaatselijke afdelingen. Laat ook Uw stem klinken in daden Stort Uw bijdrage per postwissel of per postgiro op no. 426 van de Stichting „Door de Eeuwen Trouw", Eindhoven. Ter aanvulling van hetgeen wii elders melden over de Arka-vergadering, Vrij dagavond in Haarlem gehouden, laten wij hier nog een aantal bijzonderheden vol gen uit de rede, welke dr Dijsselbloem, „de meest geplaagde man van de Arka", daar heeft gehouden. Spreker, die namens het hoofdbestuur heeft deelgenomen aan het georganiseerd overleg, begon zijn uiteenzetting met de verklaring: „Het einde der onderhande lingen is daar!" Namens de Arka had hij bij het over leg een sociaal verantwoord ethisch mini mumloon voorgesteld van 61,15 per week voor alle gehuwde 23-jarigen. Dit mocht echter geen punt van discussie uit maken, wijl de regering dit algeméén loonbeleid achtte, dat het G. O. niet re gardeerde. „Het laagste loon in de parti culiere sector gaat daar stellig hoven uit", stelde dr Dijsselbloem. Hij achtte een rechtvaardige bezoldiging primaire taak der regering, die ter zake het voorbeeld moet geven in concrete cijfers, niet in platonische verklaringen. Dc regering achtte verhogingen In overheidsdienst niet noodzakelijk; de salarissen liggen naar haar mening hoger dan in het particuliere bedrijf. Inderdaad, ken men dit standpunt innemen, wanneer men het regelingsloon beschouwt dat in een aantal collectieve contracten ligt ver ankerd. Zulks is echter een irrealiteit en een fictie, want ieder weet, dat er over vloedige middelen zijn om die particuliere Ionen te verhogen, belangrijk te verhogen. De regering wilde, niettemin sommige salarissen met enkele centen per uur ver. hogen! Rykswerkliedcn met 2, resp. 3 c. per uur; verschillende ambtenarengroe- pen zouden óók enige verhoging krijgen, op basis van de toegekende „centen". Het uitgangspunt der regering was al te theoretisch; terwille van haar geleide loonpolitiek „moést" zij als Overheid aan de regelingslonen wel vasthouden. Het gaat in laatste instantie dan ook om het behoud der geleide loonpolitiek, waarvan de ambtenaren nu slachtoffers worden. In tijden van armoede moge deze poli tiek al op haar plaats zijn geweest op dit moment is zij dat stellig niet. De R.K. Centrale entameerde de hóóg ste percentages salarisvermeerdering voor lagere en middengroepen; voor de Admi nistrateur 7,24 De R.K. Centrale is de regering zo ver mogelijk tegemoet gekomen en wilde be rusten in een verhoging van 614 a 7 gemiddeld, een compromisvoorstel, dat door de regering werd beantwoord met een loonsverhoging aanvankelijk tot 3 c. per uur voor bepaalde groepen, en verder naar rato, „een beetje boter op het brood1" Op de vergadering van 18 Maart deed de regering nóg enkele concessies, o.m. opklimmend tot 14,50 voor de commies A. Bovendien zou de vacantiebüslag wor den berekend van loon en kinderbijslag. Het zwaartepunt blééf door de R.K. Cen trale namens haar 80.000 leden, gelegd op het sociaal-ethisch minimum der laagst bezoldigden; de hogere salarissen naar verhouding. Het A.C.O.P. (moder nen) bleek zéér „regeringsgezind" en liet de andere vertegenwoordigers „in de kou staan" terwille van de geleide loonpoli tiek, voorgestaan door het N.V.V.. Ge coördineerde loonpolitiek wilde men niet aanvaarden Dr Dijsselbloem heeft toen verklaard géén verdere verantwoordelijk heid te kunnen dragen (daverend ap plaus). De voorzitters der beide Katho lieke Kamerfracties zijn bereids van de betreurenswaardige gang van zaken op de hoogte gesteld. Luitenant-generaal-waarnemer A. Ba- retta, die enige weken geleden voor een oriëntatiereis naar de Verenigde Staten vertrokken is, zal zich waarschijnlijk van daag