LADY CHURCHILL, IDEALE ECHTGENOTE Plannen voor West-Europese Hoofdsteden-competitie „Dank zij CHURCHILL leeft de Westelijke wereld in vrijheid Chefarme .4 E wereldtitel" welter. DE GOUDEN PIJL Gloet lampjes Gecombineerde werking... beter en krachtiger! tegen pijnen en griep - 20 r ablet ten 185 c«. Inderdaad, ^jj een verfijnd genot! I LEXINGTON Geen tennissucces in Monte Carlo Onze dagelijkse PUZZLE Gelukkige huwelijksharmonie Amsterdam-Brussel op ander tijdstip Reactie in Den Haag Commentaren in de wereld Staatslieden getuigen van hun bewondering Mary Kok brak haar Europese record Ronde van Nederland door Brasschaat ■Mi iBil cigar|JL|| Tweekamp Keller-Laros 0111 de dam-titel WOENSDAG 6 APRIL 195* PAGINA 9 99 TONEELPRIJSVRAAG Moskou: geen commentaar LEIDERS UIT DE STAD VOOR COLLECTIEVE BOERDERIJEN Op POLITIE GEEFT DE VOETBALLEN Maar dan niet op straat GEWICHT BRITS HOCKEY-ELFTAL pi AMERICAS BEST TOBACCOS NEDERLANDERS BRACHTEN HET NIET VER NIEUWE WERELDRECORDS BIJ DE ZWEMMERS door SELWYN JEPSON HET INTERNATIONAAL PAAS-HOCKEYTORNOOI Oplossing van gisteren Zou een groot man zich niet het meest in zijn ware grootheid openharen, wanneer hij ons laat ontdekken, hoe hij staat tegenover haar, die hem het naast aan 't harte ligt? Welk een verheerlijking van zijn gade een verheerlijking, die hem zelf eert spreekt er niet uit de woorden, die hij eens in een autobiografie neerschreef: „Mijn huwelijk was verreweg het meest gelukkige en vreugde volle gebeuren, dat mij in heel mijn leven ten deel viel. Want, wat kan er heerlijker zijn, dan in zijn gang door het leven verenigd te zijn met een wezen, dat tot het koesteren van een onedele gedachte zelfs niet in staat is!" een Geen grotere lof kan aan Lady Churchjll gebracht worden, dan deze woorden van haar echtgenoot. Zij, de thans 70-jarige levensgezellin van de grote staatsman, is steeds zijn bewon derenswaardige steun en hulpe ge weest in het leven. Zijn „Clemmie" zoals hij haar noemt, was een kracht naast hem, waarop hij bouwde en die de veelvoudige rol moest vervullen van echtgenote, vertrouwelinge, gastvrouw huisvrouw en moeder. Zij deed dit met een serene doelbewustheid en doel treffendheid. Het bouwen op haar oordeel, ook al was dit soms corrigerend ten aanzien van sommige zijner opvat tingen, had hij gemeen met die be nijdenswaardige mannen, die het ge. luk hebben een verstandige vrouw te bezitten, wie zij in moeilijke ge vallen om raad kunnen vragen zon der dat daarbij het zwijgen wordt opgelegd aan de stem van haar war me hart. Op dagen van felle debatten in het Lagerhuis kon hij niet blijder gestemd zijn, dan wanneer hij zijn aangebeden „Clemmie" op de Ladies-tribune mocht toelachen. Want zijn geloof in haar gezonde critiek was onwrikbaar. Hij keek naar haar, als hij opstond om het woord te voeren. En dan wuif de zij, haast onopvallend, beseheiden roet haar hand. Trouwe verzorgster Lady Churchill - zo wordt verteld - heeft de taak van vier kinderen op te voeden wel eens een sinecure ge noemd, in vergelijking met de grote zorg voor haar echtgenoot. Haar voor naamste bezigheid is altijd geweest, het hem in alles zo comfortabel mo gelijk te maken en daarbij viel haar de moeilijkste plicht ten deel, hem pre cies op tijd te herinneren aan de tal- rijke afspraken, die hij had na te ko- roen in zijn verantwoordelijke functie. Hoe ernstig zij haar taak opvatte, moge hieruit blijken, dat zij een lijst van instructies had opgesteld, b stemd voor degene, die haar - zo zij het eerst zou komen te sterven - zou opvolgen als assistente van haar man. Dat zij - ais echte vrouw daarbij eerst en vooral aandacht vroeg voor „een goed diner" als een noodzakelijk element bij de vervulling van zijn zware taak behoeft geen verwondering te wekken. Haar houding gedurende heel haar huwelijksleven met Winston was die als van een bezorgde moeder, die er tegen waakt, dat haar al te energiek kind niet het slachtoffer wordt van overspanning. Haar flinkheid bewees zij ten over vloede door in de tijd, dat het Duitse bommen regende op