Premier zijn naar twee kanten De Engelse en de Amerikaanse arbeider IKrtip: Werk zoeken voor een bevolking van 88 millioen mensen ZACHTER WEER Ratificatie door Amerikaanse Senaat Zaterdagse mijmeringen Het bed van rozen ZATERDAG 2 APRIL 1953 PAGINA 3 Het is spoedig tien jaar geleden, dat Japan, het trotse land van de Rijzende Zon, het hoofd boog voor de macht van het Westen. Tien jaar geleden is het straks, dat atoom bommen Hirosjima en Nagasaki bijna van de landkaart wegvaagden. Keizer Hirohito, de god van Nippon, hood op 't Amerikaanse slagschip „Missouri" zijn onderwerping aan, het lot van zijn verslagen land leggend in de handen van overwinnaar MacArthur. In de eerstvolgende maanden zal de wereld herdenken, dat een Aziatische mogendheid, die bijna heel Azië aan zich onderworpen had, ineenschrompelde tot een armzalig, ontmoedigd en ontwapend gebied, dat onder toezicht werd gesteld van een groep Ameri kaanse hoofdofficieren. Hirohito trok zich, van een god tot gewoon sterveling gemaakt, in zijn paleis terug, waarnaar eeuwen achtereen zijn onderdanen hun ogen niet hadden mogen opheffen. En in een der grootste gebouwen van Tokio zetelde, als de ware heerser, generaal MacArthur. Het is nog nauwelijks tien jaar geleden en zowel het Westen als het Oosten dingen naar de gunst van het vernederde en verarmde Nippon. Een volk, dat zijn vertrouwen in de toekomst verloren had, zijn idealen en illusies als zeepbellen uiteen had zien spatten, ging de vorige maand met een vurig, aan alle kanten opgezweept nationalisme, ter stembus. De nieuwe premier, Itsjiro Hatoyama, legde een regeringsverklaring af, waarnaar in Washington, Londen en Moskou met de grootste aandacht geluisterd werd. Hij, de man, die na de oorlog weggezuiverd werd, wiens carrière gebroken leek, richtte zich met de oude Japanse zelfoverschatting van Azies uit verkoren volk tot de voormalige tegenstanders, betogend dat het niet goed voor Japan zou zijn, indien het alleen naar het Westen zou kijken en zich niet zou bekommeren om het Oosten. Met het Oosten bedoelde hij het Kremlin De man, die het nieuwe Japan die weg wijst, is even wonderlijk als de situatie waarin hij naar vo ren is getreden enin de eerste plaats Japanner. Een typische Ja panner, wiens levensloop interes sant genoeg is, om hier in het kort weer te geven. De nieuwe koers, door Japan ingeslagen, wordt er trouwens door gekarakteriseerd. Wie Hatoyama begrijpt, snapt heel veel van het nieuwe Japan! Hatoyama behoort tot hen. die de Japanse industrie weer op de been willen helpen De saibatsoe, Parijse verdragen een groep rijke industriëlen en handelsbaronnen, wier macht door de Amerikaanse bezetters danig geknot was, b.v. het Mitsoei-con- cern, doen zich weer gelden en de Japanse industrie exporteert al weer, zij het dan op heel wat be scheidener schaal dan vroeger. Ze heeft overal concurrenten gekre gen en hierbij komt, dat de kosten van het levensonderhoud in Japan danig gestegen zijn. Tegen de be lachelijke prijzen van voorheen kan niet meer geleverd worden. Toch gaan er hier en daar al pro testen op tegen de nieuwe, Japan se economische veroveringsoorlog. In Ierland tekende onlangs, naar we in een Amerikaans blad lazen, een fabrikant van rozenkransen verzet aan tegen minderwaardige Japanse import, waarvan de prij zen veel lager lagen dan de eigen prijzen, ofschoon er een invoer recht van niet minder dan 35 pet op geheven werd. Het Japanse volk wordt er zich inmiddels van bewust, dat. het op nieuw op een keerpunt in zijn ge