W eelde van wagens en winkels De gewapende bloes moeten aanl™ de conferentie-tafel Vier tot vijf per dag SPAKENBURGSE VISSERS GAAN AUTO'S MAKEN President Heuss tekent General Motors exposeert in Rotterdams Rivièra-Hal Kan ik telefonisch biechten Maar ook „weelderige Bezoek aan Leipzig propaganda POPLIN DAMESBLOUSES VRIJDAG 25 MAART 1955 PAGINA 5 Daarom is het uur gekomen De rol van Uw bakker/ Beroemde Britse luchtmaarschalk opende assemblage- bedrijf in Bunschoten ZUID AFRIKAANSE SENATOREN BIDDEN NIET MEER VOOR VEMENEBEST JURKSTRA ESC ehieae BESCHUIT „Opmars der Techniek" voor de jeugd „Silver Streak goedkoper dan ooit tevoren BINNENWEG PLEINWEG 196 Service voor de ziel „Aruba" terug naar Constanza Weinig diepe glans De propagandist Becher Mislukt toneelspel Diem wil praten met recalcitrante leiders Het uur is nu gekomen De wereld- WIE IN ONZE DAGEN toeschou wer is bij het beklemmende spel van de grote wereldpolitiek, kan zich niet aan de indruk onttrekken, dat de kunst der goede politiek ge degradeerd is tot een pogen om, ten koste van alles, oorlog te vermijden. Veel constructiefs kan men van zulk een politiek, uiteraard, niet verwach ten, maar toch, haar negatieve doel schijnt reeds het hoogste goed te ver tegenwoordigen, dat de geteisterde zij zullen het moeten accepteren om gezamenlijk te gronde te gaan. De keus is dus niet moeilijk, althans voor wat het na te streven doel betreft. Het heeft immers geen zin meer om bij de huidige stand van de bewapening aan deze of aan gene zijde van het ijzeren gordijn nog te streven naar een be paalde voorsprong. Aan weerskanten beschikt men over zóveel middelen van massaal verderf, dat 'n absoluut even wicht is bereikt. De aarde zou te klein mensheid voor het ogenbiik begeren zijn om verwoest te worden door nóg kan. Immers wij weten wat 'n nieuwe meer wapens. waarop de beide blocs, die de wereld verdelen, zich aan de conferentietafel zullen moeten zetten om, eindelijk, met elkaar te gaan pra ten over de wijze waarop zij de wereld nog kunnen redden. Laat de ratificatie der Parijse verdragen een politieke voorwaarde geweest zijn die vervuld moest worden om tot zulk een confe rentie te komen, nü, nu deze ratifi catie virtueel verzekerd is, mag niet oorlog, gevoerd met de moderne wa pens die wij vrezen, zal zijn. Alle spoor van romantiek, van persoonlijke moed zelfs, zal daaraan vreemd zijn. Een oorlog met moderne wapens zal niets anders zijn dan een mechanisch afslachten van millioenen mensen tegelijk. Niet de krijgsman, maar de burgerbevolking zal dramatis persona worden in zulk een oorlog. En het ver schrikkelijkste van alles is misschien wel, dat het niet zal blijven bij doden alleen en bij het puin van ontelbare steden, maar dat ongeneeslijke ziekten zullen gaan heersen op aarde, Als in een apocalyptische verschrikking zal de atmosfeer geladen worden met krachten, die, zoals de geleerden heb ben vastgesteld, de mens zelfs in zijn voortplantende macht zullen aantas ten. Het zal een ontketende nel zijn, die alle beschrijving te boven gaat. ZODOENDE ZIJN ALOM in de we reld de voorwaarden geschapen voor absolute hoop of absolute wanhoop. Daarom ook zijn wij allen, kinderen van deze bedreigde mens heid, zo nauw als maar enigszins moge lijk is, betrokken bij de politiek, die vandaag in de wereld wordt gevoerd. En hief in zijn wij één, Europeaan of Aziaat, communist .of niet-communist, rhristen of heiden: dat wjj bang zijn voor de verschrikkelijke machten, die wij zelf opgeroepen hebben Het kan niet anders of het huidige stadium, waarin twee tut de tanden gewapende machten in de wereld tegenover elkaar staan, moet op de een of andere wijze, wat vroeger of wat later, doorbroken worden. Het kan niet anders, omdat het nu eenmaal een natuurwet is, dat opeengehoopte spanningen een uitweg zoeken. Welke uitweg? Er