Londen, rustig tot haar omgeving te zeggen: „Ik heb me er op getraind, te doen, alsof ik er niets van merk". bleëf in alle omstandigheden zichzelf en was blijkbaar de enige, die op ogenblikken, waarop zelfs Chur chill niet meer tegen de loden last van zwarigheden scheen opgewassen, kalm en met overredingskracht te gen hem kon zeggen: „Gebruik je ver stand, Winston". Lady Churchill, op 1 April 1885 ge boren (haar meisjesnaam was Cle mentine Hozer) was een dochter van de Schotse kolonel Sir Henry Hozer, die in China, Abessynië en India had ge vochten en verscheidene oorlogsboe ken had geschreven. Haar moeder, Lady Blanche Agilvy, was insge lijks van Schotsen bloede. In 1908 ontmoette ze Winston Chur chill, toen president van de Board of Trade, op een familiediner. Van toen af is hun romantische verbondenheid begonnen, welke hun leven lang heeft geduurd. Zij huwde spoedig met Win ston, die toen 33 jaar oud was. Zij zelf was tien jaar jonger. Ondanks haar drukke leven, heeft Lady Churchill nog veel arbeid voor allerlei liefdadige en andere maat schappelijke doeleinden verricht. In de tweede wereldoorlog wist ze een inzameling voor Rode-Kruishulp aan Rusland te organiseren, die een be drag van 8 millioen pond sterling opbracht. In 1945 bezocht zij de Sov jet-Unie om daar de dank der Rus- siche regering in ontvangst te nemen. Zij ontmoette daar maarschalk Sta lin en kreeg een diamanten ring ten geschenke van mevrouw Molotof. In 1946 werd zij door wijlen koning George VI benoemd tot commandante in de orde van het Britse Rijk. Haar betrekkelijk nog jeugdige ge stalte dankt zij mogelijk aan het feit, dat zij in vroegere jaren een first class tennisspeelster geweest is en een bekwaam skiloopster. Zij spreekt per fect Frans en haar stem wordt gepre zen als de beste, die voor de Britse radio gehoord wordt, na die van ko- koningin-moeder Elisabeth. Het bestuur van de afdeling Amsterdam van de K.N.V.B. heeft grootse plannen voor de toekomst. Vast staat reeds, dat op 27 April a.s. in het Olympisch Stadion te Amsterdam een wedstrijd tussen de stede lijke elftallen van Amsterdam en Berlijn gespeeld zal worden. Maar belangrijker is het plan van de voormalige A.V.B. om een tweejaarlijkse dubbele competitie van de elftallen van vijf Westeuropese hoofdsteden te laten verspelen, namelijk van Berlijn, Brussel, Parijs, Londen en Amsterdam. Dit zou dus neerkomen op twee thuis wedstrijden per seizoen. Amsterdam heeft de bonden van Parijs, Londen en Brussel uitgenodigd de wedstrijd AmsterdamBer. lijn te komen bijwonen, terwijl Berlijn daarbij uiteraard toch aanwezig zal zijn. Het ligt in de bedoeling dan een nadere bespreking over het Amsterdamse plan te houden. Brussel en Londen hebben reed" toegezegd op 27 April naar Amsterdam te komen, van Parijs is nog geen antwoord „ntvangen, eventueel zal men zich tot een der andere Europese hoofdsteden wenden indien I arijs niets voor het voorstel voelt Men denkt dan aan Stockholm of Kopen- Het eerste commentaar, dat ons be reikte was dat van minister-president Drees: „'Het aftreden van Sir Winston Churchill komt op een tijdstip, waarop wij ons opmaken om de bevrijding te herdenken. Met deze bevrijding is de naam van Churchill ten nauwste ver bonden. Ter gelegenheid van zÜn tachtigste verjaardag heb ik er reeds aan herinnerd, hoe hij de man is ge weest, die door zijn ontembare geest kracht en door zijn machtige en be- Benevento Italië Het was te veel voor het oude hart. Een 81-jarige vrouw, aan wie verteld werd, dat haar twee zoons, die veertig jaar geleden naar Argentinië geëmigreerd waren en die ze sindsdien nooit meer had gezien, z'ojuist weer voet aan wal in het moederland hadden gezet en op weg naar haar toe waren, kreeg van de emotie een hartaanval. Toen de zoons bij hun moeder kwamen, was ze reeds overleden. Moskou Jagers hebben in de omgeving van Chabarovsk een zogenaamde „rode wolf" neergeschoten, een wolvenexem- plaar, dat slechts zeer zelden voorkomt Men ziet ze nog wel eens een enkele keer in China en in het Altaï-gebergte. De „rode wolven" zijn over het alge meen zeer roofzuchtig en het was ai dertig jaar geleden dat men er een had neergelegd. Den Haag As. ,niet,. onbegrijpelijk, dat de Wereldfederatie voor dierenbescher ming eens bij de minister voor Land bouw in Denemarken aangeklopt heeft. Men had m dit land namelijk een export opgezet van eendagskuikens, die in z'es verschillende kleuren werden geschilderd en op deze wijze de Paas- ealages in de winkels moesten opvro lijken. Turijn Een visser sloeg twee „vliegen" in een klap. Hij ving een reiger, terwijl hij uit was op vis. Op moment namelijk, dat hij beet had en de hengel ophaalde met de spartelende vis, kwam er een reiger aan, die de vis opslokte, maar tegelijk mee aan de hengel vast zat. Nog was het officiële nieuws niet naar alle delen van de wereld door geseind, of reeds kwamen in de hoofdsteden van vele landen de reacties los op het aftreden van de Britse premier, Sir Winston Churchill. Kennelijk hadden de aanhoudende berichten in de laatste d^gen over het te ver wachten ontslag vele staatslieden van te voren geïnspireerd tot verklaringen, die onmiddellijk op het nieuws volgend getuigden van het warme meeleven met de man, die „niet slechts geschiedenis gemaakt en beschreven heeft, doch zelf geschiedenis is" wrn-premier Lange, Noor wegen), die „als weinigen in de wereldgeschiedenis zo zeer de geest van zijn volk heeft belichaamd" (Van Acker, België) en „aan wiens ver diensten het te danken is, dat de Westelijke wereld nu in vrijheid leven kan" (dr Adenauer, Duitsland). zielende woorden, de geest van vast beradenheid in het Britse volk heeft gewekt en versterkt op een ogenblik in de geschiedenis, toen Engeland bijna alleen stond tegenover een totalitaire macht van verbijsterende kracht. Na de bevrijding hebben wij de gelegenheid gehad op meer dan één wijze te cjoen blijken van onze ge voelens jegens deze grote leider. Op dit ogenblik, bij zijn aftreden als minister president, wil ik nog graag eens op nieuw uitspreken, welke bijzondere plaats Churchill door zijn strijd de vrijheid ook voor onze vrijheid heeft veroverd in het hart van ons volk". „In Nederland", aldus zeggen de ministers Beyen en Luns, „is Sir Winston zeer geliefd wegens de zeer persoonlijke aandacht, die hij, naar be kend is, bij verschillende gelegen heden aan ons land heeft geschonken. Met de tiende verjaardag van de be vrijding zo dicht bij, prijzen wij ons gelukkig de man te huldigen, die zo veel heeft gedaan om die bevrijding mogelijk te maken". Graag nog advies en raad President Eisenhower sprak op een persconferentie de hoop uit, dat hij altijd bij Sir Winston om raad en advies zal kunnen aankloppen. „Uit Chur chill's grote ervaring, wijsheid en moed kan de wereld nog veel putten" Premier Faure van Frankrijk zond aan Churchill een boodschap, waarin hij o.m. verklaarde, dat Churchill aan de glorie van zijn land onvergankelijke lauweren en aan de geschiedenis van de wereld onvergetelijke bladzijden heeft toegevoegd. „Het Franse volk zal u eeuwig dankbaar blijven". Ook presi dent Coty zond gisteravond een tele gram aan Churchill, waarin hij herin nerde aan de bewondering en erken ning, die Frankrijk, te zamen met Groot-Brittannië en de gehele wereld aan de Britse premier verschuldigd is Premier Strijdom van de Zuidafri- kaanse Unie noemde Churchill een „van de meest dynamische politieke figuren, die Europa ooit heeft voort gebracht". Churchill verdwijnt van het publieke toneel, nog steeds op het toppunt van zjjn kracht en prestige Radio-Belgrado zeide: „In zijn briljan te carrière verenigde Churchill ontem bare energie met 'n feilloos geheugen, sprankelende welsprekendheid en on gelooflijke vitaliteit van geest". In Duitsland En dan Duitsland, de tegenstander van nog geen tien jaar geleden. „Churchill's zin voor maat, zijn besef voor de gevaren, die de wereld be dreigen, hebben hem na de Tweede Wereldoorlog 'n vriend van Duitsland De toneeluitgeverij ..Maestro" te Am sterdam heeft een prijsvraag uitgeschreven voor een oorspronkelijk