Twee Koninginnen hX r Twee Generaties De voedingstoestand van de bevolking Aanwijsbare tekorten in consumptie Tien jaar Stichting van de Arbeid Geboren uit het verzet der sociale beweging met melk meer mans B (1) ommenwerpers daverden boven Residentie Tien jaar terug J Vrienden, die hun eigen belangen niet vergeten DACHAU WERD TIEN JAAR GELEDEN BEVRIJD Prinsessedag met erwtensoep Rechten van de mens 6 Sr* Het zit "m ecliter niet in het inkomen Onbevoegd beheren van rusthuizen Vreugdevolle herinnering aan grootse geste ZATERDAG 30 APRIL 1955 PAGINA 4' In de keuken en niet op een droogje levensgevaarlijke bezigheid was, maar misschien nog meer omdat het' iets had van een avontuur, van het najagen van een ideaal, waarvan men de verwezenlijking niet kon voorspellen, maar bewust-optimistisch toch wel dorst te verhopen. Dit ideaal was een vast orgaan van samenwerking der sociale organisaties van werkgevers en werk nemers in grootbedrijf, van middenstand en van boeren en tuinders: de Stichting van den Arbeid De toekomst Niet het inkomen ^Het onderzoek in zijn geheel genomen Nieuw stadium na 1950 n Eerst de bloemen Eerst kwamen de hloemen omlaag, maar niet zo veel voor zo'n uitgestrekt ge bied. Er waren hele stadsdelen, waar men geen bloem had gezien. Ook de autori teiten op het stadhuis werden niet bedol- Ontvangst door B. en W. Ook in Londen Vandaag terug 30 APRIL 1945 i Vandaag, op Koninginnedag 1955, nu Koningin Juliana haar 46ste verjaardag viert, past het ons om nog eens een gedachte te wijden aan Haar, die een halve eeuw lang als regerend Vorstin een vaste plaats in de harten van het Nederlandse volk heeft inge nomen en ook thans nog, na verschillende jaren van teruggetrokkenheid sedert haar aftreden, nog altijd voortleeft als Wilhelmina de Standvastige, die Haar koningschap de hoogste glans wist te geven juist in de Jijd van Haar ballingschap. Twee generaties. Het is reeds te bemerken aan het verschil in de twee flankportretten: °P het staatsieportret van Koningin Wilhelmina, primeert de ernst en de waardigheid van het koningschap; op het joyeuse portret van Haar Koninklijke Dochter, een op name tijdens de rijtoer, die Zij, enkele uren na Haar troonsbestijging, door de hoofd stad maakte, de eenvoud van ons vorstenhuis temidden van een zich uit rampspoed oprichtend volk. Twee tijdperken, maar men ziet ze verbonden in het midden, bij de hartelijke begroe ting tussen deze vorstelijke Moeder en Dochter. Het is als een bezegeling van de band, die tussen Oranje en Nederland bestaat, reeds verschillende eeuwen lang, een band waarvan we ons, juist in deze dagen van de tiende bevrijdingsherdenkingmeer dan ooit bewust zijn. Van onze sociaal-economische redacteur) Het moet bijzonder opwindend geweest zijn voor de kleine groep kopstukken van de sociale organi saties, die nog waren overgebleven, om tijdens de bezettingsperiode reeds te werken aan een plan voor een grotere toekomst van het sociale organisatiewezen, dan dit voor de oorlog ooit had gekend. Niet alleen omdat het in die tijd een De gedachte aan samenwerking was bij het uitbreken van de oorlog eigenlijk nog zo pril en de verwezenlijking ervan nog zo gebrekkig en incidenteel, dat de con ceptie van de Stichting toch wel een heel stoutmoedige en zelfs riskante was, te meer daar de bezetter niets van de oude organisaties had overgelaten De samenwerking, speciaal die tussen ondernemers en arbeiders, vond voor de oorlog voornamelijk haar begin bij de uitvoering van de Ziektewet; sinds 1930 dus. Geleidelijk groeide daarna het contact, vooral later ook onder in vloed van de oorlogsdreiging. En men mag gerust aannemen, dat het laatste vleugje wantrouwen van de arbeiders in de oprechtheid van de ondernemers verdween, toen deze laatsten na de op heffing van de arbeidsvakcentralen door de bezetter hun verdere mede werking weigerden en daarmee tevens het doodvonnis van eigen organisaties tekenden. Doodvonnis, ja van tijdelijke aard dan. Want de geest bleef levend ook al werd ht't