Chefarine 4 KONIJNENVANGERS voor de LUCHTMACHT „Kuil" voor defensie-garantie van Formosa? Atoomwapens moeten aan de NAVO komen Bij maatschappelijk werk vrij baan voor particulier initiatief Bossche veemarkt heeft Rotterdam niet overvleugeld Quemoy en Matsoe WAARSCHUWING VAN SPAANSE EPISCOPAAT Wetenschappelijk succes! „Geen strijd rond Formosa aanstaande" Gloeilampjes Overzicht Eerste Kamer Peking vermindert concentraties voor kusteilanden Ondanks griemelsneeuw boeiend schouwspel Deens-Duits minder heidsprobleem opgelost Aantal woningzoeken den gedaald N.A.V.O. en atoom wapens Locomotief B.B. 9004 eveneens „geslaafd Harpoon van Marine toneel verdwenen Spionnage-proces in Stockholm begonnen WOENSDAG 30 MAART 1^5 PAGINA S Zoals we reeds hebben kunnen lezen, zullen de militaire vliegvel den in Nederland binnenkort wor den uitgerust met vangbarrières aan het eind van de startbanen. Het vliegveld Eindhoven zal hier in voorgaan; de andere velden zullen spoedig volgen. Het betreft hier een wel zeer simpel, doch niettemin vernuftig uitgedacht veiligheidssysteem, dat landende en startende straaljagers, die met moeilijkheden te kampen hebben, zonder ongelukken een spoedig halt toeroeptHet is zeker interessant om de wordingsge schiedenis van deze originele vang barrières eens na te gaan. De moderne konijnenvanger stond opgesteld en Major Stanley C. Zagorsky klom in de cockpit van een Shooting Star om het ge val te testen. Het werkte, nauwe lijks 30 dagen nadat het idee bij de beide generaals was ontstaan. Na tuurlijk, het systeem was niet in eens volmaakt; kleine wijzigingen werden aangebracht en in Januari 1953 waren de eerste vier installa ties in gebruik. Tijdens een der laatste experimenten stormde een vlieger met een snelheid van rond 180 km. op de barrière in. Hij werd gestopt zonder dat hem een haar gekrenkt werd. In Singapore wordt beweerd: Wethouder H. E. v. d. Brule op Paasyee-tentoonstelling: Obstakeltje Toch de eerste Alwéér beter Zon en ruiters Mening van Eisenhower bevestigd Voor het eerst Verduistering en diefstal COMPENSATIEREGELING VOOR HUISBRANDKOLEN Bedreigd natuurschoon Commando-troepen Maatschappelijk Werk Goud-injecties Nog steeds: terugkeer tiaar Indonesië Indische Nederlanders Alle toestellen na revisie naar het buitenland AARTSBISSCHOP VAN BAMBERG OVERLEDEN WET BEPERKING CADEAU STELSEL Eerst over tien maanden in werking (Van onze luchtvaartmedewerker) Twee generaals van de Amerikaanse luchtmacht ergerden zich geducht over een operations report, dat betrekking had op straaljager-ongevallen gedurende een periode van 5 maanden tijdens de Kore aanse oorlog. Van 1 Juni tot 1 November 1952 waren maar liefst 27 gevechtsvlieg tuigen verongelukt, omdat zij over de landingsbaan heenschoten tijdens de start door motorstoring of doordat de machines tijdens oorlogshandelingen dermate waren beschadigd, dat de bestuurders, tijdens de landing, niet genoeg controle meer had den over hun machine. In vijf gevallen werd de vlieger gedood, verscheidene andere keren ernstig ge wond, terwijl in nagenoeg alle gevallen het vliegtuig verloren ging. Een schade post van telkens op zijn minst 300.000 dol lar, terwijl het verlies van een mensen leven eenvoudig niet valt uit te drukken. Major general Samuel R. Brentnall en zijn collega Brigadier general Merril D. Burnside keken elkaar eens aan en Burn- side maakt de opmerking: ,,Bernie we nemen aan, dat we hersens hebben, als we het dus eens probeerden, dan zullen We toch wel wat vinden om die jongens te helpen". Zij trommelden een paar deskundigen van Luchtmacht en Marine bij elkaar om gezamenlijk hun krachten te beproeven op een systeem om vliegtuigen in hun uitloop op te vangen. Het nieuwe systeem moet aan verschil lende eisen voldoen. Ten eerste moest het geheel makkelijk te vervoeren zijn, zodat het aan de fronten te gebruiken was; ten tweede moest er niet te veel tijd in de ontwikeling en het experimentele stadium gaan zitten. Het moest eenvoudig van opzet zijn en geen bedienend perso neel behoeven. Het eerst werd gedacht om het marine systeem over te nemen, zoals dat ook in gebruik is op vliegdekschepen, doch dit bleek wel dermate grote consequenties met zich te brengen, dat dit al spoedig verworpen