r Kamervoorzitter laakt scherp minister Van Anseele m van Voor ontwerp goed woord in Critiek op afhankelijkheid loon- en prijspolitiek Huurwet geen T weede Kamer siKS Tuinbouwproductie dit jaar groter tegen lagere prijs Meer concentratie van veilingen noodzakelijk De „koude blokkade van Berli jn Felle critiek in Nederlands en Belgisch parlement Morele overwinning voor de C.V.P. Commandotrainmg wordt hervat Vrijdag 1 April 1955 weerbericht DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN K.A.B.-protest tegen bezoek van Spaak Kardinaal Segura geopereerd ifcï Zeer vele leden: „Meten met twee maten sommige leden: „Gemodder" Conferentie drie" in Mei? „grote Onvoldaanheid over ingrijpen van het Landbouwschap Wesftluitsers beramen tegen- maatregelen In verband met Belgische schoolstrijd „Green caps" gisteren uitgereikt Waarom koers gewijzigd? Te hoge invoerrechten De omvang van de verhoging 7 egemoetkomingen gevraagd De middengroepen Huurprijs nieuwe woningen Onderhuur De weerverwachting van het KNMI, geldig van heden- tot morgenavond, luidt: jvïu en dan opklaringen, maar hier en daar ook gedurende' korte tijd wat lichte regen. Matige wind tussen Noord-West en West. Vannacht plaatselijk lichte nachtvorst, morgenmiddag iets hogere temperaturen dan vandaag. Zaterdag 2 April: Zon op 6.17 uur, onder 19.16 uur; Maan op 14.07 uur, onder 4.08 uur. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT Belgische Kamer op kookpunt BRUSSEL, hedenmorgen. (Telefonisch van onze Brusselse correspondent Slechts zelden zijn wij in de 25 jaar, dat wij als Maasbode-pers correspondent de zittingen van het Belgische parlement hijwonen, getuige geweest van zulke ongehoorde incidenten als zich hier gisterenmiddag in de Kanier hebben voorgedaan. De herrie begon met een zeer vinnige CVP-interpellatic door dr Gilson, die de regering aan de kaak stelde over het feit, dat zij de radio voor haar politiek misbruikt. Daarna nam het debat nog een veel heviger wending,-toen de minister van P.T.T., Anseele, zich in een haast hysterische repliek zodanig vergat, dat hij de katholieke oud-minister en professor van Leuven baron De Vleeschhouwer, er van beschuldigde tijdens de oorlog, ais minister van koloniën te Londen, met voor de Congo bestemde postzegels te hebben gezwendeld. Gilson begon, zoals gezegd, met critiek ■uit te oefenen op het dictatoriaal optreden der regering, die om haar politiek te die nen, in dagen van hevige beroering voor de katholieken van dit land de hand op de nationale radio had gelegd. Hij noem de deze inbreuk op de eerlijke 'bericht geving zo flagrant, dat de katholieke bla den hun lezers dc raad gaven met meer naar de „leugenradio België" maar naar de objectieve radiozenders van Parijs, Hilversum en Luxemburg te luisteren. Het meest hatelijk in dit geval is, zo zeide hij, dat, terwijl de grandioze manifesta ties volop aan de gang waren, de regering zonder bronvermelding liet mededelen „Aan de hand van inlichtingen zojuist ontvangen, blijkt dat alle betogingen om toch te Brussel te manifesteren mislukt zijn". De regering heeft ook met het doen voorlezen van communiqués waarvan de herkomst opzettelijk werd verzwegen, een soort intellectueel bedrog gepleegd. Toen de socialistische minister van PTT zich naa» de tribune begaf, werd hjj op de socialistische banken toegejuicht. Hij was het, die samen met Van Acker de censuur op de radio heeft ingesteld Zich zeer boos makend over deze interpellatie riep Anseele, dat dc katholieken met hun betogingen van Zaterdag hoopten, dat er doden zouden vallen, zoals in 1950 