Staking in Amsterdam naar t einde Trammannen gaan ook aan de slag Zeer ernstig auto-ongeluk op rijksweg Den Haag-Rotterdam Twee tegenliggers in volle vaart tegen elkaar gebotst T ramstaking opgeheven Ontzettende bioscoopbrand in een voorstad van Luik De Paus over de beveiliging tegen arbeidsongevallen Bliksemactie cler KVP alom. Ook jeugdharten warm E.V.C.-verraad ontmaskerd Twee dodenzeven zwaar- en twee lichtgewonden m Paniek in „Rio" theater 39 film-bezoekers vonden in enkele minuten de dood Slachtof fers vooral kinderen Maandag 4 April 1955 DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN Nieuwe C.A.O. in bouwbedrijf I -r Vanochtend gasdruk normaal Extra vrijaf bij de Spoorwegen Elfde dag! „Geen onverantwoorde risico's nemen" WEERBERICHT Woordbreuk h Houding van B. en W. gelaakt De weerverwachting van het K.N.M.I., geldig van heden- tot morgenavond, luidt: Aanvankelijk veel bewolking met plaatselijk enige regen en hier en daar mist. Later opkla ringen. Aanhoudend zacht weer. Overwegend matige wind tussen West en Zuid. Dinsdag 5 April: Zon op 6.10 uur, onder 19.21 uur. Maan op 17.49 uur, onder 5.04 uur. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT Personeel van gasfabrieken en ponten wil weer aan het werk (Van onze Amsterdamse redactie) AMSTERDAM, Zondagnacht. Bij het Amsterdamse stadsbestuur en de bestuur ders der erkende vakbonden leefde vannacht enige hoop, dal de stakingsgolf in de hoofdstad, die zich Zondagochtend had uitgebreid tot de twee gasfa brieken en enkele andere gemeentebedrijven, zoals de Haven- en Handelsinrichtingcn, Stadsreiniging, de Was-, Bad en Zweminrichtingen en gedeeltelijk ook de dienst der Beplantingen, gebroken was. Tij dens het stormachtige weekend hebben namelijk zowel de erkende vakbonden als de stakingscomité s druk geconfereerd, hetgeen er uiteindelijk toe leid de, dat Zaterdagavond reeds het personeel van de Veren en Ponten besloot het werk te hervatten, ter wijl Zondagmiddag de stakers bij de twee gasbe drijven eveneens weer aan de arbeid wilden gaan, zij het nadat zij aan B. en W. een ultimatum van 48 uur hadden gesteld. Het stadsbestuur zou bij alle stakende leden van het gemecntepersonecl (voor die van het gemeentelijk vervoerbedrijf, Publieke Werken, Stadsreiniging voor de tweede maal) een ontslagbiicf laten thuisbezorgen. B. en W. hebben de beide stakingcomité's, die tot digers van de erkende organisaties, die niet achter de slaking staan, besprekingen Dc opheffing van Uc staking hij de !'<>"- tcn en Veren is te danken aan een bemid delingspoging van de NCBO, een poging, waar dc KABO zich volledig achter hccit gesteld. Oorspronkelijk was het dc bedoe ling geweest, dat deze interventie, die zou plaats vinden met volledige goedkeuring van het algemeen stakingscomilé van het Gemeentelijk Vervoerbedrijf, aan een door 2500 stakers bijgewoonde vergadering van het trampersoneel zon worden voor gelegd, doch door een woordbreuk van dit comité, daartoe aangezet door twee com munistische agitatoren, is de interventie- poging in deze vergadering niet in stem ming gebracht. Deze gang van zaken, die duidelijk maakt, dat het de CPN en de EVC er om te doen is de staking voort te zetten, is door 'n gezamenlijke op roep van dc KABO en de NCBO tot hun leden en een deel van de stakers onthuld. In bedoelde oproep wordt medegedeeld, dat 85 man van het stakende verenperso- neel met hun leiders hadden besloten door bemiddeling van de secretaris van de af deling Amsterdam van de NCBO, de heer Baatenburg de Jong, de onderhandelingen op normale wijze doorgang te doen vinden Als eerste voorwaarde gold hierbij: op kor te termijn hervatting van het werk. De heer Baatenburg de Jong stelde zich in contact met B. en W. Hij kreeg schriftelijk hetzelfde antwoord, dat het stadsbestuur reeds Zaterdagochtend in een officiëel communiqué had kenbaar gemaakt, name lijk dat B. en W. reeds met vertegenwoor- Zondag heerste er in Amsterdam een enorme drukte in verband met de voet balwedstrijd