werd. Vele mogelijkheden wer den naar voren gebracht; vele werden al verworpen, nauwelijks nadat ze waren geopperd. Brentnall, die reeds spra kover .,Our Babbit Catcher" zei, dat tal van Ideeën over en weer werden beproefd, van de meest ingewikkelde tot de allersimpelste oplossing. Tijdens een van dergelijke dis cussies kwam plotseling de oplossing op tafel. De oplossing De afstraffing, die men de Japanse vloot gedurende de laatste oorlog had toege- i-. y v diend, moest wel tot gevolg gehad heb ben, dat er surplus aan zware scheeps- ankerkettlngen was ontstaan. .Uitgaande van dit feit, was de constructie van Brentnall's Rabbit Catcher nog maar een kwestie van montage. De Osaka staalfabrieken in Japan schon ken twee lengten ankerketting voor een experiment. Twee stukken van elk 250 meter werden langs een startbaan uit gelegd en over de startbaan met elkaar verbonden door middel van een zware staalkabel. Boven deze staalkabel werd op een hoogte van ongeveer 1 meter een nylonband gespannen, die op zijn beurt door verticale banden met de op de grond liggende staalkabel was verbon den. De bedoeling was nu dat, wanneer een vliegtuig te ver doorschoot, het neuswiei over de staalkabel heen rijdt en met de stijl de nylonband grijpt Deze trekt dan op zijn beurt de staal kabel op die wordt gevangen door de po ten van het hoofdlandingsgestel. De an kerkettingen zijn vóór het vliegtuig uit gelegd, zodat naarmate het vliegtuig ver der rolt, steeds meer ketting in het ge ding wordt gebracht, waardoor de ver traging zeer gelijkmatig optreedt. Een van de eerste installaties stond vlak achter het front; een welkome haven voor Jagers, die door gevechtshandelingen in moeilijkheden waren geraakt. Binnen de twee maanden had deze installatie reeds twee mensenlevens gered, terwijl de beschadiging aan de toestellen, door de staaldraad toegebracht, practisch nihil was. Twee opmerkelijke gevallen waarbij vlieger en vliegtuig behouden bleven, willen wij hier nog vermelden. Een t Thunder jet, volledig geladen met volle vleugeltiptanks en twee 500 kg.-bom men onder de vleugel, kreeg tijdens de start met motorstoring te kampen en schoot met een snelheid van meer dan 200 km. op het eind van de startbaan af. De vlieger, Lt. David Oakes, die niet wist, dat de barrière in werking was, bereidde zich op het ernstigste voor. De ankerkettingen deden de 8 ton zware machine echter binnen de 100 meter stilstaan. Bij deze stop werd tevens bewezen, dat het niet beslist noodzakelijk is, dat de machine pre cies in het midden de kabel grijpt. Oakes' machine stond tenslotte stil onder een hoek van 45 graden met de baan. Een andere Thunderjetvlieger, Major Harold B. Theus, startte zijn volgeladen jager, toen tijdens de start een band sprong. Op een haar na wist hij zijn collega naast hem te ont wijken. De barrière stopte hem bin nen de 200 meter. Op 1 meter na had hij alle ankerketting aan zijn toestel hangen, zodoende 180 ton met zich meeslepende. Vliegers, die met de Rabbit Catcher te maken hebben gehad, spreken er stuk voor stuk hun bewondering over uit, dat de deceleratie zo gelijkmatig verloopt De maximale kracht, die zij lichamelijk moe- J ten doorstaan is slechts 1,6 maal de zwaar tekracht. De kosten van elke barrière lig gen even boven de 10.000 dollar. Wanneer een machine is opgevangen, moeten de nylonbanden vernieuwd worden wat op ongeveer 80 dollar neer komt. Het systeem heeft in de practijk we) bewezen uitstekend te voldoen en heeft reeds vele mensenlevens doen behouden blijven. Een Sabre-jachtvliegtuig wordt in de barrière opgevangen. Het neuswiei grijpt de nylon band. Uit Singapore kwamen gisteren berichten binnen, dat de Chinese com munisten hun strijdkrachten in het kustgebied tegenover Quemoy en Mat- soe verminderd zouden hebben. De Chinezen zouden zich in dit ge bied veeleer toeleggen op het aanleg gen van wegen en verbeteringen van de verbindingsmiddelen. Een Britse zegsman wilde desge vraagd geen raming geven van de communistische land- en luchtstrijd krachten in het gebied tegenover Quemoy en Matsoe. Hij noemde de toestand echter „eerder het tegenover gestelde" van een versterking van strijdkrachten. Dit nieuws uit Singapore is dus in flagrante strijd met de