Kosten van levensonderhoud stabiel m m GRATIS! 1 1 BedZeJk i £5 ■>- 'AFGHAN WILTON KARPET BIJPASSEND FOYER KLEEDJE METZzMETZ DE DAPPERE DASCIE f* Zij miste opeens vandernart DE POST BRENGT HET THUIS BSêIÏ slechts* zonder mmm maand kosten 1 1 1 I postorder catalogus extra 249.- 30.- lil Huishoud-Praat fper ZATERDAG 30 APRIL 1955 PAGINA 4 1,1 Prijs indexcijf er per 15 Maart onveranderd Amerikaanse basis op Formosa Tsjoe in China EEND DWONG VLIEGTUIG TE LANDEN zelfvertrouwen en dat in haar éigen keuken. EEN SCHITTERENDE v. d. HART'S POSTORDER-AANBIEDING CANADESE GENERAALS spreken per radio tot Nederland NATIONAAL SPAARFONDS L 'J N B A A N door BETTY KORTEKAAS- DEN HAAN ÉËMÉ3 ISMS Sill! MATHENESSERLAAN 190 WEST KRUISKADE 4-6 PRETORIA!, A AN 47 'Romantisch Ridderverhaal uit de tijd van de Kruistochten f If Ni»1 I'M»1 Het Centraal Bureau voor de Statistiek heeft thans prijsindexcijfers van het le vensonderhoud op basis 1951 100 samengesteld per 15 Maart 1955. Het totaal-indexcijfer onderging, even als het indexcijfer voor de groep voeding, tussen 15 Februari en 15 Maart 1955 geen verandering. Bij de voedingsmiddelen lie pen het indexcijfer voor groenten en, in geringe mate, die voor fruit, aardappelen en eieren, op. Koffie daarentegen daalde in prijs. Bij de niet-voedingsmiddelen daalde het Indexcijfer voor de kleding met 2 punten, als gevolg van de omstandigheid, dat de zomerkleding, die van Maart tot en met Augustus in het indexcijfer wordt opge nomen, t-.Q.v. de basis (zomer 1951) goed koper is dan de winterkleding t.o.v. de wintermaanden van 1951. Tussen 15 Februari en 15 Maart onder ging ook het interim-prijsindexcijfer van het gezinsverbruik geen verandering. Dit bleef derhalve gehandhaafd op 129. Basis 1949 100. Prijsindexcijfers van het levensonderhoud Naar te Washington verluidt, overwe gen de V.S. de oprichting van een basis op Formosa op grond van het verdrag van wederzijdse bijstand met de Chinese nationalisten. Het plan zou deel uitmaken van een reeks regelingen die door het State De partment, het ministerie van defensie en het Witte Huis worden ontworpen en factoren zullen zijn bij onderhandelingen over een staken van het vuren en moge lijk een uiteindelijke oplossing van de gehele kwestie-Formosa. De Chinese premier, Tsjoe en Lai, en leden van de Chinese delegatie naar de Aziatisch-Afrikaanse vonferentie te Ban dung, zijn Vrijdag te Koenming in Zuid- China aangekomen. Het geregeld op dat tijdstip van Schiphol vertrekkende vracht en postvliegtuig van de S.A.S. is gisternacht om ongeveer 3 uur, even na de start, in aanraking gekomen mét een 'eend. Veiligheidshalve is de machine terstand weer gedaald De in een der vleugels ontstane deuk maakte het niet verantwoord de vlucht te doen doorgaan. Met 'n machine, die gistermiddag om 12 uur vertrok, is zoveel mogelijk van de lading van het opgehouden vliegtuig bij de post bevinden zich foto's en ver slagen van het staatsiebezoek van het Zweedse Koningspaar naar Stockholm vervoerd. (Advertentie) Niets wilde, niets lukte. En dat voor een vrouw, bekend om haar verzorgde maaltijden. Totdat zij merkte dat er iets aan de maïzena haperde, 't was niet de maizena die ze gewend was; de naam DURYEA stond niet op het pak. Zeker, ze had MAÏZENA DURYEA gevraagd, zoals altijd, maar nu stond er iets anders in de kast. Zo zie je: Wel gevraagd, maar niet gekregen. Iets om te onthouden! Voor eens en altijd: Niet alleen MAÏZENA DURYEA vragen,maar ook opletten dat U inderdaad DURYEA krijgt. van hand- en hoofdarbeiders 1951 100 Landelijke cijfers. 