zijn in laatste instantie maar twee mogelijkheden: ófwel de beide wereldmachten zullen de theorie en wat meer is: de prac- tijk van een werkelijk vreedzame co-existentie moeten aanvaarden, ófwel Als bereider en leverancier van ons dagelijks brood speelt bij een hoofdrol in ons leven. En iedere dag heelt hij "T urkstra" beschuit vers voorradig. meer gedraald worden, situatie is te gevaarlijk. In het Verre Oosten senreeuwt Tsjoe en Lai zijn oorlogskreten zó luid, dat men soms gaat geloven dat hij de enige is die niet bang is Dit zou menselijkerwijs alleen maar te ver klaren zijn door aan te nemen, dat de Chinese communisten slecht geïnfor meerd zijn en de kracht van hun tegen standers onderschatten. Er zijn ernstige aanwijzingen, die erop duiden, dat rood China nog dit voorjaar een groot scheeps offensief tegen de nationalis ten zal inzetten. Wanneer de Ameri kanen dan in dit geschil betrokken zouden raken en dat is om verschil lende redenen niet uitgesioten dan is het mogelijk, dat dit een atoom oorlog zou worden en het gevolg zou een wereldoorlog kunnen zijn. Men zou zich dan ook Kunnen voor stellen, dat de „Grote Vier" alle vier zonder uitzondering in de explosieve situatie in het Verre Oosten aanleiding kunnen vinden om zich met bekwame spoed aan de cotiferentietafel te zetten. Men kan slechts bidden, dat alle deelnemers, óók de niet communisten, dan goede wil en begrip zullen tonen voor de wederpartij. Dit is het uur van de hoop. „Amazon Annie", het Ameri kaanse atoomkanon dat zich sedert verleden jahr reeds op Europees grondgebied bevindt. President Heuss van West-Duitsland heeft gisteren de ratificatiewetten on dertekend der Parijse verdragen (W. Duitse souvereiniteit en herbewa pening; Westeuropesc Unie en Saar- statuut). Met de op deze ondertekening volgende afkondiging in het „Bundes- gesctzblatt" is de ratificatieprocedure voor wat West-Duitsland betreft, vol tooid. De president heeft het op grond van zijn onderzoek der grondwettelijke complicaties der verdragen niet nodig geacht met zijn beslissing te wachten op een eventuele behandeling van het Saarverdrag door het constitutionele gerechtshof te Karlsruhe. Dit hof zal Maandag beslissen of het zal ingaan op het verzoek van een aantal afge vaardigden om het verdrag aan de grondwet te toetsen. Even voor de on dertekening ontving prof. Heuss gis teren dr Karl Mommer en enige an dere leiders van de socialistische anti- Saar-statuut-actie om hun bezwaren te aanhoren. In kringen der oppositie heeft het besluit van de president enige verras sing teweeg gebracht. De onderteke ning heeft de papieren der klagers nog verder doen zinken. Het wordt nu waarschijnlijk geacht, dat het gerecht de klacht niet ontvankelijk zal verkla ren aangezien zij door niet voldoende stemgerechtigde leden van de Bonds dag is ondersteund. De socialisten heb ben namelijk het vereiste minimum van één-derde der afgevaardigden slechts bijeen kunnen brengen r1 mr ook de Berlijnse afgevaardigden d:e geen stemrecht in de Bondsdag hebben te laten tekenen. Volgens een mededeling van het bu reau van president Heuss zal de bonds regering de ratificatie-oorkonden eerst deponeren op een tijdstip, dat met de overige NATO-landen dient te wor den afgesproken. Reeds vroeger heeft dr Adenauer aangekondigd, dat hij voorstander was van een gelijktijdig deponeren door alle regeringen. De Zuidafrikaanse Senaat heeft be sloten zijn bijeenkomsten' niet meer te beginnen met het oude gebed, dat ein digde met de woorden „zegen onze Souverein, schenk voorspoed aan onze Unie en bevorder de belangen van ons Gemenebest". In plaats daarvan zal het gebed van het Huis van Afgevaardigden worden gezegd, waarin niet van de Souverein en het Gemenebest wordt gesproken. HET REUZE PAK MET 14 IN DE ZAK (Van onze verslaggever) In het gebouwencomplex van