Julius Raab vloog naar Moskou Oostenrijkers praten met Molotof over verdrag Kilometers 16-Jari ge asyl.vrager (in geruit hemd) terug naar de Russen NIEUWE GENERAAL DER dominicanen Oud-minister Weiter 75 jaar r,f,vxi.aSfiss'E Mr P. S. Gerbrandy bereikt de leeftijd der sterken Tien jaar terug ndén Beter BALDADIGHEID DE OORZAAK? tl® 1 Na tien jaar bezetting niets opgelost WAT U VOOR AMBON KUNT DOEN Gloeilampjes Grapjes van Gromyko Felle brand in Hengelo's centrum Valery Lysikof bedacht zich De bioscoopramp te Sclessin LSI «om «Ut* OP S3 «ruil Pater drMichael Browne O.P. (Ierland) Verkiezing in kapittel-conclaaf Ook politieke tegenstanders droegen bij tot verjaardagsgesclienk Succes voor Nederlandse bergers Paklmisbrand in Haagse binnenstad DINSDAG 12 APRIL 1955 PAGINA 3 Voorzichtig-optimisme TURKSE DUIKBOOT KAPITEIN VEROORDEELD „EEN HEITJE VOOR 'N KARWEITJE" GRATIS PER BUS TILBURG ZIEN Het komt misschien nog wel in orde WEL ROOKGEEN BRAND 12 APRIL 1915 LUCHTOORLOG O In twee vliegtuigen is het gezelschap van Julius Raab, rle kanselier van Oostenrijk, gisteren te Moskou aangekomen voor besprekingen met de Russische regering over de vooruitzichten voor een staatsverdrag, dat een einde zou maken aan de bezetting van Oostenrijk. De besprekingen kunnen slechts verkennend zijn, daar de Westelijke Grote Drie accoord moeten gaan met een regeling. Molotof, de Russische minister van buitenlandse zaken, was o.a. met zijn onder-minister Gromyko en vice-premier Mikojan op het vliegveld ter begroeting aanwezig. Raab was vergezeld van de ministers ^Fi^l, Schaerf (vice-kanselier) en Kreisky en zeven ambtenaren. Het vliegveld' te Moskou was versierd met Oostenrijkse vlaggen. Er stond een ere-wacht en een orkest speelde het Oostenrijkse volkslied. Raab brengt het bezoek op uitnodiging van de Russische regering. Verwacht wordt", dat hij drie dagen in Moskou zal blijven. dat de besprekingen daarop kunnen vastlopen. Ten eerste de regeling van de terugtrekking der Russische troe pen uit Oostenrijk na ondertekening van een verdrag, en ten tweede de vorm, waarin de Oostenrijkse garanties gegeven zullen moeten worden. De Westelijken zijn niet tegen een een zijdige Oostenrijkse verklaring, waarin het land zich principieel voor neutra liteit uitspreekt. Zij verwerpen echter Het vliegtuig uit Wenen was 20 mi nuten te Iaat. Intussen kortten de Rus sen en de diplomatieke vertegenwoor digers van de Westelijke Grote Drie, die o.a. ook op het vliegveld aanwezig waren, de tijd met vrolijke gesprekken Er was juist een sneeuwbui en Gro myko, de Russische plaatsvervangende minister van buitenlandse zaken merkte lachend tegen de Amerikaanse ambassadeur op, dat dit weer uit het Westen afkomstig was. Toen Bisschoff de Oostenrijkse ambassadeur, ter be groeting van Mikojan zijn hoed af nam, zei deze: „Zet uw hoed op. Dit Is geen weer om hem af te zetten". De besprekingen, die gisteren te Moskou over de Oostenrijkse kwestie begonnen, zijn niet de eerste van die soort. Al sedert 1945 voeren de vier grote mogendheden onderhandelingen over 'n verdrag met Oostenrijk, maar steeds zonder succes. Op 8 Februari j.l stelde Molotof drie voorwaarden: Het moet gewaarborgd zijn, dat Duitsland en Oostenrijk zich niet op nieuw aaneensluiten; Geen buitenlandse bases in Oosten rijk en Oostenrijk moet niet toetreden tot bondgenootschappen, die tegen de Sovjet-Unie gericht zijn. In Maart drong Oostenrijk aan op een bespreking met de Grote Vier. Het vroeg tevens om verduidelijking van de Russische voorwaarden. En kele dagen geleden herinnerden Groot-Brittannië, Frankrijk en Amerika Oostenrijk er aan, dat ook zij gaarne een verdrag wensen en dit reeds meer malen hebben doen blijken. Deze ver klaring werd door Rusland uitgelegd als een uitoefenen van druk op Oos tenrijk „om te voorkomen, dat een op bouwend resultaat wordt bereikt". Twee dagen voor het vertrek van Raab naar de Russische hoofdstad, op Zaterdag jl., heeft Molotof de ambas sadeurs van Frankrijk, Groot-Brit- tannië en Amerika een nota overhan digd over de Oostenrijkse kwestie. In dit