Nederlands toneel spel, onverschillig welk genre. De jury wordt gevormd door J. W. F. Weremeus Buning, mr H. A. Keuls, Martie Verde- nius, H. P. van den Aardweg en Bern. Verhoeven. laten worden", aldus dr Adenauer. De bondskanselier zag in de Britse oorlogslerder de „personificatie van de geest ^van het avondland in onze dagen die handelend en strijdend heeft meegewerkt aan de grote ver anderingen in onze tijd. Ook verder zal de wereld het advies van Churchill nodig hebben en zoeken". De leider der Duitse oppositie, Ollenhauer, huldigde de Britse staatsman voor de grote prestatie, die hij voor vrede en veilig heid en de wereld heeft gegeven. Hij hoopte, dat de door Churchill voorge stane politiek van ontspanning ook in de toekomst gevolgd zou worden. De socialistische leider sprak ook zijn be wondering uit voor de wijze, waarop Churchill voor jongere krachten heeft plaats gemaakt. Het viel in Bonn niet moeilijk hierin althans een kleine hint te zien in de richting van dr Adenauer, die thans bijna tachtig jaar is, aan welk feit de bondskanselier door zijn tegenstanders en soms ook door zijn medestanders meermalen wordt herin nerd. In Kopenhagen gaf premier Hansen uiting van de bewondering en ge negenheid van het Deense volk voor „deze man, wiens levenswerk van zoveel belang is geweest voor de vrij- heid_ en de rechten van de mensheid". Minister-president Erlander van Zwe den zei: „Tijdens de oorlogsjaren gaf hij troost en hoop aan de gehele democratische wereld". Dr Raab, de Oostenrijkse bonds kanselier, beschreef in Wenen Chur chill als de man, die in deze eeuw het beslissendst in de loop der wereld gebeurtenissen heeft ingegrepen". Radio-Moskou vermeldde het nieuws van het aftreden ongewoon snel, doch gaf geen verder commentaar. Radio- Warschau wist slechts op te merken, dat men mocht verwachten, dat er geen wijziging zou komen in de Britse politiek. In een artikel van drie kolom meldt de „Pravda", dat het bestuur van de comunistische partij en de raad van ministers van de Sovjet-Unie besloten hebben, dat op vele collectieve boerde rijen nieuwe leiders nodig zijn. Uit de steden zullen daartoe 30.000 specialis ten naar het platteland worden gezon den. Er dien* binnen de kortst moge lijke tijd een stijging van de productie te komen. (Advertentie) Een van de belangrijke ontdekkingen is, dat bepaalde combinaties van ge neesmiddelen beter werken dan kon worden verwacht. Geleerden hebben ontdekt, dat bepaalde combinaties van geneesmiddelen een bij zonder weldadig effect hebben. Ofschoon de werking van elk middel afzonderlijk bekend was. bleek zulk een combinatie krachtiger te werken dan kon worden ver wacht. De vier middelen verenigd in Che- farine„4". - elk afzonderlijk al beroemd werken tezamen nóg beter. Ze helpen ook dan, wanneer andere middelen talen en doen werkelijk wonderen I BEROEMDE GENEESMIDDELEN IN EEH TABLET hagen. Indien de afdeling Amsterdam haar «in krijgt zal deze hoofdstedencompetitie tn het seizoen 19551956 beginnen. Bovendien voert de Afdeling Amsterdam onderhandelingen met Moskou, Barcelon» en Valencia. Men heeft zelfs voorlopig een datum voor de ontmoeting Amsterdam—Moskou vastgesteld, namelijk 25 Juni in het Olym pisch Stadion. Voorts speelt het Amster dams elftal op 19 Mei a.s. in Duisburg te gen Duisburg. AmsterdamBrussel De Afdeling Amsterdam wil in het ver volg afstappen van de traditionele wed strijd Amsterdam—Brussel vlak voor .de ontmoeting NederlandBelgië, omdat Brussel dan geen representatief elftal op de been kan brengen. Men wil deze wed strijd nu op een ander tijdstip in het seizoen en ook Brussel voelt veel voor dit voorstel. Natuurlijk komt deze wedstrijd te vervallen in het seizoen, dat beide ste den elkaar in Amsterdam ontmoeten voor de hoofdstedencompetitie. Het bestuur van de Afdeling Amsterdam !s tot deze plannen gekomen teneinde tot spelpeilverbetering te geraken. Maar ook het financiële gedeelte speelt een belang rijke rol. Het budget van de Afdeling van f 40.000 zal in de nabije toekomst niet meer door het amateurvoetbal kunnen worden opgebracht en daarom wil men de steden- wedstrijden organiseren, waarvoor het be taalde voetbal reeds medewerking heeft toegezegd. 