Katholieke ambtenaren doen beroep op geweten van volk en regering Deernis met positie van lagere ambtenaren „Wij zijn toch geen tweederangs bur gers: Bevan blijft nog in de kudde en nog van ernstige aard 1 BOTSINGEN IN BRUSSEL Meisje te Tilburg vermoord r Nederland moet de noodklokken horen der ambtenaren Nood in vele gezinnen is hoog gestegen Gespannen toestand Donderdag 24 Maart 1955 DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN Hongerlonen Broer van Sjah komt zoeken ■MMi Katli. kinderen vandaag niet naar school Leuvense rector- magnificus maant tot kalmte Twee jongetjes vonden het slachtoffer K. Y. P. houdt leden- wervmgsactie gehele land 1200 Nieuwe K.V.P.- leden Poujadisten voor de rechter WEERBERICHT Motie Overschotten Manifest l Het verdwenen Perzische prinsje De verbolgen labour-ortho- *IÉlÉi hÉÉÉ Ook Leuven onrustig 111 Afsluiting einde April In Almelo: Franse Politie treedt op De weerverwachting van het K.N.M.I., geldig van heden- tot morgenavond, luidt: Wisselend bewolkt met plaatselijk enige regen. Aanhoudend zacht. Matige tot krachtige wind tussen West en Zuid. Vrijdag 25 Maart: Zon op 6.36 uur, onder 19.02 uur. Maan op 6.35 uur, onder 21.26 uur. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT (Van onze Amsterdamse redactie) ,.In wezen hebben wij nu nog een stuk sociale strijd te voeren, welke voor de arbeiders uit bet private bedrijf reeds enige decennia achter ons ligt. Wij wensen niet te strijden tegen een fictie, doch tegen derealiteit, dat een vaste over heidsfunctie ook vaste armoede betekent in grote groepen van het overheidsperso neel. Verstandige ouders huiveren onder deze omstandigheden hun intelligente kinderen in overheidsdienst te laten gaan. Wij wensen te strijden tegen de nieuwe vorm van sluitpost van de salarissen van overheidspersoneel: voorheen sluitpost van de begroting, thans sluitpost van de geleide loonpolitiek! De kern van de impasse, waarin wij verkeren, gaat echter niet om het salarisbeleid alleen. Het gaat om onze gehele rechtspositie, waarvoor de regering niet de zorg blijkt te hebben, welkK betaamt aan een goed werkgeefster, in dit geval de grootste werkgeefster in den lande, die haar zorgen bij liet behoud van de arbeidsvrede meer heeft uitge strekt tot de werknemers in het private bedrijf dan tot haar eigen werknemers. Wij wensen niet te liggen onder het doodskleed van de uniformiteit!" Het waren deze woorden van de ARKA-voorzitter, mr G. Boot, welke door de in der haast bijeengeroepen buitengewone algemene ledenvergadering van de Alge mene R.K. Ambtenarenvereniging met grote instemming werden ontvangen. Nu het overleg met de regering over de ambtenarensalarissen is mislukt en de onderhande lingen zijn gestaakt, heeft de ARKA gemeend aan haar leden rekening en verant woording te moeten afleggen over de gevoerde onderhandelingen en hen tevens in 1e lichten over haar beleid. Het spreekt vanzelf, dat men op deze vergadering, die gisteravond in Krasnapolsky in Amsterdam werd gehouden, ook woorden van pro- lest liet horen. Uiteraard, want de ambtenaren vechten voor hun goed recht. Zjj vragen geen welwillendheid, maar rechtvaardigheid, zoals in alle toespraken duide lijk tot uitdrukking kwam. De bijeenkomst, bijgewoond door ongeveer 500 leden uit het gehele land behalve in de propvolle Blauwe zaal volgden een groot aantal toehoorders de toespraken via een microfoon in de wintertuin terwijl voorts o m. aanwezig waren dr Albering, secretaris van de KVP, het Kamerlid H. v, d. Zande namens de KVP-fracties in de Staten-Generaal en afgevaardigden van de KABO, St. Michael, St. Raphael en de KOV, droeg dan ook een waardig karakter en kon niet worden beschouwd als een demonstratieve massale protestmeeting