Maastricht bereidt zich voor op de Heiligdomsvaart Nehroe over het gevaar-China en India's vredeswil DE ONDERGANG VAN „KLIPFONTEIN" WINST ZWANENBERG-ORGANON 13 PCT. HOGER Kon. Ned. Papier fabriek Europese kampioen pijproken bezocht Opa Klijzing India en de wereld „Een uitdaging aan de wereld'' Raad voor de Scheepvaart Vooral aan grotere omzetten te danken PAGINA 7 VRIJDAG 1 AFRTL 193S NAT. BEDEVAART NAAR DOKKUM naar Friesland VALSE AANGIFTE VOOR OMZETBELASTING Limburg opnieuw Acbt maanden voor fabrikant RUSSISCHE LUITENANT UITGEWEKEN Aardolie en -gas ADYOCATEN TEGEN ACCOUNTANTSCONTROLE UNESCO STEUNT CULTURELE KATHOLIEKE ORGANEN Koers gewijzigd Foto' Deze, door Jéröme Goffin ontworpen praalwagen, vormt het sluitstuk van 't derde deel van de Reliekenstoet: de voortzetting van het werk van St. Servaas door bisschoppen als de H. Willibrordus en St. Bonifatius. Gistermiddag arriveerde op Schiphol de heer J. Stilling uit Denemarken, winnaar van een onlangs door de Canadese pijp rokersorganisatie „Maple Leafe" uitge schreven pijprookwedstrijd, waaraan ook werd deelgenomen door dertien perso neelsleden van de K.L.M., werkzaam in Europa, Azië en Amerika. De deelnemers bevonden zich overal ter wereld en werden ter plaatse gecon troleerd door scheidsrechters. De leiding berustte bij het bestuur in Montreal. De heer Stilling slaagde erin zijn met 3,3 gram Burleytabak gevulde pijp 99 minu ten en 15 seconden brandende te houden en verkreeg daarmee de titel van Euro pees kampioen. De heer Stilling is te Kopenhagen als sales-manager werkzaam bij de K.L.M. en werd door deze maat schappij in de gelegenheid gesteld het land van wereldkampioen pijproken Opa Klijzing te bezoeken. Bij aankomst op Schiphol waren aanwezig de bestuurs leden van de Purmerender pijprokersclub „De Gesellighe Dampkring". De voorzitter van deze vereniging bood de heer Stilling een Goudse pijp aan en een pakje „Opa Klijzing-tabak". De heer Stilling was zeer ingenomen met deze geschenken en vond de pijp een „prachtige parel voor zijn collectie'Gis teravond bracht hij een bezoek aan „De Gesellighe Dampkring". (Van een medewerker) Maandag 27 Juni trekt de 24ste natio nale bedevaart naar de martelplaats van de H.H. Bonifatius en Gezellen te Dok- kum. Mgr Hansen, bisschop-coadjutor van Roermond, zal de leiding op zich nemen, terwijl pater Jelsma M.S.C. op de martel plaats de predikatie zal houden. Mgr Hanssen heeft in een schrijven aan he+ comité er zijn dankbaarheid over uit gesproken, dat hij in staat wordt geste d deze bedevaart te begeleiden en zovele laren na de bevrijding Friesland weer terug te zien. Op die dag worden vele Limburgers in Dokkum verwacht. De Haarlemse rechtbank heeft gisteren de 63-jarige confectiefabrikant A. A. van L te Zandvoort veroordeeld tot een ge vangenisstraf van acht maanden. Hegi was ten laste gelegd het doen van valse aangiften voor de omzetbelasting in de periode van Mei 1952 tot December 1953. Hierdoor had hij in totaal 89.000 te weinig omzetbelasting betaald. De 52-jarige boekhouder van de fabri kant, J. van H. uit Amstelveen kreeg wegens het mede ondertekenen van de formulieren voor de omzetbelasting vier maanden gevangenisstraf. stand blijven. Bij zijn overwegingen hield het hof er rekening mee, dat de gemeente alleen afbraak van nieuw gebouwde op stallen heeft geëist. De oude, die reeds op het terrein staan, mogen blijven.. C<pn- cluderend besloot het hof tot vernietiging van het