was gebeurd. Een huilkoor op alle banken barstte los. dat minutenlang duurde. De CVP protesteerde met de grootste verontwaardiging. Voorzitter Huysmans na een oproep tot kalmte te hebben ge daan, voegde hieraan toe „Gij hebt nu al genoeg spectakel voor hel. publiek gege ven, laat het daarbij blijven". Anseele trachtte met allerlei drogredenen zijn een-' «uur te motiveren Hij zei, dat de radio reporters moesten doorgeven, wat de mi nister hun gaf. „Dit zij" geen vrije Jour nalisten", zo zei hij, „maar ambtenaren van een parastatale instelling". Hij pro testeerde ook tegen het optreden van het Belgische kamerlid Tanghe voor radio Hilversum „waar dit kamerlid", aldus An seele. „de wettige regering van zijn land heeft aangevallen". Anseele zeide ook liecl wat kwaad over de radioreporters o.rn. over een van Hilversum, die zou gezegd hebben ge weerschoten te helihcn gehoord wat niet het geval was en hi| drong er bij Spaak op aan, dal hij in verband met het geval Tanghe en dat der "i'versumse repor ter, als minister van buitenlandse zaken stappen zon ondernemen. Anseele werd daarop terecht gewezen door de C.V.P.-minister van staat, dr De Schrijver. Het enige antwoord wat eerst genoemde hierop gaf. was echter op nieuw gericht tot de oud-minister van koloniën, de heer De Vleeschhouwer. Anseele bleef maar roepen; „Ik heb geen postzegels verkocht. Gij wel!" Minutenlang werd hiertegen geprotes teerd. Prof. De Vleeschhouwer schreed dan kalm, maar bleek'van ingehouden toorn naar de spreektribune om Anseele rekenschap te vragen van diens beschul diging. „Indien ik, aldus De Vleeschhou wer, dit z'ou gedaan hebben, zou ik een man zonder eer zijn en dan moet ik ont slag nemen als kamerlid. En als gij minister Anseele Uw beschuldiging niet kunt bewijzen, dan zijt gij een man zonder eer en is Uw plaats niet meer in deze kamer". Anseele kwam hierop stotterend ver klaren, dat hij had willen vragen, wat er met die postzegels is gebeurd, maar de C.V.P. stond hem niet toe zich op een zijbaan te begeven, nu hij een pertinente beschuldiging tegen een lid van de kamer had uitgebracht. Er ontstond zodoende weer hevig tumult. De Vleeschhouwer liet niet los. „Zo lang gij Uw beschul diging niet intrekt", herhaalde hij, „zijt gij een eerloos man". Dan kwam staatsminister Van Cauwe- laert op de tribune om onder algemene stilte te zeggen, dat Anseele een onge hoorde daad had gepleegd met als minis ter in functie in het parlement een lid van deze Kamer te beschuldigen met eigendommen van de staat te hebben ge knoeid. Spaak trachtte olie op de toch reeds woeste golven te gieten doch daar kwam niets van terecht. Kamervoorzitter Huysmans die niet met het prestige van het parlement Iaat spelen, zelfs niet door een partijgenoot, deed met een gebiedend gebaar Anseele, die vanaf zijn bank wilde spreken, op de tribune terugkeren, waar hij weer met omwegen trachtte zijn beschuldiging te verdoezelen. „Ik ben met die verklaring niet ac- coord" riep Huysmans. „Ik wil van de heer Anseele horen, dat hij de eer van de heer de Vleeschhouwer niet in op spraak heeft willen brengen." Huysmans dicteerde alsdan letterlijk het antwoord, dat hij van Anseele verwachtte. Tot drie maal toe probeerde de telkens als een schooljongen naar voren geroepen An seele aan een rechtstreeks intrekken van zijn beschuldiging te ontkomen, nadat hij nogmaals had gezegd, dat zijn uitlating geen beschuldiging was. Misprijzend zei de voorzitter Huysmans tenslotte: „Ver laat nu de tribune" De atmosfeer in dc kamer was nog steeds op het kookpunt. Minutenlang werd oorverdovend