Wettelijke vacantieregeling in de maak Nog steeds beraad over loonpolitiek MOLOTOF nodigt Westelijke collega's uit De geboorte van een prins in Luxemburg Amerikanen „dijken" hun hoge commissariaat „in „Het gaat allemaal vanzelf' Overheidssalarissen lager dan in het vrije bedrijf TSJOEKOF GROET EISENHOWER 27 Opa Schram op weg naar Lourdes O' Staatssecretaris tegen afschaffing bijslag voor eerste twee kinderen Oostpriesterhulp Oostenrijk-gesprek in Wenen April conferentie van ambassadeurs? Thee weer goedkoper Tsjoekof zond een groet aan generaal Eisenhower Woensdag 20 April 1955 K.V.P.-fractie in Eerste Kamer niet geheel eens met emigratiebeleid Geen emigratie iedereen voor De jonge telg werd Dinsdag gedoopt Accountants hebben dat uitgezocht 'DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN D Loonpolitiek en arbeidsrust Russische maarschalk over oude wapenbroeder WEDEROM OP PAD IN BAD GODESBERG WEERBERICHT u I gewestelijke arbeidsbureaux in 1954 in 270.000 gevallen arbeidsbemiddeling was verleend, waarbij in 98.000 gevallen aan personen boven 40 jaar en in 51.000 ge vallen zelfs aan personen boven 50 jaar. begroting 's-GRAVENHAGE, 19 April 1955. van Sociale Zaken is lieden door dc Eerste Kamer in c vroege avonduren z.h.st. goedgekeurd. Het duurde niettemin alles bijeen toch nog langer dan men had verwacht. Behalve de heer Branden burg, die nog van liet sprekerslijstje van verleden week was overgebleven, kwam nog een drietal sprekers over enkele detailpunten aan het woord. Ietwat opzienbarend was de opmerking van de lieer Regout (KVP) °ver de emigratie. Verleden week had hij de algvmone beschouwingen de heer Van Lieshout (KVP) over dit onderwerp gesproken en daarbij zijn instemming geuit met het emigratiebeleid van de regering. Nu kwam de heer Regout verklaren, dat deze bijval van zijn partijgenoot geen overwegende instemming bij zijn fractie ontmoette. Ook minister Suurhoff toonde zich daarover enigszins verbaasd. De heer Regout betoogde op zijn beurt, «at het een betere politiek was bepaalde categorieën van arbeiders hier te houden. De minister antwoordde daarop, dat dit dan zou moeten gebeuren door het in houden of verminderen van subsidie voor deze categorieën, maar dan zouden zij, die enig bezit hebben tóch gaan en de overigen in die categorie zou men ver hinderen te gaan. Dit vond hij onrecht vaardig. Het was bovendien onjuist de economisch zwakkeren vast te houden. Hij bestreed eveneens dat emigratie een' verarming zou betekenen. Eeuweji door zijn er Nederlanders uitgezworven en dat heeft betekenis gehad voor de naam van ons land. Bovendien stelt de bevolkings groei ons voor onoplosbare problemen, meende de minister. Problemen van in dustrialisatie. gebrek aan cultuurgrond verkeersproblemen enz. Dit land zonder ruimte heeft emigratie hoog nodig. Over de sociale zekerheid zei minister Suurhoff, dat 100 procent zekerheid niet is te geven en dat het percentage niet voor alle tijden en voor alle omstandigheden kan worden vastgesteld. Er blijven altijd ongedekte risico's over. Overigens schept volgens de minister het samen betalen van premie ook medeverantwoordelijkheid. Over de toekomstige loonpolitiek wilde de minister geen uiteenzetting geven, daar deze zaak in studie is bij de S.E.R. Men moest bedenken, zeide hij, dat het bedrijfsleven vertegenwoordigd is in de S.E.R. en a]s er straks een advies aan de regering komt. zal het bedrijfsleven daarvoor mede de verantwoordelijkheid dragen. Dit was mede een antwoord op de uitlating van de heer Van Lieshout, dat er geen bezwaar is het bedrijfsleven grotere verantwoordelijkheid te geven bij de loonvorming. Van de mate van