Nog een vordering Jungschlager in de zaak- T /Jorren ROTERDDN KINDERMODE Boeren lijden groot verlies op aardappels Tien jaar terug A PARIJSE MODE OP BODEM NEDERLANDSE 1 RI ■Hl SNBL EN ZEKER V.S. laten 76 commu nistische studenten vrij Zuivering in Peking Chinees leider pleegde zelfmoord CONTRIBUTIE AFTREK voor vaktechnische organisaties zou standsorganisaties nadeel berokkenen Nederland telt 53 privé-vliegtuigen Waarborgen gevraagd voor vrije verdediging H. Vader opent tentoonstelling (A stii m/ft Uw Hegedues premier van Hongarije? Regering zal Siva-potje moeten steunen IVergens zo9n collectie S Hi Salaris verbetering voor overheidspersoneel DTNSDAG 5 APRIL 1955 PAGINA i b T""b Verdedigster verhoord Vijfde eeuwherdenking Fr a Angelico MGR PROF. DR ALPH. MULDERS pijn met Ter vervanging van Imre Nagy 5 APRIL 1945 luchtoorlog ZILVEREN PRIESTERJUBILARIS PROF. DR A. SMIJERS II.76 BINNENWEG - BEIJERLANDSELAAN Heffiugsverordening Landbouwschap Collectie van Genevieve Fath in het Am stel Hotel Jeugdige pakjes metste garneringen in gesuecpu wollen sloffen, en e'e§a" e tailleurs met details in decou pe, die voor een verlengd si- houet in bamboe-hjn zonden- vroegen het eerst de aa"dapnt) Eert rijk palet Standpunt K.N.B.T.B. TIEN KILOMETER PER AUTOPED MEER „STRIPS" NODIG Ambtenaren willen zich tot Kamers wenden De verdediger in het geruchtmakende zich schriftelijk tot de Indonesische mi nister van justitie gewend, met het' ver zoek waarborgen te geven voor een vrije verdediging, zonder lastig gévallen te wor den door beschuldigingen van getuigen. Dit werd Maandag bekend tijdens de acht ste zitting in de zaak Jungschlager. Mr Bouman zelf verscheen niet op deze zit ting. De verdedigster, mr Nani Razak, be schuldigde op deze zitting getuige Ami rudin ervan meineed te hebben gepleegd. Amirudin, die de vorige zitting mr Bou man ervan beschuldigde zelf actief te hebben deelgenomen aan een subversieve organisatie, had bij het getuigenverhoor de eed afgelegd als Islamiet, terwijl nj christen is, aldus mevrouw Raza ~ff" halve Amirudin heeft, zoals men weet, ook getuige Manoch beschuldigingen ge uit aan het adres van mr Bouman Mr Bouman vraagt uitstel van behande- ling der zaak tot bij antwooid heeft ont vangen op zijn brief aan de minister van justitie, waarin hij waarborgen vraagt om gedurende de processen van Jungschla ger en andere Nederlanders, niet door vervolgingsmaatregelen te worden lastig gevallen. Hij schrijft, dat zijn cliënt Jungschlager met dit verzoek instemt „Het is niet mijn bedoeling, zo schrijft hij o.m., om uw beslissing omtrent de juistheid der tegen mij ingebrachte be schuldigingen te vragen. Ik heb er reeds voldoende de nadruk op gelegd, dat ik in deze kwestie bereid ben het komende onderzoek met een gerust hart onder ogen te zien. De bedoeling van deze brief is, dat ik uw aandacht er op wil vestigen, dat ik nog steeds de positie heb van verdedi ger in de zaken Jungschlager en andere arrestanten, dat is dus met toestemming van de verantwoordelijke autoriteiten. Ik wil deze zware taak zo goed mogelijk uit voeren in het belang van mijn cliënten en op nadrukkelijk verzoek van de Neder landse regering. Maar dit is niet mogelijk, indien ik geen gelegenheid heb om vrij van storingen te werken. De langdurige verhoren, welke ik heb ondergaan naar aanleiding van de getuigenverklaringen, hebben een ernstige lichamelijke en gees telijke vermoeidheid veroorzaakt, waar door herhaling van dergelijke verhoren, gebaseerd op nieuwe getuigenverklarin gen, mijn werk als verdediger zullen ver tragen en verhinderen". Na het voorlezen van deze brieven zei de openbare aanklager, Soenarjo, dat hij kon instemmen met het verzoek van mr Bouman, tot waarborgen voor een vrije verdediging. Ook had hij geen bezwaar de zaak te verdagen, totdat mr Bouman op de zit ting verschijnt. Sunarjo vroeg vervolgens aandacht proces Jungschlager, mr Bouman, heeft voor een aantal geheime rapporten naar -•-»- *-4. T_4.I aanleiding van dein de vorige zitting nieuwe lijn voor baby-schoentjes geeft het kindervoetje de gelegenheid zich op natuurlijke wijze te ontwikkelen, Dit nieuwe model, waarvan de prijs zeer aantrekkelijk is, verstevigt de enkels en houdt de voetjes in de juiste stand. Leuk model in wit leer 9.