schiedenis staat. Een leider als Ha toyama laat trouwens niet na, hierop de aandacht te vestigen. Het ondervindt smartelijk de ge volgen van een verloren oorlog en het verlies van belangrijke afzet gebieden als Korea, Mandsjoerije en Formosa, bemerkt aan den lijve, dat in tal van landen nog weinig bereidheid bestaat, om han delsbetrekkingen met de voorma lige overheerser aan te knopen. Er heerst grote werkloosheid in Ja pan. Tal van baantjes zijn dubbel bezet, hetgeen betekent, dat er |wee man voor worden aangeno men, die slechts de betaling voor één man ontvangen. Onder de werklozen bevinden zich tiendui zenden gedemobiliseerden. Die ko men het allerlaatst voor een be trekking in aanmerking, omdat ze de oorlog verloren hebben. In een merkwaardige kronkel van het Japanse denken wordt niet in de eerste plaats de leiding, maar de soldaat verantwoordelijk gesteld. Hij kwam niet als overwinnaar terug en heeft dus geen recht op respect. Vóór de oorlog had slechts der tig procent van de boeren het land, dat ze bewerkten, in eigendom. In 1945 was hierin een belangrijke verandering gekomen. Meer dan vier vijfde van de bebouwbare bo dem was in handen overgegaan van hen, die hem beploegden en er zaaiden. Maar.... slechts 'n klein gedeelte van Japans bodem, onge veer twintig procent, is werkelijk vruchtbaar. Het eilandenrijk is bergachtig en er is dus veel grond, welke geen of nauwelijks vruchten opbrengt. Derhalve, de agrarische hervormingen kunnen Japans enorme problemen niet oplossen. Observator De Engelse constructie- werker De Amerikaanse constructie werker z Eén minuut stilte Heiligheid overal Eenheid tegen de Kerk In de hoek gedrukt Dat gaat niet En morgen? Harry Prikker. ****■■-**yvsf JAPAN plaats weer innemen Terwijl aller ogen zijn gericht op For-' mosa en Mao Tse-Toengs Rode China maakt Japan zich in alle stilte gereed weer zijn p'.aats in te nemen onder de naties, waarmede in de internationale po litiek rekening moet worden gehouden. Het zal velen verbazen, nog meerderen te'eurstellen. Maar.. Japan is niet het enige verslagen land, dat door zijn over winnaars weer snel op de been werd ge bracht, teneinde mee op te trekken tegen de grote vijand van de wereldvrede. Al leen, het verklaart openlijker en eerlijker zijn eigen weg te zullen gaan volgen, met eigen doelstellingen voor ogen. Itsjiro Hatoyama, leider van de de- mocratifiche Partij, een volkspartij met sterk nationalistische inslag, is de zoon van een bekend Japans politicus. Zijn moeder was een bijzonder intelligente, energieke vrouw. Vóór hij geboren werd. las ze uitsluitend levensbeschrijvingen van grote mannen. Ze was de mening toege daan, dat het karakter van een kind reeds in de moederschoot gevormd wordt. En vader Hatoyama hield Itsjiro reeds als knaap voor, niets mooiers en verkieslij- kers te weten dan een politieke loopbaan. Aldus kwam Itsjiro in de politiek. Jaren achtereen tradt hij echter nauwelijks op de voorgrond, alhoewel hij een der poli tieke pleitbezorgers was van het Japan se imperialisme en altijd vierkant ach ter de leiders van de oorlogsindustrie stond. Itsjiro Hatoyama was een verwoed miiitairist. Dit maakte het hem, nadat hij als po litieke figuur weer in genade was aange nomen, lang niet gemakkelijk om naar voren te treden. Zijn tegenstanders, met name de vroegere premier Yoshida, wa ren bovendien geslepen parlementariërs en uiterst handige intriganten en als Ha toyama dacht, dat hij er was, wizten ze hem een beentje te lichten. Maar hij ging steeds meer op het