Mot ter dams hart klopt weer. Tien jaar terug ROTTERDAM krijgt ukiek FEESTCENTRUM Belgische schoolstrijd houdt een waarschuwing in voor katholieken Nieuwe beschuldiging tegen mr Bonman Twee atoom-explosies op één dag In Belgische Kamer KATHOLIEKEN UIT ONDERWIJS COMMISSIE Ontspanningsstadje op het E 55-terrein „Verkoop voor een bord linzensoep niet de heiligste waarden" .4 AKKERTJES*" ^#1^; WOENSDAG 30 MAART 1955 m- m T:!f Minder koud Baron van der Straten ambassadeur Aan Vlaamse eis tegemoet gekomen - g f De groei modern van een stads- centrum in staal, is en beton glas Voortzetting van zaak-Jungschlager Wederom een getuige, die veel lieeft „meegemaakt" Munitie, geweren en horloges „Volkomen gelogen' 30 MAART 1945 Britten verontrust OVER TOMATENINVOER UIT NEDERLAND NEDERLANDSE PROMOTIE IN DE V.S. /TV NEVADA Koninkli jk Paar terug uit Sardinië Interpellatie over ceiisuurscliandaal Sabotage in gebouwen van Deens vliegveld AUTOBOTSING IN SNEEUWJACHT Kosten: een millioen hangerigkoorts! Zeeroversnest Rolschaatsbaan Vlaams parlementslid voor Alkmaarse K.V.P. Katholieken worden gedegradeerd tot tweede-rangs burgers" Materialistische kiesheloften Voorbeelden Vernederend Ook de vloot neemt deel aan de E 55 Nieuw kankervirus geïsoleerd De socialisten en het zout De Coolsingel te Rotterdam met de belen dende straten is hier geschetst van een der hoge gebouwen aan de Westzijde van de voornaamste boulevard. Duidelijk toont deze tekening, dat in dit gedeelte de kale vlakten tot het verleden behoren. Men ziet links op de voorgrond het Beursgebouw met daar achter de koe- Del van de Amsterdamsche-Incasso-Bank, vervolgens het pand C&A. met daarachter het magazijn Gerzon en nog meer naar de achtergrond de Bijbank van de Neder- landsche Bank aan de Boompjes Verae naar rechts het hoge gebouw, de brafmus flat waarin gevestigd de Hollandse Ban Unie. Tussen beide laatstgenoemde g bouwen ziet men een glimpje van d met huizen aan de Maaskade en da ter de kranen en pakhuizen van ttijnna ven. Rechts van de H.B.U. de pronknaald van „de Bijenkorf" met wat haven-ap- paratuur. Tenslotte de lichtzuil van hotel ..Atlanta" en op de rechter voorgrond énige gebouwen die hun voltooiing nade ren. Boven in de lucht het ons thans zo vertrouwde beeld van een helicoptère van de Sabena. Het K.N.M.I. deelt mede: „Maart roert zijn staart", zou het op schrift van dit weeroverzicht kunnen lui den. Terwijl Zaterdagavond na een war me dag onweersbuien optraden, die een belangrijke weersomslag aankondigden, stroomde Zondag aan de achterzijde, van oorsprong arctische lucht, naar ons land De temperatuur daalde overal meer dar 10 graden en overdag steeg het kwik nau welijks tot 5 graden. Voeg hierbij, dat de Wind nu en dan tot krachtig toenam en dat het 's nachts enkele graden vroor, dan was het niet te verwonderen, dat het wec.i af en toe een guur karakter bezat, pc oorzaak van dit alles is een Noordelijke luchtstroom, die in stand gehouden wordt tussen een depressie boven Rusland ert een hogedrukgebied bij Schotland. Enkele storingen liepen in deze stro ming naar het Zuiden en veroorzaakten sneeuw- en hagelbuien Op de weerkaar ten van hedenochtend zijn er echter aan wijzingen, dat wat warmere en vochtigere lucht in aantocht is. Boven het Noordelijk deel van de Noordzee bevindt zich name lijk een warme sector, die langzaam over de Noordzee naderbij komt. terwijl het zwaartepunt van het hogedrukgebied er gens in Zuid-Engeland terecht komt. D» wind gaat om naar West tot Noord-West en de bewolking neemt tijdelijk weer toe Er kan plaatselijk wat lichte regen of mot regen vallen, maar