Frankrijk heeft H-bom nodig tegen verval Steeds meer dreigt interne chaos H Sovjet-minister van Cultuur afgezet Mendes-France publiceert brief wisseling l Kapport aan minister over liet specialistenconflict Invoering van degressief tarief aanbevolen RISICOFONDS bouwbedrijf Stijgende opwinding in België r ALS START VAN EEN STRAAL JAGER MISLUKT Eis van menselijke verhoudingen in bedrijf is gezond Overwerk in de bouw vakken Dinsdag 22 Maart 1955 DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN Roemeens Hof herziet opzienbarende vonnissen Uittocht van Malenkofs trawanten Churchill dreigde met lege stoel Politie bemoeit zich met Poujade Nylonband en ankerketting houden toestel vast Conclusie economisch onderzoek: oordeel over kostenverloop uitgesloten Uitkeringsduur bij vorst 24 dagen Vliegramp bij Cognac Productief Argentinië Socialisten rusten zich uit ten strijde WEERBERICHT 'bUitilraard ziïn °P alle biaat lr« vliegvelden reeds de Sp,®g-e]en getroffen om *ch v= gen te verminde- beot) ®en foutief verio- gev0]„ 'anding b.v. ten- nk°menatlAe sne? bin" Overeenstemming tussen tverk- gevers en werknemers De werkgevers- en de werknemersorga nisaties in het bouwbedrijf hebben zich beraden over de mogelijkheid door langer werken in de komende maanden althans een gedeelte van de door de langdurige vorstperioden verloren gegane productie te compenseren. Besloten is de desbetref fende overheidsinstanties te verzoeken een algemene overwerkvergunning te verlenen voor drie uur per week, ingaande 1 April a.s., voor de duur van zes maanden. Geen jacht! Schertsenderwijze hebben wij dezer dagen een goed woord over gehad voor de Fiscus in verband met de aangekondigde belastingvoorstellen. Doch voor de betrokken Loupe blijken enige lezers geen goed woord te kunnen opbrengen. Zulks verwondert ons in zoverreniet, omdat de Fiscus nu eenmaal niet populair is. Niemand betaalt nu eenmaal graag belasting en als men in Frankrijk een com missie benoemt om te onderzoeken, waarom de brave burgers zo'n hekel hebben om belasting te be talen, vinden wij dit een vragen naar de bekende weg. Men betaalt niet graag en zeker geen belasting! Enfin, wij hebben een vreugde kreet geuit, daar o.i. een stukje van het verhoogde welvaartspeil ons wordt toebedacht. En wij voe len ons gelukkig optimistisch te zijn in tegenstelling met de pessi misten. Van welvaartspeil gesproken, hier moet men waken voor het ver vallen in een ongezonde jacht naar verhoging van het levenspeil, want deze bedreigt het gezinsleven. Deze wijsheid is kijkt U ons niet lelijk aan niet van ons, maar van de Duitse Kardinaal Frings Deze liet zich in een herderlijk schrijven o.m. als volgt uit: „Vanzelfspre kend is het goed, wanneer steeds meer bevolkingsgroepen genieten van de vooruitgang op het gebied van techniek en beschaving. Wan neer echter een beter leventje" de allesoverheersende drijfveer van de jonge gezinnen wordt, dan bete kent dat, dat het materialisme het gezinsleven wordt binnengehaald. Dit kan alleen maar ertoe leiden, dat het hogere, geestelijke streven wordt verdrongen en dat de offer bereidheid verdwijnt. Het wezen lijke gevaar bestaat, dat het mate rialisme tot een soort godsdienst wordt." Aldus de Kardinaal! Nu niet dadelijk „aanslaan", doch even stil nadenken en over wegen! Heus, de kinderen zijn een offer tje waard. Vindt U ook niet? Analyst De weerverwachting van het K.N.M.I., geldig van heden- tot morgenavond, luidt: Zwaar bewolkt met. tijdelijk enige regen, maar later ook opklaringen. Vannacht geen vorst, morgen overdag dezelfde temperaturen als vandaag of iets hogere. Overwegend matige wind uit Zuidelijke richtingen. Woensdag 23 Maart: Zon op 6.40 uur, onder 18.58 uur. Maan op 5.55 uur, onder 18.37 uur. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT Als particulier belang aat overheersen Fi in Frankrijk nimmer uit het publieke leven verdwijnen. Een daarvan is „il faut que qa change!". De Fransman ge voelt behoefte aan verandering telkens ■wanneer hij datgene bedreigd acht wat hij, naief, „Son bonheur" noemt. Maar als de tekenen niet bedriegen, be ginnen ditmaal nog andere overwegingen een rol te spelen, wanneer Frankrijk harder dan ooit roept om verandering. Meer en meer begint het erop te lijken, dat alom het besef begint door te dringen, dat Frankrijk's plaats in de wereld ditrpaal werkelijk ernstig op het spel staat en dat grote veranderingen nodig zijn wil Frank rijk zijn historische, glorieuse plaats in de wereld behouden of terugwinnen....? Dringende stemmen van ernstige mannen als Paul Reynaud gaan opnieuw op om te spreken van grondwetswijziging, om af te rekenen met de instabiliteit der regerin gen en haar machteloosheid tegenover het parlement. Ook van buitenaf ontbreken de waarschuwende stemmen niet: in Groot- Brittannië dreigden èn Churchill èn Attlee piet een „lege stoel" op de internationale conferenties. Premier Faure bezwoer de Senaatscommissies er rekening mede te houden, dat Duitsland óók zonder Frank rijk bewapend zou worden. En, tenslotte, de zojuist gepubliceerde Yalta-documen- ten hebben niet nagelaten de Fransen kou de rillingen te bezorgen bij de gedachte aan al het kleinerende en geringschattende wat daar over hun land gezegd is. HERVORMING DUS, daarover zijn alle Fransen het roerend eens. Maar welke hervormingen? Hervorming van de kieswet? Hervorming van de grondwet in de geest van het jongste voorstel-Reynaud? Maar hervorming van de kieswet zou tot gevolg hebben, dat het mandaat van een niet gering aantal volks vertegenwoordigers in het geding kwam en daarom zal er heel wat moeten gebeu ren voor de parlementariërs het over deze hervorming eens worden. Want hier ligt de grote knoop: het par ticuliere belang van personen of groe tten speelt in Frankrijk een primordiale rol. Dit is de reden waarom het gezag van de Staat ondermijnd is, waarom het land onregeerbaar is. Het ligt in de Franse aard om. het particuliere belang hoger te achten dan het algemene belang en, au fond, men neemt dit elkaar niet kwalijk. De actie van Pierre Poujade is in dit verband bijzonder illustratief. Ook Pou jade eist hervorming, maar wel te ver staan een bijzondere hervorming, in het belang van hem zelf en zijn eigen groep Hij eist van de staat niets min der dan o.a. de afschaffing van een deel der belastingwetgeving, dat voorziet in sancties tegen hen die zich verzetten tegen de fiscale controle, fon- tróle. die (blijkbaarbijzonder hinder lijk is voor hem en voor zijn groepsge noten Poujade's optreden wordt zelfs bij zonder onaangenaam. Hij begint zich kennelijk het symbool van de revolte rende „kleine man" en de geïncarneerde gerechtigheid te voelen, deze kleine win kelier uit het verre departement van de Lot. en. gedragen door de volksbewe ging achter hem. half naïef en half verblind door zijn eigen demagogische succes, gaat zo ver, dat hij in Parijs grote politiek wil gaan bedrijven. Hij agiteert, dreigt, zendt op hoge toon brieven aan regering en volksvertegenwoordigers en het begint er bedenkelijk veel op te lij ken, dat een groot deel der afgevaardig den, beducht voor de naderende verkiezin gen, voor zijn wensen zullen buigen. Het debat van Vrijdagnacht was illustratief genjeg Wat zullen de heren afgevaardigden doen als bijv. de niet minder machtige vakbonden de bedreigingen gaan waar maken, die zij (de vakbonden) tot Pou jade richten. Poujade doet niets minder dan het ge zag van de Staat met voeten treden en in naam van een vreemd soort gerechtig heid privileges revindiceren, die hem niet uit het oogpunt van „Liberté" of „Fra- ternité", maar vooral niet uit het oog- Punt van „Egalité" toekomen. Vive Ia République! Na de suikerbietenverbou- vers, de wegtransporteurs en de wijn boeren van de Midi zal nu zeker de dictatuur van de Poujadisten moeten tvorden ingesteld! OE DIT ZIJ, het kan niet anders of heel dit gemengde klimaat van onrust, van agitatie, van ernstige be zorgdheid ook, zal zijn weerslag vinden in de hoogst belangrijke debatten, die in deze dagen zowel in de Nationale Vergadering als in de Senaat gehouden worden. De Senaat zal zich gaan uitspreken over de ratificatie der Parijsfe verdragen, en zo doende zal beslist worden in een zaak, die, uit zijn aard van primordiaal belang is voorde gehele wereld. Het schijnt evenwel uitgesloten te zijn, dat zich nog grote ver rassingen in dit. debat gaan voordoen, en de aandacht richt zich dan ook meer op de Nationale Vergadering, waar belang rijke vraagstukken van interne politiek de revue gaan passeren en waar men der halve op opzienbarende dingen verdacht dient te zijn. Dezer dagen is de Nationale Vergade ring begonnen niet het debat over de financiële en sociaal-economische politiek van de nieuwe regering. Het kan zijn, dat tijdens de voortzetting van dit debat beslist zal worden over het voortbestaan van Faure's kabinet Daartegen zou men, op zich, natuurlijk- moeilijk bezwaren kunnen inbrengen. Maar het is te hopen, vurig en van harte te hopen, dat de Fran se volksvertegenwoordigers de gelegen heid van de komende debatten zuilen aangrijpen om openhartig en onder het besef van hun verantwoordelijkheden een aantal problemen onder ogen te zien. die niet langer onopgelost kunnen blijven, en dat zij weerstand zullen weten te bieden aan de onbehoorlijke pressie, die op hen uitgeoefend wordt. Wordt deze gelegenheid niet benut; dan bestaat de kans, dat Frankrijk intern in een chaos wordt herschapen, en dat het bijgevolg in de wereld zijn plaats als grote mogendheid definitief verliest. fs het. tussen haakjes gezegd, eigenlijk met diep vernederend, dat het land van Jeanne d'Arc een H-bom nodig heeft om zijn plaats in de wereld te blijven behou den Het Roemeense hooggerechtshof heeft herziening bevolen van de vonnissen van zestig Romeense joodse leiders, die, zoals men zich zal herinneren, vorig jaar door krijgsraden tot ge vangenisstraffen van vier tot twintig jaar veroordeeld werden. De veroordeelde joden waren be schuldigd van het verstrekken van in lichtingen aan het Israëlische gezant schap te Boekarest en van het houden van geheime bijeenkomsten. Volgens in Tel Aviv ontvangen be richten zou het Romeense hof last tot herziening hebben gegeven teneinde de vonnissen te verlichten. -r-te- Radio Moskou maakte gisteravond bekend, dat de Sovjet-minister van cul tuur, Georgi F. Alexandrof, van zijn functie is ontheven en dat in zijn plaats is benoemd Nikolai Mikhailof, de hui dige Sovjet-ambassadeur in Polen. „Alexandrof is op voorstel van pre mier Boulganin door het presidium van de Opperste Sovjet ontslagen, omdat hij bij de leiding van zijn ministerie ge faald heeft", aldus dit bericht. Het is de tweede maal, dat professor Alexandrof zulk 'n val maakt. Hij ver loor in 1947 zijn leidende positie in de Sovjet-Unie, omdat hij te veel belang hechtte aan „burgerlijke" filosofen in een boek over de Westeuropese filosofie. Onder premier Malenkof kwam Alexandrof echter* weer op de voor grond. Hij leidde een wetenschappelijke afvaardiging naar India hij werd onder scheiden met de orde van Leriin. Het weer op de voorgrond treden van Alexandrof werd beschouwd als een teken van grotere ideologische vrijheid onder Malenkof. Wijlen Andrej Zjdanof, de vroegere specialist van het Kremlin op het ge bied van cultuur en ideologie, had in dertijd het boek van Alexandrof over de