materiëele bezit door Woudenberg en Z1Jv tr,awanten opgesoupeerd. Ln de leiders, die niet werden wegge voerd. bleven op hun post en toonden zich werkelijke leiders: Stikker. Korten- uorst, Molenaar, Slotemaker; Kupers. De uruijn, Stapelkamp en van ambtelijke zijde niet te vergeten Hacke en Scholtens, om slechts de voornaamsten te noemen. romanüsch" hee!t de toch wel enigszins he?overTP;aT0n,tuurlijke sfeer, waarin cren tot het iflt f ook iets hijgedra- iijk ook de H ^eindelij ke succes, moge- dwongen in hit ^aar men noodge- zocht Mr geheira zijn toevlucht komsten in i k,ker, Verhaalt van bijeen- DiWs keuken van het Nazihotel dr Knrtö t v00,r ons veilig was") en van tilMtmmhoorden wij, dat een dis- r, ln Schiedam, die ook thans nog g roemd wordt om zijn grote gastvri.i- hni, i m f hongerwinter vaak onderdak "uou aan de samenzweerders uiteraard met op een droogje. En juist in die laat st' ??.l'lo§swinter werd het plan voor de Si® ,g- waarover al enkele jaren was va;? en maar nog in het vage in vaste vorm gegoten. lo, Was klaar toen de bevrijding ninn"1 en bestand tegen ideeën en cei fiIT'l.van overzee en uit het reeds gin o-pn yrhde Zuiden doorbraakpo- naar 00k °P sociaal gebied, streven reeds com™ svakbeweging> waarin had gevonden IStlSChe infütratie p,aats vaarlijk Verkapt n°s' maar ge* kroon werd1^»SPlan won' waarmee de sociale he™ 4 op bet verzet der heeft biigedM^' dat er niet weinig toe greep van de n"', ons volk uit t1c kouden. uu«se overweldiger te T Werk kon beginnen A °en kon het eieenim u gmnen en de nrnctfil Jke werk pas be_ zen of het nm Zou moeten uitwij ken worden n^Je'.plan ook in daden dat de Stlchti- 6 A!1een al het feit, volle vitality',' n' na tien .iaren. nog in ^oensdau a hestaat en reden vindt dit s a.s ui piaeintiee bijeenkomst te Utrecht te vieren, maakt elke twijfel over het antwoord op de gestelde vraag over bodig. Ongetwijfeld ligt de voornaamste bete kenis van de Stichting in de eerste pe riode van ongeveer vijf jaar, toen alles weer moest, worden opgebouwd en gere geld. Toch is de practijk wel enigszins anders geweest, dan op papier was uit gewerkt. Minder formalistisch en veel gemoedelijker, terwijl de zaken in ze kere zin ook wel een andere loop namen dan men zich voordien had voorgesteld. Bij het opstellen van de plannen immers had ook reeds de gedachte aan een pu bliekrechtelijke bedrijfsorganisatie voor gezeten. Deze heeft men echter in eerste opzet laten varen, omdat deze zonder hulp van overheid en wetgever niet te verwezenlijken zou zijn. Toch zijn ele menten daarvan wel in de oprichtingsacte verweven, maar het bleek al spoedig, dat deze niet gehanteerd konden worden, waardoor des te sterker het accent kwam te liggen op vrij overleg en vrij samen gaan. Eerst door het inschakelen van de Stichting bij de loonpolitiek (Buiten gewoon Besluit Arbeidsverhoudingen) kreeg de Stichting op dit gebied in ze kere zin een publiekrechtelijke status, maar overigens bleef alles in de pri vaatrechtelijke sfeer. De Stichting ver wierf zich echter zoveel gezag, dat de overheid haar vanzelf steeds meer ging inschakelen, zodat er op sociaal gebied tenslotte geen beslissingen van betekenis meer genomen werden zon der dat de Stichting daarbij betrokken was. Hoewel de bemoeienis van de Stichting met de loonpolitiek het meest in het oog valt, is het werkterrein zeker in de eerste periode veel breder. De talrijke commissies die b.v. in 1949 werkzaam wa ren, vormen daarvan een illustratie. Naast de looncommissie waren er com missies voor beloning bijzondere presta ties, beloning jeugdige arbeidskrachten, sociale verzekering, kinderbijslag, zieken fondswezen, t.b.c.