verantwoordelijkheid, welke het bedrijfs leven zal blijken te willen dragen in de loonvorming, zal mede de houding van de regering afhangen. Zolang hierover het beraad gaande is. meende de minis ter geen uitspraak te kunnen doen. Aan de minister, zelf oud-vakvereni gingsbestuurder, behoefde de heer Schip per (A.R.) niet de raad te geven vertrou wen te hebben in de vakverenigingen, omdat deze geen te hoge eisen hebben. Als bewindsman zeide hij echter begrip te moeten hebben voor de realiteit. Zo veel mogelijk moet worden voorkomen, dat de vakorganisaties in een dwangposi tie geraken, waardoor de arbeidsrust wordt verstoord. De minister zou daarom wensen, dat het toekomstige systeem van onze loonpolitiek hoe dat dan ook moge uitvallen— zoveel mogelijk gericht zal zijn op het behoud van de arbeidsrust. Zoals bekend zijn de katholieke en christelijke vakbewegingen voor een vrijere loonvor ming. In verband hiermede de stakingen in Amsterdam besprekend, zeide de minis- fer> dat indien deze stakingen meer dan incidentele betekenis zouden hebben, deze niet veel goeds voorspellen voor de vrijere loonvorming. Overigens lag deze staking in de sfeer van het overheidspersoneel en volgde de regering de ontwikkeling nauw gezet. Een loonpolitiek behoefde geen prijs politiek met zich mee te brengen in die zin, dat cr sprake zou moeten zijn van prijsbeheersing. In verband met de be kende spiraal moest men ernaar streven de vrije concurrentie te herstellen, waar mee Économische Zaken druk doende is. Wat de recente publicatie betreffende een ontwerp definitieve ouderdomsyerze- kering betreft, wilde de minister zich er biet over uitlaten of deze publicatie juist was of niet. Het K.V.P.-plan voor steun aan wedu-| en wezen was in regeringskringen in, beraad. Ook veertig- en vijftigjarigen krijgen werk Vervolgens gaf minister Suurhoff nog eens een uiteenzetting over de moeilijk heden met de stichting ,,Het Leven be gint met 40" Deze stichting bedreef op zeer ondeskundige wijze arbeidsbemid deling; de minister was bereid aan een commissie van de Eerste Kamer alle Ge gevens dienaangaande over te leggen Lr;; deelde daarbij nog mede, dat door de If ettelijke vacantieregeling I>e Staatssecretaris mr Van Rhijn deelde in zijn rede mede, dat er een ontwerp van wet in de maak is. dat beoogt vast te leggen een vacantie-re- gcling en wel voor jonge ren een va- cantie van ten minste 18 dagen en voor oude ren van ten minste 12 da gen. Het woord „ten minste" zei de hij le ge bruiken om de uitvoering van deze re geling in j handen te I Mr A. A. VAN RIJN niet "in de kou' laten staan kunnen leggen van het bedrijfsleven. Het ontwerp werd gemaakt in overleg met Justitie met de bedoeling er een privaat rechtelijke regeling van te maken. Hfl verwachtte, dat hel ontwerp eind Mei in de ministerraad zou komen en dat het daarna om advies naar de S.E.R. zou wor den gezonden. Arbeidsverbod lot 16 jaar Voorts deelde hij mede, dat het plan bestaat om in samenwerking met de minister van O., K. en W. te komen tot een arbeidsverbod en een verhoging van de leerplichtige leeftijd tot 16 jaar. Deze regeling zou nog wel wat tijd in beslag nemen, daar dit zou afhangen van het tempo, waarin O., K. en W. zou kunnen werken en van het onderzoek, dat de S.E.R. instelt naar een dergelijk ar beidsverbod. Kinderbijslag De heer Van Rhijn sprak zich uit tegen afschaffing Van de kinderbijslag voor het eerste en tweede kind, daar dit een be langrijke loonsverhoging ten gevolge zou moeten hebben. Kinderbijslag voor kleine zelfstandigen kon men niet aan deze men sen zelf overlaten, zoals dc heer Vixse- oxse (C.H.) had betoogd. Hij wenste deze mensen niet in de kou te