^® vlot en goedkoop 18/20 24/27 32/35 in rood en wit leder 3»^® Rotterdam Hoogstraat 1 55 Banthuizerstraat 68-70 Zwartjanstraat 35-37 Nieuwe Binnenweg 229 Schiedam: Groane Hilledijk 218 Rottardamsedijk 266 voorgelezen verklaringen van generaal Pereira voormalig hoofd van de Ned. Mi litaire Missie en overste Duitz van deze missie. Hij zei, dat deze rapporten ge heim gehouden zijn, omdat publicatie moeilijkheden zou kunnen veroorzaken. Een rapport van 1951 vermeldde een ver gadering in kamer 7 van het hoofdkwar tier van de Ned. Militaire Missie, waarbij Jungschlager aanwezig zou zijn geweest. Op deze vergadering werd de werkwijze besproken van het vormen van een nood- regering, indien de Indonesische regering ten val zou zijn gebracht, aldu.s Sunarjo. In Juni van datzelfde jaar vond een an dere geheime vergadering plaats, in het Java hotel, waarbij Pereira en Jungschla ger aanwezig zouden zijn geweest. In Mei van dat jaar zou Jungschlager met nieu we instructies uit Nederland zijn geko men en opdracht hebben gekregen via de chef van de strijdkrachten inlichtingen te verkrijgen over militaire, economische en scheepvaartzaken. In Januari 1951 waren nog andere vergaderingen gehouden. Su narjo wenste geen andere namen te noe men. „omdat die toch niet belangrijk zijn". De volgende zitting werd vastgesteld op 18 April, in verband met de vacantie van de openbare aanklager Sunarjo. Na afloop werd de verdedigster, mevr. Nani Razak, door journalisten omringd, die haar vragen stelden over haar ver hoor Zaterdag door de openbare aankla ger. Zaterdag waren zij en haar echtge noot n.l. aan een verhoor onderworpen. Mevrouw Razak wilde slechts zeggen „Het komt mij voor, dat het de verdedi ging onmogelijk wordt gemaakt een ge tuige a décharge te horen". Zij weigerde verder op deze kwestie in te gaan. Z. H. de Paus zal op 20 April de tentoonstelling openen van werken van Fra Angelico. Deze tentoonstel ling wordt gehouden ter gelegenheid van de vijfde eeuwherdenking van deze beroemde meester, en heeft een plaats gevonden in drie zalen van het Apostolisch Paleis. In de komende zomer, op 18 Juni a.s., zal de bekende missioloog mgr prof. dr Alph. Mulders zijn zilveren ambtsjubi leum aan de R.K. Universiteit van Nij megen vieren. Op die dag 1930 werd dr Mulders, die hoogleraar was aan he' groot-seminarie te Hoeven, benoemd tot lector in de missiologie te Nijmegen Mgr Mulders werd op 31 Januari l°93 te Oudenbosch geboren en ontving op 2 Juni 1917 te H. Priesterwijding. Vier jaar later werd hij tot professor te Hoeven benoemd. Thans is mgr Mulders behalve hoogleraar ook directeur van het Missio- logisch instituut aan de R.K. Universiteit van Nijmegen. (Advertentie) i Politieke waarnemers in Wenen ach ten het niet onwaarschijnlijk, dat Andras Hegedues, eerste vice-premier van Hongarije en vooraanstaand com munistisch partij-lid, binnenkomt Imre Nagy zal opvolgen als premier van dat land. Men leidt dat o.m. af uit een verslag van radio-Budapest over de viering- van de tiende verjaardag van de bevrijding van Hongarije. Op de officiële receptie in de Hon gaarse hoofdstad werden gisteren de gelukwensen van tien buitenlandse delegaties in ontvangst genomen door de secretaris der Hongaarse