Nederland-België. Ondanks dc staking, die tot gevolg had, dat mili tairen moesten worden ingezet om het busverkeer van het station naar het sta dion in stand te houden (~te foto boven), slaagden alle toeschouwers er toch m het stadion tijdig voor dezewed^rydte bereiken, getuige ook de enorme fcoc- rrclhcid auto's foto ondciwelke op ITndionvlcin stond samen gepropt. hadden gevoerd; dat na hervatting van de arbeid onderhandelingen met de organi saties langs de normale kanalen zouden plaats vinden, terwijl geen gehoor zou worden gegeven aan stakingsdelegaties, die niet de vakorganisaties vertegenwoor- digden. Het stakingscomité van de tram heett, zo gaat de gezamenlijke oproep verder, dit voorstel van de heer Baatenburg, waarmee zij toch instemden, niet aan de vergadering voorgelegd. Waarom", zo vragen de confessionele bonden zich af, „heeft het stakingscomité woordbreuk gepleegd? Er is maar één ant woord: Niet het belang van de ambtenaar maar dat van dc CPN moet door deze sta king worden gediend. Dc belofte om dit reële voorstel in stemming te brengen, is geschonden- Dit is verraad aan Uw zaak. De KABO en NCBO delen mede, dat in dien U wenst voort te gaan met dc staking, U met de communisten verraad pleegt aan U zelf, Uw gezin, dc Amsterdamse bevol king en dc democratie. Gebruik Uw ver stand". zo besluit dc oproep, „en meldt U onmiddellijk bij Uw personeelschef. Her vat het werk dan kan er overleg tot stand komen". Als een olievlek Zaterdagochtend bleek, dat de staking zich als een olievlek had uitgebreid, en met ontsteltenis vernam Amsterdam, dat ook de werkers in de vitale bedrijven zich bij de wilde proteststaking aansloten. Er was slechts één gemeentelijke dienst, waar 't werk werd hervat en wel bij de Water leiding. omdat dc directeur aan de 100 sta rs de toezegging had gedaan met het hoofd van Personeelszaken dc verlangens der arbeiders te bespreken. Ook de 1000 stakers in de particuliere bedrijven wa ren opnieuw aan de arbeid gegaan. B. en W. beraadden zich inmiddels op het stadhuis met dc drie erkende vak bonden over te nemen maatregelen. Er werd een beroep op de regering gedaan, met als gevolg, dat Amsterdam dc be schikking kreeg over ruim 200 militaire chauffeurs van dc Aan- en Afvoertroe- van de gasbedrijven hun grieven ken baar. Zij besloten de staking voort te zetten en te trachten ook de centrales Noord en op de Hemweg plat te leg gen. Nadat de vergadering uiteen was gegaan togen de stakers naar de laatst genoemde centrale om hun voornemen tol uitvoering te brengen doch zij kre gen nul op het request, daar de poort gesloten bleef. Om acht uur was het weer de beurt aan de trammensen. Zij hadden zich ongeveer 2500 man sterk, verzameld in de slecht verlichte ATO-garage in de Pilotenstraat. Na een geraffineerd en in details onjuist voorgedragen verslag van de ontmoeting met burgemeester D'Ailly, kwam het reeds eerder aangehaalde interventievoorstel van de NCBO- -o:rzitter, de heer Baaten burg de Jong ter sprake, doch het sta kingscomité, aangevuld met vertegenwoor digers van de Ponten en Veren, liet de vergadering onkundig van het feit. dat het reeds besloten had dit voorstel te aan vaarden Het werd slechts als een onder werp van discussie de aanwezigen voor gelegd en dezen, onkundig van de juiste gang van zaken, lieten zich, na een aan tal voorstanders te hebben aanhoord vol ledig overreden door een suggestief voor gedragen betoog van de communist W. Oomen. Toen daarna de voorzitter van het stakingscomité, de heer De Vente, een hartstochtelijke oproep tot de stakers richtte om te volharden en het voorstel- Baatenburg waarmee hij, zoals uit de KABO-verklaring blijkt, toch accoord was gegaan, verder volkomen negeerde, was het duidelijk, dat ook ditmaal de massa suggestie haar werk had gedaan: er zou worden doorgeslaakt. Ultimatum Zondagochtend dan vonden de reeds vermelde vergaderingen van het perso neel van de Veren en Ponten en van de gasfabrieken plaats. Het dek- en schip- perspersoneel