alarmerende berichten, volgens welke de commu nisten bezig zouden zijn een groot scheeps offensief voor te bereiden. .V.v mmm*. In de sneeuw zat gisteren een boer zijn koe te melken in Rotterdam. Hij was er niet eenzaam, want rondom hem stonden rijen koeien zij aan zij, veefokkers en -kooplieden liepen op geelgelakte klompen en met stokken rond, ter wijl ze af en toe dikke portefeuilles of opschrijfboekjes te voorschijn haalden en met kleine potloodjes iets opschreven. In de verte gilden varkens, die uit een vee-auto naar huiten werden gepookt. Paarden hin nikten en sommige er van namen Mario Marelli-houdingen aan. Een bont tafreel, de gisteren gehouden Paasveemarkt van Rotterdam. Binnen in het veemarktgebouw was het een drukte als nooit tevoren. De heer Jac de Kroes, voorzitter van de afd. Rot terdamSchiedam van de Hollandsche Maatschappij van Landbouw heette een heleboel prominenten w.o. verscheide ne consuls van vreemde mogendheden welkom en gaf dan het woord aan wet houder H. E. van den Brule die onmid dellijk de kwestie van het Veemarktter rein op tafel wierp. Graag had ik een belangrijke medede ling willen doen. helaas is het nog niet zover, zeide hij. Niet dat de gemeente niet al haar best zou hebben gedaan voor een nieuwe veemarkt, maar er is nu weer zo'n obstakeltje, dat een voorstel tegen hield. Maar ik hoop, dat wij zeer spoedig een project kunnen publiceren en het aan de raad kunnen voorleggen. Wij wil len alles doen om een grote welvaarts bron van ons gewest de veefokkerij, de vee- en vleeshandel. te dienen door een goede markt in onze grote stad. Deze tentoonstelling is een groots ge beuren, vervolgde de wethouder. Ik zie, dat er niet minder dan 8781 dieren zijn aangevoerd voor markt en tentoonstel, ling. Dit spreekt des te meer, omdat wij er aan hebben getwijfeld, of w® onze posi tie zouden behouden en niet door Den Bosch zouden worden over vleugeld. De historie heeft het opgelost ten gunste van de betekenis van Rotterdam. Wij z®n en blijven de grootste veemarkt. In het algemeen overtreft de kwaliteit van de inzendingen die van hef vorig jaar. zegt men ons van bestuurszijde. Op de tentoonstelling, die ruim 900 in zendingen omvat, springt vooral de groep van slachtvee „met meer d«n zet brede tanden" (d w.z. ouder dan vier jaar) in het oog Een buitengewoon fraaie collectie waar de jury het verbazend moeilijk mee had. Bijzonder goed was ook de zware collec tie dikbillen en de collectie fokvee als meest bekende productiedieren van Zuid- Holland Vermeld moge hier worden, dat de af komst van de inzendingen zich uitstrekt over Zuid-Holland. West-B-abant en Zee land. De inzending koud- en w3i*mbloe<l land- bouwtuigpaarden was groter dan ooit en bijzonder mooi. Een bijzondere attractie was het voor brengen aan de hand van deze paarden en het rijden ervan onder oe zadel door struise landelijke ruiters. Gelukkig was omtrent die tijd de zon doorsebroken, zo dat dit aardige schouwspel bijzonder fleu rig werd. Bijna de hele dekberenstape] van Zuid- Holland was vertegen woord'gd door een grote collectie. Met de varkens was het ditmaal niet zó buitengewoon maar met de schapen (verscheidene tnet lammeren) des te beter. De groep slachtpaarden was ongeveer evengoed vertegenwoordigd als vorig jaar Het koude oorlogje, dat sedert 1945 tussen Denen en Duitsers aan de Noor delijke grens van Duitsland heeft ge woed, is gisteren in Bonn plechtig be ëindigd. Dr Adenauer en de Deense minister-president Hansen sloten een overeenkomst, die de rechten regelt van de 40.000 Denen, die in Duitsland wo nen en van de 9000 Duitsers, die op Deens gebied leven. De strijd over de Deense minderheid was in 1945 ontstaan toen een groot aan tal Sleeswijkers zich bij de Deense or ganisaties aansloot en hun kinderen naar de overal geopende Deense scholen zond. Een tijdlang slaagden de Denen er zodoende in de meerderheid te krijgen in de gemeenteraad van de grensstad Flensburg. Ook veel Zuidelijker in Sleeswijk speelden zij een grote rol. De Duitsers kwamen daartegen in opstand. Zij vreesden een culturele overwoeke ring van Sleeswijk, die wellicht in de toekomst het oude hertogdom weer naar Denemarken zou terugvoeren. Hoewel de Deense regering nooit enige steun aan