al deed dit aan de strijdlust van de aanwezigen weinig af De katholieke a'mbtenaren blijken zich van hun sociale positie in de maatschappij te zeer bewust, dan dat zij er aan denken te gaan doen, wat de Centrale van Hogere Rijksambtenaren van plan schijnt te ondernemen, nl. een modelactie. Voorzitter Root zei het als volgt: ,,Wi.j moeten ons hoeden voor elke vorm van demagogie en voor elke overschroeving van eisen en wensen, welke niet kunnen worden gerealiseerd. Wu /.lin niet bi rt'jll *><»k maar to spreken nver .de mogelijk- noder, vim slaking, gn-slow-acties, het niet verrichten van overwerk of wat dies meer zij. Wij moeten ons ook in de hui dige moeilijke omstandigheden instellen op het stipt en nauwgezet volbrengen van onze dagelijkse plicht". Doch dat dé ontstemming groot is en men alles op al les wil zetten om de zo hoognodige ver beteringen te verwezenlijken, bewees het indrukwekkende aan het slot van de bij eenkomst gezongen Wilhelmus en dat be wees ook de motie, die met algemene stemmen en onder applaus werd aange nomen en die ter kennis zal worden ge bracht van de regering, staten-generaal en dc KVP. In de motie, die door de gastvrouw van deze avond, de afdeling Amsterdam werd ingediend, wordt geconstateerd, dat er bü de regering geen geneigdheid be staat een afdoende verbetering in de sa larissen tot stand te brengen en wordt overwogen, dat door de weigering van de regering de nood in vele ambtcnarengc- zinnen is gestegen tot ongekende hoogte, waardoor grote ongerustheid en ontevre denheid bestaan, bü alle overheidsdiena ren. zodat niet alleen de belangen van de ambtenaren, doch ook het landsbelang wordt geschaad. Besloten wordt ontevre denheid uit te spreken over de wijze, waarop de regering als werkgeefster de belangen van haar personeel behartigt, terwijl men vol vertrouwen is over het ter zake gevoerde en nog te voeren be leid door het hoofdbestuur van de ARKA. In zijn openingswoord had mr dr Boot weinig goede woorden over voor de ABVA, de neutrale met de P.v.d.A. en NVV gelieerde ambtenarenbond, die de laatste voorstellen van de regering accep tabel vindt. ,,Deze krijgt zijn trekken wel thuis'', werd er later op de vergadering (Van onze Amsterdamse redactie) Mr dr Sens deelde in zijn gloed vol betoog mede, dat de raad van Heerlen Maandag een motie had klaar liggen over de te lage ambte narensalarissen. Men heeft die motie echter niet opgesteld, omdat dit toch niets zou uithalen, en B. en W. toen opdracht gegeven de sala rissen van het gemeentepersoneel los van de Haagse normen op een redelijke basis vast te stellen Mocht „Den Haag" met art. 126 in de hand deze salarissen ongedaan maken, dan zal Heerlen zijn hoofd ouigen, maar het zal blijven strij den. In Winschoten is geprotesteerd tegen de hongerlonen van de Rijks belastingdienst en mr Sens haalde daarop aansluitend als voorbeeld aan het salaris van een grenscom- mies, die zijn werk toch in uiterst gevaarvolle omstandigheden ver richt. Dat salaris bedraagt 201 en na acht dienstjaren 310 per maand. „Kan de regering deze ver antwoordelijkheid dragen", zo vroeg mr Sens zich af. Mr Boot deelde de vergaderii^g mede, dat een kleine commissie een onderzoek heeft in gesteld naar het huishoudbudget van de ambtenaar. Deze commissie heeft reeds aan de ARKA een rap port uitgebracht, dat binnenkort openbaar gemaakt zal worden. Een suggestie van de heer Sens om van de door hem geciteerde salarisnormen in het particuliere bedrijfsleven, aangevuld met nog lal van andere, als boekdeeltje uit te geven om zo de regering te 'onen, dat haar argument van 'unctieloon geen opgeld meer kan doen, kon de volle instemming van de vergadering wegdragen. door een andere spreker gezegd. Mr Boot vond het, onbegrijpelijk, dat