1955 Aard d. gezinsuitgaven 15 Febr. 15 Mrt D I. Voeding 111 111 w.o. Brood, gebak en meel114 114 Aardappelen, groen ten en fruit 112 116 Suiker, kol. waren en dranken 114 Vlees, vleeswaren en vis 104 Oliën en vetten 86 Zuivelprod. excl. room boter 126 II. Roken 98 III. Woning 113 w.o. Huur, water, on derhoud woning 120 Woninginr. en huisraad 100 Verwarming en ver lichting 120 IV. Kleding en schoei sel 89 w.o. Kleding 89 Schoeisel 89 V. Hygiënische en me dische zorg 111 w.o. Reiniging 98 Persoonlyke en ge zondheidszorg 117 113 104 86 126 98 113 120 99 120 87 87 89 111 98 117 VI. Ontwikkeling en ontspanning w.o. Ontwikkeling, ontspanning en ver enigingen 99 102 103 Verkeer 108 en VII. Verzekeringen belastingen 1°9 Totaal (excl. bel.) 108 Totaal (incl. bel.) 107 i) Voorlopige cijfers. 99 108 109 108 107 De Canadese generaal Charles Foulkes heeft bij gelegenheid van de tiende ver jaardag vaan de bevrijding van Neder land een boodschap uitgesproken, be stemd voor het Nederlandse volk. Deze boodschap is opgenomen in een program ma, dat is samengesteld door de Neder landse afdeling van de Canadese radio. In dit programma spreekt een aantal Ca nadezen, die deelnamen aan de bevrijding van Nederland. Zij halen herinneringen op van tien jaar geleden. Enkelen van hen doen dit in het Nederlands, dat zij leerden toen zij in ons land waren gesta- tionneerd. Dit programma wordt uitge zonden door de A.V.R.O. op 3 Mei a.s. van 22.20 tot 22.35 uur. In de Zaterdagavonduitzending van 30 April van de Nederlandse afdeling van de C.B.C. om 20.00 uur, op de golflengten 119.58 en 25.26 meter, richt generaal H. D. G Crerar zich eveneens tot Nederland met persoonlijke gelukwensen ter gele genheid van de bevrijding. Beide Cana dese generaals hebben een belangrijke rol gespeeld in de krijgsverrichtingen ter be vrijding van ons land. In het verslag over 1954 van de N.V. Nationaal Spaarfonds kan melding ge maakt worden van een gunstig boekjaar. Voor 'n nominaal bedrag van 8.660.232 (v. j 8.094.492) werd aan nieuwe spaar- contracten geplaatst, hetgeen meer is dan in enig ander jaar. Het ingeschreven spaarkapitaal steeg tot ruim 74.000.000 (v.j. pl.m. 69.000.000). Na de nodige reserveringen komt aan deelnemers een aandeel in de winst ten goede, groot f 243.220,42 (226.633,34). Op de gewone aandelen wordt een dividend uitgekeerd van 16 (13'JO pet en op de op richtersaandelen 45,83 45.per stuk. Voor onze postorder-cliënten thans een aanbieding, die klinkt als een klok. De echte .BASRA" wol- moquette tafelkleden tegen de lage prijs van f 38. bovendien desgewenst zonder extra kosten in 4 termijnen te betalen. in te zenden aan VAN DER HART Korte Lijnbaan 21 - Rotterdam Zendt mij vrijblijvend op de in Uw advertentie genoemde condities het .BASRA" wol- moquette tafelkleed f 38.— Dessin Voldoet het kleed mij niet, dan kan ik dit binnen 5 dagen na ontvangst ongefrankeerd aan U retourneren. NAAM ADRES 1 PLAATS Deze wol-moquette tafelkleden van bijzondere kwaliteit zijn ver krijgbaar In de twee afgebeelde Perzische dessins. A. medaillon dessin, B. doorgewerkt bloem- dessin. Grote maat: 170 140. Prijs: f 38.— in 4 termijnen te betalen, nl. 1/4 binnen 5 dagen na ontvangst en verder in 3 maan delijkse termijnen. Stuur nevenstaande bestelbon aan ons in en U ontvangt het verlangde tafelkleed zonder enige verplichting franco thuis. Mocht hel tafelkleed U niet bevallen, dan kunt U dit binnen 5 dagen na ontvangst ongefrankeerd aan ons retourneren. WONINGINRICHTING! ROTTERDAM TELEF. 