mag nimmer West-Europa worden prijsgegeven Waarschuwing aan Rusland: gebruik van atoom bommen met geliike wapens beantwoord K.R.O.-televisie en amateurtoneel EERVOL ONTSLAG VOOR 92 NOTARISSEN De sigaar is weer aan de winnende hand! Adviesinstituut voor dove en slechthorende kind geopend Geringe verdere economische expansie Tekort aan arbeidskrachten zal afnemen 'b Maart bracht veel koude N.O.-Nederland wordt verdedigd Overzicht Eerste Kamer Op groncl van nieuwe wet Centraal Economisch Plan 1955 Atoom contra atoom De handelsmarges De ambtenaren salarissen Nieuw Centr. Bureau Boud voor het Gezin Muiiitieschip in de Westerschelde Churchill's aftreden vertraagd? Reorganisatie landstrijd krachten Corps Mariniers Geen vrijstelling voor oudste zoons „MAGNA PETE" BIJ DE JURY; ZEEUWS VOLKS TONEEL BIJ PUBLIEK FAVORIET Ambonezen Oefenterrein en natuur schoon MINISTER KERNKAMP HERSTELD Boeiende actualiteiten Prijsuitreiking Eigen TV-mogelijkheden Verdeelde meningen Prognose 1955 Monetair evenwicht Doelstellingen gerealiseerd 21 April: ,.Dag van het gezin" Nieuw telefoongebouw te Rijswijk Telefooncentrale voor de jeugd Bergers krijgen geen schadever goeding van de staat Als gevolg van de kranten- staking MR CRAMER VERLIET ZIEKENHUIS VRIJDAG 1 APRIL 1955 PAGINA 3 MINISTER STAF iedere aanval betekent oorlog mobiele colonnes, die bij atomische aan vallen zullen kunnen optreden. Wij zullen moeten rekening houden met het gebruik van dit oorlogstuig en daarom moeten wij onze oorlogsinspanning op peil houden. Dit is mis-schien een somber beeld van de gevaren, zei minister Staf, maar het is de onafwendbare noodzaak ter verdedi ging van onze vrijheid. Wij moeten daar om niet verbijsterd ter zijde blijven staan, het is onze plicht alles te doen om tot ontspanning te komen, iedere poging voor een hetere verstandhouding moet worden aangewend, ook al zouden wij, zoals in de Tweede Kamer bij de Parjjse protocollen tegen de communisten ter sprake was ge komen, doof en blind zijn voor elkanders standpunt. Wij moeten zien te komen tot een gesprek om tot een blijvend evenwicht te komen, maar en hij liet er opnieuw geen twijfel aan bestaan intussen gaan 'g-GRAVENHAGE, 31 Maart 1931 AT in i-ter Staf heeft er in zijn antwoord oj> de algemene beschouwingen in de Eerste Kamer over zijn begrotingen geen twijfcl_aan laten bestaan wat Rusland te wachten staat, indien het bij een agressie zou trachten het Westen onder de voet te lopen. Wij hebben dit antwoord gezien al een reactie op de recente uitlating van maarschalk Boul- ganin, die na de val van Malenkof heeft beweerd, dat niet de wereld, maar hel kapitalistische W esten vernietigd zou worden, indien het zou komen tol een nieuwe oorlog. Wat zei nu daarop minister Staf? Hij begon met te verklaren, dat dc regering nauwkeurig de gevol gen van atoomexplosies wenste na te gaan. Zij was zich bewust, dat het hier een zeer ernstige zaak betrof; bier was alleen sprake van vernietiging, niet van winnen of verliezen. Op de vraag in ant woord op de rede van maarschalk Boulganin of alleen het Westen zou worden vernietigd was zijn antwoord, dat liet hier gaat om de keuze tussen co- of non- existentie. Hij stelde onmiddellijk daarna vast, dat men alles moet doen 0111 tot begrip voor elkaar te komen en de regering zou daarom voorstellen tot vermindering van de bewapening steunen, maar dan een gecontroleerde bewapening in een systeem, waardoor de vrede zou worden gewaarborgd. De regering, zo vervolgde hjj toen, houdt echter rekening met de mogelijk heid van atomische strijdmiddelen. Deze strijdmiddelen zijn verschrikkelijk, er is slechts een gradueel verschil in dc ver nietiging bij tactische of strategische wa penen. Minister Beet heert over de gevolgen van het gebruik dezer wapenen gesproken en maatregelen daartegen aangekondigd. Dit moest men doen, omdat men nu een maal spreekt over het gebruik van deze wapenen. Daarom moet men er ernstig rekening mee houden. En zo kwam hij tot de conclusie en dit woord was kennelijk bestemd voor een eventuele agressor dat men zich geen illusie moest maken Indien een agressor van atomische wapenen gebruik zou maken, dan zou hierop hetzelfde antwoord wor den gegeven. Hieromtrent zou geen aar zeling bestaan al zou de beslissing dien aangaande ook bij de regeringen berusten, maar