Henri Kuijpers overleden Ook hogere ambtenaren zeer ontevreden Weer trokken tienduizenden mannen door Amsterdams straten Geruchten over het aftreden van Churchill Kleiber verliet Oost-Berlijn 11! r Churchill schijnt nu toch heengaan te overwegen In Memoriam mm Nu hij zijn zin niet kreeg POUJADE BOOS OP HET FRANSE PARLEMENT m Groot-Brittannië gonst van Beslissing voor half April verwacht Overwinning van Lady Churchill VANDAAG IS HET LENTE WWe-Tê Maandag 21 Maar I 1955 DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN MHI Zaterdag nationale protest-winkelsluiting Mol gaf toestemming iiiiii Advies: uitsluitend strikte uitoefening van liet ambt Voor liet eerst ook deelneming van buitenlanders Politiek houdt niet halt bij Opera-deur" K.L.M.-vlieger te Djakarta doodgeschoten V WEERBERICHT iMËÊÊÊË I—I s iif!% liililiill liiill pp KOU III WÈ m U IHH lil Itllffl! In verboden havengebied ;A' A De weerverwachting van het K.N.M.I., geldig van heden- tot morgenavond, luidt: Aanvankelijk weinig, iater meer bewolking met kans op enige regen in het Zuiden van het land. Vannacht op de meeste plaatsen lichte vorst, morgen overdag dezelfde temperaturen als vandaag ol' iets hogere. Aanvankelijk wei nig wind, later matige wind tussen Zuid en Oost. Dinsdag 22 Maart: Zon op 6.43 uur, onder 18.57 uur. Maan op 5.37 uur, onder 17.16 uur. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT ZATERDAGAVOND is Henri Kuijpers, oud-directeur van Maasbode, na een korte ongesteld heid overleden te Lisse, waar hij se dert de oorlog een teruggetrokken leven leidde. In hem is heengegaan een man van grote verdienste, niet alleen voor De Maasbode, maar door de Maasbode Voor de emancipatie van de katholieke Pers in Nederland en ver daarbuiten. Hij was een man met grote gaven van geest en hart, een van die emancipatoren, die gewoekerd hebben met de talenten, welke hun geschon ken waren, een persoonlijkheid, die respect afdwong, en die tevens zijn medewerkers wist te bezielen en mee te slepen. Toch ook een man van tegenstel lingen. Enerzijds een durver, het type van de stoutmoedige ondernemer, die als eerste en voor decennia als enige de sprong aandurfde om in 1908 reeds De Maasbode te doen verschijnen als katholiek ochtend- en avondblad, maar die anderzijds met beleidvolle voor zichtigheid dit grote avontuur tot een Verantwoord succes wist te voeren. Een impulsief mens ongetwijfeld, maar ook een die zijn impulsen wist te bedwingen en dikwijls lang wikte en woog, alvorens een in een oogwenk geboren plan te realiseren. Hij was een man van de grote lijn, die breed durfde te zien en die van zijn eerste optreden als directeur af, in 1903, die grote lijn voor zichzelf dorst uit te stippelen en door te trek ken; de gestage opgang, leidend van eenweinig betekenend plaatselijk blaadje tot de „grote courant" van na tionale en internationale standing, welke in binnen- en buitenland be wonderd en benijd werd. Maar tevens een man van het detail! Ook de kleine dingen hadden zijn aan dacht; een punt achter een opschrift een „fait divers", een administratief detail. Doch hierin school ongetwijfeld juist een deel van zijn succes. De Maasbode was onder zijn leiding een grote, maar ook een tot in het kleinste onderdeel verzorgde courant. EN NU IS HIJ van ons heengegaan, na van 1903 tot 1940 in letterlijke zin de directeur, de leider te zijn geweest. Daarna heeft hij de vernieling Van zijn levenswerk moeten aanschou wen een slag, die hij nooit geheel te boven is gekomen. In de onzekeie en moeilijke na-oorlogse jaren, toen e Maasbode onder geheel