MOORDENAARS IN GLAS EEN INTERNATIONALE BREIWEDSTRIJD Mama wordt opgevoed Den Haag waakt voor Nederland, Zwitserland en de Y.S. werden de grootste producenten RU ROL Gratis inenting binnen- Kf! Huishoudpraat kort mogelijk Huidgenezing Pakistan volgt Brits voorbeeld Gevaar door BETTY KORTEKAAS— DEN HAAN Risico-bestrijding Wereld-rayonproductie enorm toegenomen TEXTIELUITVOER DER BENELUX AANZIENLIJK GESTEGEN OVERSCHOT OP BRITSE GEWONE BEGROTING FRIESE MOEILIJKHEDEN MET DE VOLKSHUIS VESTING Bouwcapaciteit zou moeten worden uitgebreid EMISSIE KLOOS-KINDERDIJK De roodwollen gebreide avondjapon uit Japan die de 2de prijs won. Turks-lraaks verdrag ROMAN VAN LO WILSDORF KOSTER ZAKTE DOOR PLAFOND PAGINA 4 ZATERDAG 2 APRIL 1955 van in Wanneer de lezer een man is die van spercieboontjes en andere heerlijk heden uit glas houdt, en die man is vrijgezel, heeft hij hier enkele aanwij zingen voor de keus van zijn toekom stige levensgezellin: verzeker u eerst van een middelgroot inkomen en ga dan naar Drente. Zoek daar een meis je van het platteland, of, als 't niet anders kan, een uit Friesland of Gel derland. Een Limburgse desnoods, om dat daar de achterstand in groenten- weck weer door andere inmaakme- thoden wordt ingehaald. En beslist geen meisje uit de beide Hollanden, waar ca 54 procent van de vrouwen helemaal niet aan inmaak doet Ik verzeker hem uit die groepen een „huiselijke" vrouw, die net als de meeste van haar zusters braafjes luis tert naar de voedingspraatjes voor de radio en die in zeventig van de hon derd gevallen belangstelling heeft voor de kookpraatjes in de krant. Een „ou derwets-degelijke" vrouw bovendien, die in een op de drie gevallen de in maak nog van moeder heeft geleerd. Maar ook een vrouw, waarmee hij niet moet emigreren! Want met dat emigreren gaat dat zo, dat men al spoedig de levensge woonten aanneemt van het nieuwe va derland. En daar nu ligt de booby trap voor de zelf-weckende huisvrouw. Een dodelijk risico, doordat haar in maak soms sporen bevat van een le vensgevaarlijke bacterie, waarvan de wetenschappelijke naam Clostridium botulinum is. „Hé!", zeggen we dan, „nooit iets van gemerkt.En dat hoeft ook niet, doordat wij in Nederland de nut tige gewoonte hebben om geweckte groente voor het opdienen eerst nog eens te koken (ruim 10 minuten is doorgaans voldoende), maar bij het gebruik van geweckte vleeswaren die als koud vlees werden genuttigd, heb ben zich bij ons toch ook wel ernstige vergiftigingsgevallen voorgedaan. In andere landen zoals Amerika schuilt dat gevaar ook in de groenten, als gevolg van de passie die de huisvrou wen daar voor het maken van koude slaatjes hebben aangekweekt. In het tijdschrift Voeding heeft mej. Th. van Schaik (van het Voorlichtings bureau van de Voedingsraad) teza men met dr D. Mossel (Centraal In stituut voor Voedingsonderzoek T.N.O.) onlangs de resultaten gepubliceerd van een onderzoek naar het zo dikwijls voorkomende mislukken van de weck, waaraan dan tevens een aantal experi menten werd vastgeknoopt in zake de waarde van enkele nieuwe hulpmidde len die ons de laatste tijd voor het welslagen daarvan werden aanbevolen. Wanneer de huishoudelijke practijk nu maar precies dezelfde was als de we tenschappelijke theorie, zouden zelfs die hulpmiddelen overbodig zijn, want 6 tot 12 uur koken is voor die bac- terietjes dodelijk. De huisvrouw vol staat echter met gemiddeld 1% uur, en theoretisch zou dus de groep van wecketers al gestorven moeten zijn. Dat er desondanks nog over geschre ven kan worden, heeft verschillende oorzaken: bedorven inmaak verraadt zich zelf door de geur en de smaak (die overigens door pikant smakende dingen nog wel kan worden uitgescha keld), dan is er het reeds genoemde koken voor de weck op tafel komt, en ook met grondig wassen vóór de inmaak kan al heel wat risico worden gekeerd. Dat geldt dan vooral de groente. Vleeswaren immers kunnen niet ge wassen worden. En fruit heeft weer het voordeel dat het daarin aanwezige zuur een verdere ontwikkeling van het gevaarlijke goedje voorkomt. Wan- neer de vruchteninmaak mislukt heeft dit dan ook andere oorzaken dan de aanwezigheid van Clostridium botuli num. En nu de hulpmiddelen om die ri sico's te vermijden. Lang koken zou zo'n oplossing zijn, evenals kortere verhitting in een van die drukpannen die tegenwoordig steeds meer toepas sing vinden voor huishoudelijk ge bruik. De industrie kende dis systeem al langer, en in landen als Duitsland en Amerika krijgen zelfs particulieren gelegenheid, daarvan gebruik te ma ken. Met onze Nederlandse voorkeur voor glas zijn daaraan echter trans portrisico's verbonden, die de schrij vers in Voeding de gedachte doen ui ten om door de vrouwenorganisaties aan te schaffen grote aluminium druk ketels onder de leden te doen circu leren, vooral ook omdat de op het da gelijkse huishoudelijk gebruik bere kende drukpannen maar enkele gla zen tegelijk kunnen bevatten. Minder