een katho lieke organisatie als de ARKA. welke in 1954 alleen al een grotere vooruit gang heeft geboekt dan enige andere katholieke organisatie en welke in de af gelopen drie en een halve maand 1832 nieuwe leden heeft weten te boeken, zo weinig weerklank ondervindt bij de re gering- Om het lot van 300.000 mensen De voorzitter meende voorts, dat liet zo langzamerhand toch ook wel als een re delijke wens mag worden beschouwd, dat net kabinet zodanig orde op zaken stelt, dat een zijner vertegenwoordigers zich meer rechtstreeks en onverdeeld aan ambtenarenzaken kan wijden. Het gaat om het lot van 300.000 mensen, vulde de tweede spreker, mr dr J. B. Sens, lid van het hoofdbestuur en gemeentesecretaris van Heerlen later aan. Want behalve over de salarispositie wordt gesproken over het nog steeds ont breken van de ziektekostenregeling voor het Rijkspersoneel, de onvoldoende uit werking van het Georganiseerd Overleg, waardoor de medezeggenschap aan de voet door middel van dienstcommissies en bijzondere commissies nog steeds niet functionneert, het vraagstuk van de ge- meenteclassi catie en de trage gang van zaken met betrekking t,ot de herziening van het Reisbesxlüit 1954. Mr Boot sprak in het slot van zijn rede de bijzondere dank uit aan de Eerste-Kamerleden, die van de week nog alle aandacht aan rleze problemen hebben besteed. „Wij van onze kant zo eindigde hij „wachten met ver trouwen hun verdere interventie at en geven hun daartegenover gaarne de ver zekering. dat wij alles.in het werk zullen stellen om onberaden acties tegen te gaan". Hij gaf in het kort een helder exposé over de gevoerde onderhandelingen, daar bij de trage centenpolitie van de rege ring in een duidelijk daglicht stellend. De misère was reeds begonnen bij de onder handelingen over de salarissen van de ge meentesecretarissen en lagere ambtena ren, die door Gedeputeerde Staten wor den vastgesteld. Maar op 1 November jl. maakte „Den Haag", die niets anders te doen heeft, dan de normen goed te keu ren. haar eigen normen openbaar. „Dit is een methode, die wij in onze rechts staat niet mogen dulden en een uitwas van de centralisatiezucht van de rege ring", zo. riep spreker uit. Wat nu het salarisoverleg voor alle ambtenaren be treft, de R.K. Centrale heeft een sterk rapport uitgebracht met streekcjjfers, die ten volle zijn verantwoord. Bij de laatste onderhandelingen hebben de ambtenaren- organisaties zich bereid verklaard genoe gen te nemen met 4Q procent van de daarin vervatte en redelijk genoemde loonsverhogingen. De regering hééft dit afgewezen met een beroep op het functie- lopn in het particuliere bedrijf en kwam opnieuw met enige centen verhoging. „Wij hebben dit voorstel niet mogen aan-, vaarden, want. wij als ARKA hebben de verantwoordelijkheid voor uw sociale po sitie", aldus mr dr Sens, die vervolgens aan de hand van door de ARKA opge vraagde loonnormen bü het particulier bedrijf duidelijk aantoonde, dat het zwak ke punt in de regeringargumentatie dat beroep op het functieloon is. Een fictie „Want deze functielonen zijn funetie- fictielonen; zij bestaan in de realiteit niet", zo riep dr Sens onder algemene in stemming uit. ,Dat weet de regering ook en als zij zo doorgaat te theoretiseren, dan sterven wjj ambtenaren aan die theo rie.'" En klaterend als een. waterval liet spre. ker de echte cüfers uit het particuliere bedrijfsleven over de hoofden van zijn aandachtig gehoor rollen. Cüfers, die mi nimumgemiddelden waren en alle ver uitkwamen boven de ambtenarensalaris sen. omdat in die bedrijfslonen geregle menteerde toeslagen zijn begrepen. 