Getuigenis" van een ernstig - zenuwzieke Reclame Kapitein Goedewaagen van de Kon. Rott. Lloyd gehuldigd Vliegtuig vertrok... zonder hem Nog geen onderhandelingen over K.S.G.-lening in Nederland Vijf knapen vormden actieve inbrekersbende Op een vulcaan POGINGEN PRIJSSTEUN WEER TE VERHOGEN UTS EN MTS IN ALKMAAR Amerikaanse landbouwpolitiek Gloeilampjes voor Uw zaak Wetsvoorstel zal zeer waarschijnlijk de eindstreep niet halen De zaak-Ju ngschlager Mr Bouman: „Het geval-Kolk afschuwelijkste dat ik ooit gezien heb" Maakt Na een veertigjarige zeemansloopbaan Als herinnering aan zijn zeereizen: de Circusbeer aan de haal Het drama van Benito Gonzales commodore-vlag van de „Willem Ruys" Hoge Autoriteit wel van plan lening te plaatsen indien Ned. Bank toestemming geeft Adres over gemeenteklasse-verschil Uet begon met een fruitdiefstalletje.,. Oude horlogemaker chanteerde een hunner Winstmargebeschik king: „Jagen op klein wild" VRIJDAG 25 MAART 195 PAGINA f Tarwe het grootste zorgenkind Systeem van dubbele prijzen}' V Winschoten Beken maar Mr Bouman leest vervolgens een pas sage voor uit een brief over Kolk van een andere gevangene. Hierin wordt o.a. gezegd: „Enige weken geleden werden Kolk en Wolfe binnengebracht. Kolk was vreselijk mishandeld in het huis van in- DE „DRACHTEN" TE WATER GELATEN Marine was weer Hellevoetsluis OUDST- EN JONGST GEHUWDEN OP DE HUIS HOUDBEURS Hochzeitvoor jong en oud Tussen het huwelijk en de industrie van huishoudelijke artikelen bestaat uiteraard een hechte band. Daarom hebben de orga nisatoren van de Huishoudbeurs, die mo menteel in het R.A.I.-gebouw te Amster dam wordt gehouden, besloten eens twee bijzondere echtparen voor net voetlicht te brengen, en wel het oudste en het jongste, dat momenteel in de hoofdstad.woonachtig is. Woensdagavond waren tiet m'ddelpunt van de beurs de heer en mevrouw J. G. SasbachBerkhoff. die al een 70-jarig en „volkomen gelukkig, mijnheer" huwelijks leven achter de rug hebben. Opa, 96 jaar oud, was in hoogst eigeti persoon ge komen met zijn 69-jarige dochter, die haar moeder verving. De oude dame zij telt al 98 lentes is namelijk bedlegerig. Opa heeft tot zijn 42ste levensjaar in .nauw contact gestaan met dé journalistiek. Hij is namelijk typograaf geweest en heeft bovendien het typografenblaadje geredi geerd. De heer Sasbach voelt zich nog vol komen fit en heeft nog alle belangstelling voor het huishouden. Toen de organisa toren van „Het Huishouden" hem vroe gen wat de liefste wens was van zijn vrouw en hemzelf, antwoordde hij: „Een stofzuiger". Welaan dan. de heren hebben eens diep in de beurs getast. Gisteravond is het begeerde geschenk aan het oudste echtpaar overhandigd. Buitendien kreeg het nog meer nuttige zaken. ..Hoe hij die drukte in de R.A.I. te zijner ere vond?". „Zelfs bij zijn bruiloft heb ik niet zoveel mensen rond mij heen gezien". „HIER VOND IK VADERS EN MOEDERS, BROERS EN ZUSTERS...." UITSPRAKEN RECHTSZAKEN SCHIPHOL-DIEFSTALLEN Aan boord van de „Willem Ruys" heeft de directeur-géneraal van de Scheepvaart, de heer W. de Vries, gistermorgen om half twaalf aan kapitein Goedewaagen van de Kon. Rotterdamsche Lloyd mededeling gedaan van het feit, dat het H. M. de Koningin heeft behaagd deze zeeman, die op 9 Maart j 1. zijn veertigjarig jubileum vierde en die thans op de „Willem Ruys" zijn laatste zeereis als kapitein be ëindigde, te benoemen tot Officier in de Orde van Oranje-Nassau. Dank Brandkasten Voetstappen. Een schim Trophee in de Rotte Heler Chanteur Motie van Bredase katholieke middenstand TOEN DE POSTDUIVEN ZOEK WAREN Inbreker vond „amandelbron" Pogingen van de landbouwvertegen- *voordigers in het Amerikaanse Congres de steunprijzen welke de regering voor dè voornaamste agrarische producten heeft vastgesteld, üit jaar tt verhogen zullen volgens deskundigen uit het Congres geen kans van slagen hebben. Ondanks het feit, dat de surplusvoorra- den aan agrarische producten reeds een Waarde van 7 milliard vertegenwoor digen is een wetsontwerp ingediend waar in voorgesteld wordt de prijssteun voor de belangrijkste producten vast te stellen op 90 pet van de pariteit. Hierdoor zou dus het huidige systeem voor prijssteun vol gens een glijdende schaal van 82 Va tot 90 pet weer moeten verdwijnen. Het wetsontwerp werd eerder door de landbouwcommissie van het Huis van Afgevaardigden met 23 stemmen voor en 11 tegen goedgekeurd en zal deze week door het Huis van Afg. in behande ling worden genomen. Experts in het Con gres zijn echter van mening, dat al zou het Huis zijn goedkeuring geven het wets ontwerp toch door de Senaat zal worden verworpen. De invloedrijke voorzitter van de landbouwcommissie der Senaat, Allen Ellender democraat uit Louisiana heeft het