Knuppel in Westduitse hoenderhok Pauselijke missiewerken Aardbeving teistert Thessalië Kanttekeningen uitVerre Oosten Hoe de volkeren tijd bepalen Friesland voelde eerst niets voor het „stoommonster" Chefarine.,4 "to "W*I«5.^.«Tir&'iiaaralStfSSargï,E.'S'asySSS Moskou's gebaar jegens Oostenrijk r* T'r11?, levc° m paardentram autobus Oud- missionaris geeft Drank is 'n vloek voor automobilist subsidies in 1954 Minister Spaak naar Den Haag Roken in bed Klopjacht op wraak- moordenaar Belangrijke vooruitgang bij pijnen en griep! zipi visie Verdachte liad bovendien z'n slachtoffer laten liggen WOENSDAG 20 APRIL 1955 PAGINA 7 Laatste poging? Geen stabiliteit BUSSUMSE BRANDWEER OP STROOPTOCHT Oterleker brandweerstal was mgr Nigri. begeerde buit LANDBOUWBEURS in UTRECHT MINISTER ZIJLSTRA IN MILAAN HOTELBRAND TE TOURS EISTE VIER DODEN bezoek aan Artis hidp niet Oplossing van gisteren B. M. R. S. TELEVISIE -N ft i RH HET GROTE KANON DE SUPERKLOK MAT A HAR1, HET OOG VAN DE DAG KLOK VAN HET HEMELSE RIJK To eng Si eng Foe. (Van onze correspondent) BONN, April. Als een raaf met een palmtak in de bek hebben de meeste caricatn- risten der Duitse bladen de Oostenrijkse Bondskanselier in deze dagen uitgetekend. Niet zelden stond daarbij Michel met zijn piekmuts droef geestig te kijken. Het vrijheidsfortuin, dat de Oostenrijkers nu toelacht, stemt de Duitsers zoal niet tot afgunst, dan toch tot nieuwe diepzinnige bespiegelingen over de vraag, wanneer hetzelfde fortuin aan hen beschoren zal zijn. De oude vraag, wanneer en hoe de vrijheid voor de achttien millioen onder Oostelijk juk geknechte Duitsers zal kunnen worden gekocht, is weer eens opnieuw gesteld. Zij spreidt een grauw kleed over de gave der Westduitse souvereiniteit, die dr Adenauer in een der eerst volgende weken aan Michel denkt te kunnen aanbieden. Wanneer de Russen inderdaad de Oostenrijkse raaf als lokvogel naar de Bondsrepubliek hebben willen sturen, dan hadden zij moeilijk een betere tijd kunnen kiezen. De dag der souvereiniteit staat voor de deur en dr Adenauer zou niets lie ver zien dan dat het een dag van feest vreugde, schoolvrij en feestvertoon zou worden, welke een glans zou leg gen over het resultaat van de door hem zoveel jaren met volharding nage streefde politiek. De bondskanselier is met dit voornemen echter op een ver zet gestuit, dat beter dan veel redevoe ringen der oppositie de werkelijke stemming kenmerkt, waarin de Duit sers zich bij het Westelijke militaire front aansluiten. Diep in de rijen der regeringscoalitie hoort men de opvatting, dat de tijd voor feestvieren nog niet gekomen is. Daar hoort men, dat het werk nog niet voltooid, doch eerst begonnen is. Daar ziet men in de Westelijke militaire band en in het vooruitzicht, dat binnen enkele jaren de nieuwe weermacht zal marcheren, niet meer dan de grond slag, waarop het eigenlijke gebouw der Duitse politiek zal moeten worden op getrokken. De feestkroon wenst men pas op het dak van het gebouw te zet ten en niet op de fundamenten. De Duitse politiek van aansluiting bij het militaire krachtveld rond de Atlanti sche oceaan zal, zo klinkt het fel en vastbesloten in de liberale vleugel van Adenauer's front, pas voltooid zijn, wanneer de nieuwe verloren provincies zal hebben vrijge kocht. Midden in deze eenheidsstemmmgis nu de Russische geste gekomen, die men zo lang heeft geëist alsbewijsi van de goede wil der Moskovieten In de Bondsrepubliek is.men in het oordeel over deze geste grondig verdeeld. In Adenauer's omgeving heeft men niets anders opgesteld dan een zeer formele felicitatie aan het Oostenrijkse adres. Men neigt er daar toe de geste minder te zien als bewijs van goede wil dan wel als duivelse poging om door het uithangen van de eenheidsworst het hele Westelijke concept alsnog in wan orde te brengen. Op de rechtervleugel van de rege ringscoalitie hoort men alweer nieuwe speculaties over de grote mogelijkhe den, die een eenmaal souvereine Bondsrepubliek bij onderhandelingen met Moskou zelf zou kunnen hebben. ■nP gedachte aan directe Bonnse afge goten naar het Kremlin is in deze v ol altijd populair geweest en zij rfrdt het nu in versterkte mate Dat oprsoiegelt het stijgende wantrou- Won dat hier leeft ten aanzien van de ïlelfike ijver der Westelijke bond- rnoten om de kastanjes der Duitse eenheid uit het vuur te halen. De jong ste moeilijkheden met het verkeer naar Berlijn hebben ten overvloede dit wan trouwen nog eens aan|e^ Hj. Duitse commentatoren hebben de