commu nistische partij, Matyas Rakosi, de Hongaarse president Istvan Doby èn Hegedues. Zoals bekend heeft de cömmunis- tische partij enige dagen na de val van Malenkof, Nagy beschuldigd van „rechtse afwijkingen". Sedertdien wordt de Hongaarse premier „ziek" gemeld. De 76 Chinese studenten, aan wie de regering van de V.S. tot op heden wei gerde uitreisvisa te verstrekken, hebben Zondag toestemming gekregen om, als zij dat willen, naar communistisch China terug te keren. De Amerikaanse regering heeft zich zelfs bereid verklaard hun in de reiskosten financieel tejemoet te komen. Men hoopt in Washington, dat dit er toe zal leiden, dat ook de in China ge- interneerde Amerikanen spoedig in vrij heid zullen worden gesteld. Men zal zich herinneren, dat de secre taris-generaal van de UNO, de heer Hammarskjold, drie maanden geleden een vergeefse reis naar communistisch China maakte, waar hij met Tsjoe En Lai de kwestie van de vrijlating der 15 Ameri kaanse piloten besprak. Enige tijd later nodigden de Chinese communisten de ouders van de vier der gevangen geno men Amerikaanse piloten uit, om naar China te komen. Dit aanbod werd des tijds door de Amerikaanse regering ge weigerd. Behalve deze 15 piloten, worden er nog 41 Amerikaanse burgers in China gevan gen gehouden. Kao Kang, vice-voorzitter van de Chinese Centrale Volksregering en vroeger beschouwd als mogelijke opvolger van Mao Tse Toeng, heeft volgens een bericht van het persbureau Nieuw-China de hand aan zichzelf geslagen, „om uitdrukking te geven aan zijn verraad van de partij". (Van onze Haagse redactie) Terwijl de boer tengevolge van hogere productie bij verminderde afzet.mogelijk- heden zijn aardappelen ver beneden de kostprijs moet verkopen, betalen de con sumenten in de grote steden nog een relatief hoge prijs voor dit volksvoedsel. De marge van de handel zou dan ook aanmerkelijk hoger liggen dan hetgeen in 1953 vermeerderd met inmiddels geste gen distributiekosten als redelijk werd vastgesteld. In kringen van de boerenorganisaties. waar men ons dit gisteren verklaarde, is men zelfs van mening dat wanneer de boer een prijs zou krijgen die de kost prijs dekt, de consumentenprijs niet hoger zou behoeven te zijn dan thans het geval is. Er is momenteel een overschot van consumptie-aardappelen. Gestimuleerd door de goede prijzen in 1953 ten dele een gevolg van het wegvallen van over stroomde productiegebieden is verle den jaar het aardappelareaal met 10 pro cent uitgebreid. Bovendien waren de op brengsten per hectare hoger dan normaal. Daar staat tegenover, dat de export voor een groot deel is weggevallen. Ook België en Frankrijk hebben een ruimere pro ductie gehad en zijn inplaats van aard- appelimporterend exporterend geworden. Zo was in November/December de boerenprijs voor het Bintje gedaald tot 5,80 per 100 kg. bij een kostprijs van 10,50. Als redelijke marge voor de handel van de teler tot en met de detaillist mag men f,8'25 Per 100 kg. Dit is ge baseerd op hetgeen bij verordening van f „J^wSC-nap van aardappelen in 1953 als redelijk js vastgesteld, toen men paal en perk wilde stellen aan de stijging van de aardappelprijzen tengevolge van de overstromingen. In de grote steden variëren desondanks de consumentenprijzen echter rond 18 20 cent per kg. Inmiddels is de boeren prijs tegen de 7 gulden gekomen, mede dank zij opkoop door de SIVA, de Stich ting In- en Verkoop Aardappelen, welke deze opkopen financiert uit een fonds door de boeren bijeengebracht en dat ca. 8 millioen gulden groot is. Indertijd heeft de regering toegezegd in dit fonds voor de helft te zullen partici peren ais de boerenprijs ver beneden de kostprijs zou komen De boeren achten dit tijdstip reeds enige maanden aange broken en willen dat het fonds