100 meter vlinderslag Tijdens in 't Sportfondsenbad te Amers foort gehouden zwemwedstrijden heeft Mary Kok van de Robben haar eigen Europese en Nederlandse record op de 100 meter vlinderslag verbeterd en ge bracht op 1 min. 14.6 sec. Het record stond op 1 minuut 15 sec., gemaakt op 27 Februari te Velzen, welke tijd thans ge ëvenaard werd door Atie Voorbij, even eens van de Robben. De drie tijdwaarne- mers waren mevrouw Stender (1.14.6). mevrouw Van As (1.14.6) en mr E. Ger ritsen (1.14.8). Mary Kok bleef nog slechts 0.6 sec bo ven het wereldrecord, dat met 1 min. 14 sec. op naam staat van Shelley Mann (Ver. Staten). Teneinde tegemoet te komen aan de vele klachten welke haar bereiken over voetballende jongens op de straat, heeft de politie te Alphen aan den Kijn een preventieve maatregel getroffen. Zij heeft een tweetal splinternieuwe ballen aangeschaft, waarvan de jeugdige voetballiefhebbers naar believen gebruik mogen maken, mits ztf dit doen op het terrein speelweide dat in de na bijheid van het politiebureau voor dit doel is bestemd. In de plaats van Antwerpen is Bras schaat etappeplaats geworden in de Ron de van Nederland van dit jaar. Te Bras schaat vindt op Woensdag, 27 April de finish plaats van de vijfde etappe en op Donderdag, 28 April, het vertrek voor de zesde etappe naar Oostburg. Johnny Saxton uit New York, die in October van het vorig jaar op verras sende wijze de wereldtitel in het wel- tergewicht behaalde, na een puntenover- winning op Kid Gavilan, ging te Boston in de 14e ronde technisch k.o. tegen Tony Demarco. in het eerste gevecht, dat Saxton leverde na de titel te hebben ge wonnen. Demarco, enkele maanden ge leden ontdekt, bokste voor de eerste maal een gevecht over 15 ronden Al spoedig bleek, dat de uitdager zeer hard sloeg, waardoor hij de titelhouder systematisch uitputte. In de 14e ronde kwam het einde toen een regen van rechtsen en linksen Saxton trof, de titelhouder voor negen tellen eerging en de scheidsrechter inter venieerde en Demarco tot wereldkam pioen uitriep. Het Britse hockey-elftal voor de wed strijd Groot-Brittannië—-Nederland heren, weike Zaterdag 30 April te Dunfermline (Schotland) wordt gespeeld, is als volgt samengesteld: Doel: Dadds; achter: Macpherson en Carnill; midden: Cocket, Griffith en Robinson; voor: Ivens, Forster, Dodds, Conroy en Smith. Bij de organisatoren van de Wereld kampioenschappen tafeltennis te Utrecht is bericht binnengekomen, dat Gizella Farkas niet aan het tournooi zal deelne men. Zij is namelijk in een ziekenhuis opgenomen en is niet in staat om de reis naar Utrecht te aanvaarden. Dit uitvallen van Gizella Farkas zal ongetwijfeld een ongunstige invloed heb ben op de kansen, welke Hongarije heeft op het veroveren van de Marcel Corbil- loncup (de dameslandenwedst-rijd). Er zijn markante verschillen tussen het spelen aan de Riviera en dat in Noor delijker landen: scherper licht, langzamer banen, trager ballen. Men is daar niet in één dag, nauwelijks in een week op af gestemd. Maar hierin ligt toch niet alléén de oorzaak van de teleurstellende resul taten welke onze spelers Van Dalsum en Dehnert, die onder leiding van Timmer (bij verhindering van mr Peters, de aan voerder) ter oefening aan het sterk be zette tournooi te Monte Carlo deelnemen, toe te schrijven. Hun spelvorm was zeer matig: geen voldoende controle, geen wedstrijdlhardheid toen zij onder druk kwamen. Van Dalsum, enigermate lijdend onder een verkoudheid, kreeg reeds in de eerste ronde klop van de Belgische veteraan Moreau: 36 62 61. Zijn service werkte totaal niet. Ettelijke dubbele fou ten. Met gevolg: gemis aan vertrouwen ook in zijn andere slagen. En Moreau is slim g.enoeg om dit door zacht en ge spreid spel te exploiteren Dehnert had geen sterke tegenstander in de jonge Monagask Nedecin jr. Hij had gelegenheid zich wat in te spelen en daardoor had hij drie