overigens in gematigde termen gestelde schrijven, wordt behalve de Russische versie van de jongste ont- wikeling van het Oostenrijkse onder handelingdrama, met nadruk vast gesteld, dat de leiders van de rege ring te Wenen reeds over deze kwestie contact hadden opgenomen met de regeringen van Groot-Brit tannië, Frankrijk en Amerika. Bo vendien wordt er in de hoop uitge drukt, dat het mogelijk zal blijken de noodzakelijke overeenstemming te bereiken, gezien de wens van alle betrokken landen. Werd deze nota in politieke kringen te Wenen met enige voldoening ont vangen („in ieder geval de moeite waard eens naar Moskou te gaan"), in Londen achtte men haar gematigd be moedigend. Niettemin wees men er op twee punten, die in de nota niet zijn uitgewerkt en waarvan men vreest elke gedachte aan een gezamenlijke neutraliteitsgarantie door de Grote Vier, aangezien dit de aan Oostenrijk in 1942 reeds toegezegde volle souve- reiniteit en vrijheid zou aantasten. Men vreest in Londen voorts, dat Mo lotof zal trachten een oplossing voor het vraagstukOostenrijk te koppe len aan de veel ingewikkelder kwestie van een regeling van de geschillen om trent Duitsland. In Washington weigerde men elk commentaar. Men wilde er eerst de resultaten afwachten van de bespre kingen met Raab. Het scheen even wel, dat men er in politieke kringen de voorzichtig-optimistische stemming van Londen en andere Europese hoofd steden niet deelde. De Turkse duikbootkapitein Sabri Tsjelebiogloe, wiens onderzeeër twee jaar geleden in de Dardanellen zonk na aanvaring met het Zweedse vracht schip „Naboland" is gisteren tot 20 maanden gevangenisstraf en een geld boete veroordeeld wegens nalatigheid. Aanvankelijk was hij vrijgesproken en de kapitein van het Zweedse schip tot een half jaar gevangenisstraf ver oordeeld. De ramp kostte 81 Turkse marine mannen het leven. N.V. Ver. Ned. Rubberfabrieken Heveadorp (Gld) (Van onze correspondent) In de afgelopen nacht zijn in het cen trum van Hengelo een winkel en een naastgelegen woonhuis door brand ver woest. De brandweer had grote moeite om een aangrenzend verenigingsgebouw, alsmede percelen aan de overkant van de nauwe straat te behouden. In de winkel van de tweedehandsgoederenhandelaar J. S„ ging voor duizenden guldens verloren. De inboedel uit de naastgelegen woning kon tijdig in veiligheid worden gebracht. De totale schade beloopt tienduizenden. Drie experten werden benoemd om naar de oorzaak van de brandramp in de bioscoop te Sclessin te zoeken, die, zoals men weet, het leven heeft gekost aan 39 personen, meest kinderen. De eigenaresse van de betrokken bioscoop, die deze slechts enkele dagen vóór de ramp van een andere vrouwelijke exploitant had overgenomen, heeft aan mensen van de pers een verhaal gedaan, dat een schril licht werpt op dingen, die zich in dat kleine en sombere zaaltje voordeden. STORT UW GULOEN p^'dU st'ichtmg op postgirorekening Eindhoven. Door de Eeuwen gontnisthailen Op 2S April n.s. wordt* NaUonale betoging In Den Haag een 30 uur n.m.) gehouden, tAanvang^ Uw plaats vraag die Wilt u zeker zbn prinsegracht 4, Den Haag. dan heden van toegang grat.s (Telefonisch van onze correspondent! ROME, Maandagavond. Het Generaal Kapittel van de Orde van St Dominicus heeft vandaag de 81ste opvolger van haar stichter ge kozen als „maestro generale" ge- neraal-overstede Ierse pater dr Michael Browne O.P. Tacoma (V-S.) Een verschrikkelijke Pasen bracht 1955 voor het gezin van de 28-jarige mevr. Jean McCarley. Tijdens een felle brand in haar tweeverdiepingen hoge huis kwamen haar zes kindertjes in de vlammen om. Men vond de lijkjes later in de bedjes. Een vriendinnetje, dat bij de familie logeerde, vond even eens een jammerlijke dood. Mevr. McCarley, die gescheiden is, moest men gaan zoeken, want ze was niet thuis tijdens deze ramp. Men vond haar tenslotte in een auto in een zoge naamde „drive-in"-bioscoop, kijkend "aar,. eGn filmvoorstelling in de open- lucnt De politie heeft haar in staat ve nafaüg'heid^11^ S8Steld WGgenS gro' Termonde (België) Duizenden hongerige raten hebben als het