Cambodia's koning in Norodom is een verklaarde vijand van het communisme In een stal wachten twee witte olifanten maar af ars c&stóre iE™ «p fföüs? -m d'r Khm"'- Zonderlinge secten in Indo-China m NOftG-ffiHvalfop: Fansen en Amerikanen over: Zaterdagse mijmeringen m.w,m De zegevierende hand ZATERDAG 9 APRIL 1955 PAGINA 3 Acliter-Indië en Indo-China, de gebieden, waarover gedurende de afgelopen jaren al heel wat te doen is geweest, deden koit geleden weer van zich spreken, o.a. door het gewapende optreden der secten in Vietnam. Temidden van allerlei alarmeren de berichten kwam ook een betrekkelijk simpele mededeling: de koning van Cambodja is afgetreden, ten behoeve van zijn vader. Een betrekkelijk simpele mede deling, vooral gezien in het licht van de nogal ingewikkelde situatie in dit woelige deel van Azië. Inmiddels, het vestigde de aandacht op een koninkrijk, waarvan men hier in Europa over het algemeen weinig weet. Cambodja is echter een land met een lange en interessante geschiedenis en een oude cultuur, welke tot in de praehistorie rij kt. En het is tevens een soort oase, bewoond door betrekkelijk welvarende en gelukkige mensen in een werelddeel, waar in de meeste landen bittere armoede en ellende heersen. Over dit Cambodja willen we het deze maal hebben. En dan allereerst het een en ander over de merkwaardige koning, die zijn troon prijsgaf. Dat had natuurlijk een oorzaak. Er is in dit blad, toen het gebeurde, reeds in het kort het een en ander over medegedeeld. Het is echter alleszins interessant, er nog iets over te vertellen, vooral nu we zijn land een beetje nader bekijken. Ex-koning Norodom Sinahouk is vier en dertig jaar oud. Zijn laatste regeringsdaad was het uitvaardigen van een koninklijke proclamatie via de radio van Cambodja, waarin hij mededeelde, af te treden in verband met de obstructie, door hem ondervondentoen hij het plan te kennen gaf, een aantal constitutionele hervormingen door te voeren. Aan het slot van de proclamatie deelde hij mede' zich terug te trekken, om een leven te gaan leven als dat van de nederigste zijner onderdanen. Maar. indien het land hem nodig zou hebben, zou hij klaar staan. f mm t Observator M*1 V» 1 mm Op deze muurschildering in een tempel der Cao-Dai-isten komt Victor Hugo voor, gekleed als Frans Academicien, een boodschap van de geest Cao-Dai aan het volk over brengend. Cao-Dai is een geest, die via dansende tafels zijn volgelingen inspireerde Nieuwe zaligen Voorbeeld voor lafaards Tegen slechte jeugd lectuur Doorbraak of klets En morgen? Harry Prikker D« ex-koning oefende critiek op liet optreden o.a. van de Demo cratische Partij, die onder leiding staat van Son Ngoc Thanh (premier tijdens de Japanse bezetting en door velen als een collaborateur met de vijand uitgekreten) en die hem achter de schermen had tegen gewerkt, door zich in verbinding te stellen met de Internationale Con trole Commissie. Deze commissie werd bij het einde van de oorlog is: Indo-China ingesteld, teneinde tos- zicht uit te oefenen op de ontwikke ling der gebeurtenissen in de ver schillende betrokken landen In 1952 had de ex-koning al moeilijk heden gehad met genoemde partij en anderen, die naar zijn inzicht door hun ge kuip een werkelijk democratisch lands-, tatT"1\/T bestuur onmogelijk maakten. Hij ontbond JVleei' SteUIl aail I JlliilVl toen de Nationale Vergadering, hervor- i .1 tvn U ava mfrfo degenen zullen mogen stemmen, die drie jaren op een bepaalde plaats wonen- kunnen Son Ngoc Thanh en zijn volgelin gen zich hierop niet beroemen, want drie jaar geleden vochten ^Fransen e£ va^ Cambodja nog tegen de Fransen en or ganiseerd enze communistische infiltra Hes. Maar, zegt de I.C.C. dit mag dan zo zijn ze mogen echter niet in hun rechten van' burgers van Cambodja beknot wor den. We stippen