goede paard wedden, n.l. het Japanse nationalisme en thans, 72 jaar oud, heeft hij zijn doel bereikt. Hij is premier van het nieuwe Japan en hem is de taak toegevallen uit Japans unieke positie in het Verre Oosten de meest mogelijke munt te slaan. Itsjiro Hatoyama is momenteel in Ja pan uiterst populair. Hij geeft graag toe, dat Sjigeroe Yoshida hem een prachtige kans heeft gegeven. Deze tamelijk hoog hartige en allerminst naar populariteit strevende leider der Japanse liberalen had nog het nadeel, aan het hoofd te staan van een regering, welke voor de Japanners het symbool was van een onderdanig, aan 't Westen nederig gehoor zamend, onder Amerikaanse curatele staand Japan. Tien jaar lang is Japan vernederd geweest. Itsjiro Hatoyama zal het zijn gevoel van eigenwaarde herge ven, het land van de Rijzende Zon weer de plaats onder de zon verzekeren, welke het volgens de Japanners toekomt. Hij is voor een uitgebreide handel met het Ro de China, ziet de toestand hier echter vermoedelijk te rooskleurig, want vóór de oorlog was de Japanse export naar China niet de moeite waard, in verge- lijking met wat het naar de Westerse wereld verscheepte. Men zal het zich nog wel herinneren. Van alles en nog wat van Japans maak sel made in Japan stroomde over de grenzen der landen van het Westen, waar de eigen industrie door een belache- lijk goedkoop product beconcurreerd werd Zelfs goederen, waarvan men het vol strekt niet zou verwachten, bleken uit Japan afkomstig. De markten werden overstroomd door weliswaar niet zulke I beste, maar goedkope artikelen van al lerlei' soort. Met scheepsladingen werden ze aangevoerd. Wat het imiteren betreft stond de Japanse industrie voor niets. Trouwens, de Japanners hebben altijd ge- imiteerd, Hun kunst importeerden ze uit China, hun godsdienst eveneens. De mo derne'industrie keken ze van het Westen af, zonder er inmiddels ooit in uit te blinken. Voor het middelmatige massa product was Japan echter een nauwe lijks te beconcurreren producent en het deed zich op heel de wereldmarkt gel den. Het K.N.M.I. deelt mede: Het weer heeft de afgelopen week een weinig lenteachtig karakter gehad. De meeste nachten kwam nog lichte vorst voor en overdag beletten Noordelijke win den een stijging van de temperatuur tot aangename hoogte. De oorzaak van de Noordelijke winden was een hogedrukge- bied, dat zich in de omgeving van Schot land ophield. Gisteren begon dit hogedrukgebied zich te verplaatsen eerst naar Engeland en later naar Noord-Frankrijk. Vannacht trok het verder naar het Oosten en van morgen bereikte het Duitsland. De verplaatsing van het hogedrukgebied heeft voor ons land tot gevolg, dat de wind uit de Noordhoek is verdwenen en uit Zuidelijke richting is gaan waaien. De temperaturen komen hierdoor op een hoger niveau, dat meer overeenkomt met de tijd van het jaar. De Amerikaanse Senaat heeft giste ren met 76 tegen 2 stemmen de Parijse accoorden bekrachtigd. Aangezien in Amerika voor dergelijke verdragen slechts de goedkeuring van de Senaat behoeft te worden gevraagd, is hier mede de bekrachtigingsprocedure voor wat de V.S. betreft voltooid. De stemming kwam na een debat van slechts drie uur. Tegen de Parijse accoorden waren alleen de twee isolationistische republikeinen in de Senaat, William Langer en N. Dakota en George Malone van Nevada. Deze Japanse kinderen hebben zich nog in de ouderwetse klederdracht gestoken. Maar het is een feestdag.... Als ze naar school gaan, dragen ze eenvoudige uniformen. Het is de tyipsche opvatting