In de modder van stopten de het Reichswald robotten De hel van het Reichswald 'fadaJtt 58 gelijke Gelijke gezinswelvaart bij prestatie ongeacht gezinsgrootte Dooltocht over een voormalig slagveld (2) Nijmegen dreunde op zijn grondvestenGen, Eisenhower confereerde in Maastricht en in Xanten groef men een graf in een mijnenveld Gloeilampjes i TOMATENSOEP Zoete Lieve Gerritjeheeft 'n „vrijer" Nasleep van Vermeer-Van Meegeren Niet voor analphabeten CENT HEERLIJK VLUG KLAAR! Voorzitter Kath. Bond voor het Gezin: „Propagandisten der moderne huwelijks beleving vijanden van ons volk" Veilig-verkeersweek voor wielrijders Coasterkapitein had geen verstand van Iaden Tieleman en Dros failliet verklaard Kunstgeofferd voor kankerbestrijding De Berlijnse tol VRIJDAG 22 APRIL 1955 PAGINA 5 „Es geht alles vorbei". Keulen: na tien jaar staat ook het eens vergruizelde Ufa-filmconcern iveer in de steigers. van het offensief dat nu, over plaatsjes als Xanten, uit de mod der en de schaduwen van het Reichswald naar het Oosten rolde, naar de Rijn. De code-naam luidde „Operatie Veritable". Er was nie mand in de streek, die nog aan de echtheid van dat offensief durfde te twijfelen. Wij wisten daar geen antwoord De zoon van de man werd Maart 1943 vermist „lm Osten", zei de man, und niemals kehren dl® Heim," was ook daar geen antwoord op. Wij wisten slechts de code-naam op sedert Vergruizelde Haldesruh .et0^p jfflfflfi® bereid van 0 R s toofde TOMA ten Vingerwijzing Gods? Taak van gezin in onze tijd Tckort aan gezinshulp Kinderbeperking Staatsraad Deckers maakte zijn avances met succes Nu, na tien jaar, stond de nog jonge, blonde man die in het Reichswald dat limonadetentje knalgeel schilderde, vrolijk te flui ten. Er was niets meer in het woud, dat nog herinnerde aan het inferno van tien jaar geleden. De man bij het limonadetentje floot een oude Duitse soldaten-dreun; „Es geht alles vorüber, es geht alles vorbei...." Tien jaar geleden had hij bij Oppenheim gevochten, ten Zuiden van Mainz. Het was daar niet veel zaaks ge weest: het moreel was er uit, de Amerikanen kwamen practisch zonder tegenstand over de Rijn. Neen, het was daar bij Oppenheim niet veel zaaks geweest. Een gra naatscherf!, maar hij had zijn leven nog en zijn linkerhand om er een verfkwast mee vast te houden. Zijn rechterarm eindigde, ver boven de elleboog, sedert Oppenheim in een lege mouw Gevolg: zijn schip kapseisde A.S. WEEKEND Volop bloesem in Zuid-Limburg ADSPIRANT-STÜDENTEN t.h. Strijd om driehonderdduizend gulden voortgezet (Van onze correspondent) V ijfhonderd schenkingen voor veiling Besprekingen toch op ambtelijk niveau De Oostduitse minister van vervoer, Kramer, heeft Donderdag verklaard,' dat hij bereid is wensen van de West- duitse regering met betrekking tot de tolheffing op wegvervoer van en naar West-Berlijn te bestuderen. Dit is mee gedeeld op een bespreking in Berlijn van Oost- en Westduitse functionaris sen, aldus meldt het officiële Oostduit se persbureau ADN. door MARTIN W. DUYZINGS WESEL, Apri Dc oude hoer was verleden jaar gestorven. Zijn zoon, zeiden ze in Xaiilen, was nimmer terug gekeerd van liet Oostelijk front; zijn schoondochter was een paar jaar geleden hertrouwd met een vluch teling uit Silezië, men dacht, dat zij nu in Dortmund woonde. De verslaggever had, in Xanten, na tien jaar die oude, krom gewerkte hoer nog eenmaal willen spreken: hij had destijds, de negende dag van liet laatste, grote geallieerde offensief aan het Wesf- front, dc geallieerde oorlogscorrespondenten stof geboden voor een van die korte, doch volop tragische oorlogsschetsen-van-achter-de-liuies, die tot diep in de Verenigde Staten en tot aan de verste uithoeken van het Britse Imperium zo gretig gelezen werden. Er was een merkwaardig ongerept gebleven akker dicht bij de witte molen van Xanten die nu, na al die jaren, met één weggeschoten wiek de voorbijganger nog steeds herinnert aan de dagen toen ook vredige, vriendelijke plaatsjes als Xanten werden omgewoeld onder de