sets nodig: 64 46 62. In de tweede ronde kwam hij tegen een onbekend speler: Rinderknecht. Een vastheids-speler en dit vaste bleek teveel voor Dehnert die in zijn aanval geen voldoende controle kon vinden. Hij verloor met 57 62 26. Tot aan de sterke spelers (Drobny, Patty, Larsen. Mulloy, de Italianen enz.) komen onze spelers dus niet toe. Zij zul len verdere oefening moeten zoeken in de troostronden, waarvoor Timmer ze dan heeft Ingeschreven. In het dubbelspel, voor de Butler Cup De Amerikaanse zwemmer Albert Wig gins verbeterde tijdens de wedstrijden te New Haven het wereldrecord 100 meter vlinderslag tot 1 min. 1.5 sec. Het record stond op naam van Gyorgy Tumpek (Hongarije) 1 min. 2.1 sec. De Britse zwemmer Jack Wardrop ver beterde tijdens dezelfde wedstrijden zijn Wereldrecord op de 4 x 100 yards wis selslag persoonlijk, dat hij op de dag af een jaar geleden in hetzelfde bad met een tijd van 4 min. 41.7 sec. op zijn naam had gebracht. Nu legde hij dit nummer af in 4 min. 36-9 sec. Bob Gawboy, een 22-jarige Amerikaanse jongen, noteerde op de 220 yards school slag een tijd van 2 min. 38 sec. Hij ver beterde hiermede het wereldrecord van de Deen Knud Gleie van 2 min 38.8 sec. Gawboy is sedert zijn kinderperiode 'n oog kwijt. Door financiële moeilijkheden heeft hij reeds verscheidene malen zijn studie aan de universiteit van Minnesota moeten onderbreken. Tot nu toe was hij vrijw.el onbekend in de internationale zwemwereld. Zijn vader is een Indiaan en zijn moeder een Finse. Het vierde Wereldrecord, dat sneuvelde werd genoteerd op de 220 yards vrije slag, De Amerikaanse kampioen Ford Konno liet op dit nummer een tijd van 2 min. 4 sec. afdrukken, 0.7 sec. binnen het officiële record, dat sedert 27 Febr. 1954 reeds op zijn naam staat. Maar Jack Wardrop heeft op 4 Maart van dit jaar reeds een tijd gemaakt van 2 min 3.4 sec. zodat het de vraag is of de tijd van Konno van deze wedstrijden zal worden erkend. Ik. bereid roijn ondernemingen door gaans slecht voor. Ik had natuurlijk aan mijnheer Sivad moeten denken, vóórdat ik de gevel van zijn boekwinkel zag Dat étalageraam is het alziende alwetende oog van Lowestoft, omdat, de oogzenuw ervan mijnheer Sivad is, die een even le vendige en intense belanstelling koestert voor het komen en gaan der schepen als voor de eerste drukken van beroemde boeken. Ik stuurde naar het stenen trapje in dc kade waaraan zijn winkel staat, zette de motor af, bond de lijn aan een der ijzeren ringen in de kademuur, klauterde over drie andere boten heen en holde het trapje op. Hij zat aan een tafel bij het etalage- raam te studeren in een catalogus, en de zon bescheen zijn kale _kruin, waarom heen de restanten van zijn haar in glan zende, grijze bosjes uitstonden, en rond om hem waren de vele planken, de vloer en de tafel zelf vol van de oude, mooie boeken te midden waarvan hij zo geluk kig leefde. Dicht bij zijn hand stond een karaf met Bordeauxwijn en een Veneti- aans wijnglas Hij hief het hoofd op en keek mij aan over de rand van zijn bril, en omdat hij naar alle waarschijnlijkheid vreesde, dat ik iemand was die een boek kwam ko pen, fronste hij zijn wenkbrauwen. Toen herkende hij mij. Ik smoorde zijn vrijgevig aanbod van een glas wijn en deelneming aan de lunch onmiddellijk, en informeerde naar het grijze motorjacht. Typisch voor hem, legde hij niet de geringste nieuwsgierigheid aan de dag naar de reden van mijn vraag. En even typisch, vergat hij dadelijk, dat ik zijn aanbod om mee te blijven eten genegeerd had. Grijs? zei hij. Ja. Een minuut of tien geleden. Weet u het zeker? Natuurlijk weet ik het zeker! Het is de brug onderdoor gegaarr naar de bin nenhaven. Maar voorzover ik kon zien, was er geen net of hengel aan boord te bekennen. Het is ontstellend, zoals die zo genaamde sportieve bezoekers hun tijd verspillen. Bezoekers? Dat was belangrijk. Ik zou zeggen van wel, zei hij. Ik kan mij niet herinneren ze hier eerder gezien te hebben. Ik zag op de bank bij de deur een groot pakket verzendklaar liggen, en een voor wendsel