ware een mvasie gepleegd in dit Belgische plaatsje. De beesten waren zo driest, dat ze 's avonds zelfs voor bijgangers probeerden aan te vallen. De kelders en zolders waren hun spe ciale doelen om voedsel te zoeken Worthing Engeland) Twee vrouwen, een meisje van tien en haar broertje van elf jaar, zijn door een reddingshelicopter als het ware VGn boord van 'n zinkend zeejacht ge- Plukt. De redding verliep volgens het °°ckje en de helicopter kwam met de gereddenen naar het strand gevlogen Een te dalen en hen af te geven' dicht w- d,e toeschouwers kwam te toestel i1 ?e wentelwieken van het omstanders da*11111 wetting zagen de man dodelijk ^o611 twmtlg-larJ,ge i°tnge hiaden eetrnff or een van de r°tor- zwarte schadm" werd- Dit bracht een staaltje reddftwert" Bloomington (V.S. In een al te jolige hm dent uit een rijdende ft 6en ,StU" biertinnetje naar voorhilo een ™g rechter vond het ecU'l§?.nge.rs- De streek. Weet U wat de .Ay3!Plens de student? Onder toezicht vo?r politie moest hij net zo lans» 77 ct ten afzoeken tot hij tweehonderd wë tinnetjes bij elkaar had, di9e d0or an deren achteloos waren wegeworoen Toen hij dat na vele uren zoeken gedaan had, had hij zijn boete vol daan. De nieuwe generaal werd op 6 Mei 1887 in Ierland geboren. Hij werd op 14 September 1904 geprofest en vol tooide zijn studies in Rome. Na ver scheidene jaren rector te zijn geweest van de Santé Clemente (de titelkerk van kardinaal De Jong, die door Ierse Dominicanen wordt bediend) werd hij benoemd tot professor in de theologie aan het Angelicum, waarvan hij niet alleen enige jaren magister studiorum was, doch gedurende de oorlogsjaren ook rector-magnificus. Zo groot was zijn faam als theo loog, dat hij in 1951 door de H. Vader werd benoemd tot „Magister van het H. Apostolische Paleis", hetgeen een der oudste functies aan het Pause lijke hof is en in feite gelijk staat met theologisch adviseur van de Paus persoonlijk. In deze functie was hij tevens de officiële theoloog van het Pauselijk staatssecretariaat, terwijl hij daarnaast ook nog con sultor van het H. Office en van enige der belangrijkste andere Romeinse Congregaties is. De algemene verwachting was, dat de nieuwe generaal van de Dominica nen een Italiaan zou zijn. Dit mede op grond van het feit, dat de Italianen de overgrote meerderheid vormden in het kapittel. En ofschoon de 68-jarige nieu we „maestro generale" een Ier is, kan hij door zijn zeer lang verblijf in de Eeuwige Stad bijna als een Romein worden beschouwd. Het generaal kapittel kwam op Palm zondag voor het eerst bijeen en be steedde de gehele Goede Week aan on derling overleg en contact-opnemen. Het merkwaardige is, dat zowel aan de openingsvergadering als aan het eigenlijke conclaaf van vandaag een Curie-kardinaal heeft deelgenomen in de persoon van kardinaal Piazza Aan dat feit, dat geen precedent kent in de geschiedenis, is geen ruchtbaar heid gegeven, doch het heeft in Ro meinse kerkelijke kringen sterk de aandacht getrokken. Valery Lysikof, de 16-jarige Rus die op 18 Maart j.l. in West-Berlijn asyl heeft gevraagd, is aan de Russische autoriteiten teruggegeven. Volgens een Amerikaanse woord voerder te Berlijn is Lysikof, een zoon van een Russisch hoofdofficier, op eigen verzoek teruggegaan. Zijn grootste zorg was, dat er iets met zijn ouders zou gebeuren. Verder kan hij, aldus de woordvoerder, „een over dreven denkbeeld van het gouden Westen" hebben gehad. Zo meende Lysikof, dat hij in het Westen niet meer naar school behoefde te gaan. Hij was althans weinig enthousiast, toen de Amerikanen hem in Frankfort, waarheen hij was overgebracht, over hun schoolplannen kwamen inlichten. Over Valery Lysikof zijn grote di plomatieke moeilijkheden geweest, aangezien de Amerikanen weigerden hem tegen zijn zin uit te leveren aan de Russen. De jongen was rijp genoeg een keuze te maken, zo zeiden zij. Ook na het bezoek van zijn ouders aan hem in West-Berlijn weigerde hij aanvan kelijk terug te gaan. Valery heeft in W.