uit de overheidskas wordt verdubbeld, doch de regering heeft vooralsnog weinig oor ge had voor hun argumenten. De boeren menen, dat versterken van het fonds door de regering nodig is om dat 8 millioen te weinig is om zoveel op te kopen, dat een aanvaardbare bodem in de markt wordt gelegd. Zij leiden hun recht op deze bescherming tegen abnor male prijzen af uit het feit, dat de rege ring hun ook niet heeft toegestaan ab normaal hoge winsten te maken toen in 1953 de aardappelen schaars waren. De Kath. Ned. Boeren- en Tuinders- bond stelt zich op het standpunt, dat als de regering ondanks haar vroegere toe- zegingen niet wil deelnemen in het fonds, dit dient te worden afgeschaft. Dan ver kiest de bond het vrije spel van vraag en aanbod, maar met als consequentie, dat de overheid zich in tijden van schaar ste onthoudt van ieder ingrijpen in de prijzen. NEDERLAND: Wéér goed bevrij- dingsnieuws: Britse en Canadese troepen zijn Zutphen binnengerukt; er zijn nog zware ge vechten gaande. In Doesburg bevinden zien nog Duitse haarden van verzet. De Canadezen zijn voorlopig om deze laatste stad heengetrok- ken om de nog aanwe- - se burgers te sparen. De Cana ry Ae" ontzien zoveel mogelijk de n<3se steden en hun bewo ners, wanneer dit een Duitse stad wa?,,„gr^eest. dan had hun zware artl v, e tegenstand van de vijand gebroken. DUITSLAND richtin^van0®^11 rukken OP 'n de tt nnmfer n Bremen en Hannover. Osnabrück is nu ver overd en de geallieerde parachutis ten z«n opgerukt naar Minden, waar contact gemaakt werd met eenheden van het Negende Ameri kaanse Leger. Het is duidelijk, dat overal- in Duitsland omsingelings bewegingen worden gemaakt, waar na de Duitse legers in de gevormde „zakken" tot overgave worden ge dwongen. De Fransen hebben Karlsruhe in Zuid-Duitsland in handen gekregen en staan nog slechts 40 k.m. van Stuttgart. Duizend Amerikaanse bommen werpers waren overdag boven Ham- t°rwijj in de afgelopen nacht duizend R.A.F.,boramenwêr- peis de dagiaak van de Ameri kanen overnamen. Van Italië uit werden Pilzen, Regenburg en Mün- chen aangevallen. OOSTELIJK FRONT De Russen hebben Bratislava stormerhand veroverd. Acht kilo meter staan ze van Wenen's Cen trum; de sirenes in Wenen loeien de hele dag en zijn duidelijk hoorbaar voor de aanvallende troepen. Russi sche vliegtuigen kruisen laag boven de stad om de Duitse troepenbewe gingen waar te nemen. Op Hongaars gebied staan thans geen Duitse sol daten meer. GLOEDNIEUWE DUITSE TANKS In de omgeving van het front bij Kassei werden enkele splinter nieuwe Duitse tanks buitgemaakt. Bij onderzoek bleek, dat dit oor logstuig in het geheel dertig kilo meter had afgelegd. De tanks waren regelrecht uit een fabriek naar het front gezonden. (Van onze correspondent) Aalmoezenier W. J. Berteiink uit Hen gelo viert vandaag in Florida zijn zilveren priesterfeest. Deze priesterjubilaris heeft in de laatste oorlog deel uitgemaakt van een onderdeel valschermtroepen, dat be last was met de bezetting van Japan en dat gevochten heeft in de oorlog op Ko rea. Verschillende keren heeft deze leger aalmoezenier als parachutist in de lucht gehangen om bij zijn soldaten te blijven. Ook werkte hij na de bevrijding onder de soldaten, die behoorden tot het bezet tingsleger in Duitsland. Enkele maanden geleden werd aalmoezenier Berteiink be vorderd tot luitenant-kolonel in dienst van het Amerikaanse leger. Kao Kang was een der leiders van de Chinese revolutie. Sinds 1952 was "ij vice-voorzitter van de centrale volksregering en vice-voorzitter van de volkscommissie voor militaire za ken, voorzitter van de Noordoostelijke volksregering,bevelhebber van het communistische volksleger in 't Noord oostelijke militaire district en lid van de centrale politieke