2 6 SI O Aangesloten bij de Nederlandsche Bond van Postorderbedrijven BERTELS' Postorder Service, Bernar- dinastraat 1, Rotterdam-C., tel. K 1800-82815. Verkoop Bergweg 174, Rotterdam. Winkelt thuis! Zendt deze bon in en U ontvangt onze nieuwe in kleurendruk uitgevoerde postorder-catalogus. Een kcurcollectle interessante aanbiedin gen: bedden, karpetten, huishoudgoed, gordijnen, lingerie, baby- en kleuter- goed enz. Talrijke aanbiedingen zonder kosten te voldoen In maandelijkse termijnen. NAAM ADRES PLAATS Vijf en zeventig jaar geleden leefde er in de Amerikaanse rimboe een eenvoudig spoorwegbeambte. Het was maar een eenmans-stationnetje dat hij bediende, en daardoor hoorde tot zijn vele functies ook die van veilingmeester voor de ge-l vonden voorwerpen die niet door hun rechtmatige eigenaars waren afgehaald.] Op een dag was daarbij ook een horloge. Een mooi, verguld horloge, maar de boe ren uit die streek- boden er niet meer voor dap e$n .dollar, maar daarvoor wilde de jonge Richard Sears het niet laten gaan. Hij bood vijf cents meer - en zei toen zelf „mijn!". Hij legde daarmee de grond slag voor een fortuin. Want Richard Sears had zelf al een horloge en daarom bracht hij zijn nieuwe aanwinst maar aan de man. Hij schreef een. briefkaart naar twaalf bekenden, wie hij vertelde dat hij het horloge kwijt wilde voor vijf dollar. Zes daarvan schreven terug dat zij het horloge wel wilden heb ben, en om niet aan vijf van zijn vrien den een teleurstelling te bezorgen, bestel de Sears bij een grossier nog enkele van die horloges. Die grossier deed hem een aanbieding van drie en een halve dollar per dozijn, en voor de resterende zes gin gen er weer nieuwe briefkaarten uit. Maar Sears deed meer. Hij informeerde eens, wat die grossier nog meer in voorraad had. En schreef briefkaarten, al maar briefkaarten. Vooral naar mensen die heel ver van de stad af woonden. Dat spel bleef goed gaan, tot de heer Ford en zijn kornuiten er in slaagden om de mees te Amerikanen een auto te verkopen. Toen gingen de vrouwen liever winkelen in de stad. Wanneer we nu in Chicago komen zien we daar ook het grote warenhuis waarmee Richard Sears aan de wensen van de nieuwbakken automobielbezitters tege moet kwam. „Chicago Confidential" BB waarin twee bekende journalisten het uit gaansleven van de stad beschrijven, ver meldt het niet, maar John Gunter wüd- de er in zijn Inside U.S.A." een pagina aan. Hij begint die met een opmerking, die veel van het Amerikaanse postor der-systeem verklaart: Niemand die nooit eens gebladerd heeft in de catalogus van een grote postorder-onderneming, zal vermoedelijk een goed begrip hebben voor het Midden-Westen. Want alle wa renhuizen én filiaalbedrijven ten spijt, gaat Sears nog steeds voort met het verzen den van zijn schriftelijke aanbiedingen, die samen met die van zijn grootste con current Montgomery Ward de grootste drukwerkorder vertegenwoordigen van de Verenigde Staten. Inplaats van een brief kaart zijn het nu boeken geworden met een géwicht van meer dan royaal drie kilogram. En wanneer deze beide be drijven aan iedere Nederlander eens zo'n (gratis)catalogus zouden zenden, ble ven er nog een slordige twee millioen over voor de andere gegadigden, die over al wonen waar Amerikanen zijn. Dat Sears en Montgomery Ward alleen al in 1949 met hun gezamenlijke catalo gussen voor ongeveer veertien milliard, gulden omzetten (waarmee het tekort op een respectabele staatsbegroting zou zijn gedekt!) zegt iets over de behoefte die er niettegenstaande Henry Fora en de wa renhuizen aan dit systeem blijkt te be staan. De reden wordt ons duidelijk, wan neer wij in zo'n catalogus zien dat men, om ons maar tot Sears te bepalen, daar in evengoed terecht kan voor een dia mantring ter waarde van 'zestienduizend gulden, als voor een sieraad van enkele dollarcents. Want Sears levert alles, van bijbels tot corsetten, van ulevellen tot asthmapillen, van complete kapperszaken tot zaaimachines en vatenkwasten en WA Het hierboven afgebeelde Afghan Wilton Karpet li eten wij vervaardigen van de allerbeste gekamde tapijtwol in een mooi Perzisch dessin (hoofdkleur donker terra-, cotta en andere warme tinten). Dit hoogpool karpet is van ongekende solide kwa liteit. Door onze enorme omzet kunnen wij dit prachtige karpet op een gemakkelijke betalingsconditie (zonder extra kosten) ver onder de normale winkelprijs aanbieden. Hoogpool 100 0/o wol. Huiskamermaat 200x280 cm. Betaling 29.