enthousiast dan voor ded^jk- pannen zijn de schrijvers in Voeding voor het gebruik van pompjes en stoompijpjes met behulp waarvan er in de glazen een onderdruk moet worden veroorzaakt waarbij met een korte verhitting kan worden volstaan. Om de een of andere onverklaarbare reden is er een gelukkig niet of ficiële! instantie geweest, die deze pijpjes en pompjes van een soort van goedkeuring heeft voorzien. Het on derzoek van mej. Van Schaik en dr Mossel heeft echter uitgemaakt dat de hiervoor aanbevolen werkwijze minder goed werkt dan de gebruike lijke inmaakmethode, waarvoor het Voorlichtingsbureau van de Voedings raad (dr Kuyperstraat 8, Den Haag) een uitstekende folder heeft samen gesteld. De daarin aanbevolen werkwijze is een heel verstandige. Maar nóg ver standiger is die vrijgezel over wie ik in het begin sprak, wanneer hij zijn oog laat vallen op een minder met weck-tradities belaste jongedochter, die zoveel mogelijk speurt naar de verse groenten en vruchten die elk jaargetijde heeft. Dat is gezond, en door de Voedingsraad van harte aan bevolen. Maar vertel dat nu eens aan zo'n vrijgezel, die in de liefde immers blind heet te zijn.. Nederland, Zwitserland en de Ver. Sta ten hebben sedert de tweede wereldoorlog Frankrijk, Italië, Engeland en Japan ver drongen als de grootste producenten van rayontextiel; tussen 1938 en 1953 hebben z(j hun gezamenlijke rayonproductie ver viervoudigd (zodat deze nu een derde van de gehele wereldproductie bedraagt) en hun export op dit gebied verzevenvou- digd. Dit blijkt uit een studie van het secre tariaat van de G.A.T.T. (Algemene Overeenkomst inzake Tarieven en Han del) over de wereldmarkt voor textiel, zoals deze zich tussen de jaren 1938 en 1953 heeft ontwikkeld. De studie toont aan, dat de wereldproductie van rayon- textiel, die in het laatste vooroorlogse jaar 875.000 ton bedroeg, in 1953 was toegenomen tot 1.872.000 ton. De productie van de voormalige leiden de groep (dus Frankrijk, Italië, Engeland en Japan) steeg in die tijd slechts met 150.000 ton, met het gevolg, dat het aan deel van deze groep in de wereldproduc tie daalde van 50 tot 31 pet. Het aandeel van dezelfde vier landen in de wereld export van rayontextiel daalde tegelijker tijd van 75 tot 55 pet. De groep Nederland, Zwitserland, Ver. Staten zag haar productie in dezelfde pe riode stijgen van 156.000 ton tot 618.000 ton en haar export van 9000 ton tot 62.000 ton. De totale wereldexport nam intussen toe met 129.000 ton, van welke toeneming dus meer dan 40 pet voor rekening van deze nieuwe groep komt, terwijl vroeger onbetwiste „exportleiders" er slechts (Advertentie) (Van onze Haagse redactie) In 's-Gravenhage wordt binnenkort de gelegenheid geopend om alle kinderen die na 31 December 1954 zijn of worden ge boren, gratis te laten inenten tegen pok ken, diphterie, kinkhoest en tetanus. De aiastrim-epidemie van vorig jaar heeft namelijk duidelijk gemaakt dat de huidige immuniaatie toestand zeer onbevredigend Is. Men wil daarin voor de toekomst ver betering brengen. Wanneer uit de mede werking van de bevolking blijkt, dat deze opzet voldoende resultaat oplevert zal de inspectie van de Volksgezondheid bevor deren dat in het hele land gratis inenting van jonggeborenen mogelijk wordt. De gratis inenting is mogelijk geworden dank zij een plan dat is opgesteld door het gemeentebestuur in samenwerking met de inspectie der Volksgezondheid en de particuliere organisaties en instellingen op medisch en volksgezondheidskundig- gebied. De kosten worden gedragen door het Preventiefonds dat de entstof als mede f 1- per enting beschikbaar stelt. De administratie geschiedt door de ge meente die iedere ouder 6 weken na de geboorte-aangifte schriftelijk zal infor meren over het belang van déze inentings mogelijkheid. De inenting zal kunnen ge schieden zowel op de consultatiebureaux als bij de huisartsen. voor ongeveer 25 pet bij betrokken waren. In de studie wordt er ook op gewezen dat België en Nederland hun textieluit- voer naar industriële gebieden aanzien lijker wisten te doen stjjgen dan enig ander land. (De studie maakt namelijk een onderscheid tussen uitvoer naar industriële en naar niet-industriële geblc- den). Het Nederlandse aandeel aan deze export steeg van 1.9 pet in 1938 tot 7.3 pet in 1952, het Belgische van 8.6 pet tot 15.5 pet. De Benelux wordt in 1953 dus verant- j woordelijk voor bijna een kwart van de wereldtextielexport naar industriële ge- bieden en kwam daarna vlak na 's wereld? j grootste textielexporteur, Groot-Brittan- i nië, dat zijn uitvoer naar die gebieden in dezelfde periode zag dalen van 47.4 tot 24.5 pet. De totale waarde van de wereld- export naar industriële gebieden steeg van 340 millioen in 1938 tot 8 1410 mil- lioen in 1953, zodat het Nederlandse aan deel daarin in 1953 ongeveer 103 mil lioen bedroeg, vergeleken met slechts S 6.5 millioen in het laatste vooroorlogse jaar. In de