Westeuropese filosofie, waarvoor de professor reeds een Stalinprijs had gekregen, aangevallen en herschrij ving van het boek in overleg met pro- pa gandistenvan de partij geëist. A tig is een wollen das geen over- bodige luxenóg blaasI een venijnige wind door dc straten en nóg lint sneeuw op de velden, doch het beg is er: de kalender zegt het en deze van de zon genietende oud jes in het. Verzorgingstehuis in de Roeterslraat te Amsterdam bewijzen het: Koning Winter is op de aftocht De Franse ex-premier, de heer Men dès-France, heeft gisteren de tekst be kend gemaakt van de brief welke hij op vijf Januari j j aan sir Winston Churchill richtte, en het antwoord van deze hierop d.d. 12 januarj. In het schrijven van Mendès-France werd herinnerd aan de moeizame wijze, waarop de Nationale Vergade ring de Parijse accoorden had be krachtigd. Met het oog hierop achtte hij het noodzakelijk de openbare me ning in Frankrijk er van te overtuigen dat de overeenkomsten de Westelijke mogendheden niet beletten voortdu rend een vredespolitiek na te streven. Bij zijn brief sloot Mendès-France een nota in, waarin hij zeide, dat er spoedig een nieuwe stap bij Moskou moest worden gedaan. Hij stelde twee mogelijkheden voor: 1. De drie Westelijke mogendheden moesten gezamenlijk de Sovet-Unie voorstellen een vier-rrtogendheden- conferentie te beleggen, 0f. 2. Frankrijk moest in antwoord op de jongste Russische nota de be schuldigingen, dat de Parijse accoor den in strijd met de geest van het Frans-Russische vriendschapsverdrag zijn, van de hand wijzen en vervol gens voorstellen, onderhandelingen te openen voor een in Mei te houden viermogendheden-conferentie. In zijn antwoord schreef Sir Win ston, dat hij, als er nog meer vertraging in de bekrachtiging van de accoorden zou komen, gedwongen zou zijn de po- Citroën heeft een nieuwe auto ont- worpen, dat tussen een auto en een vliegtuig ligt. Hier ziet men het nieuwe voertuig op de weg. in samenwerking met het Britse Ge menebest en met West-Duitsland, sterk genoeg zouden zijn om de veiligheid van de Benelux-landen en andere bondgenoten te waarborgen. Tenslotte gaf Churchill als zijn vaste overtuiging te kennen, dat vier-mo- gendhedenbesprekingen nuttig zijn, mits het tijdstip daartoe goed wordt litiek te steunen om „Frankrijks stoel j gekozen, d.w.z. in géén geval voordat op internationale conferenties onbezet de Parijse accoorden door alle betrok- te laten Hij wees er op, dat de V.S., ken landen zijn geratificeerd. De ernstige moeilijkheden, welke zijn ontstaan door het uitgeput raken van het Risicofonds voor het bouwbedrijf zijn gisteren in een bespreking tussen de werk gevers- en de werknemersorganisaties tot een oplossing gebracht Zoals men weet worden uit dit fonds, uitkeringen gedaan aan de bouwvakarbeiders in geval door vorst en de 'gevolgen daarvan niet kan worden gewerkt. Besloten is, dat het fonds z?l blijven voortbestaan met dien ver stande, dat de duur van de uitkering voor elke,werknemer individueel wordt beperk, tot 24 ^werkdagen Nadien zal de „uitge. vroren werknemer terugvallen op het Wachtgeldfonds, dat hem een uitkëring garandeert gedurende 48 werkdagen. De werkgeversorganisaties hebben hier. üit de consequentie aanvaard, dat de uit- De Parijse politie is gistermiddag be gonnen een onderzoek in te stellen naar de activiteit van de anti-belas tingliga van Pierre Poujade. Het politie-onderzoek wordt inge steld naar aanleiding van de publica tie van een vlugschrift, getiteld „De kraan is dicht". Het ministerie van financiën had zich over de publicatie van dit vlug schrift beklaagd. Eind 1953, toen liet z.g. „specialislenconflict" a] bijna een jaar oud was, heeft de minister van Sociale Zaken en Volksgezondheid een coin- stellen naar de bestaande tegen- slellingen ten aanzien van de honorering Naar wij van de zijde J'an de Kon. Luchtmacht Vprnemen, zullen in de J)abjje toekomst zg. „bar- leres" aan het einde der 'artbanen op de militaire 'iegvelden in ons land gorden aangebracht ter Rrhoging van de veilig- P|d. Het vliegveld Eind- °ven zal er de primeur Va" krijgen. d Aet voordeel van een rge]ijke barrière is, dat n te ver op de baan lan- j nd straalvliegtuig zon- wVchade tot stilstand <Jip„ 1 gebracht- Ook in- v0]" een start tenge- UïIb .vaa een motorsto- te 8 anderzins dreigt sys.