- bij ontvangst, verder 1 2 maandelijkse termijnen van 1 2.50, zon der extra kosten. Idem in de maat 225 x 325 cm. Betaling 39.- bij ontvangst, verder 12 maandelijkse termijnen van 1 7.50, zon der extra kosten. 60 x 120 cm. Betaling 12 termijnen van 2.50. Alleen leverbaar bij Uw karpet. Komt eens kijken of vraagt inlichtingen bij: (hoek Nieuwe Binnenweg) ^-■"-VERKOOPI 'VERKOOPKANIQQR ROTTERDAM Aangesloten bij de Nederlandsche Bond van Postorderbedrijven wormkoekjes. Niet goed? Stuur het terug! In het warenhuis is er altijd nog wel een plaatsje voor. In Nederland. In Nederland heeft het postorder-sy steem vooral na de oorlog een grote vlucht genomen, waarbij het opvallend is dat het vooral de op een bepaalde artikel- groep gespecialiseerde middenstandsbe- drijven zijn, die via een enkele adverten tie dikwijls vele honderden kopers trek ken. Opvallend is ook, dat dit kon gebeu ren in een land waar de verst-afwonende landbouwer altijd nog enkele uren dich ter bij een stad woont dan millioenen Amerikanen. Over het voor of tegen van dit systeem wil ik hier niet spreken. Het heeft ze bei. de, en er zal nog wel heel wat gestu deerd worden voor alle geleerden het over dit verschijnsel eens zijn. Zullen, naar het voorbeeld van Sears, de speciaalbedrijven zich tot all-round ondernemingen ontwik kelen? Of zullen zij zich richten op de voordelige inkoop van grote partijen die zo snel mogelijk van de hand worden ge daan? En hoe zal de kopende vrouw er op reageren? In welke richting zullen de post order-bedrijven de besteding beïnvloeden van het huishoudbudget? Wanneer het al waar is, dat het merendeel van de aan kopen (behalve voor onze dagelijkse le vensbehoeften) op een'impuls berust in hoeverre brengen dan de postorder-aan biedingen de verleiding om aan zo'n im puls gevolg te geven tot in de huiskamer? Maar hoe het ook zij, een feit is dat een aantal zakenmensen door toepassing van het postorder-systeem een compensa tie hebben gevonden voor de uren dat het hun wettelijk niet is. toegestaan de winkeldeur voor het publiek geopend te houden. In plaats van te winkelen leest het publiek nu 's avonds zijn krant. En daarop is deze hele vorm van verkoop ge- basc id. Zal hij onze koopgewoonten beïn vloeden, ja dan neen. De ontwikkeling van dit verschijnsel verdient in elk geval onze aandacht. (2). - De steun van Willem en van vrouwe Guise zijn me voldoende. De slotvoogd had het onhandig aangepakt .Kwam het doordat je te oud bent en vergeet, dat liefde geen vrees kent? Sluwer nu en hardnekkig volhoudend, herneemt de man: - Goed, ga Willem opzoeken, spreek hem over Rostamg. Met één woord zal hij je hoop de kop indrukken. Hij zal je zeggen, wie je bent. - Wie ik ben? - We zijn met ons drieën, die kunnen antwoorden: Willem. Vrouwe Guise en ik. Voor alle anderen ben je slechts een wees. Zou hij spreken? O! hij zou wel willen. Maar eerst even wachten: alleen maar om te genieten van 't ogen blik dat de angst zijn prooi aangrijpt en weerloos maakt. - Het was op 3 Juni 1098. Ik ken dit verhaal, dat ik maar eenmaal hoorde, doch dat ik bij mezelf dikwijls herhaald heb, zeer goed. Onze mannen sloegen sinds zeven maanden het beleg voor Antiochië. Hoe zij op n morgen vernamen, dat een geweldig leger de stad ter hulp. kwam,, weet ik niet. Boëmond, die al enkele dagen