luid ratelende kettingen van meedogenloos voortkruipende, tonnen-zware tanks. Doch dc tanks groengrauwc oorlogsmonsters, dofgroinmende robotten die zich door geen puin, geen granaattrechters en geen vijandelijk mitrailleur- vuur remmen lieten hadden de akker nabij de molen van Xanten ongemoeid gelaten. Men verbaasde zich daar niet over. Er stond daar een zorgvuldig geschilderd bordje met een doodshoofd en het woord „Minen", en de jongens met de detectors hadden het elders, op strategisch belangrijker punten, toen nog te druk om zich om een, met grif exploderende mijnen vergiftigde cu volslagen onbeduidende akker in Xanten te bekommeren. Drie dagen later pas waren op die akker dc bordjes weg en vond men cr, onder wat slordig gedrapeerde camouflagenetten, het tenten kamp van een commandopost, een aggregaat en een stapel jerrycans met benzine. Toen stond in de Ver enigde Staten de kleine geschiedenis van de oude boer ongetwijfeld al in de kranten.... Er was een Britse keukenwagen tot aan zijn assen weggezakt in de modder langs de weg, daar geurde het scherp naar uiensoep en benzinebranders. Er leunde onverschillig een sergeant tegen die keu kenwagen. Zijn brigade had de laatste weerstandsnesten in het Reichswald op geruimd. Men kon zonder veel moeite schatten hoe zwaar haar verliezen waren. „Daarnet", zei de sergeant met een hoge, lichelle stem, „liep er een hond dat mij nenveld binnen; hij jankte niet eens toen hij uit elkaar spatte". Op dat moment zagen wij pas, dat aan liet andere eind van de akker, dicht bij een lage, kapot geschoten boerderij, een man bezig was, een kuil te graven. Ook daar stond, waarschuwend, een bord met de woorden „Achtung! Minen!" De ser geant haalde een schouder op en spuwde onverschillig in de modder aan zijn voe ten. ..Vermoedelijk", zei hij koel, „kan die man niet lezen. Mister!, dit is geen oorlog voor analphctcn". De sergeant stamde uit Xorkshire, Hij was sedert D-day op het continent- Hij had sedert de landing op de stranden wel opwindender dingen ge zien dan een man die rustig een kuil stond te graven in een mijnenveld De man was schuw, er gloeiden vreem- Het plan voor de „Operatie Veritable" was drie maanden tevoren op Nederlands grondgebied, in Maastricht, geboren. Het geallieerde front zat toen al vast in de sneeuw en de modder voor de Roer; en in Nijmegen rekende men onderhand reeds op 'n dagelijkse regen van Duitse grana ten; en in het Reichswald bouwde de Or ganisation Todt ijverig versterkingen; en in de dichtgesneeuwde Eifel verzamelde Von Runstedt zijn Panzer en trainde Otto Skorzeny zijn commando's veer het laatste Duitse wanhoopsoffensief in de Arden nen en achter de Duitse linies liep hard nekkig het gerucht, dat de Fiihrer de oude keizerstad Aken, de enige Duitse stad die tot dan toe in geallieerde handen gevallen was, heroveren zou bij wijze ™n Kerstgeschenk aan het zo geplaagde de dingen in zijn grijze ogen. Zijn rug Duitse volk; en in het Führerhauptkwar- _,i_ tier zelf legde men de laatste hand aan de gedetailleerde plannen voor de verras sende Duitse opmars naar het Westen. Er kwam een Nederlandse plaatsnaam voor in de plannen voor dit offensief, hoewel het z'waartepunt er van gericht was op de Ardennen. was gekromd, zijn handen waren ruw, z'ijn stem was zacht alsof haar geen kracht meer restte. Vier dagen geleden had zijn boerderij een treffer gehad, en nog een, en nog een. Dat was toen de Duitse artillerie, verderop naar het Oos ten, aan de overkant van de Rijn, nog be zig was, zich in te schieten. Toen de Duit se kanonniers hun doelen eindelijk ge vonden hadden, was de man alleen ge bleven met het puin en de stilte. „De vrouw" zei de man, „is weggelopen, ver twijfeld' huilend, zonder mantel, God weet waarheen". De vrouw, dat was zijn schoondochter. Het moet uren geduurd hehben voor de oude man, zwoegend en hiisend in een half volgestorte kelder, het hikie van z'ijn kleinzoon weg had kunnen trekken onder de last van een doorgekapte, roestige ijzeren balk. v