laten staan. F. S. Overzeese Persclub, die Dinsdagavond te New York ha' - "VT a T „f gewenst.1 EiSenh°We'' het de Tsjoekof critiseerde in zijn brief de „voorstanders van nieuwe nnrW er Zvan'de Veerd°ne V°lk V3£ d® Wer<?d T" f6" °0rlog n°dig". De bekrachtiging Verdragen van Parijs en Londen, die voorzien in «m hpmaoenin» vai v-eAÖ?aUdtSNnd' hadden' V0l.?6nS d0 mai£schalk' de internationale spanningen komen "Nleuwe pogmgen waren nodlg 0m een verdere toespiU'ng te voo: Er aan herinnerend dat Eisenhower als opperbevelhebber van de geallieerde strijdkrachten in Europa in te iaatste wereldoorlog met hem had samengewerkt oij het verslaan van Duitsl nd, zei de maarschalk: „ik hen er zcfcer van dat hij zich onze gezamenlijke verzekering zal herinneren betreffende onze vredelie vende bedoelingen en zijn best zal doen de zaak des vredes in de praktijk te bevorderen!". Over enkele ivehen, op 18 Mei, worden te Rotterdam de poor ten van de grootse energie tentoonstelling geopend, de E 55. Deze kegels zijn „Alpen in aanbouw" en zullen straks de gletschers voorstellen, waar Rotterdam's levens een van aders, de Rijn, ontspringt. Gisteren hebben twee kapelwagens van de Oostpriesterhulp, beladen met tonnen giften van Nederlandse en Bel gische katholieken, op feestelijke wijze het winterkwartier Königstein verla ten. Zij gaan naar de diasporagebieden in Neder-Saksen, Sleeswijk-Holstein, Hessen en Zuid-West-Duitsland. Onder de vele gaven, die dit jaar naar de vluchtelingen zullen worden gebracht, is onder andere 50 ton snoepgoed, een geschenk van Belgische kinderen. In de kapelwagen, die bedoeld is voor de Oostenrijkse vluchtelingenkampen, droeg pater Werenfried van Straaten O Praem. vóór het vertrek een H. Mis op Wij vernemen, dat volgend jaar ook Oekrainse, Tsjechische en Poolse priesters bij de „rijdende Kerk" zullen worden ingeschakeld, om hun land genoten in de vluchtelingenkampen in' Frankrijk en Oostenrijk te bezoeken. Zodra het weer beter wordt, gaan ook de overige kapelwagens op reis naar de kampen in Duitsland en Oos tenrijk. Dit jaar zijn het er 28. (Van onze Brusselse correspondent) In verband met de geboorte, in het kas teel van Betzdorf, van een prins, tweede kind van Erfgroothertog Jean van Luxem burg en de Erfgroothertogin Josephine Charlotte, wordt nader vernomen dat H.K.H bij de bevalling werd bijgestaan door twee Luxemburgse geneesheren, door de meest bekende Luxemburgse vroedvrouw en door een geneesheer uit Brussel, die wjjlen koningin Aslrid bij haar bevallingen bijstond. Daar minister-president dr Joseph Been momenteel, wegens een conferentie, te Wenen verblijft, werd de geboorteacte op gesteld door de heren dr Pierre Frieden minister van binnenlandse zaken en di Victor Bodson, minister van justitie. Ais ^tuigen traden hierbij op, hofmaarschalk Alfred Loesch en de burgemeester va- Betzdorf Korte tijd na de voorspoedige bevallins heeft de vader, Erfgroothertog Jean he koninklijk kasteel van Laeken op°ebelo om de koninklijke familie van 'België de biijde tijding mede te delen Érfgróother togin Josephine Charlotte sprak bij die ge legenheid eveneens met haar vader en*de overige leden van haar Belgische familie Op de dag der bevalling bevond Grooi hertogin Charlotte zich in het kasteel van Betzdorf. Haar gemaal, prins Felix, die op thuisreis was uit Frankrijk/werd tot aan de grens door een vleugel-adjudant tegemoet gereden, die hem het nieuws dei geboorte bracht. Prins Felix heeft zich vergezeld van de prinsessen Elizabeth en Maria Adelaide. Zondag naar Betzdorf be geven om zijn zoon en schoondochter met de geboorte geluk te wensen- Groother togin Charlotte bevond zich alsdan in het kasteel