van de samoerai, de Japanse miiitairist, welke kaste inmiddels eveneens deerlijk in aan zien is gedaald. Ze bewijst wel, hoezeer het Japanse volk, al leeft het half Wes ters en gaat het o.a. in steeds groter ma te Westers gekleed, toch nog Oosters denkt en hiernaar ook handelt. Ditzelfde volk zal echter een nieuw leger toejui chen, indien dit belooft, overwinningen te zullen behalen. Nu werd algemeen aangenomen, dat zelfs een nationalist als Hatoyama er zich voorlopig wel voor zou wachten, 'n nieuw militairisme te prediken. Een nieuwe be wapening zou in de huidige malaise een slecht onthaal vinden. Amerika heeft Ja pan reeds moeten vermanen wat spoed achter de herbewapening te zetten, ge zien de situatie in het Verre Oosten. Maar de regering Hatoyama aarzelt. Ze dient ter dege rekening te houden met de ster ke socialistische groeperingen, die tegen herbewapening zijn. Inmiddels heeft de premier zijn eerste vuurwerk voor her bewapening afgestoken. Hatoyama rekent er voorts zelf op, on geveer twee jaar aan de macht te zul len blijven. Als premier ziet hij de Ja panse politiek als die van een vriend schappelijke toenadering tot Sovjet-Rus land en Rood China. Hij is er op uit. afzetgebieden te vinden voor een industrie die werkgelegenheid moet bieden aan de massa van een volk van 88 millioen zie len en de middelen dient te verschaf fen om het nodige voedsel in te voeren. Invoer in buitenlandse valuta zal nodig zijn, aangezien het vruchtbare Formosa verloren is gegaan. Hatoyama zal z'n voornaamste verkiezingsbelofte moeten vervullen: meer voedsel, bestrijding der werkloosheid. Hiertoe werden reeds maat regelen genomen als de grote agrarische hervorming. En ondertussen leeft het Japanse volk een tweeslachtig leven. Vooral in de gro te steden kleedt de massa zich Westers. Zodra de gemiddelde ,man in the street" echter zijn houten of halfpapieren woning betreedt, wordt hij de Japanner van eeu wen geleden. Oude zeden »n gewoonten handhaven zich ongemeen sterk. Naast de moderne bioscoop bloeien nog de oude volkstheaters en menigmaal tooien de vrouwen zich op feestdagen als in de dagen van het van de rest van de wereld afgesloten keizerrijk der vorige eeuw. En de jeugd blijft hierin niet achter. Daardoor bieden met name de grote steden de zonderlingste contrasten. En enkele van deze steden, b.v. Tokio, kun nen worden toegevoegd in de rij der gro te metropolen. Tokio telt niet minder dan 7.880.000 inwoners en de stad breidt zich nog snel uit. Haar city is even druk als die van Londen en New York en op tal van punten zou men zich vooral des avonds in een van deze steden kunnen wanen door de felle lichtreclames en de contouren der betonnen wolkenkrabers. Tien jaren na de nederlaag vormt Ja pan wederom een probleem voor de we reld en speciaal voor het Westen, dat eigenlijk al niet meer weet, aan welke kant het staat. Terecht waarschuwde Fos ter Dulles voor een Japan, dat in een verbond met Rood China en Sovjet-Rus land het Roergebied van Azië zou kun nen worden. Het blijft een niet te looche^ nen feit, dat de Japanners, in tegenstel ling met de meeste andere Aziatische volkeren, nijvere lieden zijn met een gro te technische begaafdheid en een leven dige handelsgeest. Indien Moskou Japan voor zijn karretje zou kunnen spannen! Wel, de conclusie ligt voor de hand. Hirohito, de keizer, die van een god een gewoon mens word. Straathoek in het moderne Tokio. Een Amerikaanse M. P. regelt het verkeer, samen met een Japanse verkeersagent. In Amerika is 1955 door