volksraad. Kao Kang was verantwoordelijk voor ver scheidene zuiveringen in de Noordoos telijke gebieden van communistisch China. De bekendmaking van zijn zelfmoord kwam na het bericht, dat hij uit het politieke bureau van de Chinese com munistische partij was gestoten. Kao. die reeds sedert verscheidene maanden uit de openbaarheid was verdwenen, zou, naar gezegd wordt, samengezwo ren hebben om de leiding van de com munistische partij en de regering over te nemen. De uitstoting van Kao, de premier van de industriële ontwikkeling van Mandsjoerije, werd Donderdag door een communistische nationale confe rentie met algemene stemmen goedge keurd, zo meldt „Nieuw-China". Op deze vergadering stemde men ook in met de verwijdering van Jao Sjoe Sjih, politieke commissaris van het Oostchincse militaire district en voormalig hoofd van het centrale or ganisatiebureau van de partij. De beide marinen hebben volgens 'n rapport van het politieke bureau van het centrale comité „een verbond te gen de partij" gevormd. Het rapport was voorbereid door Teng Hsiao Ping. sinds Augustus 1952 vice-premier en een toonaangevende defensie-deskun dige. Teng raporteerde, dat Kao Kang's activiteit bewees, dat hij van 1949 af „samenzwerende activiteit ontplooide, met het doel, zich meester te maken van de leiding der partij en van de staat". Westelijke waarnemers in Hong Kong zijn van mening, dat Kao on geveer een jaar geleden gestorven of tenminste afgezet nioet zijn .Wan neer hij zich van het leven heeft be roofd is in de bekendmaking van Maandag niet gezegd. Wel is opge merkt, dat zijn dood volgde op een „ernstige waarschuwing", die hij van de vierde plenaire zitting van het centrale comité der partij gekregen had- Deze zitting werd in Februari van het vorige jaar gehouden. Nog geen maand na deze bijeenkomst verdween Kao ai uit het nieuws uit communistisch China. Prof. dr A. Smijers, herdenkt op 16 April a.s. zijn zilveren ambtsjubileum als hoogleraar aan de Rijksuniversiteit van Utrecht. In 1930 werd dr Smijers, in 1918 te Wenen gepromoveerd, benoemd van wege de Ned. Maatschappij tot bevorde ring der Toonkunst om theorie en ge- geschiedenis der muziek te gaan doceren. Voordien was hij leraar aan het conser vatorium te Amsterdam. Twee voorbeelden: Snoezig Biedermeyer jurkje prettig wasbare, fijne cotton. Modern bloem- streepjes dessin, vrolijke kleuren bleu en rose 60 Prachtig wollen mohair toppertje - de mode-lijn, óók voor „the little lady In wit, bleu, rose, geel en qc 75 korenblauw maat 60 Jt er Klplna stijging par mast (Van onze Haagse redactie) De Boomkwekersvakbond van de Katholieke Nederlandse Boeren- en Tuindersbond, de Tuinbouwvakbond van de K.N.B.T.B., de Katholieke Vereniging van Ondernemers in bet Bloembollenbedrijf en de Neder landse Katholieke Bloemistenvakbond hebben in- een adres aan de Sociaal Economische Raad verzet aangetekend tegen bet request van een viertal neutrale vaktechnische organisaties, die niet accoord zijn met de algemene heffingsverordening van liet Landbouwschap, welke ter goedkeuring is voorgelegd aan de S.E.R. Zoals men weet willen deze vaktechnische organisaties, dat ook baai- leden wordt toegestaan de betaalde contributies ten dele in mindering te brengen op de heffingen van bet landbouwschap. De verordening beperkt de aftrekregeling tot de contributies, betaald aan de K.N.B.T.B., bet Koninklijk Nederlands Landbouwcomité en de Christelijke Boeren- en Tuinderbond. De vier adresserende katholieke organisaties zeggen, dat uitbreiding van de aftrekregeling tot de requestrerende vaktech nische organisaties voor hen onaanvaardbaar is en de samenwerking in de organen van bet Landbouwschap zeer zou schaden zo niet onmogelijk maken. In het adres wordt aezeed. dat de