er dagen lang had hij vergeefs op'de terug keer van de vrouw gewacht. De doodkist, welke hij getimmerd had, wasvankisten hout, het graf dat hij deze middag Bedol ven had, lag in een mijnenveH -Mein Gott, mein Gott", zei de man. „waaiaan heb ik dit alles verdiend? Los Angeles (V.S.) De verlenging van het menselijke leven tot een tijdperk van ongeveer 120 jaar. dat noemt dr Martin Hofman van Mon treal een „redelijke doelstelling" voor de nabije toekomst. Hij voegde er aan toe, dat het in de laatste halve eeuw mo gelijk is geweest de gemiddelde mensen leeftijd met ongeveer twintig jaren te verlengen. Wanneer men er in zou sla gen bepaalde kwalen, die thans nog vee] slachtoffers maken op een betrek kelijk jonge leeftijd, dan zou men al een stevige stap in de gewenste richting komen, aldus deze geleerde. Venice V.S.J De politie vond vier knapen, variërend van 13 tot 15 jaar, slapend in een auto. Nadat de jongelui voldoende wakker waren, kwam de politie achter hun ver bijsterende plan. Ze wilden een scheepje kapen, daarmee naar een onbewoond eiland varen en daai dan een onafhan- vcttike regering vestigen, z» hnrMon vnnr het gemak maar vast nnnLteld voor de toekomstige republiek sfn Miguel" Omdat een echt gouver- „ban Mig leger moet hebben nement toCh Ook^e meegenQ. den ze ook er twee dubbel- i: een machinegeweer^ cnkele „Op D-dag plus 3", zeiden de Duitse plannen, „zal de rechterflank van het 6e S.S.-pantserlegcr onder commando van generaal Sepp Dietrich aan dc beneden- Roer naar het Westen aanvallen, de stad Maastricht heroveren en de Amerikaanse troepen in de sector Aken omsingelen", D-dag plus 3 was 19 December 1944. Slechts twaalf dagen tevoren had een cordon van wit gehelmde M. P.'s in het Maastrichtse villapark de omgeving van het gebouw der R.K. H.B.S. en Gymna sium zorgvuldig afgezet. Het gebouw heette „Oklahoma" in die dagen, het fungeerde als hoofdkwartier van gene raal bimpson, de bevelhebber van het Je Amerikaanse leger, en achter de mu ren van dit schoolgebouw confereerden die 7e December Eisenhower, Montgo mery en Bradley en construeerden zij in grote trekken het laatste, beslissende of fensief. Operatie „Veritable" had op 12 Januari 1945 moeten beginnen, doch de oorlog had geen haast meer, opeens. Op 12 Januari zwegen rond Nijmegen de batterijen die het sein tot de aanval hadden moeten ge ven en hadden tijdens het Ardennenof fensief, intussen Von Manteuffel's Tiger- tanks tot op slechts 6 km voor Dinant ge staan. Zo werd Operatie „Veritable" dan een volle maand verschoven. Toen stond, dc dag was 8 Februari, de stad Nijmegen bijna zes uren lang zonder onderbreking te deinen op haar oude grondvesten: het Britse offensief begon in typisch Britse stijl. Gedurende bijna zes uur braakten meer dan duizend Canadese en Engelse vuurmonden, opgesteld in een halve cir kel rond Nijmegen, meer dan een half JLn'wplbt Proi5cl'e'en op een front van nauweiijKs acht kilometer, toen pas zette iforrocKs, de commandant van het Dertig ste Britse Legercorps, samengesteld uit delen van het le Canadese en het 2e Brit se leger, zijn infanterie, zijn pantserbri gades en zijn tanks in beweging. Van dat ogenblik af heerste er in het Reichswald vijf etmalen lang niets anders dan de hel. Nu na tien jaren, stond een jonge, blonde man een limonadetentje knalgeel te verven langs een ,jer schaduwrijke pa. ,u van, het woud. Er was, destijds, slechts enkele tientallen meters verder op in het bos een ander limonadetentje geVescheen dat Duitse soldaten er hadden overwinterd, men vond er nog een radio, een bundel slordig in een hoek gesmeten stafkaarten, een nog half gevul de cognacfles van een gerenomeerd Frans meiK, en twee paar gloednieuwe Duitse wemaarzul; Het limonadetentje heette „Waldesruh en het had in geen jaren een verfkwast meer gezien en bovendien was het scheef gezakt in een nabije gra naattrechter; toen er eindelijk een bull dozer naar voren kon komen door de modder, verpletterde men het, met radio en al. tegen een paar