deze zouden ongetwijfeld tot het zelfde antwoord besluiten. Men kon alleen maar hopen, dat door de vree» voor dit middel er begrip zou ontstaan voor een co-existentie. In 1953 zo deelde minister Staf mede -- had de N.A.V.O. advies gevraagd over de ontwikkeling van moderne oorlogs wapens. In December 1954 was het des betreffende rapport verschenen, waarin gezegd werd, dat mèt een aanval met atomische wapens rekening moest worden gehouden. En zo zeide nu minister Staf wij zijn ons ervan bewust, dat de strijdkrach ten uit het Oosten veel omvangrijker zijn. AI zouden wij alle beschikbare mannen in het Westen oproepen en hen drie jaar oefenen, dan nog zouden wjj in menselijk potentieel niet tegen het Oosten op kunnen. Daarom is het geboden de afweer in onze verdediging te versterken met atomi sche strijdmiddelen. Deze zouden boven dien ook dienstig kunnen zijn voor de „forward strategy" en daarvoor ook was het opnemen van West Duits-land in de verdediging van het Westen van groot belang AI is het dan onmogelijk in strijd krachten met het Oosten te wedijveren, door de opneming van Duitse troepen in de Westerse verdediging zou het mogelijk zijn het gehele gebied te verdedigen, ook ai kwam men dan te kort in dc conven tionele strijdmiddelen. Hij benadrukte nog eens het nonagres- sieve karakter van de Westerse verdedi ging, het gaat er alleen om met alle kiacht dus ook met atomische strijdmiddelen, op te treden tegen een aanval. Op zulk een aanval zal prompt worden geantwoord door een verdediging met alle ten dienste staande middelen. En om zo duidelijk mogelijk te zijn. zeide minister Staf, dat de tactische wapens ook met atomische strijdmidde len zouden worden uitgerust. De inte griteit van het N.A.V.O.-gebied zal wor den gehandhaafd, het Westen mag niet worden prijsgegeven; iedere aanval za> oorlog betekenen en iedere agressie in West Europa een major conflict. Een- heden die uitgerust zijn met atomische wapens, zullen, zo zij worden aange vallen ook met atomische wapens ant woorden. Daarbij was in de N.A.V.O. de strategische luchtmacht geheel in han den van Amerika en Engeland, daarom moest men de N.A.V.O. zien als een verbond van veertien landen met Ame rika en Engeland als bondgenoot. Al zullen de beslissingen tenslotte voor al door de grote landen worden genomen, toch moet men in de N.A.V.O. de samen hang bevorderen, waardoor ook de kleine landen invloed kunnen doen gelden. Onafwendbare noodzaak De N.A.V.O. zal nimmer tot agress:e overgaan, maar men moet weten, dat de kans er is, dat ter verdediging atomische wapens zullen worden gebruikt. De rege ring ziet de ernst hiervan in, zei minister Staf en daarom is ook de maatregel ge nomen tot inschakeling van de Rijks- Amerika en Engeland door met de verbe tering van de tactische luchtmacht. Ook overigens wordt er niet stil gezeten en minister Staf zette uiteen, dat er, wat de landstrijdkrachten betreft, naar een grotere mobiliteit wordt gestreefd door kleinere eenheden grotere zelfstandigheid te geven. Daarmee worden op het ogen blik in Frankrijk, Engeland en Amerika proeven genomen. Ook overweegt men verdere wijzigingen als wapenen met gro tere vuurkracht, grotere beweeglijkheid in het terrein en eenheden in verspreide op stelling. beschermd door atomische wa pens. Om dat doel te bereiken wordt nu reeds overwogen in de toekomst de sterkt; van een divisie terug te brengen van 18.000 tot 12.000 man en een grotere nor malisering van wapens tot stand te bren gen. Verder gingen de gedachten uit naar een tweede parate divisie, waarmee men in 1957 zou kunnen beginnen, als de divi sies kleiner in aantal zouden zijn gewor den. Ook de ontwikkeling van het geleide projectiel gaat voort. De minister betoog de zelfs, dat de West Europese Unie betere mogelijkheden gaf dan de E.D.G. De heer Algra (A.R.) had in dat opzicht gesproken over een desintegratie, maar de minister betoogde, dat dit te pessimistisch was ook in de West Europese Unie zou men' een politieke samenwerking kunnen opbouwen. Het huidige plafond van onze defensie inspanning achtte de minister in verband met de gestegen lonen en prijzen nog aan de lage kant. Het N.O. verdedigd In de nieuwe defensieplannen zal ook het Noord-Oosten van ons land, dus ons hele territoir, worden verdedigd, waarbij ook de forward