vak- schap geen enkele aanduiding valt waar te technische organisaties niet representatief zijn voor de fruit- en sierteelt. Er wordt op gewezen, dat in het hele advies van de S.E.R- tot instelling van het Landbouw- (Van onze medewerkster) DE CREATIES van Geur vieve Fath, die in Pu- rijs enkele maanden ge leden mei zoveel spanning te gemoet werden gezien, kwa men dit week-end voor het voetlicht, in het Amstel Ho tel tc Amsterdam. De belang stelling voor deze gebeurte nis was groot, want de naam Fath is in dr modewereld no,, steeds een begrip. Ook de., 'eerste door Madame Fath ontworpen coUcctie oogstte veel bijval 111 de druk bc.ctu zalen. Zn werden gecompleteerd door de typische Fath-hoeden van dit seizoen, een soort nia- telots met een zeer noge bloempot-vormige bol. Door middel van deze crea ties in rustige lijnen werd nei publiek stap voor slap ver trouwd gemaakt met <fe nieu we elementen, die de toonaan gevende Pai ijse mode voor de ze lente kenmerkt. Met de nieuwe kleuren in het palet van Genevieve kon den de aanwezigen vervolgens kennis maken. Jurken en mantels in ananas- en citroen geel. diep goudgeel, zacht bei ge, gebroken rose en een bij zonder flatteus pauwblauw demonstreerden de rijkdom van de kleurengamma, de de collectie van het modehuis Fath voor deze lente ken merkt. SMAAKVOLLE combinaties van man tels niet bijpassende robes, dikwijls in zuiver zijden imprimé uitgevoerd, waarbij in het dessin steeds de tint van de mantel werd herhaald, wisselden de fluwelen mantels in boeiende kleuren, ge completeerd door fraai geborduurde cocktailtoiletten af. Honderden kleine lentebloemen in zachte pasteltinten wa ren bijvoorbeeld in borduurwerk aange- waren sierlijke arabesken in zilver en goud aangebracht, met glinsterende j steentjes als diamantjes ingelegd. Niet minder betoverend was het bruids toilet in sneeuwwitte pure zijde, zuiver van lijn met een doorgeknoopt voorpand ter accentuering van het verticale sil houet en een eenvoudig rond kraagje als halsafwerking. Fraaie voorbeelden van couture op hoog peil kregen wij te be wonderen in de donkere geklede toiletjes met ingenieuze draperingen beneden de heupen op de wijde of aansluitende rok ken. Staaltjes van edele drapeerkunst trok ken eveneens de aandacht bij een marine, blauw pakje, dat langs het schootje van het jasje een dergelijke garnering ver toonde en bij menig heel eenvoudig recht jurkje, in een edel zijden weefsel uit Lyon. Aparte buoux. door Roger Scemama speciaal voor het modehuis Fath vervaar digd. completeerden de toiletten. Vooral bij de cocktailraias in bijzondere kleuren zorgden die doorgaans voor een markant effect. Negentig creaties van Geneviève Fath werden tijdens deze show getoond. De eerste waarop zij haar collectie buiten de Franse grenzen voor het voetlicht bracht. Het enthousiaste applaus dat herhaalde lijk opsteeg, wanneer de mannequins op het podium verschenen, zou haar zeker hebben gesterkt in de overtuiging, dat zij met haar werk de juiste weg heeft inggslagen. Tenbate van de kankerbestrijding wer den tijdens deze parade van Parijse ele gance flesjes parfum aan het publiek be schikbaar gesteld. De giften stroomden rijkelijk binnen, zodat met deze mode gebeurtenis tevens een goed doel werd gediend. In goudgele wollen stof is deze eenvoudige mantel met grote zakken op de zijnaden uitgevoerd. Gene viève Fath completeerde deze creatie door een hoed met hoge bol en smalle rand, in vilt van dezelfde kleur. bracht op een zacht rose organza cock tailtoilet. Aan de pracht en praal aan het hof van Versailles herinnerden de al niet minder rijk geborduurde avondtoiletten, bij voorkeur in pastelkleurige of witte sa- tin uitgevoerd. Een robe van witte satin duchesse was met zilverkleurige