boerenblok al ontmoedigd door op te merken, dat de huidige glijdende systeem, dat ln het begin van dit jaar van kracht werd, eerst een kans moet worden gegeven om zijn nut te bewijzen alvorens men veranderingen wil aanbren gen- De Democraten, die voornamelijk voor standers van grotere steun zijn om stem men der boeren te winnen bjj de presi dentsverkiezingen in 1956. menen dat het wetsontwerp gemakkelijk een meerder heid in het Huis zal behalen. Doch zelfs indien de Senaat zich achter het wetsvoor stel zou stellen dan nog zou Eisenhower er zijn veto over kunnen uitspreken, en noch de Senaat noch het Huis zouden de vereiste 2/3 meerderheid in stemmen kun nen opbrengen om dit veto ongedaan te maken. Van de Amerikaanse overschotten is tarwe wel het grootste zorgenkind. Voor het huidige marktjaar is een recordaan bod van 1-872 millioen bushels beschikbaar, voldoende om de binnenlandse behoefte in de Ver. Staten en de exportvraag geduren de twee jaar te bevredigen. Ondanks alle maatregelen zullen de voorraden tarwe volgend jaar nog groter zijn dan thans. Op 1 Juli 1954 bedroeg het overschot 902 millioen bushel en 1 Juli a.s. zal dit cijfer waarschijnlijk het nieuwe record van 1 milliard bushel bereiken. Na de tarwe geeft rijst de meeste moei lijkheden. Het overschot aan het begin van het oogstjaar 1954 bedroeg 7.6. millioen cwt.; het oogstjaar 1955 zal waarschijn lijk met een overschot van 14 millioen cwt- worden ingegaan, waarvan het groot ste gedeelte zal zijn overgenomen door de Commodity Credit Corporation het re geringsbureau voor de prijssteufi. De investeringen van de C.C.C. in pro ducten waarvoor prijssteun wordt gege ven, zjjn thans 5 maal zo hoog als op 30 Juni 1952. Vermoedelijk zal gedurende het financiële jaar 1954/'55 niet zo'n grote stij ging als het voorgaande jaar optreden 'liettemin zal het bedrag weer verder toe nemen want de C.C.C- vergroot nog steeds *iin voorraden. Gehoopt wordt echter dat vanaf 1 Juli a.s. de voorraden zullen gaan afnemen- De regering Eisenhower achtte de in stelling van de glijdende prijssteun een be langrijke overwinning op de weg naar een vrije markt. De overwinning was echter meer principieel dan feitelijk, want het Congres stond de president veel minder toe dan hij had gevraagd. In de wet welke indertijd werd aangenomen, is een systeem uitgewerkt volgens het welk de vijf be langrijkste agrarische producten zouden worden gesteund op 82V2 tot 90 pet van de pariteit in 1955 en vervolgens op 75 tot 90 pet in 1956. Voorts voorziet de wet in be perkingen van het areaal en marktcon- troles. Het tarwe-areaal is bijv. voor 1955 be paald op 55 millioen acres het minimum dat de wet aangeeft of 7 millioen acres minder dan in 1954 en 24 millioen minder dan in 1953 toen eb geen areaalbeperkingen waren. He* rijstareaal is voor 1955 ge steld op 1-859.000 acres, 24.7 pet minder dan in 1954- De steunprijs voor tarwe oogst 1955 is bepaald op 8214 pet van de pariteit, of niet minder dan 2.06 per bushel. In 1954 waren deze cijfers resp. 90 pet of 2.24. Rijst zou op 90 pet van de pariteit worden gesteund Voor katoen en aardnoten zou de steun eveneens op 90 pet worden ge steld, terwijl voor graan het cijfer tussen 84 en 88 pet zal liggen. De agrarische commissie uit het Huis van Afgevaardigden heeft vorige week nog een andere maatregel goedgekeurd om tot een oplossing van het probleem der overschotten te geraken. Met 2 stemmen voor en 1 tegen werd n.l. door deze com missie een voorstel inzake een systeem van dubbele prijzen een prijs voor de bin nenlandse markt en een voor de buiten landse markt voor tarwe aangenomen. Onder dit plan zou de regering een zekere prijs garanderen voor het gedeelte van de oogst dat in het binnenland wordt ver kocht. Het surplus kan de boer tegen elke prjjs die hem goeddunkt in het buitenland verkopen. Dit voorstel is niet nieuw; ook vroeger heeft men er ln reeds een oplossing voor de moeilijkheden gezien. Een bezwaar is echter de mogelijk ongunstige weerslag op de landbouwsituatie in het buitenland, hetgeen ook tot politieke moeilijkheden kan leiden. Een voordeel is echter weer dat men niet tot areaalbeperking hoeft over te gaan. De binnenlandse vraag in de Ver. Sta ten bedraagt ongeveer 700.009.000 bushel per jaar en de productie omstreeks 1.000.000.000 bushel. In het buitenland zou dus 300.000.000 bushel kunnen worden af gezet. Iedere producent in de Ver. Staten zou onder het plan zijn gerechtigd 70 pet van zijn oogst in het binnenland tegen de gegarandeerde prijs te verkopen, terwijl hij 30 pet in het buitenland tegen de prijs die hij kan bedingen kan afzetten. Ook voor katoen zien sommigen heil in een systeem van dubbele prijzen. Ook hier kampt men met grote