andere om standigheden weer moest worden op- f Ssbouwd, stond hij nogmaals gereed fhans als commissaris en als adviseur, Om op velerlei wijze, de krant, die zijn liefde had, en die toch eigenlijk ZIJN krant was te helpen en te dienen. Het apostolaat van de katholieke pers, dat hij beoefend heeft met waarlijk apostolische zin, met groot idealisme, maar tegelijkertijd met gezond realis me, verliest in hem een van zijn meest markante figuren, een man, die niet alleen binnen de kring van de eigen onderneming, maar ook ver daarbuiten zijn idealen uitdroeg. Zowel voor de organisatie van de katholieke pers als voor algemene vakbelangen stond hij steeds op de bres. De vereniging van katholieke dag bladuitgevers in Nederland werd door hem opgericht en hij was er jarenlang Voorzitter van. Ook behoorde hij tot de Oprichters van de internationale orga nisatie van katholieke dagbladuitge- Vers. Maar anderzijds behoorde hij ook tot de oprichters van de Nederlandse dagbladpers, waarvan hij jarenlang Vice-voorzitter was en hij vertegen woordigde Nederland in de internatio nale federatie. Hij behoorde tot r"- op richters van het A.N.P. en was lid van de Raad van Beheer van deze instel ling. Ook in de kringen van de R.K. drukkerspatroons en in de Federatie Van de Boekdrukkers was hij een g~- Ziene figuur. Zijn grootste verdiensten liggen echter ongetwijfeld op het terrein van de eigen onderneming, in de creatie van het Katholieke grootblad, dat ja renlang onbetwistbaar aan de spits heeft gestaan van de katholieke pers in binnen- en buitenland. In 1936 liet Z.H. Paus Pius XI een herinneringsmedaille slaan ter gele genheid van de Vaticaanse persten toonstelling. Deze medaille vertoonde aan de ene zijde de beeltenis van de H. Vader en aan de keerzijde het wapen Van de tentoonstelling „Arma Verita- tis", een kruis op een werelbol. Aan de voet van dit kruis lagen vier kran ten. Eén daarvan was De Maasbode. Een onderscheiding voor De Maasbode en voor al degenen, die aan De Maas bode hun beste krachten gaven, maar toch zeker en vooral 'n onderscheiding Voor hem die onbetwist de primus inter Pares was. Moge deze erkenning van Verdiensten een onderpand zijn van 't bemels loon, hetwelk deze grote en Soede mens naar wij hopen thans reeds ontvangen heeft. J. KUIJPERS, directeur-hoofdredacteur. Begroting (gedeeltelijk) Dc leiders van de Poujade-beweging, de Franse anti-belasting actie, hebben Zaterdag de winkeliers opgeroepen hun zaken op 28 Maart te sluiten en massabijeenkomsten in het gehele land bij te wonen uit protest tegen de belastingpolitiek der regering. De Na tionale Vergadering komt die dag nl. bijeen om te spreken over de jongste regeringsvoorstellen op belastingge bied. Zoals wij Zaterdag reeds rneld- goedgekeurd, Inmiddels heeft de Nationale Ver gadering Zondag in de vroege ochtend uren de burgerlijke begroting voor 1955 met 392 tegen 211 sternen aange nomen. De regering had de afgevaardigden ring had besloten de militaire post uit I p i' tornlxT te sluiten, omdat zij de bijzonderheden vrid JVdlUlVl UVCUtdtll er van nog niet 'had behandeld. Dit j Graaf Mjche, Karolyl gewezen pre- i/Tl ?