strategy een rol zal spe len door een reserve achter de eerste weerstandslijn De eenheden van de ter ritoriale verdediging zijn reeds gegroeid tot 15.000 man, maar de toeloop tot de Nationale Reserve is onvoldoende. De luchtmacht is sinds 1950 opgebouwd met de meest moderne middelen en staat dus niet achter bij de landmacht en bij de marine. De sterkle van het corps mariniers be hoeft niet belangrijk tê worden opgevoerd. Alleen de beroepskern zal moeten worden uitgebreid om te voorkomen, dat de be roepsmariniers te lahg"-overzee dienst zou den moeten doen. De jeugddagen dienen om de krijgs macht meer bekend te doen worden bij het Nederlandse volk. Het aantal oudste zoon» die aan de beurt waren om hun dienstplicht te ver vullen, was veel groter dan de minister had verwa-.ht. Indien aan dezen vrijstel ling zou worden verleend voor gezinnen met zes kinderen, dan zou dit uitstel be tekenen voor 5000 man en deze kon de minister in de eerste jaren niet missen. Wat het liftverbod betreft had de rege ling bij de opneemplaatsen een slecht ver loop gehad zo verklaarde de minister verder. Hij had in de Tweede Kamer reeds gezegd, dat dit systeem niet uilvoerbaar was, maar men had erop aangedrongen en hij had dus getracht het uit te voeren. Intussen waren nu de voorschriften soe peler geworden. Voor kleine aantallen lifters was er nu geen toezicht meer en zij behoefden ook niet meer eerst naar de kazerne terug te keren. De opleiding van de commandotroepen waarover vragen in de Tweede Kamer waren gesteld wordt, aldus minister Staf, al weer voortgezet. Hij sloot zich aan bij de woorden van „Vrijdag 1 April (geen mop) 19.30 22.30 uur synchronisatie", stond er op het bord. Dat bord hing in een ruimte, die sterke gedaehtenassociaties wekte aan het toneel- zaaltje van een sinds lang failliet dorps patronaat, maar die nu onder de weidse titel „foyer" een onderdeel vormt van de Irene-studio aan de Kapelstraat te Bus- sum, ook wel genoemd „de oude studio", omdat de Nederlandse Televisie Stichting intussen de trotse eigenares is geworden van een oud parochiehuis in de Vitus- straat, waar men iets meer ruimte heeft en zich dus iets minder hoeft te behelpen. Dat deze nieuwe Vitus-studio evenmin het summum is van comfort en degelijk heid moge blijken uit het feit, dat ze sinds verleden week Dinsdag toen er het Ne derlands Ballet voor de TV-camera's op trad, buiten gebruik is geweest, omdat er een nieuwe vloer in moest worden ge legd. Een omvangrijke reparatie, welker oorzaak beslist niet .moet woeden gezocht in het gewicht van de Nederlandse ballet danseressen, maar in de kwaliteit van de vloer. Met dit al is de Nederlandse televisie reeds meer dan een week op de oude Irene-studio, een afgedankte en met kunst-en vliegwerk verbouwde noodkerk aangewezen en moet dus ook de synchro nisatie, die geen Aprilmop is, daar plaats vinden. deelneming van de regering voor de in Suriname bij een demonstratie veronge lukte militairen. Zo de regering zou besluiten tot opne ming van Ambonezen in de maatschappij, was de minister van Oorlog bereid een paar honderd van hen in dienst te nemen maar zonder aansluiting bij hun vroegere militaire status, terwijl het uitgesloten zou zijn ook hun gezinnen in de militaire inrichtingen op te nemen. Tenslotte vertelde staatssecretaris Kra nenburg het een en ander over de oefen terreinen. Er was emotie ontstaan over 't gebruik van de Waddeneilanden als zo danig. Maar, zo betoogde hij, hij had reeds in Maart 1953 verklaard, dat er nog maar één groot geschikt oefenterrein was (Budel N.-Br.). Daarom had men de Waddeneilanden nodig voor oefeningen van kleinere om vang. Het gaat hier voornamelijk om het gebruik van een stuk zee en een zand plaat. Op 1 Maart had hij alle betrokkenen van Rijk provincie en gemeenten opge roepen tot een bespreking en toen waren de emoties los gekomen. Hij legde er de nadruk op, dat zijn voornaamste militaire adviseur in dezen 'n generaal een groot natuurliefhebber en vogelkenner was en deze had niets gehad tegen het gebruik van de Boschplaat op Terschel ling. Hoe kan men nu zo reageren, zn vroeg hij, op een schroomvallig verzoek van het departement. „Oorlog" was geen stoomwals, die overal overheen ging, voor het behoud van de Wouwse Plantage een natuurreservaat had het R'jk zelfs 9 ton over