Polynorm te Bunschoten, gelegen in het wyde Utrechtse polderland vlak bij het IJssel- meer, heeft gisteren een befaamd oud- luchtstrateeg, de Britse luchtmaarschalk Lord Arthur William Tedder of Glenguin, die in de Tweede Wereldoorlog de plaatsvervanger is geweest van generaal Eisenhower, een nieuw auto-assemblage- bedrijf geopend van de Engelse Standard Motor Company Ltd in Coventry The Standard, die thans over drie fabrieken in Engeland beschikt, één voor auto's, één voor tractoren en één voor vliegtuig motoren, is in 1903 opgericht teneinde automobielen te vervaardigen volgens 'n standaard-ontwerp (vandaar de naam), hetgeen in het beginnen van de twintigste eeuw een vrjj revolution- nair idee was. In 1939 bereikte zij een topproductie van 50.000 auto's per jaar terwü' zij sinds 1945 418.000 auto's en 410.000 tractoren gefabriceerd heeft. ï)e fabriek heeft na de oorlog de aan dacht getrokken met haar „volkswagen", de „Standard Eight". In de nieuwe fabriek in Bunschoten (Van onze verslaggever) De tropische vissen in de aquaria van de Rivièra-Hal te Rotterdam hebben momen teel uitzicht op enige zeer Juxueuze auto mobielen. Van Vrijdag 25 Maart tot en met Maandag 28 Maart exposeert General Motors Continental in deze hal namelijk zfj' nieuwste personen- en bedrijfsauto- mobielen. Zeven verschillende personen- Wagen- en vier bedrijfsautomobielmerkcn Worden geëxposeerd in rijke afwisseling van kleur en grootte- Van de kleine, doch fraaie Opel Rekord tot de geraffineerde lijn en afwerking van de grote Ameri kaanse klassewagen Cadillac toe. Zo kan men er de Chevrolet 1955 be wonderen, die niet ontstond uit evolutie van de vorige modellen, maar geheel „nieuw" is, waarbij echter wel rekening Werd gehouden met alle ervaringen, op gedaan bij de 30 millioen reeds gebouwde Wagens. Deze Chevrolet is lager, mindei lang. smaller en voorzien van de zgn. Panorama-ruit, waardoor het uitzicht van bestuurder wordt verruimd. Voor 1955 2l.iri deze wagens leverbaar met gewijzigde '^-cylinder kopklepmotor. of met een vol komen nieuwe acht-in V-motor. Evenals de Chevrolet heeft ook de Otttiac 1955 een groot aantal technische uiterlijke veranderingen ondergaan 'schts het motief „Silver Streak" wekt „^"ciaties met het vorige model. Het j basBig. in het bijzonder van de Cabriolet sterker van bouw. Ook in deze wagens- alle zijn voorzien van binnenband- ,.'2e banden, heeft de bestuurder een uitzicht, zoals ook het geval is 1 de Oldsmobile 1955. welke wagen een Eén van de vele wagens, die op de expo sitie van General Motors Continental in de Rivièra Hal te bezichtigen zijn. Het is de fPontxac Safari", een speciale twee. deurs stationwagen, waarin luxe en nut tig karakter zijn gecombineerd. werken thans 25 tot 30 werklieden, Spa- kenburgse vissers die omgeschoold zijn en een bijzondere „Standard Eight" ma ken, namelijk een auto volgens het standard-type maar dan in luxe-uitvoe ring en aangepast aan de wensen van het Nederlandse publiek. Voorlopig zullen per dag 4 tot 5 auto's worden vervaardigd maar de Nederlandse directie, die in handen is van de importrice, de firma P. N. Louwman Parqui in Den Haag, hoopt in de toekomst dit aantal op te voeren tot 10. Dan zal er een nieuwe hal bij het Polynormcomplex worden op getrokken. Sleutel in hangslot Temidden van hagen Spakenburgse schonen in haar typische klederdracht stak Lord Tedder gisterochtend in aan wezigheid o.a. van een vertegenwoor diger van minister Zijlstra. die zelf een telegrafische gelukwens had ge stuurd. van een autoriteit van de Britse ambassade, van de burgemeester van het Utrechtse plaatsje en van de heer Van Waveren, algemeen directeur van Polynorm, met wie de Standard een contract heeft afgesloten, een sleutel in een groot hangslot dat de toegangsdeur naar de fabriek nog awsioot. Hij nam de assemblage-werkzaamheden