gea lieerden ervan beschuldig affaire de Duitse belangen op wat te lauwe wijze te hebben behartigd. Socialistisch koor versterkt Met onverdeeld genoegen heeft de socialistische oppositie haar gelukwens aan Wenen gezonden. Zij trompettert naar alle zijden, dat hier weer eens op nieuw het bewijs geleverd zon zijn, dat alleen een Duitsland, dat zich vrij van militaire bondgenootschappen zou hou den, kans heeft om verenigd te wor den. Hun actie voor zulk een vorm van neutralisatie heeft ongetwijfeld een krachtige nieuwe stimulans gekregen. Waarnemers rekenen in elk geval op een nieuwe toespitsing der fronten in de Duitse politiek, die eerst door het totstandkomen van een nieuw over leg met de Sovjet-Unie over het Duit se probleem zou kunnen worden over wonnen. Uiteraard houdt men van regerings zijde de socialisten voor, dat zij de zaken wel wat al te zeer vereenvoudi gen, wanneer zij de positie der zeven tig millioen Duitsers over één kam zouden willen scheren met die van de zeven millioen Oostenrijkers. Vanuit de leidende kringen in de christelijke partij van dr Adenauer is de nieuwe campagne voor een vrijheid van bond genootschappen terstond in de wielen zaam als neutraal gebied te kunnen fungeren, aangezien het te klein zou zijn om die neutrale positie uit eigen kracht te verdedigen. Het gehele probleem lijkt met dat al in de Bondsrepubliek allerminst tot rust te zullen komen op de dag van de plechtige intrede van dit stuk van Duitsland in de Nato. De socialisten maken zich reeds op om de Bondskanselier en zijn Weste lijke vrienden vanaf dat ogenblik te gaan herinneren aan zijn vroegere ver klaring, dat er tussen ratificatie en verwezenlijking van de Westelijke ver dragen nog veel tijd voor onderhande len zou zijn. Zij dringen met alle kracht naar onderhandelingen in de hoop, dat reeds thans de tijd gekomen zou kunnen zijn, waarin de Russen het raadzaam achten de lokkende een heidsworst tot grijpbare hoogte te la ten zakken. Is de tijd reeds daarvoor rijp? Dr Adenauer gelooft het kennelijk niet. Hij vreest dat er op het Duitse toneel nog niet met vrucht gesproken zal kunnen worden vooraleer de Russen zich door de macht van hun Chinese vrienden zozeer geïmponeerd gaan voe len, dat zij aan deze zijde van de aard bol gaarne een stukje willen wijken. Andere pessimisten halen hun argu menten minder ver. Z« vrezen, dat de Oostenrijkse gf?te P3-*1"*V00reerst sche politiek, die in Europa vooreerst een zekere stabilisatie langs het LJze' ren Gordijn zou wensen. In deze theorie zouden de Russen eigenlijk in hun handen wrijven op de dag van de voltooiing van de Westelijke banden. Zii zouden veeleer speculeren op de verwachting, dat de Westelijke Duit sers in het sap van hun eigen souve reiniteit binnen niet al te lange tijd zullen gaar worden. En zulke gare Duitsers zo zou men in Moskou overleggen zijn ongezond voedsel voor de niet al te sterke maag van de Westelijke gemeenschap. Want zij zul len zich zelfbewust en nationaal ge noeg voelen om zelf na enige jaren een witte raaf naar Moskou te sturen om gereden met het oude argument, dat over de prijs voor de nationale eenheid Duitsland te groot zou zijn om duur-1 te praten. ZO MMïnnn nart beringen en isolement. Door het werk DU IVIILLIUVIh tl van de pauselijke missiewerken is dit isolement minder geworden. De acti viteit van de pauselijke missiegenoot schappen over de gehele wereld stelt de vaak heldhaftige werkers in de missie in staat met meer vrucht voort te arbeiden. In 'n financieel rapport heeft voorts mgr Nigri uiteengezet welke hulp aan de missies is verstrekt. In het afgelo pen jaar werd aan gewone en buiten gewone subsidies 50 millioen gulden uitgekeerd. Mgr Nigri achtte het een bemoedigend teken, dat de inkomsten jaarlijks een stijgende lijn vertonen. Maar al treedt er een absolute ver meerdering van inkomsten en dus ook van uitgaven op, proportioneel is het nog steeds onvoldoende. Mgr Nigri wees er in dit verband op, dat ook de behoeften der missie sterk toenemen. Daardoor komt het, dat werkelijk drin gende aanvragen soms nog te lang moeten wachten. Dikwijls kan slechts hulp worden geboden, wanneer het reeds te laat is. Vandaar dat de missie propaganda met grote vastbeslotenheid ter hand moet worden genomen, aldus Gisteren is te Rome in het gebouw van de Propaganda Fide de algemene vergadering bijeengekomen van de pauselijke missiewerken. Hierbij zijn vele landen tegenwoordig. Voor Ne derland neemt mgr H. J. J. van Hus- sen eraan deel. De eerste dag begon met een bespre king van het werk van het genootschap tot voortplanting des geloofs. In zijn inleidende rede heeft de secretaris van de Propaganda Fide, mgr Sigismondi, de directeuren der landelijke organisa ties bedankt voor hun actieve mede werking. Als delegaat van de H. Stoel in de Belgische Congo had hij de werk zaamheden van de missionarissen van dichtbij leren kennen, alsmede hun grote toewijding en vaak ernstige ont- Het ministerie van Buit.e°!?