AA-conferentie door Soekarno geopend Tsjoe en Lai (in „koloniale villa) trekt aller aandacht Oostenrijk nodigt Grote Vier uit Mgr dr J. H. J. M. WITLOX OVERLEDEN Vliegtuigeigenaars: Oorzaak van buiten af Episcopaat over Peronisme Argentijnse bisschoppen contra laicisme Kartelbeleid van de regering r Peron weer op zn nummer gezet door bisschoppen Steenberg bedolf dorp NAGYAFGËZET Dulles vreest Pekings luchtmacht Hongermars van werkloze gangsters Blijde gebeurtenis in Luxemburg Maandag 18 April 395d DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN Conferentie in Juni of Juli De (politieke) vliegramp bij Borneo Britten wijzen alle verantwoordelijkheid af Scheiding Kerk-Staat op moreel gebied ontoelaatbaar Doorkruising wordt niet geduld Van Rome naar Napels Winter keerde terug in Oostenrijk WEERBERICHT V) „Duivels kolonialisme" Ramp bij Japanse mijn Wegens „zwenking naar rechts Fel Spoedbespreking met Eisenhower Prinses Josephine Charlotte schenkt leven aan een zoon De weerverwachting van het KNMI, geldig van heden- cot morgenavond, luidt: Veranderlijke bewolking met overdag op vele plaatsen zonnige perioden. Dezelfde of iets lagere temperaturen als vandaag. Matige, af en toe krachtige wind tussen Noord en Noord- Oost. Dinsdag 19 April: Zon op 5.39 uur, onder 19.45 uur; Maan op 3.57 uur, onder 16.08 uur. NIEUWE SCHIEDAMSCHE Tegen kolonialisme in soorten BANDUNG, hedenochtend. President Soekarno heeft vanochtend om kwart over negen, een kwartier te Iaat, met een grote redevoering in de volgens insiders tot een werkelijk voortref felijk vergaderoord omgebouwde vroegere Nederlandse club „Concordia" de Afro- Aziatische conferentie geopend. De afgevaardigden van negen en twintig landen luisterden naar zijn twee motto's voor de een week durende besprekingen: „Leven en laten leven" en „Benheid in verscheidenheid". Onder hen waren o.a. premier van communistisch-China, Tsjoe en Lai en andere Aziatische en Afrikaanse leiders als Nehroe, premier Mohammed Ali van Pakistan. Sir John Kotelawala van Ceylon en premier Nasser van Egypte. Het weekeinde voor het begin van de conferentie vrijwel alle delegaties Waren reeds Zaterdag in Bandung aangekomen werd druk gebruikt voor in formele besprekingen. Wat de conferentie zelf betreft, hesprak men daarbij de werkwijze en vooral het programma van de besprekingen, hetwelk vandaag formeel zou worden vastgesteld na de openingsplechtigheid. Eén dezer informele gesprek ken vond plaats in de residentie van de als voorzitter dezer conferentie aangewezen Indonesische premier, mr Ah astroamidjojo. De meesten der deelnemers maak ten hier voor het eerst persoonlijk kennis met premier Tsjoe van communistisch- China. Tsjoe is trouwens niin of ^ieeJ de man van de dag De zelfverzekerdheid, waar mee het hoofd van e ui ge rei e e ing-delegatie in hoogst eigen persoon uit de Chinese schemer de gro e we^e *s ingestapt en nog meer de enorme veiligheids- maatregelen, die langs de gehele route Peking-Bandung voor hem waren getrof fen. deden aller aandacht trekken naar zijn figuur. ^ïzraflT* HPWJlïïlrt" premier getrokken, die de gehele dag ZiWcicU UcWddivl verder „de grote onzichtbare" bleef. Tsjoe arriveerde Zondagmorgen op 0ok Nehroe en Nasser hebben derge- het vliegveld in Bandung, waar hij werd opgewacht door Sastroamidjojo, met wie hij achttien minuten sprak! Met tommy-guns hield de politie de menigte op het vliegveld op een vei lige afstand. Tsjoe zinspeelde tegen over de journalisten, die hem bestorm den, op het ongeluk met het Indische vliegtuig, waarbij acht Chinese com munistische functionarissen om het le ven kwamen. „Sommigen zijn niet