van de ponten had de® avonds na de tramvergadering nog in gezien, dat de interventie van de heer Baatenburg de Jong aanvaard moest wor den en zij besloten hiertoe Zondagochtend De bijeenkomst van de gasmannen die eerst °P de Noordermarkt gehouden zou worden, doch de politie verbood dit, en daarop ging men naar „Marcanti" had een rumoerig en eer onoverzichtelijk ver. loop. Na veel geharrewar ging men ac coord met een ultimatum van 48 uur. Indien op dat tijdstip geen antwoord van B. en W. is ontvangen, zullen niet alleen de gasfabrieken, doeh ook de centrales plat gelegd worden, terwijl de meterop- nemers zich dan eveneens solidair met de gasmannen zouden verklaren. De Zon- dagsploegcn, die om twee uur in dienst moesten komen, begaven zich naar dc Wester- en Zuidergasfabriek, waar hun namen werden genoteerd en zij naar huis konden gaan. Maandagochtend zou dc gehele dagploeg zich melden. Niet alle stakers weer in dienst Het NVV gaf een verklaring uil, waarin j B. cn W. gaven vannacht nog de vol- het dagelijkse bestuur meende te moeten gende verklaring uit: werkhervatting hadden geadviseerd, laten weten, dat de namen der werkwilligen zouden worden genoteerd. Dezen zouden dan opdracht krijgen zich morgenochtend opnieuw bij hun personeelchef te melden. Zo geschiedde ook. Toen vanmorgen 40 schippers en dekknechtcn van de Veren en Ponten zich op de steigers meldden, werden hun namen opgeschreven en konden zij naar huis gaan. De ma rine bleef de ponten bedienen. Zowel bq de Zui- der- als bij de Westergasfabriek kwam zich van middag de Zondagsploeg van 60 man aandienen. Zij werd de poort ingelaten en kregen een gelijk luidende mededeling. De militaire bezetting van 24 man kader van de technische opleiding der Kon. Marine op beide fabrieken werd gehandhaafd. Ver ondersteld werd, dat deze bezetting - die door B cn W was aangevraagd om de gasvoorzienmg zo veel mogelijk op peil te houden en een verhoging van de gasdruk tussen twaalf uur en half twee cn tussen half vijf en kwart over zes mogelijk maakte, zodat de huismoeders en ook de ziekenhuizen warme maaltijden konden bereiden Maandagi ochtend, wanneer de dagploegen in volle bezetting om half acht voor de poorten zouden verschijnen, zou worden teruggetrokken. pen, die uit alle delen van het land naar dc hoofdstad werden gedirigeerd om de bussen te bemannen. Alle militairen in de kazernes in Amsterdam en onmiddel lijke omgeving werden geconsigneerd voor een eventuele bezetting van de vi tale bedrijven. Zoals gezegd, werd Zon dagochtend technisch marinekader inge zet op de gasfabrieken. De drie erkende vakorganisaties richtten zich inmiddels met een dringende oproep tot haar leden om het werk te hervatten. Het CNV hield in Bellevue een stormach tige vergadering, waar de secretaris van de NCBO, de heer Baatenburg de Jong de 400 aanwezigen mededeelde dat de bonds- bestuurders zeer verontwaardigd waren over de houding van B. en W„ daar de burgemeester Vrijdagmiddag het stakings comité van de tram had ontvangen. „De overheid behoorde haar eenmaal ingeno men standpunt, dat niet met stakingsdele gaties wordt onderhandeld, te handha ven". N.V.V. stelt confessionele bonden mede-verantwoor- ln hel Olympisch Stadion te A'dam behaalde het Nederlands Elftal gistermiddag zijn eerste „Renais sance"-overwinning: Belgic werd met 10 verslagen. Onder de 57.000 jubelende toeschouwers sprongen ook de K.C.