-Berlijn en Frank fort in drie druk-bezette weken een vleugje Westerse „cultuur" opgedaan: geruite hemden, warenhuizen en films. Vooral Marilyn Monroe scheen diepe indruk op hem te hebben ge maakt. Met koffers vol Westerse spullen stond hij Zaterdag klaar, toen zijn ouders, vergezeld van enige Russi sche officieren, hem Zaterdag in W. Berlijn kwamen ophalen. Zijn moe der huilde en omarmde hem minu- tenlang, totdat Valery zelf zei: „nu is het genoeg". Pa Lysikof keek stuurs en stond zijn zoon niet toe ook maar één koffer mee te nemen. „Al les blijft hier!" Alleen zijn geruite hemd mocht Valery aanhouden, „maar ik stuur het persoonlijk terug!", zei vader. „Verstandige ouders eindelijk verstandig geworden zoon zou den we haast zeggenals niet dat nare woordje herscholing" in ons achterhoofd speelde! Toen zij de zaak overnam, waarschuwde haar de vorige eigenaresse, dat door jonge bioscoopbezoekers herhaaldelijk het rook verbod werd overtrden. Meer dan eens werden sigarettenpeukjes gevonden en het is gebeurd, dat deze uit baldadigheid brandend tegen het scherm werden gewor pen. Een half uur vóór de ramp had een jon ge snulter een „voetzoeker" in de zaal gegooid. Dat gebeurde tijdens de pauze, met alle lichten aan. Kort daarna klonk een tweede knal. Een iongen van een jaar of zestien erkende, dat hij die tweede „voetzoeker" tot ontploffing had gebracht- Op dat ogenblik kondigde de bel het einde van de pauze aan. De lichten gingen uit. doch de eigenaresse zag. dat nog een an dere knaap met een, nog niet aangesto- ken, „voetzoeker" in de hand zat. Slechts een paar minuten daarna ontstond de brand Men heeft de oorzaak daarvan toege schreven aan vlammen, die uit de ver- warmirfgsinstallatie dwars door 't. scherm sloegen. Het personeel van de zaal heeft echter getuigd dat de verwarming was afgesloten, omdat het die dag vrij warm was. Er wordt nog verteld, dat de operateur Een buitengewoon hartelijke huldiging, waarbij niet alleen politieke vrienden acte de presence gaven, is Zaterdagmid dag ten deel gevallen aan oud-minister en oud-vice-president van de Raad van Nederlandsch-Indië, de heer Ch. J. I. M. Weiter, thans voorzitter van de Katho lieke Nationale Partij en lid van de Tweede Kamer, ter gelegenheid van zijn Deze foto van H.M. iLonuigi H.K.H. Prinses M irgriet^werd gemaakt in liet schilderachtige bergland rondom Klosters, het Zwitserse wintersportcen- trnmwaar H.M. met de beide jongste prinsessen verblijft om er te genieten van zon, buitenlucht en wintersport Koningin Juliana is reeds gereed voor een lange ski-tocht en wacht op Prinses Margriet, die door een van de leden van het gevolg wordt geholpen bij het be vestigen van haar skies (midden). De verkiezing Tot en met Vrijdag Van vandaag af jot en met Vrijdag zullen de padvinders over het gehele land er op uit trekken voor de jaarlijkse actie „Een heitje voor 'n karweitje". Deze actie is Zaterdagmiddag ingeluid door een aantal bekende radiomedewer kers, die met een draaiorgel door Hilve-.- sums straten trokken en, voor een keer weer eens gestoken in het oude padvu.- aersuniform. de aandacht voor deze actie vroegen. Opgewekt draaiden ze wijsjes en aeden verder karweitjes als schoenen en derg"li/keetSen' spatborden wit maken er wa'nt zitb7J1id.e evenwel niet voor heitjes stille 7-t i llad in verband met d<- nf S een mzameling van geri rnn ehtenH^h verboden. Aanvankelijk maar tenslotte' kreeg minTen °P liet er zich echter niet door ontmoedigen rtacrprf fwi nnm if04'6 de komends dagen even opgewekt en druk verloopt zal 't we] lukken even ols deze „openingsmars' In de week van de bevrijdingsfeesten (30 April tot 5 Mei) zullen de inwoners van Tilburg gratis autobusritten kunnen maken langs de voornaamste nieuwe ob jecten van de stad. Het gemeentebestuur van Tilburg is namelijk van oordeel, dat vele inwoners van de stad weinig in de gelegenheid zijn op de hoogte te blijven van de uitbrei dingen. die nieuwbouw en andere nieuwe objecten ter plaatse. Het biedt de inwo ners daarom deze autobusritten aan. Tij dens de rit zal een korte toelichting wor den gegeven. Aan de eigenlijke verkiezing van hedenmorgen namen vertegenwoor digers deel van