gehuild en heen en weer gescholden totdat de voorzitter de zitting schorste. De schorsing duurde een uur. Bij de hervatting deelde Huysmans mede, dat de leiders der drie partijen vergaderd had den en dat zij van Anseele een verklaring hadden gekregen, dat hij de eer van De Vleeschhouwer niet in opspraak heeft willen brengen. Tenslotte kwam nog pre mier Van Acker zeggen, dat de regering de orde moest handhaven, want dat de minste onvoorzichtigheid het land in vuur en vlam had kunnen zetten. Hij deed op pathetische maar niet bepaald overtuigen de wijze een oproep tot kalmte: „Laten wij in verband met het schoolprobleem van het Paasreces gebruik maken, om een gewetensonderzoek te doen en een op lossing te vinden ui een geest van natio nale verstandhouding Toejuichingen links, opvallende stilte bij de CVP. Voor de socialistische ministers en hun volg zame vazallen, de liberalen, was dit een zeer slechte dag.' De afdeling KerkradeBleijerheide van de Katholieke Arbeidersbeweging in Ne derland heeft naar aanleiding van de schoolstrijd in België aan de Nationale Federatieve Raad van het Voormalig Ver zet in Nederland in een telegram gepro testeerd tegen het voorgenomen bezoek van de Belgische minister van Buiten landse Zaken, Paul Henri Spaak, aan Val kenburg. Zoals bekend .is, heeft de heer Spaak in principe toegezegd te zullen deelnemen aan het Nationaal Bevrij- dingscongres van de Nationale Federatie ve Raad, dat van 19 tot 21 Mei in Valken burg zal worden gehouden. Donderdagmiddag heeft vir L. A. Kesper, com missaris der Koningin in Zuid-Holland, de Keukenhof officieel geopend. Tijdens de rond gang in een der kassen zien u~e geheel rechts, de voorzitter van de Keukenhof, de heer Van Wavcren met de heer Kesper tussen de dames van het gevolg van Jacoba van Beieren. I V (Van onze correspondent). Aan 47 militairen, die in Roosendaal in j opleiding waren bij 't Corps Commando- i troepen toen de chef staf generaal Hassel- man tijdelijk de training om redenen van interne aard stop zette, is gisteren de groene baret officieel uitgereikt. Dit houdt in, dat dc speciale training dezer dagen weer zal worden hervat. De leger leiding heeft besloten dc opleiding weer normaal doorgang te doen vinden met dien verstande, dat slechts in de aanvang hiervan verschil zal worden gemaakt. De geoefendheid zowel als het peil van de training blijft dezelfde. De inmiddels tevens uitgestelde uitreiking van 't vaan del van het corps kan nog deze zomer worden tegemoet gezien. Zoals bekend werd op 15 Maart jongst leden de toenmalige commandant van 't Corps Commando Troepen, de luit.-kol. H. Holl. tijdelijk gedetacheerd naar As sen en 'nam de luit.-kol. d'Engelbronner het commando over. Roosendaal, dat de ontwikkelingen met belangstelling volgt, maakt zich al op om de komende gebeur tenissen speciale luister bij te zetten. 2. Em. kardinaal Segura, aartsbis schop van Sevilla, heeft gisteren in een ziekenhuis te Madrid een lang durige operatie ondergaan. De kardi naal is 74 Jaar 0U(j_ m Blijkens liet voorlopig verslag van de Tweede Kamer over het ontwerp tot wijziging van de Huurwet (dat is ingediend tegelijk met de belasting voorstellen) vermocht het van geen enkele zijde instemming te verwerven. In de Troonrede aldus vele leden werd er van gewaagd, dat dc regering een verdere huurverhoging in overweging had en dat zij daarbij dacht aan dc mogelijkheid van een bestemmingsheffing, ten einde een deel van de verhoging, welliehl via een egalisatiefonds, ten bate te doen komen van de financiering van nieuwe woningen. Spoedig drong