Eerste Kamer huurbeleid KV P-woord voerder heeft geen bezwaar tegen tijdelijke huurbelasting levert ernstige critiek op der regering Cao-Dai-leger kiest de der regering zi ijde Staking bij gemeentevervoerbedrijf en stadsreiniging in Amsterdam Slechts enkele trams verlieten vanmorgen de remises Tuinbouw bedreigd door gebrek aan kolen EEN DRIELING KWAM THUIS r r r Er zit voor Paul 1 de Groot wat op als Moskou t hoort Onverwachte wending in Saigon Eclatant succes voor premier Diem Donderdag 31 Maart 1955 DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN v. Nieuwe taak voor woningbouwverenigingen De „Andyk" zond noodseinen uit Staking te Liverpool geëindigd Géén staking: toch stilstaande trams K.A.B.O.-voorzitter heeft staking veroordeeld Benden in Z. Celebes legden 6000 huizen in as De eerste tomaten Rondom Rotterdam slinken voorraden onrustbarend WEERBERICHT Struisvogelpolitiek P.v.d.A.-fractie werkt niet mee aan prutsoplossingen Huurbelasting Nu kwam de K.V.P.-woordvoerder de heer Kraayvanger te dezer zake met do verrassende verklaring, dat hü tegen een Iu.r. ?.s, .K ycii bezwaar heeft, inits zij tydelyk bedoeld is, dit ter wille van het gfoTs belang, dat de volkshuisvesting heeft b(j een snelle ^«inpassing van de huren aan de bouwkosten. Het afgeroom de gedeelte zou dan echter volgens hem niet terecht moeten komen in een liuur- cgalisatiefonds, maar bij dc algemene middelen om hieruit mede de compensatie van de huurverhoging te helpen finan cieren. Duidelijke afspraak gewenst bij a.s. kabinetsformatie uiterste beperken 1 ekort aan bouwvakarbeiders Misleiding der publieke opinie Aan de grond gevaren en weer vlot gekomen Op wrak gestoten In Den Haag: Manifest Met steunlijsten rond Staking breidt zich uit Overgeslagen naar waterleiding Bao Dai ongerust in deze kwetsbare begrijpen. Spoedvergadering De weerveïwacïiting van h;l KNMI, geldig van heden- tot morgenavond, luidt: Half tot zwaar bewolkt met voornamelijk in het Noorden van het land plaatselijk wat lichte regen. Overwegend matige Noord-Westelijke wind. Minder koude nacht. Ongeveer dezelfde middagtcmpcraturen als vandaag. Vrydag 1 April: Zon op 6.20 uur, onder 19.14 uur; Maan op 12.49 uur, onder 3.42 uur. NIEUWE SCHIEOAMSCHE COURANT Op Schiphol arriveerde ecu vliegtuig l met vijftien Grieken uit Budapest op doorreis naar Canada. De Grieken, voor het merendeel bestaande uit kinderen, die tijdens de verwarring van de na-oor- logsc jaren in Griekenland rijn soekge raakt. sullen in Canada na ccn lange scheiding hun ouders weerzien A*Deze- lot o laat U dr A. van Einden zien, de directeur van het Nederlandsche Roode Kruis, (staande), dr Stanbury, van het Canadese Rode Kruis, die de Grieken be geleidt en do kinderen. 's-GRAVENHAGE, 30 Maart. Van vele zijden is er vandaag hij dc behandeling van de begroting van Wederopbouw eri Volkshuisvesting in de Eerste Kamer critiek geleverd op het tot nu toe gevoerde huurbeleid van de regering. Vooral de K.V P.-woordvoerder, de beer Kraayvanger, die de kanounade opende, was niet mals in zijn critiek. Het lijkt er wel op, of bet huurbeleid de „assepoester" is geworden van liet financieel-economische regerings beleid, riep hij uil. Hij betreurde bet ten zeerste, dat dc regering van de in de Troonrede in uitzicht gestelde huurverhoging is teruggekomen. Elke keer, als er een huurverhoging aan de orde wordt gesteld, duikt er een moeilijkheid op thans de loon- en prijsontwikkeling die moet worden opgelost, maar waarvoor de regering in feite uit de weg gaat. Dit is lang zamerhand geen beleid meer, zo vond ir Kraayvanger. Voor elke hindernis blijft de regering staan. Hoe langer men wacht met bet aanpassen van huren aan de bouwkosten, hoe moeilijker deze aanpassing wordt. In bet regeringsvoorstel komt de Volkshuisvesting helemaal niet aan baar trekken en ook de huiseigenaar krijgt zo goed als niets. Hij noemde deze regeringspolitiek rondweg ont stellend. Sprekend over de vergeten groepen, die telkens een struikelblok vormen, wanneer er een huurverhoging aan dc orde is, merkte de K.V.P.