stammen. ..Wat bete kent Waldesruh?" had de kapitein ge vraagd. Hij had een Franse naam en hij kwam uit een plaats die Gould Dame of daaromtrent heette, high-up in the mountains. Dc captain grinnikte toen iemand het woord voor hem vei taalde. Men moest wel met een onverwoest baar gevoel voor humor uit Gould Da me high-up in the mountains, gekomen zijn om nog te kunnen grinniken, die eerste nacht van het grote geallieerde offensief toen de pas ingetreden dooi de wegen door het Reichswald her" schiep in een verschrikkelijke modder- zee. toen wagens en carriers wegzakten tot over hun assen, toen de tanks ïn- plaats van door de Duitse versterkin gen in het bos heen te breken, zich met wanhopig loeiende motoren vastgroe- ven in de modderige kraters welke meer dan vijf honderd Britse granaten in de zwaarste artillerie-concentratie sedert Caen en Falaise gegraven had den, en toen, verder naar het Noorden, de 15e Schotse divisie in de buitenwijken van Kleef vastliep, meer nog op het puin dat de geallieerde luchtmacht daar in een recent bombardement met de zwaarste bommen had achtergelaten dan op de Duitse stellingen. De oorlog scheen nog altijd geen haast te hebben. Terwijl in het Rechwald en voor de puinen vgn Kleef de aanval vast liep in een waanzinnige chaos van mod der en mensen en wapens en machines, terwijl daar nu elke granaat welke men afvuurde onvermijdelijk een treffer werd terwijl tussen Eindhoven en Nijmegen per Zilverzakjtf voor 4 diepe borden een om Ze hadden vnnr het gemak maar vast een grondwet ctpld voor dc toekomstige republiel- San Miguel". Omdat een echt Souver u LVwat artillerie meegeno- hadden ze ook wai B' a,,Khoi. machinegeweer, twee loopsgeweren, twee rev v staven dynamiet, zes mess T bajonet. Deze vier knapen knapen zo te zeggen, de voorhoede. A vol_ van hun school zouden hen la gen. Een der Brondwetsartikele dient aparte vermelding: de g neur mag onder geen enkele voor de worden tegengesproken. Wie d® g verneur zou worden, was nog niet uu- gemaakt en dat de auto van een voor radige oom van een der jongens w®s' valt te begrijpen. De ouders hebben de avontuurlijke knaapjes intussen weer thuis, met de vriendelijke doch drin gende aanmaning van de politie, eens op de spruiten te letten. Potuguese Betid (V.S.) Een chirurg dook onder water om een stekelrog te opereren aan een oog, dat het dier beschadigd had toen het in de aquarium-tank tegen iets was opge- zwommen. De operatie duurde 23 mi nuten en er was het hoornvlies van hei oog van een andere stekelrog voor no dig, om het eerste dier, dat een „huisvis" was- weer ziende te maken. De operate geschiedde onder water, omdat dit vol gens de chirurg de beste kansen gaf. Daarom dook hij met een masker en •en slang van een zuurstofapparaat in de tank, terwijl een beroepsduiker hem assisteerde. (Van onze verslaggever). „Heeft dc Kath. Bond voor het Gezin in het verleden herhaaldelijk om hulp cn steun moeten roepen voor de materiele noden van het gezin, in het bijzonder van het middelgroot cn grote, In dc komende periode zal de aandacht cn dc strijd voor at uitgaan naar de complete sociale ver heffing van het gezin en naar de verwe zenlijking van het christelijke familie- principe: voor gelijke arbeid een gelijke gezinswelvaart, ongeacht de grootte van het gezin. Dc noodtoestand van de gezin nen in Nederland, materieel gezien, kun nen wij vrijwel als opgeheven beschou wen, maar van gelijke gezinswetvaart bjj gelijke prestatie», ongeacht de grootte van het gezin, is momenteel in ons land in het geheel geen sprake. Dan dienen er eerst te komen: 1. Een betere wettelijke regeling van de kinderbijslag naar het voorbeeld in Bel gië cn Frankrijk. 2. Een herziening van dc directe en indirecte belastingen, ernstiger rekening houdend met de sterkte en alle lasten van de gezinnen. 