afscheidingsbewegingen heeft gege ven, laaide de strijd fel op. Voor het eerst in de geschiedenis zijn I schuil gaat zowel achter het commu- Een Thunderjet is zojuist door de Rabbit Catcher gestopt, na er met een snelheid van omstreeks 200 km in terecht gekomen te zijn. Duidelijk is de zware ankerketting te zien, die door de machine is meegesleurd. Naar van zeer betrouwbare zijde wordt vernomen, aldus het Franse persbureau A.F.P., wensen de V.S. van Canada, Australië en Groot-Brittannië een garantie voor de verdediging van Formosa in ruil voor een evacuatie van de eilanden Quemoy en Matsoe. Amerika zou te dien aanzien echter nog geen officiële stappen gedaan heb ben. Canada zou van mening zijn, dat het niet op een dergelijk voorstel zou kun nen ingaan. In de eerste plaats, omdat het niet zou inzien, waarom het bij het Formosaanse conflict betrokken zou moeten worden in ruil voor een com promis, dat verkregen zou moeten wor den door middel van „redelijkheid". Canada zou van oordeel zijn, dat de kusteilanden zonder twijfel aan com- munistisch-China behoren en daarom niet als ruilobject behandeld dienen te worden. Bovendien is Canada niet bereid deel te nemen aan een conflict om Formosa, tenzij dit algemeen zou worden. Formosa en de Pescadores, aldus deze bronnen, hebben voor Canada geen strategische betekenis van belang. Dit zou echter niet voor Australië gelden, dat dan ook de Ame rikaanse suggestie zou hebben ontvan gen. In Washington is gisteren door rege- rings-woordvoerders de gegrondheid ontkend van de geruchten, volgens welke de communisten ongeveer half April hun aanval tegen Matsoe en na Mei tegen Quemoy zullen inzetten. Men zou deze verwachting baseren op gegevens, ontvangen door de Ameri kaanse inlichtingendienst. Belangrijke vooruitgang bij bestrijding van pijnen en griepl Dank zij ontdekkingen van geleerden is er nu een middel, dat inderdaad beter en krachtiger helpt. Een combinatie van geneesmiddelen elk op zichzelf al we reldberoemd - blijkt namelijk nóg heil zamer dan kon worden verwacht. Zij doet werkelijk wonderen I TEGfcN PIJNEN EN GRIEP 20 TABLETTEN 85 ct De pers-secretaris van 't Witte Huis te Washington, James Hagerty, heeft gisteren indirect de berichten beves tigd, dat president Eisenhower niet gelooft, dat een oorlog in de Straat van Formosa aanstaande is. Op een vraag, of de dagbladberich- ten, dat Eisenhower het oneens was met sommige militaire leiders, die meenden dat de Chinese communisten van plan waren omstreeks midden April een campagne te beginnen om de eilanden Matsu en Quemoy te ver overen juist waren, antwoordde Ha gerty: „Ik zou niet willen beweren, dat zij onjuist zijn". Hij weigerde verder enig commen taar te leveren op Eisenhower's opinie omtrent een mogelijk treffen in het Formosa-gebied. ook de Spaanse kardinalen en aarts bisschoppen ertoe overgegaan eer» door hen allen getekend schrijven tot de Spaanse katholieken te richten. Daarin doen zij een beroep op alle katholieken de leer van de Kerk te erkennen en gewillig haar richtlijnen te volgen. Herinnerend aan de verma.'iingen, welke bisschoppen in het buitenland o.a. in de V.S. en in Frankrijk tot de gelovigen hebben gericht, wijzen de kerkelijke leiders op het grote gevaar van het atheïstisch materialisme, dat Voor de eerste maal is het aantal wo ningzoekenden in Den Haag gedaald. In het laatste kwartaal van 1954 werd een iets groter aantal aanvragen afgevoerd door inwilliging, vervallen verklaring of afwijzing dan de 4000 aanvragen, welke werden Ingediend. Het aantal woningzoe kenden liep terug tot 22.827 op 31 Dee. De geregistreerde aanvragen hebban voor ruim de helft betrekking op bij der den inwonende gezinnen; de overigen van hoofdbewoners, die dus reeds over een eigen woning beschikken. Er zijn 4800 aanvragen als urgent te beschouwen; bij ruim 2200 is de urgentie gegrond op me disch advies terwijl in 600 gevallen ds stookgelegenheid in de tegenwoordige huisvesting ontbreekt. Voor drie kwart gedeelte tellen de ge zinnen van de aanvragers twee tot vier personen en voor een achtste gedeelte zes of meer personen. Voorkeur voor een be paald soort woning hebben 8400 aanvra gers; voor ruim twee/derde gaat die voor keur uit naar nieuwbouw. In het vierde