de neerslaghoeveel heden zullen niet noemenswaard zijn. Dezer dagen hebben we gemeld, dat ba.rf>n*. H van der Straten Waillet waar schijnlijk tot Belgisch ambassadeur in Nederland 2ou worden benoemd. In aan sluiting daaraan vernemen wij thans, dat de Nederlandse regering haar agrement aan deze benoeming heeft gegeven. Dit betekent, dat thans een Vlaming België in ons land zal vertegenwoordigen en dat daarmede eindelijk is tegemoetgekomen aan de Vlaamse eis: een Vlaamse diplo maat in Den Haag. Zoals men weet is baron Van der Stra- ï®n thans ambassadeur in Buenos Aires. y°ordien was hij o.a. minister voor de buitenlandse handel en voorzitter van de hr. Volkspartij in België. De grote verkeersdrukte in het centrum van Rotterdam, vooral op de spitsuren, noopt tot het nemen van radical» beslui ten. om het verkeer in geordende banen te leiden. Want in weerwil van het feit dat Rotterdam begiftigd is met een aantal brede straten en pleinen, ja, meer dan enige andere stad in ons land, dreigt toch vaak het voetgangersverkeer een hache lijke onderneming te worden, vooral bij het oversteken van de Coolsingel. Van verschillende zijden is dan ook reeds het plan geopperd om de Coolsingel op één of meer plaatsen van voetgangers tunnels te voorzien. Ofschoon dit plan nog geen concrete vorm heeft aangenomen ligt het we] in de lijn der verwachting dat de autoriteiten oog zullen kriigen voor deze suggestie en dat mettertijd de „knoop" zal worden doorgehakt. OCTAVE DE CONINCK. Bjj de voortzetting van de behandeling van de zaak Jungschlaeger werd gisteren tegen de verdediger, mr Bouman, een nieuwe beschuldiging ingebracht door ge tuige Amirudin, voormalig ambtenaar hij de Ned. militaire missie in Indonesië. Amirudin beschuldigde mr Bouman er van „zelf actief te zjjn geweest in deze organisatie". Enige weken geleden werd mr Bouman, zoals bekend, door getuige Manoch beschuldigd van een poging om hem om te kopen- Amirudin had- voordat hij zijn ver klaring over mr Bouman aflegde, medege deeld. dat hij Jungschlaeger voor de eer ste maal ontmoet had in gezelschap van een zekere Scheltinga. Hij vertelde: „De ontmoeting geschiedde in kamer 50 aan de Djalan Segara (waar de Ned. militaire missie gevestigd was). Scheltinga vroeg mij de volgende avond tien koelies in een bepaalde straat in Djakarta gereed te houden. Ik hoorde toen ook, dat Jungschlaeger tegen Schel tinga zei, dat hij aan een derde had ge vraagd om 10 kisten Lee-Enfield munitie. 200 Lee-Enfield geweren, 200 stenguns en 250 horloges. Scheltinga opende toen een map, waarin een toewijzing was voor 5 kisten munitie, 100 stenguns, 250 horloges en 100 geweren". Amirudin zeide zich te herinneren, dat de goederen bestemd waren voor' een bende, die samenwerkte met de Darul Islam. Hij zei voorts, dat hij Jungschlaeger voor de tweede maal in September 1952 ontmoette, toen hij door majoor Van Tuin, hoofd comptabiliteit van de Ned militaire missie, werd geroepen. Aan de majoor werd toen een bedrag van rp 400.000 gevraagd. Getuige had het geld vervolgens aan Jungschlaeger afgedragen, zo zei hij. Ook vertelde Amirudin, dat hij in Mei 1953 ontboden werd op het kantoor van ge- neraal-majoor Pereira. hoofd van de Ned militaire missie, waar o-a. ook Jungschlae ger aanwezig was. Pereira had aan Jung schlaeger kaarten gegeven van woningen om de stukken betreffende de 17 Oc tober-affaire te kunnen vernietigen. „Doe dat maar met een brand, of een tijdbom"- had Pereira volgens getuige gezegd „Okay", had Jungschlaeger daarop ge antwoord. Amirudin was kort daarop weg gegaan. Jungschlaeger zeide na deze verklarin- E