aangrijpend om snel te vertrék ken zonder zijn gevoelens al te zeer te kwetsen, beschuldigde ik er hem schert send van, dat hij een boek verkocht had. Er verscheen een sombere uitdrukking op zijn gezicht en hij haalde zijn schou ders op. Hij heeft er een afschuw van zijn boeken te verkopen. Ik weet het, zei hij. Ik wilde, dat hij het liet halen, dan kon ik het verge ten. Mijn oog viel op het etiket. „James Belsin, las ik hardop, Leiston Hall. Wat grappig! Die zie ik vanavond aan het diner. Ik had de ttetu' al geopend. Dat leek mijn interessant, want hier werd een mening geuit, die nogal verschil de van die van Sophie. Doch het bleek, dat James Belsins enige misdaad bestond in het feit, dat hij een boek van mijnheer Sivad gekocht had. Hij wist mij te bepraten, protesteer de mijnheer Sivad ongelukkig, m'n Val- turius. Ik had niet naar hem moeten luis teren. Kom, kom, zei ik. Ik denk wel, dat hi.j u er een goede som voor betaald heeft. Achthonderd vijftig pond, erkende mijnheer Sivad mistroostig, maar ik had liever mijn Valturius gehouden. Ij? maakte van het ogenblik gebruik om naar buiten te stappen, terwijl ik hem troostend toewuifde. Na een half uur rond gevaren te heb ben in de binnenhaven en de inhammen had ik drie grijze motorjachten gezien. Van die drie lag er een voor reeds ta melijk gevorderde herstelwerkzaamheden op de werf van Sampson; de tweede was eerder grijs door gebrek aan verf dan door de aanwezigheid ervan; en de der de was vers geschilderd en had drie meis jes, twee honden en een gramofoon aan boord. Tenslotte vond ik de boot, liggende te midden van verscheidene andere kleine schepen langs een vlonder in een der inhammen. Ik wist, dat het de boot was, die ik zocht, doordat ik bij de achterste ven sporen van olie op het water rond om de uitlaat zag, hetgeen er op wees, dat de motor minder dan een uur gele den gedraaid moest hebben. Ik voer lang zaam met de race-boot langs de vlonder en terug, om op mijn gemak te kijken. Zodoende kon ik natte plekken onder scheiden op het dek, misschien had men daar een bootshaak neergeworpen en had de zon nog niet de tijd gehad het vocht te drogen. Maar er was geen mens aan boord; de openslaande deuren van de kajuit waren gesloten en de motor kap met een hangslot verzegeld. Op de boeg stond met witte letters de naam ge schilderd: Nancy Jane. Een dikke vijftig meter verder de inham in meerde ik de race-boot zo dicht mogelijk tegen de modderige kant. Ik tilde de motor binnenboord om de scijroef tegen beschadiging te vrijwaren, bond hem vast tegen de zitbank en stapte aan wal, waar het gras aan de oever hoog op geschoten was. Ik vond er een boomstronk, waar ik de vanglijn aan vastbinden kon en wandelde daarna over het aarden pad naar de vlonder. Het motorjacht lag aan de dichtstbij zijnde zijde van de vlonder en kon daar door niet gezien worden door de enige mensen, die zich in de buurt bevonden. Die, mensen waren een paar mannen, die een eind verder langs de waterkant hun boterhammen zaten te verorberen, en, wat dichterbij, een jongen die geleund zat tegen een oud olievat en een hengel tussen zijn knieën hield. Ik liep de vlonder op en daalde langs de ijzeren sporten tussen twee houten pi laren op het dek van het motorjacht af. Ik probeerde de kajuitdeuren, doch ze waren op slot. Het bovenlicht was aan de binnenzijde gesloten en was evenmin open te krijgen; het bood mij echter de gelegenheid naar binnen te kijken. Door de betrekkelijke duisternis in de kajuit kon ik aanvankelijk slechts enkele din gen onderscheiden de tafel in het mid den en de twee kooien aan de kanten. Op de tafel bevonden zich een theepot, een paar borden, een krant, en verscheidene andere dingen. Door van mijn handen een soort scherm te maken, lukte het mij daarbinnen meer te zien. Ik zag nu, dat de theepot bruin was, dat er ook kopjes en schotels ston den, en dat alles wat er aan serviesgoed stond, vuil was. Naast de theepot stond een voor driekwart volle melkfles, waar van de capsule ernaast op de ongedekte tafel lag. Ik zag