van Fischbach, om er met de grootmaarschalk en gedelegeerden van het bisdom de bijzonderheden voor de doopplechtigheid te regelen. De koninklijke familie van België is Maandag per auto naar Luxemburg ver trokken. In de stad Luxemburg en in vele andere plaatsen van het Groot-Hertogdom wap pert de nationale driekleur en blijft de be volking haar vreugde betuigen over de geboorte van de nieuwe Erfgroothertog. In het Luxemburgse gezantschap te Brussel ligt een felicitatieregister, waarin veel Belgische vooraanstaanden hun hand tekening zijn komen zetten. Een gelukkig gezin te Luxemburg, dat van Prins Jan en Prinses Jo sephine-Charlotte, dat Zaterdag ver blijd werd met de geboorte van een prinsje, Prins Henri. Prinses Jose phine-Charlotte houdt hier Prins Henri in haar armen, terwijl Prins Jan en het Prinsesje Marie-Astrid toekijken. De tweede was de prins luitenant Henri der Nederlanden, die in de loop der vorige eeuw luitenant was van koning Willem (de Luxemburgers geven hem de Franse voornaam Guillaume) der Nederlanden. Groothertog van Luxemburg. Prins Henri, daarbij terzijde gestaan door zijn gemalin, prinses Amalia. was een der voornaamste grondleggers van Luxemburg als neutrale staat en wist, door zijn diplomatiek optre den, dit land buiten de Frans-Duitse oor log van 1870 te houden. De Sovjet-Unie heeft in een nota aan de Westelijke Grote Drie voorgesteld in de naaste toekomst in Wenen een conferentie te houden van de ministers vaxi buitenlandse zaken van deze drie landen en de Sovjet-Unie over het staatsverdrag met Oostenrijk. Aan deze conferentie zou ook een vertegenwoordiger van de Oosten rijkse regering deel moeten nemen. De nota. waarin minister Molotof melding maakte van het overleg, dat tussen hem en kanselier Raab heeft geleid tot overeenstemming over het staats verdrag, werd gisteren overhandigd aan de ambassadeurs van d<- drie Westeliike landen in Moskou. Molotof zegt in de nota, dat hij „hoopt, dat de Westelijke landen willen meewerken aan de totstand koming van hel verdrag, hetgeen een essentiële bijdrage zou ziin voor de versterking van de vrede in Europa". De Sovjet-Unie legt opnieuw de nadruk op het belang van de garanties voor de neutra liteit van Oostenrijk, aldus de nota. In zijn toelichting voor de ambassadeurs trok minister Molotof een parallel tussen (Te toekom stige status van Oostenrijk cn^die van Zwitserland. In de nota wordt nog gezegd, dat de Sovjet-Unie „erkentelijk" zal zijn voor een „spoedig" antwoord. l\iel pessimistisch, niet' optimistisch In Washington werd gisteravond in een officiële verklaring gezegd, dat de Amerikaanse regering het Russische voorstel prompt in welwillende over weging heeft genomen. De Westelijke Grote Drie zochten reeds naar de beste manier om tot een snelle sluiting van het verdrag te komen. Amerika was verheugd, dat de Sovjet-Unie thans blijkbaar ook een verdrag wilde, waar bij de onafhankelijkheid van Oosten rijk zou worden hersteld. Dit was al negen jaar het streven van de Weste lijke geallieerden. Eden heeft gisteren in het Lagerhuis verkjaard (de nota was toen nog niet in Londen ontvangen), dat hij ingenomen was met de te Moskou bereikte over eenstemming. „Zoals wij reeds ver scheidene malen hebben herhaald, wen sen wij na de bekrachtiging der Lon- dense en Parijse verdragen in onder handelingen te treden met de Sovjet- Unie. Eden hoopte, dat minister Mac Millan, zijn opvolger aan „Foreign Of fice", binnen enige dagen in staat zal zijn een nieuwe verklaring af te leggen. In diplomatieke kringen in de Britse hoofdstad werd vernomen, dat Groot- Brittannië waarschijnlijk zal streven naar een bijeenkomst van de ambassa deurs der