in ogen schouw en zag even lat erhoe de eerste duif-kleurige gereedgekomen wagen de hal verliet. Eerder had Lord Tedder, een „echte Brit", in een totoespraak ge zegd, dat hij Polynorm een „dreamfac- tory" vond met „the finest tools in Europe". Lord Tedder (64 jaar) heeft in 1940 1945 een *groot aandeel gehad in de ver nietiging van het Duitse Noord-Afrika- leger en was later betrokken bij lucht- operaties in Sicilië en Italië. Hij advi seerde ook bij de invasie in Frankrijk Na de oorlog werd hij Chief Air-Staff en maarschalk bij de RAF. Daarna be kleedde hij een NATO-functie. Nu is hij president-commissaris van de Standard Motor Cy. die al meer assemblage-bedrij ven in het buitenland heeft, o.m. in Bel- gie. Zweden, Frankrijk, Nieuw-Zeeland en de Philippijnen. Damesblouses van een prachtige kwaliteit zacht glan zende poplin, apart model met 3/4 mouw, in de kleur combinaties rose-zwart, groen - zwart, mais - zwart, rood-zwart en zwart-groen In de maten 38-46 Deze blouses van volmaakte Esders' kwaliteit, waarvoor U normaal f 16.- betaalt, 11 verkopen wij vanaf morgen 9 uur voor 9.95 VERSCHILLENDE steden in Duitsland kunnen zich er op beroemen in het bezit te zijn van een service, welke in menige andere stad van Europa nog wel tot de vrome wensen zal behoren, nl. een telefonische z.g. „Priester- Rufdienst". Men zou deze dienst kunnen bestempelen als: „Eerste Hulp in geestelijke nood". Even als onze bekende Eerste hulp dienst bij ongelukken staat hij dag en nacht voor „het publiek" klaar. Neurenberg ging hierin voor. Wanneer men de „Dienststelle" opbelt, krijgt men onmiddellijk een stem te horen, die beleefd vraagt: „Waarmee kan ik U hel pen?" Soms is het een gewetens kwestie, waaromtrent degene, die opbelt, raad verlangt. De priester aan de andere zijde van de lijn moet meermalen de meest inge wikkelde uiteenzettingen aanho ren; wordt soms geconfronteerd met moeilijkheden van mensen, die aan de meest folterende twij fels ten prooi zijn. Pas wanneer degene, die opbelt, in een vaak langdurig betoog zijn gemoed ontlast heeft, komt de te lefonisch geconsulteerde priester zijn meestal anonieme consultant met woorden vol goedheid, met welgemeende raad, of een voor zichtige waarschuwing te hulp, om de naar voren gebrachte moei lijkheden tot haar ware verhou ding terug te brengen en zo mo gelijk het verontruste geweten van de hulpzoekende te kalmeren. Maar dikwijls blijft het hier De eigenaars van het Finse tankschip „Aruba" hebben gisteren bekend ge maakt, aan de kapitein van het schip opdracht te hebben gegeven naar Constanza terug te keren „in verband met de moeilijkheden, die zich zouden kunnen voordoen als het schip zijn reis zou vervolgen". De „Aruba" was met een lading brandstof voor straaljagers op weg naar communistisch China, zoals men weet. •ehee] nieuw „gezicht" kreeg. Chpan de vrachtwagens noemen wij de vr°let-bedrijfsautomobiel. Door een meer robuuste contructie hebben de mo dellen 5000 en 6000 een aanzienlijk hoger laadvermogen gekregen- Ook in deze wagenklasse werden veel verbeteringen om het comfort en de veilig heid van de bestuurder te verhogen. General Motors ook koeltechnische en huishoudelijke apparaten vervaardigt ,er. de gedeponeerde fabrieksnaam „r rigidairezal maar weinigen bekend zijn. Op deze expositie is een uitgebreide collectie van deze producten te zien. Een groot deel van de aandacht, der be zoekers zal echter opgeëist worden door de voorstelling, welke op populair-weten- schappelijke wijze en aan de hand van enige zeer interessante proeven onder de titel „Opmars der Techniek", tijdens deze tentoonstelling wordt gegeven. Doel er van is de jeugd te interesseren voor de tech niek in het algemeen. In Nederland heerst namelijk momenteel een schrijnend tekort aan technisch personeel, een tekort, dat steeds groter wordt