inschepen voor de terugreis naar Nederland. De chef-luchtmachtstaf is in Amerika tot twee keer toe ernstig onge steld geweest en mevr. Baretta is enige weken geleden naar New York vertrok ken om haar echtgenoot op de terugreis te vergezellen. In kringen van de Kon. Luchtmacht houdt men er rekening mede, dat de ge neraal voorlopig enige tijd rust zal ne- „Indien de huidige ontwikkeling op lange termijn zich voortzet, zonder dat er enige poging wordt ondernomen om hierin verandering te bréngen, zal het uiteinde lijke resultaat de geleidelijke verdwijning van een aanzienlijk deel van dc Europese textielindustrie zijn". Dit ts de belang rijkste conclusie van het rapport ..De Textielindustrie in Europa 1954" dat door de Textielcommissie van de Organisatie voor Europese Economische Samenwer king is samengesteld. De belangrijkste punten nvt het rapport van de commissie, te weten de huidige situatie, de problemen, waarvoor de in- Het debat in de Franse Nationale Vergadering over de begroting voor 1955 is met een kleine tegenslag voor premier I aure begonnen. De ver gadering verwierp n.l. aanvankelijk met 299 tegen 268 stemmen de door hem voorgestelde agenda voor de parlementaire werkzaamheden in de komende twee weken. Deze nederlaag was voornamelijk bet gevolg van liet standpunt der Gaullisten, die eerst de Saarkwestie willen bespreken, en van de wens der socialisten en communisten om eerst over de lonen te spreken. Later veranderden enkele afgevaardigden ccliter van mening en toen werd de agenda alsnog met 287 tegen 282 stemmen goedgekeurd. De premier, die een openlijke strijd met de aanhangers van Poujade. de man die zich als leider van de neringdoenden in hun strijd tegen de fiscus heeft opgewor pen voorlojpig, wil vermijden, stelde voor, de kwestie van de speciale financiële be voegdheden in een ajiart wetsontwerp onder te brengen en dit op 28 Maart te behandelen. In dit ontwerp zullen belang rijke concessies worden gedaan aan de vertoornde winkeliers die o.m. afschaf fing eisen van de wet-Dorey, waarbij het hinderen van belastingambtenaren straf baar is gesteld. Een socialistische woordvoerder heeft intussen meegedeeld, dat zijn fractie de actie van de Poujadisten niet zal steu nen. Ook premier Faure gaf te kennen, dat de regering, hoewel zij de grieven van de winkeliers zal onderzoeken, niet voor de beweging van Poujade zal wij ken. Pierre Poujade. die temidden van een honderdtal aanhangers van af de tribune het debat volgde, was er echter getuige van, dat de conservatief Brusset, met wie hij de dag tevoren had gedineerd, een beroep op de regering deed om zijn wensen in te willigen. Behalve deze spre ker heeft Poujade nog enkele conser vatieven voor zijn standpunt weten te winnen. Moties in deze richting, inge diend ten gunste van Poujade, werden echter afgewezen op verzoek der rege ring. Daartegenover deed de minister van financiën, Pierre Pflimlin, de toezeg ging, dat de regering niet alleen de kwestie met betrekking tot de wet- Dorey tot bevrediging van de nering doenden zou trachten op te lossen, doch dat zij ook hun tweede eis, om alle zaken met een omzet van minder dan 60 millioen frank per jaar, van controle door speciale belastingambtenaren vrij te stellen, „ernstig in overweging" zou nemen. Het toeval wilde dat in Rotterdam gis teravond twee solo-toneelvoorstellingen te zien waren. Terwijl in de Schouwburg Charlotte Kohier „Het lieve leven" van Bates voordroeg, trad in de Lanta ren voor een klein publiek de Ame rikaanse acteur, regisseur, dramaturg en toneelleraar Arthur Luce Klein op in een viertal monologen die hij „Skits and sketches" noemt. Drie van deze sketches werden door