conclusies, die in de studie wor den getrokken, wordt onder andere ge zegd, dat het wereldgebruik van ruwe katoen, en bijgevolg de productie van ka toenen goederen, in 1953 ongeveer 15 pet groter was dan in 1938, terwijl de rayon productie in hetzelfde tijdsbestek 114 pel was gestegen. Tegelijkertijd was de wereldexport van „dissolving pulp" (de voornaamste grondstof bij de productie van rayon) in volume echter slechts 30 pet gestegen en die van ruwe katoen zelfs 21 pet gedaald. Het feit, dat de handel in grondstoffen niet in het minst gelijke tred heeft gehou den met de stijging van de productie, is volgens de studie het gevolg van aard rijkskundige verplaatsingen van de tex tielindustrieën voor katoen en rayon. In deze beide branches hebben de fabrieken zich dichter bij de bronnen van de grond stoffen en dichter bij de markten voor hun respectieve producten gevestigd. De Britse schatkist deelt mede. dat het afgelopen Britse begrotingsjaar, wat de gewone begroting betreft, werd afgeslo ten met een overschot var. 433.166.594 tegen een overschot van 93 637.672 in het voorafgaande fiscale jaar. De gewone ontvangsten bedroegen 4.986.678.404 en de gewone uitgaven 553.511.810. Aan inkomstenbelasting werd 92.965.000 meer ontvangen d;.n was geraamd. Het nationale defensieprogramma heeft in het afgelopen begrotingsjaar 142.854.000 minder gekost dan aanvankelijk was ge- i raamd. Huidzuiverheid - Huidgezondlieid Ervpuistjej verdrojen door Purolpoeder Donderdag en Vrijdag heeft de direc teur-generaal van de wederopbouw en de volkshuisvesting, ir H. M. Buskens, een bezoek aan Friesland gebracht en daar besprekingen gevoerd met het provinciaal bestuur, in aanwezigheid van vertegen woordigers uit het gehele bedrijfsleven, de Kamer van Koophandel, de Friese af deling van de Ver. van Ned. Gemeenten en van tal van burgemeesters. De direc teur-generaal stelde zich in de gemeen ten Leeuwarden en Smallingerland van de woningtoestanden op de hoogte, om dat hij prijs stelde op persoonlijke indruk ken. De moeilijkheden voor de industrie achtte hij zeer groot door het wegzuigen van arbeidskrachten en het gebrek aan woningen. Bestudeerd zal moeten worden of de bouwcapaciteit ook kan worden uitgebreid. Ook achtte ir Buskens dit gewenst ten op zichte van woningen voor landarbeiders omdat deze groep, gekomen op een hoger levenspeil, thans een heenkomen tracht te vinden in andere takken van bedrijf. Het krottenvraagstuk is al even moeilijk, omdat opruiming in feite het woning areaal verkleint. Over de bouw met halve rijkspremie zei ir Buskens, dat uit Fries land reeds bijna 1000 aanvragen zijn bin nengekomen. Naar wij vernemen, hebben nagenoeg alle aandeelhouders van hun recht tot inschrijving gebruik gemaakt op de uit gifte van nom. 813.000 aandelen in F. Kloos en Zonen's Werkplaatsen N.V., Kinderdijk. Hondertwintigduizend breisters en „breiers" hebben meegedaan aan de internationale brei- wedstrijd, uitgeschreven door het Internationale Wolsecretariaat. Dit secretariaat is niet alleen zelf verwonderd geweest over het aantal deelnemers, maar vooral over het feit, dat zoveel mannen aan de strijd- met-de-breipennen deel namen. Breiers zijn in alle elf landen die mee deden te vinden! En het was een man, die bij deze wedstrijd het meeste succes oogstte, al was het dan ook niet met zijn breiwerk. Maar de hele pers sprak over de Engelse dominee die zijn vrije tijd door brengt met zijn familie van gebreide kleding stukken te voorzien. Voor de prijsuitdeling was hij naar Parijs overgekomen en al gingen deze zijn neus voorbij, hij werd met applaus begroet door alle aanwezigen. De dominee maakt niet alleen zijn eigen spulle tjes, maar ook die van zijn vrouw, zijn vier zoons en verdere familieleden en naar we hopen ook voor sommige van zijn parochianen. Dominee heeft 'n vrouw, die totaal niet van breien houdt, van haar heeft hij de breiwoede dus niet over genomen. Van zijn kant kan hij haar er ook niet van overtuigen, dat breien een prettig werk je is, 'want hoe getrouw hij nu al jaren lang de breipennen hanteert, zijn vrouw moet er nog steeds niets van hebben. Hij kwam met een pull die nu niet bepaald uitmunt, te door goede vorm en stellig met de grofste pennen was gebreid die in Engeland te vinden zijn! Al kreeg hij geen prijs, een persoonlijk suc ces heeft hij wel gehad en misschien is hij daar zo tevreden over geweest dat hij ziJn reis niet be- treurt. Elf landen deden mee en wel: België, Denemar ken, Duitsland, Engeland, India, Italië, Japan, Nederland, Noorwegen, Zweden en Zwitserland. De deelnemers moch ten geen vak van hun breikunst hebben ge maakt, ze moesten met de hand breien en wol ge bruiken. Er waren vier verschillende categorieën, dag- en sportjaponnen, tailleurs en deux pieces; modellen van blouses, vesten, cardigans en swae- ters; cocktail- en avond japonnen en kleding stukken voor mannen. De jury werd niet voor uit ingelicht