naarmate het aantal autc-bezitters groeit. Maar de volwassene geniet van deze voorstelling evenzeer. Bij de vele proeven, die genomen worden zijn er twee die een bijzondere indruk maken- spreker brengt namelijk geluid over per lichtstraal en start even later een miniatuur straalmotor, welke een donde rend geluid produceert. Met automobielen en de fabricage er van heeft deze voorstelling niet direct te maken- maar door de typisch Amerikaanse stijl en inhoud beantwoordt zij in alle opzichten aan haar doel- LEIPZIG, Maart. Na twee dagen Leipziger Messe hadden we in een Westduitse krant al gelezen dat de Nederlandse kooplieden hef mees-' te bekijks hadden vanwege hun rijke auto mobielen. Daar had zeker die ene koop man toe bijgedragen, die zich kennelijk voor deze gelegenheid had laten uitrus ten met een knalrode Pontiae Overal in de grote stad dook het glanzende mon ster op, als een bode uit een vreemde we reld. Overal werd het omstuwd door dik ke mensenhagen. Nu behoeft men nog geen bovenmaat se Amerikaan te zijn om in de Sovjet zone van Duitsland op te vallen. In de kleine stadjes had ook ons bescheiden voertuig van Duitse makelij nogal wat nieuwsgierige blikken getrokken. Op de grauwe automa.kt van dit stuk van Duits land ligt men al heel gauw in de beste klasse! Maar eigenlijk kan men niets an ders dan bewondering hebben voor de autolijmers van Oost-Duitsland. Op de par keerplaatsen van Leipzig werd nu eens duidelijk geillustreerd hoe taai die oude Duitse automobielen in werkelijkheid wel zijn. Van alle tien wagens, die er in de rode zone lopen, stammen er zeker ne gen uit het vooroorlogse tijdperk. Fraai zijn ze natuurlijk niet meer, snel al even min, maar zij blijven trouw lopen. Alle maal schuifelen zij op een of andere ma nier door het stadsbeeld. Het gros zijn DKW's en kleine Adlers- maar in som mige gevallen is het merk al lang niet meer raszuiver Dan zijn de voertuigen uit alle mogelijke onderdelen samenge- knutseld. Een taxi, waarin wij voeren, deed zijn werk al meer dan dertig jaren Er ging zo af en toe wel eens een on derdeel kapot, zo vertelde ons de chauf feur, maar dan vond men altijd wel een afgedankt vehikel van dezelfde jaargang, waar men iets van afmonteren kon. Diepe glans ziet men op de Oostduitse parkeerplaatsen niet veel. Een enkele maal schuift een Russische limousine aan die zich mag laten zien. De wagen doet naar het uiterlijk niet voor een Ameri kaan onder. Er zijn een stuk of drie Russische modellen, waarvan de kleine „Moskou" de meest gangbare is. Naar het schijnt, hebben ook de Polen in de laatste jaren een eigen autoproductie ge kregen. Zij traden in Leipzig aan met hun „Warschau", die overigens alleen in de naam te onderscheiden was van de Russische „Moskou"- De Tsjechen ble ven zichzelf trouw met hun „Skoda". e oostelüke Duitsers moeten er ook weer een flinke autoproductic op na hou- «en. maar in het straatbeeld is daarvan heel weinig te bemerken. Sporadisch ont moet men een nieuwe IFA op de wegen, der "vo"tseigen" geworden DK A-fabriek in Eisenach. Nog minder ziet men de nieuwe BMW-wagens der zone. De productie is kennelijk in hoofd zaak op de export ingesteld. Dat bleek ook op de Messe: men hoorde vee] van pogingen om meer auto's naar de weste lijke landen uit te voeren. Leipzig genoot in deze dagen echter niet alleen van overvolle parkeerplaat sen en buitennissige auto's. Het had weer volle etalages en winkelstraten, waardoor dichte mensendrommen gingen. De met slagroomtaarten rijk voorziene café's wa ren zo vol. dat men er vaak geen plaats meer kon vinden. De machtige hal van het station gonsde van leven. Het hoge dak was nieuw. Op één der zuilen lazen we, dat de volksdemocraten dit grote her stelwerk hadden moeten verrichten, om- dal ^Britse en Amerikaanse ..terreurvlie- gers" de hal verwoest hadden. Dat had