F1? JfLLEGAAL PAM- NIEUvvsKACHT DIT 1 WESTELI ,iz i Nog s* FRONT: een nieu^ geldt aanzien van qe d tcn denngen in wv°]'- Duitsland. Montgome" ry's troepen ondervinI den slechts op enkele plaatsen tegenstand, maar aangenomen moet worden dat in het Centrum van het Rijnfront een volledige doorbraak tot stand is ge komen. Duitse berichten melden, dat de geallieerden de Nederlandse grens bij Winterswiik bereikt hebben. Mannheim is officieel door Duitse burgerlijke autoriteiten aan het Ame rikaanse Zevende Leger overgegeven. Per uur worden ongeveer duizend Duitse soldaten krijgsgevangen ge naakt. .De hoeveelheden buitgemaakt materiaal zijn enorm. Geallieerden piloten melden, dat de wegen vol zijn met burger-vluchtelin gen, die het terugtrekkende Duitse leger enorme moeilijkheden opleveren OOSTELIJK FRONT: De Russen hebben thans de Oosten rijkse grens bereikt en staan op on geveer 50 kilometer afstand van Wie- ner-Neustadt. In twee dagen maakten de Russen 36.000 krijgsgevangenen. verre OOSTEN: Vliegende forten ondernamen een luchtaanval op Singapore. De Ameri kanen zijn op twee andere eilanden de. Philippijnen geland. De Fran- ten wordtin0? steed$ geV°Ch' VERLIEZEN: ndo"Chlna- comber-1T194lk=fNd verllezen van De- dragen in het geheel1 mooTman waarvan er ruim 200.000 gesneuveld' LEZEN EN DOORGEVEN ivift VERNIETIGEN WEEST VOOR ZICHTIG gen, dat voor zover zij hem betroffen, zij volkomen gelogen waren. Over het ont slag van Amirudin bij de Ned. militaire missie legde mr Bouman enige onder ede afgelegde verklaringen over resp. van gen. Van Wierden, officieren van de Ned- mi- majoor Pereire, overste Duitz en overste litaire missie. In deze verklaringen wordt o.a. gezegd, dat Amirudin vaak niet op het werk kwam en in zijn werktijd zaken regelde voor de vakvereniging van de N.M.M., waarvan hij voorzitter was. Hij werd deswege ontslagen- Na afloop van de zitting vroeg men van de zijde van de pers aan de openbare aan klager, of de beschuldiging van Amirudin aan het adres van mr Bouman nader on derzocht wordt. Sunarjo antwoordde, dat hij eerst getuige zal verhoren en daarna mogelijk mr Bouman. Op de jaarvergadering van de Britse verkooporganisatie voor tomaten en kom kommers heeft de voorzitter, Bernard Smith, verontrusting uitgesproken over de invoer van tomaten uit Nederland. Hij deelde mede. dat, zodra het invoerrecht op tomaten in September daalde van 4 tot 2 pence, de invoer uit Nederland onmiddel lijk, zij het ook tijdelijk, sterk toenam, het geen een zeer snelle prijsdaling van om streeks 14 s tot 8 s veroorzaakte- Dit gebeurde op een tijdstip- dat Jersey op de Kanaal-eilanden in een normaal seizoen, naar verwacht mocht worden. 1500 ton tomaten per week meer had kunnen zen den dan gewoonlijk gebeurde- De organisa tie heeft de nationale boerenbond en de regering van haar verontrusting doen blij ken. De voorzitter voegde hieraan toe, dat de organisatie in het komende seizoen de positie nauwkeurig zal gadeslaan. Op 6 Maart is mevrouw E. M. van Schooneveld-Starck. wonende te Leiden, aan het Radcliffe College Harvard te Cambridge (Mass) in de Verenigde Sta ten gepromoveerd tot doctor in de lette ren. Boven de woestijn van Nevada zijn Dinsdag voor het eerst twee atoomwa pens op één dag tot ontploffing ge bracht. Eerst liet men op de top van een to ren van 150 meter een apparaat ont ploffen, waarvan de explosieve kracht gelijk stond aan 30.000 ton tnt. Deze ontploffing was de grootste tot dusver van de huidige reeks en heviger dan die van de bom, welke indertijd Hirosjima trof. Daarna liet een vliegtuig op grote hoogte een atoomwapen vallen, dat