in genomen met de conferentie. Zij pogen haar op alle mogelijke manieren te sa boteren. De delegatie van de Chinese volksrepubliek is hiervan reeds het slachtoffer geworden". Over Formosa wilde Tsjoe geen verklaringen afleg gen. Meer dan honderd fotografen trachtten hun werk te doen, toen Tsjoe daarna met grote snelheid van 't vlieg veld afreed, de vijf kilometer lange weg naar Bandung op. Langs de route route stonden duizenden Chinezen, zwaaiend met de vlag van communis tisch China. Twaalf motorrijders reden naast Tsjoe's auto, die onmiddellijk werd gevolgd door een jeep met zwaar bewapende militairen. lijke villa's tot hun beschikking ge kregen. Gisteravond bood president Soekarno de leiders van de delegatie 'n officieel diner aan. Enkele uren voordat de con ferentie begon gaf de bevolking blijken van enthousiasme. Zondagavond defi leerden drieduizend scholieren, pad vinders en leden van andere jeugdor ganisaties, die militaire petten droe gen, met fakkels voor „Savoy-Homan" en Paleis-Merkeda („Concordia") Alleen 's middags Inmiddels is besloten, dat de con ferentie drie commissies zal hebben: een politieke, een economische en een culturele. Zij zal alleen 's middags bijeenkomen, teneinde de staatslieden gelegenheid te geven 's ochtends on derlinge particuliere gesprekken te voeren. De voornaamste afgevaardig den zouden niet, zoals gewoonlijk op internationale conferenties, na dé ope ning politieke redevoeringen houden teneinde tijd te besparen. De dagorder van de besprekingen wordt opgemaakt volgens „algemene principes", zeven in totaal. Achtereenvolgens: economi sche samenwerking, culturele samen werking, problemen van de nog niet onafhankelijke volken, het zelfbeschik kingsrecht, (rassenkwestie en kolo nialisme), het vreedzaam gebruik van atoom- en waterstofwapens en de strijd voor de vrede en de samenwer king in de wereld. Premier Mohammed Ali van Pakistan heeft nog gezegd, dat de toelating van communistisch-China tot de V.N. een van de belangrijkste onderwerpen van gesprek zullen vormen. Voor wat de .SOVJET UNIE EUROPA CHINA ra kV' RAN Nepjil INDIA LIBYE —(/FORMOSA Saoed Arabie Noord et nam i hilippunen Soedan Thailand Cambodia ^tfberja -\INDONESIË INDISCHE OCEAAN Centraal Afrikaanse ederatie AUSTRALIË De Chinese premier reed naar de Oo&tcnnjk zal zo spoedig mogelijk de vier bezettende mogendheden uit- lor hem ingerichte residentie: een j n°' !°Cn voor een conferentie te Wenen teneinde een Oostenrijks staats- ver ra te s uiten, zo heeft kanselier Raab Zondag op een bijeenkomst van zijn volkspaitij te St. Poelten (Neder-Oostenrijk) meegedeeld. Hij w«rd door een grote menigte toegejuicht. voor - T„ luxueuse Vila (in „Hollands-kolo niale" stijl!), eigendom van een rijke Chinese arts. In deze villa, waar van het dak een enorme rode vlag wap pert, verblijven slechts Tsjoe en zijn vier secretarissen. De rest van de de legatie o.w. enkele ministers iE ondergebracht in het gemoderni seerde hotel „Savoy-Homan in Ban dung zelf, Een cordon van gewapende militairen is rond het verblijf van de De drie Westelijke hoge commissaris sen hebben Zaterdag een „lang en vriend schappelijk onderhoud met dr Raab ge had, aldus is officieel in Wenen meege deeld. In diplomatieke kringen te Londen is men van oordeel, dat, als de ministers van buitenlandse zaken van de „Grote In de afgelopen nacht, te ongeveer twee uur, overleed in het St. Lidwina gesticht te Schijndel (N.B.), waar hij reeds jaren verbleef, de Hoogeerw Heer Mgr Dr J. H. J. M Witlox, oud-hoofdredacteur van „De Maasbode'' Enige weken geleden was de overledene, die de leeftijd van 69 jaar bereikte, reeds uit voorzorg