er precies zo nog kunnen staan uit de dagen van Hitier. raadzaal van het Leipzigse stadhuis en daar kwam ons Johannes R. Becher ver tellen. dat het nu eindelijk maar eens uit moest zijn met die wederzijdse be schimpingen. Johannes R. Becher is een Beier van afkomst. Hij is dichter, onder meer de schepper van het volkslied van de Sovjetzone. Al in 1933 week hij uit voor Hitier en landde in Moskou. Van daar is hij teruggekeerd als minister voor culturele zaken der Oostduitse regering. eigenlijk precies zo als met een apotheek Je kunt niet ongestraft Jan Publiek vrij laten om in de vergifkist te grasduinen Dat domein moet aan de apotheker wor den overgelaten. Met de krant is het net zo: wij moeten zorgen, dat het vergif er uit blijft". Zo bazelde Becher verder, prees iedere nazi, die tot de communis tische heilsleer was bekeerd, als „der gewandelte deutsche Mensch" en veroor deelde iedere Duitser, die zich met het Westen verbonden voelde, als een ver stokte Nazi. Dat was het „Gesamtdeut- sche" gesprek. Becher verstaat de kunst zijn commu nistische argumenten als gepeperde, maar onschuldige Beierse moppen op te dis sen Daarom trekt hij stad en land af om gesprekken over Duitslands eenheid te forceren. Daar kan men vrijuit zijn mening zeggen, zo heet het. Becher was voor dat doel ook naar Leipzigs stadhuis gekomen. Hij trok een volle zaal, maar niet veel partners voor een gesprek. Er kwamen een paar westelijke Duitsers naar voren, die zich bloot gaven als commu nist, fellowtraveller of verstokt nazi Van de inheemse toehoorders vond er maar eén de moed de minister een moei- luke vraag voor de voeten te leggen. Het was een klein Chaplin-figuurtje van de laatste rq, die zich met handen en voeten weerde, toen men hem een microfoontje onder d neus wilde drukken. Pas toen dat instrument werd teruggenomen, be gon hij zqn felle speechje, dat eindigde met de vraag, waarom men niet kon op houden met het storen der Westduitse zenders, wanener men inderdaad wat meer contact tussen de beide helften van het land wenste te bevorderen. Voor zulke moeilijke vragen verdraait Johannes R. Becher zijn hand niet. „Van daag „og laat ik de stoorzenders stop zetten, wanneer de westelijke zenders ophouden gif over ons land te strooien" zo riep hij uit Met de kranten over wier uniforme Inhoud geklaagd werd was het volgens Becher al precies het zelfde. „Kijk zo redeneerde Becher in Een paar uur later zaten we in dododelijke' ernst, ^et Is met een toant veT °P IeVSndig parochieel Ie' De volgende avond presenteerde Be cher zich weer. Thans in de Leipzigse schouwburg met zijn toneelspel „de Win- terslag waaraan Berlijnse critici na de eerste opvoering al geen draad meer heel hebben gelaten. Zij hadden daarmee schoon gelijk. Zelden is een groot ge beuren als de mislukte aanval op Mos kou door de Duitsers met zulk gebrek aafJ dramatische spanning op het toneel gebracht. Zelden is een groot gegeven door zoveel pathos en politieke roman tiek verkracht. Het publick was allesbehalve geestdrif tig, toen een Russische soldaat aan het einde van het stuk in het aureool van bevrijder verscheen. Ondanks de over bevolking van Leipzig in deze dagen was het theater ook verre van vol. Becher's ster is blijkbaar aan de Oostduitse he mel niet bijzonder hoog gerezen. Het was bijna een weidaad weer op de koude, donkere straat te staan. Wij dachten aan Becher's volkslied: „Auferstanden aus Ruinen". In de verte rez.en wazig de vlakke gevels van de Leipzigse Stalinallee, die een pronkstraat moet worden als haar naamgenoot in Ber lijn. Dat was het enige stuk woningbouw op grote schaal, dat wij in de zone hadden kunnen vinden. De activisten van fabriek en partij zullen er spoedig wonen als de nieuwe elite. s Ochtends namen wij afscheid van Leipzig met een kerkbezoek in een bui tenwijk der stad, de