tot de buiten wereld door dat dc gedachten van de regering gingen in de richting van een huurverhoging van gemiddeld 25 pet, waarvan dan 80 pet zou worden wegbelast. In werkelijkheid, aldus stelden deze leden vast, is echter uiteindelijk een voorstel van veel geringere allure uit de bus gekomen, dat zelfs het karak- ter van een algemene huurverhoging mist. Hier komt bij, dat dc regering dc huren van de nieuwbouw de laatste jaren sterk heeft laten uitlopen op de huren van soortgelijke oude woningen, zodat economisch gelijkliggende groepen van huurders vér uiteenlopende huurprijzen hebben te betalen Bij de nier het woord voerende leden Waarom, zo vroegen deze leden, heeft Men verwacht, dat de ministers van buitenlandse zaken van dc Westelijke „Grote Drie" in Mei in Parijs zullen bijeenkomen om hun houding ten aan zien van een conferentie met de Sov jet-Unie, na de bekrachtiging der Pa- rijse accoorden, te bespreken, aldus is Donderdag in goedingclichte krin gen in Parijs vernomen. Waarschijnlijk zal bij die gelegen heid in Mei in Parijs de ministercon ferentie van de NATO worden gehou den, die o.m. zal worden bijgewoond door de ministers Dulles, Eden en Pinay. Er is nog geen definitieve datum vastgesteld voor deze conferentie, zo verklaarde Donderdag een NATO- woordvoerder, doch de plaats van sa menkomst zal Parijs zijn. Prins Tungi van Tonga, die reeds enige tijd in ons land vertoeft, en diverse be drijven heeft bezochtwas Donderdag ochtend te gast in het Tropisch Museum van het Koninklijk Instituut voor de Tropen te Amsterdam. De foto toont de Prins, links met bril), terwijl hij daad werkelijk zijn belangstelling voor een vreemdsoortige xylophoon laat blijken. drong zich de vraag op, of de regering er nu maar mee door mag gaan, de nood zakelijke aanpassing der huren aan de gewijzigde omstandigheden ondergeschikt aan en afhankelijk te stellen van de loon- en prijspolitiek, welke naar haar mening dient te worden gevoerd. Is dit nog wel verantwoord, gezien de vele en velerlei bij een oplossing van het huurprobieem betrokken belangen? Vele andere leden brachten in herin nering, dat bij de beraadslagingen over de jongste wijziging van de Huurwet de minister in uitzicht stelde, dat een vol gende huurronde niet vóór 1956 aan de orde zou komen. Van dit voornemen kwam de regering reeds in de Troonrede van 21 September 1954 terug. Thans blijkt de regering andermaal haar koers te heb ben gewijzigd en stelt zij een matige huurverhoging voor een deel der panden voor, terwijl de gedachte aan een be stemmingsheffing voorlopig op stal wordt gezet. dc regering haar aanvankelijk voornemen laten varen? Waarom is zjj daartoe niet teruggekeerd, toen de heersende tenden tie tot prijsstijging haar zorgen ging baren? Zulks ware de hier aan het woord zijnde leden logischer voorgekomen dan wat nu geschiedt. Tegen dit wetsontwerp hadden deze leden ernstige bezwaren. Verscheidene leden hadden voor het onderhavige ontwerp nauwelijks een goed woord over. Zij meenden, dat in elk gé val in het kader van de aanhangige be lastingwetten een poging moet worden gedaan om de achterstand in de huren iets meer in te lopen dan in het aanhan gige wetsontwerp wordt gedaan en om de huiseigenaars meer te helpen. Deze leden meenden derhalve een generale huurverhoging ten aanzien van het oude woningbezit van 10 te moeten en te kunnen bepleiten. Enige andere leden gaven eveneens ring, dat deze verzuimt met betrekking tot het huurvraagstuk een vaste, klare lijn te trekken. Dit verzuim, waardoor men elk plan mist, leidt tot voorstellen als