kwartaal 1954 werden 1400 vergunningen voor een zelfstandige wo ning verleend, waarvan 800 of bijna 60 pet voor nieuwbouw. Ongeveer 40 pet der ver gunningen had betrekking op verenigings woningen; een/derde op particuliere en een kwart op gemeentewoningen. In totaal werden in het vierde kwar taal van verleden jaar 6600 aanvragers aan woonruimte geholpen, aldus het Gemeen telijk Bureau voor de Statistiek in Den Haag. De Haagse rechtbank heeft gisteren de varensgezel A. B. alhier veroordeeld tot een gevangenisstraf van anderhalf jaar. door te brengen in een jeugdgevangenis B. had meubelen en een polshorloge die hij in huurkoop had gekocht, verduisterd en een fiets gestolen. De Haagse kellner R., die twee fietsen had gestolen en een valse kwitantie had geschreven werd tot acht maanden ge vangenisstraf veroordeeld. nisme als achter het laïcistifche huma nisme. Zij bespreken daarbij voorts hel ver wijt van onverdraagzaamheid, dat jegens de Kerk van Spanje gemaakt wordt, maar evenzeer noemen zij de toegevendheid die vol goedheid tot het vergeven van beledigingen gaat Maar, zo wordt in de brief gezegd in de geestelijke orde staat iedere ver loochening van de beginselen gelijk met afval. Tenslotte raken de kardi nalen en aartsbisschopoen ook de kwestie der z.g. lekenmoraal aan en leggen er opnieuw de nadruk op. dat men zich heeft te onderwerpen aan de leer en het onderricht der bisschoppen. Daarin kan nooit of te nimmer een beletsel schuilen voor de vooruitgang van de wetenschap. De leer der Kerk toch heeft door een bijzondere bescher ming van Jesus Christus de grenzen voor de dwaling getrokken. 99 Dauphin (Canada) Met stomme verbazing ontving Bessie Buckwold in deze plaats in de Cana dese provincie Manitoba een briefkaart. Deze briefkaart bleek namelijk in 1912 gepost te zijn, tenminste men had toen de bedoeling deze kaart te posten Ze werd echter dezer dagen gevonden ach ter de brievenbus in een postkantoor te Kamsac en alsnog besteld. Grosseto (Italië) Dc autoriteiten van deze stad in Mid- den-Italië zijn maatregelen aan het ne men tegen een invasie. Een invasie in dit geval van millioenen en millioenen donkergrijze rupsen. Enkele dagen ge leden werden ze voor het eerst ontdekt; In die tussentijd is hun aantal al op ver ontrustende wijze vergroot, Bestrn- dingsmiddelen hadden geen uitwerking; de rupsen waren bestand tegen insec tenpoeder. Londen Kampioen-harpoenist van de Zuidpool- walvisexpedities is A. Jensen die bij een Engelse walvisvaarder werkt Hij wist 487 walvissen raak te schieten. Vol gens terugkerende walvisvaarders was het afgelopen walvisseizoen er een het slechtste weer sinds mensen- rna'A6"'8.- In drie maanden tijd had men Turijn kalme zeedagen meegemaakt. Francesco sno schuldig bevondenZzati was ln 19i 62-jarige Maria Crist?3" mot?rc* op levenslange gevangen»"" h,lJ werd t0t dceld, ondanks het feit ?ey0"r"f einde toe volhield onschuldig - Hij werd opgesloten in de strafL^» genis op het eiland. Elba. Than» ehe "ft de politie te Turijn een brief ontvang van een medegevangene van Francesco namelijk Luigi Gallo. die eveneens een levenslang vonnis uitzit in de gevange nis en die nu bekende, dat hij de dader van de moord op Maria Cristina was. De Hoge Autoriteit van de Europese Kolen- en Staalgemeenschap heeft be sloten Nederland toe te staan de com pensatieregeling voor huisbrandkolen nba te handhaven t/m 30 April a.s. Nederland had de Hoge Autoriteit eerder medege deeld dat deze regeling na de genoemde datum kon worden beëindigd. tfQn nrren/vrtyilnlffl TYWIOid «Xr» Vi-S.ei'n trail 's-GRAVENHAGE, 29 Maart 1955. De Eerste Kamer heeft vanmiddag de behandeling voortgezet van de begroting van Oorlog, weike verleden weck was afgebroken. Voordat dit aan de orde was keurde de senaat zonder hoofdelijke stemming de vol gende wetsontwerpen goed: instelling van een productschap voor pluim vee en eieren en opheffing van het bedrijfschap; wijziging van de grenzen der gemeente Harlingen, Barradeel en Franekeradeel en die tussen Olden- zaal en Losser; bestrijding van ongewenste practijken hij zogenaamde tandheelkundige inrichtingen. Over de begroting van Oorlog werd nog door drie sprekers het woord gevoerd. De minister zal echter pas