hier even aan, dat ook ver tegenwoordigers van het onder commu nistisch gezag staande Polen deel van de commisnie uitmaken.. Zij zijn het, die de Democratische (lees: Communistische) Partij op allerlei wijzen steunen. De par- dige volk een enorme indruk maakte. Dit wordt er volkomen door misleid. Ex-koning Norodom Sinahouk is een mo dern mens met vooruitstrevende die meent, dat zijn volk dat nog ver van het moderne denken afstaa gens de principen van de Franse repu bliek geregeerd kan wormen- Datarom heeft hij het parlement herhaaldelijk ont bonden en wenst geen do» partijmanoeuvres hervormingen den. Wel stelt hij m ^dividuele minis_ teraTof aftreden te dwingen, indien hun plannen de goedkeuring der pohtieke par tijen niet kunnen verwerven. Het spreekt vanzelf, ex-koning Norodom-Sinahouk lieeft ook zijn zwakke zijden, welke tegen hem uit gespeeld worden. Hij werd indertijd weliswaar op wettelijke wijze als koning aangewezen, maar een zekere prins Monireth had meer rechten dan hij. Zijn energieke moeder en een niet minder energieke tante, prinses Rasmi, wisten al intrigerend Sisowath er toe te brengen, Norodom Sinahouk tot koning aan te wijzen, waarbij ze er tevens in slaagden, de steun van de Fransen te verwerven. Bovendien, als raadgeefster achter de schermen heeft hij een óud- journaliste, Miss Renova genaamd. Deze interviewde hem, toen hij zich in Japan bevond en haar kennis van internationale aangelegenheden maakte zulk een diepe indruk op hém, dat hij haar uitnodigde, naar Cambodja te komen Cambodja is ongeveer zo groot als En- V-'A Jjp halve ook de Rijn rekende, gekwalificeerd werd, in Cambodja 'n geschenk van de Me kong. De rivier voerde in de loop van vele eeuwen de grond aan, waarop de mens ten slotte kon leven. Nog steeds wordt deze grond door nieuw aanslibse aangevuld, wanneer de twee grote rivie ren buiten haar oevers treden. De over stromingen bemesten hem als het warf Tijdens de moessons treedt het grol meer eveneens buiten zijn oevers e wordt hier en daar tot twaalf meter diej Als het water zich terug trekt, blijft e op tal van plaat:,-3n een massa vis act ter. Dan juichen de vissers van Cam bodsjaHet gebeurt vaak, dat hc meer driemaal zo groot wordt. De vis voorraad is een der rijkste ter werelc Evenals van 'de andere landen in Ind China kan niet met zekerheid worden ge zegd, hoeveel inwoners Cambodja tel: Men'schat het aantal inwoners op ruil vier milïioëfl. Hiervan zijn drie en ee: half millioen Cambodjanen, ongevee 320000 Vietnamezen, ruim tweehonderd duizend Chinezen en voorts mensen va andere volken, Fransen inbegrepen. E wonen ook nog enkele primitieve starr men de oorspronkelijke bewoners va Cambodja. Het zijn de Phnonga er. d< Rhadés. Evenmin als van die stammen wee men precies, waar de Cambodjanen van daan gekomen zijn. Volgens de volken- kundigen zijn de laatsten ontstaan uit een vermenging van Indonesiërs en mensen uit het huidige India. V' - - - •>:■-•: '<A ,ir tij heeft zich de witte, heilige olifant tot geland, zonder Wales en Schotland. Het symbool gekozen, hetgeen op het eenvou- beslaat een oppervlakte van 175.000 v er- mingen belovend. Bij een door hem uitge schreven plebisciet verklaarde zich een overweldigende meerderheid van 't volk vóór zijn politiek, naar de Demo cratische partij ging hem steeda meer tegenwerken. Ex-koning Norodom Sinahouk was ne gentien jaar oud, toen hij konici werd. Hij verwierf zich als strijder tegen de Eén van de voornaamste doelen van de door ons reeds aangekondigde con ferentie over Indo-China tussen Frank rijk en Amerika, die eind April in Was hington zal worden gehouden, zal zijn, te komen tot een betere verstandhou ding tussen beide landen met betrek king tot stappen om de anti-communis- Japanse bezetting een uitstekende naam jjscjje regering