^minister deelt mede. dat de Bedgischrmntater ring van de Europese eenwording. Deze bespreking met de Nederlandse minister van Buitenlandse Zaken, minister Beyen, zal een algemeen en oriënterend karak ter dragen, aangezien de Luxemburgse minister Bech daarbij niet aanwezig zal kunnen zijn, daar hij dan in Oostenrijk vertoeft. icr nana rr (Van onze correspondent) Gisterennacht is op geraffineerde wijze ingebroken in de nieuwe brand weerkazerne te Castricum. Uit het onder zoek is gebleken, dat hier een groep van vijf man zijn slag heeft geslagen, waarbij men zowel de buiten- als binnendeur van de garage heeft geforceerd. Vervolgens werd uit een telefooncel de brandweer gewaarschuwd, dat er was ingebroken. Later bleek, dat de daders uit Bussum kwamen en vijf man van de Bussumse vrijwillige brandweer zijn. Deze heb ben kans gezien de Oterleker brandweer staf te veroveren. Om het bezit van deze staf is jarenlang gestreden tussen brand weercorpsen in Noord-Holland en dit niet altijd met faire middelen. Doch se dert enige jaren is deze strijd geregle menteerd Men mag wel inbreken, doch niets vernielen. De staf was nog nimmer uit de kop van Noord-Holland verdwe nen, doch is thans voor de eerste maal in de geschiedenis over het IJ gekomen. De aardigheid van deze strijd is wel, dat de Castricumse brandweer er alles op gezet had de staf in ieder geval te be houden tot Mei, wanneer de nieuwe brandweerkazerne officieel wordt ge opend. Aiussum heeft driemaal vergeefs gepoogd de staf te pakken te krijgen doch gisterennacht lukte het tenslotte De eerste zitting in het gebouw van de Propaganda Fide werd gepresideerd door kardinaal Fumasoni Biondi, pre fect van dezelfde congregatie. (Van onze correspondent) JN een hotel in de omgeving van Arnhem vinden de gas ten op hun kamer onder staande richtlijnen, netjes in druk, op hun tafel gereed liggen: „Richtlijnen voor onze gasten, die van plan zijn in bed te roken. 1. Bel het kamermeisje en stel haar er van in kennis, waar heen ge uw stoffelijk over schot getransporteerd wenst te zien; want zoals u bekend zal zijn, is een zeer groot per centage van de hotelbranden aan „Roken in bed" te wijten. 2. Breng de hotelgasten in de aangrenzende kamers er van °P de hoogte, dat ge van plan zyt hun leven in gevaar te brengen, opdat ze bijtijds be schermende maatregelen kunnen treffen. 3. Begeef u op de corridor en zoek daar de naastbijzijnde n°oduitgang. Dit voor 't ge val ge erin mocht slagen uw kamer nog tijdig te verlaten cn uw leven in veiligheid te brengen. 4- Gaat u zitten en overdenk eens hoe dwaas het is, dit ri sico op u te nemen. U kunt, ui overleggende, gerust een sigaretje opsteken. 5Wanneer u dit gelezen hebt, doet u dan geen pogingen om deze raadgevingen als souve nir mee te nemen. De directie ls gaarne bereid u een nieuw exemplaar te verschaffen. Ai mogen de zaken ook nog zo goed gaan, wij gevoelen er niets ri°or,or}Ze gasten te verbranden, s helpt ons u te beschermen. bouwbetn-Ja(n<3en zi;>n op de k°mende land- gereedschann Utrecht met werktuigen en hnnw viLtPP,en voor de landbouw, tuin- .ïiffri to 't en fruitteelt vertegenwoor- -and RplB^0l?n: Nederland, West-Duits- Oostènrii! tuxemburg. Frankrijk. Italië. Staten Fn a Tsjecho-Slowakije, de Ver. seriand geIand. Denemarken en Zwit- hi!LW'!en, totaal 356 inzendingen van A Pr. en buitenlandse producten te zien zijn, Bijeengebracht door 184 exposanten. de buitenlandse inzendingen met artrLto uitsland de eerste plaats ill ml van 75 fabrieken Verleden maV „mLPr0dUCten V3" totaal 176 fil"" geëxposeerd, waren er 32 inzendingen van Westduitse herkomst. De politie van het gebied van Vibo in Italië houdt een klopjacht op een zekere Seraffino Castagna, die in de afgelopen dagen vier of wellicht vijf personen vermoord en een zesde ge wond heeft. Castagna is onlangs uit gevangen schap ontslagen nadat hij een straf had uitgezeten voor poging tot moord. De 35-jarige heeft gezworen, zich te zullen wreken op allen die indertijd tegen hem getuigd