bijna alle der 36 orde provincies. Slechts enkelen van achter het IJzeren Gordijn ontbraken. Wel aanwezig was een vertegenwoordiger van Joegoslavië, terwijl er namens de Poolse provincie twee paters aanwezig waren, die in het Westen wonen. Vanmorgen werd er eerst in de kapel van het Angelicum een H. Mis opgedragen in tegenwoordigheid van het voltallige kapittel. Onmiddellijk daarna begaven de paters zich in pro cessie naar de kapittelzaal, die volgens de ruim 700 jaar oude regels volledig werd afgesloten. Dit geschiedde om precies kwart over tien. De regel schrijft voor, dat de paters opgesloten blijven totdat zij een nieuwe generale overste hebben gekozen. Het conclaaf van heden heeft zeer kort geduurd. Reeds om half twaalf werd van binnen uit het teken gegeven, dat de verkie zing had plaats gehad. De nieuwe generaal-overste blijft twaalf jaar in functie. Hij is de opvol ger van de Spaanse pater Emanuel Suarez, die een jaar geleden ten gevolge van een auto-ongeluk om het leven kwam. Het generaal-kapittel zal ook deze week nog bijeen komen, thans onder voorzitterschap van pater Browne voor voor het bespreken van enkele belang rijke aangelegenheden betreffende het bestuur en het leven van de oude roem rijke orde. c ww.'iiwp KsssssS N „PARLEMENT EN KIEZER", waar in men een korte levensbeschrijving van alle leden van de Tweede en Eerste Kamer kan vinden, lezen we over prof. Gerbrandy het volgende: Geboren 13 April 1885. Bezocht het gymnasium te Zetten en studeerde aan de Vrije Universiteit te Amsterdam, promoveerde in 1911- Was van 1911 tot 1914 advocaat en procureur te Leiden, van 1914 tot 1930 te Sneek. Was van 1920 tot 1930 lid van Gedeputeerde Staten van Friesland werd in 1928 lid van de Radioraad, was van 1930 tot 1939 hoogleraar in het han dels- proces- en internationaal privaat recht aan de Vrije Universiteit in Am sterdam. van 1939 tot 1942 minister van Justitie (in 1945 minister van Justitie a.i.), van 1940 tot 1945 Minister-president, van 1941 tot 1942 minister van Koloniën, van 1942 tot 1945 minister voor de Algemene Oorlogvoering van het Koninkrijk, van 1945 tot 1948 voorzitter van de Raad voor het Rechtsherstel. Is sedert 1937 voorzit ter van de Radioraad, sedert 1953 voor zitter van de Raad voor het Rechtsher stel. Is lid van de Tweede Kamer sinds 27 Juli 1948. Grootkruis in de Orde van de Nederlandse Leeuw". Wie echter dit alles van Gerbrandy weet, kent hem nog niet. Gerbrandy is de kleine, gedrongen, levendige man- met-een-snor-als-een-walrus, die een zeer speciaal stempel drukt op alles wat hij onderneemt. Men kan hem zonder twijfel en zonder overdrijving een natio nale figuur noemen, misschien niet hele maal in de zin zoals bijvoorbeeld Colijn dat was, maar hij is dat door zijn op rechtheid, door een eigen oordeel te heb ben over de zaken, waarover hij heeft te oordelen en dit oordeel niet onder stoelen of banken te steken. Hij is soms zelfs een politiek enfant terrible, maar dat is meestal dan een uiting van zijn openhartige verbazing. De communist Een voorbeeld. Er gaat van hem het volgende verhaal: Gerbrandy kwam in 1948 in de Kamer en toen deze voor da eerste maal bijeen kwam, ging men in de koffiekamer eerst eens met de nieu we leden kennis maken. Zo stapte Ger brandy op een klein groepje leden af- die met elkaar stonden te praten. Hij stelde zich voor met een: „Mag ik me even voorstellen: mijn naam is Gerbran dy van de anti-revolutionaire fractie" Waarop mr Stokvis, in de regel iets zorgvuldiger gekleed dan de overige communisten in de Kamer, hem een hand gaf en zei: „Aangenaam, mijn naam is Stokvis van de communistische fractie". Toen moet Gerbrandy hem verbaasd hebben aangekeken en gevraagd heb ben: „Is u communist?". En toen het antwoord van Stokvis daarop bevesti gend luidde moet Gerbrandy in opper ste verbazing hebben gezegd: „Hoe is het mogelijk, zo'n nette man!". Dit is de ene kant van Gerbrandy, die zegt wat hij denkt en meent wat hij zegt. Een andere kant van Gerbrandy is de overtuigde godsdienstigheid van zijn oprecht Calvinisme. Ik herinner mij eens