op 1600 meter hoogte ontplofte. Men kon een gele lichtflits waarnemen. Na afloop van de proeven vlogen 112 vliegtuigen, waaronder voor het eerst tweemotorige straalbommenwerpers van het type Martin B-56. over het proef- terrein. Deskundigen aan boord van de toestellen namen monsters van de lucht. Ongeveer 650 militairen woonden de proeven in loopgraven op ruim drie km afstand bij. Een groot aantal militaire uitrustingsstukken was in het gebied van de ontploffing opgesteld. H.M. de Koningin en Z.K.H. de Prins der Nederlanden zijn gisteravond terug gekeerd van hun vacantiereis naar Sar dinië. Het vliegtuig, dat het hoge gézel- schap naar Nederland terugbracht, landde na een voorspoedige reis om 17.50 uur op Soesterberg. De katholieke leden van de Belgische Kamer-commissie van openbaar onder wijs hebben besloten tot nader order niet meer aan de besprekingen van deze commissie deel te nemen. Het kamerlid Gilson verklaarde, dat dit geschied is uit protest tegen het feit, dat de rege ring, ondanks de'protestbetoging van 26 Maart, niet voornemens is de wetsont- werpen-Collard zodanig te wijzigen, dat deze ook voor het katholieke deel der bevolking aanvaardbaar zijn. „De commissie van openbaar onder wijs aldus is verder verklaard heeft met uitzondering van de opposi tie de artikelen aangenomen die een institutionele draagwijdte hebben. De op dit ogenblik goedgekeurde bepalin gen verlenen aan de regering volmacht tot het ongrondwettelijk oprichten van rijksscholen op alle onderwijsvlakken beperken de traditionele autonomie van provinciën en gemeenten en tasten de prerogatieven van het vrije onderwijs op ernstige wijze aan Alle amendemen ten van de oppositie, die er toe strek ken de onderscheidene takken van hel nationale onderwijs in een traditionele richting te herstellen, werden systema tisch verworpen Onder die voorwaar den heeft het geen zin meer nog verder gemeenschappelijk te arbeiden om te komen tot een oplossing van nationale verstandhouding". Uit Brussel wordt %'erder verno men, dat de staatsminister De Schrij ver en het kamerlid Gilson in de Kamer, en oud-minister Segers in de Senaat, de-regering zullen interpel leren over het censuurschandaal bij de Belgische omroep, het N.I.R. In de verkeerscontrólege'oouwen van het vliegveld Roenne op het Deense eiland Bornholm is in de nacht van Maandag op Dinsdag ernsrige sabotage gepleegd door onbekenden Alle ruiten van het geb mw zijn ver nield en een poging is gedaan cm met electrische kachels brand 4e stichten. De apparatuur was bedeki met schuim uit schuimblusapparaten. De brand weer van het vliegveld arriveerde bij tijds om de brand te blussen Uit een brandkast was enig geld gestolen. Op de Haagse weg, even buiten de grens van Amsterdam, is gistermorgen een ruim 50-jarige vertegenwoordiger uil Dor drecht met zijn auto tijdens de sneeuw jacht op een voor hem rijdende bestel wagen gereden. De vertegenwoordiger werd ernstig gewond en is naar het Wilhelmina gasthuis in Amsterdam over gebracht. (Van onze verslaggever) Een intiem stadje nret straten, pleinen en steegjes, sierlijke huizen, café's en winkels en fraaie poorten, doorkijkjes en galerijen, zal het cen trum van vermaak worden op de grote Energietentoonstelling E 55. Het ligt in de bedoeling dat dit stadje, dat in totaal een millioen gulden zal kosten, binnen vijftig dagen in het Rotterdamse park uit de grond wordt gestampt. En dit wordt dan Unifesti, een interna tionaal feestcentrum, dat een „Place Mon diale" tot centrum zal krijgen en dat omringd zal worden met zware bomen, heesters, struiken, bloeiende planten en welige