'Toe slagen en kortingen van de zwarte toe- slagen wilde de heer Sens helemaal niet i spreken die de ambtenaren niet ken nen, zoals dividend en tantièmes, kerst gratificatie naast vacantietoeslag. waar deringspremies en premievrüe pensioe nen, enz. Bii de Staatsmanen ,Is dit geen overheidsbedrijf?") kent men nog de gezinstoeslag en ook de bouw- en spaar regeling. de eerste uitingen van bezits vorming. Wij misgunnen deze mensen dit geld niet, zo zei spreker nadrukkelijk, maar leggen de vinger op de wonde bij de positie van het overheidspersoneel. Dat voelt toch ook wel voor bezitsvor ming Wij willen h.-t particulier bedrijf heus geen concurrentie aandoen, Daar zijn we voorlopig echt niet aan toe. Maar ons volk moet weten, dat de regering een sociale onrechtvaardigheid verde digt met een fictie. Zijn onze excelle rende ministers dan inderdaad ziende blind en horende doof. Beschouwen ze ons als tweederangs burgers? Wü zul len ook overwerk blijven doen, maar hoeveel is uw man nog waard in zijn gezin?", zo vroeg spreker. Hebben we onze roeping gekregen oiii te worden onderbetaald? Nederland kan trots zijn op zijn integer, plichtsgetrouw en gedisciplineerd ambtenarenkorps en wij zullen niet zo ver gaan, dat men in ons niet meer kan trouwen of zün kind aangeven omdat de ambtenaren sta ken. Maar soms voelen wü er voor, want bewezen js. dat wij meer kunnen verdienen. En mr dr Sens slingerde weer opnieuw zijn sprekende cüfers in de zaai. „Heeft het batig saldo yan de Rijksrekening over 1949 niet één milliard 156 miliioen gulden bedragen? En_ in 1950 één milliard 173 miliioen in W5l één milliard 430 miliioen en in 1952 éen milliard 881 miliioen? En is al niet berekend, dat het belasting overschot over 19554 maar liefst 1050 miliioen zaI bedragen? Het wordt tijd, dat wü onze stem verheffen. De finan ciële nood der ambtenaren is groot, het aantal aanvragen bij de voikscredjetban- ken bewüst het. Laat regering en volk het belang van een goed ambtenaren korps. dat zorgt voor orde, regelmaat, veiligheid en rechtvaardigheid in onze ge ordende samenleving en voor de ontplooi ing daarvan goed begrüpen. Men kan ons niet beschouwen ais een quantité né- gligeable. Het. wordt tijd, dat de motie- Rorame over de vrije loonpolitiek uit de ijskast wordt gehaaid. Op een zekere dosis levensvreugde heeft toch ook de ambte naar recht. De priester bidt in de H. Mis: De recht vaardigheid en de vrede omhelzen elkaar. Men kan van ons vrede verwachten, als van de andere kant de rechtvaardigheid wordt betracht". 7/0 besloot mr. dr Sens, uit wiens woorden vooral grote deernis sprak met de moeilijke positie van de lagere ambtenaren. Na deze toespraak-kwamen nog enkele woordvoerders uit de vergadering het hunne zeggen. Men toonde zich algemeen verheugd, dat het fabeltje van de functie- lonen door de regering nu niet meer kan worden gehanteerd. Een voorstel om de vier centralen, die zich tegen het laatste regeringsvoorstel hebben verklaard, zich met een manifest te laten richten tot de bevolking, werd door het hoofdbestuur overgenomen, terwi'l dat van een protest- meeting werd af< tzen. Gesterkt door het vertrouwen -/-j voor een recht vaardige zaak strijden keerden de ARKA- leden en het bestuur naar hun woonste den terug. De leiders van de Belgische C.V.P. trek ken door stad en land om de bevolking op te roepen tot verzet tegen de school politiek der regering. Hier ziet men de partij-voorzitter, dr Theo Lcfèvre, tijdens een meeting te Kortrijk Prins Hamid Reza Pahlevi, broer van de Sjah van Perzië, is Woensdag incog nito in Parijs gearriveerd om te trach ten het verdwenen neefje van de Sjah, de zevenjarige prins Ali Patrick, op te sporen. Inmiddels heeft de Perzische legatie te Bern verklaard, dat de zevenjarig:' prins géén kroonprins van Perzië is Zijn vorig jaar bij een vliegtuigongeluk om het leven gekomen vader een