de economische deskundigen voorspeld als een zodat^iPtTen'1 pond pm-^èekVan"hiïcn.' buitengewoon voorspoedig jaar. Ook in Engeland neemt men aan, datjMaar van die twCe pond kan hij nauwe 1955 heel gunstig zal zijn en de industrie een recordprestatie zal leveren Men spreekt in de Verenigde Staten van .prosperity"? voorspoed, in Enge land van een „boom", een sterke opleving der bedrijvigheid op elk gebied, juist vawwege deze „boom" beginnen de Engelse arbeiders zic.h af te vra gen, waarom de nieuwe voorspoed, na de barre oorlogse en na-oorlogse jaren, zich zo weinig weerspiegelt in het welvaartspeil, waarop li ij leeft. Al heeft Engeland record-exports, van zijn loon houdt hij in verband met de hoge prijzen niets over, hij kan zich geen bijzondere dingen veroorloven, zelfs zijn_ huisraad niet vernieuwen of aanvullen en dit, terwijl de Ame rikaanse arbeider op een veel hogere levensstandaard kan bogen. Juist omdat de twee Angelsaksische kamers, een badkamertje en een toilet. Voor dit huis moeat Shepherd een we kelijkse huur van 22 shilling 10 pence opbrengen, of in, Nederlands geld, een gulden of negentien. Voor Engeland en ook voor Amerika is dit een normale huur. Ten onzent zal men er, ook na een eventuele nieuwe huurverhoging, toch wel het hoofd over schudden. Shepherd achtte het een rede lijke huur, bijna honderd gulden in de maand, maar te hoog voor zijn loon, dat hij verdient. Er bestaat momenteel een verschil van mening tussen zijn bond en de werkgevers in zijn tak van industrie over de vraag, of zijn beroep een ge schoold kan worden genoemd. Wegens dit landen zoveel gemeen hebben, gaat men zich steeds meer in het merkwaardige verschil verdiepen. Een Engels blad heeft in verband hiermede een onderzoek in gesteld naar de wijze, waarop een ge middelde Engelse arbeider en een ge middelde Amerikaanse leven. Het is we] interessant, weer te geven, tot welke re sultaten het kwam. Natuurlijk, er zijn niet zoveel vergelijkingsmogelijkheden met ons land. In het bijzonder niet wat betreft de geldwaarde, waarom het hier gaat en wel het Engelse pond. Toch is de vergelijking, die het blad maakt, al leszins belangwekkend, aangezien ze enig idee geeft van de situatie, waarin de ge middelde arbeider in Engeland en de Verenigde Staten verkeert. Het is altijd geschil hebben de werkgevers geweigerd. Interessant, iets te vernemen over de huiselijke omstandigheden van mensen in den vreemde, waarover we in het alge meen weinig weten. Wat de Engelse arbeider betreft, deze vraagt zich steeds meer af, waarom de „boom" hem niets oplevert. Hij krijgt geen goedkoper voedsel, de prijzen van kleding en andere behoeften dalen niet. Letterlijk niets wordt goedkoper. Vandaar dat hij met een zekere afgunst naar zijn Amerikaanue collega kjjkt. Een reporter van het Engelse blad toog naar een constructie werker, wiens beroep een zekere vakbekwaamheid vereist, of schoon hij toch officieel niet tot de ge schoolde arbeiders gerekend wordt, het geen zijn loon flink ter neer drukt en waaraan een zeker gevaar verbonden is, omdat hij vaak in de open lucht op in constructie zijnde bouwwerken moet arbeiden, wier stalen geraamte hij in el kaar zet. Dodelijke ongevallen komen daarbij voor, vooral bij slecht weder. Dan wordt er wel vaak gestopt, maar door regen veroorzaakte gladheid of grote kou de worden af en toe zo'n arbeider toch wel noodlottig. Kenneth Shepherd woont, in het Noord- Engelse industriegebied en de construc- tiewerkplaatsen maken er een goede tijd mede. Hij is zeven