grasvelden. Hen centrum zal vele etablissementen tellen elk met een eigen sfeer en cachet. Zo een „Canadese Blok hut", „Wild-West-paviljoen", een „Aus tralische Show", met bindingen met de Olympische Spelen, die in 1956 te Mel bourne zullen worden gehouden, „De Stil le Zuidzee", „Transvaal met Sarie Marijs", „De Souks", „Latijns Amerika", „Afrique du Nord", „Oosterse pracht", „Chalet Suisse", gevestigd in een origineel Walli- scher Hauschen, „Carnaval de Venice", „De Goudkust", „Rheinterrasse", „Bodega Oporto", „Mocca-Tent", „Scandinavian Express", „Het feestgebouw Ahoy-Pala- ce", „De Antillen", „Luxemburg", „De (Advertentie) Druk de infectie grondig de kop in Neem één of twee "AKKERTJES", krui ponder de wolsïjg. en in korte tijd bentUweeropgeknapt.H/jN helpen direct.' Belgische Taveerne", „Paris Métro aan de rue de Rivoli", „Piccadilly Circus", „Lei- cester Square", met een London Pub., ■Tirolio", een ontvangstcentrum „Op den Buitenhof", dat een Haags cachet heeft, „In de Keizerskroon", dat een Am sterdams accent draagt en „Rondom de Delftse Poort", dat van oud-Rotterdamse allure is. In tal van etablissementen zal karak teristieke muziek te horen zijn. Verder komen er o.a. een Amerikaanse Speedway, een etablissement „De Vlie gende Schotel". Dan autoscooters, water scooters, een Boomerang, een Hippodro me, het Paard van Troje, Monte Carlo, de Onderwereld en „De Wereld op zijn kop", „De Werelddoolhof", een beignet-salon, en aan het „Piazzo del Theatro" het va- riété-theater „Bosco". Over het gehele terrein verspreid liggen dan nog tal van gelegenheden, waarin snuisterijen, souve nirs, eetwaren, snoeperijen e.d. worden verkocht. Het gebouw Parkzicht wordt in Spaanse stijl herschapen en zal „Villa del Rosa" heten. Over de vijver worden tal van brugge tjes geslagen, om de verbinding tussen Unifesti en de E 55 gemakkelijk te ma ken. Daarbij zullen zijn twee Giethoornse bruggen, een „Kapellbrücke" uit Luzern, een Venetiaanse brug en een Chinese brug, Nabij de „Villa del Rosa" komen de steigers, waar de Giethoornse punters en de motorvletten meren. Met deze vaar tuigen zal men een tochtje kunnen maken rondom CARRAMONTA, het zeerovers nest, waar tedere avond de van hun plun dertocht terugkerende piraten hun buit komen verdelen. Het zal een spel worden vol roman- Van onze speciale verslaggever) ALKMAAR, Dinsdagavond. „Als ambassadeur van mijn eigen land hier voor U staande, heb ik weinig reden om fier te gaan op de anti-clericale politiek van de Belgische regering. Maar toch kan ik fier zijn en wel omdat de overgrote meerder heid van het Belgische volk bewust en waardig een lijdzaam doch verbeten verzet voert tegen de anti-democratisclie schoolwetten van onze regering, die de katholieke Belgen de vrijheid van geweten en godsdienst poogt te ontnemen door te reageren tegen het heiligste wat ons dierbaar is: de toekomst van onze kinderen. Die driestheid heeft in België iets los geslagen, wat in elke verkiezingsstrijd en zelfs tijdens de Koningskwestie niet voor mogelijk werd gehouden. Laat deze pijnlijke les voor de Belgische katholieken, van wie een deel in 1954 bij de jongste verkiezingen gehoor gaf aan de lokroep van de socialisten en liberalen of deel gingen uitmaken van scheurpartijen, een waarschuwing zijn voor de geloofs genoten in Nederland en in alle vrije landen om paraat te blijven en niet in waakzaamheid te verslappen en zeker niet voor een bord linzensoep de heiligste waarden te verkopen!" Met deze oproep besloot een ontroerde Frans Tanghe, vooraanstaand lid van de Belgische Kamer van Volksvertegenwoor digers, zijn exposé over wat