over de na tionaliteit van de deel nemers. Gelet werd op de originaliteit van het pa troon, de manier waarop gebreid werd, de elegan ce van de snit en de hleu. renharmonie. Bijna alle ingezonden modellen had den een prijs gehad bij het concours in de lan den, waaruit ze gezonden waren. Er werden twaalf prij zen uitgedeeld. Voordat we de bekroonde model len te zien kregen, wer den ons eerst verschei dene japonnen getoond, die door de jury geselec teerd waren, al kregen ze dan ook geen prijs. Ze deden bijna alle niet voor de bekroonde on der. Een Hollands model was er helaas niet bij. Vooral een rechte zwarte cocktailjapon met bateau- hals, die met een soort van kraag was afgezet, die op de borst was dicht geknoopt, kreeg 'n lang durig applaus. Werkelijk een mooie japon met veel chic. Verder kreeg een écharpe uit India, waar op in witte wol op zwart fond een zegewagen met paarden en al was ge breid zoveel applaus, dat beide werkstukken door 't publiek blijkbaar meer werden gewaardeerd dan door de jury zelf. De eerste prijs werd toegekend aan een Fran- gaise voor een witte avondjapon, de tweede aan een Japanse voor een buitengewoon mooi rood avondtoilet in kantsteek. Deze rechte japon had iets van de tuniek van de Chinese vrouw, maar reikte tot aan de grond. Werkelijk een japon, die niets had van een dames handwerkje en uitmuntte door distinctie en origi naliteit. De derde prijs kreeg een Deense voor een zwarte cocktailjurk die aan Anny Blatt in haar beste dagen herin nerde. Onze naburen, de Bel gen sleepten twee prijzen in de wacht, die alleszins verdiend waren. Mevr. de Cooter uit Brussel kreeg de eerste prijs voor een zwart en witte tweedjapori, die bijzonder smaakvol was en waar zij 125 uur aan werkte. Mevr. Janssens uit Ber- chem Sinte Agaat werd de derde prijs van deze categorie toegewe zen voor 'n donkerblauw jasje met witte banden op de mouwen. Deze ban. den liepen onder de mouw op het manteltje door. Werkelijk een aar- dig vlot model. De twee de prijs kreeg een Fran- gaise voor een jasje dat aan beide kanten kon ge dragen worden; één kant was zwart en de andere in verscheidene kleuren gebreid. Onder de pull's had een Japanse nog een technisch meesterstukje geleverd door een grijze pull zonder naden te breien maar dat als mo del nu niet bijzonder ori gineel was. 't Schijnt dat in Frank rijk op het ogenblik grote stukken zoals japonnen en tailleurs meer gehaakt dan gebreid worden en bij dit concours mochten alleen gebreide kleding stukken ingezonden wor den. Het is te hopen dat het volgend jaar rekening wordt gehouden met deze verandering en gehaakte modellen ook mee kun nen dingen. De puli's voor heren vielen eigenlijk tegen. Maar er waren twee tweed colberts, die een langdurig applaus kre gen, evengoed het model dat niet bekroond werd als dat wat de tweede prijs verwierf. Dit laatste kwam uit Italië. En misschien waren deze beide modellen de grootste verrassing van 't concours. Iedere vrouw toch weet, dat het moge lijk is een goed mantel pak of japon te breien. Maar aan een echt kle dingstuk voor heren, zoals een colbert, hebben stel lig zich nog maar weini gen gewaagd. Het resul taat is ruimschoots de moeite waard en zo'n jas heeft enorm veel chic. Wie durft het aan er een te beginnen? DINY K—W. De Pakistaanse ambassadeur in Turkije, Mian Aminuddin heeft ver klaard, dat Pakistan „actief overweegt" om tot het TurksIraakse verdrag toe te treden. Zoals bekend, heeft Groot- Brittannië zich dezer dagen reeds bij dit verdrag aangesloten. Uit Belgrado wordt vernomen, dat Joego-Slavië tegen deze Britse deel neming is. (Joego-Slavië is door een regionaal pact o.m. met Turkije ver bonden). Het hoofd van de Joegoslavische regeringsvoorlichtingsdienst heeft op een desbetreffende vraag verklaard, dat zijn land van oordeel is, dat defensieproblemen het best opgelost worden als de volken, die rechtstreeks betrokken zijn bij deze kwesties, dit op een regionale basis doen. Naar buiten landse waarnemers in Belgrado zeg gen, is Joego-Slavië geen voorstander van deelneming door grote mogend heden aan onderling gevormde groepe ringen, waarin deze mogendheden niet regionaal betrokken zijn. Geautoriseerde vertaling door F. van Velsen 14) Geleidelijk was zij kalmer geworden. Een besluit, eerst nog vaag. begon lang zaam in haar te rijpen. Zij zette zich voor de schrijftafel, nam een velletje postpapier en schreef: Lieve Bella! Ik ben zeer verrast door het grote nieuws, dat je me heden in 't kort hebt medegedeeld. Ik billijk volkomen je keus en wens jullie geluk met jullie ver loving. Als huwelijksgeschenk bestem ik ons landgoed met alles wat er toe behoort en ik verzoek' je, de nodige stappen te doen, om de formaliteiten ten spoedigste in orde te maken. In afzienbare tijd zal ik niet thuiskomen. Toen Oliva zover was gekomen, begon nen plotseling haar ogen te schitteren. Wat had Lize Froheim gisteren ook weer tegen haar