vonnis, waarbij de heer Spee) werd veroordeeld 'in de kosten van het geding in eerste aanleg en in hoger be roep. De Britse autoriteiten in Duitsland ondervragen op het ogenblik een Rus sische luitenant, die Dinsdag in een cantine van de Britse strijdkrachten in West-Berlijn om asyl heeft gevraagd, aldus heeft een functionaris van de Britse hoge commissie in Bonn bekend gemaakt. De luitenant, die in uniform was, was vergezeld van een Duits meisje. Hij is overgegeven aan de Britse autoriteiten en is volgens het Hoge Commissariaat „niet meer in Berlijn". Nederland heeft steenzout genoeg om er de gehele wereld nog honderden jaren van te voorzien en daar het productie proces betrekkelijk goedkoop is (warm water inpompen, zout water uitpompen, destilleren) is exploiteerbaarheid uitslui tend een kwestie van vervoerkosten. De sodafabriek in Delfzijl bijvoorbeeld zou niet rendabel te maken zijn geweest als niet bij Winschoten, op 24 km afstand, ontginbare voorraden van het benodigde steenzout waren gevonden. Anhydryde (een zwavelhoudende delf stof) hebben wij genoeg, maar de ver werking tot zwavelzuur is duurder dan die met pyriet en dus niet rendabel Alleen een blijvende tendens tot prijsstijging zou hierin verandering kunnen brengen. De condities waaronder aardolie kan worden gewonnen, aldus spr., zijn van zo subtiele aard, dat over eventuele uit breiding van vindgebieden moeilijk voor spellingen kunnen worden gedaan. De aardolie, gevormd in een diepe aardlaag, moet kunnen migreren naar een hogere, poreuze laag, meestal zand. dat al een gesloten structuur, in het bijzonder een koepelvorm, moet bezitten wil de op hoping van de olie kunnen worden benut. Er wordt in Nederland nog steeds gezocht, maar tot nu toe vrijwel tevergeefs. De voorraden bij Schoonebeek zullen na tuurlijk mettertijd uitgeput raken en bij Rijswijk, Delft en Rotterdam kunnen slechts bescheiden verwachtingen worden gekoesterd. Van de aardgas-bronnen noemde spr. het reservoir bij Wanneper- De orde van advocaten bij de Hoge Raad heeft zich in een druk bezochte vergadering met grote meerderheid in be ginsel uitgesproken tegen een ontwerp verordening, betrekking hebbende op de administratieve organisatie van advoca tenkantoren (accountantscontrole) en voorts tegen een ontwerp-verordening tot instelling van een faillissementsfonds. Deze voorstellen zijn thans in behan- ling bij het college van afgevaardigden der Ned. Orde van Advocaten. De Unesco heeft voor dit jaar een bedrag van duizend dollar uitgetrok ken voor het Pauselijk Bijbelinstituut te Roma en voor het komend jaar een bedrag van duizend dollar om de pu blicatie mogelijk te maken van „Volu me des Materialien zum Sumerischen Lexikon" (MSL III) van prof. B. Landsberger. Verder heeft de Unesco een zelfde bedrag beschikbaar gesteld om tegemoet te komen in de organi satiekosten van het Internationaal Thomisten Congres, dat dit jaar te Rome wordt gehouden. Om ongeveer één uur, kort na het voorbijvaren van Zavora, was het een beetje buiig geworden Het schip bevond zich toen bijna drie mijl uit de kust en de kapitein had de koers gewijzigd Op de Engelse kaart stond op dit punt een waarschuwing voor onregelmatige stro mingen in de richting van de kust. Vol gens de kapitein was daar geen ondiepte. Om 18 minuten over één ging er een lichte trilling door het schip, gevolgd door drie stoten. Zeer uitvoerig werd nu het verhoor over het juiste punt. waar het schip zich