er momen teel bij onze Zuiderburen gaande is, op een vergadering van de KVP gisteravond in Alkmaar gehouden. Een volle zaal in de „Gulden Vlies" had het Vlaamse parlementslid een hartelijk welkom bereid. Onder de aanwezigen be vonden zich het Tweede-K.imerlid J. Groen, deken Th. Jacobs van Alkmaar, de parochie-geestelijkheid, drs Van der Donk, lid van Gedeputeerde Staten van Noord-Holland, de heer H. N. Smits, voorzitter van de KVP-kring Den Helder en de katholieke Raadsfractie van Alk maar. Mr A. Leesberg jr de voorzitter van de KVP in Alkmaar, die de heer Tanghe inleidde, vees er en passant op, dat wij nu al strijdvaardig moeten zijn voor de komende verkiezingen in 1956 en dat daarom in Alkmaar Zaterdag a.s. een bliksemactie zal worden gehouden om het ledental der KVP van 800 op te voeren tot 2000. De heer Tanghe, afkomstig uit Turn hout, gaf in zijn helder en doorwrocht be- toog allereerst een grondig inzicht in de achtergrond van de jongste schoolstrijd die Zaterdag in Brussel tot een openbace manifestatie heeft geleid. Hij wees er op dat de homogene CVP-regering de eer ste na ruim dertig jaar van coalitierege ringen in 1950 voor een uitermate zware taak stond en na de ontknoping van de koningskwestie in een uitzonder lijk rustige atmosfeer tal van goede din gen tot stand wist te brengen o.a. een aanzienlijke verbetering van de socia'e wetgeving. Zo wist zij op het gebied van de gezinspolitiek te bewerkstelligen da' meer dan 100.000 woningen, dank zij een aanzienlijke overheidssubsidie, eigendom van de arbeiders werden. Zij zette d* kroon op haar werk door voorzichtig, wijs en evenwichtig een zij het sober - begin te maken met een geiijksteling van het openbaar en bijzonder onderwijs, wel ke laatste behoorlijk in de verdrukking was gekomen. Toch kwam de CVP in 1954 geslagen uit de strijd; haar stemmenper centage daalde met 6.5 tot ruim 41 en het globaal stemmenverlies bedroeg 233.000 De meerderheid in Kamer en Senaat ging verloren en de regerende partij werd op positiepartij. De heer Tanghe somde een aantal oor zaken op, waaraan z.i. het stemmenverlies te wjjten zou kunnen zijn en bij stak de band ook in eigen boezem, toen hfl op merkte, dat de CVP tijdens haar rege ringsperiode wellicht te weinig aandacht heeft gehad voor voorlichting en propa ganda, terwijl de socialisten vier jaar lang met een onophoudelijke campagne de be volking tegen de CVP in het harnas joeg en haar met demagogische en materialis tische kiesheloften paaide. Hup ware be doeling werd kort voor de verkiezing door de voorzitter van de Liga van het Offi cieel Onderwijs wel duidelijk gemaakt, toen hij woordelijk opmerkte: „Nu moeten we bliik geven van gematigdheid, maar eenmaal de macht in handen moet het doel bereikt worden: totale uitroeiing van het vrij (d.i. katholiek) onderwijs en de totale uitroeiing van het katholicisme". En deze politiek werd meteen in de practijk gebracht. Het is reeds nodig ge bleken dat 20.000 bejaarden in Brussel protesteerden tegen de aanslag van de re gering op hun verworven rechten inzake ouderdomspensioen. „Tot de publieke opinie is reeds doorgedrongen", aldus de heer Tanghe. „dat wij in België een re gering hebben die de politieke macht wil misbruiken niet alleen om het goede werk van de voorgaande CVP-regering te niet te doen, maar ook om de invloed van de christelijke beschaving op ons openbaar leven te neutraliseren en van de gelovige mensen tweede-rangs bur gers te maken". En spreker wist deze bewering met tal van voorbeelden te staven. De staatstoe- lagen voor het werk van de gezinsver zorgsters, waarvan juist de