hadden. Zodra hij de gevangenis verlaten had, ging hij met zijn geweer op zoek naar de mensen op wie hij het gemunt heeft. Hij trof er vier aan in de buurt van Vibo Balentia, terwijl zij het land bewerkten. Constagna schouderde on middellijk zijn geweer en legde met vier schoten twee vrouwen, de 60-ja rige Maria Valente en de 50-jaar oude Maria Zapino, neer. Zijn andere twee slachtoffers waren mannen. Na deze daad zou hij zijn vader vermoord en een boer gewond hebben, die poogde hem te beschermen. Minister prof. dr J. Zijlstra heeft met de Italiaanse minister van buitenlandse zaken te Milaan een onderhoud gehad over aangelegenheden, verband houdende met de handel tussen Italië en Nederland. De besprekingen hadden voornamelijk betrekking op mogelijke Nederlandse in vesteringen in Italië onder het plan Va- noni voor de economische ontwikkeling van het land. De directie van Van den Bergh's en Jur- gens' Fabrieken N.V., te Rotterdam be richt, dat de tweede uitkering van 2 t pet over 't boekjaar 1953, uitmakende 33 per aandeel van nominaal 1.200, van 2 Mei a.s. af betaalbaar zal zijn onder aftrek van 15 pet dividendbelasting. Een ernstige aardbeving heeft gis teren de Griekse provincie Thessalië geteisterd. De verbindingen van Athene met deze provincie waren ge heel verbroken. De grootste schade is aangericht in de 50.000 zielen tellende havenstad Volos, waar een paniek on der de bevolking uitbrak. Volgens de burgemeester van Volos zijn tenminste zevenhonderd huizen in de stad zwaar beschadigd. Twee personen kwamen om het leven en ruim zestig werden gewond. Er ontstonden veel moeilijkheden aangezien het gemeentelijk ziekenhuis van de havenstad zwaar werd bescha digd en moest worden ontruimd. De Griekse regering heeft tenten en genie-materiaal gezonden. Het epicentrum van de beving is vastgesteld op 165 kilometer ten Noord-Oosten van Athene. Melding werd verder gemaakt van schade in A lv trien Me) Farsala en andere plaatsen in het disctrict Magnesia, en voorts in Istiaia, de Noordelijke haven van Euboa en in de dorpen van de Sporaden. Te Athene en Corinthe, waar de schok duidelijk werd gevoeld, is geen schade. Het communistische persbureau „Nieuw China" maakte gisteren mel ding van hevige aardschokken, die verleden week Donderdag Kangting in het Zuid-Westen van China teis- cerden. Daarbij zijn 39 personen om het leven gekomen en 113 gewond. Volgens „Nieuw China" waren alle huizen, gebouwd van leem en steen, ingestort. Dê meeste bakstenen hui zen kregen scheuren, terwijl enkele bezweken. Overal ter wereld hadden de seismologen de aardschokken ge registreerd, doch tot nog toe waren geen berichten over de plaats van deze schokken binnengekomen. In een hotel te Tours heeft gisteren een hevige hotelbrand gewoed. In het betrokken hotel verbleven een aantal Engelse schooljongens in verband met de Paasvacantie. Het gehele gebouw stond in korte tijd in lichter laaie. Toen de brand geblust was, vonden de brandweerlieden de lijken van vier jongens in één van de hotelkamers. Zij Door belangrijke ontdekkingen is hei mogelijk geworden een tablet te maken, dat inderdaad beter en krachtiger helpt, ook daar waar andere middelen (alen. Geleerden hebben ontdekt, dat een be- beter werkt dan elk middel afzonderlijk! 4 BEROEMDE GENEESMIDDELEN IN ÉÉN TABLET 11 ■■III III III I ill I IIIHÜH1 TEGEN PIJNEN EN GRIEP 20 TABLETTEN 85 et. gekomen en niet verbrand. Verscheidene andere jongens werden tijdens het reddingswerk gewond. Een van de kinderen viel van de eerste ver dieping naar beneden toen een van de brandweerlieden trachtte hem via een brandladder te redden. Hij brak beide benen. Men was de brand na vier uur meester. Na duizenden jaren kon Paus prc- gorius, anno 1582, de lengte van het aar en van de maanden vaststellen. Logisch was, dat het allervoornaamste feit m de wereldgeschiedenis werd als het vaste tijdpunt. Toen pas leerd de jeuijd op school: 100 j. v. Cn. Bata vieren en andere Germaanse stammen bewonen ons land, etc. Eerst toen wer den de mensen jarig, begon men koperen, zilveren en gouden bruiloften te vieren. Ten slotte verdwenen ook de deftige zonnewijzers en zandlopers, toen in de zeventiende eeuw onze Christiaan Huy- Honzontaal: j geogr. aanduiding, 3 eil. in de Middellancjse zee_ 7 familielid, 9 dwaas, 11 soort onderwijs, 12 horizon, 13 van gelijke waarde. 15 bevestigingsmid del, 18 vogel, 21 bergplaats, 23 deel v. d. vinger, 25 vogel, 26 verlaagde toon, 27 lidwoord. 