Donderdagochtend antwoorden daar zijn aanwezigheid voordien is vereist aan de overzijde van het Binnenhof, waar de Tweede Kamer de Parijse accoorden bespreekt. De senaat begon daarom hierna aan de behandeling van de begroting van Maatschappelijk werk. Wat de debatten over „Oorlog" be treft, de heer Vixseboxse (C H zain het feit, dat strategische atoomwapens huiten de NAVO worden gehoud-n, een groot gevaar De beslissingsinacni over oorlog of vrede komt meer en me»r te liggen blf de mogendheden, die ove,- deze wapens beschikken. De NAVO dreigt hie-door op Het tweede plan te komen en af te zak ken lot uitvoerster van de directieven, die de grote Westelijke drie geven. De regering dient er naar te streven dat ook de strategische atoomwapen, en mei name i H-bom onder de NAVO worden ge- braeht 0m du [e klinnF11 h oeikrn dient zo mogelijk in samenwerking met andere kleine N AVO-Dartners over te gaan tot nraetisehe toepassing van de atoomwefc^cbap, opdat de kleine NA VO-landen belangrijk woeden op het stnk van de strategische atoomwapens. Wat de Marine betreft, reide dfr C.H - afgevaardigde, dat de mari'ieme laak van de NAVO te veel rust op de Ver Stalen. Engeland en Canada. De la.-tten, welke de defensie op ons volk legt, achtte hij niet van persoonlijke moed op basisvan morele kracht. Aan deze e's des tijds moet ook de officiersopleiding worden aangepast. Volgens spreker is deze op leiding veel te veel geworden tot een ■technische voortzetting van een H.B.S. met slechte methoden Ook deze woordvoerder vond de ont wikkeling van de NAVO zeer onbevredi gend. De oppositie, welk-, beschermers overmatig. In 1955 gaf Nederland 135 per hoofd voor de defensie uit, Engeland daarentegen 370, De hew Vixseboxse vond daarom, dat verhoging van de defensie-uitgaven de voorkeur verdient boven belastingverlaging. De aangekon digde verlaging deed hem denken aan het rampjaar 1672, toen men de wange vruch ten moest plukken van een verkeerde zuinigheid t.a.v. de defensie. Met het debat over het Uftverbod had de Tweede Kamer, naar spr meende, het volk een slechte dienst bewezen Men had daar een materiële zaak van relat.ef ge ringe betekenis enorm ongeblazen en tegelijkertijd de ogen gesloten voor de grote bedreiging van de vrijde,d. waar het tenslotte om gaat. De heer Algra (A.R.) verklaarde zich aceoord met het besluit van de minister om de commando-opleiding tijdelijk te staken. De fout van deze op'eiding is dat zij Is gebaseerd op de methode van ge welddadige geestelijke aanpak Mer. tracht van de militairen kerels te maken op analoge wijze als vijftig jaar geleden soms studenten werden ontgroend De gevechts- waarde dient op andere miner te wor den verhoogd en wel door het aankweken van het natuurschoon voeren tegen mili taire oefeningen, achtte hij overdreven. Het is harde noodzaak, dat het leger oefent, zo zeide hij. Het getuig* van weinig begrip voor het be'ang van de defensie als iedere uitbreiding van het oefenterrein zo'n stroom van protesten losslaat. Gaarne wilde hij veroemen of de minister „vrijwillig" afstand had gedaan van de Boschplaat of dat rij bezweken was onder de druk van de protesten. De heer De Dreu (P.v.d Avoorspelde, dat de ontwikkeling van de atoomwapens zou leiden tot de keuze: co-existentie of non-existentie. Met de heer \Igra was hij van mening, dat het niet mogelijk is de st-ategisrhe atoomwapens af te schaffen Tegenover de aantasting van het natuur schoon stond hij echter hee) wa< voor zichtiger. Wanneer nog een Waddeneiland aan de defensie ten offer zou vallen, zou zijns inziens de grens van hei. toelaatbare zijn overschreden Hierna was de begroting van Maat schappelijk Werk aan de orde. De heer Reyers (C.H.) twijfelde aan het nut van het departement. Hij zag meer in barm hartige Samaritanen" dan in ministeriële systematiek. Vrij baan vo-jr 1 et particu lier initiatief was zijn leus Wat de Am bonezen aangaat, zeide hij. dat de rege ring niet het recht heefi druk uit te oefenen om terugkeer naa» Indonesië te bevorderen. Een vrije republiek Zuid- Molukken is hun vade-lend en niet Indonesië. De heer De Vos van Steenwijk (V V.D.) vroeg of de Ambonezen niei kunnen wor den opgenomen in het Nederlands»- leger Voor de Indische Nederlands» sag K!J in l