Klein zelf geschreven. Hij toont zich daarin een tekstschrijver met gevoel voor humor! dat wil zeggen, niet de moderne Amerikaanse humor van Ja mes Thurber of de New Yorker, maar dc klassieke >,wit" van een Mark Twain, Daarmee hekelt hij de sentimentele dronken matroos, die zijn alleenspraak over zijn heldendaden (als typewriter „all over the war") tot een Britse jongedame in Hyde Park richt; daarmee geeft hij een persiflage op de vaderlijk-vriendelijke toe spraak van de televisie-reclame-man wiens advertentiefrases „get it to-day" zoveel wonderen beloven als geen ver koper van de meest „Consolidated Pro ducts" in zijn gestroomlijnde plastic doosje of flesjes kan waar maken- Daar mee gaf hij tenslotte de Amerikaanse bur german te zien, bedrijvig met strijkijzer, schort en fruitmes en onderwijl op een naieve manier (waar de satyre overigens duimendik achter schuilt) vertellend over zijn Engelse jaren. Dit relaas over Londen waar Piccadilly Circus geen circus is en waar de beleefde Londenaars hem, de sergeant, „governor" noemen, vertelt hij aan een onzichtbare vriend, zoals hij op het parkbankje tegen een onzichtbaar meisje sprak, en als Uncle Erward van de Consolidated Products tegen een onzicht baar (televisie) publiek. De onzichtbaren werden echter in dit. knap met gebaar, mi miek en handeling geënsceneerde, solo- spel als het ware zichtbaar; als een nian- nelijke Ruth Draper wist Arthur Klein dit wonder te bereiken. Na de pauze speelde hij de enige mono loog die Tsjechov ooit schreef „On the harmfulness of tobacco". De zachte, dul dende man met de baard en het ijzeren brilletje, 'een geleerde die een toespraak tegen tabaksgebruik zal houden, maar wel dra afwijkt van het onderwerp naar wat hem diep in zijn ziel vreet: de terreur die zijn vrouw op hem uitoefent, kreeg hier een scherp-omlijnde gestalte. Het type van de wat slordige, vergeetachtige goedzak met zijn Russisch accent in.het hoge stem metje, was voortreffelijk van opzet. Hoe dit goedige mannetje, zich voor zijn ge hoor even bevrijdend van zijn psychische druk, geleidelijk tot opstandigheid, verbe ten woede en razernij komt om dan, met zijn vrouw in aantocht, weer plotseling in de sleur té vallen, werd hier echter niet in de volle tragiek verbeeld; daarvoor had het kluchtige juist iets te veel de over hand. Niettemin kreeg Arthur Klein een ver diende ovatie, waarna hij door de voor zitter van het Nederland—Amerika Insti tuut werd toegesproken. Met een dank woord en een anecdote riposteerde Klein. P- dustrie zich gesteld ziet en de mogelijke middelen tot verbetering, worden in het onderstaande in grote lijnen uiteengezet. Gedurende 1953-1954 was eT een defini tief herstel en het niveau van voor de crisis van 1951-1952 is over bet algemeen weer bereikt. Het indexcijfer van de activiteit in de bedrijfstak steeg van 90 in 1938, 100 in 1950 tot 102 in 1953 en 107 in het eerste halfjaar van 1954. Maar afgezien van de productie van gefabri ceerde vezels (rayon, nylon, etc.) steken deze cijfers ongunstig af bij die van de gehele industrie. De indexcijfers van de totale industriële productie in West- Europa stegen van 82 in 1938 tot 116 in 1953 en 125 in 't eerste halfjaar van 1954. Tot deze stand van zaken l.ebben ver schillende factoren bijgedragen. Het bin nenlands verbruik van textiel in de deel nemende landen bleef achter bij de stij ging van het reële inkomen per hoofd van de bevolking. De exportmogelijkheden zijn verminderd, doordat jonge landen hun textielindustrie tot ontwikkeling hebben gebracht door bescherming met hoge douane-barrières en stringente import restricties. De export van katoenproduc ten van de Westeuropese