3. Een uitbreiding van de gezinstaric- ven cn gezinsreducties cn nog andere sociale maatregelen. De Kath. Bond voor het Gezin zal hij herhaling hierop blijven aandringen. Hij wil in dezen zijn het nationale katholieke sociale geweten in on» land en de ver kondiger van dc katholieke familie- ideologie". Bovenstaande passage ontlenen wij aan de rede, waarmede de voorzitter van de Kath. Bond Voor het Gezin, dr J H. Gi- lissen. de vergadering opende welke gis teren te Arnhem werd gehouden bij gele genheid van de plechtige inzegening van het nieuwe Centraal Bureau van de Bond aldaar door de aartsbisschop-coadjutor, mgr dr B. J. Alfrink. Mar Alfrink uitte na de inzegening in een korte toespraak zijn waardering en dank voor het werk, dat de Bond verricht fn het belang van het katholieke gezin. Dit Centraal Bureau, waarin de direc- teur met rijn staf een fraaiehuisvesting hebben gevonden, is gesticht kunnen den dank zij een schenking van een over ledene de giften van enkele particui ie ondernemers, de financiële medewerking van het episcopaat en van de Nationale Federatie de Ned. Bond voor Kinder- bescherming. De voorzitter vroeg zich af. of het geen bijzonder opvallend teken, ja een vinger wijzing Gods was, dat de Voorzienigheid de Bond in de gelegenheid heeft gesteld een eigen Centraal Bureau op te richten in hetzelfde jaar en ongeveer op hetzelfl 'de tijdstip, dat de Bond voor Moderne Sexuele Hervorming in Nederland heeft bericht dat het 100.000ste gezin tot zijn beweging is toegetreden. Is het eveneens niet een vingerwijzing Gods. zo vroeg de voorzitter zich verder in zijn openings rede af. dat de Kath. Bond dit Centraal Bureau kan openen en bij deze opening de jongst benoemde professor aan de me dische faculteit der R. K. Universiteit, prof. Mertens, een magistrale rede kan laten houden over de taak van 'net gezin in onze tijd, op een tijdstip, dat vooraf gaat aan de demonstratie, welke de Bond voor Sexuele Hervorming heeft aange kondigd met de oproep in zijn orgaan: „Wij manifesteren 't feit van het 100.000e gezinslid in Den Haag". Op het komende congres in Den Haag zal de spot worden gedreven met de drie grote goederen van het christelijke huwelijk: de kinderzegen; de kuise hu. welijkstrouw en het sacrament, de on verbreekbaarheid van het huwelijk. Ze zullen er juichen, omdat zij een scheiding teweeg hebben gebracht tus sen de geneugten en de lasten, omdat zij middelen hebben ontdekt, waarmede zij de wetten van de natuur en van de Schepper kunnen verkrachten. Laten zij juichen! Maar laten zij ook weten dat er een God bestaat. Die eenmaal een zondvloed en meermalen een oor log over de mensheid heeft laten heen gaan en Die in Zijn toorn eertijds ste den bedreigde met de ondergang, om hetzelfde kwaad, dat zij nu bedrijven en propageren, aldus de bondsvoorzit ter, die de propagandisten van de mo derne huwelijksbeleving de grootste vijanden van ons volk, ja zelfs staats gevaarlijk noemde Prof. Mertens, de feestredenaar, sprak, zoals gezegd, over de taak van het gezin in onze tijd. Uitgaande van het reeds vele malen gesignaleerde verschijnsel van het functieverlies van het gezin, vroeg de Nijmeegse hoogleraar zich af. of hierdoor de kern van de gezinstaak is aangetast. Naar zijn mening behoeft dit niet het ge val te zijn. Dezelfde oorzaken, die het functieverlies hebben veroorzaakt, heb ben in feite de kern van de gezinstaak in tal van gezinnen wel aangetast. De voor naamste oorzaak van het functieverlies noemde hij de vermaterialisering, de ont kerstening van de mensen. Is in tal van gezinnen de kern van de gezinstaak aangetast, daarnaast zijn er gelukkig ook tekenen van een herstel van de beschermende mantel van gezinsfunc ties. De ouders onderkennen met name meer en meer hun taak t.a.v. de sexuele opvoeding terwijl er tussen de ouders en de schoolbesturen en jeugdorganisaties een nieuwe samenwerking groeit. Er is ook een toenemende weerstand der ouders tegenover het overnemen van de gezins functies door bedrijven. Tegenover de knellende druk, die de maatschappij uitoefent op het gezinsleven, moeten wjj niet moede worden, aldus prof Mertens, te streven naar zodanige levens omstandigheden, dat het gezin