op dit moment zou hebben bevonden, voort gezet aan de hand van de gebruikte kaart en een Portugese. De kapitein, die er van overtuigd was geweest, dat „de zaak schoon was", merkte op, dat de diepte- lijnen, die door de Portugezen waren vastgesteld, afweken van die, welke door een ander schip van zijn rederij, de „Hol land" werden opgegeven. Hij bevestigde op een vraag van de voorzitter, dat er inderdaad risico bestaat, als direct langs de kust wordt gevaren. Een Portugese visser, die de „Kiipfontein" dicht langs de kust had zien varen, had gezegd een ramp te hebben verwacht. Een Engels vaartuig, gebruikt bij het samenstellen van de kaart, had op 3.8 mijl buiten Zavora een ondiepte waargenomen en de kapitein had bii vroegere verhoren ver klaard. dat dit het punt kon zijn geweest, waar zijn schip op een obstakel was ge stoten Ter zitting van gisteren was 'hij echter een andere mening toegedaan het geen de voorzitter deed opmerken, dat de raad nu ging twiifelen aan de juistheid van zijn waarnemingen. Vervolgens werd de thans 61-jarige tpen~ malige passagier van de „Kiipfontein". de heer S. Hoeke uit Aerdenhout gehoord, die kort na de schok een foto maakte waarop een stuk van de railing en van rle kustlijn voorkomt Een Engels op nemingsvaartuig en de „Holland" hadden nadien ook op bepaalde vastgestelde pun- komsten na aftrek van belastingen belo pen volgens de geconsolideerde winst- en verliesrekening f 9.050.484 (7.942.042). Hieraan wordt toegevoegd het saldo A.P. ad f 1.041.586. (1.048.534). Na normale afschrijvingen ad ƒ2.102.481 (1.969.143) resteert een saldo van f 7.757.832 (6.776.271). Voorgesteld wordt te bestemmen voor extra afschrijvingen 1.000X100 (onv.), voor reserves bij onder horige maatschappijen ƒ231.757 (246.061), voor aanvulling van de algemene reserve 530.970 en voor dotatie aan de alge mene reserve ƒ1.966.241 (2.003.939). Voorgesteld wordt het dividend voor de prioriteitsaandelen vast te stellen op 4 pet (onv.) en op 10 pet voor de gewone aandelen en bovendien 3 pet uit te keren uit de agioreserve (v.j. dividend gewone aandelen 10 pet). Naar nieuwe rekening wordt tenslotte overgebracht ƒ1.282.747 (1.041.586). De omzetten in de eerste maanden van het nieuwe boekjaar waren bevredigend. De winst is echter iets achtergebleven ten gevolge van een doorwerking van verschillende ongunstige factoren, welke hierboven reeds werden gememoreerd. Het jaar 1954 was voor ons concern zeer voorspoedig, aldus het verslag over dat jaar van de N.V. Koninklijke Zwa- nenberg-Organon, te Oss. Het bereikte resuK<*at stemt tot des te grotere voldoe ning, daar het jaar 1954 zich zowel voor de vleeswarsn-sector als voor de pharma- ceutische-sector kenmerkte door ver scherping van de concurrentie. Voorts waren er handelspolitieke moei lijkheden en stijging van de kosten van grondstoffen en lonen, waardoor een druk op de winstmarges ontstond. Zowel op de binnenlandse markt als voor de export moest men de gestegen kosten van ionen, salarissen en sociale voorzieningen geheel voor eigen rekening nemen, terwijl men voor de naaste toekomst geen mogelijk heden ziet deze zwaardere lasten door verhoging van de verkoopprijzen op te vangen. Dat de winst toch een stijging vertoon de van ruim 13 pet is op dc allereerste plaats te danken aan het feit. dat de om zetten verder zijn gestegen. De exploitatiewinsten en andere in-

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1955 | | pagina 7