grote gezin nen zo profiteren, zjjn met enkele mil- lioenen francs reeds verminderd; de door CVP gevolgde bouwpolitiek is zodanig ge saboteerd, dat thans naar schatting per jaar 6000 gezinswoningen minder met staatssubsidies kunnen worden gebouwd („De socialisten willen flatwoningen om de bevolking gemakkelijker gelijk te schakelen en rood te vervende premie aan de niet-werkende huismoe der werd op gevoelige wijze verminderd, zodat het inkomen van de mijnwerkers in de kolencentra alleen al met 39 mil lioen francs per jaar kleiner werd; de vrijheid van organisatie wordt beknot (uit de staatskas kregen de socialistische ziekenkassen 250 millioen francs en de katholieke bond. welke de grootste is, mocht een „fooi" van f 50 millioen met drie andere kleine bonden delen), enz. enz. Morgen wordt misschien een dode lijke steek toegebracht aan onze katho lieke boeren en arbeidersverenigingen, al. dus de heer Tanghe. die vervolgens dui delijk maakte, dat het bloeiende vrije ka tholieke onderwijs de huidige regering wel het meest dwars zit. Daarop richten zich dan ook haar zwaarste aanvallen. Zij wil dit onderwijs met de school wetten van minister Collard, die een langzame gecamoufleerde doch zekere verstikking betekenen, doodmaken en bewerkstelligen, dat de meer dan 900.000 leerlingen de ruim 8400 bijzondere scholen verlaten en a-contessioneel staatsonderwijs gaan genieten. Zij stelt de katholieke ouders voor een keus tus sen hun geweten en de toekomstmoge lijkheden van hun kinderen, die door het onderwijs op de katholieke scholen beknot worden. Doch de katholieke Belgen, voorgegaan door hun episcopaat, hebben slechts één antwoord gegeven: „Wij verkopen onze kinderen niet voor geld". Het katholieke onderwijs wordt in de beruchte schoolwetten, welke nog niet alle precies bekend zijn, gedegra deerd tot derde-rangs instituten en ver nederd door een bepaling, dat alle schoolboeken op katholieke scholen ge bruikt, gecontroleerd zouden moeten worden of er niets in staat dat strijdig is met de Grondwet. „Dat waagt een regering, die met. haar voorontwerpen zelf de Grondwet, waarin verankerd staat dat alle Belgen aan elkaar gelijk zijn, met de voeten treedt.aldus de heer Tanghe. die zich schaamde te ver tellen. dat de jaren doorgebracht in con centratiekampen we] zouden tellen als dienstjaren voor het openbaar, maar niet voor het vrije onderwijs.... „Een staat, die vla het onderwijs een door velen verfoeid gedachtensysteem wil opdringen, vertoont dictatoriale nei gingen en loochent de democratische vrij heden", zo betoogde het Vlaamse oarle- mentslid. „Haar onderwijswetten zijn onchristelijk, omdat de faam van het christelijk onderwijs, dat toch zulke voortreffelijke wetenschapsmensen en onze priesters heeft voortgebracht, zo smadelijk in het gedrang brengt, omdat ze onderscheid maken in ae bejegening van de afgestudeerden van de katholieke en openbare scholen. Dc heftige strijd, die wij voeren is dus ten volle verantwoord Het recht is aan onze kant en gezien de thans bereikte eendracht en geestdrift kan er .reen twij fel over bestaan, dat de zege te beurt zal vallen aan hen, die hun heiligste goederen, met zoveel inspanning verwor ven. tot het einde zullen verdedigen". tiek. Tegen tien uur 's avonds zal een signaal klinken, dat het begin betekent van de opvoering. Zeerovers gere- cruteerd uit zeeverkenners en zeelie den in opleiding komen aanvaren en onder aanvoering van de toneelspeler Jan van der Linden nemen zij hun in trek op het eiland, om daar te scher men, te zingen en de schatten te ver delen. Het spel, dat vanaf de wallekant door duizenden