-senator op, dat er altjjd wel een groep van personen is, waarvoor geen normale compensaties te vinden zijn. Dit feit mag echter, zo meende hij, niet worden ge bruikt als een motief om niet tot een hogere huur te komen. Met de voor gestelde belas tingverlaging was er 'n goede kans om een behoorlijke huurverhoging door te voeren. Zoals de zaken echter nu staan wordt ook deze kans weer ge- j KRaAYVANGER mist. Het huur- beleid zo te vondeling schamperde dc senator uit Rotterdam, is door deze regering te vondeling gelegd. Ook de heer De Vos van Steepwijk (V.V.D.) was diep teleurgesteld over het huurbeleid en achtte dit ten enenmale onaanvaardbaar. Struisvogelpolitiek, zo kwalificeerde hij haar. De V.V.D.-afge vaardigde gaf reeds te kennen, dat de in gediende regeringsvoorstellen „het ergste compromis, dat men zich maar kan indenken" ingrijpend zouden moeten worden gewijzigd, wil zijn fractie ervoor stemmen. De heer Reyers (C.H.) zag in het com promisvoorstel van de regering een be lemmering voor de ontwikkeling van het woningpeil juist voor die brede lagen van de bevolking, die daaraan de meeste behoefte hebben. Mr In 't Veld (P.v.d.A.) stelde vast, dat de spanning tussen bouwkosten en huren van de nieuwe woningen steeds groter wordt. Wij komen nu voor de keuze te staan om of de huren geregeld op te voeren of genoegen te nemen met een verlaging van het woningpeil. Naar zijn mening is het in een tijd van stijgende welvaart, zoals wij nu beleven, nood zakelijk, dat die welvaart ook tot uit drukking komt in een verhoging van het woningpeil. Uit cultureel oogpunt is dit van de grootste betekenis. Zoals de zaken er nu echter voorstaan, is er een belang rijke verbetering van het huurpei] niet te verwachten. De ongemotiveerde huur- verschillen worden door de regerings voorstellen niet verminderd, zij worden zelfs nog groter. In het bijzonder de middengroepen •worden hiervan weer de dupe, aldus de p.v.d.A.-woordvoerder, die zeer bevreesd was, dat een oplossing in grote stijl op de lange baan wordt geschoven. Onze fractie, zo verklaarde hy, is niet bereid met prutsopiossingen mede te wer- ken. Op 'n gro- te kwaal moe ten grote mid delen worden toegepast. Als eerste stap in dc richting van 'n oplossing in grote st-il zag rij 't wegnemen van ongerecht vaardigde huur verschillen. Dit kan alleen door 'n behoor lijke huurver hoging en deze is voor dc P v. d. A. slechts aanvaardbaar, als die gepaard gaat met een behoorlijke compensatie-regeling en een bestemmingsheffing (huurbelasting). Dit laatste is echter tot nu toe een zeer omstreden zaak geweest. De principiële bezwaren, van de zijde van de huiseigenaren te berde gebracht, kon hij niet delen. Dat de huiseigenaren eenzijdig de lasten van de volkshuis vesting hebben moeten dragen, achtte hij niet geheel juist. Ook door de andere groepen der bevolking zijn deze lasten, zij het indirect en minder zichtbaar, ge dragen: door de arbeiders via de geleide loonpolitiek, door de ondernemers via de vennootschapsbelasting. Van socia listische zijde wordt de huurbelasting echter we] eens als een principiële, duurzame zaak voorgesteld en daar Mr IN 'T VELD: oplossing in grote stijl... moest de heer Kraayvanger niets van hebben. Daar was hij vierkant tegen. De P.v.d.A.