28 ambtshalve (lat afk.), 29 nobel, 32 voorzetsel, 34 deel v. e. gebouw jr AjVLjS 37 meisjesnaam, 38 leuk, 40 eng. titel, 41 .zangstem, 43 aanzien, 45 waterhoogte, 4b reptiel, 47 selenium (afk.). Verticaal: 1 voorzetsel, 2 Europeaan, 4 vorm van ruilen, 5 stofmaat, 6 ind. winkel 7 jongensnaam, 8 maanstand, 10 langzaam 12 vaartuig, 14 klepperen. 16 cijferen, 17 bouwland, 19 vr. munt, 20 hevige wind, 22 jongensnaam 24 bid (lat), 30 zwijn, 31 de lezer heil ('lat afk.), 33 jongensnaam 35 verbinding, 36 hoofd Cfr), 37 deel v. de mond, 39 verlaagde toon, 40 naam loze vennootschap (fr.), 42 Gode zij lof (lat. afk.), 44 zangnoot. Horizontaal: 1 okapi, 5 paard, 9 lof, 10 dar, 11 me, 14 na, 15 teug, 17 melk, 18 is, 19 gerei 20 eg, 21 r.k., 23 eiber, 25 ir, 26 land, 27 lied, 28 r.o., 29 om, 31 iep, 35 roe, 36 akker, 37 vaals. Verticaal: 1 olm, 2 koets 3 af, 4 ik, pa, 6 ad, 7 ranke, 8 dra, 12 mug, 13l mei, 16 gelid, 17 merel. 22 kloek 23 eng 24 rif 25 idool, 28 ria, 30 mes, 32 pk, 33 sr, 34 av, 35 ra. De oude paardentram, zoals die eens in Friesland reedWel verdwenen, maar niet vergeten uitzending vanuit Engels Transit Camp ta Jlock van Holland. Golflengte 25 meter. Woensdag 20 April 22 00 Martin Block 22 30 Jo Stafford zingt 22.45 Dansmuziek 23.00 Bing Crosby Show 23.30 Verzoekplaten 00.30 Sluiting DONDERDAG 21 APRIL HILVERSUM I 4402 M.) 1.00 JCRO. 10.00 V?'d 8 vrouNwWS935nWaaterst 9.40 Gram, 10 °i> wijde muz. 10.30 Morgend 11.00 v .d^ zieken 11.45 Gram. 12.00 Angelus. 12 03 LuncBconc. 12.55 Zonnewijzer, 13.00 Nws en ka 13.20 Zang en piano, 13.4a Gram. 14.00 Gram. 14 45 V. d. vrouw. 15.15 Voc ens.strUkkwari. en sol. 15.35 Kamermuz, 16.00 Bijbellezing. Cello 6.55 Gram. 17 00 Hoorspel v d. leugo. 17.30 Gram. 17 40 Koersen 17.45 Gram. 1B.U& Kamerkoor. 18 30 Fries progr. 18.45 Gram 19 00 Nws. 19.1 OGram. 19.20 Soc. gesprek. 19.35 Gram. 20.00 Radiokrant. 20 20 Gevar progr. 22.00 Tijn- schriftenkron 22.10 Gram. 22.20 Orgel. 22.45 Avondoverdenk. 23 00 Nws. 23.15—24.00 Gram. HILVERSUM II (298 M 7 00 AVRO. 7.30 VPRO, 8.00—24.00 AVRO. 7.00 Nws 7.10 Gram 7.15 Gym. 7.30 Gram. 7 50 Dagopening. 800 Nws. 8 15 Gram 9.40 Morgenw. 10 00 Gram. 10.50 V. d. kleuters 11.00 De Antwoordman. 11.15 Lichte muz. 12 00 Orgel en zang 12.25 „In 't spionnetje". 12 30 Land en tuinb.meded 12.33 Piano. 12.50 Ca'#s. 13.00 Nws. 13 15 Meded. of gram 13.20 Lichte muz. 13.55 Koersen. 14 00 Hoorspel. 14.30 Gram. 14.45 Cello en piano. 15 15 V .d zieken 16.00 „Van vie rtot vijf". 17 00 V d. Jeugd. 17.45 Rege- ringsuitz. 18 00 Nws. 18.15 V. d Jeugd 18.30 Jazzmuz. 19.00 V. d. kind. 19.05 Gesproken brief uit Londen 19.10 Lichte muz. 19 45 Bui ten! overz 20.00 Nws. 20 05 Act. 20.15 Omr.ork. 21.05 Cabaret. 21 45 Mannenkoor 22.00 Lichte muz. 22 40 Sport. 23.00 Nws. 23.15 Gram 23.25— 24.00 Filmmuz. Engeland, BBC Home Service, 330 M. 12.00 Orgel. 12.25 V. d. arb. 12.55 Weer. 13.00 Nws. 13.10 Meded. 13.20 Gevar. muz. 14.00 Ork.- conc. 15 00 Operamuz. 15.30 Hoorspel 17 00 V d. kind 17.55 Weer. 18.00 Nws. 18.15 Caus. Ï8 25 •port 18.30 Gram. 19.00 Wetenschapp. overz. 19.15 Conc. 20.15 Amerik. nieuwsbrief. 20.30 Twintig vragen. 21.00 Nws. 21.15 Discussie. 21.45 Lichte muz. 22.15 Gevar. muz. 22.45 Pari. overz. 23.0023.08 Nws. Engeland, BBC Light Progr., 1500 en 247 M. 12 00 Dansmuz. 12.45 Ork.conc. 13.45 V. d. kind. 14.00 V. d. vrouw. 15.00 Sopr. en plano. 15.30 Gram. 15.45 Accordeon. 16.15 Mrs. Dale's Dagb 16.30 Caus. 16.45 Mil. ork. 17.30 Orgel. 18.00 Ork.conc. 18.45 Hoorspel. 19.00 Nws en journ. 19.25 Sport. 19 30 Gevar. progr. 20 00 Vragenbeantw. 20.30 Lichte muz. 21.00 Hoorspel m. muz. 21.30 Gevar. progr. 22.00 Nv?» 22.15 Act. 22.20 Lichte muz. 23.05 Voordr. 23.20 Lichte muz. 23.5024.00 Weer en nws. N. W. D. R., 309 M. 12.00 Amus.muz, 13.00 Nws. 13.15 Amus.mnuz. 14.15 Gevar. muz. 16.00 Filmmuz. 16.25 Cello en piano. 17.00 Nws. 17.45 Gram. 19.00 Nws. 19.15 Gram. 20.00 Hoorspel. 21.30 Piano. 21.45 Nws 22.05 Dansmuz. 23.15 Moderne muz. 24.00 Nws 0.251.00 Clavecimbel. Frankrijk, Nationaal Programma,/847 Rf. 12.03 Operamuz. 13.00 Nws. 13.20 Operamui. 14.05 Recital. 14.25 Hoorspel. 16.45 Kamermuz. 17.10 Orgel. 17.55 Gram. 18.00 Ork.conc. 18 30 Amerik. uitz. 19.00 Vocaal conc. 19.58 Gram 20.02 Nationaal ork. 22.25 Gram. 23.00 Moderne muz. 23.45—24.00 Nws. Brussel, 324 en 484 M. 304 M. 12.00 Gram. 12.30 Weer. 12.34 Gram 13 00 Nws. 13.15 Orgel en piano. 14.00 Eng. lés. 14' 15 Gram. 14.30 Franse les. 14.45 Gram. 15.00 Muz caus. 16.00 Koersen. 