z(jn taak naar behoren kan vervullen. In verband hiermee wees hjj op de noodzaak het pro bleem van bet tekort aan gezinshulp, dc voornaamste oorzaak van de overspannen toestand van vele moeders, op te lossen. Wanneer wjj nog Prijs stellen op grote gezinnen, dan moet dit probleem worden opgelost, aldus spr. Het toepassen van kindei beperking achtte hij meer een kwestie van menta liteit dan van omstandigheden. De moei lijkheden om de periodieke onthouding als middel tot geboortebeperking goed te in tegreren in de huwelijksbeleving mag men niet onderschatten, zo vond hij. Deze in tegratie is het moeilijkst, wanneer de p.o wordt toegepast wegens sociale en eco nomische omstandigheden. We zullen er daarom naar moeten streven deze om standigheden zodanig te veranderen, dat de ouders p.o. niet behoeven toe te pas sen Naar de mening van prof. Mertens heeft de wetenschap tot dusverre nog geen steekhoudende argumenten aangevoerd, die pleiten tegen het stichten van grote gezinnen Overigens merkte de spreker terecht op, dat het een zegen zou zijn, wanneer de' katholieken ophielden elkaar» leven te beoordelen naar het aantal kinderen dat zij' eenmaal getrouwd, ter wereld brengen. Het bepalen van het aantal kin deren is een zaak van de ouders. Het Verbond voor Veilig Verkeer houdt van 20 tot en met 25 Juni een veilig-ver keersweek voor wielrijders en bromfiet sers. Deze landelijke actie heeft ten doe] deze groep in aansluiting op de onlangs gevoerde justitiële actie te attenderen op dc gebreken aan rijwiel en brommer en de berijder zelf de nodige verkeers- instructies te geven. Plaatselijke afdelingen en commissies zullen deze actie voeren. Zo zullen aan wielrijders en bromfietsers rapporten worden uitgereikt, waarop de gebreken van fiets of brommer staan vermeld. Er zal een folder worden verspreid over de verkeersregels voor deze twee groepen weggebruikers, terwijl voor de jeugd puzzleritten worden uitgeschreven, in het bijzonder voor de schooljeugd. (Van onze correspondent) BIJ DE V.V.V. te Den Bosch is een schrijven binnengekomen van Staatsraad mr dr L. N. Deckers, waarin deze zich spontaan aanmeldt als „vrijer" van de oopulaire Zoete lieve Gcrritje. De mogelijkheid is namelijk opengesteld voor gegadigden om zich op te geven als brandewijnschenkerals chaperondan ivel als „vrijer" van het Bossche Zoetelief, welke gradaties ook hun uitdrukking vinden in dc kosten van het desbetreffende certificaat. Uit de op deze wijze ver kregen financiële middelen zal het standbeeldje betaald worden, dat Zoete lieve Gerritje in de volgende zomer krijgt. Staatsraad mr dr Deckers heeft in fiere overmoed zijn avances bij „Gerritje" meteen maar zo ver mogelijk doorgevoerd en zich deswege als „vrijer" gemeld. De Bossche V.V.V. zond aan zijne Excellentie namens de Zoete lieve Meid het volgende certificaat toe: „Als blijk van erkentelijkheid voor Uw bijdrage in de kosten van een stand beeld, mij ter ere en Bosschenaar en vreemdeling ten genoegen, heb ik U verheven in de stand van Vrijer van Zoete lieve Gerritje. Ik hoop, dat U een passend ge bruik zult maken van de door U verworven rechten." Staatsraad Deckers zal voortaan op alle grote familiefeestjes van Zoete lieve Gerritje worden geïnviteerd, om te beginnen al bij de onthulling van haar standbeeld eindeloze colonnes rusteloos bleven voortgaan met het aanvoeren van muni tie en brandstof voor de divisies die slechts meter voor meter vorderden, ver speelden de geallieerden het voordeel der verrassing, brachten de Duitsers in allerijl versterkingen naar het Noorden en pre pareerde men zich aan weerskanten op een verbitterd gevecht, aan het eind waarvan de verliez'en van Horrocks' troe pen meer dan vijftien duizend man bedra. gen zouden. De inspecteur-generaal voor de scheep vaart, de heer J. Metz, heeft gisteren de Raad voor de Scheepvaart voorgesteld de bevoegdheid van de heer J. W, uit God linze (Gron.) om als kapitein op kustvaar ders te varen in te trekken voor de tijd van acht maanden. Het