van premier Ngo Dinh en het volk droeg hem op de handen. Hij werd koning, daartoe aangewezen door koning Skiowath Monwong, zijn grootva der van moederskant, in. het jaar 1941. In Cambodja is het koningschap niet erfe lijk. De regerende koning benoemt naar eigen inzicht en behagen een eventuele opvolger en indien de koning het niet kan doen, wordt 't door een Koninklijke Raad gedaan. Van het begin af aan bleek Norodom Sinahouk een verklaarde vijand van het communisme te zijn en dit is een van de oorzaken van de huidige moeilijk heden. Als zijn voornaamste adviseur had hij prins Norodom Sumarit, zijn vader en hij heeft deze nu tot opvolger aangewe zen tegelijkertijd nieuwe verkiezingen aankondigend, die op 17 April zijn vast gesteld. Dan zal worden beslist of hef élan van de ex-koning om een staand le ger van 55000 man te vormen zal wor- den verwezenlijkt. Cambodja kan doen omdat 't volledige autonomie in het kader van de Franse Unie bezit. Er zijn echter zekere krachten, die met een erkend anticommunistische Uguur de beschikking zien hebben over een flink en goed opgeleid leger.. Men meent in welingelichte Franse krin gen, dat hij niet voorgoed van de troon heeft afgezien. In 1953 bracht hij een be zoek aan Frankrijk, de Verenigde Sta ten en Japan, Na zijn terugkeer ging hij onverwachts naar Siam en maakte daar bekend, niet naar zijn land te zullen terugkeren alvorens dit autonomie had verkregen. Hij betrad het echter weer, alvorens dit geschied was. Maar thans verklaart hij, qat hiervan geen sprake zal zijn. ditmaal. Men ziet het huidige aftreden in 1 belangrijke mate als een poging de wereldopinie voor Cambodja en zijn po litieke problemen te interesseren en de communistische intriges voor het front der Verenigde Naties te brengen. Norodom Sinanonk is vrijgezel en speelt graag jazzmuziek En hij com. poneert zelf ook jazz. Alhoewel offi cieel ongehuwd, heeft hy toch een aantal kinderen bij z.g. bijvrouwen. Men zou zijn aftreden een sooit koninklijke sit down staking kunnen noemen.Hij heeft zijn paleis ver- laten. Daar staan in een sla witte olifanten, die bijna uits uiten* van suikerriet leven en voor el stuk keurig huigen.Nu woont hy in de kleine villa van zijn vader. En wanneer hij niet spoedig zijn zin krijgt, gaat hij misschien evenals de vorige maal bij de beroemde ruïnes van Angkor Vat resideren, de sym bolen van het eens zo machtige Rijk der Khmers, zijn verre voorvaderen. Of 'de internationale Controle Commis sie er van onder de indruk zal komen in voor het overige de vraag. De vorig maal wisten de Fransen niet goed, wa ze met zo'n merkwaardige stakende kr ning moesten aanvangen en ze gave hem in allen zijn zin. De I.C.C. is evenw «Je mening toegedaan, dat verschillend door Norodom Sinahouk voorgestelde he vormingen indruisen tegen dc te Genèv fesloten overeenkomst inzake Indo Chini ie ex-koning bepaalde o.a. dat alleen Diem van Zuid-Vietnam te versterken De Amerikaanse democratische sena tor Mike Mansfield heeft Vrijdag ver klaard, dat de V.S. „volkomen" achter Diem moeten staan om de mogelijkheid van „een burgeroorlog en chaos", waar van de communisten voordeel zouden hebben, uit te sluiten. Volgens de se nator zou druk uitgeoefend moeten worden op de Franse functionarissen en op het staatshoofd Bao Dai om de pre mier meer armslag te geven opdat hij de bedreiging van zijn gezag het hoofd zou kunnen bieden. Een belangrijk punt van wrijving tus sen de Fransen en Amerikanen is een poging van Frankrijk geweest om met de communisten van Noord-Vietnam tot een soort economische overeenkomst te komen. Senator Mansfield heeft de Fransen TSorodom Sinahouk, ex-koning van Cambodja. [Jij is weer een sit. down staking begonnen. kante kilometer en het is een grote laag vlakte, waar slechts in het Noorden een bergketen