16.02 Gram. 16.40 Kinder zang. 17.00 Nws. 17.10 Gram 17.15 V d kind 18.15 Gram 1830 V d. sold' 19.40 Grari. 19.50 Vrije politieke tribune. 20.00 Gram 20 10 Klankb. 20.40 Gram. 20.45 Piano. 2"l!oÓ Gevar progr. 22.00 Nws. 22.15 Tenor en piano. 22 53— 23.00 Nws. 484 M. 12.00 Gram. 13.00 Nws, 13.15 Gram. 14.15 en 14.30 Idem. 15.00 Groot symph.ork en sol. 15.60 Gram. 16.05 Lichte muz. 17.00 Nws. 17 15 Gram. 18.00 V. d. sold. 18.30 Gram 19.30 Nws. 20 00 Hoorspel m. muz. 22.00 Nws 22.15 Zang 22^55 Nws. Engeland, BBC European Service. Uitzending voor Nederland. 22,0022.30 Nws. Feiten v. d. dag. Eng. lite ratuurgeschiedenis (op 224 en 75 m.). NCRV: 20 15 Journ. en weerber 20.35 Film- progr. 20 45 Volksliedjes. 20 55 Tekenfilm. 21.00 Progr. over honden en bondenvrienden. 21.35— 21.45 Dagsluiting. 7«TAAR wij uit goede bron vernc- Y men liceft de concessie tot aan- leg van stoomtramwegen door Friesland alle kans van slagen zoodat men verwachten mag, dat deze onder neming zeer spoedig tot stand zal komen, althans wanneer er geen ge meentebesturen zijn, die de zaak be moeilijken. Wij vertrouwen erop, dat de vrees hiervoor zal blijken geheel onge grond te zijn. Het gevaar voor paar den cn rijtuigen is geheel denkbeeldig. Een paard, dat eenmaal een stoomtram heeft gepasseerd, is er reeds aan ge wend en wordt door het stoomgevaarte niet ten halve zoo verschrikt als door de lioogbeladen hondekarren. Deskundigen verzekerden ons, dat deze vervoermid delen in ieder opzicht volle sympathie verdienen". Dit nu zo merkwaardige bericht werd afgedrukt in een van de Friese provinciale bladen van 1878. Het vormde het schokkende en des tijds veelbesproken nieuws, dat is voor afgegaan aan de moeizame oprichting van de N.V. Ncderlandsche Tramweg Maatschappij, die op Zl, April a.s. 75 jaar bestaat en die via paardentram en stoomtram is uitgegroeid tot een mo derne busonderneming, waardoor in Friesland, verleden jaar een afstand van rond 170 maal de omtrek van de aarde werd afgelegd, waarbij 6.525.986 passagiers werden vervoerd. a A .V.'.f -v DE oprichting van de N T. M. geen Fries, noch was een Nederlands initiatief. Het waren twee Belgen, die m Friesland de Nederlandsche Tram. weg Maatschappij stichtten. Zij had den grote aspiraties, deze Belgen, want zij vroegen ook concessies aan voor lijnen tussen Utrecht en Amsterdam, Haarlem, Rotterdam, Gouda, Den Haag en Leiden en zij verzochten zelfs voor keur voor alle concessie-aanvragen in ons land. Alleen al aan Friesland kregen zij echter de handen vol, want in dit ge west bleek men op het „stoommon ster" allerminst gesteld. Men vreesde, dat voor boerenkarren gespannen paarden van de stoomtram zouden schrikken en ongelukken zouden ver- oorzaken cn ook van de zijde van de gemeentebesturen stuitte de jonge maatschappij op grote tegenwerking. Met name in Danturnadeel en Tietjerk- steradeel waren de raden niet te ver murwen. De nieuwe maatschappij nam zelfs de raadsleden een dag mee naar Amsterdam om daar de gastram te zien rijden en om de stemming wat om te buigen werden de vroede vade ren ook nog naar Artis gebracht, maar zelfs dat hielp niet. Zo kwam het, dat er op de eerste tramlijn in Friesland, die de verbin ding tussen Dokkum en Veenwouden ging onderhouden, in 1880 geen stoom tram, maar een paardentram ging rij den, waarvoor een materiaal nodig was van tien paarden, vier rijtuigen en twee bagagewagentjes. Tot 1913 kreeg de stoomtram geen wiel aan de grond, althans op dit traject niet, maar o.m. op de lijn Heerenveen-Sneek ging tpch al gauw de stoomtram rijden. Op het traject. Berlikum-Sint Anna- parochie heeft de paardentram het echter uitgehouden tot 1 Januari 1917. IN de tijd van de paardentram kreeg de N. T. M. niet alleen de antipathie tegen de stoomtram te overwinnen, maar er rezen ook andere moeilijkhe den. Het aantal hondekarren in dit ge west was namelijk legio en de eige naars daarvan bleken vindingrijke lie den. Zij monteerden op hun karren wielen, die precies op de tramrails pas ten en zo sleepten afgejakkerde honden hoog opijeladen hondekarren langs de tramrails. Wanneer er dan een tram naderde en de hondekar niet tijdig van de rails kon worden verwijderd, stopte de tram en wachtte iedereen tot de lijn weer vrij was. Het heeft jaren geduurd voor aan dit vreemdsoortige gebruik van de tramrails paal en perk kon worden gesteld. Toen raakte de stoomtram overal steeds meer ingeburgerd en raakten de Friezen gewend aan dit vervoermiddel, dat nu nog vele herin neringen levend houdt. De stoomtram