-woordvoerder mr In 't Veld kwam hierop verklaren, dat in P.v.d.A.- kring de huurbelasting nooit als een blijvende belasting is bedoeld. Zij dient in de socialistische visie slechts als een middel om de moeilijke overgang naar een evenwicht tussen de bouwkosten en de huren te helpen effectueren. In het belang van onze volkshuisvesting achtte dc heer In 't Veld het nodig, dat de verschillende partijen eikaar op dit punt eindelijk vinden en hy hoopte, dat deze kwestie bij de komende kabinetsformatie in het middelpunt zal staan en dat men dan tot een duidelijke afspraak komt. Dc heren De Vos van Steenwijk (V.V.D.) en 1 jalma (A.R.) stonden echter ook huiverig tegenover een huurbelasting als tydelyke maatregel. Niets duurt zo lang als het tijdelijke, meende de V.V.D.-woordvoer- der en de A.R.-spreker liet zich uit in dezelfde geest. Aiet-noodzakelijke boitw tot- In tegennstelling met de heer De Vos van Sieenwijk zag de heer In 't Veld wel hen in prognoses over de woning bouw, al zal men die voortdurend moeten aanpassen. In Het bouwbednjt moet, zo betoogde nij verder, de grootste aandacht worden besteed aan de opvoering van de arbeidsproductiviteit. Als naaste doei moet men thans z.i. streven naar 7U.UUU woningen per ]aar. Als we de woning bouw op een zo hoog mogerijk pëii wmen brengen, dan is het een gebiedende ets de met-noudzakelijke bouw tot het uiterste te beperken, aldus mr In 't Veld, die in verband hiermede erop wees, dat men in tal van steden bezig is met. plannen voor nieuwe schouwburgen, stadhuizen, politie- bureaux, waarmede hij het terecht niet eens mee was. De gemeenten moéten nu maar eens leren, dat ze dit soort plannen niet moeien uitvoeren in een hoog-, maar in een laagconjunctuur. Natuurlijk kwam ook het tekort aan bouwvakarbeiders ter sprake. Een -van oe middelen om de toeloop naar het bouw.vak te stimuleren, is, zo wierp ir Kraayvanger op, verbetering van de omstandigheden op het werk. Ook moei aan het niveau der vakbekwaamheid grote aandacht worden besteed. De „roetzwarte" lonen houden geen rekening met de arbeidsprestaties tot schade van het algemeen belang. Het is beter, aldus de K.V.P.-spreker, een loon regeling te maken met een ruime schake ring naar vakbekwaamheid, dan zwarte lonen te betalen. Met andere sprekers zou hij graag de particuliere bouwer meer zien bouwen, maar het is een misleiding der publieke opinie, ais men. zoals onlangs is gebeurd, zou verkondigen, dat bij meer particu liere bouw 100.000 woningen per jaar ge bouwd zouden kunnen worden. Men zou misschien wel 100.000 woningen kunnnen bouwen, maar dit zou dan gaan ten koste van de bouw van scholen, kerken, zieken huizen enz. De capaciteit van het bouw bedrijf wordt thans ten volle benut. De heer Kraayvanger had ook de in druk. dat er wel eens teveel werk tege lijk onderhanden is tot schade van de bouwtijd en bouwkosten. Wees minder kwistig met vergunningen, zo ried hij de bewindsman aan. De krotopruiming is dermate urgent, dat zij zo gauw mogelijk moet worden aan gepakt, betoogde de heer De Vos van Steenwijk. Enige voorbereidende maatregelen, zoals een behoorlijke woningkartotheek en een financieringsregeling ter ondersteuning der betrokken gemeenten, beginnen urgent te worden, preciseerde de heer In 't Veld. In verband hiermede wees deze spreker ook op het belangrijke sociale aspect van krotopruiming en sanering. Voor de woningbouwverenigingen zag hij hier een belangrijke nieuwe taak