schip, waarop kapitein W. voer, de 380 b-r.t. metende kustvaarder „Regina" is op 20 Juli van het vorige jaar kort na het vertrek uit de Finse haven Kotka omge slagen. De bemanning cn de kinderen van de eigenaar, die ook aan boord waren, zijn door de loodsboot, die aog in de buurt was, gered. De kapitein vertelde de raad, dat in Kotka een lading triplex en hardboard was geladen. De triplexplaten werden on derin gestouwd, daarboven kwamen de platen hardboard en op de luiken nog ca 50 ton hardboard. De dubbele bodemtanks waren leeg en het schip kwam in geladen toestand aan zijn merk. De kapitein zeide desgevraagd, dat hij geen kennis draagt van de theorie der stabiliteit. Hij wist ook niet, dat hard board een groter soortelijk gewicht heeft en dus zwaarder is. Een onlangs uitge vaardigd voorschrift van de inspecteur- generaal voor de scheepvaart inzake het beladen van kustvaarders was hem al evenmin bekend. Als getuige werd de eigenaar van het schip, de heer G. R. uit Delfzijl gehoord. Hij voer als stuurman-met-dispensatie op de „Regina". Hij vertelde, dat men hem in Kotka had medegedeeld, dat het met het oog op het stuwverlies beter was het trip lex onderin te laden, ofschoon het mis schien wel iets lichter was. Naar de mening van de heer Metz is het niet vullen van de bodemtanks de oor zaak van het omslaan van de „Regina" en hij stelde daarvoor de kapitein verant woordelijk.. Wat betreft het door de in specteur-generaal uitgevaardigde voor schrift zei hij: „De vertrouwensmakelaar. door wiens bemiddeling de vracht geboekt werd, was op de hoogte van dit voorschrift en bovendien mag men van een kapitein de normale vakbelangstelling verwachten, waardoor hij zich op de hoogte stelt van alles wat in het vak omgaat". De raad zal nader uitspraak doen. Op verzoek van de bewindvoerders in de surseance van betaling van de com- mandi—Tieleman en Dros te Leiden heeft dc Haagse rechtbank de surseance inge trokken. De rechtbank heeft voorts de commanditaire vennootschap Tieleman en Dros en haar beherend vennoot de heer C. Tieleman in staat van faillissement verklaard. Naar wij vernemen is het verkoopkan toor te Rotterdam van Tieleman en Dros overgegaan in andere handen. Dit kantoor zet de werkzaamheden voort onder de naam Conserven Dros v'h. Verkoopkan toor Tieleman en Dros. Van Zaterdag a.s. af zullen in Zuid- Limburg gedurende ongeveer veertien dagen kersen-, peren-, pruimen- en perzl- kenbomen in 'bloei staan. De volle bloei wordt omstreeks 1 Mei vcrtvacht. Daar na volgt nog de bloei van de appelboom. De commissie tot voorlichting van ad- spirant-studenten van de Technische Ho geschool te Delft organiseert dit jaar we derom de jaarlijkse „voorlichtingsmiddag" op 23 April in een achttiental gemeenten. Op deze middag, waar eindexaminandi, die overwegen in Delft te gaan studeren, met hun ouders worden verwacht, zullen een hoogleraar en een student een korte in leiding houden, waarna er ruime gelegen heid zal zijn tot het stellen van vragen. Voor de rechtercommissaris bij de Zwol se rechtbank is gisteren het getuigenver hoor voortgezet in de civiele partij van de Utrechtse kunsthandelaren de gebroe ders P. en L. K. tegen de heer D. G. van Beuningen. Zij vorderen deze 300.000 voor de naspeuringen, die zij hebben ver richt naar de echtheid van de schilde rijen „Het laatste avondmaal" en „De Emmaüsgangers". De heer Van B- noemt dit bedrag echter veel te hoog. Gisteren werd de accountant van de Utrechtenaren, de heer J. M. van Gooi uit Breda gehoord. Met hem werden de boeken doorgenomen. Hij betoogde, dat de K.'s er geen belang bij hadden zo hoog mogelijke kosten te noteren, daar met de heer Van Beuningen overeen zou zijn gekomen, dat na de reha bilitatie voor alle bemoeienissen één be drag zou worden toegekend en er zou ge sproken zijn over 400.000. Daarom en ook omdat de boekhouding meer ten be hoeve van de fiscus was bedoeld, ontbrak bij verscheidene posten een uitvoerige toe lichting. Om een voorbeeld te noemen: een bepaalde