voorzien van de H.H. Sacramenten det stervenden, welke bediening geschiedde door de Bisschop van 's-Hertogenbosch, Z. H. Exc. Mgr W. Mutsaerts. leraarschap in de geschiedenis aan zijn geliefd klein-seminarie „Beekvliet" In Februari 1929 volgde zijn benoeming tot hoofdredacteur van „De Maasbode" Ter gelegenheid van /.ijn zilveren pries- terfeest In 1936 benoemde Z. H. de Paus hem tot Geheim-Kamerheer De oorl::g bracht enkele jaren onderbreking in da feitelijke uitoefening van zijn ambt dom het verbod van ,De Maasbode" door de Duitsers maar onmiddellijk na beëindiging van de krijg, nam hij de leiding van de redactie weer op zich. Tot Augustus 1948 bleef hij deze taak vervullen maar toen had zich opnieuw de kwaal geopenbaard die hem ook vroeger reeds tot een lang durige rustperiode had genoopt en die hem nu dwong afscheid van zijn werk te eemen, _ZPn 'aatste levensjaren bracht hij dooi het St. Lidwinagesticht te Schijndel Mgr dr j. h. J. M. Witlox werd geboren te Waalwijk op 26 Februari 1886. Zijn mid delbare studies deed hij gedeeltelijk aan het pensionaat ,St Louis" en aan het seminarie „Beekvliet" te St Michielsgestel, waar hij later als leraar zou terugkeren Hogere theologische studies volgden op het Groot-Seminarie te Haaren en op 10 Juni 1911 werd zijn roeping bekroond met het priesterschap. Door zijn bisschop werd hij aangewezen om aan de Amsterdamse universiteit Nederlandse letteren te studeren, welkr studies tenslotte eindigden met z(jn pro motie op een dissertatie, die zijn geschied, kundige èn politieke belangstelling duide lijk belichtte: „De Katholieke Staatspartij in haar oorsprong en ontwikkeling ge schetst" (het eerste deel met ondertite De Nederlandse Katholieken ;n d« politiek onder Koning Willem I") Daarna benoemd tot geschiedemsieraa (in 1919) aan het R K. Lyceum te Der, Bosch, werd hij ln 1921 belast met hes tnV rUn heeft, de overledene gepubliceerd reeds 2aam leven. 'Noemden wij later verscheen h88' "an ZiJn dissertat'a deel- De w!! ,h,ervan ook een tweede politiek onrie, Jlandse katholieken ln de noemen wTvan°X8 WU,em lr" Verd*' caties: een Ievenssche?s°rnaJmSte, pub,i" Zwijssen": „Studiën over h'^Su Joan"ef hiërarchie in 1853"- Graafterltel. j Duchastel" en een ontelbaar aanta belangrijke Publicaties in ,.De Maasbode- en ln vele tijdschriften. Hij was mede-oprichter en redacteur van het „Historisch Tijdschrift" terwij bij gelegenheid van zijn zilveren priester feest de Maasbode-redactie hem een bundeling aanbood onder de titel „Varia Historica" van zijn historische artikelen in „De Maasbode" verschenen. Tenslotte lag, toen hij helaas ln 1948 zijn arbeid moest staken, in manuscript en voor het grootste gedeelte in drukproef gereed een "uitvoerige biografie over de door hem zo bewonderde Mgr Schaepman die ongetwijfeld als zijn grote levenswerk moet worden beschouwd en waaraan htj in de oorlogsjaren al zijn krachten had gegeven. Vier" bijeenkomen voor het voltooien van het staatsverdrag, de gelegenheid ook zal worden aangegrepen om over andere han gende kwesties tussen Oost en West te spreken. Men denkt in Londen, dat de confe rentie in Juni of Juli gehouden zal worden, waarschijnlijk te Wenen. De Oostduitse vice-premier Otto Nusch- ke verklaarde Zondag evenwel met na druk, dat op de conferentie van de „Grote Vier" met Oostenrijk alleen over de kwestie van het staatsverdrag zal worden gesproken. West-Duitsland, zo schreef Nuschke in het orgaan van zijn partij, zal géén onderwerp van bespre king zijn. In Moskou is Zaterdag een tentoonstel ling geopend, gewijd aan „de maand van de Oostenrijks-Russische vriendschap". Het tentoongestelde omvat