het onderhavige, dat de hier aan het Bondskanselier Raab van Oostenrijk heeft met enige Oostenrijkse gezanten een bespreking gehad over de door Rus land aan hem gestelde uitnodiging om naar Moskou te komen. Tijdens de be spreking werd deze foto gemaakt, we zien hier v.l.n.r. de gezanten Schwarzen- berg (Londen); Gruber (Washington) Bondskanselier Raab; Bischoff (Mos kou) en Vollgrubcr (Parijs). y.v. .v (Van onze Utrechtse redacteur) „Na luttele maanden van het bestaan van het Landbouwschap is het reeds en kele malen voorgekomen, dat bes-liiiten van de hoofdafdeling Tuinbouw eenvou dig door het bestuur van het Landbouw schap werden ter zjjdc gelegd. De samen werking is nog te jong en dc ervaring te gering om aan de hand hiervan nu reeds een conclusie te trekken en liet vertrou wen op te zeggen. Toch willen wij van deze plaats at het bestuur van het Land bouwschap met klem op het hart binden, dat, indien het dit bestuur ernst is niet de vroeger gedane toezeggingen passe ren door het hoofdbestuur van de besluiten, die de Tuinbouw nam, zou een formaliteit zijn en indien het prijs stelt op een duur zame samenwerking met de tuinbouw, het op de ingeslagen weg niet zal dienen voort te gaan. De Nederlandse tuinbouw is in en door zijn zelfstandigheid groot gewor den en wenst onder geen voorwaarde de voogdij van anderen te accepteren". Deze woorden sprak de heer M. Prins Liit Honselersdijk als voorzitter van „Het Centraal Bureau van de tuinbouwveilin gen in Nederland" gisteren op de alge mene vergadering te Utrecht. Deze kwestie kwam opnieuw aan de orde, toen namens enige veilingen een motie werd ingediend die met bijna algemene stemmen werd aanvaard waarin in hoge mate wordt betreurd, dat het bedrijfschap voor groenten en fruit besloten heeft buiten het thans bestaande tuinbouwareaal extra teelrecht ter be schikking te stellen teneinde de conser- venindustrie in staat te stellen tot het af sluiten van contracten voor de teelt van groenten. Het advies van de hoofdafdeling Tuinbouw om dit. niet te doen heeft men naast zich neergelegd, waarbij gehandeld is geheel in strijd met de belangen van de beroepstuinbouw. De heer Prins achtte in zijn openings rede de mogelijkheden voor uitvoer zuiver handelspolitiek bezien in voldoende mate aanwezig, doch zowel een funeste wer king van de invoerrechten als de vrijheden die de landen zijn toegestaan om de invoer te limiteren of stop te zetten, kunnen oor zaak zijn, dat de handelspolitieke moge lijkheden verloren gaan. Spr. becijferde dat onze uitvoer van sla, komkommers en tomaten naar Engeland, Duitsland en Zweden werd belast met invoerrechten van bijna 25 millioen over een uitvoer waarde van rond 100 millioen. Ofschoon ten aanzien van de groei geen enkele speculatie mag worden ge daan, moet toch op grond van de ervaring de verwachting worden uitgesproken, dat de productie dit jaar groter zal zijn. Het prijspeil zal voor vele producten waarschijnlijk wel aanzienlijk lager komen te liggen dan in het afgelopen jaar en ook indien dc oogst niet boven normaal komt, zullen perioden van lage prjjzen toch niet uitgesloten zijn. Naar het oordeel van de heer Prins is het aantal fusies van veilingen nog maar betrekkelijk gering en komen nog veie veilingen hiervoor in aanmerking. Uitvoerig bleef spr. stilstaan bij het fust- vraagstuk, hierbij opmerkend, dat gezien het bedrag van 20 millioen. dat jaarlijks voor kisten en kratten wordt besteed, de vraag belangrijk is of daar besparin gen op toegepast kunnen worden. De directeur-generaal van de Landbouw, ir A. W. v. d. Plassche, heeft