overschotten. In de jaren twintig van deze eeuw werd onge veer 60 pet van de Amerikaanse katoen- ongeveer 25, terwijl de consumutie hoger productie geëxporteerd; thans is dit cijfer is dan ooit tevoren. De Amerikaanse textielindustrie voelt echter niet veel voor een systeem van dubbele prijzen voor katoen omdat hier door haar grondstoffen duurder zouden worden en de buitenlandse fabrieken ge makkelijker zouden kunnen concurreren. Hiertegenover wordt weer gesteld, dat de Staat in dit geval de industrie een sub sidie kan geven op de goederen welke worden uitgevoerd. In industriële kringen vreest men echter dat deze goederen dan wederom in de Ver. Staten tegen lagere prijzen dan op de binnenlandse markt gel den zullen worden ingevoerd. Ondanks al deze voor en tegens voelt men duidelijk in de Ver. Staten dat er iets zal moeten worden gedaan willen de Amerikaanse boeren in de toekomst niet alleen de binnenlandse markt nog als afzetgebied bezitten, omdat men overal in het buitenland te duur zal zijn geworden. Harm Musch (93 jaar) en Engeltje Breyer (bijna 94 jaar) waren dezer dagen niet minder dan 72 iaar getrouwd. Daar de bruid wegens ziekte net bed moest houden, heeft men maar van feestelijk heden afgezien in het Rusthuis Avond licht, waar dit echtpaar verblijf houdt. Maar een zeldzaam voorkomende ge beurtenis is het toch in ieder geval. Brest Niet lang geleden vertelden we van het voornemen van tien Franse marineman nen. die de theorie van di Alain Bom- baird, die volhoudt dat een mens van zout water en een rauw visje op zijn tijd in leven kan blijven (en dit zelf ook aan toonde door aldus 84 dagen door te bren gen op een eenzame vlotrels in de At lantische Oceaan) zullen gaan beproe ven. Alleen, ze doen het wel Iets korter. Dezer dagen zijn ze met sen kleine boot vanuit Brest de Atlantische Oceaan op gedreven en ze leven nu zes dagen lang op-zeewater en een-eventueel visje,-De marinelui zijn allen vrl-1willlgers van de Franse marinevliegdienst. Tegelijker tijd zullen ze de gelegenheid te baat ne men om op hun tocht nieuwe bescher mende kleding te beproeven. Voor alle zekerheid blijft er een sleepboot in de buurt. Als zoet vooruitzicht na al het zoute water wacht hun na afloop eer) extra-verlof. Mundham (Engeland) Een tien maanden oude kip, hoewel uit de broedmachine komend tóch een verre relatie van de kip wereldrecordhoudsler- eierenlegster, luisterend naar de naam „Duplicate", heeft iedereen op de kip penfarm in een staat van opwinding ge bracht door drie eieren op één dag te leggen, hetgeen ietwat ongebruikelijk is voor een ordentelijke kip. .Duplicate die begon met een traming van twee eieren per dag, produceerde er tenslotte tien per etmaal en werd daarmee de we- reldrecordhoudsler. Over een heel jaar was de score van „Duplicate" 462 eieren. Rn nu wacht men, zoals gezegd, vol spanning, op de grootse aaden van de verre relatie van „Duplicate", welke kip voor zover ons bekend nog niet over een naam beschikt. Maar die naam komt we], mèt de eventuele wereldfaam. anchester Engeland) -Je hebt mensen met allerlei onweer staanbare gevoelens, die hen wel eens ooit vreemde dingen laten doen. Maar Leslie Wilkinson heeft toch wel een héél vreemde hebbelijkheid: hij kan namelijk geen autobus meer zien, of hij t'il er mee wegrijden. Speciale vopr- Lefde heeft hij dan nog voor de zoge naamde dubbeldekkers. En omdat hij aan die onweerstaanbare aandrang dan taar gevolg geeft, komt hij steeds tn aanraking met de rechter, Die vond zijn verweer „klinkklare onzin" en gaf de ^^obussen-liefhebber zes maanden ge- Vangenisstraf. De vjjfde zitting in de zaak-Jungschla- ger, die gisteren in Djakarta werd gehou den, had een nogal rumoerig verloop. Ge tuige Manoch kon niet op de zitting ver schijnen, aangezien een dag tevoren een kind van hem was overleden. Ook getuige Tomasoa was verhinderd. De aanklager wilde daarom een nieuwe getuige, Baden, horen, doch de verddiging maakte hier tegen bezwaren. De getuigen worden zo dor elkaar gehaald, dat de verdediging niet de gelegenheid heeft zich grondig voor te bereiden op de te stellen vragen, zo zei rtir Bouman. De openbare aanklager, mr Sunarjo, overhandigde daarop een verklaring van getuige Kolk, die zich. thans wegens een zenuwziekte m een zenuwinrichting be- viridjj De griffier las deze verklaring ver volgens voor. In de verklaring van Kolk, welke door de aanklager aan de rechter overhandigd werd, wordt gezegd, dat Kolk werd aan gesteld als commandant van de Neder lands Indische Guerilla Organisatie over 80 voormalige leden van het KNIL en on dernemingswachters. De groep verbleef in grotten nabij de onderneming Omhang. In 1950, 1951 en 1953 werden geldtranspor ten ten behoeve van de