met de heidenen in verstandhouding stond, forceerde de gang van zaken. Aan hem is het te danken dat de kruisvaarders An tiochië binnenrukten. Onze Willem was een van de eer sten, die de muren overtrok, 't Was volop morgen, toen hij met gevelde lans het paleis van de Emir binnen drong, waar alles nog sliep. Ik zal je niet vertellen, Dascie, wat er toen gebeurde; om dat te begrijpen moet je in de Oorlof geweest zijn. Weet alleen, dat de Emir vluchtte. De Emir! Onthoud die naam goed, zoals ik die goed onthouden heb. Die heiden heette Agh'oucain. Hij werd gedood. Hoe? Men zegt, dat de boeren hem gevangen rgenomen hebben op zijn vlucht en dat een van hen hem met zijn zeis het hoofd afsloeg. Maar Willem was nog in het paleis: en daar was de dochter van Agh'qucain. - En toen, slotvoogd? - De dochter?. - Die? Die hield hij, verklaarde de slotvoogd. Dan, terwijl hij zijn vinger als een dolk op Dascie richtte, ging hij voort: Die hield hij om haar mee te voeren naar hier-. En plotseling een stap achterwaarts doende, schreeuw de de slotvoogd: - Ga weg, heldin! En hij ging naar buiten, voldaan dat hij, wreed mis schien, maar zeker niet onbehendig 'n paar prachtige valkogen had opgezet.. HOOFDSTUK II Wat er in het „Zwijnenhol" gebeurde. Bij de eerste ochtendstralen bloeide het kasteel op de heuvel open als een bloem op een tak. Aanstonds gons de het leven er omheen. De wachter, huiverigvan de kou en door het licht geprikkeld, had zo juist van de toren uit zijn vreugde over het dal uitgeschetterd. Rondom Sabran had de dageraad de mist reeds door boord: vlokkige vlagen zweefden van de takken af en lieten de natte stammen los, gleden langs de kanten van de helling naar de diepten van de landerijen, nog donker van schaduwen en slaap. Boven die zich be wegende, als wegzakkende vloer groeide de slottoren trots en stoer tot boven de wallen en beheerste een ge heel volk van andere torens. Daar was hij gegroeid, lang, heel lang geleden in de warmte van enkele haard steden, die door een stage oorlog uit de vlakten waren verdreven. Nu trok zijn schaduw een cirkel, waarbinnen in veiligheid leefden een kasteel, huizen, boomgaarden, een menigte heren, vrouwen, ridders, schildknapen en gewone burgers. De wachter waakte over een stad. Van waken kon nu echter nauwelijks sprake zijn, want de dagen waren vredig.Hij deed enkele stappen en liet een vluchtige schaduw achter tussen de bogen en de kante len. Vervolgens leunde hij over de wering en keek rond. De steenmassa was hoog boven de duisternis verhe ven. Het kasteel leek een eiland in kalme wateren, een eiland met rotsige kusten. Wij zijn sterk, mompelde de man en zijn blik gleed herhaaldelijk langs de ringmuur. Aan drie kanten had den de wallen, die over de heuvel hingen, zeventig voet hoge rotsen al's steunmuren. In de diepte van die reus achtige gracht, durfde de man nauwelijks de blik wer pen om de weelderigheid van het dal te bewonderen. De portier was verstrooider dan ooit en had de hoofd poort nog niet aangeraakt, zelfs de ophaalbrug niet; en de twee slagbomen hieven nog steeds hun armen ten hemel. Intussen leunde de waker nog over de borstwering en hoorde de geluiden van elke dag tussen de muren; het hinniken der paarden, vermengd met de ruwe uitvallen der knechten; een lied, dat uit een open venster kwam; het geschreeuw van hongerige valken; de eerste sle pende stappen op de stenen vloer. Uit die steenmassa begon het leven op te komen. Het was een prachtig ontwaken, vredig en toch vol vurig leven. Hei daar, Rainet, riep iemand. Moe en lui als hij was maakte de portier met zijn af gezakte broekspijpen 'en slepende sjerp, zoveel haast als hij kon. De binnenplaats was reeds vol bedrijvige drukte