doorheen loopt, de Dang-Rek. Deze keten loopt ongeveer gelijk met de greng van Vietnam en Thailand, of Siam. In het Zuiden verheffen zich langs de zee nog enkele kleine gebergten. De laag vlakte van Cambodja wordt doorsneden door twee grote rivieren, waarvan de eerste heden ten dage vrij bekend ia: de Mekong, die jn het nog steeds geheirry- zinnige Tibet ontstaat en ongeveer vijf duizend kilometer lang is. Voorts de min der bekende Tonlé-Sap, die het meer, dat dezelfde naam draagt, met de Me- kon verbindt. Zoals Egypte wel een geachenk van de Uijl wordt genoemd, ons land indertijd door Napoleon als een „aanslibsel van de Franse rivieren", waartoe hij gemaks- Hoe zijn nu de bewoners van dit voor het Oosten zo merkwaardige land? De Cambodjanen zijn goed moedige, zelfs beminnelijke en zachtaardige lieden. Ze leven be trekkelijk sober, maar vieren graag feest. De Cambodjaan houdt va:i muziek en toneel en het volkstoneel bloeit er. Velen kennen behoorlijk Frans en lezen die taal ook. Doch het analphabetisme is nog veel ver breid, vooral onder de vrouwen. Maar al kunnen die dan niet lezen en schrijven en hebben ze weinig rechten, in de boezem van de familie bezitten ze een grote autoriteit. Vijf en tachtig procent van de bevol king van Cambodja bewerkt de grond en ze verbouwt hoofdzakelijk rijst. Toch is driekwart van het land nog met bos sen bedekt. En er wordt niet alleen rijst verbouwd. De uiterst vruchtbare bodem brengt mais op en katoen, maakt 't mo gelijk goed vee te fokken en gom en hout behoren tot de producten, die in belang rijke hoeveelheden worden uitgevoerd, waartegen een import van afgewerkte producten staat. Natuurlijk exporteert Cambodja ook rijst en wel ongeveer 300.000 ton per jaar. Ondanks rivieren, die grote over stromingen veroorzaken, dichte bos- vlet koninklijk paleis te Pnom-Fenh, de hoofdstad van Cambodja. Thans huisvest het de negen en negentigste koning van het land, die zijn zoon opvolgde. sen en nauwelijks bekende uithoeken kan Cambodja op een goed wegen net hogen, waarvan grote gedeelten geasfalteerd zijn. De hoofdstad is door een spoorweg met Siam ver honden. De im- en export vinden in hoofdzaak over Saigon plaats, maar kleinere schepen kunnen tot aan Phnom-Pehn, de hoofdstad, varen. Aangezien de Cambodjanen niet commercieel zijn aangelegd, bevindt de handel zich in hoofdzaak in han den van de Chinezen en Viet namezen. Hiertegenover bezitten dc meeste Cambodjaanse boeren het land, dat ze bewerken. Als gevolg hiervan en mede dank zij dc vruchtbaarheid van zijn bodein kent Cambodja, zoals reeds aangestipt, de massale ellende niet, welke de meeste Aziatische landen kenmerkt. Omdat de nationale rijkdom vrijwel onder het volk verdeeld is, bestaan er geen sterke klasseverschillen en kent Cambodja geen erfelijke adel, met het elders dikwijls daaraan ver bonden grootgrondbezit. MESl MnttÉj W,, V ifiSIp* ervan beschuldigd, de voorraden voor premier Diem achter te houden, „om dat zij denken, de handelsbetrekkin gen met Noord-Vietnam te kunnen her toe, „zij dienen nu langzamerhand te weten, dat dit onmogelijk is" waartoe eens ook Indonesië behoorde. Indo-China, waarvan zoals bekend Cambodja, Laos en Vietnam (in tweeën gedeeld) deel uitmaken, levert in allerlei opzichten een merkwaardig beeld op. Ook in religieus opzicht. Men zal zich verwonderd hebben over de berichten aangaande de religieuze secten, wier legertjes liet de centrale regering van Vietnam, waar Bao Dai als keizer regeert, dusdanig lastig maken, dat er zelfs een burgeroorlog dreigt- Victor Hugo als profeet emken' het is niet bij machte de massale j "iccl j honger naar geestelijke houvast te bevre- Churchlll als „heilio-p" idigen. Het zijn misschien wel die belang- I.rijke successen, waardoor het sterke, te- Vooral in Vietnam spelen