organisatie ver richt tot bedragen, welke gezamenlijk in de millioenen liepen. Op de vraag van de rechter, waar Kolk zich thans bevindt zegt de aanklager, dat Kolk wegens een zenuwziekte in de in* richting Grogol is opgenomen. De verdediger mr Bouman, die hierop het woord voert, zegt, dat het geval- Kolk het afschuwelijkste is, dat hi) ooit gezien heeft. Een rapport hierover beeft hij reeds aan de hoogste autoriteiten voorgelegd, zo zegt hij. Mr Bouman leest daarop passages voor uit brieven van Kolk, die hij in Februari 1954 in de gevangenis heeft geschreven. De ver klaring van Kolk, die door de aankla ger was overhandigd, dateerde van 3n Juni van datzelfde jaar. In Februari schreef Kolk o.a.: „Mijn hele leven heb ik allés, wat naar geweld leek, gehaat als de pest. Ik droeg zelf hjer in Indone sië nooit een wapen, ondanks het grote gevaar. En nu deze verschrikkelijke be schuldiging" En verder: „Bü mijn aan komst in Bandung heb ik een verschrik kelijk pak slaag gehad, omdat ik niet wilde bekennen. In hemelsnaam, wat bekennen? Het zijn immers allemaal leugens Mijn body kan evenwel der gelijke folteringen niet hebben en als dit afknuppelen herhaald wordt, zal ik eronder doorgaan. Ik leef dan ook voortdurend in nachtmerries want dit had ik van geen beschaafde Indonesiër verwacht". in Onder zeer grote belangstelling is gister middag van de werf van „Niestem Scheepsbouwunie „Hellevoetsluis" de voor de Kon. Marine in aanbouw zijnde mijnen veger „Drachten", te water gelaten. De „Drachten" ls de eerste der twee op deze werf te bouwen mijnenvegers, en een der mijnenvegers, die op 14 Nederlandse wer ven voor Nederlandse en Amerikaanse re kening .worden gebouwd De tewaterlating was voor de gemeente Hellevoetsluis, in 1622 gesticht als ver sterkte marinebasis, een heuglijke gebeur tenis. Van de gemeentegebouwen was de vlag uitgestoken, nu de marine in andere gedaante weliswaar, nl als opdrachtgever- cliënt, er was teruggekeerd, nadat in 1933 de rijkswerf werd Opgeheven. Op de terreinen van deze voormalige rijkswerf 1® in 1952 door de scheepsbouwer J. Ntestern uit Groningen een scheeps werf gesticht. Mevrouw M. Hopperus Buma—Kolff, echtgenote van de burgemeester van Smal- lingerland, tot welke gemeente Drachten behoort, verrichtte de doopplechtigheid. Vervolgens werden de lieren losgegooid en gleed de „Drachterf" dwarsscheeps te wa ter Daarna werden het Wilhelmus en het Amerikaanse volkslied gespeeld. Een rij van sprekers heeft vervolgens het woord gevoerd. Na de tewaterlating werd de kiel gelegd voor de tweede op deze w«srf te bouwen mijnenveger. specteur Enduh aan de Djalan Tjipaganti. Hij was bijvoorbeeld geboeid en gedwon gen in kleermakerszit te zitten. Toen kwam Enduh en ging op zijn knieën staan. Wolfe was aanwezig, toen dit ge beurde. Beiden hebben me dit verteld. Daarna werden zij geslagen, Kolk met een knuppel. Het resultaat hiervan was, dat hij niet rechtop kon lopen, toen hij naar zijn cel werd gebracht, maar slechts op handen en voeten kon kruipen". Het voorlezen van een volgende brief, waarin een medegevangene aan Kolk de raad gaf toch maar te bekennen om van de .mishandelingen af te zijn, wordt door de rechter onderbroken. De rechter vraagt de verdediger, of hij de originelen van de brieven kan overhandigen. Mr Bouman zegt slechts de foto-copieën bij zich te hebben, omdat hij niet kon ver moeden, dat men op deze zitting met de zaak-Kolk zou beginnen. De originelen bevinden zich op het ogenblik in Neder land, zo zegt hij, De rechter vraagt dan aan verdachte Jungschlager, of hij hierover nog iets te zeggen heeft. Jungschlager antwoordt van dit alles niets af te weten. Hij had Kolk pas in de gevangenis voor het eerst ont moet. De zaak zou vandaag verder worden behandeld. Gisteravond ging de belangstelling uit naar het jongste echtpaar. Mej. M. E. Doenbreker en de heer G. C W Kockx waren gistermorgen pas ;n het huwelijks bootje gestapt;. Zij beschikken gelukkig over een eigen woning, die al ingericht is. De jongelui waren even uit de feest vreugde thuis gebroken om zich op de Huishoudbeurs eens terdege te laten voor lichten. Ook hun hadden de deskundige „menage-meesters" een stofzuiger toebe dacht. een nuttig eri onontbeerlijk huwe lijkscadeau. Het jeugdige paar, dat te zamen 43 jaar oud is, kan nu tenminste vandaag al langs mechanische weg ln zijn woonstede de oeroude vijand „stof" 'te lijf gaan. (Van onze correspondent) Een zes jaar oude beer van het circus Boltini, dat in afwachting van het nieuwe seizoen op Het Loo verblijft, zag Woensdagmiddag kans te ontsnappen, toen men hem uit zijn hok wilde halen voor de dage lijkse dressuur. Het heeft bijna drie uur geduurd, voordat men het beest weer veilig en wel in zijn