is sinds 1947 overal uit Friesland verdwenen en daarmee is een stukje romantiek en gemoedelijkheid geschie denis geworden. Immers, de tijd, dat de conducteurs bij bepaalde halteplaatsen rustig een praatje maakten en de tram pas lieten vertrekken, wanneer dat praatje uit was, dat de tram stopte, wanneer iemands hoed afwoei en dat dan conducteur en passagiers eerst poogden die hoed te achterhalen, is voorbij en de bus. ach, die stopt ook niet, wanneer hij een kermis passeert en de passagiers eerst kermis willen vieren aleer verder te reizen. Dat was met die oude" tram wel mogelijk; die goede oude tram, die zich door nauwe straten wrong en rakelings langs bo men en bruggen schoof, die sierlijke rookpluimen uitstiet en die men prac- gens het slingeruurwerk uitvond, dat dag en nacht in kleine mootjes ging delen. U vindt dat alles heel gewoon. Maar laten we eens even kijken naar de gemiddelde Oosterling. Neen, hij is nog niet bekend met deze indeling van de tijd. Wij maken een uitzondering voor de Chinezen, die al eeuwen geleden „mensen van de klok waren" en wij Westerlingen, nog „van gisteren". Ook de Mohammedanen staan iets verder, hoewel zij een zeer gebrekkige tijdreke ning volgen, die uit Arabië is overge waaid. Maar de resterende millioenen Oosterlingen kennen niets anders dan dag, nacht en maand Dit laatste tijdvakje loopt van nieuwe maan tot nieuwe maan. Maan en maand zijn dus synoniem en worden beide uitgedrukt door het woord Boelan (maan). Het begrip „tijd" speelt er practisch geen rol. Men kan dat dagelijks waarnemen als men zich onder het volk begeeft. Kijk, daar zit groot moeder met haar baby-kleinkind. „Oh, grootmoeder, wat een dot van een baby!". Het hart van Oma zwelt bijna zichtbaar van vreugde eja aandoening. En instinctmatig drukt ze haar neus op baby's wangen en „beruikt" het kind je. Want de Oosterling kent niet de liefkozing van de Europese kus Dan vragen we: „Hoe oud is dat lekkere dier al?"Oma kijkt enigszins verbaasd op, alsof ze wil zeggen: „Toean, hoe kun je nu zo'n domme vraag stellen? U ziet toch zelf, dat het wurm nog heel jong is"! Niemand weet de juiste leeftijd. Wij gaan nu eens bij de grote mensen praten. De volwassenen weten ook op geen stukken na hoe oud ze zijn, en daarom maken ze dikwijls gebruik van een ver gelijking. Tn 1883 werd de gehele aarde in beroering gebracht door de ontzettende uitbarsting van een vulkaan, de Kra- katau, bij de kust van Java. De uitwer king was zo hevig, dat de eilanden van Japan door vloedgolven werden geteis terd en de wereldzeeën, ook onze Noordzee, merkbaar werden beroerd. Het geluid van de explosie was zo groot, dat het door de bevolking van alle eilanden van de Indiche Archipel duide lijk werd gehoord. Men wist de her komst ervan niet en noemde deze uit barsting „het grote kanon". Vraagt men nu aan een bejaarde man hoe oud hij is, dan zal hij U antwoorden: Ik kon juist lopen of ik was pas getrouwd, toen het grote kanon werd afgeschoten. En zo doen een algemene rijke oogst, een epidemie e.d. dienst als uitgangspunt van een tijdsbepaling. Thans beginnen klokken haar intrede te doen in de woningen, maar het blij ven slechts luxe siermeubelen, die zei den de tijd aangeven, doordat ze stil staan. Hoe bepaalt men dan de delen van de dag? pen om een vergadering bij te wonen op de hoofdplaats, dan is men soms verplicht een bode uit te sturen in een kano en deze man neemt de oproe pingsbrieven van Toean Controleur mee in de vorm van touwtjes, waarin enige knopen zijn gelegd. Deze knopen geven het aantal dagen aan vóór de vastge stelde dag. Elke dag moet er één knoop worden losgemaakt en zo weet ieder stamhoofd, wanneer hij present moet zijn. Wel kinderlijk, maar toch weer heel praktisch! Het uitplanten van de rijst is van het hoogste belang Daarom moet men de juiste tijd weten, waarop dit het best kan geschieden. Daartoe dient een hoogst vernuftige klok. Een hoogst vernuftige klok, welke de stand der sterren aangeeft en de juiste stand vóór het planten van de rijst. Diep in het oerwoud wonen primi tieve stammen, die de hoogtestand der Pleiaden (ofwel het zevengesternte) vin den met een dikke bamboe, die boorde vol met water is gevuld. Deze wordt in de grond gestoken en op een bepaalde afstand, zuidelijk er van, een tweede, die een bepaald eind boven dat wateropper vlak uitsteekt. Dat bepaalde eind is op de tweede bamboe afgetekend en als men nu over het wateroppervlak naar de tweede bamboe kijkt, moet men op dat afgetekende