het was in 1948 met zijn auto te zijn meegereden naar Den Haag, na een late vergadering over de Rijkseenheid in Eindhoven, die eerst om twaalf uur des nachts was ge ëindigd. Ik zat nog geen vijf minuten naast hem of we raakten in gesprek over predestinatie en transsubstantiatie en dat gesprek duurde van Eindhoven tot Den Haag. Gerbrandy argumenteerde met de Bijbel en hij was bijbelvast als geen ander. Nog een andere kant van Gerbrandy is zijn vasthoudende natuur. Mensen, die met hem in Londen hebben samenge werkt hoort men dat getuigen. Er kon den moeilijkheden zijn, er konden mi- nisters heengaan, Gerbrandy bleef en vocht door. Dan nam hij er maar weer een portefeuille ad interim bij, maar hij gaf zijn oprechte mening niet prijs. Zo verzekerde hij zich de vriendschap van Churchill- die óók zo'n natuur had en deze kleine vechtersbaas wel mocht. Moeilijkheden heeft hij in die Londensè tijd meer dan genoeg gehad, maar hij ging er niet voor uit de weg en zijn Grootkruis in de orde van de Nederland se Leeuw, dat hem na de oorlog gewerd was wel verdiend. En dan is er nog de Gerbrandy. zoals wij hem kennen van heden: de scherp- zinnige en gevatte debater. Hij spreekt openhartig en gemakkelijk, hij laat zich niet dwingen in het keurslijf van een partij, zoals hij bijvoorbeeld toonde bij de behandeling van de E.D.G.; hij had daar bezwaren tegen en hij zei dat ook. Toen de communist Paul de Groot enige weken geleden in de Tweede Kamer kwam opdraven om óók een bijdrage te 7™„m de behandeling van de Parijse Sn7 r nV u Gerbrandy liever had da" hi^ het over een boek Gerbrandy. Gerbrandy kwam toen nog even op de katheder terug om tegen nU£r°°j ïe z,eggen: .Het deed mij ge noegen, dat u Jeest wat ik heb gezegd en geschreven: ga op dat pad voort en dan komt het misschien nog wel in orde", lot de heer Gortzak, die hem bij diezelf de gelegenheid interrumpeerde met de vraag of hij ook wist, hoe groot de be wapening van Duitsland was, antwoord de hij onmiddellijk: „Ik weet niet alles wat u weet. want u krijgt uw inlichtin gen van achter het ijzeren gordijn; daar kan ik niet tegen op". Zo is Gerbrandy. die nu morgen zeven tig jaar wordt: een man van formaat, een man van karakter. En een politiek sieraad van de Tweede Kamer, die hij verlevendigt met zijn voortreffelijke redevoeringen, waarnaar te luistereD altijd de moeite waard is. Wat ons betreft: wij hopen hem ook na zijn zeventigste verjaardag nog heel lang in de Tweede Kamer te zien en te horen. Dat is een goede wens, ook voor hem zelf. op, deze leeftijd der sterken. F.S. 75ste verjaardag, werd hem in hotel „Wit- tebrug te s-Gravenhage een receptie aangeboden, tijdens welke de voorzitter van het huldigingscomité, prof. mr. P. S. Gerbrandy, hem een cheque aanbood voor het maken van een reis. Ook mevr. Wei ter kreeg zo'n waardepapier, zodat zij haar man kan vergezellen. „Uw loopbaan, zo zeide prof. Gerbrandy tot de heer Weiter, heeft aangetoond, dat U kon dienen. Gij hebt gediend onder grote gouverneurs-generaal en onder hen hebt gij geleerd, wat gij zijt geworden: een groot bestuurder". Prof. Gerbrandy vervolgde: „Gij zijt een staatsman gewor den met een brede blik op de wereld op wie de souverein een beroep kan doen, als het land in moeilijkheden verkeert. Gij zijt een parlementariër geweest, die een minister en als het er op aan komt een heel kabinet de schrik op het lijf kan jagen". Spreker noemde de 75-jarige ook een volkstribuun, die zo tot het volk wist te spreken, dat het iets van hem aannam. Tenslotte zeide prof. Gerbrandy, dat heel het Nederlandse volk tegen de heer Wei ter opkijkt, omdat hij zeven jaar lang ge vochten heeft voor het koninkrijk en het openbaar belang. Maar wat vooral ge waardeerd wordt is, dat „gij dit hebt ge daan uit liefde tot uw volk, zoals gij in de vele jaren, dat gij gewerkt hebt in Neder landsch-Indië, niet gewerkt hebt uit eer zucht maar uit liefde voor de mensen daar. vooral voor de kleine man". Spreker deelde mede. dat het geld voor een reis, dat men heeft willen aanbieden als stoffelijk blijk van hulde, bijeen is