liggen. De kern van de malaise, waarin deze verenigingen verkeren is z.i. gelegen in het feit, dat zij niet meer het gevoel hebben pionierswerk te verrichten. Zij zijn langzamerhand verworden tot grote exploitatie-maatschappijen der gemeenten met hoofdzakelijk administratief karakter. Met de noodzaak van sociale sanering is voor hen echter een nieuw arbeidsveld geschapen, maar willen zij hierop vrucht bare arbeid verrichten, dan zullen zij van karakter moeten veranderen. Zij zullen dan veel meer oog moeten krijgen voor het aspect van het maatschappelijk werk, dat vastzit aan sociale sanering. De heer In 't Veld vroeg de minister, of hij deze kwestie eens met zijn ambtgenoot van Maatschappelijk Werk wilde bespreken. Ook vroeg hij met verschillende spre kers, of de bewindsman meer concrete mededelingen kon doen betreffende de nog altijd in voorbereiding zijnde nieuwe woningwet en de wet op de ruimtelijke ordening. Hij had gehoord, dat het nog niet erg vlot met het overleg inzake de wet op de ruimtelijke ordening. Hij drong er bij minister Witte op aan, in het interdepartementale overleg het been stijf te houden, m.n. tegenover het departement van Verkeer en Waterstaat, dat naar zijn ervaring de voet altijd dwars zet, als het gaat om het treffen van een goede regeling van de ruimtelijke orde ning. Dit departement koestert hierom trent volkomen verouderde opvattingen. Het leeft op dit punt nog in de 19e eeuw, aldus de heer In 't Veld. >5 Het Nederlandse vrachtschip „Andyk", dat 8380 toil meet en in 1946 is gebouwd, heeft vanmiddag even over twaalf uur noodseinen uitgezonden. Het schip voer toen nabij Woestduinen voor de Belgische kust. later bleek, dat de „Andyk" van de Holland-Amerikalijn voor de Belgische kust aan de grond was gelopen, doch op eigen kracht weer was vlot gekomen. kapitein heeft aan de rederij ge seind belangrijke schade te hebben opge lopen, aldus vernemen wij van de zijde van dc rederij. De „Andyk" is voor anker gegaan om beter tij af te wachten, waar na het schip zijn reis naar Antwerpen zal vervolgen. De kapitein heeft niet om sleepboot hulp verzocht. Desondanks is de „Blan kenburg" van Smits' Internationale Sleepdienst op weg naar de „Andyk". De „Andyk" was onderweg van de Golf van Mexico naar Rotterdam. Het schip had gisteren. Le Havre verlaten op weg naar Antwerpen. Later werd bekend, dat de „Andyk" is gestoten op het wrak van de .Golden Shell", een schip dat tijdens de oorlog tot zinken werd gebracht. De„Andyk" heeft een lek in de olie tanks opgelopen en heeft veel olie ver loren. Deze drijft thans op het water. In de namiddag is het Schip voor Vlis- singen aangekomen Het is met de loods, boot opgevaren en is op de rede voor an ker gegaan. De kapitein heeft telegrafisch van de rederij toestemming gekregen op te sto men naar Vlissingen. Het schip vaart op eigen kracht daarheen en werd omstreeks zes uur vanmiddag aldaar verwacht. In Vlissingen zal de schade worden opgeno men. De havenstaking in het gebied van Liverpool is gisteren geëindigd. De 13.000 man, die te Liverpool en Birken head in staking waren gegaan, hebben besloten 't werk te hervatten op de ongeveer 100 schepen die zij „voor hun rekening" hadden. Ook de havenarbeiders in Manches ter hebben besloten vandaag weer aan het werk te gaan. Als gevolg van foutieve schakelma nipulatie is vanmorgen omstreeks 7 uur de electrische stroom op het net van de Haagse trams uitgeschakeld. Overal in Den Haag bleven de trams stilstaan. De storing duurde ruim een half uur. Om vijf over half acht was de stroomvoorziening op het tramnet weer normaal