enige, die een katho lieke kerk heeft. De kerk was vol, vier vijfden van de bezoekers waren vrouwen en kinderen. Het viel ons op, dat in ver gelijking met vroeger de mensen over het algemeen beter gekleed waren. De preek vermeed zorgvuldig alle politieke raakvlakken en de weekstaat der parochie niet bij en wordt het telefoonge sprek aanleiding tot een onder houd, waarbij twee mensen eikaar in de ogen zien en in volle ver trouwen bepaalde zielsproblemen van de raadvragende partij be spreken. Met de meest uiteenlopende ge vallen krijgen de geestelijken van de Pries ter-Rufdienst te maken. Nu eens is het een meisje, dat zelf moord wilde plegen, omdat haar verloofde haar in de steek heeft gelaten; dan weer een huisvader die zich met zijn vrouw en kinde ren door gasverstikking van het leven wil beroven, omdat hij geen werk kan vinden. Een ander maal is het een vrouw, die meent be hekst te zijn en dientengevolge in een toestand van volslagen wan hoop verkeert. Men zou een roman kunnen op stellen aan de hand van de erva ringen, door de priesters van de „Rufdienst" opgedaan. Het zou een leerzame, maar schokkende levensroman zijn. Doch zulk een roman zal wel nooit worden uit gegeven. De geestelijke eerste hulpdienst beperkt zich echter niet alleen tot het geven van telefonische advie zen, maar beschikt ook over een organisatie, die in daarvoor in aanmerking komende gevallen nog andere hulp verleent. Zo weet de Dienst soms te bewerken, dat een voorgenomen uitzetting van een gezin uit een woning wordt op geschort; dat er in noodgevallen financiële hulp wordt verleend; dat in bepaalde omstandigheden 'n reddend politie-ingrijpen plaats heeft in een onhoudbare situatie. Tweederden van de behandelde gevallen zijn gewetensaangelegen heden, raken geestelijke proble men. NEURENBERG bezit wel de be langrijkste geestelijke eerste hulppost. Tot het denkbeeld om via de Priester-Rufdienst zie len te redden, voorlichting te ge ven aan hen, die van de goede weg zijn afgedwaald, is men ge komen, sedert men de ondervin ding heeft opgedaan, dat velen, die van goede wil zijn, met hun gewetensconflicten blijven lopen, omdat ze persoonlijk contact met mensen, die geestelijk boven hen staan, vrezen; angst hebben voor de biechtstoel, enz. Het merkwaardige feit deed zich zelfs voor, dat iemand één der posten van de Priester-Rufdienst opbelde met de vraag: „Kan ik telefonisch biechten?" Natuurlijk moest men hem mededelen, dat dit onmogelijk was. Mensen, die jarenlang niet naar de kerk geweest waren, verzoch ten na een eerste telefonisch con tact het gesprek voorlopig per telefoon af en toe te mogen voortzetten. Het resultaat hiervan was vaak, dat ze daarna de vol gende stap deden: de stap terug naar de Kerk. Maar het behoort ook niet tot de denkbeeldige gevallen, dat een priester van de „Rufdienst" met topsnelheid een autorit onder neemt naar een plaats, waar een man op het punt staat zich van het leven te beroven, of zijn on trouwe vrouw de hals af te snii- den. Gegevens daaromtrent zijn wel vastgelegd. Doch nimmer zullen ze worden gepubliceerd De premier van Zuid-Vietnam, Ngo Dinh Diem, heeft in een radiotoespraak de commandanten van de particuliere legers, die vijandig tegenover de re gering staan, uitgenodigd met hem be sprekingen te komen voeren over eco nomische en sociale hervormingen. De premier hield zijn toespraak als antwoord op het ultimatum van de commandanten van afgelopen Maan- dag, waarin hem werd verzocht zijn regering te wijzigen. De premier sprak niet over de ge wenste herschikking van zijn kabinet. Hij wees er slechts op, dat hij reeds verscheidene malen tevergeefs verte genwoordigers van de particuliere le gers had uitgenodigd om met hem economische en sociale problemen te komen bespreken.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1955 | | pagina 5