en door de openingen, die hier en daar met zwarte strepen de dikke muren doorkerfden, kwamen mannen en vrouwen uit de duisternis en de slaap, adem den de eerste sterke lucht in en rekten zich uit alvo rens aan het werk te gaan. Hei daar, Rainet! riep de slotvoogd, nog eens, en kwam, erover voldaan, dat hij de luiwammes had doen opschrikken, slechts langzaam naar de ingang. Slechts langzaam! Want was het niet voorzichtig op dit uur een overdreven haast te verbergen? De binnenplaats geleek een dorp, wanordelijk vol met verschillende bouwsels; sommige leunden onverschillig tegen de ringmuur, andere staken brutaal uit de grond op; maar alle bedreigden elkaar met hun hoeken of raakten elkaar met hun muren; ze lagen daar als slecht bestuurde boten. Girard, de slotvoogd, was dus enige stappen terug geweken. Hij stond rechtop voor een laag gebouwtje, met het oog voor een kier in een plank en loerde; zijn neus snoof de warme en sterke reuk op. Op hun stokken zaten de valken met hun ronde ogen te dommelen. Ho ger un een afzonderlijke kooi vlogen andere snaterende, hongerige valken met druk kabaal onder de molentjes, de fonteintjes en de laddertjes, die onbeweeglijk van de zoldering neerhingen. zelfs dit chsouwspel bracht het ongeduls van Girard niet tot rust; toch durfde hij niet het eerst de poort ingaan. Met ingehouden stappen trad hij de hoofdstraat in, waar zijn overwachte tegenwoordigheid verschrikking teweeg bracht onder de knechten en de palfreniers. Hij bleef niet staan maar drong binnen in een van die steegjes, die kronkelend hier en daar deze opeenstape ling van bouwsels doorsneden. Zo kwam hij na een bedachtzame ommegang weer terug bij de poort. Deze stond nu open en de slotvoogd stapte tersluiks over de drempel. Een goede vos is vroeg op jacht, mompelde Rainet De wachter keek een ogenblik naar de bruine vlek, die de beweging van deze nietige wandelaar óp de witte rotsen aftekende. Wie is dat? Op dat ogenblik ontwaakte Willem van Sabran achter de hoge binnenmuur, die, bewapend als de andere, maar vóórzien van een bordes, de- twee binnenplaatsen afschutte, het kastéél van zijn bijgebouwen afsloot en de heer met zijn hofhouding van de leenplichtigen scheidde. Willem trad op het venster toe en ademde diep het vreugdige licht in, de dagelijkse gave van God. Hjj knielde neer en hief langzaam zijn armen tot een kruis en in dit gebaar wiekte zijn ziel omhoog en medi teerde. Heer sprak hij, als alles wat ik gezegd heb, waar heid is, als het waar is, dat ik eerlijk en waarachtig ge loof, verhoor dan de gebeden, die de Hemelse Vrouwe voor mij tot U richt. Nadat de ziel van Sabran zich aldus in het vroege uur voor God had uitgestort, daalde zij weer neder, rustig tot de kleinheid der mensen. Willem trad toe op de houten pennen, die in de muur geslagen, zijn kleren droegen. Hij nam een regenmantel, waarvan de neer vallende panden de armen geheel vrij lieten; zijn muts liet hij hangen en zijn schachten hield hij aan; daarna nam hij de nog brandende kaars en kneep de draad van het knetterende was tussen zijn vingers. Onder deze alle daagse bezigheden bleef zijn geest nog als afwezig, en opnieuw volgde hij in gedachten de roemrijke weg, die hem had teruggeleid van St. Gillis naar Sabran. Wie denkt er hier nog aan, zuchtte hij. Onwillekeu rig deed deze al te snelle vergetelheid hem pijn. Tijdens de avondbijeenkomst luisterde niemand meer naar die verhalen uit Antiochië, en zelfs vrouwe Guise, die toch hoffelijk genoeg was, viel al spoedig erbij in slaap. Doch dit was niet erg. Er was iets anders, dat hem smarte lijk aandeed. In Palestina had Willem vaak als in een droom uit gezien naar zijn terugkeer. Hij had dan gedroomd van een inniger verbonden en sterker land, van meer eer bied en liefde voor het kasteel, en een ogenblik had hij gemeend zijn droom in vervulling te zien gaan. Maar zo dra de driften weer ontwaakt waren, was zijn droom vervlogen! Enige maanden later stond het volk op, de burgers spanden samen en de edelen twistten onder elkaar. Is dat nu het lot, weggelegd voor hen, die ten oorlog gaan: strijden, dromen en hun droom bewenen? Met een plot selinge beweging verjoeg de graaf de boze droom van zijn droeve herinneringen en herstelde zich bij de gedach te aan Rostaing.