reeks onkosten was opgegeven als totaal 56.000. Hiervan was in de boe ken echter slechts 25.000 terug te vinden Maar dit bedrag moest, aldus getuige, ver meerderd worden met 10.000, die een Brusselse kunsthandelaar, die de twee rei zen naar Nice meemaakte, nog toekomt als honorarium. Een Parijse geldschieter heeft verder nog 19.000 te vorderen Uren was men bezig met het nagaan van diverse posten. Van de zijde van de heer Van Beuningen werd nog geïnformeerd naar een nogal zware declaratie van een twaalfdaagse reis naar Parijs, waarop voor drie diners elk 240 in rekening was ge bracht, voor verteringen nog eens 360 en voor taxi's enz. 180, De heer Van Gooi bracht met nadruk in het midden, dat hij de heren K. tientallen malen heeft gewaarschuwd niet alles op één kaart, in dit geval de heer Van Beu ningen, te zetten. Maar de Utrechtenaren hadden een blind vertrouwen in hem en vroegen niet naar een verklaring omtrent de toezeggingen over de uiteindelijke be loning. De heer Van Beuningen verklaarde, dat hij eens een aanbieding van een half mil- lioen dollar heeft gehad voor het houden van een expositie in Amerika van alle veertien In het proces Van Meegeren ter prake gekomen schilderijen. Hij erkende voorts, dat hij opdracht heeft gegeven voor het maken van een reis naar Canada, om dat daar een Amsterdamse schilder zou verblijven, die het tweede ..Laatste avond maal" zou hebben vervaardigd. Verder werd er over gedelibereerd of een bedrag van 99.000 dat de heer Van B. had ge geven was bedoeld als voorschot op de ge maakte kosten of als lening. Als lening, zei de heer Van B. en hij toonde dat aan met een schuldbekentenis, terwijl Ir. de boeken van de heren K. het geld ook als lening was aangemerkt. Deze vorm is ui sluitend om fiscale redenen gekozen, *n klonk het verweer van de eisers. taxateur-kunsthandelaar A. J. Schreuder uit Laren, die als deskundige eenmaal was uitgenodigd naar het huis van Van B. In Rotterdam te komen. Daar hingen beide omstreden schilderijen en van een ervan moest hij nagaan of van de linker kant een stuk was afgesneden. Dit was niet het geval. Vandaag om tien uur werd het getuigenverhoor voortgezet. Kunstvoorwerpen van de meest uiteen lopende aard van schilderstukken ter waarde van enige tienduizenden guldens tot een kunstig theelepeltje ter waarde van tien guldens worden dagelijks be zorgd aan de centrale van het Koningin Wilhelmina Fonds te Amsterdam. Ruim 500 is thans het aantal dezer voorwerpen, die de oorspronkelijke be zitters hebben geschonken om het K.W.F in de gelegenheid te stellen, zijn plan te verwezenlijken: nog dit jaar of in het voorjaar van 1956 een grote kunstveiling te doen houden en met de opbrengst daar van zijn zo nodige geldmiddelen te ver ruimen ter voortgaande intensivering van de strijd tegen volksvijand no. 1. De lijst der ontvangen schatten lijkt op de catalogus van de veelzijdigst denkbare kuunsttentoonstelling. Het K.W.F. beoogt met de voorgenomen veiling een daad te stellen van unieke orde. mogelijk gemaakt door een welda digheid van bijzondere vorm nl. het offer van de kunstverzamelaar. Het K.W.F. en met name de heer J. Siepman van 'der Berg, die stad en land bereist op zoek naar „uitbreiding van de catalogus" weet uit ervaring, hoe moeilijk een ver zamelaar offert uit zijn verworvenheden; het fonds weet evenzeer, welke de waar de is van zulk een offer, nl. evenredig aan het belang van de noodzakelijke strijd op het kankerfront. De kwestie zou besproken moeten worden door vertegenwoordigers van het Oostduitse ministerie van vervoer en het Westduitse ministerie, aldus ADN. Tot op heden was in Oostduitse bla den verklaard, dat het vraagstuk slechts zou kunnen worden opgelost door „ministers of hun plaatsvervan gers". Zoals gemeld, voelt men in Bonn wemig voor een dergelijk officieel con tact, omdat dit een erkenning van de Als tweede getuige werd nog gehoord de 1 „Volksrepubliek" zou inhouden.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1955 | | pagina 5