gezegd? Denk er eens over kind, mijn broer heeft op zijn oude dag een hartstochtelijke liefde voor je opge vat. Trouw toch met hem en maak zijn laatste jaren gelukkig. Natuurlijk voor opgesteld, dat je nog vrij bent.. Oliva had iets gemompeld, verlegen iets gestameld, dat evengoed ja als neen kon betekenen. Toen waren er bekenden bij gekomen zij waren in het Casino en spoedig daarna hadden zij zich naar huis begeven. Reeds zodra zij op haar kamer k vam om zich uit te kleden en naar bed te gaan, plaagde haar de gedachte, hoe zij het best een einde aan deze pijn lijke toestand zou kunnen maken, want het kwam zelfs in de verste verte niet bij haar op, dit huwelijksvoorstel aan te ne men. En nu? Lag hier misschien de oplos sing? De voldoening, de weerwraak voor de slag, die haar was toegebracht? Zij nam de pen en schreef met vaste hand verder: ..omdat ik het Is nog een diep geheim ook voornemens ben mij te verloven.. Ziezo, nu was het gebeurd. Ja, zo moest het zijn! Een beter soort verweer kon zij nooit bedacht hebben. Niet alleen kon de met voeten getreden ijdelheid zich weer oprichten, maar ook het hart zou tot rust komen. Als vrouw van een ander, kon geen man haar gemoedsrust meer in ge vaar brengen, zelfs niet, wanneer zij haar eigen echtgenoot niet liefhad. Zo dacht Oliva. Met 'n zonderling gevoel van ver moeidheid stond zij or-- zij wilde zich aan kleden en de brief zelf posten. Maar toen zij in de spiegel keek, schrok zij. Wat zag zij er uit! Haar gezicht scheen smaller, bleker geworden, met donkere schaduwplekken onder de ogen. En dat in een paar uur. Zij zag er nu uit als ie mand die zwaar ziek is. Als passend bij de stemming waarin zij verkeerde, koos zij een zwarte japon en aangezien zij. niettegenstaande de warmte, huiverde, nam zij haar vos en ging de trap af. Na de brief in de bus gedaan te hebben, wandelde zij het terras op en liet haar blik dwalen over de mensenzee, die op de promenade slenterde. Neen, daarheen ging zij in geen geval. Besluiteloos keer de zij zich om en stond plotseling voor de man, over wiens leven zij als 't ware had beschikt, omdat het met haar plan nen strookte. Een gevoel van schaamte overviel haar. Wat was zij toch slecht, dacht zij, naar adem hijgend. Hij echter stond ontsteld voor haar. O, beste me vrouw, wat ziet u bleek! Migraine? Nu weest u maar gerust, ik zal u niet las tig vallen, want ik kan mij indenken, dat u behoefte aan rust gevoelt. Weet u wat? Wij maken een ritje naar buiten. Niet naar Cannes. Dat raad ik vandaag niet aan maar helemaal naar buiten in de vrije lucht, dat zal u goed doen. Naar La Turbia. Daar is u nog niet geweest, wel? Betoverend mooi en heerlijk stil, daar boven; het zal u goed doen. Mooi blijft u, al voelt u zich onwel En Lize is niet meegekomen en dat is maar goed ook, want zij kan haar mond niet houden. Ik zal echter zo stil zijn als een muis, dat beloof ik, want ik ben al meer dan gelukkig, als ik maar naar u mag kijken Als men oud is, wordt men bescheiden, ziet u. En zo doorbabbelend, leidde bij haar naar de kleine auto, die buiten stond te wachten en gaf de chauffeur zijn or. ders. Deze stuurde de wagen vlug uit de men- sendrukte en weldra reed het lichte voer tuigje langs bochtige rivieroevers op waarts, waar het op dit uur tamelijk sit) was. De oude prins hield woord: hij sprak geen woord, doch vergenoegde er zich mede, zacht haar hand te vatten en te strelen. Eerst wilde Oliva ze terugtrekken, dan liet zij dat voornemen varen. Gelei delijk ging er iets kalmerends van deze fijngevormde rimpelige hand op haar over. Hij was als een vader, die zijn moegeschreid kind troost. Hij moest zeker wel een goed mens zijn, dat hij zoveel meegevoel toonde. En daarbij meende hij slechts, dat zij een weinig hoofdpijn had! Wat was hij toch hartelijk, wat was hij bezorgd, alsof haar iets heel ernstigs was overkomen! Prins Xilo was bijna zeventig jaar Een leeftijd waarop alle stormen zwij gen of soms nog eenmaal, één enkele maal, een ogenblik opbruisen, eer de levensz'on ondergaat. Een warm gevoel doorstroomde Oliva. Goede, oude vader dacht zij. En de sterren stonden reeds aan de hemel, toen zij weer voor 't hotel stilhielden. U gaat natuurlijk direct naar bed, nietwaar? vroeg hij en kuste haar hand als afscheidsgroet. Zij knikte en fluis terde enige woorden van dank. Dan ging zij heen en keerde hij met zijn auto huis waarts. Een diepe zucht ontsnapte on willekeurig aan zijn lippen: Waarom ben ik nu niet jong? betekende die zucht. HOOFDSTUK XII Virgilius ben jij zelf aan de tele- foon, ja? Gelukkig, dat ik je tref. Wil je, onmiddellijk naar Wenen komen. Met doodsbleke lippen stond Bella voor de telefoon met een open brief in haar rech ter- en de hoorn in haar linkerhand. Pretorius bevond zich op dat ogenblik buiten de stad. Hij had verschillende conferenties en zaken af te handelen en inspecteerde tevens zijn eigen bezittingen waarover hij persoonlijk