merk uitkomen. Dan is De zon is de praktische, altijd lopende klok, die met de andere hemellichamen, maan en sterren, een betrouwbare leids- vrouwe is. In tropenland rijst zij prak tisch altijd om zes uur en duikt 's avonds weer onder om zes uur. De maan doet haar werk als nachtwacht, terwijl de zee met eb en vloed ook steeds welko me aanwijzingen geeft voor de een voudige dagtaak. En als dit nog niet genoeg is, komt de haan nog een duit in 't zakje doen! Nu zijn er twee tijden op de dag, dat de zon vrij hoog staat en die over eenkomen met-wat wij ongeveer elf of drie uur noemen. Men moet op die uren flink hoog het hoofd opheffen om de zon te zien. In die opgeheven positie van het hoofd kan men zijn speek sel niet inslikken; men is genoodzaakt eerst het hoofd te buigen. (Probeert U het eens en U kunt het beter begrijpen). Welnu, het tijdstip van ongeveer elf uur of drie uur drukken sommige stam men uit met de woorden: „Ik kon niet of nog juist mijn speeksel inslikken". De vage tijdsindeling speelt ook de regering wel parten. Wil men b.v. de hoofden van afgelegen streken oproe- de helling precies goed van de lijn, die langs de koppen van de 2 bomboes loopt. Als nu de grootste ster van het zevengesternte op een nacht juist in die lijn komt, is het een bepaalde dag van het jaar, de dag, die 't geschiktst is voor het planten van de rijst. Had U ooit zulke slimheid onder de primitieven gezocht? Voor de Chinees is tijd een geheel ander begrip. Als een echte zakenman zegt hij ons: „Time is money tijd is geld"! En al is hij van huis uit geen technicus en heeft hij geen klokken uitgedacht als onze Huygens, toch heeft hij de tijd al enkele duizenden jaren vóór ons tot in de kleinste deeltjes ver deeld door sterrenkundige berekenin gen, die de bewondering afdwingen van de hedendaagse geleerden. Ook hij heeft een nauwkeurige jaartelling met een kleine afwijking van ons systeem. Zestig jaren vormen een Chinese eeuw, cyclus genaamd. Nieuwjaarsdag is de grootste dag. Dan is ieder plotseling een jaar ouder volgens hun begrippen Wordt een kind geboren, dan is het EEN jaar. Valt die geboorte op oudejaarsdag dan is - zo'n wurm de tweede dag van zijn leven leeds twee jaar. (lang hoi) Elk jaar van de 60-jarige eeuw draagt een naam, b.v. kat ram, schildpad, vis etc. Ais we nu aan een Chinees ziin leeftijd vragen, dan antwoordt hij- ik ben zoveel jaren oud". Dat kan dus wel 2 jaren te oud zijn. In hogere kringen zal men soms antwoorden: „Ik ben van de Rat, of ik stam uit de schildpad"' Evenals bij ons brengt de tijd ook aller lei feesten mee. Een grote feestdag wordt door kinderen en familie georganiseerd als vader zestig jaar wordt. En het grootste cadeau, dat de kinderen aan papa schenken isschrik niet! een mooie doodkist, die vol dank wordt aanvaard en een plaats krijgt in het familievertrek. Wist U, dat Rusland in 1925 bij de dood van de eerste President Soean Jat Sen een kristallen doodkist aan bood. juist als die waarin Lenin was begraven? De kist kwam in Peking maar bleek slechts uit glas te zijn ver vaardigd. Ze werd prompt geweigerd en naar Moskou teruggestuurd. 736 van Justitie mr C. L, van I auto was onmiddellijk omgekeerd teneinde niet vergeten. IJsendijk heeft gisteren voor de Arnhemse rechtbank een gevangenisstraf van vier maanden en twee jaar intrekking van rij bewijs geeist tegen de koopman M. V. te Heelweg bij Doetinchem. Deze heeft vol gens de tenlastelegging op 19 October j.l. met zijn auto te Wisch de wielrijder A. B. i aan§?re<*en. tengevolge waarvan het slachtoffer een uur na de aanrijding over- leed. Verdachte had de fietser van achteren aangereden. Volgens de chauffeur van een u- an<*ere zÜ^e komende tankauto nad hy een zwenking naar rechts gemaakt en toen de man geraakt. V. was doorgere- rion -> c\ »-\ rl r\ %-> m „u - 1 het nummer op te nemen. Dit kon hij even later aan de rijkspolitie opgeven, zodat verdachte direct na thuiskomst kon wor den gearresteerd. Hij rook naar alcohol, in kennelijke staat was hij echter niet. In een der koplampen van zijn auto bevond zich het glaasje van het achterlicht van het rijwiel van het slachtoffer. Drank is een vloek voor de automobilist zeide mr Van IJsendijk- Verdachte moet de klap van de aanrijding hebben gemerkt Dergelijke automobilisten horen niet on de weg thuis. Mr Oberman weet het doorrijden van aan te trekken. De chauffeur van de tank- om een psychiatrisch rapport.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1955 | | pagina 7