vier bezettende mogend heden te Wenen alvorens het zal in stemmen met het Sovjet-voorstel tot een conferentie van ministers van bui tenlandse zaken. Deze voorbereidende bespreking zou moeten gaan over de definitieve tekst van het verdrag. Ook zouden de ambassadeurs de waarbor gen voor de Oostenrijkse neutraliteit moeten onderzoeken en bespreken. In Wenen verwacht men, dat de ambassadeurs mogelijk reeds op 27 April bijeen zullen komen. Men ver onderstelde er, dat van Westelijke zij de geen bekendmaking over een con ferentie zal worden uitgegeven voor de besprekingen van de Westelijke ministers tijdens de vergadering van de NATO-raad, die waarschijnlijk in de tweede week van Mei bijeen zal komen. Moskou wenst Oostenrijk in: V. N. „Na het sluiten van het staatsverdrag zal Oostenrijk tot de V.N. toegelaten kunnen worden", aldus heeft minister Figl in Oostenrijk gisteren in een inter view verklaard. Moskou was reeds van het voornemen van Wenen om toelating tot de volkeren-organisatie te vragen op de hoogte. De Russische leiders had den zich tijdens de besprekingen in Moskou zelfs bereid verklaard het Oos tenrijkse verzoek te steunen. Otto Grotewohl, de Oostduitse pre mier, heeft gisteren in een rede te Oost-Berlijn met het Oostenrijkse recept gegeurd. De neutraïiteits-vogë- laar zeide, dat de Duitse kwestie op de zelfde basis kan worden opgelost als de Oostenrijkse. „Het was een 'voor beeld voor het gehele Duitse volk". Voor de regeling van de Duitse kwestie was „niets meer nodig dan vreedzaam overleg en „het opgeven van de Pa rijse accoorden"! Het Tweede-Kamerlid de heer Ritmees ter heeft aan de minister van Binnenlandse zaken schriftelijk de volgende vragen ge steld: Is het de minister bekend, dat volgens het stenografisch verslag van de buitenge wone vergadering der Centrale van Hogere Rijksambtenaren, gehouden op 2 April j.l., door de heer Castermans, secretaris der Vereniging van rijksaccountants, is mede gedeeld Doopplechtigheid Door de ervaring wijs geworden zijn de Amerikanen thans begonnen hun grote gebouw aan de Rijn in Bad Godesberg met een dijk te omgeven Het gebouw, dat de bureaux der Amerikaanse hoge commissie huisvest, werd enkele jaren geleden gebouwd en uit voorzorg op vier meter hoge betonzuilen gezet. Deze constructie heeft in de afgelopen winter het hoofdkwartier weliswaar voor over stroming behoed, doch men kwam daarbij ietwat laat tot de ervaring, dat het niet veel zin heeft een perfect ingericht hoofdkwartier te hebben, wanneer men het niet anders dan met een roeiboot bereiken kan. De aardenwal, die thans om het gebouwencomplex wordt gelegd, moet voorkomen, dat een volgende Rijn vloed het administratieve apparaat der Amerikanen andermaal voor geruime. Germaanse heilige Roomse Rijk werd en tijd uitschakelt. 1 door Dante werd bezongen. De jonge prins Henri werd heden, Dins dagvoormiddag, plechtig gedoopt door Z Exc. mgr Lommei, bisschop-coadjutor van Luxemburg. Peter was de Belgische prins Albert van Luik, broer van prinses Jose phine Charlotte, terwjjl als peettante op trad prinses Gabrielle, zuster van Erf groothertog Jean. Bjj" het H. Doopsel ont ving de jonge prins de namen: Henri Al- bert Gabriel Felix Marie Guillaume. In de geschiedenis van Luxemburg zijn twee prinsen die de naam Henri droegen, op de voorgrond getreden. De eerste war graaf Henri VIII. die in 1308 keizer van het PA SCHRAM de be kende Rome- en Vier- daagse tiPPe'aaJ 15 weer sinds enkele dagen op stap. Reeds verleden jaar, toen hij na Ro" me-tocht met e" wimpel te Driebergen werd ingehaald, stond het bij Opa vast: Volgend jaar ga ik naar Lourdes. De krasse tippelaar heeft woord gehouden en er