gevolgd zal kunnen wor den, zal ongeveer twintig minuten duren. Vlakbij de Unifesti liggen ook het be gin, resp. het eindpunt van de Zwitserse zweefkabelbaan en de startplaats van de treintjes, waarmede men een rondrit door het Park zal kunnen maken. Aan de an dere zijde van de vijver zal men de im posante topkraan „De Wereldgondel" hoog in de lucht zien torenen en voorts het paviljoen, dat aan de ruimtevaart gewijd is. Binnen de veste wordt een rolschaatsen- baan aangelegd, ter grootte van 20 bij 40 meter, omgeven do<y hoogopgaande tribu nes, zodat deze Inrichting ook voor an dere doeleinden kan worden gebruikt. Het geheel zal 's avonds op zeer bijzon dere wijze worden verlicht. Het is de bedoeling dat op Unifesti de verschillende kenmerken van een bepaald land of een bepaalde streek duidelijk zul len worden getypeerd. Het gebeei werd ontworpen onder leiding van de architect Romke de Vries. In het centrum van het feeststadje, op de „Place Mondiale", zal een muziekkoe pel verrijzen, waarin het Unifesti-orkest voortdurend voor vrolijke klanken zal zor gen. Een vloer van bijzondere vorm zal hier gelegenheid bieden tot bal-champêtre, terwijl er op het plein een uitrolbaar toneel komt, waarop, naar wordt ver wacht, bijzondere orkesten, zangkoren en gymnastiekverenigingen uitvoeringen zul len geven. In samenwerking met de Rotterdamse Kunststichting, bet G.E.B., de Drinkwa terleiding, afdelingen van Gemeentewer ken en tal van particuliere Instellingen is men thans druk bezig om het stadje uit de grond te stampen, zodat, naar het zich thans laat aanzien, de bezoekers van de E 55 straks beslist niet over een ge brek aan vertier zullen behoeven te kla gen. De Minister van Marine heeft aan de organisatoren van de E 55 toezegging ge daan dat ook de vloot aan de tentoonstel ling zal meewerken. Tijdens de E 55 zul len langs de kade van het terrein ter ex positie schepen worden gemeerd. Een Amerikaanse medicus, dr Ludwig Gross, is erin geslaagd een nieuw type virus te isoleren, dat bepaalde gevallen van erfelijke kanker en leucaemie zou veroorzaken. Dit is bekend gemaakt gedurende een bespreking over de toewijzing van subsi dies voor de medische diensten van de organisatie van Amerikaanse oudstrijders door het hoofd van deze diensten, dr Wil liam S. Middleton. Dr Gross, die is verbonden aan het veteranen-ziekenhuis in New York, ver klaarde naar aanleiding van vragen, dat hij met het virus tot dusverre alleen proefnemingen heeft gedaan bij muizen. (Van onze speciale verslaggever) ALKMAAR, Dinsdagavond. „De toestand is doodernstig maar vooral wij katholieke Vla mingen weten altijd het gezelschap van Tijl Uilenspiegel toch wel te waarderen", zo zei het Vlaamse parlementslid, de heer Tanghe gis teravond in Alkmaar. Om daar voor de KVP over de schoolstrijd te kunnen spreken had hij zelfs een belangrijke zitting van de Kamer van Volksvertegenwoordi gers laten lopen. ..De socialisten bij ons weten niet wat katholiek en betekent. Op onze neutrale scholen kunnen uw kinderen toch ook godsdienstles krijgen, poneren ze. Dan geef ik ze het voorbeeld van de huismoeder, die 's avonds bij de maaltijd tegen haar echtge noot zegt, dat ze geen zout in het eten heeft gedaan, maar wel de zoutpot op tafel heeft gezet. Maar. zo voegt ze daar aan toe, je mag het zout niet door het eten men- gem wel een hap vooraf of als toetje toe een lepel vol. Zo Is het met het katholieke en neutrale on derwijs. De Belgische socialisten beseffen niet. welk 'n delicate smaak hun katholieke landslieden hebben.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1955 | | pagina 3