let kievitsei voor Soestdijk GEURIG GEZOND VAN ROSSEM'5 Üeugdige Deventernaren diep teleurgesteld ZOON VAN SOEKARNO GEBOREN Vrouwenarbeid duurder Economische gevolgen Behoef ten factor 29 MAART 19 i5 LUCHTOORLOG: IN DE WIJDE PATENT-VERPAKKING N.V. Ver. Ned. Rubberfabrieken Heveadorp (Gld) Zoals destijds door ons gemeld, hcéft de directeur van het Nederlandse filiaal van een buitenlandse stencil- machine-fabriek aan de H. Vader ter gelegenheid van Diens 79ste ver jaardag de allernieuwste door dit bedrijf vervaardigde automatische duplicator aangeboden. Tegelijk met deze machine iverd een lijvig in leer gebonden en met dc Pauselijke wa penen versierd boekwerk geoffreerd, bevattende een groot aantal in ver getelheid geraakte Gregoriaanse teksten, verzameld door pater Pau las Smit O.Carm, uit Boxmeer. Dit boekwerk is het levenswerk van deze Carmeliet. Jarenlang heeft hij in alle delen van dc wereld zijn on derzoekingen verricht en is hij erin geslaagd talrijke oorspronkelijke en verloren gegane teksten op te spo ren. Het merkwaardige van dit boekwerk werd bovendien nog ge vormd door het feit, dat het geheel werd „gedrukt" op dezelfde soort automatische door genoemde onder neming ontworpen duplicator, waar van een exemplaar aan Zijne Heilig heid, werd aangeboden. Onze foto toont een tweetal pagina's van het interessante geschenk. Mevrouw Hartini Soekarno heeft Zondagochtend het leven geschonken aan een zoon. Dit is het eerste kind uit haar huwelijk met president Soekarno, dat vorig jaar zoveel opschudding ver wekte. Het kind is geboren in het pa leis te Bogor. Soekarno was Zondag in Bogor. De naam van het kind is nog niet bekend gemaakt. j Wacht Ut 'voor namaak (van tabak ol t verpakking). De hogere productiekosten welke aan vrouwenarbeid verbonden zijn, kunnen op zichzelf reeds tot een zeker verschil in beloning leiden. Deze kostenverschil len lopen in de onderscheidene bedrijfs takken uiteen, zoals ook uit het rapport van de S.E.R. van 22 Mei 1953 blijkt. Ge wezen kan worden op de hogere kosten welke voortvloeien uit het feit, dat het gemiddelde verlooppercentage van vrou welijk personeel ongeveer drie keer zo groot is als dat van mannelijk personeel. Het ziekteverzuim van vrouwen ligt ook enigszins hoger dan dat van mannen. Dat de pensioenlasten, verbonden aan vrou wen-, resp. mannenarbeid betrekkelijk weinig verschillen, vindt zijn oorzaak hierin, dat voor mannelijke werknemers uit hoofde van hun kostwinnerschap, ook met de lasten van weduwe- en wezen pensioenen moet worden gerekend. Het toepassen van gelijke beloning voor mannen en vrouwen voor gelijk waardige arbeid zou niet nalaten ernstige economische gevolgen teweeg te brengen, met name in die bedrijfstakken, welke m belangrijke mate op vrouwenarbeid zijn aangewezen. Op de omvang van deze gevolgen werd reeds door de regering de aandacht gevestigd. Deze bezwaren zijn ook reeds op duidelijke wijze tot uit drukking gekomen in het op 22 Mei 1953 door de S.E.R. uitgebrachte advies. De centrale werkgeversorganisaties zouden het daarom in hoge mate betreu ren, indien de Kamer zich zou uitspreken voor ratificatie van het in 1951 door de internationale arbeidsconferentie aan vaarde verdrag. Ook het programma dat op 22 Maart jongstleden door de staats secretaris van Sociale Zaken in een acht tal punten is ontvouwd, kan de instem ming der organisaties niet hebben. Dit programma kan er toe leiden, dat de loonvorming zou worden doorkruist door een van overheidswege geforceerde toe passing van een beginsel waarover in de kring van het bedrijfsleven zeer uit eenlopende opvattingen bestaan. De tekst van artikel 2 van het ver drag zon naar het oordeel der centrale werkgeversorganisaties bij ratificatie meebrengen, dat de regering op grond van de haar in het Buitengewoon Besluit Arbeidsverhoudingen 1945 gegeven be voegdheden verplicht is het beginsel van gelijke beloning terstond toe te passen in alle door het college van rijksbemidde- laars vastgestelde regelingen van lonen en andere arbeidsvoorwaarden, terwijl zij collectieve arbeidsovereenkomsten, waar in met dit