broer van de Sjah heeft die titel nooit gehad. De moeder van het- kind, mevrouw Christiane Cholewsky, heeft niet het recht de naam van haar over leden echtgenoot te voeren, aldus dt legatie. Trage cenlenpolitieh Mr dr Sens wist zijn gehoor in de ban te brengen van zijn magistraal, uitste kend gedocumenteerd en herhaaldelijk door spontaan applaus onderbroken rede. Het nationale bestuur van dc Britse Labour-partö heeft gisteren in een ge spannen vergadering die meer dan drie uur duurde, nog geen beslissing geno men omtrent het lot van Aneurin Bevan. Er werd een motie aangenomen, waarin werd aangedrongen op dc bc- c noeming van een speciale sub-commis- sie van het nationale bestuur, die dezer dagen contact zal opnemen met Bevan over diens status. Behalve Attlee zul len o.a. mevrouw Summcrskil, me vrouw Castle, Hugh Gaitskell en Percy Knight in deze commissie zitting nemen. Woensdagmiddag is een deel van een pand in de Vijzelstraat de zgn. Arca de ingestort. Direct is met het oprui- mingswerk begonnen; de straat, is geheel afgezetaangezien gevreesd wordt., dat nog een ander deel van het pand even eens in zal storten. Namens de vakbond van zeelieden had de heer Percy Knight ter vergade ring een motie ingediend, om Bevan uit de partij te stoten. Dit voorstel werd evenwel achterhaald door een motie van Attlee, welke de strekking had voor het ogenblik geen beslissing, te nemen. Deze motie verwierf 14 tegen 13 stemmen. DOXEN zullen het moeten aan zien, dat de ketter Bevan voor lopig nog niet de woestijn in gestuurd wordt. In de tussentijd kunnen zij zich dan vertrouwd maken met de gedach te, dat zij dit zwarte schaap wel defi nitief in de kudde zullen moeten dul den. Ongetwijfeld was het, dan ook niet zozeer uit sympathie voor de ideeën of de weinig volgzame houding van Be van, dat het bestuur van de Britse La- bour-partij gister de weg van het com promis gezocht heeft. Veeleer was het uit vrees voor een schisma, dat het partijbestuur dat overwegend uit mensen van de „rechtervleugel" be staat niet datgene deed wat de frac tie de vorige week deed: Bevan uit sluiten, De geringe meerderheid, die in de fractie gevonden was om tegen de re bel te stemmen, had reeds doen ver moeden, dat nog wel water in de wijn zou worden gedaan. De protesten, die van alle kanten uit de kieskringen en uit de gelederen der vakbonden op gingen versterkten dit vermoeden. Maar uiteindelijk toch zal het partij bestuur wel gezwicht zijn voor de we tenschap, dat mèt Bevan waarschijn lijk een heel aantal trawanten uit de partij gestapt zouden zijn, en daarmee zou het lang gevreesde en steeds weer voorkomen schisma een feit geworden zijn. Want als er in het verleden ook al vaker prominente leden uit de par tij gezet zijn men herinnere zich b.v. Sir Stafford Cripps! nog nimmer heeft een rebel een zo grote aanhang gehad en nog nimmer is tegen enige uitsluiting zo veel verzet gerezen. Eit ZIJN EEN AANTAL REDENEN waarom men het kan toejuichen, dat het niet tot een definitieve breuk is gekomen. In de eerste plaats is zodoende geen einde gemaakt aan het twee-partijenstelsel, dat zovele weldaden aan Groot-Brittannië heeft bewezen. Maar meer verheugend is het misschien toch te constateren, dat de Britse Labourpartij nog niét zo star is, dat zij geen meningsverschillen (Telefonisch van onze correspondent BRUSSEL, hedenmorgen In liet gehele land zijn vanmorgen dc katholieke kinderen niet naar school gegaan. Dit is de wil van de ouders van ruim 900.000 schoolgaande katholieke kinderen 0111 op deze wijze te protesteren tegen de school politiek der linkse regering. Inmiddels heeft de Brusselse wethouder van openbaar onderwijs mee gedeeld, dat op Zaterdag a.s. de gemeentescholen der hoofdstad gesloten