^'slókken, kan dit t°t worden toegepast vpehoud van vlieger en v-stuigt of weigeren van remmen of van het sporadisch voorkomende geval, waarbij tegen het einde van de aanloop plot seling een ernstige storing optreedt. Hiertoe worden de einden van de banen reeds begrensd door uit loopmogelijkheden. welke bestaan uit een geëgali seerde grasmat van 180 meter lengte. De barrière vormt dus een extra veiligheidsmaat regel, welke in Korea voor het eerst werd toe gepast. Bij het systeem werden twee ideeën in toepassing gebracht. Op de eerste plaats wordt een gelijkmatig toenemende vertraging verkregen door middel van ter weerszij den van de baan uitgeleg de zi are scheepsanker- kettingen: het vliegtuig grijpt met zijn hoofdwie- len een staalkabel, die aan de kettingen is verbonden, waardoor tenslotte de ge hele kettingmassa van 20000 kilo in het geding wordt gebracht. De rem weg bij een snelheid van 180 kilometer per v ïr wordt zodoende tot 150 meter gereduceerd. Op de tweede olaats grijpen de hoofdwielen - en niet het zwakkere neuswiel deze staalka bel. Een zware nvlonbari«l n.l. op 1 meter hoogte boven de baan gespannen wordt door de stijl \an het neuswiel gegrepen trekt door middel van een verticale n.ylonverbindins de staalkabel van de baan en sleurt deze vervolgens mee in voorwaartse rich ting. Door het, vermogen van de nylon banden om sterk uit te rekken zon der sterkte te verliezen blijft de staalkabel achter ten opzichte van het neus wiel en wordt door de hoofdwieisti.ilen gegrepen Deze unieke eigenschap van nylon maakt het mo gelijk de werking van de barrière, die aan een ten- nisnet doet de. ken, ge heel mechanisch en dus betrouwbaar te doen ver lopen. missie verzocht een onderzoek in te S der specialisten door de AlgC' mene Ziekenfondsen en na te gaan, welke wegen naar haar oordeel tot een overbrugging dezer tegenstellingen zouden kunnen leiden. De commissie slond onder voorzitterschap van prof. dr J. E. de Quay; voorts waren ir. deze commissie opgenomen prof. dr C. Burger, prof. mr N. van Esveld, dis C. P. Hazenbosch en mr C. van Roggen. De commissie heeft d.d. 21 September 1954 haar ervaringen, inzichten en gevolgtrekkingen in een rapport aan de minister voorgelegd th Eer9t ans, een half jaar later dus, is dit rapport voor publicatie vrijgegeven, De commissie verklaart tn haar rapport, zich te willen beperken tot de hoofdpun ten van het conflict. Zij laat buiten be schouwing het vraagstuk van de open- en gesloten ziekenhuizen, de aII-in en ail-out tarieven, de specialisten die met en die zondei assistenten werken, de verhouding tussen de aantallen fondspatiënten en particuliere patiënten enz. Zoals bekend, betreft het conflict de van de Landelijke Specialisten Vereniging afgezonderde specialisten, verenigd in de Ned Ver. van Specialisten, waarvan weer een aantal de overeenkomst met de zie kenfondsen per 1 Jan. 1953 had opgezegd. De commissie gaat uit van de voorlopige stelling, dat het totale bedrag, dat de ziekenfondsen beschtkbaar hebben, om specialistenhonoraria uit te keren óf een procentuele verlaging van alle tarieven vereist, óf een degressief tarief. Tegen het beginsel van een degressief tarief zijn verschillende bezwaren aange voerd. Allereerst acht men dit in strijd