Indonesië geen toekomst. Mevrouw Verwey-Jonker (P v.d.A.), gaf als haar overtuiging te kennen dat siechts via forse, samenhangende maatregelen het Ambonezen- en Indische ■Nederlanders- vraagstuk kan worden opgelost. Zij vroeg bestudering van individuele enr.gratie- mogelijkheden. Voorts zou oi nem.ng in de Nederlandse gemeenschap en particu lier initiatief onder het oog moeten ge zien. Voor jeugdige Ambonezen bepleitte zij vakschoiing. De heer Schipper (A.R.) vroeg voor de huisvesting van gerepatriee-den overleg met de centrale commissie voor kerkelijk en particulier initiatief. Mej. Tjeenk-Willink (P.v.d A.) betoog de, dat het ministerie voor Maatschappe lijk Werk een uitdaging is aan het parti culier initiatief. De minister is de specia list, die de goud-injecties getit, die het particulier initiatief moet benutten. In hoeverre zal het hierin slagen? Hoewel zij het ministerie problematisch vond kon zij toch wel winstpunten voor het maat schappelijk werk ontdekken. Zij vond echter, dat het een fictie was te menen, dat de overheidstaak slechts subsidiair was, indien men het maatschappelijk werk gelijk de K.V.P. dat wil voor 4/5 of 100 pet wil laten financieren door de overheid. De subsidie-politi ?k leed volgens haar te veel aan toevalhghe»d en zii vroeg om een gemotiveerde inlichtng, waarom de lijst van gesubsidieerde instellingen en sommige rapporten slechts vertrouwelijk aan de Kamers worden overgelegd. Dit belemmert haar taak als lichaam van openbare beraadslaging. Over de salariëring van maatschappe lijke werkers(sters) was zij weinig tt> spre ken, Een melker van 23 laar zou een salaris van f 3500 's jaars w .-den geboden tegen een 27-jarige informateur van een gemeentelijke sociale dienst f 2700 In de avondvergadering werd o.a. nog het woord gevoerd door de K V P.-ers Schuurmans en Ruijs de Beerenbrouck. De heer Schuurmans vond de voorwaarden, waaraan organisaties en insroiltnger moe ten voldoen om voor subsidie in aunmer- king te komen, te zwas.r voor de huidige ontwikkelingsfase, waarin zich hei maat schappelijk werk bevindt. De heer Ruijs de Beerenbrouck had ernsti'e bezwaren tegen het Ambonezen beleid Het ontbrak hem aan vertrouwen in de doe'stellng van dit beleid, dat gericht 's t p terugkeer naar Indonesië. Het vraagstuk moet tot kleinere proporties worden teruggebracht door ieder geval Individueel op te lossen, hetzij door terugkeer, hetzij d »or emigratie naaT elders, hetzij door definitieve vesti ging in Nederland Minister Van Thiel zeid® in zijn ant woord dat de regprine voóraïsno,i haar beleid hlitf» riehten on de beste oi 'ossing voor de Ambonezen: terugkeer naai Indo nesië. Pas wanneer zal blijken, dat dit redelijkerwijze volkomen "s uitgesloten, zal het beleid uit noodzaak omgebogen worden in de richting van n.inde® goede oplossingen. Leden van de CRAMS, een organisatie waarbij 4 a 5U0A Ambonezen zijn aangesloten, hebben ntm verleden jaar verzocht bemiddeling ts verlenen b® het in contact komen met de Indonesische autoriteiten. Dit contact is tot stand ge komen, maar tot nu toe heeft de Indo nesische regering nog steeds geen ant woord gegeven op de vraag van de CRAMS, of z® terugkeer van haar leden zal toestaan. Wellicht dat wanneer een afwijzend antwoord binnenkomt, het mo ment daar is, dat de regering zich ge noodzaakt zal voelen de doelstelling van het beleid te herzien. Tegen individuele terugKeer heeft de minister geen enkel bezwaar Hij kondigde aan. dat minister Staf Donderdag het standpunt van de regering bekend zal maken ten aanzien van opneming in het Nederlandse leger. Dat zal wel hierop neerkomen, dat geen bezwaar bestaat tegen individuele opneming De reden, dat de Ambonezenkampen gehandhaafd blij ven, ligt niet alleen en in d«* eerste plaats in het feit, dat de regering de weg tot massale terugkeer wil openhouden. De Ambonezen willen zelf hun gemeenschap pen behouden. De minister s'reef, echter naar eigen leefwijze voot ieder gezin bin nen deze gemeenschap door toewijzing van eigen zij het kleine woningen en bevordering van het zelfstandig bereiden van maaltijden. Ten aanzien van de Indische Nederlan ders zeide de bewindsman, dat emigratie naar de West zeer moeiliib 's in verband met de beroepen, die deze