kralen bewerkt in de vorm van strikken, één voor één met geplisseerde tuile ingelegd. Op een teer blauwe creatie met wijde rok nemen waaruit zou kunnen worden afge leid, dat dit wel het. geval is. Weliswaar z.ijn de requestrerende organisaties door het bestuur van het schap bevoegd ver klaard leden aan te bevelen voor enige hoofdafdelingen en afdelingen maar daar uit mag niet worden afgeleid, dat daarmee in feite dezelfde representativiteit zou zijn erkend. Deze organisaties kunnen n.l. geen aanspraak maken op het doen van deze aanbeveling. De beoordeling daarvan i» geheel overgelaten aan het bestuur. Voorts wordt in het adres betoogd, dai de discriminatie, waarover de neutral* vaktechnische organisaties spreken zo al van discriminatie gesproken kan wor den slechts geldt voor een klein percen tage van de leden, omdat een groot deel ook lid is van één der drie centrale land bouworganisaties en daardoor reeds voor de aftrekregeling in aanmerking komt. Een grote groep van een der requestran- ten, de Nederlandse Fruittelers Organisa tie, vormt zelfs een onderdeel van de bij de K.N.B.T.B. aangesloten Limburgse Land- en Tuinbouwbond. Tenslotte wordt in het adres gesteld, da' het, afgezien van het feit, dat de reques trerende organisaties slechts een deel van de belangen van haar leden behartigen, 't ten enenmale onjuist is dat zij welhaasl uitsluitend de organisaties zijn, die steeds de economische en vaktechnische belangen van alle bedrijfsgenoten hebben gediend. Het zijn ook niet deze organisaties geweest, die zich vanaf 1945 grote moeiten en be langrijke financiële offers hebben getroost om de totstandkoming van het Landbouw schap voor te bereiden. Het bestuur van het Landbouwschap heeft dan ook me» overgrote meerderheid het advies van de hoofdafdelingen Siergewassen en Tuin bouw, om de aftrekregeling ook van toe passing te verklaren op de requestrerende organisaties, terzijde gelegd. Adressanten verzoeken de S-E.R. dringend, de alge mene heffingsverordening, zoals die door het bestuur van het schap is vastgesteld, goed te keuren. Voor dc Nederlandse Katholieke Boe ren- en Tuindersbond is dit conflict een zeer principiële kwestie, waarmee naar zjjn inzicht zelfs het voortbestaan van het landbouwschap op het spel staat. Te recht immers stelt hij, dat alle ende drie centrale organisaties representatief zijn voor de Nederlandse boeren- en tuinders stand. Immers haar doel is de behartiging van alle belangen van de land- of tuin bouwer zelf, van zjjn gezin en zijn bedriif Zowel geestelijk als materieel. Dc vak technische organisaties beperken zich tot het behartigen van bepaalde materiële belangen. De toepassing van de aftrekregeling op laatstgenoemde organisaties zou leiden tot wel zeer scheve verhoudingen. Want dege nen, die alleen vaktechnisch georgani seerd zijn, zouden in een gunstiger positie komen dan de leden van een der drie agrarische „standsorganisaties". Zij, die verkeerd georganiseerd zijn zouden be voordeeld worden boven degenen, die blijk geven begrip te hebben voor de waarde van het lidmaatschap van een organisatie, gebaseerd op eigen levensbeschouwing, welke het niet uitsluitend te doen is om de materiële belangen. Want wat is het geval? De aftrek is ge bonden aan maxima. De leden van een der drie centrale organisaties zijn in de over grote meerderheid der gevallen met hun contributie al aan die maxima toe. Voor hen heeft toepassing van de aftrekregeling op de contributies betaald aan een vak technische organisatie geen enkele bete kenis. Alleen zij, die nooit een offer hebben over gehad voor de belangen van, hun standgenoten in bredere zin, zouden er wèl bij varen! (Van onze correspondent) Een vierjarige kleuter uit Gro ningen ging op de autoped op ver