gehad. Overigens kondigde hij aan, dat hij op 22 April met alle belanghebbenden ter plaatse een onderzoek zal instellen. Na enige replieken, die niets nieuws meer opleverden, werden de begrotingen van Oorlog en van Marine z.h.st. aan vaard. De volgende week zal de Eerste Kamer de begroting van Wederopbouw verder behandelen, alsmede het algemeen Be drijfspensioenfonds en het Scheepvaart fonds. Op Woensdag 13 April zullen het Zuiderzeefonös en de begroting van So ciale Zaken in behandeling worden ge nomen. Op die dag zullen ook de Parijse accoor- den in de afdelingen worden behandeld. F. S. Geen demonstratie van kath." Middenstanders Het bondsbestuur van de Ned. Katho lieke Middenslandsbond heeft met de Bredase diocesane bond en de afdeling Breda een bespreking geveerd naar aan leiding van de voorstellen van deze af deling omtrent een manifestatie in Den Haag tegen de handelsmargebeschikking. Tijdens deze bespreking is vastgesteld, dat een dergelijke manifestatie niet juist zou zijn. Zowel de Bredase diocesane bond ais de afdeling Breda staan volledig ach ter het beleid van het bondsbestuur, zo wordt medegedeeld. Overigens zal het bestuur van de landelijke bond met alle geëigende organisatorische, middelen blij ven streven naar een zo spoedig mogelijk intrekken van de handelsmargebeschik- king. Gisteren heeft te Den Haag een ge sprek plaats gehad tussen een delegatie van de Tweede-Kamerfractie der KVP en de Katholieke Centrale van Overheids personeel, het overkoepelend orgaan van alle katholieke organisaties van over heidspersoneel. Dit gesprek was van een uitsluitend oriënterend karakter ten behoeve van de fractie. Z.K.H. Prins Bernhard heeft Donderdag in zijn functie van inspecteur-generaal van de Koninklijke Landmacht o.ni. ren kort bezoek gebracht aan de onderdelen van het depót Aan- en Afvocrtroepen in Tilburg. Deze foto toont de vorstelijke bezoeker bij een gedeelte van het. wagen park van het depót in Tilburg.' De minister van Overzeese Gebieds delen, prof. mr dr W. J. A. Kernkamp, die geruime tijd wegens ziekte zijn werk zaamheden niet kon verrichten, is thans zover hersteld, dat verwacht kan worden dat hij omstreeks half April het beheer van zijn departement weer op zich zal kunnen nemen. Voor degenen, die min of meer ver trouwd zijn met het vakjargon van de film, zal het geen geheim zijn, dat „na- synchronisatie" het aanbrengen is van geluid op of bij een film. De Nederlandse televisie maakt voor het uitzenden van actualiteiten gebruik van films, die in de studio van het bijbehorende geluid wor den voorzien. En dat de televisie het in snelheid van „berichtgeving" van het filmjournaal wint, bewees gisteravond de uitzending van de K.R.O.-televisie, die een water-skiënde Citruskoningin op de Kralingse plas in Rotterdam liet zien en die een reportage gaf van de gisteren plotseling in Amsterdam losgebarsten tramstaking. Deze „journaals" zijn actueel, boeiend en onderhoudend en voorzien van een sober commentaar, dat met een tikje meer humor niets te wensen zou over laten. Het hoogtepunt van de K.R.O.-uitzen- ding van gisteravond was intussen de uitreiking van de prijzen aan de winnaars van de door de K.R.O.-televisie, in samen werking met het Werkverband Katholiek Amateurstoneel georganiseerde amateur toneel wedstrijd. Daartoe had de jury, bestaande uit de heren Kees Spierings, Gabriel Smit en Frits Bloemkolk, in het felle licht van de studio lampen plaats genomen om door productieleider Fred Bredschneyder bij de kijkers te worden geïntroduceerd. En om iedere vergissing te voorkomen had ieder nog een bordje met zijn naam voor zich op tafel staan. In een vraaggesprek met Bredschneyder gaven de drie juryleden eerst een korte toelichting op hun uitspraak, waarbij Gabriel Smit er zeer terecht op wees, dat men in de tokomst bij keuze en regie Tan het stuk meer zal moeten uitgaan van de eigen mogelijkheden der televisie. Een uitspraak, die door de onzichtbare Wim Bary in de regiekamer volmondig zal zijn beaamd. De eerste prijs, een pick-up met gramo- foon-versterker, viel ten deel aan „Magna Pete" in Rotterdam met „Een reisje naar Biarritz" van Jean Sarment, de tweede prijs, honderd meter decorlinnen, ging naar het Reizend Zeeuws Volkstoneel in Hulst met „Leentje uit het Hemelrijk" van Gaston Martens en de derde