hok had zitten. In die tijd heeft Bruintje, Casta ge naamd, rustig gewandeld, maar ook gehold door de straten rond Het Loo. Aan zijn vrijheid kwam een ein de, nadat een politieman vier scho ten op Casta had gelost en de 15- jarige Peter Althoff jr., een broer van de dompteur Bobby Althoff van het circus, er jn was geslaagd sen lasso om de kop van de inmid dels gewonde vluchteling te gooien. Tientallen mannen, uitgerust met grote stokken en latten, namen aan de drijfjacht deel, die op hun tocht door honderden belangstellenden op veilige afstand werden gadege slagen. Enige weken geleden zag een leeuwin van hetzelfde circus even eens kans voor een poosje de benen te nemen. Gistermorgen om 7 uur vertrok een vliegtuig naar Spanje. Er waren plaatsen in geboekt voor de 21-jarige Benito Gonzales, maar men heeft die boeking ongedaan moeten ma ken omdat Benito Woensdagmiddag kwart over een in het Havenziekenhuis te Rot terdam is overleden. Even voor zijn ziel zich losmaakte van hot. uitgeteerde lichaam, zei Benito: „Hier in Nederland heb ik vaders en moeders, broers en zus ters gevonden Hij was onuitspre kelijk dankbaar ten opzichte van de meisjes van „Stella p Maris" die onafge broken ook de laat ste twee nachten bij hem hebben gewaakt en leefde op bij de mededeling van Pa- g ter van den Burgh. dat hij, zo ziek als hij was. per vliegtuig naar Vigo. naar zijn vader zou worden overgebracht. Pater van den Burgh had hem verteld dat er 'n geweldige stroom kleine en grotere bijdragen was binnen gekomen om hem te helpen voor zijn reis. Benito heeft dat eerst niet willen gelo ven, de pater heeft hef hem een paar maal moeten verzekeren en toen was zijn blijdschap onbegrensd. Al is de dood dan sneller geweest, dan de snelste hulpactie, de vele goede gevers hebhen deze troost, dat zij de laatste dagen van deze goede jongen hebhen gemaakt tot een vreugdevol af scheid van het leven. Hij heeft en dat bewezen zijn laatste woorden niet meer het gevoel gehad „in den vreemde" te sterven, hij wist zich on der een grote massa vrienden, „broers en zusters", zoals hij het zelf heeft ge zegd. Toch naar Vigo Maar wat nu? Woensdag direct na het overlijden van Benito hebben wij geïnformeerd bij pater v. d. Burgh en deze meende het BENITO Niet eenzaam De Haarlemse rechtbank heeft uit spraak gedaan in een zestal zaken, be trekking hebbende op diefstal en heling van bougies, toebehorend aan Aerolinaes Argentinas. gevestigd op het vliegveld Schiphol. De 29-jarige magazijnbediende A. C. D., verdacht van diefstal van vijftig bougies, werd veroordeeld tot f 100,— boete, de 22-jarige magazijnbediende A. S. verdacht van diefstal van dertig bougies werd vrijgesproken en de 25-jarige con troleur N. J. R. werd wegens diefstal van vijftig bougies tot 1550,boete ver oordeeld. De magazijnbediende A. R en de chauffeur C. S„ verdacht van aannemen en vervoeren der bougies afkomstig van diefstal, werden veroordeeld tot resp 150,boete en 2 maanden voorwaarde lijk benevens een geldboete 100,—. Ten slotte werd de 43-'arige koopman J. A. B. die 400 bougies had gekocht, een boete van 400,— opgelegd. meest !n de geest van de goede gevers te handelen door Benito een graf te bezor gen in zijn geliefde Vigo, dicht bij zijn vader. Dit zal nu geschieden, doch niet dan nadat een uitvaart heeft plaats gehad in de stad. waar hij de Haven der Eeuwig heid bereikte. Uiteraard zijn de vrienden van Benito, bekenden en onbekenden, hierbij uitgenodigd. Deze uitvaart te Zaterdagmorgen a.s. om 10 uur in de grote kapel van Stella Maris aan de Willemskade 13 te Rotter dam. „Wilt u vooral allen, die zich zo mild betoonden, nog eens hartelijk, heel harte lijk danken?" vroeg pater v. d. Burgh ons „Ik voel dat er bij de gevers mensen waren, die hun bijdrage maar moeilijk konden missen en deze grote offerbe reidheid kunnen wij niet hoog genoeg waarderen." Kapitein Frits de Jonge. die nu het commando van de „Willem Ruys" over neemt, verzekerde zijn collega, dat hij het commando in grote lijnen op dezelfde wijze zal voeren als dat tot dusverre ge schiedde. Ook hield hij een warm pleidooi voor de scheepvaart met een opwekkend woord aan de jeugd, waaruit wel blijkt, hebt blijk gegeven van trouw, stand vastigheid en inzicht", zo zei de directeur- generaal, „en ik mag u daarvoor de dank van de regering overbrengen De heer Th. A. W. Ruys, die de eerste was die kapitein Goedewaagen met deze onder scheiding zijn gelukwensen aanbood, ge waagde daarna van de trots van de maat schappij, omdat, zoals hij zei, „de glans van deze onderscheiding ook op de rederij afstraalt. U moogt terugzien op een mooie en succesvolle zeemansloopbaan en we stellen het op prijs, dat u uw reizen hebt gemaakt op onze schepen Als