ge bracht zowel uit smalle, uit middelbare als uit grote beurzen. „Het gehele Neder landse volk staat hier achter, zeide prof Gerbrandy, want ook uw politieke tegen standers hebben bijgedragen". De heer Welter sprak Yervolgens een dankwoord. In de eerste plaats tot het huldigingscomité. Hij was er bijzonder over verheugd, dat hiervan ook de oud gezant. jhr. Van Nispen lot Sevenaer, deel had willen uitmaken. „Tot nog toe, zeide de heer Welter, had ik huldigingen altijd weten te ontwijken. Ik vind het thans echter verrukkelijk, een grote reis te kun nen maken". Hij verklaarde dankbaar te zijn, dat de reissom voornamelijk door kleine giften is bijeengebracht en dat ook politieke tegenstanders er aan hebben bij gedragen. Het is gelukkig, dat 't in ons land zo is, dat politieke tegenstellingen wederzijdse persoonlijke waardering niet uitsluiten. Ten slotte bracht de heer Wei ter dank aan de Gever van alle goed. Die hem een goede gezondheid heeft geschon ken en aan zijn vrouw, die hem 53 jaar terzijde heeft gestaan. Hierna werd nog het woord gevoerd door de heer J. Reijers namens de stichting „Rijksbehoud" en door het oud-Kamerlid, mr J. J. Winter- mans. Daarna kwam een lange rij personen de heer Weiter gelukwensen. Onder hen bevonden zich minister mr J. M. A. H. Luns, jhr mr F. Beelaerts van Blokland, vice-voorzitter van de Raad van State, de Kamerleden prof. mr C. P. M. Romme, mr K. T. M. van Rijckevorsel. H. J. Hofstra, prof. dr W. L. G. Lemaire, ir S. A. Post humus, G. Ritmeester, dr J. Schouten, H. W. Tilanus, F. H. van de Wetering en mr J. J. R. Schmal. Voorts de voorzitter van de Eerste Kamer, mr J. A. Jonkman en de senatoren mr J. In 't Veld en prof dr F. C. Gerretson. de oud-ministers Patijn, Bolkestein en Kerstens en luitenant-ad miraal b.d. C. E. L. Helfrich. toen hij in een naast het zaaltje gelegen café de brandweer van Seraing opbelde, ten antwoord zou hebben gekregen, dat zij alleen door de politie mocht opgeroepen worden. Een politieagent, die naar de plaats van de ramn kwam snellen, heeft alsdan met de kazerne van de brandweer getelefoneerd. Een knaap, die heelhuids de brandende zaal kon verlaten, heeft gezegd: „Wij had den „voetzoekers" gegooid". Volgens de eigenaresse zouden veel meer personen het gebouw hebben kunnen ver laten. indien de uitgang voor een deel niet was versperd door een zeer zware vrouw die daar was gevallen en waar over velen zijn gestruikeld. Vier dagen vóór de ramp was een rijks, controleur de zaal komen Inspecteren. In opdracht van de minister van open baar onderwijs zal in al de openbare scho len na de Paasvacantie een „in memo- riam" aan de heldenmoed van het 18- jarige meisje, dat na redding van 2 kin deren bij een poging om een derde kind te redden zelf in de vlammen omkwam worden gewijd. De minister zelf zal de herdenkingstoespraak opstellen. Boven dien werd de naam van de jonge heldin aan de school gegeven, waar zij leerlinge was, en heeft het Carnegie Helden-Fonds haar posthuum de gouden medaille voor moed en zelfopoffering toegekend. Franse treiler na twee maanden vlot Een groep Nederlandse bergingsdeskun digen heeft Vrijdagavond de 222 ton me tende Franse treiler „Saint Pierre Eglise" uit Boulogne, die sinds 13 Februari bij de Engelse kustplaats Waxham aan de grond zat, vlot gekregen. De laatste jaren is het niet voorgekomen, dat een in deze streek gestrand schip, dat zo lang aan de grond gezeten heeft, vlot gebracht is. De Franse treiler strandde in een sneeuwstorm De bemanning van 18 kop pen werd gered. Drie dagen later werd het merendeel van hen opnieuw gered, nadat zij weer aan boord waren gegaan om te trachten het schip los te krijgen. Zij wer den echter door een storm verrast. Op 25 Februari maakte de treiler slagzij tij dens een nieuwe storm. Pogingen om het vaartuig te bergen faalden en de kansen leken gering toen de Nederlanders en kele weken geleden arriveerden. Met medewerking van mannen van het reddingswezen uit een naburige badplaats hebben de Nederlanders het schip gedicht en het water en zand weggepompt. De treiler is door een