„e, *tl0.n^'.C siÖent van Hongarije (1918-1919) en gewezen gezant van Hongarije <n Pa rijs (19471949) is Zaterdag op 80- jarige leeftijd in Vence (Zuid-Frank- Vergadering zal verzoeken om voor lopige militaire credieten voor April, i zoals in de drie voorgaande maanden is geschied voor burgerlijke en mili taire credieten beide. eerder verzocht de begroting van 3369 den, heeft premier Faurc Vrijdag in milliard frank in haar geheel goed te de Nationale Vergadering meegedeeld i keuren, maar de Nationale Vergade- niet te zullen wijken voor de Poujade- Een woordvoerder van net Ameri kaanse ministerie van buitenlandse za ken heeft Zaterdag verklaara, dat dc V. S. ongeveer een jaar geleden de goedkeuring van de Sovjet-Unie heb ben gevraagd en verkregen voor de publicatie van de drie overeenkoms- I ten over de na-oorlogse bezetting van crgadering meegedeeld keuren, maar de Nationale Vergade- 1 Duitsland in de Yalta-documenten beweging, terwij] ujt ,je debatten is gebleken, dat er onder de leden der Nationale Vergadering wel sympathie voor deze anti-fiscus-actie bestaat. Poujade heeft nu besloten „de on derhandelingen rfjet alle volksverte genwoordigers, wie dan ook" af te bre ken en de Propagancia actie in alle delen van het land te versterken. De aanhangers van Poujade zullen trach ten er voor te zorgen, dat geen enkele afgevaardigde, die bij het begrotings debat tegen de beweging welgezinde moties heeft gestemd, aan een of an dere openbare plechtigheid kan deel nemen. De Poujadisten hebben voorts een nieuwe beweging opgericht, waar in boeren met grieven tegen de fiscus zich kunnen verenigen. Poujade gaat ook proberen de huisvrouwen voor zijn zaak te winnen. Hij heeft de winkeliers aangeraden de belastingen van hun prijzen af te trekken, welke zij er van de staat op moeten leggen. „Het Fran se volk zal minder voor deze goederen betalen en zich bij ons aansluiten", al dus deze belastingagitator. Het. Öestuur van de Centrale van hogere Rijksambtenaren is Zaterdag in vergade ring bijeen gekomen om zich nader te be raden in verband met de mislukte salaris onderhandelingen met de regering. Na af loop werd het volgende meegedeeld: „Er van uitgaande, dat de regering zien de blind en horende doof is, omdat moet worden vastgesteld, dat met name aan de hoofdambtenaren door de maatschappe lijke ontwikkeling en de daarmede ge paard gaande toenemende belasting van het Rijksoverheidsapparaat, alsmede door het grote aantal vacatures van hoofdamb tenaarsfuncties en van die van middelbaar en lager personeel, steeds hogere eisen worden gesteld, is het bestuur de overtui- Te zijnen huize te Lisse is Zaterdagavond in de leeftijd van 76 jaren onverwacht over leden de heer Henri Kuijpers, oud-directeur van De Maasbode. Op 8 September 1878 te Rot terdam geboren, werd hij in 1903 directeur van dit blad, welke functie hij tot Mei 1940 vervulde. Daarnaast heeft hij in het dagbladbedrijf vele func ties vervuld Zo was hij voorzit ter van „De Kath. Ned. Dagblad- pers" en onder-voorzitter van „De Ned. Dagbladpers", voorts lid van de Raad van Beheer van het A.N.P. en van de Raad van Toezicht van de Kath. Economi sche Hogeschool te Tilburg. Van de perscommissie, welke tijdens de oorlog door het „Col lege van Vertrouwensmannen" was ingesteld, heeft hij ook deel uitgemaakt. Na de oorlog was hij tot voor kort lid van de Persraad. Zijn grote verdiensten vonden zowel van kerkelijke als wereld lijke zijde erkenning. Als blijk daarvoor werd hij door Z. H. de Paus benoemd tot commandeur in de Orde van St Gregorius de Grote en in de Orde van St Sil vester en door H.M. de Koningin tot officier in de Orde van Oranje-Nassau. Verder was hij officier in de Orde van de Eiken kroon van Luxemburg, ridder in de Kroonorde van België, com mandeur in de Kroonorde van Italië en in die van „Polonia Restituta" van het voormalige Polen. Woensdagmorgen zullen in Lisse de uitvaart en begrafenis plaats hebben. Ook in het afgelopen weekend zjjn weer enkele tienduizenden mannen en jonge