-leden Pelli- kaan (links) cn Hoolboom een gal in de lucht; daarentegen verraadt Abe Lenstra tussen hen in geen enkele emotie. De eerste na de oorlog Na langdurige onderhandelingen tussen de werkgeversorganisaties, samenwer kend in de Raad van Bestuur Bouwbedrijf en de werknemersorganisaties, is over eenstemming bereikt over een collectief arbeidscontract voor het bouwbedrijf. D;t contract, dé eerste C.A.O. na de oorlog bestaat uit een mantelcontract met bij lagen voor de burgerlijke en utiliteits bouw, de water-, spoor- en wegenbouw, het „zwarte corps", het hei-, het straat makers- en het steenzettersbedrijf. Partijen zullen zich nog nader beraden over een C.A.O. voor de chauffeurs, werk zaam in het bouwbedrijf. De nieuwe C.A.O. zal op korte termijn ter goedkeuring worden voorgelegd aan rijksbemiddelaars. Vooruit lopend op de ze goedkeuring is overeengekomen, dat de bepaling, dat bij ziekte van twee we ken of langer de wachtdagen zullen wor den doorbetaald, reeds op een nader te bepalen datum in de loop van deze maand van kracht zal worden. vaststellen, dat dc voedingsbodem voor „deze communistische agitatie" mede door dc confessionele bonden is voorbereid door „in het openbaar stellen van looneisen, waarvan te voren vaststond, dat zij niet voor verwezenlijking vatbaar waren". Het dageljjks bestuur had met verbazing de rede van de CNV-voorzitter gehoord, waarin deze weliswaar stelde, dat de sta king moest worden afgekeurd, maar op grond van overigens onjuist geinterpre- ..B. en W. hebben vandaag aan alle sta kers een afschrift van hun besluit van 2 April doen toekomen houdende, dat de stakers zullen worden gestraft met ontslag uit de dienst Om formele redenen wordt dit ontslag ingeleid door een schorsing, met inhouding van de gehele bezoldiging B. en W. zullen nader beslissen, wie van de stakers, die zich melden, in de gelegen, hcid zullen worden gesteld het werk te hervatten. Het l'fft namelijk niet in het _J.«twlistresl ernU1 .'.IJ Gisteravond om half tien is op de rijksweg Dew Haa gr—R otter d a in ter hoogte van het "liegveld penburg een vier- of vijftal personenauto's op elkaar gebotst. De gevolgen waren verschrikkelijk. Tw#e der auto's reden met circa 60 km snelheid op het middengedeelte der rijbaan recht op elkaar in en werden naar de weggedeelten waarop zij aanvankelijk hadden gereden, weggeslingerd. Daar ramden zij andere wagens uit de files van beide zijden, of werden achterop aangereden. Twee doden werden geborgen, de 31-jarige A. Veldhoen van de Staten- weg uit Rotterdam, en de 19-jarige mej. Van Heusden van de Middenweg m Amsterdam, die in het Hippolytusgesticht te Delft aan de bekomen ver wondingen overleed. In het Hippolvtusgesticht te Delft werden verder drie zwaargewonden opgenomen. Twee personen zijn vandaar na daar verbonden te zijn, huis waarts kunnen keren. In het Oud- en Nieuw Gasthuis te Delft werden eveneens 3 zwaargewonden opgenomen en in het ziekenhuis Zuidwal te Den Haag een veertienjarig meisje, dochtertje van een der zwaargewonden in het Hippolytusgesticht te Delft. het teerde gegevens concludeerde, dat de voornemen van B. en W. hen allen weer eisen gerechtvaardigd waren, waarmee het j toe te laten", stakingsvuur werd aangeblazen. „Deze uitspraak', aldus bet NVV, „is een bona (ide vakbondsbestuurder onwaardig''. Het verbondsbestuur van het CNV acht- I te het in een antwoord hierop, onnodig zich ten behoeve van zijn eigen positie te-, gen deze verklaring van het NVV le ver- i weren. Het liet het oordeel over het ge- j drag van dit verbond gaarne over aan de' bona fide loon. cn salarisirekkenden. Het' CNV-bestuur constateerde slechts, dat del NVV-verklaring een nieuw symptoom is van de richting, waarin dit verbond zich beweegt. De heer Middelhuis, voorzitter van de KAB. zei :n een radiorede, dat het de plicht van de KAB-ers en KABO-mannen is de diensten op gang te houden. Nul op het request Op een Dijeenkomst ih gebouw „De Eilanden" in de Grote Wittenburger- straat, maakten ongeveer 500 stakers Hel technisch cn rijdend personeel van de Amsterdamse tram, dat van ochtend met circa 1500 man in ver gadering bijeen is geweest in Kras- uapolsky, heeft daar om hall elf In overgrote meerderheid op voorstel van de stakingscommissie besloten het werk te hervatten. Aan het slot van de vergadering in de stampvolle zaal werd 'n verklaring voor gelezen, waaraan de aanwezigen hun goedkeuring hechtten ..Van de zijde dei- vakorganisaties zijn toezeggingen ge daan", aldus deze verklaring. ,,dat de eisen van het trampersoneel door deze organisaties besproken zullen