prijs, een „spotlight" was voor „De Fontein" in Nijmegen met „De purperen slaapkamer" van Eden Phillpotts. Het publiek, dat gelegenheid had ge had om door middel van formulieren eveneens zijn oordeel uit te spreken, bleek het met de jury eens te zijn ge weest, wat de prijswinnaars betreft. Al leen de volgorde was anders. Van de hon derden inzenders uit 170 verschillende plaatsen er waren zelfs gezinnen, die meer dan één formulier hadden ingezon den, omdat de meningen verdeeld waran bleek 33% het Reizend Zeeuws Volks toneel nummer 1 te hebben geplaatst, 31%% had zijn stem uitgebracht op „De Fontein" en 29% op „Magna Pete". De publiekprijs, een schminkdoos, werd dus door de Zeeuwen in de wacht gesleept. „Een instituut, waardoor alle vijftien duizend dove of slechthorende Neder landse kinderen met adviezen kunnen worden geholpen, behoeft geen speciale aanbeveling", zo zeide de directeur-gene raal voor de Volksgezondheid prof. dr P. Muntendam gistermorgen, toen hij het sociale werksters, die de staf van het in- adviesinstituut opende, dat de Nederlandse Stichting voor het dove en slechthorende kind heeft gevestigd aan de Oranje Nassaulaan te Amsterdam. Prof. Muntendam roemde het denkbeeld van de coördinatie der werkzaamheden van oorarts, psycholoog, audioloog en stituut gaan vormen. Terwijl de medicus samenwerkt met de technicus, aldus spr„ wordt volle aandacht geschonken aan het sociale en psychologische probleem van het hardhorende kind. dat uit zijn „stilte" moet worden verlost. Zijn omgeving, zijn gezin wordt tot een geschikter milieu opgevoed en zijn plaats in de maatschappij zo mogelijk verzekerd, iets dat vooral in een tijd van hoogconjunctuur als de huidige, met een nijpend gebrek aan arbeidskrachten, van groot belang is en waartoe in bet leven van de slechthorende niet vroeg genoeg voorbereidingen kun nen worden getroffen. Terloops bracht prof. Muntendam hulde aan het werk van de revalidatiecommissie voor het slechthorende kind. dank zij welke nu aan* 7500 kinderen gehoor- prothesen via de ziekenfondsen kunnen worden verschaft. Hij besloot met de Het K. N. M. I. deelt mede: De zo juist geëindigde maand Maart heeft wel bijzonder veel koude gebracht. De gemiddelde temperatuur is te De Bilt 1.9 graden Celsius geworden tegen 4.9 gra den Celsius normaal. Dit betekent, dat de afgelopen maand even koud was als Maart 1917, maar dat wij tot 1883 moeten teruggaan om een koudere Maart te vin den. Het betekent ook, dat de afgelopen lentemaand even koud was als een nor male maand Januari. Van de 31 dagen, die de maand telt, waren er 26 aan de koude kant. Slechts 4 dagen deden aan het voor jaar denken. Bijzonder koud was het op 8 Maart, toen de temperatuur te De Bilt de gehele dag onder het vriespunt bleef, hetgeen voor Maart een zeer ongewone gebeurtenis moet worden genoemd. De hoeveelheid neerslag was over het algemeen vrijwel normaal. Wel moet wor den opgemerkt, dat er herhaaldelijk sneeuw viel; in De Bilt zelfs op 11 dagen tegen op 4 normaal. Elf sneeuwdagen in Maart is ook al iets, dat niet veel voor komt. Zowel in 1916 als in 1944 bracht Maart op elf dagen sneeuw, maar dit aantal dagen is tot nu toe in deze eeuw in de lentemaand nooit groter geweest. Het aantal uren zonneschijn bedroeg te De Bilt 158 tegen 133 normaal, zodat wij in dit opzicht zeker niet te kort zijn ge komen. Volgens de herziene plancijfers voor 1954 heeft zich in dat jaar een sterkere economische expansie voltrokken, dan volgens liet Plan 1954 werd verwacht. De belangrijkste oorzaak daarvan moet gezocht worden in liet verloop van de Nederlandse uitvoer van goederen en diensten. Deze is krachtig toegenomen, vooral door de gunstige economische situatie in West-Europa, die de lichte inzinking van de conjunctuur in de V.S. qua ellect op de afzetmogelijkheden van Nederlandse uitvoer- producten verre heeft overtroffen, aldus wordt opgemerkt in het Centraal Economisch Plan 1955, dat zojuist door het Centraal Planbureau is gepubliceerd. In verband met dc inwerkingtreding *e nieuwe Notariswet, waarbij de lee Udsgrens op 70 jaar is gesteld, is met nigang van 1 Januari 1956 eervol ontslag '■'t'"!»»»»! notarissen. Asten A t00®86" tc Schijndel, J. Berger I Wsalwiiw rl Lasance te Vessem, A. Schaap A Blomhert u' J? Vries te Mill, Th. J. M. Aalst te n™ ®ïnaart, C. C. M. Ligtenber? 