artikelen over het verblijf van de Oostenrijkse delegatie in Moskou en over de vriendschappelijke betrekkingen tussen de twee landen. Verder werken over Oostenrijk's geschie denis, economie, literatuur en kunst. economische besprekingen betreft, noemde hij de kwestie van de stabili sering der grondstoffenprijzen vooi Pakistan dan in het bijzonder die van katoen en jute. Sir Kotelawala heeft verteld, dat zijn üelegatie „een plan voor de ontwapening bij zich heeft, dat zij de conferentie zal voorleggen, in de hoop op positieve wijze aan de zaak van de vrede een bijdrage te kunnen leveren". Een van de hoofdbestanddelen van Soekarno's openingsrede was een felle aanval op het kolonialisme. De Indone sische president zei: „U moet daarbij niet alleen denken aan kolonialisme in de klassieke vorm. Wij hebben ook een moderne versie, in de vorm van economische en intellectuele controle uitgeoefend door een kleine maar vreemde minderheid in een natie. In welke vorm ook, kolonialisme is een duivels iets. We moeten het uitroeien van de aarde". Soekarno leverde verder critiek op de politiek van blokvorming. De lan den, die gelegen zijn aan „de slagader van het imperialisme" Gibraltar, Middellandse Zee, Suez-kanaal, Rode Zee, Indische Oceaan, Chinese Zee n Japanse Zee zijn thans geen slacht offers meer van het kolonialisme, of schoon dit niet overal uitgeroeid is. „Onweerstaanbare machten hebben de twee continenten meegevoerd. Het po litiek en geestelijk gezicht der ganse wereld is gewijzigd en de evolutie is nog niet geëindigd". „De politieke kennis van de mens is voorbijgestreefd door de technische en wetenschappelijke kennis. De be zorgdheid richt zich thans niet in de allereerste plaats op het welzijn 'an de mens. Er zijn talloze leiders, die eerder denken aan het houden van toezicht op de wereld". „Atoomwapens zijn conventionele wapens geworden en de militaire op vattingen zijn het resultaat van dit nieuwe uitgangspunt. De volken van Azië en Afrika hebben een beperkte macht en haar economische mogelijk heden zijn verspreid en onvoldoende. Wij beoefenen niet de diplomatie van de vuistslag". 1.400.000.000 mensen van deze volken willen echter „de morele krachten der landen mobiliseren ten gunste van de vrede", aldus Soekarno. De president onderstreepte, dat de 29 vertegenwoordigende mogendheden zeer uiteen lopen op het gebied van taal, godsdienst, ras en politiek. „Wij zijn geen exclusieve club. Wij zijn geen blok, dat zich tegenover 'n ander blok probeert te stellen. Wij zijn verdraag zaam en meer religieus dan de rest van de wereld, meer bezorgd ook om te waken over de vrede". Twee en zestig mensen, van wie meer dan de helft kinderen, bevonden zich vannacht nog steeds onder het puin van een berg kolenafval, die Vrijdagavond is ingestort en een aantal huizen in het Ja panse dorp Koerokami heeft bedolven. De berg was 40 meter hoog en 200 meter breed. Het dorp lag 200 meter er van daan. Zondagochtend zijn 5 tijken ge borgen. Voorts heeft men vijf overleven den gered. Het bergingswerk wordt be moeilijkt door voortdurende regen, waar door een nieuwe instorting voorkwam. Hierdoor werden tien huizen bedolven. Er vielen echter geen nieuwe slachtoffers omdat men de woningen tijdig heeft ont ruimd. Elders in Japan zijn door overstromin gen in totaal nog 20 personen verdronken en 64 vermist. De Indische luchtvaartmaatschappij „Air India International" heeft Zon dag medegedeeld, dat drie overleven de bemanningsleden van liet Maan dag in de Zuidchinese zee gestorte vliegtuig van de maatschappij „van oordeel zijn, dat de ontploffing en de brand die tot het verlies van het toestel