mensen be oefenen Voor emigratie van een beperkt aantal hunner naar Nieuw-Guinea wordt een plan uitgewerkt. Het zal rog wel enige tijd duren optimistisch gesproken voordat dit in kannen en kruiken is. Er is overleg gaande met de stichting „Onze Mensen" over samenwerking met de regering. Voor vervoer van Indische Nederlanders naar Nederland is in 1955 voldoende scheepsruimte bes-.hikbasr, om dat de lijndiensten negen extra schepen hebben ingelegd De regering blijft bij haar standpunt, dat niet iedeT. die naaT Nederland wil terugkeren, daarto® door het riik financieel in staat moet worden gesteld Men moet de ernst ver de situatie in Indonesië niet overdrijven en men mag niet generaliseren, zo stemde minister Van Thiel in met de heer Roiis de Beeren brouck. die zich accoord nad verklaard met de politiek ten aanzien van deze categorie Nederlanders en die er op had gewezen, dat nog steeds vei®n naa' Indo nesië vertrekken om er een werkkring te aanvaarden. Om circa twaalf uur sloot de voorzitter de vergadering. De minister zal morgen ochtend zijn antwoord voortzetten Ad Int. De electrische locomotief van de Schneider-fabriek, B.B. 9004 is er gis teren in geslaagd het record te eve naren van 330 km. per uur (niet 300 km. zoals eerder gemeld) dat eergiste ren door de C.C/7107 op een traject van 66 km. van Lamothe naar Morcenx ge vestigd werd. Alle vliegtuigen van het type „Har poon", die sinds 1952 b® de Marinelucht vaartdienst in gebruik zijn, zijn met in gang van gisteren van 't toneel verdwe nen. Gistermorgen is de laatste „Har poon" van Valkenburg naar Woensdrecht overgevlogen. Daar zulien de toestellen door de vliegtuigfabriek „Aviolanda" vol ledig worden gerevideerd. De kosten komen voor rekening van de Ver. Staten. Na de revisie zullen de Ver. Staten be slissen, welk Europees land deze toestel len krijgt toegewezen. Portugal, dat reeds vliegtuigen van dit type in dienst heeft, zou een goede kans maken, hoewel een definitief besluit nog niet is genomen. In 1952 kreeg Nederland deze „Har poons" als onderdeel van het Ameri kaanse hulpprogramma toegewezen Toen de Marineluchtvaartdienst verleden jaar ook de beschikking kreeg over „Neptu nes" bleken de „Harpoons" overbodig, welke laatste uitstekend geschikt zijn voor duikbootbestrijding. De „Neptunes" zullen deze taak overnemen. De laatste tijd werden ook „Harpoons" gebruikt bij de opsporings- en reddingdienst van de Marine. Amphibievliegtuigen van het type „Catalina" zullen de taak van de „Harpoons" ten aanzien van deze dienst overnemen. Voor het gerechtshof te Stockholm is gisterochtend het proces begonnen tegen Nils Oertenblad da voornaamste verdachte in het onlangs in Zweden ontdekte spionnagecomplot. Oerten blad, een reserve-kapitein en eigenaar van een restaurant in Stockholm, werd op 12 Maart aangehouden. Hij heeft bekend de voornaamste agent te zijn geweest van de Tsjechoslowaakse mili taire attaché in Stockholm die veer tien dagen geleden werd uitgewezen. Volgens het Zweedse wetboek van strafrecht kan Oertenhlad gestraft worden met vier jaar dwangarbeid. De aartsbisschop van Bamberg, dr Josepf Kolb, is gisteravond kort voor elf uur, na een lange ziekte, in de ouder dom van 73 jaar overleden. Zijn ge zondheidstoestand was in de laatste da gen voortdurend verslechterd en Maan dagavond ontving hij de Sacramenten der Stervenden. Mgr Kolb werd op 10 Augustus 1935 tot wijbisschop van Bamberg benoemd en in 1943 tot aartsbisschop. In Juni van het vorige jaar vierde hij zijn gou den priesterjubileum. Het zal nog wel 9 10 maanden duren, vóór de wet op de beperkmg van het cadeaustelsel in werking zal treden Niet alleen zal het ontwerp nog duor de Eerste Kamer moeten worden behandeld doch na de afkondiging zal er nog we] een half laar over heen gaan eer de wet van kracht gaat worden, opdat tiet bedrijfs leven gelegenheid heeft de lopende cadeaulevering af te wikk«-en. Dit heeft mr J. Waltheer administra teur van de afdeling handel en nijverheid van 't ministerie van Economische Zaken medegedeeld in een bijeenkomst van mid denstanders uit Noord-Holland, die op uitnodiging van de Kamer van Koophan del naar Alkmaar waren gekomen.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1955 | | pagina 5