en twintig, vader van twee kinderen en gelukkig getrouwd. Zijn vrouw verwacht in Mei een baby. die ze van harte zullen verwelkomen. Shephen werd op zijn werk geïnterviewd Hij was juist aangenomen voor de bouw, van een grote machinehal. De reporte; ging met hem mee naar huis. Het wa- een vrij goed gebouwd, maar tamelijt onaanzienlijk huis. Het bevatte inmiddel beneden een zitkamer en een keuken, als mede een kamer, die als woon- en eet gelegenheid werd gebruikt. Achter het huis bevond zich een van baksteen ge bouwd washok. Boven waren drie slaap- overuren toe te staan. Shepherd is dus niet in staat, er iets extra's bij te ver dienen. Hij krijgt een basisweekloon van zeven pond veertien shillings. Indien hij overuren kon maken, zou hi.i een basis- loon van ongeveer Tien pond per week halen Het basisloon biedt na aftrek van de gewone lasten slechts de mogelijkheid, de meest noodzakelijke levensbehoeften aan to schaffen, terwijl Shepherd en zijn vrouw tevens de radio en het karpet in de huiskamer er van kunnen afbetalen. Aan dergelijke uitgaven gaat acht pond per week weg Aan ondergoed, schoolboeken voor de kinderen, sigaretten, een glaasje bir af en toe, speelgod voor de kinderen, etc. Dus feitelijk komt hij nu niet toe en hij hoopt. lijks nieuwe kleren kopen. Shepherds vrouw heeft slechts één goede mantel, de kinderen hebben één paar goede schoe nen. Hun kleertjes zijn al te veel her steld. In de zitkamer heeft het echtpaar eenvoudig meubilair, maar niets te veel en wat de slaapkamers betreft, daar staan slechts bedden en enkele stoelen. De Amerikaanse constructiewerker Ge rard Place, lid van een vakbond, die be hoort tot de American Federation of La bor (A.F.L.) heeft eer. weekloon van drie en vijftig pond, ofwel ruim vijfhonderd gulden. Hij wordt goed betaald, doch er zijn in de Verenigde Staten heel wat ar beiders, die meer verdienen. Hij be hoeft geen overwerk te maken, om er iets bij te verdienen. Hij betaalt zijn huis af, dat binnen afzienbare tijd zijn eigen dom wordt. Het zal hem ip totaal veer tig duizend gulden kosten, bevat een gro te zit- en eetkamer, een kleine keuken, waarin het gezin eet, behalve wanneer er bezoek is en twee slaapkamers. Er is een mogelijkheid, om het huis te vergro ten. door de warande dicht te maken. Het echtpaar, dat een dochtertje heeft en spoedig een baby verwacht, beschikt over een aparte kamer, waar de wan kan worden gedaan en tevens over een ga rage. Pace rijdt met zijn auto naar zijn werk. Hij woont er meer dan zestig kilo meter van verwijderd. Hij verlaat zijn huis des morgen som half vijf en komt 's avonds om half zes thuisi. Ook zijn auto heeft hij op afbetaling gekocht. Het huis is goed gemeubileerd. Pace eet een keer warm thuis en een keer warm bui ten de deur, in het schaftuur. Boterham men meenemen is er bij hem niet bij. Het echtpaar heeft een televisietoestel en zit behoorlijk in de kleren, terwijl de kamers goed gestoffeerd zijn, de wanden aardig versierd. Door zijn vakbond zijn Pace en. zijn gezin tegen alle mogelijke eventuali-* teiten verzekerd, wat hem niet zo heel veel kost. Al het meubilair, de ijskast in cluis, is afbetaald. Ze ontvangen 'a avonds graag mensen. Zijn collega Shepherd in Engeland en diens vrouw kunnen dit niet. eenvoudig omdat ze er het geld niet voor hebben. Pace en tienduizenden Amerikaanse ar beiders, aldus de slotaom van het Engelse blad vertegenwoordigen een enorme koopkracht, ook voor de industrie van ?k e}&en land- De gemiddelde Engelse arbeider kan zich niets