toezicht hield. Dan was hij ook voornemens op de bezittingen van Oliva te gaan zien. of alles goed mar cheerde, om daarna weer naar Wenen I terug te gaan. Nu overviel hem het tele foontje van Bella. Wat is er dan aan de hand, meisje; je stem klinkt zo opgewonden? vroeg hij bezorgd. Er is bericht van mama gekomen en zij geeft onvoorwaardelijk haar zegen. Ja meer dan dat. Zij schenkt mij ons huis met de daarbij behorende bezittin gen, zoals zij schrijft, als bruidsschat. Ik begrijp er niets van. Ik ook niet, klonk het dan gedrukt. Zii zal toch niet ziek zijn? Zo'n uitermate toegeeflijke Oliva be stond er niet. Zo diepgaand kon haar ver andering nog niet zijn, wanneer alles m de haak was. Zo dachten de twee men sen, die haar zo goed kenden allebei. Pretorius beloofde zo spoedig mogelijk te zullen vertrekken. Ben je vanavond thuis? Ja. ik blijf thuis en wacht op je. Tot ziena dan Zo gauw mogelijk hè? Het gesprek was afgelopen en Bella zat nog steeds aan de schrijftafel. Zij steunde haar hoofd op haar hand en staarde naar de brief, welke zij uit Nizza had ontvan gen Iets acheen haar te hebben weer- houden. Pretorius per telefoon medede ling te doen van de voorgenomen ver loving van haar moeder. Dat was het voornamelijk immers, wat haar zo on gerust maakte: die droge, onpersoonH'ke mededeling. Steeds groter werd die onrust en leder i ogenblik tuurde Bella naar de klok. Vroe ger echter dan zij had verwacht klonk buiten de huiabel op de karakteristieke manier, waarop Virgilius er gewoonlijk op drukte. Zij rukte haar huiskamerdeur open en vloog hem tegemoet. Hij had nauwelijks tijd, om zich van zijn jas te ontdoen. Wat ben je opgewonden - en toch zie Je er niet zo vrolijk uit, als je eigenlijk onder deze omstandigheden moest zijn. I vond hij en keek haar onthutst aan. Zij antwoordde niet, doch reikte hem i eenvoudig de brief over, die op tafl lag. Hij gin" onder de lichtkroon ntaan en las. Plotseling deed hij een stap achterwaarts, alsof de grond onder zijn voeten wegzonk. Met lijkbleek gelaat liet hij de brief zak- wat betekent dat? hijgde h" want zijn stem weigerde dienst- Radeloos keek Bella hem aan. Hij stond nog ateeds hoofds ;huddend voor haar, nam de brief nogmaals op en las hem van het begin tot het eind weer door. Plotseling bracht hij beide handen aan zijn hoofd en begon zo uitbundig te lachen, dat Bella verschrikt achteruit week. Nu, ik zou wel eens willen weten, wat er voor onduidelijks instaat? Waarom zou zij zich niet nog eens verloven? En hij haalde zijn schouders op, alsof hij niet begreep, waarom men zich over zo'n na tuurlijke zaak zorgen maakte. De hoofd zaal: voor jou is de toestemming en het moet gezegd worden, dat de bruidschat schitterend is. Een waanzinnige had geen rijkere schenking kunnen bedenken Dit alles zei Pretorius op geforceerd- opgewekte toon, die Bella diep deed ont stellen. Want zij besefte, dat zijn woorden aller minst met zijn gevoelens overeenstemden En zij kon het zich ook zeer goed indek ken. Virgilius hield immers van haar moeder. Hoe zonderling het ook mocht klinken, zij had het altijd geweten. En zij was er steeds van overtuigd geweest, dat het tussen die twee nog wel ooit tot een bevredigende oplossing zou komen. En zeker, sedert haar moeder zich zo ge willig liet leiden - opvoeden, zoals zij het de laatste weken zo dikwijls schertsend had genoemd En nu? Vreemd, dat zij geen woord Over haar - haar verloofde schrijft, fluisterde Bella schuchter. En geen enkel woordje aan' Robby Virgilius antwoordde niet. Als. gehypno tiseerd staarde hij naar het papier, dat hij nog steeds tussen zijn vingers hield. Weet Robert al iets van deze brief? informeerde hi'. Bella ging voor hem staan, legde haar Neen, ik wilde er niet met hem over spreken, voor ik jouw mening wist. Er moest iets niet in de haak zijn, dacht ik bij mijzelf. En dat is toch ook jouw opinie, nietwaar? Pretorius scheen nu volkomen kalm. Goed beschouwd - wat hebben we er mee te maken? zei hij vluchtig. Bella ging voor hem tsaan, legd ehaar beide handen op zijn schouders en keek met haar grote ogen naar hem op. Virgilius speel nu geen verstopper tje Jij houdt van haar zij houdt van jou en Met een heftig gebaar schudde hü haar van zich af. Van mij houden? Die koelbloedige, aanstellerige stenen pop? Neem m" niet kwalijk Bella, maar heb je ooit een be wijs van een gevoelig hart bij haar ont dekt? Was zij voor jou een moeder, zoals zij moest zijn? Is zij een vrouw? Bitter, bijna hatelijk kwam het er uit. Ik weet het niet Virgilius, zei Bella peinzend. Misschien kennen wij haar eigenlijk in 't geheel niet. Zij is zo ge sloten, zo in zich zelf gekeerd. Wat weten wij ervan, of zij verdriet heeft, of ver heugd is? Zij spreekt .oen andere taal dan wij. Hebben wij ooit moeite gedaan, haar te verstaan? Wij hebben oteeds be proefd, haar te dwingen ons spoor te vol gen - is dat niet zo? Bedremmeld had Pretorius naar de ver standige