anden daalde van ongeveer 9000 millioen yards in 1913 tot 2150 millioen yards in 1953. De import in India verminderde van 3200 millioen yards in 1913 tot 3 millioen in 1953 en in Zuid- en Centraal-Amerika van 1100 tot 300 millioen yards in dezelfde periode. Op deze overzeese markten is het boven dien moeilijk de concurrente van Japan sn India te weerstaan. De textielprijzen bleven hoog, doordat de prijzen voor katoen en speciaal voor wol in 1953-1954 bleven boven de gemiddelde prijsindex cijfers van industriële grondstoffen. De grote hoeveelheid arbeid, die. in ver gelijking met andere Industrieën per een heid product wordt gebruikt, heeft hogere loonkosten ten gevolge en dientengevolge hogere prijzen. Als resultaat van deze factoren heeft de industrie nu te lijden van een over capaciteit, terwijl de uitrusting voor een groot deel oud en blijkbaar versleten is Een vermindering van de omvang te zamen met een verbetering van de tecb nische outillage is noodzakelijk. Dalende winsten maken het voor de industrie evenwel moeiUik haar investeringen op systematische wtfze te financieren, ter- wijl credieten niet gemakkelijk te ver krijgen zijn. Het feit, dat de ondernemin gen grotendeels nog worden gedreven als familieconcerns is niet bevorderlijk om kapitaal aan te trekken. Het rapport dringt er op aan, dat op nationaal en internationaal niveau pogin gen worden ondernomen om verbetering van de productiviteit aan te moedigen nieuwe investeringen te stimuleren en modernisering van bestaande installaties aan te moedigen. De Amerikaanse ambassadeur, de heer H. Freeman Matthews, heeft gisteren een ontvangst gehouden voor leidende figuren uit de Nederlandse vakbeweging. Aanwe zig waren o.a. bestuurders van N.V.V, K.A.B. en C.N.V. Het Utrechtse gemeentebestuur heeft vanmorgen aanbesteed het bouwen van 262 woningen, 39 winkels in elf blokken, een tand-medische kliniek, alsmede vijf auto boxen met bijkomende werken in de wijk Hoograven. Er waren 20 inschrijvingen De laagste was van de Bouw- en Aanne- mingsmaatschappij „Woerden" met 5.470.000; de hoogste van de firma Hen driks te Oss met 6.700.000. Drie foto's van Arthur Klein: hoven zo als hij werkelijk is, midden als Uncle Edward van de televisie, onder als lezinghouder in Tsjechov's alleenspraak. De vraag of het in 1D33 tussen het Vaticaan en Hitlers regering gesloten Rijksconcordaat nog als geldend recht moet worden beschouwd is thans aan het constitutionele gerechtshof der Bondsrepubliek in Karlsruhe voorge legd. De bondsregering zelf heeft tot deze stap besloten, nadat zij er niet in geslaagd is het socialistisch geregeerde land Nedersaksen ertoe te brengen het concordaat te respecteren. Zowel de bondsregering als dc H. Stoel hebben herhaalde malen te verstaan gegeven, dat zij beiden liet concordaat nog als geldend beschouwen. Het land Nedersaksen heeft vorig jaar een nieuwe schoolwet ingevoerd, die het voortbestaan van een groot aan tal bijzondere scholen onmogelijk maakt. Naar opvatting van de katho lieke geestelijkheid zijn de voorwaar den voor de stichting van katholieke scholen zo rigoureus, dat zij niet meer met de bepalingen van het concordaat in overeenstemming te brengen zijn. Daarover heeft zich een lange strijd ontwikkeld, waarbij de bondsregering op verzoek van het Vaticaan herhaalde malen vergeefs heeft getracht de socia listische regering tot toegeven te brengen. In tegenstelling tót de opvatting van de bondsregering bestrijdt de regering van Nedersaksen de geldigheid van het concordaat. Zij is nu door de bonds regering beschuldigd de uitvoering van voor geheel Duitsland geldende inter nationale verdragen onmogelijk te ma ken en daardoor