en konden de trams hun diensten hervatten. Er hebben zich geen ongelukken in de electrische centrale voorgedaan. ii-i A Een werkelijke „coup de theatre" heeft zich in Saigon afgespeeld: het „Verenigd IroiU" van de drie secten, die reeds hun troepen tegen het nationale leger in het veld gebracht hadden, is uiteengevallen. Generaal Nguyen Thanh Phuong, de opperbevelhebber van de strijdkracht der Cao Dai heeft zich vanmorgen vroeg, met zijn 25.000 man tellend leger, aan de zijde van premier Diem geplaatst. Hij motiveerde zijn houding- met de volgende verklaring: „De seeten dienen zich niet met de politiek te. bemoeien. Mèt mijn troepen ondersteun ik de regering onvoorwaardelijk". Tegelijkertijd hebben de vier ministers van deze secte, die enkele dagen geleden hun ontslag bij de premier hadden ingediend, een brief aan Diem gezonden waarin zij verklaren, dat zij uit de regering zijn getreden, om het, hem mogelijk te maken mannen in zijn regering te halen, „die in staat zijn om uitsluitend in het belang van de natie te arbeiden". In het Onafhankelijkheidspaleis, de zetel der regering, vond vanmorgen 'n plechtige verzoeningsceremonie plaats (Van onze Amsterdamse redactie) Duizenden en nog eens duizenden Amsterdammers zijn vanochtend te Iaat op hun werk gekomen; honderden huismoeders zagen haar vuilnis emmers niet geleegd; tal van diensten en bedrijven hadden niet moeilijk heden te kampen. Het stadsbeeld bood in de morgenuren een ongezien beeld van enorm veel fietsende en lopende mensen. En dit alles tengevolge van een proteststaking van 24 uur, die comité's van actie onder het personeel van het Amsterdamse gemeentevervoerbedrijf en de stads reiniging gisterenavond en vannacht hebben uitgeroepen. Des avonds om elf uur besloten 350 man van de reiniging het werk neer te leggen. Zij eisen tien procent loonsverhoging. Het grootste gedeelte van het personeel van de vuilnisophaaldienst verklaarde zich soli dair met de stakers en verscheen van ochtend niet op het werk. Geschat wordt, dat 600 man niet aan het werk zijn ge gaan, terwijl op de bestratingswerf, de opslagplaats van de afdeling bestrating van Publieke Werken, eveneens 150 man het werk neerlegden. Met slechts twee stemmen tegen besloot vannacht om vier uur in de Brakke Grond een vergadering van 400 man rijdend per soneel van het trambedrijf vanochtend niet uit te rijden. De conducteurs en bestuurders begaven zich na afloop van de vergadering naar de remises aan de Lek- en Havenstraat en wisten het over grote deel van het personeel, dat vanmor gen de dienst had, te bewegen zich bij de staking aan te sluiten. Slechts enkele wagens met werkwilligen en met de in derhaast gerequireerde chefs en Instruc teurs verlieten de remises. Het grootste deel van de buschaffeurs en de ongeveer 60 conductrices bemanden ook niet de bus sen. Het rijdende personeel van het gemeentevervoerbedrijf eist herclassifica-, tie, waardoor het in een hogere Ioongroep komt. Óp 5 Februari werd in de Dr Noletstichting een drieling geboren. De stamhouders waren de heer en mevrouw Van den Boogaart, woonachtig te Vlaar- dingen. De twee zoontjes en een dochter, die het echtpaar reeds rijk was, hebben lang moe ten wachten op hun drie nieuwe broertjes. Maar gisteren was het zover. Gisteren heeft de heer Van den Boo gaart zijn jongste drie spruiten van de Nolet stichting naar de eigen woning overgebracht. Op de foto een stra lende moeder, een trotse vader en drie gelukkige kinderen rond Gijsbertus. Mat thias en Antoon, die resp. 3320, 3000 en 2850 gram wegen. Onder het Amsterdamse publiek werd vanmorgen