woorden van het jonge meisje geluisterd en was intussen nog bleker geworden. Herinnerde hij zich nu niet met pijnlijke duidelijkheid het laatste gesprek, de laatste verklaringen, die de beslissende breuk waren voorafgegaan? Lag daar misschien 't geheim verborgen? Feitelijk had Bella gelijk; wat wist men eigenlijk van het innerlijke wezen van die eigenaardige vrouw? Dienden misschien haar woorden om haar gedachten te ver bergen? Was zij mogelijk een van die mensen, die zich niet kunnen uitspreken en zich over zachtere gevoelens schamen? Merkwaardig, dat hij nu plotseling zoveel verklaringen voor haare igenaardigheden zocht en vond, na zich zoveel jaren over haar achterlijkeid, teruggetrokkenheid en afkeer van levensvreugde geërgerd te heb ben. Had zij gedurende de laatste weken dan niet getoond en duidelijk bewezen ontweken. Wat in al die tientallen van ja ren geen politieke overweging, geen fami- lieconferenties of adviezen tot stand had den kunnen brengen, dat had mevrouw Oliva von Belamy, onbewust zonder het te weten, ja zelfs zonder het te willen bij hem bereikt. Sterker nog; hij had zelf a geweigerd, informaties naar haar te ne men, zoals zijn practische zuster Lize hem ernstig geraden had. Zij was toch slechts een kennis, die zij toevallig op reis hadden ontmoet. Wat heb ik aan informaties vroeg hij. Wat zou ik van Oliva willen weten? Dat zij een buitengewone vrouw is, zien wij zelf. Dat zij geen avonturierster is. eveneens. Geen enkele wet van nrum huis verhindert mij - en ik zeg het je eerlijk, liefste zus - zou mij kunnen verhinderen, haar ten huwelijk te vragen. Alleen haar wil is beslissend. Zijn zuster Lize zweeg. Zij wilde hem niet tegenwerken, want zij waren dol op elkaar en zouden elkaar nooit, met wat dan ook, onaangenaam willen zijn. Hun levensopvattingen, stemden volkomen overeen en deze mevr. von Belamy zou zien, ondanks haar veel jeugdiger leeftijd jan met getoona en qujqcjijxv uewezen, j_i 7acr jn dat er een mogelijkheid bestond, haar te zeer harmo msch aanpassen, dat zag overtuigen. Was zij niet grondig veran derd en dat zonder zijn hulp? Had men haar dus feitelijk nooit begrepen? En was het nu te laat? Zeker, het was te laat. hier stond het zwart op wit. Zij was voornemens, zich te verloven. Afgelopen. Wilde te voren haar kind materieel vor stelijk verzorgen. Wat wilde men eigen lijk nog van Oliva von Belamy? Zou het niet goed zijn, als je er zelf heenging? vroeg Bella schroomvallig. Op ruwe toon viel hij uit: Waarvoor? Met welk recht? Zij is oud genoeg om te weten wat zij doet. Maar heel diep in zijn binnenste, op de bodem van z>m hart, voelde hij het anders Te laat! Te laat! klonk het daar. Weggegooid had hij, wat voor hem nog ge luk heette Weggegooid Bella had het kiekje van haar moeder laten inlijsten en het op haar schrijftafel geplaatst. Hij liep er heen en nam het er af. Star hield hij zijn blik er op geves tigd. Heel lang. Bella stond van hem afgewend, maar haar schokkende schouders verraadden, dat zij schreide. Met een ledig hart had mama tussen hen geleefd en niemand had zich de moeite getroost haar te begrijpen. En nu bood een vreemdeling haar zijn liefde aan. Liefde, waarnaar zij misschien haar leven lang had gesmacht. Zij schreide alsof zij haar moeder had verloren. Geen ogenblik kwam de gedacte in haar op. dat zij zelf dit droeve misverstand bad veroorzaakt. HOOFDSTUK XIII Geen jonge minnaar had attenter en voortvarender kunnen zijn dan zijne hoog heid. Precies op het uur van bezoek en geen minuut later, Het hij zich bij Oliva aandienen. Hij wist vermoedelijk niet en het zou hem ook absoluut onverschil lig geweest zijn, indien hij het had ge weten dat ongeveer alle aristocratische hotelgasten op de loer lagen, toen hij, ge wapend met een enorme bouquet zacht- rose rozen, uit zijn auto stapte en in de hall op 't antwoord van de piccolo wacht te. Met zijn monocle in het oog geklemd en een glans van hoopvolle verwachting op zijn doorploegd gezicht, kwam hij zijn opwachting maken om de mooie weduwe een levensvraag te stellen, een levens- oude dame ook wel in. Ken haar broeder nog ter elfder ure het geluk vinden, dan zou het wreed zijn, hem te ontnuchteren. Daarentegen vrees de zij en niet ten onrechte, dat het prin selijk kroontje Oliva niet zou verblinden. Op geen enkele toespeling was zij in gaan. Zorgvuldig had ZÜ vermeden, op een of andere wenk te reageren en daar om was Lize Froheim uitermate verbaasd geweest, toen haar broer gisterenavond mededeelde, dat Oliva hem half en half toestemming had gegeven, althans met zijn huwelijksaanzoek voor de dag te 'to men. En nu was het zo ver. hij voor Iliva, die, ofschoon bleek e afgemat, er zo ontroerend jong en mooi uitzag. Want aangezien zij zeer go wist, wat zijne hoogheid haar te zeggen had, was zij er op bedacht geweest haar kleding in overeenstemmin8 te brengen met die plechtigheid. Zij droeg nu n lich te japon, hetgeen