7 rAda F ^S0fldI,°cht. G. H. Beker te Breda, iï/'Tcï T^4.%StrfeerrpgaTen te Zuni PkniCrNHX»- -GKoePbToecAk fe snH. Pb. Nüst te tórt,hJHHU'J. Piu«maeke« tc Venray, H. M J. Verheggen te Venlo, J. O. Coster en mr Th. V. j. M Feldbrugge te Arnhem, mr J. J. van Gorkom te Doetinchem G. Knot te 's Heerenberg, F. H. Kooyman te Velp, C. Nolet te Arnhem, A. van Schuülen- burch te Nijmegen, G. Sluis te Wageningen, F H. G. J. Wo Iters te Nijmegen, G. Kroeb te Zutphcn, A. de Neeling te Gorssel, J. H. Ver- heus te Epe. G- D Ve™H' te Borculo, R. F. H Baurichter te Heino, M. Frankena te Dalfsen, W G Hemmers te Heerde, M. Meppelink te Zwolle, L. Volkers te Steemvyk j. winde- muiier te Zwolle. J. J* Hiebendaal te Delden, K. de Jong te Almelo. G^ammeree te En schede, jhr G. Stern ts Goor, D. Erdman te s-oravenilage mr Grootenboer te 's-Gra- venhage. A. A. van Haaften te Leiden. H. L Morra en A. de Mos te 's-Gravenhage. P. H. Romeijn te Warmond, jhr J. L. stern te 's-Gra venhage. B. H Stumpel te Leiden, H .7 D. van Wessum te Wateringen, H. p. Dolk te Vlaar- dingen, R. Gallas te Zevenhuizen, E. J M Je Kat te Rotterdam, A. T. van der Leeden te Ouderkerk a.d. IJssel, mr J. G. Middendorf, r;. J. M. Schoenmaeckers en S. S. Wijsenbeek te Rotterdam, H. A Dekker te Giessendam. A. H. Klokke te Gorinchem, B. Kuipers te Dordrecht, J. M. C. Paap te Werkendam. A. A. M. Corthais te IJzendijke, J. J. Cock te Monnikendam, J. P. van Doorn te Amsterdam, H. J. de Haan te Hil versum, G. H. van Meer te Bussum, F. M Weve en J. Zwart te Amsterdam. A. M. Engsl- mann te Nieuwediep. C. Knook te Bergen (N.-H.)D. Kruimel te Oterleek, G. J. van Leersum te Winkel, G. A Verkade te Alkmaar, W. A. Dolleman te Velsen. N. C. Doncan te Wormerveer, D. Lodder te Hillegom, G. F. JVT. Roozen te Haarlem, A. J. Bok te Barneveld, K. W. van Gorkom te Zeist, J. M. C. van Kempen te Lonen, G. P. A. L. te Leuken te Amersfoort, mr A. H. Lijdsman, A. J. P. Mermans, F. W. Swane en J. C. Verhoeff te Utrecht J. To Warning te Montfoort, W. A. Th. Warren te Utrecht, A. M. Harterink te Leeuwarden, J. Peereboom te Buitenpost 1 gem. Achtkarspelen J. L. van Sloterdyck te Stiens en P. Denijs te Slochteren. De fundamentele oorzaken van de toe neming van de export zijn vooralsnog niet te quantificeren, zo zegt het C.P.B. In hoeverre hier sprake is van vraag- factoren samenhangend met de militaire inspanning, of aanbodsfactoren, die terug te voeren zijn tot het prijspeil en het prijsverloop van de Nederlandse export producten, kan nog niet worden uitge- mgpkt De nadere analyse van het verloop van zaken in 1954, vervat in de z.g. „herziene plancijfers 1954" is noodzakelijk, omdat voor de prognose voor 19o5 het jaar 1954 als basisjaar is gekozen. Exacte cijfers zijn er voor 1954 nog niet over de hele linie en daarom spreekt men van „her ziene plancijfers". Doordat de waarde van de uitgevoerde goederen en diensten ruim 1 milliard boven de oorspronkelijke raming ligt, komen ook de cijfers voor het nationale inkomen en de nationale bestedingen hoger uit dan werd verwacht. De indruk bestaat, dat de vraag naar goederen en diensten op de Nederlandse markt in de loop van 1954 zo sterk toe nam, dat In het algemeen de grens van de productie-mogelijkheden werd bereikt; de spanning op de arbeidsmarkt is daar van een symptoom. Hieruit is in de eer ste plaats een zekere intering op de voor raden eindproducten voortgevloeid, ter wijl daarnaast de invoer zowel van eind producten als van grondstoffen een zeer grote omvang aannam. Mede door deze laatste factor diende de schatting van het overschot op iopende rekening van de betalingsbalans te worden herzien door het oorspronkelijke cijfer van 1 milliard te verlagen tot 700 millioen. De belangrijke loonstijging in de loop van het jaar houdt ten dele verband met de toeneming van het nationale inkomen, omdat de werknemers „een aandeel in de gesegen welvaart" kregen. De loonronde per 1 October 1954 kan gezien worden als een poging de verdeling van het toege nomen nationale inkomen in overeenstem ming te brengen met de verdeling, zoals die in 1949 was. Het prijsverloop heeft in 1954 voort durend in het middelpunt van de belang stelling gestaan. Over het geheel genomen waren de omstandigheden niet gunstig voor het optreden van prijsverlagingen. Voor