hebben geleid, zijn voort gevloeid uit een oorzaak van buiten, die in het geheel niets te maken heeft met de bouw van 't vliegtuig'" Communistisch China heeft, zoals gemeld, eerder gezegd, dat het toestel waarin Chinese ambtenaren op weg naar Bandung waren gezeten, tenge volge van sabotage is verongelukt De juiste oorzaak van de ramp moet worden overgelaten aan een hof van onderzoeking na een gedetailleerd on derzoek van de wrakstukken van het vliegtuig, die in tamelijk ondiep water liggen, aldus de luchtvaartmaatschap pij. Volgens de bemanningsleden vloog het toestel op 6.000 meter, toen zich een gedempte ontploffing voordeed en rook de cabine begon binnnen te ko men. De brandmelder in het bagage ruim kwam in werking, waarop de blusapparaten werden ingeschakeld. Zonder resultaat echter, de brand breidde zich uit en tastte de rechter vleugel aan. De piloot besloot, aldus de verkla ring, onmiddellijk op zee te landen. Het toestel kwam vrij hard neer en zonk dadelijk. Door de klap op de zee spiegel werden twee geredde beman- Imre Nagy, de Hongaarse premier, die vorige maand in het brandpunt der critiek kwam te staan wegens „at zwenking naar de rechter vleugel" heeft zijn ontslag gekregen, zo werd heden officieel te Boedapest bekend gemaakt. Hij was ook uit het politieke comité van de Hongaarse werkers (communisten) gezet. ln een herderlijk schrijven van het hele Argentijnse episcopaat, dat gisteren (Zondag) in alle kerken van Argentinië zou worden voorgelezen, wordt o.a gezegd Niet tevreden met God uit de scholen en uit het gezin te hebben verbannen wensen de kampioenen van het laïcisme thans zelfs uit de grondwet elk spoor te doen verdwijnen van de vroomheid onzer voorouders, welke de grondleggers van onze natie heeft bezield, en van het geloof, dat dierbaar is aan de overgrote meerderheid van onze landsbewoners. Het schrijven haalt de woorden van Christus aan: „Geef aan Caesar wat des Caesars is, aan God wat aan God toekomt" en maakt onderscheid tussen een scheiding tussen Kerk en staat op economisch terrein en op het gebied der moraal. De bisschoppen zeggen, dat zij be reid zouden zijn een scheiding op eco nomisch gebied „onder zekere voor waarden" te aanvaarden, vooropge steld, dat zulks geschiedt met inacht neming van de eisen van rechtvaar digheid en in een geest van goedwil ligheid, zodat b.v. de kerkelijke eigen dommen, die indertijd genationali seerd werden, worden teruggegeven en het recht dei Kerk om Haar eigen dommen te behouden en zelf te be heren wordt erkend. Het schrijven maakt objectie tegen een scheiding tussen de geestelijke en wereldlijke macht op moreel gebied. Elke aangelegenheid, welke de rech ten van beide machten raakt, moet in gemeenschappelijk overleg tussen beide behandeld worden. Elke andere handelswijze zou leiden tot het pro clameren van onenigheid, wanorde en strijd tussen de twee machten. De bisschoppen stellen de vraag: „Welke gedragslijn zullen de burgers moeten volgen, wanneer, als gevolg van deze scheiding op moreel gebied, de twee machten een verschillende wijze van handelen eisen"? Katholle-, ken kunnen zulk een scheiding niet aanvaarden, aldus hun conclusie. Bisschop tegen Peronisiisch blad De bisschop van Rioja (in de gelijk namige provincie in N.W.