zi.ir. redenen genoeg om aan te nemen, dat hij ook deze tocht van ongeveer vier duizend kilometer met succes zal volbrengen Opa Schram, die momen teel niet meer in Drie bergen, maar in Almelo woont, zal deze tocht on der betere omstandig heden kunnen maken. Hij heeft nu de beschikking I over 'n prachtige wandel- wagen, die voorzien is van een reservewiel, heeft een paar schoenen gekregen, die zijn gegarandeerd voor 5000 kilometer en be schikt thans over betere kleding Eigenlijk oefent Oon zich haast nooit voor zo'n geweldige tocht: hij doe: eens boodschappen in de stad. wandelt iedere mid- dag met Pluto zijn hond en doet wel eens aan een wandeltocht mee. „Het gaat allemaal van zelf", zegt Opa terwijl hij over zijn oaard strijkt ..lijn 2 brengt me overal, waar ik wezen wil. en veilig!". Op 12 April ia onze tip- ■pelaar uit Almelo ver trokken, nadat hij af scheid had genomen van de burgemeester, nage wuifd door Oma, kinde ren kleinkinderen en veie belangstellenden. In de Nederlandse steden, die Opa passeert, krijgt hij meestal politie-escorte. Verleden jaar was zijn voornaamste doel de H Vader te zien, nu is zijn eerste verlangen bij de grot van Lourdes te bic den. waarbij het hem aan intenties niet ontbreekt. ,Ik noop voor mijn klem- zoon in Zwijndrecht Uit Lourdes iets mee te bren gen als geschenk voor zijn eerste H Communie", zei Opa nog. Over Brussel. Reims, Pa rijs en Bordeaux hoopt hij Lourdes te bereiken, om via een andere route weer huiswaarts te keren. Per dag wil hij 50 kilometer afleggen. 1 ,.Het bestuur en de leden van de Ver eniging van rijksaccounlants kennen uit hoofde van hun functie de cijfers uit de vrije sector. Wij, rijksaccountants, kijken immers achter de schermen. Wij kunnen dan inderdaad verklaren, dat de verschil len in de salarissen groot zijn ten nadele van de hogere rijksambtenaren. Het is mij bekend, dat van bepaalde zijde hierover gegevens zijn verzameld, welke ter be schikking zijn gesteld van de regering. Z. Exc. Beel kan hiervan dus gebruik ma ken?" Zo deze vraag bevestigend mocht wor den beantwoord en het tevens juist is, dat de regering over de daarbij bedoelde' ge gevens beschikt, is de minister dan bereid een inzicht te verstrekken over de ver houding tussen salarissen van de hogere 6 tot 10 cent per pakje Naar wij uit rakkringen vernemen, zijn de tbecprjj'zen voor de consument gisteren met onmiddellijke ingang verder verlaagd en wel met 6 tot 10 cent per pakje van 100 gram De theesoort van ƒ1.15 per 100 gram wordt nu ƒ1.08 en die van ƒ0.98 wordt ƒ0.88. De vorige verlaging van de theeprjjs was op 17 fMaart jl. De vermindering be droeg toen 6 tot 12 cent per pakje van 100 gram. rijksambtenaren en die van soortgelijke positie in het particuliere bedrijf en het selni-overheidsbedrijf, alsmede die..werk zaam bij de N.V/ Nederlandsche Spoorwe gen? Zo deze verschillen inderdaad beduidend zijn in het nadeel van de hogere rijksamb tenaren, welke maatregelen stelt de reae ring zich dan voor op korte termijn te ne men ten einde voor die onduldbare toe stand een redelijke oplossing te vinden? Lou Bandy, gisteren 65 jaar, vierde zijn verjaardag met strohoed en zon die hij in zijn liedjes altijd opzoekt Door Haarlemse bloemenmeisjes wer den deze populaire zanger bloemen aangeboden. De weerverwachting van het KNMI, geldig van heden- tot morgenavond, luidt: Zwaar bewolkt met verspreide opklaringen en tijdelijk enige regen. Ongeveer dezelfde tem peraturen als vandaag. Overwegend matige wind tussen Noord-West en Noord. Donderdag 21 April: Zon op 5.35 uur, onder 19.48 uur. Maan op 4.36 uur, onder 18.55 uur. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1955 | | pagina 1