een manifest verspreid, waar in de stakers zeggen zich bewust te zijn, dat het genomen besluit de bevolking veel ongerief veroorzaakt. Het geschrift zegt verder o.m.: „Met het huidige loon kun nen onze gezinnen niet rondkomen en vol doende personeel komt er daardoor niet. Gevolg: vrij slechte diensten, geen ver lofdagen en nu een slecht vervoer". De stadsreiniging beschikt over onge veer 1100 man personeel, het gemeente vervoersbedrijf over bijna 1500 man rij dend personeel, dat niet staakt 1000 man technisch personeel, dat niet staakt. Geen der erkende bonden staaat achter deze wilde actie. Op een uitermate rumoerige naeht- telijke vergadering werd van de zijde van het comité van actie, waarin, naar men ons zeide, twee communisten, twee socialisten en twee ongeorganiseerde ka tholieken zitting hebben, medegedeeld, dat B. en W. zouden hebben aangekondigd, dat de continu-toeslag van 25 procent, die anders geldt van tien uur des avonds met ingang van 1 April van zes uur des avonds zal worden uitbetaald. Nu de erkende bonden de proteststa king hebben afgekeurd, zal het personeel zelf met steunlijsten 'rondgaan. Merk waardig was echter wel, dat ter vergade ring door één van de aanwezigen bekend werd gemaakt, dat de E.V.C. wél gelde lijke steun aan de stakers zal verlenen, waardoor het niet al te moeilijk te raden is, dat al mag men de staking niet door de C.P.N. georganiseerd noemen de communisten er toch wel de hand en dan een flinke in hebben. De staking heeft zich vanochtend om 9 uur verder uitgebreid tot het technische personeel van de beide remises, dat zich solidair verklaarde met de stakers. Het zag er naar uit. dat de iym^erkers en het honderden mannen tellende personeel van de centrale werkplaatsen eveneens hel werk zouden neerleggen. Twee wagens van lijn 13 zijn onder politigeleide uit Slo- termeer naar dc remises teruggebracht De werkwillige „bemanning" had zich nl gewonnen gegeven. In de Kinkerstraat zouden een bestuurder en een conducteur van Ijjn 17 door publiek van de wagens zijn gehaald. Bij liet ter perse gaan van deze editie vernamen wij, dat ook liet technisch per soneel van de gemeentewaterleiding in Amsterdam in staking is gegaan. Het be treft hier ongeveer 300 man. waarbij het gehele corps diplomatique en de vertegenwoordiger van generaal Ely aanwezig waren. Na afloop van de ceremonie verklaarde generaal Phuong, dat de premier ermede ac- coord ging, dat al de troepen van de Cao Dai geïntegreerd zullen worden in het nationale leger. Hij verklaarde ook, dat hij gehandeld had in volledige overeenstemming met de „paus" der Caodaisten, Phan Cong Tac. Zijnerzijds verklaarde premier Diem, dat deze ceremonie een eclatant suc ces was voor het nationalistische ideaal. Hij richtte ophieuw een plech tige oproep tot alle gewapende troe pen, die nog buiten de regelmatige strijdkrachten bestaan, om hun parti culiere belangen op zij te schuiven, teneinde het vaderland te dienen. Buitenlandse waarnemers te Sai gon achten het echter niet onmoge lijk, dat de Cao Dai zo plotseling van standpunt veranderd is, omdat zij in acute geldnood zijn en buiten staat om hun troepen te betalen. Met dit alles blijft het echter nog zeer onzeker, wat de zeer geduchte Binh-Xuyensecte, die aangevoerd wordt door de fanatieke generaal Ba- cut, zal doen. Volgens sommige berich ten woedden gisteren buitpn Saigon nog hevige gevechten tussen zijn troe pen en het nationale leger, en wel in weerwil van het bestand dat generaal Paul Ely, de Franse hoge commissaris in Indo-China, gisteren wist te be werkstelligen. Vanmorgen vroeg