veroorloven, leeft slechts. De Amerikaanse beschouwt zich. terecht, als een burger van zijn land, de ,a's een '"J van een achterge stelde klasse. En de Engelse arbeider vraagt zich af. of hij niet, evenals de Amerikaanse dit doet, door stakingen moet trachten, zich een groter stuk van de koek te veroveren, dan hem nu wordt toegewezen. K.H. IN ALLE bedrijven en fabrieken van Oostenrijk, waar jonge katholieke arbei ders werkzaam zijn, wordt ook dit jaar weer op Goede Vrijdag om drie uur 's middags een minuut stilte in acht ge- nömen om de Kruisdood van Christus te gedenken. De Oostenrijkse K.A.J. heeft folders laten drukken en verspreiden, waarin de jeugdige zowel als volwassen arbeiders worden aangespoord allen een minuut stilte in acht te nemen. Uitstekend werk. En een heerlijk be wijs van eerbied voor het stralendste feit in de wereldhistorie. BIJ DECREET van de Riten-Congre- troonheilige van alle dienstmeisjes en gatie is de H. Zita uitgeroepen tot pa- huiskrachten. De H. Zita werd in ISIS te Monsegrati in Toscane geboren en stierf de 27ste April 1272 te Lucques. Op 12-jarige leef tijd trad zij in diëtist by familie Fatineïli te Lucques, waar zij later, na de achting en het vertrouwen van haar meerderen gewonnen te hebben, de leiding van het huishouden kreeg. Heiligheid is aan geen stand of leef tijd gebonden. Het komt slechts aan op heldhaftige zelfverloochening. „WANNEER het er om gaat de Kerk te treffen zijn allen één, aldus de „Osservatore Romano" in een artikel „Tumult in Brussel". Zo zijn het b.v. ook de communisten en Peron eens, wanneer het er om 'gaat de Belgische Katholieken te laken, en hebben de communisten met de Belgische laicistische democraten een eenheidsfront gevormd tegen de katho lieken. Men moet er bovendien de nadruk op leggen aldus genoemd orgaan dat de liberalen steeds weer hun hou ding bepalen tegen elke staatsleiding in, waarbij men het echter als vanzelfspre kend dient te beschouwendat de libe ralen, bij wijze van uitzondering, op de mocratisch-, opvoedkundig- en onder wijsgebied vertegenwoordigers van de staatsalmacht zijn. Het oude spel in altijd nieuwe vormen. Waakzaamheid blijft geboden. Houd de slaap uit uw ogen. DE BELGISCHE Katholieken protes teren niet alleen tegen de verlaging van de subsidies van staatszijde voor de vrije scholen zo gaat de Osservatore Ro mano" verder zij protesteren tegen een veel weidser opgezet plan, waarvan de subsidie^vermindering slechts een on derdeel vormt. Het doel van het reeds aan het parlement voorgelegde plan- Collard en van de twee wetsontwerpen, die men binnenkort nog mag verwach ten, is immers op de duur de morele en materiële suprematie van de staatsscho len t.o.v. de vrije scholen vast te leggen. De vrije scholen zouden door deze wetten na verloop van tijd volkomen in de hoek gedrukt worden". Duidelijk of niet f Nogmaals we moe ten op onze „que vive" blijven. (DE KAMPIOENEN der apartheid of de scheiding der rassen, trachten hun ideeën af en toe voor te dragen alsof men met ven kruistocht te doen heeft, een heilige oorlog voor het behoud van de Westerse beschaving. Maar die voor dracht zal toch geen succes hebben", schrijft „The Southern Cross", het enige Katholieke weekblad in Zuid-Afrika. In een hoofdartikel „De oude obsessie" oefent het blad critiek uit op de wetge ving der regering, die de vrijheid van de niet-blanke bevolking aan banden legt. De Kerk kan en moet zelfmoord wei geren, al gebeurt het dan ook langs 'bureaucratische weg, heeft de bisschop van Bloemfontein