mannen in de nacbt van Zaterdag op Zon dag stil biddend door de straten van Am sterdam getrokken- E" waarschijnlijk was het ditmaal voor het eerst in de geschie denis van de Stille Omgang, dat ook bui tenlanders deelnamen aan deze nachte lijke bedetocht. Dertig afgevaardigden van verschillende nationaliteiten, die het con gres van de Organisation Internationale Catholique, de O.I.C., te Scheveningen bij wonen, waren nl. Zaterdagnacht per bus De gehele Britse pers heeft zich dit weekeinde vrijwel zonder uitzondering bezig gehouden met de mogelijkheid van het aftreden van de ruim 80-jarige oorlogsleider Sir Winston Churchill als premier van het Verenigd Koninkrijk. Fluisterden de commons in het begin van de vorige week elkaar in de wandel gangen van het Lagrhuis af en toe dergelijke geruchten in het oor, thans gonst het land er van. Als datum wordt in conservatieve kringen 19 April genoemd, wanneer het kabinet de jaarlijkse begroting zal indienen. Met het aftreden van Churchill en de komst van diens opvolger, van wie men algemeen aanneemt, dat het Sir Anthony Eden zal zijn, staat nauw in verband de datum van de algemene verkiezingen, die de regering volgens welingelichte kringen voor dit najaar wil uitschrijven. Al met al is er echter niemand, die met zekerheid enige voorspelling durft te doen. Churchill's vrienden weten welk een welhaast hels genoegen de 80-jarige smaakt wanneer hij geruchten-verspreiders beschaamd kan doen staan en zij denken aan vroegere gelegenheden. Zo was ook in Juli van het vorige jaar de premier tot een besluit gekomen, doch toen eenmaal puntje-bij-paalt.je kwam, wilde hij de beslissende stap niet doen. Heeft de glanzende Rolls Royce, die de premier, die zelf geen particuliere wagen bezit, vorige week Zondag heeft gekeurd, reeds bevreemding gewekt en leek ook het feit, dat timmerlui, schil ders en metselaars zich in de laatste weken gestort hebben op Churchill's landgoed, waar in allerijl verbouwingen worden aangebracht, een duidelijke aan wijzing, het bericht, dat de 80-jarige staatsman op 4 April in Downing Street 10 een diner zal aanbieden aan het zeer bevriende koninklijke paar, schijnt er bijzonder op te duiden, dat Churchill zijn besluit reeds ter kennis van het Britse staatshoofd heeft gebracht. Ook v r°f. Erich Kleiber, de bekende dirigent jj4» Oostenrijkse afkomst, heeft de ban- jjen met de Berlijnse staatsopera, in Oost- jj®rHjn, verbroken, omdat „de geest van oude staatsopera niet in het nieuwe Ren°Uw kan heersen". De 64-jarige diri- aan Was sinds December j.l. verbonden Re? de 0Pera- die in September a.s. in het ^Ütaiirnned/. „„1non cl» ïltl'Pr flpn L;!As'aureerde gebouw aan de „Unter den ®hUi 'cugkeert. Men verwac! dat zijn !aRneming ertoe zal leiden, dat vcr- staa( ne buitenlandse zangers, die met de iq „s°Pera een contract hadden getekend ïourtp Ver*vachting, dat zij onder Kleiber n werken, zich zullen terug trekken. Bit de st de tweede maal, dat Kleiber met ais djr s°Pera breekt. In 1935 trad hij n.l. dat dee°teur af' als Protest tegen het feit, n®rt hnati°naal-socialisten de politiek net gebouw brachten. Hij was toen twaalf jaar aan de opera verbonden ge weest. In een schrijven aan de communistische leiding van de staatsopera zegt Kleiber o.m., dat hij er zich van bewust is gewor den, dat „evenals in 1934 (een jaar nadat Hitier aan de macht was gekomen), poli tiek en propaganda niet voor de deuren van de opera halt houden. Daarom zou ik vroeg of iaat gedwongen zijn, voor een tweede maal het huis vaarwel te zeggen, waarnaar ik twintig jaar had verlangd". De