de sectengenstrijdige krachten oproept. De keizerin een belangrijke rol Hun bestaan duidt er va« Vietnam is Katholiek en oefent een i op, hoezeer Boeddhisme en Hindoeismegrote invloed uit terwijl de huidige mi er hun vat op de massa verloren hebben in deze tijden, die zelfs de eenvoudige mensen van Achter fndië voor allerlei problemen en spirituele vergezichten stel len, welke een bijna pijnlijke geestelijke verwarring veroorzaken. Men weet het, 't Katholicisme maakt er voortgang, maar er zijn lang niet genoeg missionarissen. De oogst is rijp, de oogsters ontbreken echter al te vaak.. En zo het Katholicis me dank zij de missieijver der Fransen belangrijke successen heeft kunnen boe- het meest van zich doen sprekenden a een beweging, waarvan de°°rp viif en dertig jaar her dateert, z-e reu naar schauln thans twee milHpen^aan hangers en staat onder hoofd, dat zich met de titel van „paus tooit en te Tayninh m een Pompeus pa- tooit en te Tayninh in een pompeus pa ipic zetelt Daar staat ook een xane merendeelsrin vo^rmaligT ^nfudaa^e; Boeddhisische en Taotstische pnesters, hun geestelijke oefeningen houden- Het gedaan. Ook het Mohammedanisme had de mensen niets meer te zeggen. Hij ver kondigde een nieuwe leer, waarin het bes te van de genoemde godsdiensten en le vensbeschouwingen tot 'n nieuw en har monies geheel versmolten was. In spiritistische séances maakte Cao- Dai de man bekend, die hem op dit on dermaanse moest vertegenwoordigen en zijn leer zou verbreiden. Het was niet Ngo Van Chien, maar een rijke losban dige koopman. Van Troeng genaamd. Deze gaf op instigatie van Ngo Van Chien zijn losbandig leven op en tevens het opium schuiven, waaraan hij verslaafd was Dat het laatste hem gelukte, werd door vele Vietnamezen als een wonder aangezien want het gelukt geen sterve ling, naar hun mening. De medische we- nister president Dinh Diem eveneens Ka tholiek is. Hij wordt uiteraard door de Fransen gesteund, terwijl ook de Amerika nen zich achter deze uiterst bekwame man hebben gesteld. Maar., zijn tegen standers wrijven hem' een te nauwe sa menwerking met de vreemdelingen aan, speculeren daarbij op het toenemende na tionalisme en de altijd bestaan hébbende afkeer van de Westerlingen. De voornaamste secten zjjn de Hoa-Hoa, de Cao-Dai en de Bingh-Xuyen Speciaal de Cao-Dai heeft in de laatste tijd van zich doen spreken en gedurende de afge lopen dagen in het bijzonder,.omdat de ze secte, die het meest met burgeroor log dreigde zich opeens achter Dinh Diems regering heeft geschaard. De secte be schikt over een leger van 25.000 man en aanvankelijk zag het er naar uit, dat de ze legermacht een groot gevaar voor het regeringsleger zou opleveren, waarin reeds infiltraties hadden plaats gevonden. Wat dc beweegredenen van ce Cao-Dai geweest zijn, is nog niet duidelijk. Maar misschien heeft zijn geest weer gesproken en be paalde wensen kenbaar gemaakt Dat de secten zich hebben bewapend, is ten dele het gevolg van de chaotische toestand, waarin Vietnam al sinds zo lang verkeert, waarbij nog komt, dat het ge zag van de centrale regering reeds ge ruime tijd vóór de grote overwinning der communisten in het Noorden in het bin nenland vrijwel illusoir was. Door 't toe doen der secten ontstonden er kleine „sta len in de staat"- Aanvankelijk vormden de secten een soort militie, die de belas tingen ende en. voor de openbare rust zorgde, tevens tegen gewapende rovers benden en infiltrerende communisten op trad Het duurde niet lang. of het doot een secte beheerst gebied werd bijna on afhankelijk. Dit geschiedde o.a. ook in het Noorden, waar een Katholieke- inlandse bisschop het voorbeeld der secten noodge dwongen volgde en een eigen legertje op richtte. Juist in het Noorden was het gevaar van het communisme groot en er bestond geen andere