met de opvatting, dat de beloning moet geschieden naar prestatie. De commissie acht dit standpunt niet zonder meer te verdedigen. Een tweede bezwaar Is, dat een degressief tarief aantasting zou in houden van het vrije beroep. De commis sie gaat vrij uitvoerig in op dit begrip „vrij beroep" en de positie ervan in de huidige samenleving. Een collectief tarief- stelsel acht zij niet met het vrije beroep in strijd Een degressief systeem is slechts een bepaalde vorm van de in een over eenkomst neergelegde honorering. Indien er gekozen moet worden tus sen een algehele procentuële verlaging of een degressief tarief, dan kan de commis sie een degressief tarief, berekend naar de afnemende kosten, zeker niet princi pieel onjuist achten, aldus concludeert zij uit een en ander. Maar nu wordt van de zijde van de N- v- v S. nog het practische bezwaar naar voren gebracht, dat er geen afne mende kosten bestaan, althans, dat het niet aantoonbaar ts dat zij bestaan en ten bewijze daarvan legt de N. V. v. S. een rapport over van de economische institu ten van de Hogescholen te Rotterdam en Tilburg „De commissie ts er evenwel niet in geslaagd" .aldus schrijft zij zelf tn haar rapport, „dit gedeelte van dit rapport (van de econ. instituten) op zijn werke lijke waarde te toetsen en daaruit concrete conclusies te trekken, zodat haar oordeel zeker geen beslissing omtrent het al of niet bestaan van kostenverschillen en vooral niet omtrent de omvang daarvan kan worden genomen, zonder dat verder diepgaand onderzoek heeft plaats gevon den". De commissie komt o.a. tot de volgende conclusies: De in het verleden bestaande sluitend door de werknemers voor het fonds op te brengen prerrtie van 4.75 pet van het loon, zal moeten worden ver hoogd. Zij zi.in bereid déze premie tewer- hogen tot 5,25 procent, eventueel tot 5.50 procent. Aangezien de praktijk zal moeten leren of deze premieverhoging voldoende is om het Risicofonds aan zijn verplichtingen te kunnen laten voldoen, is overeengekomen, dat de nieuwe regeling slechts geldt voor een proefperiode van drie jaar. Mocht na verloop van deze drie jaar blijken, dat de premieverhoging niet voldoende is dan zullen de werkgevers- werknemersorgani saties zich opnieuw beraden over' de uit keringsduur var. het Risicofonds. Moeh daarentegen de nieuwe premie het fonds in staat stellen reserves te vormen, dan zullen deze, indien zij een bedrag van 10 rmlhoen gulden overschrijden, worden aangewend om de op te brengen premie te verlagen. Deze verlaging zal echter niet verder gaan dan het huidige niveau van 4,75 procent. De baten bij laatst genoemde premie zullen steeds aan het Risicofonds ten behoeve van zijn activi ten ten goede komen. Een vliegtuig: van het type „Siebel" van de Franse luchtmacht is gister middag bij het opstijgen van het vlieg veld van Cognac neergestort. De zeven bemanningsleden zijn om het leven gekomen. Het toestel, dat naar Duitsland ver trok, stortte m^t een brandende motor neer. De duizenden liters benzine van de reservoirs vatten vlam en vormden een vuurhaard die tot kilometers in de omtrek zichtbaar was. plafondregeling en de daaraan gekoppelde 50 50 regeling moeten in beginsel onjuist worden geacht. Voorlopig meent de commissie te moe ten aannemen, dat invoering van een de gressief tarief ter vervanging van de thans bestaande progressieve korting aan beveling verdient, omdat naar haar oor deel, zolang het tegendeel niet wordt aan getoond, moet worden aangenomen, dat bij toeneming van de omvang van de spe cialistenpraktijk een degressie in de kos ten optreedt. Dit is een bekend bedrijfs economisch verschijnsel, hetgeen de com missie»,dus voorshands aanneemt, dat het zich hier ook voordoet. De aan de commissie overgelegde ge gevens hebben haar niet kunnen over