te kort te schieten in haar plicht van trouw jegens de fede ratie. De schoolstrijd 's thans niet alleen ia Nedersaksen, hoog opgelaaid. De nieuwe regering van Beieren, waarin de christelijke partij geen zitting heeft, alhoewel ze de grootste van 't land is, heeft nieuwe wetsontwerpen ingediend, die de op leiding van onderwijzers moeten rege len. Daartegen heeft de katholieke Kerk verzet aangetekend, daar zij op grond van het Beierse concordaat ge rechtigd meent te zijn de opleiding van onderwijzers geheel in eigen hand te houden. Ook de pauselijke nuntius in Duits land, mgr Muench, heeft in München reeds geïntervenieerd. Hij heeft daar de opvatting van het Vaticaan geuit, dat de voorgestelde opleiding in strijd zou zijn met het Beierse concordaat. (Van onze Amsterdamse redactie). De plannen om het stoffelijk overschot van de bekende katholieke literator emancipator, prof. dr J. A. Alberdingk Thijm, dat thans nog rust in het vervallen familiegraf op de gesloten en verwaar loosde voormalige begraafplaats „De Lief de" in Amsterdam-West over te bren gen naar een waardiger laatste rustplaats, verkeren in vergevorderd stadium. Met het bestuur van het R.K. Amsterdamse Kerkhof St Barbara is daartoe reeds enige tijd geleden een overeenkomst gesloten. Hoewel nog niet definitief vaststaande, hoopt het Thijmfondsgenootschap, naar wij van het bestuurslid prof. Terlingen uit Nijmegen vernemen, tijdens de komen de jaarvergadering op 21 en 22 Mei in de hoofdstad de overbrenging te doen plaats vinden, zo mogelijk met een plech tige H. Mis van Requiem in een van de doch ook in Beieren Amsterdamse R.K, kerken. 3 ET OVERLEG tussen de regering en de centrales van overheidspersoneel is mislukt. Er is een ernstige en voor ons land ongekende situatie ontstaan. Het immers nog niet eerder voorgekomen, dat regering en organisaties van over heidspersoneel zo onverzettelijk tegen over elkaar stonden. De regering heeft, gisteren voorstellen ter tafel gebracht, die niet zo heel veel gunstiger waren, dan de voorstellen, die enige tijd geleden reeds als onvoldoende door de organisaties van de hand waren gewezen en zij zal dan ook niet hebben kunnen verwachten, dat nu wèl overeen stemming bereikt kon worden. De organisaties van overheidspersoneel hebben zich er voorzichtigheidshalve nooit over uitgelaten, welke eisen van haar kant gesteld worden, maar wij menen niet te overdrijven, wanneer wij stellen, dat deze minstens het dubbele bedragen van wat de overheid op dit moment bereid is te geven. Nu het overleg definitief is afgebroken, zal de regering opening van zaken moe ten doen aan het parlement, waartoe de mondelinge behandeling van de begro ting van binnenlandse zaken eerstdaags in de Eerste Kamer de eerste gelegenheid biedt. Zal deze de regering steunen? Zo niet zal zij haar dan tot het innemen van een ander standpunt kunnen bewegen? Er is al herhaalde malen uit beide kamers aandrang uitgeoefend op verbete ring van de positie van het Rijksperso neel en er is reden om aan te nemen, dat de volksvertegenwoordiging zich over de huidige onhoudbare toestand ontstemd zal tonen. De regering zal dan ook wel zeer sterke argumenten moeten aanbren gen om zich te kunnen rechtvaardigen. De klacht van het overheidspersoneel is, dat het in beloning achter blijft bij het bedrijfsleven en vervolgens, dat de laagstbezoldigden een inkomen hebben, dat onvoldoende is om in de meest nood zakelijke behoeften te voorzien. Dit in een tijd van welvaart, welke voor de overheid behoorlijke overschotten op levert. y-rU WORDT in de memorie van ant- woord van Binnenlandse Zaken aan de Eerste Kamer door de minister toegegeven, dat men in de