echtgenote van de dirirent, een Amerikaanse van geboorte, verklaarde, dat zij in Europa zullen blijven om con tracten voor concerten en gramofoonop- namen in Brussel en Wenen nc te komen, wat zij daarna gingen doen, wist mevrouw Kleiber nog niet. Kleiber's zoon Carlos, assistent dirigent te Potsdam, vergezelt zijn ouders op hun vlucht is bekend gemaakt, dat Churchill en zijn echtgenote medio April een vacantie zullen doorbrengen op het eiland Si cilië. Churchill's aftreden zou in de eerste plaats een overwinning betekenen voor Lady Churchill en de doktoren, die hem nu al enige jaren vooral sedert zijn ernstige ziekte van 1953 er toe trach ten te bewegen het wat rustiger aan te doen. De premier mag zich op weg naar zijn 81-ste verjaardag weer in een goede gezondheid verheugen en vooral „Clemmie" (Clementine), zoals Lady Churchill in de vriendenkring wordt genoemd, zou haar echtgenoot nog een rusttijd gunnen, die niet wordt veronaangenaamd door ziekten en zwakte. Bijzonder gekant is zij vooral geweest tegen het leiden van een nieuwe verkie zingscampagne. Terwijl het zeker in de bedoeling der conservatieve regering schijnt te liggen om dit najaar verkie zingen uit te schrijven, (de regeringspe riode loopt pas in October van het vol gende jaar af), zou het voor Churchill's opvolger, Eden, bijzonder prettig zijn, als deze nog enige maanden krijgt om als premier en als leider der conserva tieven rustig de campagne voor te be reiden. Reeds om deze reden schijnt er in sommige conservatieve kringen een druk op de partijleider te zijn uitge oefend zijn aftreden niet al te lang uit te stellen. De mogelijkheid, dat de con servatieven het in verband met de Be- van-crisis in de Labour-partij reeds eerder op verkiezingen aan laten komen wordt niet groot geacht. Churchill en andere vooraanstaande figuren uit de partij zien in een dergelijk onmiddellijk en overhaast uitbuiten van de situatie geen bijzondere winst-kansen. Opgeven van wensdroom Churchill's aftreden zou in het bij zonder het opgeven betekenen van zijn wensdroom: gebruik makend van zijn vroegere banden wet sommige Sovjet functionarissen uit de oorlogstijd (Mo- totof b.v.) te komen tot een informele conferentie op het allerhoogste niveau, ten einde een ontspanning Van dc we reldsituatie te bevorderen. Juist de laatste weken heeft de premier een en ander van zijn pogingen hiertoe ont huld. Zelfs mag de enorme parlemen taire druk van zijn Labour-tegenstan ders om tot die besprekingen te komen, uitgelegd worden als een diep vertrou wen in de premier, die voor een zo be slissende stap zo bijzonder aangewezen schijnt te zijn. Komt achter die pogin gen (voorlopig) een punt te staan? Het is bekend dat sommigen op 't Foreign Office een doorkruising van de Europese politiek vrezend niet zo overtuigd zijn van het nut van een per soonlijke daad van de premier en het zou niet verbazen, als Churchill's opvolger, Eden, althans voor een deel met deze zienswijze van zijn departement blijkt "n. te stemmen. Behalve dit, blijft het de vraag, 0f, wanneer Churchill na een af treden als gewoon Parlementslid een missie naar Moskou zou ondernemen Attlee ging hem reeds voor! dit vol doende indruk zou maken op de Russi sche leiders. Terwijl het overigens wel erg onzeker is of Churchill Voor een der gelijke on-officiële missie ook maar iets zou voelen. Wanneer Eden, die thans 57 is, en evenals Churchill op de onverdeelde trouw van de conservatieve partij kan rekenen, de verkiezingscampagne tot een goed einde brengt, dan zal het con- i servatieve kabinet ingrijpend worden