de nood zaak van internationale samenwerking, door de voorzitter uiteengezet, nog eens onderstreept en weerlegde de in sommige kringen gehoorde opvatting, dat de m - nister van Landbouw voor de tuinbouw minder belangstelling aan de dag zou leggen. Hij wees daarbij op hetgeen de overheid doet voor efficiency in de tuin bouw, hetgeen nodig is met het oog op de concurrentie met het buitenland en in dit opzicht geniet de tuinbouw niet minder zorg dan andere landbouw. woord zijnde leden ronduit als gemodder qualificeerdon. Sommige andere leden gaven eveneens uiting aan hun aan teleurstelling ge paarde verbazing over het voorliggende ontwerp van wet. Zij waren voorshands niet bereid deze partiële verhoging te aanvaarden. Bij toetsing aan een noodzakelijk ge acht beleid levert naar de mening van vele leden de thans voorgestelde huur verhoging wel een zeer onbevredigend resultaat. Zij bestrijkt immers slechts 35 van de vooroorlogse, woningvoor raad, waarvan" 27 de verhoging met 10 Cc, de resterende 8 die met 5 deelachtig wordt. Uit een oogpunt van volkshuisvesting waren deze leden niet bij machte, voor deze vrijstelling van het grootste deel van de woningen van enige huurverhoging en de beperking van een ander deel tot een verhoging met 5 een goed woord te vinden. De rechten van de eigenaren der het laagst in huurprijs liggende wo ningen schijnen de regering volkomen onverschillig te hebben gelaten. Zeer vele andere leden verklaarden, dat ook hunnerzijds een van de bezwaren tegen het onderhavige voorstel was, dat ten aanzien van de huiseigenaren met twee maten gemeten wordt. Vele leden waren van oordeel, dat, zo de voorgestelde regeling tot stand zou komen, op de regering de plicht rust zorgvuldig na te gaan of aan de verhuur ders, die van huurverhoging verstoken blijven, niet op een andere wijze tege moet gekomen kan worden. Zij dachten in dit verband aan afschaffing van de grondbelasting op gebouwde eigendom men, minstens aan afschaffing van de extra opcenten op deze grondbelasting, welke in de bezettingstijd zijn ingevoerd. Voorts vroegen zij, of het huidige tijd stip niet aangewezen is om een op zich zelf rechtvaardige en ook anderszins wenselijke fiscale maatregel te treffen, welke speciaal de hulseigenaren ten goe de zou komen. Zij doelden hiermede op het feit, dat de fiscaal aftrekbare af schrijving ten belope van 10% van de te lage huurwaarde onvoldoende is om daaruit te zijner tijd tot vervanging over te kunnen gaan. Overigens wierpen de hier aan het woord zijnde leden de vraag op. of het nu inderdaad niet zonder onaanvaardbare repercussies mogelijk ware, de bewoners van woningen in de lagere huurklassen een zodanige compensatie te bieden, dat ook zij in staat geacht zouden kunnen worden om, zonder al te grote bezwaren, een huurverhoging van 10 op te bren gen. Van verschillende zijden werd van be zorgdheid blijk gegeven omtrent de po sitie van de middengroepen als gevolg van de thans voorgestelde huurverhoging Vele leden achtten deze maatregel jegens deze groepen met name onrechtvaardig aangezien zij zich daardoor het voordeei van de belastingverlaging, verdedigd als verruiming van de persoonlijke wel- H^rA ier' Weer, voor een niet onbelang rijk deel zien ontgaan. Vele leden vestigden de aandacht op de hoge huren van tal van nieuwe woning wetwoningen. Lag het niet in de bedoe ling van de regering, bij een huurverho ging van 25% en de daartegenover te stellen compensatie, voor de huurders van bedoelde woningen het betalen van dc huur te vergemakkelijken? Moet hier thans niet door subsidiever