een' kaakje op een der borden en pas na enkele ogenblikken drong het tot mij door, dat dit vandaag de tweede keer was, dat ik een kaakje zag, en dat dit reden genoeg was om te trachten er de hand op te leggen. Immers, als dit net zo n kaakje was als Diana at, toen wij haar vonden en waarvan zij er verscheidene in haar zak had dan be zat ik voldoende bewijs om deze mensen verantwoordelijk te kunnen stellen. Ik klauterde weer omhoog naar de vlonder, kuierde terug naar de race-boot en keerde even later weer terug met een schroevendraaier (Wordt vervolgd). (open voor „nationale" paren) wonnen zij de eerste ronde van twee jonge Engelsen Gordon en Booth 86 61. Zij zullen beter moeten spelen om het wat verder te brengen. Gurowitsch jr, die op eigen gelegenheid in dit tournooi speelt, won van een on bekend junior met 63 63. verloor daarna van Destremau (Fr) 3—6 0—6. Mej. Fenny Ten Bosch en mevr. v. d. StormHermsen wonnen de eerste ron de van het damesdubbelspel voor natio nale paren van twee meisjes uit het Franse Zuiden met 61 62. In enkel spel kwamen zij nog niet aan de beurt. Zoals bekend zullen R. C. Keiler en H Laros. die gelijk zijn geëindigd in het tournooi om het damkampioenschap van Nederland, een tweekamp van drie par tijen spelen die de beslissing moet bren gen voor de titeL Deze tweekamp zal gehouden worden in „Die Raeckse" te Haarlem, en wel op 11 April (2e Paasdag) en in het weekend van 23 en 24 April a.s. Aan het internationaal Paas-hockey- tournooi voor heren dat op 9. 10 en 11 April op Klein Zwitserland te Den Haag wordt gehouden, zullen zes buitenlandse elftallen deelnemen, t.w. de West Essex Club (Engeland). Second Tactical Air Force (Engeland, gestationneerd in Duitsland), Royal Leopold uit Brussel, Hockey Klub Waehring uit Wenen, C.D.S. Egara uit Terassa (Spanje) en Stade de Reims (Frankrijk). Naast deze buitenlanders zal er een Batavierploeg in het veld komen, waarin onder meer Tiel. Ancion, Berkhout en Kruyt zijn opgesteld, terwijl de vier Haagse elftallen. HHIJC, TOGO, HDM en HGC in de normale competitieopstelling aan het tournooi deelnemen. De traditie getrouw kent dit tournooi geen winnaar en is het resultaat van ondergeschikt be lang. Na afloop van de wedstrijden op Maan dag wordt nog een slotwedstrijd gespeeld tussen de sterkste buitenlandse combi natie en een Haags elftal; de samenstel ling van deze ploegen wordt eerst tijdens liet tournooi vastgesteld. De eerste partij van de beslissingsmatch om het Russische schaak-kampioenschap tussen Smyslov (wit) en Geiler eindigde na 25 zetten In remise. Horizontaal: 1. deel v. d. arm, 4. domme fout. 9. kledingstuk, 11. vlaktemaat, 12. familielid. 14. zangnoot, 15. lidwoord, 16. gewicht, 17. gewas. 19. in orde. 20. water in Friesland, 21. pers. vnw., 22. vernis, 23. onder het nodige voorbheoud (lat. afk.), 24. familielid, 26. ongedierte, 27. pers. vnw., 28. eerwaardige vader (lat. afk.), 29. rivier in Italië. 30. stuk grond. 31. titel. 32. herkauwer, 33. maanstand (afk.). 35. meisjesnaam, 36. maaltijd, 39. rekenkun dige opgaaf. 41. meetkunde term. 42. hei lige. Verticaal: I. soort bij. 2. nummer (afk.), 3. onvruchtbaar, 5. zangnoot, 6. slede, 7. voorzetsel, 8. vogel, 10. insect, 13. leeftijd (Fr.), 15. ligplaats voor schepen, 18. week dier, 21. onderaards gewelf. 24. soort vaartuig. 25. pigmentvlekje, 26. roofdier, 28. tochtje, 29. enige tijd, 34. klein plantje. 36. titel, 37. dierengeluid, 38. naamloze venootschap (Fr.). 40. zangnoot. Horizontaal: 1. mij, 3. zo, 5. etage, 9. os, 10. arena, 12. al, 13. orgel, 16. regel, 19. re, 20. la, 21. o.l., 22. ik, 23. ei, 24. eb, 25. d.d., 26. ba, 28. at, 30. el, 32. aster, 33. verre, 35. al, 37. serre, 40. p.e.. 41. verte, 42. ir, 43. s.s. Verticaal: 1. motor. 2. ijs, 3. zadel, 4. or, 5. en. 6. tabel, 7. ga, 8. el, 11. eg, 14. reeds, 15. la, 16. r.o.. 17. eiber, 18. l.k., 25. da, 26 beest, 27. ar, 28. a.v., 29. teder, 31 leges 34. or, 35. a.v., 36. Ie, 38. ee, 39. r.i.,40 ps

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1955 | | pagina 9