beginsel geen rekening wordt gehouden, niet zou mogen goedkeuren. De in dc Raad van Bestuur in Arbeids zaken samenwerkende centrale werkge versorganisaties hebben aan dc Tweede Kamer een adres gezonden over de nota van de regering nopens liet verdrag be treffende gelijke beloning voor mannen en vrouwen voor arbeid van gelijke waarde. De bedoelde organisaties zijn het Ccntr. Soc. Werkgevers-Verbond, het Kath. Verbond van Werkgevers-Vakver enigingen, het Verbond van Prot. Chr. Werkgevers in Nederland, de Kon. Ncd. Middenstandsbond, de Chr. Middenstands bond, de Ned. Kath, Middenstandsbond, het Kon. Ned. Landbouw Comité, de Kath. Ned. Boeren, en Tuindersbond en de Ned. Christ. Boeren- en Tuindersbond. Deze organisaties hebben met bezorgd heid kennis genomen van de gedachten- wisseling door de Tweede Kamer over de nota van de regering. Het was voor haar een teleurstelling, dat de regering, in afwijking van de meer gereserveerde houding welke door de regeringsgedele geerden tijdens de behandeling van de voorstellen in de internationale arbeids- conferenties van 1950 en 1951 was ingeno men, blijkens deze nota het beginsel van gelijke beloning voor mannen en vrou wen als zodanig heeft menen te moeten aanvaarden. De regering heeft weliswaar in de nota gesteld, dat er redenen zijn een ratificatie van het in 1951 aanvaarde verdrag thans nog niet aan te bevelen. Zij stelt zich echter voor, blijkens de mededelingen van de staatssecretaris van Sociale Zaken, het beginsel van de ge lijke beloning van mannen- en vrouwen arbeid te bevorderen door middel van een in een achttal punten vervat pro gramma. De adresserende organisaties kunnen dit beginsel niet aanvaarden, zoals in de afgelopen jaren door haar bij herhaling is uiteengezet. Haar bezwaren zijn, kort samengevat de volgende: Bij de loonvorming in ons land heeft de behoeftenfactor steeds een niet onbelang rijke rol vervuld. Dit bracht mee bij de geldende samenstelling van onze beroeps bevolking en bij de bestaande gezinsver houdingen. dat, men bij de beloning van de volwassen mannelijke arbeidskrachten ervan uitging, dat zij kostwinners zijn. hetzij mogelijke toekomstige kostwin ners. Gelet op bovengenoemde omstan digheden zal ook bij een stijgend wel vaartspeil deze behoeftenfactor zijn gel digheid behouden. (AdvenentleJ OOSTELIJK FRONT: De Poolse havenstad Gdynia is ge vallen. De val van Danzig wordt thans ieder ogenblik verwacht. De Russen staan op het ogenblik nog 85 km, van Wenen. Gisteren bombardeerden overdag meer dan duizend zware Amerikaanse bommenwerpers, begeleid door 350 jagers, wapenfabrieken in en rond Berlijn, Hannover en Paderborn. Pilo ten melden, dat de luchtafweer boven Berlijn sterk begint te verminderen. VERRE OOSTEN: De Amerikanen hebben op de Phi- lippijnen de hoofdstad Cebu op het eiland Cebu genomen. Luchtaanval len worden gemeld op de Rioe-Kioe- eilanden. VOEDSELVOORZIENING IN DE BE VRIJDE GEBIEDEN: Gedurende de debatten in het En gelse Lagerhuis verklaarde minister Attlee, dat de bevrijding van Neder land van zeer groot belang is. Hij kon natuurlijk niets meedelen over de ko mende operaties, maar zei wel, dat speciale voedselvoorraden klaar staan om direct naar de door de honger ge teisterde gebieden te worden gezon den. Een illegaal pamflet bracht dit nieuws: WESTELIJK FRONT: AjEpjl Van de fronten van Noord tot Zuid in West-Duitsland geen i nieuws; er worden geen legerbcrichten uitgegeven. De Geal lieerden zullen reeds veel verder zijn op gerukt, dan de laatste berichten mel den; de verwarring bij de Duitsers wordt intussen steeds groter. De ge allieerde legers rukken op in de rich tingen van Münster, Kassei en Neu renberg. Er wordt volgens onze ge gevens gevochten in de volgende plaatsen: Emmerik, Dorsten, Duisburg, Frankfort (voor de helft genomen) en Mannheim. Piloten beweren, dat ze in Münster reeds de witte vlag hebben zien han gen. Per dag worden ongeveen tien duizend krijgsgevangenen gemaakt. Het aantal deserteurs uit het Duitse leger neemt hand over hand toe.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1955 | | pagina 3