worden met B. en W. Deze toezegging geeft ons' reden de staking op te heffen". Besloten werd, dat al het personeel van de trams zich onmiddellijk naar het werk zal begeven. Naar ons is gebleken, is de gas druk in Amsterdam vannacht om ongeveer 5 uur weer normaal ge worden. De gashouders bleken om i die tijd weer geheel gevuld te zijn. Hoewel men naar de juiste toedracht nog een onderzoek instelt, wordt aange nomen, dat een der auto's zich voor pas seren losmaakte uit een file, die in de richting Rotterdam reed; tezelfdertijd moet zich een wagen met hetzeltde doel hebben losgemaakt uit de hle. die in de richting Den Haag reed. Een Belgische wagen reed aan de kop van laatst ge noemde file. De beide wagens die tracht ten in te halen bij het passeren, reden op het middengedeelte der rijbaan op elkaar in. De Belgische wagen werd door de ter zijde geworpen auto uit zijn file geramd, doch de inzittenden van deze wagen schijnen er nog vrij goed afgekomen te zijn. Van de auto's die elkaar in het front getroffen hadden, waren motor en be- Van onze Brusselse correspondent) LUIK, Zon da gavond. Een verschrikkelijke ramp heeft zich gisteravond om half zeven afgespeeld in de „Rio"-bioscoop te Ougrée-Sclessin, nabij Luik, toen tijdens de voorstelling brand uitbrak. Minstens 39 mensen, onder wie veel kinderen, zijn om het leven gekomen. De brand brak uit achter het scherm, waar zich reserve-stookolie voor 'de verwarming bevond. In een oogwenk stond de gehele zaal in lichter laaie. Op dat ogenblik waren ongeveer 150 mensen in het zaaltje, dat er 250 bevatten kan, en er ontstond een grote paniek. Het vuur versperde de nood uitgang. Talrijke slachtoffers zijn levend verbrand. Alleen de muren van het lokaal staan nog overeind. gebroken was konden de eerste brand weerlieden de zaal binnendringen. Uit alle omliggende plaatsen rukte de brandweer met groot materiaal aan, doch er viel niets meer te redden. Toen de blussingswerkzaamheden na anderhalf uur werden beëindigd, ston den nog slechts vier zwart geblakerde muren van het vroegere „Rlo"-theater. Reddingsploegen vonden in de puinho pen de lijken van negen-en dertig per sonen. De meesten daarvan waren to taal verminkt. Mede doordat men niet precies wist, wie naar Luik waren ver- De Rio-bioscoop ligt in een volks buurt. Er werd gisteravond een pro gramma vertoond dat hoofdzakelijk uit kinderfilms bestond, cn zodoende waren er zeer veel kinderen in de zaal aanwezig. Veel kinderen zijn onder de voet gelopen. Uit de zaal werd een afgrijselijk ge jammer gehoord. Gruwelijke tonelen speelden zich af, toen wanhopige ouders, die wisten dat hun kind zich in de vuurzee bevond, door de politie ervan weerhouden moesten worden, om in de vlammen door te dringen. Het was onmogelijk om iemand te redden van hen, die niet meteen uit de zaal hadden kunnen ontsnappen. Slechts twee uur nadat de brand uit- Op 30 April en 5 Mei Na overleg tussen de directie van de N. S. en de Personeelraad heeft de direc tie besloten aan het gemelde N. S.-per- soneel, voor zover de dienst dit toelaat, op 30 April en op 5 Mei vrijaf te geven zonder dat hiervoor korting op het regle mentair verlof plaats vindt. voerd, leverde de identificatie ontzet tende moeilijkheden op. Met de hulp van een aantal familieleden was men er rond middernacht in geslaagd de na men van dertig slachtoffers vast te stellen. Van negen anderen was dit echter onmogelijk en men beëindigde voor de rest van de nacht de pogingen om te trachten op andere wijze nadere gegevens te krijgen. De ramp in het Rio-theater is de ergste bioscoop-brand, welke België ooit heeft meegemaakt. Naar de pre- ciese toedracht van de zaak is reeds een officieel onderzoek gaande. stuurderscabine vrijwel geheel vernield. De rijbaan was bezaaid met glasscherven. De ambulance van Rijswijk en de GGD van Delft en Voorburg verzorgden en transporteerden de slachtoffers. Eerste hulp was verleend door employé's werkzaam op het vliegveld Vpenburg, die ook politie en GGD hadden