de prognose voor 1955 zijn een aantal veronderstellingen bepalend. Deze komen ten aanzien van de internationale factoren neer op de verwachting van enige verdere verbetering van de economische toestand in het buitenland bij ongeveer stabiele grondstoffenprijzen. Hieruit vloeit de hvpothese voort van een matige uit- voerstijging, waarbij moet worden opge merkt, dat het gestegen loonpeil eniger mate remmend werkt. De invoerprijzen zullen, naar door het C.P.B. wordt aan genomen, nagenoeg onveranderd blijven. Voorts zijn de invloeden, die van de overheidssector uitgaan van betekenis voor de prognose. De overheidsuitgaven zijn rond 200 millioen hoger gesteld dan in 1954. Wat de particuliere sector betreft, ligt de belangrijkste veronderstelling op het gebied van de voorraadvorming. Deze is op 600 millioen getaxeerd, waarbij in aanmerking is genomen, dat gezien de in tering, die in 1954 optrad, een zekere aan vulling van de voorraden eindproducten tot de mogelijkheden bthoort. Op grond van dit alles is de prognose voor 1955 opgesteld. Zij wordt gekenmerkt door een verdere expansie, zij het aan zienlijk langzamer dan in 1954. De stijging van het nationale product zou 2 pet be dragen, hetgeen in normale omstandig heden te weinig is om het accres van de beroepsbevolking op te vangen .De toe neming van de geregistreerde arbeids reserve, die hieruit zou volgen, wordt echter getemperd, omdat moet worden aangenomen, dat het bedrijfsleven zal trachten bet in 1954 ontstane tekort aan arbeidskrachten op te heffen. De toe neming van de werkgelegenheid zou dus iets groter worden dan normaliter met de productie-toeneming overeenstemt. De gezinsconsumptie zou volgens bet Plan 1955 een verdere toeneming vertonen, die vooral kan worden toegeschreven aan de loonsverhoging van October j.l. Door de betrekkelijk geringe toeneming van de productie zouden ook de investeringen in vast* activa slechts een geringe uitbrei ding ondergaan. De hier besproken veranderingen zou den een mutatie in het betalingsbalans saldo opleveren, die van ondergeschikte betekenis is. Daar de voorraadmutatie naar verwachting evenwel kleiner zal zijn dan in 1954, zal de lopende rekening van de betalingsbalans een overschot vertonen, dat 350 millioen groter is dan dat van het afgelopen jaar. Wat de monetaire aspecten aangaat, is het interessant te vermelden, dat. volgens het C.P.B.. in 1955 een breuk zou op treden in de sterk stijgende trend in de totale afzet. De kans op een inflatoire verstoring van het interne monetaire evenwicht is dientengevolge klein. De financieringsoverschotten zouden daaren tegen wel in overeenstemming zijn met de tendentie, die in de afgelopen jaren kon worden waargenomen. Na correctie voor die mutaties in de voorraden, die geen verband houden met het productieverloop, zou het overschot in de particuliere sector nog in belangrijke mate stijgen, hetgeen zou samengaan met een toeneming van het financieringstekort van de overheid. Van de doelstellingen, die in de laatste jaren door de regering als de belangrijkste zijn beschouwd, zouden er in 1955, aldus concludeert het C.P.B., naar mag worden aangenomen, derhalve verschillende op nieuw worden gerealiseerd. De omvang van de werkgelegenheid zou aan de ge stelde eisen voldoen, evenals het in vesteringsvolume, terwijl het verbruik verder zou stijgen. De deviezenreserve, die een alleszins bevredigend niveau heeft, zou niet worden aangetast, zodat een ruime mogelijkheid blijft bestaan om een (onverhoopte) toeneming der geregistreer de arbeidsreserve te bestrijden, ook in de situaties, waarin de buitenlandse con junctuur minder gunstig zou zijn. Hieronder laten wij nog een staatje vol gen met de kerngegevens 19531955: 1953 1954 1955 Netto nationaal product anonieme schenker van 100.000 ter op richting van het instituut (op voorwaarde, dat langs andere weg een even groot be drag bijeen zal worden gebracht) een dag van „blijde stilte" toe te wensen. De tegenwaarde van deze anoniem toegezegd- de 100.000 is nog niet geheel bijeeen- gebracht en de stichting heeft haar hoop gevestigd op eventuele overheidssubsidie. Bovendien zal zo mogelijk ook van de ge- adviseerden een kleine vergoeding worden verlangd. Mgr dr B. J. Alfrink. aartsbisschop coadjutor van Utrecht, zal in de ochtend van 21 April