nog onlangs verklaard. De opdracht alle vólken te onderwijzen gold gisteren, maar ook vandaag. MORGEN is het weer Zondag. Maar denk behalve aan de wedstrijd Holland— België ook aan Palmzondag en een offer voor de nieuwe kerken. Allereerst ook zorgen overeenkomstig Sint Paulus vermaning in het epistel voor dezelfde gezindheid als in Christus aanwezig icas. Het evangelie brengt de historie van die heerlijke intocht in Jerusalem. Voor de rest een feestelijke Zondag met het uit duizenden te herkennen gelaat van iemand, die professional is in het geestelijke leven. Dit Amerikaanse arbeidersgezin (links) heeft een grote huiskamer en televisie. De meubilering is naar eigen smaak gekozen. Het Engelse gezin (rechts) heeft in een veel kleinere huiskamer als enig behoorlijk meubelstuk een ingebouwde radio, voor de rest slechts enkele „eenheids-meubelen"geen televisie. Zondag, Dinsdag, Woensdag en Vrijdag. Op elk dezer dagen brengt net Mis-officie het passieverhaal van een der evangelis ten. Om toch de mens maar diep te laten doordringen in dat ontzaglijke Kruisoffer, gepaard met zo ontzettend veel lichame lijke pijn, met zo vermorzelend zieleleed. Lees in een officie de machtige en felle tekening van Isaias: Geen gedaante is aan Hem en geen schoonheid. De Man van smarten, Die weet wat lijden is. Wij hiel<l~n Hem voor een melaatse, een door God geslagene en vernederde. Hij werd verorijzeld om onze misdaden. Door zijn striemen werden wij genezen. Als een lam werd Hij ter slachting geleid. Hij heeft Zich onder de misdadigers laten rekenen. Ecce lignum crucis. Ziehier het Kruis hout, waardoor er vreugde kon komen in weinigen volgen in de smaad van het Kruis. Toch liggen in het kruis het heil en het leven, de beschutting voor de vijanden, sterkte der ziel en de voltooiing der heiligheid. Er is geen behoud voor de ziel, geen hoop op het eeuwige leven, tenzij in het Kruis. Op het Kruis komt alles aan, er is een voudig geen andere weg tea leven en tot de ware inwendige vrede dan de weg van het heilige Kruis. Maar draagt ge het goedsmoeds, wederkerig zal het u dragen. Tot die ware inwendige vrede moeten we voor Pasen zien te komen. Deze karwei zal voer de een betekenen het versterken van verslapte voornemens, voor de ander een algehele schoonmaak. Durf, onder welke omstandigheden dan ook. Maak Pasen 1955 nu eens tot een heel de wereld. Die vreugde kunnen we echte mede-verrijzenis met de Christus. waarderen. Maar dat Kruis Toch zullen we het moeten opnemen en ons ver loochenen. Wanneer we tenminste in ernst Hem willen navolgen gelijk net Goddelijk advies luidt. Thomas a Kempis heeft echter al de op merking gemaakt, dat er wel veel min naars zijn van het hemels koninkrijk, maar weinig dragers van het Kruis. Velen zijn op vertroosting belust, doch weinigen op kwelling. Allen verlangen zich te ver heugen, weinigen willen iets .ijden. Velen blijven tot aan het breken des broods, weinigen tot het drinken van de lijdens kelk. Velen vereren de wonderdaden, Wat een vreugde zal dat alles geven èn in de hemel èn mogelijk in onze om geving. Immers, gelijk pastoor Van Ars het eens vastlegde, van een ziel waarin de H Geest woont, gaat een welriekende geur uit zoals die van de wijngaard, die in bloei staat. De H. Geest rust in een zuivere ziel gelijk in een bed van rozen. Wat een weelde, wat een aangrijpend schouwspel van met genade geslaagd menselijk pogen. Talm niet, durf en zet door naar een blanke Paas.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1955 | | pagina 3