-Argentinië) mgr Froilano Ferreira Reinafé. één van de drie bisschoppen, die door pre sident Peron werden genoemd in een rede op 10 November laatstleden, waarbij de anti-clericale campagne der Argentijnse regering werd ingezet, heeft Vrijdag een herderlijk schrijven uitgevaardigd, waarbij aan Katholie ken verboden wordt het plaatselijke Peronistische blad „La Gaceta Rto- jana" te lezen. De bisschop heeft ook een waar schuwing doen bekend maken, dat de redactie van het blad zal worden ge ëxcommuniceerd, tenzij haar aanvallen op Kerk en Paus worden gestaakt. ningsleden naar buiten geslingerd, ter wijl de derde uit de bestuurderscabine wist te ontkomen. Tijdens het dalen waren alle inzittenden van zwemves ten voorzien. Groot-Brittannië heeft de Chinese volksrepubliek Zondag doen weten, dat het „geen enkele verantwoordelijk, heid op zich neemt" voor het ongeluk met het Indische vliegtuig. In de desbetreffende, door de Britse zaakgelastigde te Peking overhandigde nota wordt krachtig geprotesteerd te gen de Ch:nese beschuldigingen aan het adres van Britse autoriteiten voor dat een onderzoek naar de oorzaak van het vliegtuigongeluk kon worden in gesteld. Bij een massa-herdenking in Pe king van de slachtoffers van de vliegramp, heeft mevrouw Li Teh Chuan, minister van volksgezond heid, overigens de beschuldiging uiterst fel herhaald. Hongkong is „verpest met Tsjang Kai Sjek-agen- ten aldus deze vrouwelijke minis ter. Tsjoe en Lai, premier van communis tisch China, op het vliegveld van Singa pore, op weg naar de vandaag begonnen A.A.-conferentie te Bandung. President Eisenhower heeft Zondag in zijn vacantieverblijf te Augusta Georgia met minister Dulles van ge dachten gewisseld over „de ernstige toestand, welke door een uitgebreide opbouw van offensieve luchtstrijd krachten door de Chinese communis ten op het Chinese vasteland tegenover Formosa wordt geïmpliceerd". Minister Dulles gebruikte letterlijk deze bewoordingen in een officiële verklaring na afloop van het onder houd van twee uur, waarvoor hij per vliegtuig uit Washington was overge komen. De minister zeide in antwoord op een desbetreffende vraag, dat men pas sinds enige dagen, dank zij een meer doeltreffende en snellere berichtgeving had bemerkt, dat de opbouw van de Chinese luchtmacht tegenover For mosa „aanzienlijk intensiever en aan zienlijk breder van opzet was dan men tot voor kort had gedacht". De nieuwe gegevens duidden op een „groter aanvalsvermogen" van de zijde der communisten dan men had ver moed. aldus de minister. h gemeen rekent de regering het zien tot taak een gezonde mededinging e bevorderen, welke economische ex pansie dient dan we] economische stag natie bestrijdt en daarmede tevens leidt tot aanvaardbare kosten- en prijsverhou dingen. Samenwerking in het bedrijfsle ven zal gericht kunnen zijn op doelein den, die met dit regeringsbeleid als regel met in strijd zijn, zoals rationalisatie van productie, inkoop en afzet e. d. De regering kan echter niet aanvaarden, dat haar vestigingsbeleid, haar beleid ten aanzien van lonen en prijzen of dat tot verruiming van de werkgelegenheid, wordt doorkruist door groeperingen, die het in haar macht hebben ten aanzien van bepaalde bedrijfstakken een ander beleid te voeren. Aldus de Memorie van Antwoord, gete kend door acht ministers, op het voorlo pige verslag der commissie van rappor teurs uit de Tweede Kamer over het wetsontwerp: regelen omtrent de econo mische mededinging (Wet economische mededinging). Geen strafmaatregel De kartelpolitieke maatregelen van da regering hebben allerminst het karakter van een strafmaatregel, zo zegt de M. v. A. verder. Het gaat hier niet om het be straffen van individuele handelingen, die in strijd zijn met wettelijk vastgestelde normen, maar om het in overeenstem ming met het algemeen belang brengen van regelingen, die veelal zelf voor een groot aantal individuen gelden. Een enquête heeft uitgewezen, dat in de aanmelding onder de naam „prijsrege ling" een grote verscheidenheid van re- geiingen