„Pas twee weken zijn verlopen sinds zijn vertrek, maar de droeve dagen kruipen traag voor bij". Willem voelde zo gaarne dicht bij hem, als een jonge degen in de schede, de vurige, edele ziel van zün zoon. Toch heb ik er goed aan gedaan hem weg te sturen Dat was zijn antwoord op het verwijt, dat hij met zich heen hoorde mompelen. Ten eerste had hij door Rostamg weg te sturen gehoorzaamd aan een traditie van de Sabran's; wamt nog nooit had een ridderknaap zijn be vestiging hier afgewacht. Maar de voornaams e reden kende alleen vrouwe Guise en hij. Waarom hadden zij zich zo gehaast Rostaing te verwijderen? Wel dat was om Dascie. Kinderspel, dat tussen deze twee kinderen? Goed, maar in de liefde, evenals in de oorlog, dient men voorzichtig te zijn, Èn toch, dacht Willem, heb ik nog Alphonse Jourdain.mijn gast en de zoon van mijn vorst, Van hem verwijderd zal Rostamg leren hem te eerbiedigen, zoals het past. Vriendschap en eerbied, dat zal de kracht zijn van de Sabran s. Plotseling weerklonken kreten door de lucht; zij maak ten een einde aan Willem s overpeinzingen. Graaf Willem ging echter, alsof hij een smartelyke ver rassing duchtte, niet naar het venster. Boven het ge gons, dat van buiten naar binnen drong, klonken enkele verontrustende kreten. Het geschreeuw werd nu en dan zwakker, om een ogenb.ik later weer aan te zwel len. En plotseling weerschaldé luider onder het ge welf van de slotpoort het gehuil van een binnerfferin- gende menigte: „Toulouse! Toulouse!" Hoe durfden zij dat! Tot op het buitenste plein, tot aan de eerste treden van de trap had het oproer zijn verraderlijke kreet uitgestoten <je kreet, waardoor het vol woede en verachting voor de heer, een beroep deed op de vorst. Toulouse! Toulouse! De verwensingen dempten en overschalden alle op komende geluiden van de morgen: het geluid van de smedenj die hun hamers zwaaiden, het geklets van de wasvrouwen, het geknars van de wagens, die naar de velden schokten. Leeglopers en werkers kwamen toege lopen; en het was weldra een dichte menigte met een schreeuwende groep in het midden. Deze samenscho lende troep wachtte op Willem, die op het bordes ver scheen. Hij daalde kalm de trap af en kwam lang zaam naar voren. Toen zag hij drie lastdieren, die ongeduldig trappelden onder een wankele vracht.' Dor pers klampten zich aan de tomen vast. Lijken! ja dat waren toch lijken, die bij iedere bewe ging der dieren in de zadelbogen schommelden. „Een ongeluk of een gevecht?" vroeg Sabran zich af. In elk geval verdient het zoveel beroeing niet. Ge lukkig is Girard mij vóór geweest: daar is hij. Maar het schijnt hem niet te gelukken hen tot kalmte te bren gen. De slotvoogd stond weliswaar druk te gebaren, maar de graaf kon niet verstaan wat hij zei. Zei hij trouwens wel iets? Willem kwam naderbij. Hetzij door achter docht of angst, de woede achter de gesloten gezichten verborgen, zweeg. Maar toen de meester dichterbij kwam grepen mannen de lijken vast. rukten ze uit dezadels en zetten ze rechtop met net gezicht naar de graaf ge keerd. Kreten van schruc deden de nieuwsgierigen te rugwijken. De hchamjm leefden! Deze verminkten, re fl op gehouden