particuliere sector gemakkelijker in staat is, het in komen van de werknemers aan de marktsituatie aan te passen. De minister wil echter met betrekking tot de salarië ring geen concurrentiepositie innemen o.v. de particuliere sector. Anderzijds noemt hij een te grote discrepantie on gewenst en deze houding heeft hem blijk baar tot de gematigde en door de organi saties beneden de maat geachte voorstel len geïnspireerd. Nu willen wij de overheid allerminst opwekken tot overbieding van het be drijfsleven, maar wij moeten toch vast stellen, dat zij er niet aan kan ontkomen een concurrentiepositie in te nemen. Wil zij immers haar apparaat draaiende hou den, dan zal zij niet uitsluitend genoegen kunnen nemen met de kneusjes, die door het bedrijfsleven niet worden opgenomen, maar een redelijke honorerintf moeten bieden, welke haar in staat stelt een evenredig gedeelte van de beschikbare krachten tot zich te trekken. Wanneer men nu kan vaststellen, dat de inkomens van de laagstbezoldigden dringend verbetering behoeven de on gelukkige positie van deze mensen is de laatste tijd herhaaldelijk en duidelijk genoeg geschilderd en dat de hogere en hoogste functie de vergelijking met het bedrijfsleven niet kunnen doorstaan, dan is er beslist wel reden, eens wat dieper in de zak te tasten. DE REGERING toont zich uiteraard ook bevreesd, de geleide loonpolitiek zoals deze momenteel nog wordt ge voerd, te doorbreken en uit te gaan boven regelingen in vergelijkbare takken van het bedrijfsleven. Maar het is de vraag, of de verschillende overheidsdiensten zo gemakkelijk met het bedrijfsleven te ver gelijken zijn, want niet alleen zijn zij naar hun aard geheel verschillend, ook het systeem van vaststelling van lonen en salarissen heeft een heel ander karak ter, zodat de vastgestelde schalen niet zonder meer te vergelijken zijn. Wat de middengroepen betreft, is In de afgelopen jaren juist gesteld, dat de over heid hier het voorbeeld moet geven. Al is er voor deze groepen inmiddels wel iets bereikt, zij zijn toch nog lang niet waar zij wezen moeten. Voorts hoeft de overheid er o.i. beslist niet voor terug te deinzen, de alom erkende wenselijkheid van een grotere differentiatie in de loonpolitiek reeds enigermate te verwezenlijken. Zonder de verhoudingen geweld aan te doen is zij toch wel te beschouwen als een afzonder lijke bedrijfstak, waar de zaken op eigen merites kunnen worden beoordeeld. Tenslotte zou men zich af kunnen vragen, of de huidige moeilijkheden met de ambtenaren, indien zij werkelijk zozeer verband houden met de algemene loon politiek, geen aanleiding dienen te zijn, deze algemene loonpolitiek nog eens degelijk onder de loupe te nemen en ons te bezinnen op mogelijkheden, een grotere mate van zelfstandigheid voor de afzon derlijke bedrijfstakken op snellere wijze te bereiken. Hoe dit ook zij, wij hopen, dat al of niet tengevolge van een parlementair debat, op korte termijn een bevredigende oplossing gevonden wordt, want met on willige ambtenaren is het slecht regeren, al is dit laatste niet de enige reden, waarom wij deze hoop koesteren. De raad van Bloemendaal zal volgende week Donderdag een beslissing nemen over een voorstel van B. en W. tot de bouw van een nieuw gemeentehuis. Met de bouw ervan is een bedrag van 1.160.000 gemoeid. Hierbij zijn niet inbe grepen de inventarisatiekosten en de kos ten van tuinaanleg. Het plan voor het nieuwe gemeentehuis is ontworpen door de Haagse bouwkundige ir A. M. de RoU- ville de Meux. Het nieuwe gebouw z3* worden aangebouwd aan een bestaand® villa, die voor dit doel verbouwd dien* te worden.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1955 | | pagina 8