bergingsschip op sjeep- touw genomen naar Great Yarmouth. De waarde ervan wordt op ongeveer 400 000 geschat. Bouwmaterialen gingen verloren In een pakhuis in de Haagse binnen stad, omringd door woonhuizen aan de Gedempte Gracht en grote winkelpanden aan de Grote Marktstraat en het Spui, brak Zaterdag een half uur voor midder nacht een felle brand uit. Het pakhuis, waarin betonhout en andere bouwmate rialen waren opgeslagen en waarin tevens een schaftlokaal is, brandde voor een groot gedeelte uit. De schade kon nog niet worden berekend. De aanwezigheid van woonhuizen en winkelpanden- in de onmiddellijke om geving was oorzaak, dat de Haagse brand weer met. zeer veel materiaal uitruk'e. Door smalle stegen, klauterend o ver bouwmaterialen en puin gingen de brand weerlieden het vuur te lijf dat zij direcv van alle kanten insloten. Ondanks dat het pakhuis met inhoud fel brandde, was men het vuur. dat vermoedelijk in het schaft lokaal is ontstaan, binnen het uur mees ter. Een belendend pakhuis werd door nathouden voor brandschade behoed. Het aantal telefoontjes, dat vroeg in de avond van Paasmaandag bij de Haagse brandweer is binnenge komen, wettigde de overtuiging, dat in het gebouw van de Staats drukkerij een ernstige brand moest woeden. Met groot materieel rukte de brandweer uit; van vele kanten reden de brandweerauto's met loeiende sirenes naar het gebquw in de binnenstad, waar inderdaad een rookontwikkeling werd waar genomen. Het onderzoek wees spoedig uit, dat de rookontwikkeling uitslui tend een gevolg was van het aan maken van de centrale verwar ming. Een illegaal pamflet bracht dit nieuws: NEDERLAND Steeds meer raakt Noord-Oost Neder land uit de greep van de vijand. Gis termiddag om half vijf zijn de Canade zen met amphibie- tanks en stormboten de IJssel tussen Zut- phen en Deventer overgestoken. Er werd weinig tegen stand ontmoet, temeer daar aan deze overtocht een zwaar artillerie-bom bardement op de Duitse stellingen was voorafgegaan. Ook maakten de Canadezen goede vorderingen in de richting van Apeldoorn en ze zijn eveneens op weg naar Zwolle. Ook een Poolse tankdivisie neemt deel aan de bevrijding van de Oostelijke pro vincies. Tot voorlopige burgemeester van Deventer is de heer J. Ankersmit benoemd. Koningin Wilhelmina verwelkomde Prinses Juliana bij haar aankomst op een vliegveld in Engeland na haar terugkeer uit Canada. Naderende tekenen van de algehele bevrijding! DUITSLAND De troepen van Generaal Simpson staan als No 1 geklasseerd in de race "aar Berlijn. Zij hebben de Elbe bij Maagdenburg bereikt, slechts 120 km van de Duitse hoofdstad. In Hannover werden drie Duitse generaals gevan gen genomen. Het tweede Britse leger rukt op naar Hamburg en Patton's Amerikaanse troenen zijn een nieuwe spooktocht begonnen door Duitsland. Er werden grote vorderingen gemaakt, maar waar ze precies zitten wordt niet opgegeven. Overmeesterde Duitse ste den: Coburg, Schweinfurth, Essen en Gelsenkirchen (de laatste twee in de „zak" van het Roergebied). Dertienhonderd zware Amerikaanse bommenwerpers vielen doelen aan bij Neurenberg, München en Regensburg. Van 4 tot 10 April werden 1200 Duitse vliegtuigen op de grond vernield. Dit is voornamelijk te wijten aan het Duit se benzinegebrek, zodat de vliegtuigen niet kunnen opstijgen. Kiel is vannacht aangevallen en het vestzak-slagschip „Admiraal Scheer" (10.000 ton) is tot zinken gebracht. Het ligt met de kiel ondersteboven in de haven, zoals la tere foto's aantoonden. OOSTELDK FRONT Aan de Duitse tegenstand in Wenen komt nu snel een einde; bijna de ge hele stad is in Russische handen. VERRE OOSTEN Grote formaties super-vliegende-for ten bestrooiden Tokio met bommen. SPANJE De Spaanse regering heeft de diplo matieke betrekkingen met Japan ver broken. Reden: het in brand steken van haar ambassade in Manilla. DE BEVRIJDING VAN WEST-NE DERLAND IS WEER EEN STEVIGE STAP DICHTERBIJ LAAT U NIET VERLEIDEN TOT ONBESUISDE DINGEN DOOR VALSE GERUCH TEN VEROORZAAK GEEN TWEE DE DOLLE DINSDAG.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1955 | | pagina 3