tuigen, dat bedoelde degiessie in de prak- tijkkosten niet zou bestaan. Wel is komen vast te staan, dat het tegendeel op dit tijdstip evenmin met concrete cijfers kan worden bewezen. De commissie acht het derhalve ge wenst een diepgaand onderzoek in te stel len naar het al of niet bestaan van de gressie. Aangezien een dergelijk onder zoek geruime tijd zou vergen acht de commissie het ongewenst de onderhande lingen op te schorten tot het tijdstip, waarop deze gegevens wel zullen zijn ver kregen. De commissie heeft ziekenfondsorgani saties, L.S.V. en N.V.v.S. voorgesteld het overleg te heropenen teneinde tot een overeenkomst te komen, gebaseerd op de gedachten neergelegd in de voorlopige overeenkomst, waarover ziekenfondsorga nisaties en L.S.V. inmiddels tot overeen, stemming waren gekomen. Naar de com missie meldt is hiertegen door de Mij tot Bevordering van de Geneeskunst bezwaar gemaakt, terwij] dit voorstel ook door de N.V.v.S. zou zijn afgewezen. In verband hiermee ziet de commissie geen enkel heil in het voortzetten van pogingen tot het bereiken van overeen stemming. De commissie constateert, dat zjj dus niet geslaagd is in het vinden van een uitweg, „zulks met name wegens de voortdurend afwijzende houding van de N.V.v.S.". De commissie acht de hierdoor gescha pen ongewenste verhoudingen op den duur onaanvaardbaar en meent, dat maatrege Icn zullen moeten worden getrofren, waardoor dit bezwaar kan worden onder vangen. Ter completering van bovenstaande conclusie uit het rapport van de commis sie geven wij hier nog kortheidshalve het eindoordeel uit het rapport van de eco nomische instituten weer, dat luidt: „Con clusies omtrent het kostenverloop bjj va riatie in de practjjkomvang, waarop pro gressieve of degressieve ziekenfondstarie ven gebaseerd zouden kunnen worden, moeten dan ook uitgesloten worden ge- acht". De Argentijnse regering heeft, „om de arbeidsproductiviteit te verhogen", besloten het aantal algemene feest dagen per jaar van 18 tot 11 te ver lagen. Een groot aantal christelijke feestdagen zullen worden afgeschaft. De feestdagen, die niet samenvallen met een Zondag, zullen, uitgezonderd Goede Vrijdag en Kerstmis, geen alge- I meen erkende feestdagen meer zijn. De heer J. van Heyningen, der da vlieger bij de K.L.M., die bij de beschieting van een auto te Djakarta door een kogel dodelijk werd getroffen. Het Belgische socialistische „comité voor gemeenschappelijke actie" heeft in een manifest tot zijn leden de op roep gericht om op 26 Maart in de straten van de Belgische hoofdstad aanwezig te zijn „om iedere provoca tie van aanhangers der C.V.P. te be antwoorden". „Voortaan", zo heet het verder, „zal geen enkele aanslag van dc handlangers der Katholieke Volks partij, nóch in de hoofdstad, noch in de landelijke gemeenten ongestraft blijven". Aan katholieke zijde gaat men in tussen voort aan te sporen tot deel neming aan de, inmiddels door burge meester Vandemeulebroeck verboden, opmars naar de hoofdstad. Indien de katholieke leiders de massa-demonstratie niet op het laat ste ogenblik afzeggen, dan mag ver wacht worden dat de Belgische rijks wacht en de politie alle toegangs wegen tot Brussel a.s. Zaterdag zul- len afzetten, allé autocars uit de pro- vmcie zullen terugzenden en zelfs de treinenloop uit de provincie zul len stopzetten. Het nationaal bestuur van de C V P heeft inmiddels gistermiddag 'n com muniqué uitgegeven, waarin wordt verklaard, dat het hoofdbestuur van de C.V.P. zich volkomen schaart ach ter de actie, die het „Comité voor vrij heid en democratie" voert tegen de schoolpolitiek der regering. Het natio nale bestuur roept alle aanhangers n de C.V.P. dan ook op, om a.s. Zater dag in Brussel te demonstreren.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1955 | | pagina 1