gewijzigd. Tevens zal Eden dan voor de moeilijkheid staan een nieuwe minister] voor buitenlandse zaken te vinden, al worden hiervoor nu reeds namen ge noemd als die van de minister van de fensie, McMillan, en de kanselier van de schatkist, Butler. Intussen hebben de Engelsen zich dit weekeinde weer bezig gehouden met de vraag welke onderscheiding Churchill na zijn aftreden zal moe ien worden toegekend. Deze zaak zit 'mn hoog. Men wil het niet mir 'er dan met een hertogsbenoeming doen Toen in 1952 Churchill eindelijk het ridderschap in de orde van de kou- cband accepteerde, achtte men dit ïlom te weinig. De moeilijkheid was ^chter. dat elke hogere onderscheiding Churchill (óók als premier) de toe gang tot het Lagerhuis zou hebben intzegd. Voor peers is slechts plaats n het Hogerhuis, waar hun politieke ■arricre ten dode is opgeschreven. De Britse leider bedankte echter /oor deeze eer.... ging toegedaan, dat de verlangens tot rechtvaardige salarisverbetering, aan de regering zeer we] bekend en mede geba seerd op de inkomens in de particuliere sector, alleszins verantwoord zijn, mede vanwege de vele extra uren buiten de of ficiële werktijd, welke zij onder deze om standigheden in het algemeen belang ge ven zonder extra honorering. Het bestuur moet voorts constateren dat de regering zó weinig het belang in ziet van een redelijke bezoldiging van de ambtenaren, dat op de vervuiling van vele vacatures niet mag worden gerekend. De steeds sterker optredende overgang van hoofdambtenaren naar de particuliere sec tor zal er integendeel eerder toe leidern dat de overbelasting van de hoofdambtenaren in de naaste toekomst zal toenemen. Naar het oordeel van het bestuur is het niet aannemelijk te achten, dat met name be kwame krachten op de geldende salaris basis tot de Rijksoverheidsdienst zullen toetreden. Het bestuur heeft daarom besloten een buitengewone verenigingsraad van de Centrale van hogere Rijksambtenaren bij een te roepen op 2 April te 's Gravenhage. In deze vergadering zal het bestuur opening van zaken geven en het voorstel doen, dat de leden zich in het vervolg uit sluitend zullen bepalen tot de strikte uit oefening van het door hen aanvaarde ambt, voor zover dat binnen de officiële geldende werktijd uitvoerbaar is en voor zolang verder gaande salarisverbeteringen zullen uitblijven- rijk) aan een hartaanval overleden. Hij woonde sinds 1950 met zijn echt genote als emigrant in Vence. Graaf Karolyi behoorde tot een zeer rijke Hongaarse familie. Niettegen staande dit werd hij reeds vroeg so cialist. In 1913 werd hij leider van de verenigde onafhankelijkheidspartijen. Hij trachtte vergeefs de monarchie te handhaven doch op de dag van zijn benoeming tot premier brak de revo lutie uit. Toen de republiek uitgeroe pen werd, werd Karolyi president Hij ijverde voor agrarische hervormingen en gaf zelf het voorbeeld door zijn uit gestrekte landerijen te verdelen. In het zelfde jaar echter moest hij de macht aan de communisten overdra gen, waarop graaf Karolyi uit het land vluchtte. Hij zwierf door vele Europe se landen en tenslotte opende zijn echtgenote een antiquiteiten-winkel in Parijs. Zelf werd hij journalist. Tijdens de tweede wereldoorlog werd bij voorzitter van de nationale Hongaarse raad te Londen en in 1946 keerde hij naar Hongarije terug, waar hij feestelijk ingehaald werd. Hij streefde nu naar een toenadering tus sen Oost en West. Later werd hij ge zant in Parijs. Na de processen tegen kardinaal Mindszenty en tegen Rajk, voor wie hij partij gekozen had, trad hij echter uit de dienst. In Vence be