hoging hoe bezwaarlijk dit op zichzelf ook is soulaas worden verschaft? In ieder geval zal hier aan de nieuw bouw hulp in de vorm van verhoging van de subsidiebedragen geboden dienen te worden. Is de regering bereid, deze consequenties van haar huurvoorstellen te aanvaarden? Vele andere leden stelden dezelfde vraag. De regering bedenke daarbij wel, aldus vervolgden de leden, hiervoor aan het woord, dat subsidieverhoging voorts dringende noodzaak is ter verbetering van het woonpeil van de nieuwbouw. Vele andere leden waren getroffen door de mededeling in de memorie van toelichting, dat de huurprijs van met overheidssteun tot stand gekomen of ge- exploiteerde woningen door de regering wordt vastgesteld of herzien. Gaarne vernamen /.ij, welke voornemens de mi nister in dit opzicht koestert. Enige leden vroegen, of de regering mogelijkheden heeft overwogen, om tot kostprijsverlagende maatregelen te ko men voor de nieuwbouw, waardoor de afstand tussen de prijzen van oud- en nieuwbouw niet onnodig wordt vergroot. Vele leden zouden gaarne van de mi nister vernemen, of hij geen aanleiding aanwezig acht tot wijziging van de ver goeding wegens overlast bij onderhuur. Deze leden achtten het meer in overeen stemming met de billijkheid, de percen tages te doen samenhangen met het eindbedrag der huren. Zij dachten hierbij aan 20% voor huren tot f 1000, 15% voor huren van f 1000 tot f 2000.en 10% voor huren van f 2000 en hoger.' Jens Otto Stilling, hoofd van liet K.L.M. kantoor te Kopeniiagen heeft het wereld record pijproken op zijn naam gebracht door 99 minuten en 15 seconden achter een met één pijpje te doen. De internatio nale pijprookwedstrijd werd gedirigeerd vanuit Montreal, Canada. Deze foto toont hóe zorgvuldig de te gebruiken ta bak wordt afgewogen: ruim anderhalf uur later was Opa Klijzing verslagen De Senaat van West-Berlijn heeft gisteren besloten een crediet van vijf millioen mark beschikbaar te stellen voor de transportondernemingen der stad, teneinde deze bedrijven in staat te stellen hogere tolrechten te betalen voor het gebruik der wegen in de Sov jetzone, welke Berlijn met West-Duits- land verbinden. Het crediet is voldoen de voor veertien dagen. De VVestduitse regering is voorts van plan dagelijks dertien extra goederentreinen naar West-Berlijn in te leggen bij wijze van eerste practiscbe maatregelen tegen de „koude blokkade". Zowel de Westduitse Bondsdag als het Westberlijnse parlement hebben gisteren hun misnoegen uitgesproken over de „politieke tol" en zich beraden over de te nemen tegenmaatregelen. O.m. werd een vergeldingsmaatregel geëist tegen de transito-transporten, takken van d'e ^°01" de Bondsrepubliek naar Oost- i Duitsland gaan. Dat de Westelijke mogendheden in Duitsland in alles hun medewerking willen geven, blijkt wel uit het feit, dat de Britse stadscommandant in Ber lijn demonstratief deelnam aan de protestzitting van het parlement. Na overleg met dr Adenauer heeft de geallieerde Hoge Commissie in Bonn besloten bij de Russische Hoge Com missaris i- Oost-Duitsland een protest in te dienen tegen de tol. Het protest ditmaal nog in hoffelijke termen ge steld, werd gisteravond verzonden. Vijf uur voordat vannacht de ver hoogde wegentol van kracht zou worden paste de Oostduitse grens politie gisteravond een „langzaam aan' -methode toe op het wegverkeer van Berlijn naar W.-Duitsland. Meer dan 120 vrachtauto's stonden bij Ba- belsberg, even buiten de vroegere Rijkshoofdstad, te wachten op uit- klarrng. 4

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1955 | | pagina 1