zullen blijven teneinde de leerlingen buiten incidenten te houden. Zoals bekend zullen Zaterdag de Belgische katholieken, ondanks liet verbod van de burgemeester van Brussel, naar de Belgische hoofdstad komen om er te protesteren tegen de school-politiek. belegerd. De studenten beantwoordden de aanval vanuit de vensters. Gendar men losten hier en daar schoten in de lucht, gebruikten zo nu en dan traan- gasbommen en brachten ook hun brandspuit, door de studenten spottend hun waterkanon genoemd, in actie. Naar aanleiding van de relletjes, die zich de laatste dagen in Leuven hebben voorgedaan in verband met de school kwestie, heeft de rector-magnifieus van de universiteit een oproep tot de stu denten gericht, waarin hij hen aan spoort om zich gedurende de komende dagen „kalm en waardig" te gedragen. Alle „handtastelijkheden of beschadi gingen van eigendom, zelfs indien die worden uitgelokt", werden door de rec- tor-magnificus afgekeurd. Gisterenmiddag reeds is het in Brus sel tot verschillende bol ingen gekomen tussen jonge katholieke manifestanten en politie en gendarmen. Aan beide zijden vielen zware klappen. De politie maakte gebruik van gummiknuppels om de betogers, die met vuurwerk en eieren- en aardappelen-projectielen werkten, uiteen te jagen. In een voor stad, waar een nieuwe winkelgalerij door de minister van de middenstand werd geopend, kwam het eveneens tot incidenten, toen een honderdtal betogers er in slaagde tot vlakbij de minister door te dringen. Zjj onthaalden hem en de andere autoriteiten op een huil-con- cert en een bombardement met eieren aardappelen en tomaten. De toestand is gespannen. In het ge hele land is de politie paraat. Voor de komende vier dagen zijn alle verloven ingetrokken. In Brussel evenwel ziet men niettemin niet zonder ongerust' heid de komende dagen tegemoet. Mor gen zullen zowel door katholieken als door socialisten meetings worden ge houden. Zaterdag zullen de katholieken uit het gehele land zich naar Brussel begeven, teneinde te protesteren tegen de schoolwetten, maar ook om uiting te geven aan hun verontwaardiging, dat men hen verwijderd wil houden juist uit de hoofdstad, waar de linkse par tijen altijd vrij en ongestoord hebben kunnen manifesteren, zelfs met revolu- tionnaire doeleinden, zoals dat in 1950 met de koningskwestie het geval is ge weest. Te Leuven is het er gisteren en de meer zou kunnen dulden. - - In zekere zin vormen mannen als Ef§el°Pen nacht andermaal weer zeer on- Bevan het ferment van iedere bewe- rus toegegaan. Na een socialistische - meeting in een der buitenwijken zijn zgn. socialistische knok-ploegen naar het centrum van de stad getrokken, waar zij, gewapend o.m. met flessen knuppels en ijzeren staven, de studen ten aanvielen, die zij op hun weg ont moetten. De politie van de rode burge meester scheen dit alles oogluikend toe te laten. Op een gegeven ogenblik wil den de socialistische benden het sport instituut van de universiteit bestormen waarop gendarmen tussen beide kwa men om dit te beletten. De aanvaller* trokken toen elders heen. Katholieke gemeenteraadsleden, die bij de burgemeester tegen het baldadige optreden van zijn partijgenoten gingen protesteren, werden door deze heer aan de deur gezet. Een meisje, dat een ka tholiek insigne droeg, kreeg van een gendarme een slag in het gelaat, toen zij weigerde dit te verwijderen. Niet- manifesterende studenten liepen even eens klappen op. Het lokaal der Lim burgse studenten werd door de roden ging. Wanneer hun wel ongediscipli neerde maar „levensechte" stemmen niet meer gehoord kunnen worden is een beweging dood, en niemand is ge baat bij een dode Labourpartij. Slechts een krachtige en rijk geséhakeerde op positie is van belang voor een