zij. zelden deed. Daar door won het toneeltje aan feestelijkheid; en zijne hoogheid was er zichtbaar door ontroerd. Hij liet ook niet na, zich bij zijn huwelijksaanzoek aan de ouderwetse vor men te houden, die onder de gegeven omstandigheden een eigenaardige indruk maakten. Met vormelijkewaardigheid en welgekozen woorden overhandigde hij Oli va eerst de prachtige rozijnbouquet en vroeg haar daarna haar hand. Oliva echter werd nog een tintje bleker en sloot haar ogen, alsof zij pijn leed. Dan Herstelde zij zich energiek. Neen, nu geen zwakheid tonen. Het kon toch met zo moeilijk vallen, naast deze goedige, oude heer een stuk van haar levensweg te bewandelen, vooral, wanneer het hem zo gelukkig scheen te maken. Wie had zij in haar leven ooit gelukkig gemaakt. Haar overleden echtgenoot aan wie zij slechts met weerzin kon denkenOf haar eigen dochter? En Virgilius Pretorius, die haar ronduit had verklaard, dat zij 'n man aan haar zijde slechts rampzalig zou maken? En terwijl dat alles door haar hoofd ging, hoorde zij naast zich de stem van de grijsaard woorden zeggen, waarvan zij eerst de ware btekenis niet vatte, doch die haar dan zo ontroerden, dat de tranen in haar ogen schoten. Je zult er geen berouw van hebben. vraag, die hij tot dusverre zorgvuldig had Oliva, zei hij, nadat zij hem impulsief Kolendamp rook de koster van de Geref. kerk in Urk en hij klom naar de ruimte boven het plafond, toen zijn snuffelen aan kachel en -pijp beneden geen resultaat opleverde. Boven het plafond was de concentratie van kolendamp echter zo sterk, dat hij half bewusteloos raakte. Hij viel op het van board gemaakte plafond, dat zijn gewicht natuurlijk niet hield. Gelukkig bleef hij echter halverwege steken achter enige latten en door het ontstane gat stroomde zoveel frissere lucht toe, dat de man na enige tijd weer bij zijn positieven kwam en kans zag de weg naar beneden te vinden. haar hand had toegestoken. Je zult er geen berouw over hebben. Ik ben een grijsaard, wiens leven spoedig ten einde kan zijn. Maar juist daarom verlang ik nog naar geluk, omdat het zo onverhoopt en overweldigend tot mij komt. Wat ik je kan aanbieden, Oliva, zijn slechts uiterlijkheden. Maar wanneer je mij daar voor in ruil wilt toestaan, je te mo- beminnen, als een geliefd, aangeh kind, dan ben ik rijkelijk beloon-' moet je zelf tot niets dwingen, da: met je hart overeenstemt. Wellicht had prins Xilo nog nooit leven zo ontroerd tot een vrouw ken Ja, dat was zelfs zeker. Oliva voe dat'meer dan zij het wist en er kwam een bijna plechtige stemming over haar, die haar voor het ogenblik deed vergeten, dat zii met deze goedige oude man een dubbel spel speelde. Neen, ook hem zou het niet berouwen, dat nam zij zich in deze gewichtige ogenblikken voor. Zijn vertrouwen zou niet beschaamd worden zij zou hem haar toegenegenheid schenken en hem liefhebben als een dochter. Ieder jaargetijde heeft zijn bloemen. Ook de winter. In bloemkassen achter glas, verwarmd en beschut, bloeien zij en bpotsen de lente na. Toen zijne hoogheid prins Xilo met mevrouw von Belamy de trap van het hotel afkwam, om in de auto te stappen, zoemde het in de hall van fluisterstem men en gemompel. Niemand verkeerde in twijfel, wat dit feestelijke bezoek van de prins te betekenen had. Wat was het een sensatie, toen die twee onder aan de trap gekomen waren! Een ademloze stilte was op het gefluister gevolgd en als bij onderlinge afspraak vormden de gas ten een haag, waarvan zij, die in de voorste rij stonden, een diepe buiging maakten. Zijne hoogheid had mevrouw von Bela my zijn arm aangeboden en dat zei aues. Met opgeheven hoofd ging de S "kige bruidegom hen voorbij. Tenger, slank en bleek, maar in onnavolgbare houding hep deHltrwae?ebnUioo?naamehjTde dames, die niixfJ het hoofd tot de voeten mon- ?terden En geen enkele onder haar was er, die niet heel graag met Oliva zou geMetdeenbzuchtjê van afgunst keerden zii zich om, toen het paar in de auto aestapt en weggereden was, Lize Froheim ontving haar aanstaande schoonzuster hartelijk, ofschoon het haar moeilijk scheen te vallen, in een echt feestelijke stemming te komen. Nog vóór men zich aan de lunch zette, nam ZÜ Oliva apart. Ik dank je uit heel mijn hart, lieve zus, dat je dit besluit hebt genomen. Danken? glimlachte Oliva gedwon gen. Het is voor mij als een droom, dat Xilo's keuze juist op mij is gevallen, aan gezien mijn karakter zeker niets inne mends heeft, zoals men mij dikwijls heeft verzekerd, antwoordde zij, met een bittere klank in haar stem. Dan waren het geen scherpe mensen kenners, Zoals jij bent, ben je goed. Misschien voor je leeftijd een beetje con servatief, dat wil ik graag toegeven maar dat kan toch niemand verhinderen, je naar je werkelijke waarde lief te hebben. Indien iets Oliva in deze ui en kon ster ken, dan waren het deze woorden! (Wordt vervolgd).

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1955 | | pagina 4