herinne ring aan deze dagen overhandigde hij kapitein Goedewaagen een bijzonder sym bolisch geschenk: de commodore-vlag van de „Willem Ruys", die steeds gewapperd heeft, aan de achtermast van dit vlagge- schip gedurende de zeventien reizen, welke kapitein Goedewaagen het com mando voerde. De vlag lag opgevouwen in een speciaal hiertoe vervaardigd kistje, van kostbaar Honduras mahoniehout, met zilveren sluiting en voorzien van een zilveren plaatje met toepasselijke in scriptie. Als jubileum-cadeau bood hij tevens een geschenk onder couvert aan alsmede een verchroomde glazenslaande scheepsklok, voorzien van een achtdagen- uurwerk met secondenwijzers. dat ook deze nieuwe commodore zijn hart aan de zee heeft verloren. Op echte zee manswijze besloot hij zijn toespraak tot kapitein Goedewaagen met de wens: Ik hoop, dat je laatste reis nog vér onder de kim ligt....". Zometeen ga ik voor het laatst de loop plank af", zo zei de scheidende kapitein in zijn dankwoord „en zo'n afscheid ligt voor een zeeman anders dan voor Iemand van de wal. Want het schip is voor een zeeman een soort tehuis. Ik had al mijn werk niet goed kunnen doen als ik niet zo'n uitstekende staf had gehad. Ik dank allen voor de vriendschap en het hulde blijk; het heeft mij overdonderd. Dank 1" En na deze spontane, eerlijke woorden volgde er een drukbezochte receptie, tqdens welke velen kapitein Goedewaagen en zijn echtgenote de hand kwamen drukken. Voor het laatst aan boord van 's kapiteins eigen schip. Kapitein Goedewaagen op het ogenblik, dat de directeur-generaal van de Scheepvaart, de heer W. L. de Vries, hem de versierselen van de Koninklijke Onderscheiding opspeldt. Het hangt op het ogenblik in de eerste plaats van de Nederlandse Bank af, of de Hoge Autoriteit van de Europese Ko len- en Staalgemeenschap een lening op dc Nederlandse geldmarkt zal kunnen plaatsen, zo wordt uit bevoegde bron in Luxemburg vernomen. De buitenlandse persberichten van ver leden week. volgens welke de onderhan delingen over een dergelijke lening reeds bijna geëindigd zouden zijn, worden docr deze bron „uiterst voorbarig' genoemd, daar er in feite nog in het geheel geen onderhandelingen hebben plaats gevon den. Wel heeft de hoge autoriteit reeds sedert geruime tijd overwogen, een le ning in Nederland te plaatsen inneer de Amerikaanse lening van 100 mil lioen zal zijn uitgeput, hetgeen nu spoe dig het geval zal zijn. Gezien de situatie op de Europese geldmarkt komen alleen Nederland en Zwitserland voor het ver strekken van een lening van deze aard in aanmerking, aangezien de rentevoet in andere Europese landen aanzienlijk ho ger is. Op het ogenblik bestaan geen plannen bij de Hoge Autoriteit om over het plaat sen van een lening in Zwitserland te gaan onderhandelen. Onderhandelingen van deze aard hebben ook nooit plaats gehad. De Hoge Autoriteit geeft de voorkeur aan Nederland, omdat dit land zelf tot de Kolen- en Staalgemeenschap behoort, zodat een Nederlandse lening, van supra nationaal standpunt gezien, min of meer als een „binnenlandse lening" van de ge meenschap zou kunnen worden be schouwd. Er is dan ook geen twijfel aan. dat dc Hoge Autoriteit, indien en wan neer zij tot het sluiten van een nieuwe lening overgaat, zich daarvoor in de eer ste plaats tot Nederland zal wenden. Over de mogelijkheden, vooruitzichten en voorwaarden van een dergelijke le ning hebben tot dusver alleen oriënteren de voorbesprekingen met een aantal gro te Nederlandse banken plaats gehad, maar deze hebben nog niet de vorm van onderhandelingen aangenomen. Evenmin is er sprake van, dat er reeds een emis siesyndicaat zou zijn gevormd, of dat ook maar vast zou staan uit welke banken een zodanig syndicaat, wanneer het ge vormd wordt, zal bestaan. Gezien de huidige marktsituatie mag wel worden aangenomen, dat de rente voet van een eventuele lening beneden de 4 pet zou liggen, maar iets defini tiefs zal hierover natuurlijk pas kunnen worden gezegd, als er eenmaal concrete onderhandelingen gaande zijn en als de kwestie zal kunnen worden bezien in het licht van de dan bestaande marktsituatie. Omtrent de omvang van een eventuele lening heeft de Hoge Autoriteit zelfs bin nenskamers nog geen beslissing genomen De bedragen van 20, 40 en 80 millioen zijn alle drie bij interne bespre kingen over dit onderwerp genoemd, maar op welk bedrag uiteindelijk de keus van de Hoge Autoriteit zal vallen, zal o.a. afhangen van de investeringsbehoef te in de gemeenschap en van andere omstandigheden op het tijdstip ,dat de Hoge Autoriteit haar beslissing inzake het plaatsen van een lening neemt. Intussen zjjn thans alle discussies over het onderwerp, ook in de boezem van de Hoge Autoriteit zelf, opgeschort tot de Nederlandse