gealar meerd. Kraanwagens versleepten de autowrakken en de verkeerspolitie van Rijswijk had de handen vol om uit de wirwar van getroffen wagens wijs te worden en het op dat moment zeer drukke verkeer op de rijksweg in goede banen te leiden. In het Hippolytus gesticht te Delft wer den opgenomen; de 58-jarige P. Wester- veld uit Rotterdam en de 28-jarige mej. N. Westerveld, eveneens uit Rotterdam, die beiden een shock hadden bekomen en diverse hoofdwonden benevens een ernstig gewonde vrouw die nog niet kon worden gehoord en waarvan de naam vannacht nog niet bekend was. De 46- jarige J. Westerveld uit Rotterdam en de 55-jarige mevrouw J. Westerveld- Kool, echtgenote van P. Westerveld, kon. den na verbonden te zijn, huiswaarts keren. In het Oud- en Nieuw Gasthuis te Delft werd opgenomen de 53-jarige heer Gel derblom uit Rotterdam. Hjj heeft twee gebroken benen en een gebroken arm bekomen. Z\jn veertien-jarig dochtertje, dat naast hem in de bestuurderscabine had gezeten, was door een automobilist, die assistentie verleende, overgebracht naar ziekenhuis Zuidwal in Den Haag. Het meisje, dat een zware hersenschudding had bekomen, maar desondanks steeds naar haar vader vroeg, kon in de loop van de avond nog worden ingelicht over diens opname te Delft. Verder werden in het Oud-en Nieuw Gasthuis te Delft op genomen een 52-jarige dame uit Rotter dam, die een gebroken elleboog en vrij ernstig rugletsel heeft opgelopen en de 61-jarige mevr. Van Kersen uit Rotter dam die hoofdwonden, een heupfractuur, een gebroken bovenbeen en een gebro ken enkel heeft bekomen. Na de botsing scheen nog een motor rijder op de auto's te zijn ingereden. De aard van zijn verwondingen was niet be kend. Kranlenstaking te Londen Het technisch personeel van de Londen- se bladen heeft dit weekeinde op een mas savergadering een voorstel verworpen om het werk te hervatten, hangende de instel ling van een regeringsraad die een onder zoek moet instellen. De vergadering was belegd om de weige ring van de stakingsleiders, in te stemmen met arbitrage, te bevestigen. De Londense krantenstaking duurt thans reeds elf dagen. Zondagmorgen half 10 heeft de H. Vader de deelnemers uit 37 landen aan het eerste wereldcongres ter voorkoming van arbeidsongevallen l i bijzondere audiëntie ontvangen. Zijne Heiligheid hield tot hen een toe spraak in het Frans. De H. Vader releveerde daarin o.a. hoe sedert enkele tientallen jaren dc strijd tegen arbeidsongevallen door technisch gespecialiseerde organisaties met kracht is ter hand genomen en herinnerde eraan hoe de Paus Leo XIII en Pius XI in hun sociale Encyclieken de verbetering van de stoffelijke en morele levensvoorwaarden der arbei ders hebben bepleit en richting hebben gegeven aan de verbeteringspogingen. De Paus wees dan op het belanf vin de studie van taak en functie der vei ligheidscommissies, het niet minder groot belang van de veiligheidseisen, welke aan de machine-constructeurs gesteld worden en van de bespreking der vraagstukken van internationale samenwerking op veiligheidsgebied. Over de kwestie der risico's van de arbeid zeide de H. Vader o.a.: Niemand mag zonder ernstige reden zijn gewond heid, of die van zijn medemensen in gevaar brengen. En zeker niet 't leven. In verband hiermede wees de Paus er op, dat de belanghebbenden soms zelf niet begrijpen, waarom dit of dat in 't belang van de veiligheid van hen wordt verlangd, de tragische gevolgen van dat wat hun verboden wordt, niet doorzien, of nalatig worden in het na leven van gegeven voorschriften. Het doel van het congres: aan de sa menleving een sociale dienst te bewij zen (het voorkomen van onheil) zo betoogde Zijne Heiligheid tenslotte is verwant aan het doel van de Kerk en Haar Stichter, Wiens leven en dood gewijd waren aan de lijdende mens heid. In Hem dient men de innerlijke kracht te zoeken bij het streven, Zijn weldadig werk onder de hedendaagse mensheid voort te zetten.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1955 | | pagina 1