mogelijkheid tot ver weer, dan de weerbare mannen in het bij na geheel Katholieke gebied te bewapenen en militair te oefenen, waartoe de Fran sen hun medewerking verleenden. Het Katholieke „rijkje" is door de overwinnen de communisten van de aardbodem weg gevaagd en de meeste bewoners er van bevinden zich rju onder de vluchtelingen die Zuid Vietnam overstromen. y Wat de secten betreft, de Cao-Dai heeft ir k. meevoerde ritueel is geinspi- Hng, naar hun door hen ingevo tenschap denkt er anders over. I Van Troeng bouwde het paleis te Tay- JK ninh en de steeds in aantal toenemende Biiu i I volgelingen verschaften de gelden voor de bouw van de „kathedraal". In Cao- Dai's merkwaardige godsdienst is de Franse dichter en schrijver van „De El- lendigen", Victor Hugo, een hogelijk ver eerde profeet. Ook Soen Yat-sen, de va der der Chinese revolutie en. Jeanne d'Arc worden door de CaoDai-isten ver eerd. En Churchill staat op de nomina tie, om tot heilige te worden uitgeroepen! De secte van Coa-Dai, die tijdens de oor log met de Japanners tegen de Fransen samenwerkte, is thans heftig anti-commu nistisch. K. H. OP ZONDAG 17 April zal de Kerk in China nieuwe luister worden verleend, wanneer tijdens een grootse plechtigheid in de St. Pieter de H. Vader 56 marte laren van de Bokseropstand zalig ver klaart. Jn de loop der jaren zijn door de Pausen Leo XIII, Pius XI en de huidige Paus in totaal reeds 62 martelaren zalig verklaard. Onder de nieuwe martelaren bevinden zich vier Franse Jezuïeten, de paters Remy Isore (48 jaar), Modestus Andlauer 5S jaar), Leo Ignatius Man- gin (jS jaar) en Pa-ulus Denn (53 jaar). De overigen waren Chinese katholieken, onder wie vrouwen, een meisje van H en een jongen van 9 jaar. Martelaarschap is aan geen rang of leeftijd gebonden. Alles hangt af van de bereidwilligheid voor zijn geloof offers te brengen. ONDER DE nieuwe zaligen bevinden zich twee kinderen die bewust de mar teldood hebben gekozen. Daar is b.v. de H-jarige Anna Wang, die een opleiding ontving tot catechiste. Bij deze groep bevond zich ook de negenjarige Andreas Wang met zyn moeder. Toen hij besefte, dat zij gedood zou worden, gooide hij het fruit weg, dat hij van een medelijdende soldaat had gekregen, knielde naast zijn moeder neer en werd tegelijk met haar onthoofd. Beschamend voorbeeld voor ons, die de plichten van geloof en zedenleer al zo gauw lastig vinden en het met de ver vulling daarvan op een zo goedkoop mogelijk accoordje gooien. Laf. IN DE rubriek „Voor de vrouw" van het jongste nummer „De Opmars" lezen we, dat in Frankrijk reeds sinds 1949 een staatscommissie bestaat, waarin ook 'n huismoeder zitting heeft die waakt over de inhoud van de jeugdbladenBaar werk heeft heilzame invloed gehad, want de 48 jeugdbladen, die zij bij de aanvang van haar werkzaamheden moest afkeu ren, hebben zich onder de zachte drang der commissie verbeterd. Momenteel werkt zij preventief en blijft alle uit gaven met belangstelling volgen. Mocht een van hen van het goede pad afwijken, dan kan zy de uitgevers in een persoon lijk contact op hun fouten en verant woordelijkheden wijzen. Deze methode heeft tot gevolg gehad, dat de werkelijk slechte jeugdlectuur is verdwenen. Hier wordt aldoor maar gepeinsd en onderzocht. KEER OP KEER kunnen we horen en lezen, dat het met politieke partijen op godsdienstige of minstens levensbeschou- lijke grondslag niets gedaan is. Allemaal innerlijke verdeeldheid. Neen doorbraak. P.v.d.A.