schuilging, zoals bijvoorbeeld uniforme minimumprijsregelingen. De aldus verkregen gegevens hebben het mo gelijk gemaakt te komen tot algemene beleidslijnen, die gevolgd konden worden bij het onderzoeken naar prijzenkartels. Coördinatie Verder merken de ministers nog op, dat het een van de belangrijkste doelstel lingen van de regering is er voor te wa ken, dat de coördinatie van het economi sche proces als geheel met een minimum aan gedetailleerd overheidsingrijpen kan plaats vinden. De regering zal bij haar kartelbeleid in het algemeen bijzonder Vijfhonderd voormalige leden van de Amerikaanse onderwereld, die na de weede Wereldoorlog als „ongewenst" uit de V.S. zijn gewezen, komen uit alle delen van Italië te Napels bijeen om vandaar een „hongermars" naar Rome te houden. Een van de organisatoren hiervan is Frank Frigenti, de voormalige rechterhand van A] Capone die evenals vele andere voormalige gangsters thans een behoeftig testaan leidt in de achterbuurt van Napels Fr gpnti deelde mede dat het in de bedoeling ligt de Amerikaanse ambassadeur te Rome, mevrouw Clare Boothe Luce en de Italiaanse premier Mario Scelha. op te zeken „Wij moeten hun hulp hebben Wij willen werk. Wij kunnen zo niet verder gaan" Een van de gedeporteerden, die er watbeter aan toe ls, is Charles „Luckey" nciano Hii heeft geweigerd aan d„ tocht naar Rome deel te nemen omdat hii naar zijn zeggen „op zijn tellen moet passen". De organisatoren zijn hier achteraf - niet rouwig om. omdat Luciano die er niet bepaald onderkomen uitziet slecht verbindingen door stormen werden zou passen in de voorgenomen „mars van de hongerigen". vernield. waakzaam moeten zijn ten aanzien van kartelregelingen ,die de werking van het prijzenstelsel op zij zetten. Voor zover dergelijke regelingen wegens de concur rentieverhoudingen in een bepaalde be drijfstak onvermijdelijk zijn, zal een be trekkelijk straf overheidstoezicht als re- ge] niet ontbeerd kunnen worden. Het hierbedoelde stelsel maakt het kartelbe leid dus tot een gewichtig onderdeel van het algemeen economische beleid. Het is om die reden, dat het kartelbeleid in be ginsel aan de regering moet worden toe vertrouwd, al zullen, steunend op de met dit beleid ten aanzien van bepaalde prak tijken opgedane ervaringen, algemene normen kunnen worden opgesteld, waar van de handhaving aan de rechter kan worden opgedragen. Erfgroothertogin Josephine Charlotte van Luxemburg heeft Zaterdagnamid dag te 15.16 uur het leven geschonken aan een zoon. De prinses en haar zoon, die de naam Henri zal dragen, maken het goed. In Luxemburg werden 22 kanon schoten afgevuurd. Henri is het tweede kind van het erfgroothertogelijk gezin. Het eerste is een dochter. Prins Henri zal Dinsdagochtend door de hulpbisschop van Luxemburg, mgr Leon Lommei, worden gedoopt Hij zal dan de namen Henri, Albert. Gabriël, Felix, Maria, Guillaume ontvangen. Het auto- en spoorwegverkeer in grote delen van Oostenrijk is Zondag verlamd door een onverwachte terug keer van koud winterweer met zware sneeuwval, aldus wordt uit Wenen ge meld. In de nacht van Zaterdag op Zondag is op verscheidene plaatsen 20 tot 70 centimeter sneeuw gevallen. Op vele bergwegen is gevaar voor lawines. Automobilisten werd aanbevolen sneeuwkettingen om de wielen aan te brengen. De provincie Tirol en Opper- en Ne der-Oostenrijk ondervinden de meeste last. De treinen van Wenen naar Inns bruck lopen met vertraging, soms van twee-en-een-half uur. Een aantal wegen in Neder-Oosten rijk is onbegaanbaar terwijl in deze provincie bovendien talrijke telefoon-

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1955 | | pagina 1