Bank haar standpunt zal hebben bepaald. Wanneer dit eenmaal is geschied, zullen de volgende voorbe reidende stappen nog enkele maanden in beslag nemen. In kringen van de Hoge Autoriteit verwacht men bijgevolg dat, indien de toestemming van de Ned. Bank spoedig wordt ontvangeii? het beroep van de Kolen- en Staalgemeenschap op de Nederlandse markt omstreeks het midden van dit jaar'zal kunnen worden gehou den. In de vergadering van de Kamer van Koophandel voor Hollands Noorderkwar tier, deelde de voorzitter, de heer J. F. Ie Blansch mede. dat op 1 September in Alkmaar een uitgebreid technische school zal worden geopend, waartoe het bestuur van de lagere technische school het initiatief heeft genomen. Op de rijksbe groting voor dit jaar is reeds een sub sidie voor deze UTS uitgetrokken. De school zal beginnen met de vakken bouwkunde en werktuigbouwkunde. Ge zien de behoefte van velé bedrijven aan geschoold personeel achtte de heer Le Blansch de UTS van groot belang voor het bedrijfsleven in de kop van Noord- Holland. Hij verwachtte voorts dat het gevolg van de stichting van deze school zal zijn, dat geschoolde krachten minder door de industrieën elders zullen worden aangetrokken. De Kamer, die reeds eerder het initia tief had genomen voor de stichting van ook een middelbaar technische school in Alkmaar, benoemde een voorlopig be- Valse sleutels, afgeschermde zaklantaarns, maskers, een boortol, hand schoenen, een glassnijder en meer dergelijke ingrediënten vormden de uitstalling .van wat de politie in beslag nam van drie knapen, die zij aan de Gordelweg te Rotterdam in de kraag nam. Een 17-jarige magazijnbediende, een. 19-jarige. stoffeerder„en sen 18:jarige expeditie knecht stonden daar in een portiek bijeeri en ze hadden al een deurruitje uitgesneden om in de woning in te breken. Met deze aanhouding kwam een einde aan de werkzaamheid van een inbrekersbende, die al ongeveer twintig kraakjes op haar geweten had. In het bureau Bergsingel, waarheen het drietal was overgebracht, bleek dat er nog twee jongens in het complot zaten, n.l. een stoffeerder en een vervvarmings- monteur, beiden 17 jaar. De gezamenlijke waarde van de diefstallen werd op on geveer 2075 begroot. Waarschijnlijk onder invloed van het lezen van al te sensationele beeldromans begonnen de jongens eind Augustus 1954 met het stelen van fruit uit spoorwagons van het veilingterrein. Eén keer hebben zij daar een hele kist peren weggehaald. Driester geworden door het succes gingen zij hun geluk beproeven bij can- tines en voetbaiketen op verschillende plaatsen van de stad. Zo zijn zij met wis selend succes 16 cantines binnengedron gen. Bij elke sensatieroman behoort een brandkastkraak en toen éen der jongens had gezien hoe bij zijn werkgever 5000 gulden in de brandkast werd gestopt, werd het plan tot „een grote kraak" ge boren bij de betrokken meubelzaak. De avond daarop drongen de knapen via een dakgoot het gebouw binnen. De brandkast bleek -chter best bestand tegen hun prmitieve, forceringsmethode. Toen zij bovendien gerammel aan de deur hoorden een nachtwaker controleerde of de deur goed op slot was sloeg de schrik hun om het hart en namen zij ijlings de vlucht. In het geheel niet ontmoedigd probeer den zij twee dagen later een brandkast in het kantoor van een fabriek te ope nen, maar hier hadden zij nog meer pech. Aanvankelijk ging alles van eeri leien dakje. Zij hadden reeds de gehele boven bouw van de brandkast gesloopt en wil den juist met een boortol, die zij in een kist in de fabriek hadden gevonden, hun werk voltooien, toen zij plotseling iemand het gebouw binnen hoorden komen. Steeds nader kwamen de voet stappen. De jongens verstopten zich zo goed mogelijk in het donkere vertrek en wachtten met kloppend hart op de dingen die komen zouden. Vlak voor de deur hielden de voetstap pen stil, de deurknop werd omgedraaid en uit hun schuilhoeken zagen de jon gens de donkere schim van een man door het vertrek gaan. Aan de andere zijde van het vertrek ging de schim een trapje af naar de kelder om de verwarmings- tnstallatie na te zien, het was namelijk een stoker. Toen de man even later ver trokken was haalden de adspirant-kra- kers verlicht adem maar de pret was er voor hen af. Zij namen de boortol mee en besloten nog diezelfde avond op de hun vertrouwde manier een cantine open te breken. Zij gingen naar sportvelden in het Westen van de stad en braken daar in drie cantines in. In de eerste twee was de bult zeer ge ring, namelijk 4 flesjes limonade en wat voetbalfoto's, maar in de derde hadden zij meer resultaat: zij stalen hier 80 gra- mofoonplatcn, een gramofoonversterker, 100 repen chocolade, 50 rollen drops, 110 pakjes sigaretten, 2 damborden, 20 