het nieuwe Centraal Bureau te Arnhem van de Bond voor het Gezin plechtig inzegenen. Ter gelegenheid hier van belegt de bond tevens een nationaal gezinscongres, waaraan leidende personen uit het sociale en politieke leven alsmede vertegenwoordigers van 's lands bestuur zullen deelnemen. Die dag zullen ook be langrijke bekendmakingen worden ge daan door de bondsvoorzitter, dr J. H. Gilissen, over voorgenomen activiteiten en plannen. De „Dag van het gezin" begint des ochtends om 1-0 uur met een plechtige H. Mis in de St. Martinus-kapel te Arn hem, opgedragen door de geestelijk ad viseur van de bond, dr G. Smulders, deken van Beek-Ubbergen. Daarna volgt in het nieuwe Centraal Bureau om half twaalf de ontvangst der genodigden door de bondsvoorzitter. Dan volgt de plech tige inzegening van het gebouw door mgr Alfrink. Om twee uur n.m. vangt het congee? aan in „Musis Sacrum", waar. als hoofd punt van het program, prof. dr A. Mer- tens, hoogleraar in de sociale geneeskun de aan de Katholieke Universiteit van Nijmegen, zal spreken over cje waarde van het gezinsleven in deze tijd. 94.3 (volume 1954 100) Geregistr arb. res. (1000 manjaren) Gezinsconsumptie (volume 1954 100) Bevolkingsomvang (1954 100) Overschot iopende rekening bet.bal. (in milliard) Bruto investeringen vaste activa (volume 1954 100) Voorraadvorming (iopende prijzen in milliard) 0.33 94.0 100 101.8 75 75-85 91.6 100 101.8 De Rijksgebouwendienst heeft gisteren de bouw van een nieuw telefoonkantoor te Rijswijk aanbesteed. De hoogste in schrijvers wai-en Gebr. Kloppers te Schie dam met 607.000,de laagste G. de Rouw te Kerkdriel met 494.000,De gunning is aangehouden. De chef van de pers- en propaganda- dienst van de P.T.T., mr C. H. W. d'Artil- lac Brill, heeft gistermiddag aan de directeur van het Museum voor het On derwijs alhier, dr J. W. B. van der Stig- chel, een telefooncentrale voor de jeugd aangeboden. Deze is door het staatsbe drijf der P.T.T. vervaardigd ter gelegen heid van het 25-jarig bestaan van het museum en zal een onderdeel vormen van een permanente P.TT.-inzending, die in het nieuwe gebouw van het museum zal worden geherbergd. In het proces tussen de bergingsfirma gebr. v. d. B.-v. d. O. en de Staat der Nederlanden over de koop van een in de Westerschelde bij Terneuzen tijdens de tweede wereldoorlog tot zinken gebrachte Engelse torpedobootjager. is gisteren door het gerechtshof te Den Haag de eis tot schadevergoeding ten bedrage van 350.000, gesteld door de bergingsmaat schappij, afgewezen. In het arrest komt het er feitelijk op neer, dat het contract tussen de staat en de bergers nietig is verklaard, want de staat moet de koopsom van het wrak van de torpedobootjager 24.750 en de waarborgsom van 10.000 terugbetalen aan de bergers, die op hun beurt de op brengst van het gelichte achterschip 26.000 aan de staat moeten geven. De bergingsfirma had het wrak van de torpedobootjager destijds na openbare in schrijving gekocht. Toen men het achter schip boven water had gehaald, bleek dit vol munitie te zitten. Hierdoor werden de kosten en de risico's van de berging veel groter. De bergingsfirma begon daarop een proces tegen de staat en werd in eerste aanleg door de rechtbank te Den Haag in principe in het gelijk ge steld. De krantenstaking te Londen heeft een eigenaardige situatie geschapen. Alles is gereed voor het aftreden van Churchill in de komende week en voor de aankondiging van algemene verkie zingen in Engeland op korte termijn, maar de staking heeft alles in de war gestuurd. Het is namelijk haast ondenkbaar, dat Churchill zou „vertrekken" onder een volledig zwijgen van de pers. An- dertijds is 't ook niet gemakkelijk de aankondiging der verkiezingen (tegen 26 Mei) nog langer uit te stellen. Dit zou het mogelijk maken, dat de verkie zingen worden verschoven niet tot de tweede helft van dit jaar, maar zelfs tot het volgend jaar, meent de „Yorkshire Post". Gistermorgen heeft de commissaris der Koningin in Drente na een ziekte van ruim 2 maanden 't Wilhelminaziekenhuis te Assen geheel genezen verlaten. Tussen een erehaag van verpleegsters door stapte mr J. CrameT in de gereedstaande auto. Hij zal eerst nog enige weken vacantie nemen, alvorens zijn werkzaamheden t« hervatten.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1955 | | pagina 3