door meedogenloze armen, krompen vanpijn an elkaar en stieten voort durend een wiuf L,Ult" De menigte was nu geheel opzij S S Lem bleef staan en aanschouw de die gez"zwarte konters en bleke striemen die verse P de plaats van neus en oren. dis bloedige wonden die uitpuilende ogen. dga'slotvoogd V3n ^abran moet beslissen, schreeuw- de~meestor mannen weg en verbindt hen, gebood hünr^aaü^!, €e„n woord van Willem voldoende. Allen hoofdman rin"], zocht met de ogen de blik van een hardniki ontmoette niets dan een algemene e wfp klge. opstandigheid. En nn iZ1Jn d'e ongeiukkigen toch en wat wilt gij? de graaf Jvamen de verklaringen los. Kalm en fier liet gin? n? str°om van woede, haat en verontwaardi- duidoi- i r Zlch heengaan en trachtte slechts een enkel seraH woord op te vangen. Hij had het wel aanstonds hii n: Lit was een voorteken voor het oproer, dat J voorzien had: de dorperij, die het kasteel aanviel de ourgers, die verradelijk en zonder genade hun benden loslieten op de pachters, die op hun beurt in hun ra deloosheid om bescherming kwamen bij Sabran en zich beriepen op de grote vorst van Toulouse bij de onmacht van hun eigen heer. Dit plotseling verschijnen van een klasse tussen de zijne en die der arbeiders verwonder de hem niet; hij had er dikwijls over nagedacht. Het verontrustte hem ook niet, daar hij een van die Zui derlingen was van Latijnse geest, breed, sterk en on versaagd. Maar achter die klasse zag hij de verbor gen afgunst der edelen. He zocht dus naar een naam. Hij moest weten met wie hij hier te doen had. Wie zijn die ongeiukkigen? Zeker pachters? Veel erger, het zijn leenheren! De blik van de graaf werd somberder, maar bij het minste teken yan zwakte zijnerzijds zou het oproerig geschreeuw opnieuw beginnen. Een gebaar van hem deed een meuwe poging daartoe in de kiem verstikken SPreek op. gij alleen. Girard. Met bevende stem verhaalde de slotvoogd, wat hij wist Die verminkten waren bezitterrs van leengoederen, die tamelijk ver van het dorp aflagen aan de voet van de heuvel dicht bij de bossen. „De man, die daar driemaal op de grond viel is juist degenen, wie gij or der gegeven hebt uw graan te dorsen". Kruisvaarder dus en die ik zelf hier heb aange steld... ga door en de anderen? Willem verwonderde zich erover, dat de slotvoogd nog namen kon lezen op deze misvormde gezichten. Wraak! Ja zeker dat eist wraak, maar vraag me dat op de wijze zoals het behoort. Willem keerde zich om en ging heen. gevolgd door de menigte, die thans langs de trap in de gerechtszaal binnendrong. Zij gingen, maar de slotvoogd bleef staan op de laatste treden en keek rond. Hij luisterde scherp toe en spiedde; wat verwachtte hij? Bijna tegelijkertijd klonken stappen in het steegje, dat langs de valkenkooi liep. Toen glimlachte de slotvoogd en zeker van zich zelf, keerde hij zich geheel om naar dat gedeelte van het plein, waar zich zoeven het bloedige schouwspel had afegspeeld. Op de hoek van de smederij kwamen paar den te voorschijn, doch het waren geen lastdieren met beslijkt tuig. De slotvoogd glimlachte van voldoening, toen hij de rossen zag met hun brede borst en hun magere koppen, de korte oren en de brede neusgaten. De tegen stelling was verbijsterend: daar, waar enkele minuten te voren de kreten van de gemartelde mannen weer klonken, daar ruiste thans het vrolijk gegons van de jeugd, die feestelijk ter jacht toog. De soepele bewe ging van de nog werkloze paarden gaf aan de ruiters aan de valken op de vuisten en aan de golvende mantels een sierlijke zwier. Een lach klonk uit die jeugdige monden. Zij is erg laat, zei de slotvoogd verstoord. (Wordt vervolgd).

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1955 | | pagina 4