ontving pre mier Diem een telegram van keizer Bao Dai, waarin deze uiting gaf aan zijn „ongerustheid" over de gebeurte nissen in de nacht van Dinsdag op Woensdag" en waarin hij „de meest uitgebreide bijzonderheden" over de toestand vroeg. Timothy Joseph O'Driscoll, secretaris generaal bij het Ierse Ministerie van Buitenlandse Zaken, die benoemd, is tot gezant van Ierland in ons land. In het gebied van Bone in Zuid- Celebes hebben benden 6000 huizen in de as gelegd. De benden, die o.a. over 100 paarden beschikten, vielen tussen 22 en 25 Maart plaatsen in dit gebied aan. Paarden vervoerden de buit. Wat niet kon worden meegenomen, werd verbrand. Bij deze actie- die de grootste is, welke tot nu toe in Zuid-Celebes door benden ondernomen werd, werden mannen en vrouwen, die zich niet bij tijds in veiligheid konden stellen, door de benden meegevoerd. Tenminste 20.000 mensen zijn naar de stad Bone en andere veilige gebieden gevlucht. Het totaal aantal vluchtelingen in Zuid- Celebes bedraagt thans 154 millioen. Honderdduizend mannen in het gebied van Bone hebben zich opgegeven om de benden te bestrijden. Gisteren werden aan de Loosduinse groentenveiling de eerste tomaten aan gevoerd. Zij waren gekweekt door Jac. van Dyk en werden verkocht voor 39 cent per stuk. Vanochtend vroegen wc dc heer A. We.yters. voorzitter van dc K.A.B.O., de Katholieke Bond van Overheidspersoneel, naar zijn mening over de wilde staking onder het Amsterdamse gcineentepcrso- neel. ..Zijn antwoord was kort en zeer duide lijk: „Ik veroordeel deze staking in elk opzicht". Dc K.A.B.O.-voorzitter, die juist dezer dagen op dc algemene vergadering van zyn bond sterk opkwam voor dc rech ten van de lager gesalarieerde ambtena ren en leden van overheidspersoneel, zei- de, dat de K.A.B.O.-leden onder hét Am sterdamse gemeentepersoneel zich nir-t bij de staking hadden aangesloten, maar dat het hun eenvoudig onmogelijk ges maakt werd door de stakers om met hun werk voort te gaan. Hy noemde de staking een E. V. C.- aangelegenheid, terwijl ook de salaris-eis: onmiddellijk 10 pet loonsverhoging, reeds In October JI. door de E.V.C. gesteld werd. Het aanhoudende koude weer stelt de tuinders voor grote moeilijkheden. [Je vooriaden aan kolen, afgestemd op het verbruik in andere jaren, raken uitgeput en blijken dit jaar niet toereikend. Bovendien heeft grotere behoefte aan kolen in het gehele land een toestand van schaarste doen ontstaan, die de aanvoer van brandstof bemoeilijkt. Zo komt het op verscheidene bedrijven rond Rotterdam voor, dat er nog inaar voor één of twee dagen stoken, kolen voorradig zijn. Dat dit «n -■/ /v I É-.1, T_ 1 In de gisteren door de veiling „Berkel en Rodenrijs" belegde vergadering werd deze noodtoestand, het spreekt vanzelf, uitvoerig besproken. De leden drongen aan op krachtige maatregelen. Het veilingbestuur beloofde alles in het werk te zullen stellen om aan deze on zekere toestand een einde te maken. Inmiddels heeft het bestuur zich in ver binding gesteld met de Proeftuin te bedrijven een grote ongerustheid verwekt, is te Naaldwijk. De besprekingen hebben tot gevolg gehad, dat op Vrijdag a.s. een vergadering zal worden belegd te Rotter dam, waarop naar middelen zal worden gezocht om de schaarste aan kolen, die de tuinbouw bedreigt, weg te nemen. Aan deze v'ergadering nemen deel ver tegenwoordigers van de Rotterdamse vei lingen van de veiling „Berkel en Roden rijs afgevaardigden van de Proeftuin te Naaldwijk, o.a. Ir. van Soest en een depu tatie van de kolenhandelaren.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1955 | | pagina 1