-systeem. En wat schrijft de Londense correspondent van ,Bet Vrije Volk" over de socialistische partij van Engeland. Dat de labourpartij een coali tie is van verschillende stromingen en opvattingen. Men houde dus vandaag zijn deur voor die doorbraak-praatjes maar gesloten. MORGEN IS het weer Zondag. Alle luja-Zondag. Moge het ook voor Uw bisschop een alleluja-collecte worden ten bate van de nieuwe kerken. Offer nu niet met die oude zuurdesem van een cent. Voor de rest zalige Paasdagen met het gelukkige gelaat van iemand, die met Christus herrezen is. Het alziend oog van Cao-Dai is een motief, dat in het paleis van de „paus" te Tayninh overal voorkomt, reerd op de Katholieke liturgie, waardoor vele eenvoudigen van geest in de war wor den gebracht aangaande wat Cao-Dai pre cies zijn. Vijf en dertig jaar geleden ongeveer begon een employé van de Franse gehei me dienst in Indo China een zekere Ngo Van Chien, belang te stellen in spiritis tische séances. Hij werd er spoedig zelf heel bedreven in, liet tafels dansen, werk te met mediums en ontving z.g. bood schappen van geesten. Onder die geesten trad een zekere Cao-Dai wat men zou kun nen noemen op de voorgrond en Ngo Van Chien raakte van hetgeen diens bood schappen aan hem bevatten, zozeer onder de indruk dat hij de geest verlof vroeg hem te mogen vereren. Dit werd goedgun stig toegestaan, waarna Ngo Van Chien een aantal volgelingen om zich heen verza melde Sindsdien volgden Cao-Dai's boodschap pen - wie de man vroeger zou zijn ge weest, heeft Ngo Van Chien nooit kunnen of willen onthullen - elkander op en ze vormden ten slotte een soort heilig boek voor een nieuwe godsdienst. Volgens Cao-Dai hadden Hindoeisme. Boeddhisme en leerstellingen van Confucius en Tao. 'de grote Chinese wijzen te enen male af- Wekenlang zullen vreugdezangen de duisternis tot Zijn wonderbaar licht elkander verdringen. De Christus is ver- heeft geroepen, wel verkondigen. Aan rezen. En daarmee kreeg ons geloof een iedereen en overal. God in een verbond granieten basis. Petrus, Paulus, Joannes, Lucas en Maria Magdalena komen af met van verzoening met het mensdom. Men realisere zich dit onuitsprekelijke bewijs in hun tijd nooit tegengesproken en dus van allerhoogste goedheid en eindeloze voor ons onweerlegbare mededelingen barmhartigheid toch nog-eens goed. over de verrezen en aan hen verschenen Meester. Maar met alleluja's alleen wordt geen algehele schoonmaak brengt consequen ties mee, willen de goede voornemens tot uitvoering kunnen komen. Afleggep. moeten we voor goed alle derbaarlijk! Hij regeert van het kruis! Maar bidt ook het officie na, dat we ons om de Paasgeheimen altijd gelukkig boosheid, bedrogi alle geveinsdheid en mogen achten, opdat de voortgezette kwaadsprekerij, verklaart St Petrus. We werking van onze verlossing voor ons dienen verder tot de Heer te naderen, de oorzaak van eeuwige blijdschap worde en levende Steen, wel door de mensen ver- het waar geloof steeds in ons moge toe worpen, doch door God uitverkoren en nemen. verheerlijkt. Wilt Uzelf als levende stenen op Hem opbouwen tot een geestelijk huis. Al wat uit God geboren is overwint de wereld en dit is de zege, die de wereld Wij allen, die in Christus zijn gedoopt, overwint: ons geloof. moeten met Christus zijn bekleed. Der halve z'oeken wat boven is, zinnen op Dan zal het ons vergaan als de hof beambte van Candace, koningin van dingen van daarboven en niet op die der Ethiopië. De hofbeambte geloofde en werd aarde. Dan worden de Paasdagen dagen, gedoopt. die de Heer heeft gemaakt en waarover we maar moeilijk het zwijgen kunnen be- En hij vervolgde blijde zijn weg! Moge men dat in den vervolge van u Om dan overeenkomstig het boek der Wijsheid eenstemmig de zegevierende hand te prijzen. Want de Wijsheid heeft de sterk geloof gemaakt, geen gezond gees- mond van stommen geopend en de tongen telijk leven opgebouwd. De opfrissing of van kinderen bespraakt gemaakt. Won- waren. Het volk, dat Gods eigendom is en mij mogen zeggen. Dan staan we er geworden moet immers Hem, Die ons uit goed op.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1955 | | pagina 3