kenningstocht en reed toen naar Thesinge, ongeveer tien kilometer buiten Groningen. Men ontdekte in dat dorp. dat de ondernemende jongen er niet thuis hoorde. Bij on derzoek bleek, dat hij afkomstig was uit Groningen. Via Rijkspolitie en gemeentepolitie keerde het manneke niet per autoped, wel mèt zijn autoped in zijn ouder lijk huis aan de Radesingel terug. De vliegvelden-situatie in ons land is nog steeds niet bevredigend. De weg naar verbetering is een lange: het vliegveld West-Brabant bij Seppe zal binnenkort misschien worden aangewezen als lucht vaartterrein. Aldus lazen wij in het jaar verslag van de Koninklijke Nederlandse Vereniging voor Luchtvaart. De K.N.V.V.L. heeft reeds maarmalen de wenselijkheid uitgesproken het aantal vliegvelden uit te breiden met een aan tal „strips" met minimum-afmetingen van honderd bij vierhonderd meter. De ver antwoordelijkheid om op deze „strips" te landen zou de vlieger zelf moeten dragen De K.N.V.V.L. heeft aan de overheid een opgav* verstrekt van «en aantal vlieg velden, dat naar haar mening voor ge bruik door sportvliegtuigen in aanmerking komt. Het vliegveld Ypenburg is voor sport vliegers moeilijker dan voorheen te ge bruiken door de werkzaamheden aan het veld. Nadat het terrein is voltooid, wordt het een militaire basis van de Konink lijke Luchtmacht. De mogelijkheid van medegebruik van de basis door d® sport- luchtvaart is door de overheid in principe aanvaard. Er zjju thans in Nederland 53 privé- vliegtuigen ingeschreven, met inbegrip van een klein aantal toestellen, dat voor bespuitings- en andere commerciële doel einden wordt gebruikt. Ons land telt on geveer 480 houders van brevetten voor het besturen van sportvliegtuigen. Het Ambtenaren-centrum zal met alle ten dienste staande, oirbare middelen waar en wanneer dit mogelijk zal blij ken, blijven streven naar verwezenlijking van de door het Centrum voorgestelde salarisverbeteringen. Aldus wordt gezegd in een motie, welke gisteravond in Den I-Iaag is aangenomen op een vergadering, welke door ca. 2000 leden was bezocht. Namens het bestuur deelde de voorzit ter, de heer H. L. Engberts, mede, dat de eerste stap, welke kan worden gedaan, is, een beroep doen op de volksvertegen woordiging. Er zal contact worden opge nomen met de drie andere organisaties, die vertegenwoordigd zijn in het Geor ganiseerd Overleg en die de regerings voorstellen eveneens hebben afgewezen, om dit gezamenlijk te doen De motie werd voorgesteld uit de ver gadering, nadat men had aanhoord een verantwoording van het door het bestuur gevoerde beleid, welke werd afgelegd door mr Plomp, secretaris van het Amb- tenarencentrum, de heer H. Steketee, voorzitter van de Centrale van rijksper soneel. Mr Plomp onthulde, dat het Centrum oorspronkelijk had voorgesteld een alge mene salarisverhoging van 11 procent, met daarenboven opheffing van de ni vellering. Later had men zich bereid ge toond genoegen te nemen met een ver hoging van 6 a 7 procent plus opheffing van de nivellering. Evenals de Arka, de Chr. Bond en de Centrale van hogere rijksambtenaren had het Ambtenarencentrum de regerings voorstellen onaanvaardbaar geacht. In de motie wordt het beleid van het bestuur goedgekeurd en worden zijn voor stellen redelijk genoemd. De salaris-ver betering, waartoe de regering wel bereid is, wordt onvoldoende geacht om de on rust en ontevredenheid onder het Neder landse Ambtenarencorps weg te nemen en ook onder het overheidspersoneel de arbeidsvrede te bewaren De vrees wordt uitgesproken, dat de alom te constateren onlust om in overheidsdienst f* treden en de neiging om deze dienst Tfc ver laten in onverminderde mat* zuil*» blij ven sootibwtaan,

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1955 | | pagina 3