land. Aneurin Bevan vertegenwoordigt eigenlijk niets minder dan de beginse len van het vroege, „onburgerlijke" socialisme. Is het niet ironisch te be denken, dat de achtenswaardige heren met wie hij nu herhaaldelijk in conflict komt, in hun jeugd dezelfde heethoof den waren? Intussen is het wel te voorzien, dat de „kwestie-Bevan", ondanks de ver zoeningspoging van gisteren, toch nog wel weer opnieuw aan de orde zal ko nen. Men zal met name moeten af wachten in hoeverre Bevan's ongetwij- 'eld opnieuw versterkte gezag een 'rovocatie zal zijn voor de „officiële" uders. istermiddag omstreeks vier uur is aan Lovcnse Kanaaldpk onder Tilburg het -jarige meisje C. T. uit Gilze-Rpcn vcr- ïoord in 't open veld aangetroffen. Twee mgetjes vonden het slachtoffer dat op ruwelijke wjjze om het leven was ge- racht. Het meisje, was zoals bjj onder substituut-officier. mr D. Bins, hebben ter plaatse een onderzoek ingesteld. De po litie maakt bij haar nasporingen gebruik van speurhonden. Aangezien het mogelijk is, dat reizigers of inwoners van Tilburg het meisje heb- :ock is gebleken. Dinsdagavond "om half staptf'ïllee'n 'dan Vel -U*'n even per trein uit Gilze-Rijcn naar Til urg vertrokken en aldaar uitgestapt. Zij s toen waarschijnlpk in de avonduren ver- noord. De Lovense Kanaaldijk loopt langs het ■Yilhelminakanaal op enige honderden leters afstand van en vrijwel evenwij- ig aan de drukke Rijksweg Tilburg-'sHer- ogenbosch. Aan de dijk is een bouwwerk n aanbouw; er liggen voorts een hout nerf en een kantoor met opslagplaatsen, r- Officier van Justitie bij de recht- mk te Breda, mr J. W. Bosch en de in gezelschap heeft de commissaris van de justitiële dienst der gemeentepolitie te Tilburg verzocht allen, die enige inlichtingen kunnen ge ven, zich met hem in verbinding te stel- len.-* Het meisje dat ongeveer 1.60 meter lang is een tenger figuur heeft, bloots- hoofs was met donkerblond kapsel, dat waarschijnlijk kort geleden was geperma nent, was gekleed in zwart-wit gespikkel de tweedjas, gele shawl, groen blousje, zwarte rok, lichte nylonkousen en zwar te „flats". Van de zijde der K.V.P. deelt men ons mede, dat in aansluiting aan de leden- wervingscompagne, die onlangs in Noord- Brabant is gehouden, thans in geheel Nederland een ledenwervingsactie zal worden gehouden. Deze geschiedt onder verantwoordelijkheid van de onderscheide ne kringbesturen, wier plannen zoveel mogelijk zullen worden gecoördineerd in tpd en tempo. Deze actie, die in verschei dene kringen reeds is aangevangen, zal in de laatste week van April worden af gesloten. Een ledenwerfcampagne voor de K.V.P. in Almelo heeft als voorlopig resultaat ongeveer 1200 nieuwe leden opgeleverd. Aan de actie werd door een honderdtal propagandisten meegewerkt, die in één week 887 nieuwe leden inschreven. De andere nieuwe K.V P.-ers waren reeds eerder aangeworven. Daar de actie nog niet geheel ia beëindigd, verwacht men, dat de totale ledenwinst ongeveer 1400 zal bedragen. In Almelo, een stad met bijna 50.000 inwoners, van wie er bijna 11.000 katholiek zijn. telde de K.V.P eind December ongeveer 600 leden. Vijf personen, die beschuldigd waren van verzet tegen controle door belas tingambtenaren, zijn Woensdag door rechtbanken te Clermont-Ferrand en Mayenne veroordeeld. Een winkelier en voorzitter van de afdeling Clermont- Ferrand van de beweging-Poujade, kreeg een maand hechtenis. De anderen kregen voorwaardelijke straffen. De politie in geheel Frankrijk stelt een onderzoek in naar berichten over botsingen tussen Poujadisten en belas tingambtenaren, notities van vergade ringen van aanhangers van Poujade en naar vlugschriften, die door hen zijn verspreid.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1955 | | pagina 1