pakjes speelkaarten en 35 sleutels, die hun nog wel eens bij volgende inbraken te pas zouden kunnen komen. De totale waarde bedroeg 900, Het spreekt vanzelf dat het edele vijf tal "niet altijd compleet was. Zo gingen op een Zaterdagavond in Februari drie van hen naar Den Haag. In de Houtrust- hallen braken zij 2 cantines open en keerden 250 pakjes sigaretten, enige fles sen drank en een bedrag van 10 rijker weer naar Rotterdam terug. Ook hadden zij twee voetbaltropheeën gesto len. Eén van deze tropheeën, die voor de eigenaar, een Haagse voetbalclub, grots waarde heeft, werd door de boosdoeners in de Rotte gegooid. „Het ding" had voor hen geen handelswaarde. Het grootse gedeelte van het gestolen goed raakten zij grif kwijt aan een 35- jarige kellner, die in een café in Croos- wijk werkzaam was, waar de jongens vaak kwamen om een partijtje te biljar ten. Het geld dat zij ontvingen werd op gemaakt aan café- en bioscoopbezoek. De jongens, allen uit keurige gezinnen, had den een .gedeelte van de buit op allerlei verborgen plekjes thuis verstopt Een der jongens die bij een grossier in horloge-onderdelen werkte, had zijn deel van de buit verborgen in sigarenkistjes op de vliering van een vertrekje in de zaak van zijn patroon, waar een 67-jarige horlogemaker L. werkzaam was. De oude man had dit gemerkt en begreep dat de jongen niet eerlijk aan die spullen was gekomen, temeer daar er schakelarm bandjes voor horloges bij waren die van de grossier afkomstig waren. De man, die in de avonduren thuis horloges voor vrienden en kennissen re pareerde, preste nu de jongen voor hem horloge-onderdelen, die hij nodig had, te stelen. Het was voor de jongens, die de laatste tijd op een vulcaan geleefd heb ben, een opluchting, toen zij al hun wan daden aan de politie bekend hadden. Allen zijn ter beschikking van de Of ficier van Justitie gesteld. stuur van de ..Stichting voor middelbaar technisch onderwijs in Noordelijk Noord- Holland". waarvan de stichtingsacte werd goedgekeurd. Naar aanleiding van een adres van de metaalwarenfabriek N.V. Hulskamp te Alkmaar, waarin de kaïfler werd ver zocht te willen bevorderen dat het ge- meenteklasseverschil tussen de Alkmaar- se bedrijven en de bedrijven in de IJmond kleiner wordt, teneinde te voor komen dat deze laatste alle hier benodig de werkkrachten wegzuigen, besloot de Kamer, in samenwerking met de K.v.K. te Hoorn, de gemeentebesturen en land bouworganisaties een commissie te for meren die in deze geest werkzaam zal zijn. Op de gisterenavond te Breda gehouden spoedvergadering van de plaatselijke afde ling van de R.K. Middenstandsbond, be sprak dns F. Verheyen, ambtenaar-secreta ris van de R K. Middenstandsbond Am sterdam, de algemene handelsmargebe schikkingen van de regering' Hij noemd® deze een jagen op klein wild" en .,een geruisloze saneringsmaatregel van bepaal de politieke machten". Ook de midden standsnota van staatssecretaris drs Veld kamp bood volgens spreker geen voldoend® garanties voor de middenstand. Aan het slot van de vergadering werd een motie aangenomen, waarvan de minister van Economische Zaken en het bestuur van de K.V-P. in kennis zal wor den gesteld. In deze motie wordt de winst margebeschikking onaanvaardbaar geacht en wordt aangedrongen op voorkoming van iedere verdere discriminatie van d« middenstand. (Van onze correspondent) De officier van Justitie bij de Gro ningse rechtbank eiste gisteren 2 jaar en 4 maanden gevangenisstraf tegen de 33- jarige bouwvakarbeider J. D. en de 44- jarige. koopman H. van D. en twee jaar met aftrek tegen de 33-jarige timmerman W. van P. Dit drietal had zich op grote ■schaal schuldig gemaakt aan inbraak en diefstal in Hoogkerk en omgeving, waar bij allerlei goederen werden „verzameld" zoals oud-ijzer. lood. honderden zakken, twintig balen amandelen. De amandel diefstallen werden door Van P. alleen gepleegd. Hij ontdekte deze „bron" toen hij, op zoek naar zijn postduiven via de brandladder op 't dak van een fabriek kroop. Hij zag n.l. een deur ergens boven in het gebouw los staan. Maanden ach tereen ging verdachte geregeld naar bo ven en keerde beladen met amandelen terug. In totaal werden 20 balen gestolen of te wel duizend kilogram. Het drietal was al diverse malen veroordeeld, Van D zelfs 22 maal. Terecht stonden daarna wegens heling verschillende bakkers, die de amandelen gekocht hadden van de 22-jarige bakkers knecht A. H. uit Hoogkerk, die tegen „provisie" het zaakje voor Van P. ver handelde. Tegen de bakkersknecht werd tien maanden gevangenisstraf met aftrek geëist. Tegen de verschillende bakkers I geldboeten van omstreeks 250, Uitspraak lover veertien dagen. 1

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1955 | | pagina 9