gon hij toen maar aan het tweede deel van zijn memoires. Het eerste was reeds in 1930 verschenen. Zaterdagavond is in dc benedenstad van Djakarta bij de beschieting van een auto, die het bewaakte havengebied binnenreed, door dienstdoende militairen dc 34-jarige J. van Heyningen door een kogel dodelijk getroffen Hij was derde vlieger bjj de K.L.M. en bezocht Zaterdag voor dc eerste maal Indonesië. De heer Van Heyningen was met zijn in DjSkarta woonachtige broer en een kennis naar de benedenstad gereden om een Chinese maaltjjd te ge bruiken. Op de terugweg naar de stad reed de auto het verboden „Havengebied Priok" binnen, waarvan de grens volgens dc autobestuurder niet zoals gebruikelijk zou zjjn aangegeven. De dienstdoende mi litairen daar losten schoten, waardoor Van Heyningen dodelijk in het achterhoofd werd getroffen. De zaak is in onderzoek. naar de hoofdstad getogen om zich ook in dc lange rij van pelgrims te scharen. In totaal waren er 36.000 deelnemers, van wie 13.000 Amsterdammers. De men sen van buiten Amsterdam waren ge bracht door 20 extra treinen en 145 auto bussen, terwijl 1.000 pelgrims te voet en 2.500 per rijwiel naar de Mirakelstad wa ren gekomen. Evenals andere jaren was ook Z. H. Exc mgr J. P. Huibers, bisschop van Haar lem, deelnemer in de Stille Omgang. „Groter wonder nog dan het Mirakel van Amsterdam", zo sprak mgr Huibers na de rondgang tijdens de H. Mis in de kapel van de Begijnhof tot de deelnemers, „is de persoonlijke vereniging van Chris tus als mens met eik van ons, zoals wij eenmaal hopen met Hem, de Vader en da H. Geest één en verenigd te zijn in de he mel. Hiernaar moeten wij zoveel mogelijk streven door ons gebed, maar ook door ons best te doen onderling in vrede en harmonie te leven, ruzie te vermijden of bij te leggen, die de oorzaak zijn van zoveel huiselijke en maatschappelijke moeilijkheden. Trachten wij, zo zeide mgr Huibers, zo veel mogelijk is één te zijn in alles, waar in wij één kunnen zijn; niet hardnekkig vast te houden aan eigen mening, en trachten wij dit te doen op elk gebied, vooral waar Paus en bisschoppen op dia eenheid aandringen. Op die eenheid ook in het maatschap pelijke leven hebben de bisschoppen, zo als men weet, zo nadrukkelijk en zo eens gezind telkens opnieuw aangedrongen. Wij verheugen ons, dat ons katholieke volk in zijn grote meerderheid duidelijk toont, dat het die oproep heeft verstaan. Bidden wij de goede God, dat Hij die goede geest in ons bewaren en versterken mag, en dat allen door die geest mogen worden bezield om één te zijn in alles waarin wij één kunnen zijn. En beijveren wij ons zelf iedere dag, ook wanneer het ons moeite kost, het gro te voorbeeld na te volgen van onze god delijke Zaligmaker, die in ons woont en in ons werkt om bij alle strengheid in onze beginselen de liefde, de vrede, ook met hen, die anders denken dan wij, zo veel wij kunnen te bewaren en te verster ken. Daarom bidden wij in de Secreta van de H. Mis „unitatis et pacis dona". Dat is .het grote wonder, dat wij van Hem moe ten afbidden, dat Hij door de godsvrucht tot Zijn H. Sacrament allen, die Hem ont vangen als kinderen Gods één doet zijn met elkander, zoals Hij één is met de Vader en de H. Geest. Maar het is Zaterdag en Zondagmorgen nog een karde strijd geweest. Vanmorgen zelfs nog blies een koude wind het afscheid van de winter periode. Er was echter ook, zoals uit onderstaande foto blijkt, een glimp van het naderende voorjaar. Crocussen-rijkdom in de omgeving Heemstede. van "••V

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1955 | | pagina 1