-bestrijding. ontslag- recht, herziening vennootschapsrecht vakopleiding, emigratie, werkgelegenheid' Voorts waren er nog tal van gemengde commissies van overheid en Stichting en soms van nog breder samenstelling b v de commissie Publiekrechtelijke Bedrijfs organisatie. terwijl de Stichting tevens vertegenwoordigd was in een groot aan- tal andere commissies, besturen e.d Enkele van de belangrijkste resul taten van al dit voorbereidende werk waren: de werkloosheidswet, de unifi catie van de sociale verzekeringen het nieuwe ontslagrecht en niet op de laat ste plaats de totstandkoming van de wet op de bedrijfsorganisatie en de instelling van de Sociaal-Economische Raad. De Stichting aarzelde als het nodig was ook niet onbaatzuchtig geld uit de zak ken te kloppen van ondernemers en ar beiders, wanneer zji za<r dat er ernstige nood vie] te lenigen. z0 Saf zi' leidinS aan de inzameling in het bedrijfsleven voor het rampenfon(js en stimuleerde zij de hulpverlening aan de vluchtelingen. Ook thans is zij echter weer danig be zig, haar eigen bestaah verder te onder graven en wanneer de gedachten uit haar rapport „De toekomstige loonpolitiek" verwezenlijkt worden, zou haar dagelijk se bemoeiing met de loonpolitiek een einde nemen. Haar blijft dan nog wel een zekere rol toebedeeld, maar een van veel geringer omvang. Er gaan dan ook wel stemmen op voor opheffing van de Stichting en overheveling van de resterende taak naar de S.E.R. Op het ogenblik valt echter niet te zeggen, hoe de zaken zich zullen ontwikkelen en het komt ons voor, dat werkgevers en werk nemers, zelfs bij een tot geringe pro porties teruggelopen taak, de Stichting niet zullen willen missen, omdat met de herinnering aan de grandioze perio de van toenadering en samenwerking tijdens de oorlog op de achtergrond, de Stichting een plechtanker kan blijven, waaraan men zich in moeilijke om standigheden weer zal kunnen vast klampen. Gepubliceerd is het rapport, dat de Voedingsraad aan de regering heeft uit gebracht over het door die raad ingestelde onderzoek naar de vocdingstrestand der bevolking. Het onderzoek betrof twee on derdelen: het gezinsvoedingsonderzoek en het voedingsonderzoek bij schoolkinderen. Bij vergelijking van de conclusies der beide rapporten valt het op, dat met betrekking tot de verbruikte calorieën en de opgenomen nutriënten, de in beide verslagen getrokken conclusies in goede overeenstemming met elkaar zijn. Duide lijk wordt gewezen op een minder bevre digende voeding, die op eenvoudige wijze door een ruimer verbruik van bescher mende voedingsmiddelen als melk en groenten kan worden tegengegaan. Ook de opmerking in het gezinsverslag, dat bij de propaganda voor een groter melkver- bruik aan de grotere gezinnen bijzondere aandacht dient te worden besteed, sluit aan bij het resultaat van ht onderzoek bij schoolkinderen. Voor de derde keer heeft een rechterlijk college in de hoofdstad zich bezig ge houden met cen pension voor bejaarden in de Vondelstraat te Amsterdam, ge dreven door de drie gezusters W. Vrijdag middag stonden twee zusters, I. en M. W., die het pension beheren voor de recht bank in hoger beroep terecht van een vonnis van de kantonrechter, door wio tij tot een boete van 300 subs. 30 dagen en 14 dagen hechtenis voorwaardelijk waren veroordeeld, omdat zfj in de periode Augustus—November 1954 een rusthuis hadden gedreven tcrwül op 22 Juli 1954 het college van B. cn W. hun definitief had aangezegd, dat zjj ongeschikt werden geacht voor het hebben van een inrichting waarin hulpbehoevenden van 65 ^aar en ouder worden verpleegd. Een klacht van een familielid van een in dit rusthuis opgenomen en inmiddels overleden 88-jarige dame was aanleiding tot een onderzoek door de politie. Op 29 December 1954 werd mej I. W. door de rechtbank vrijgesproken van de haar ten laste gelegde verduistering ten nadele van enige in dit rusthuis opgenomen pa tiënten. De officier van Justitie is van dit rechtbankvonnis in appèl gegaan. Dit appèl zal 12 Mei door het hof worden be handeld. De dames gaven gisteren toe, dat zij nog steeds het pension drijven, waar thans 13 bejaarden worden verpleegd. Het twee tal had drie zeer bejaarde patiënten, waarvan er twee de rechtzaal binnen schuifelden, meegebracht, die allen ver klaarden dat zij het er best naar hun zin hadden en goed werden verzorgd. De officier van Justitie, mr W. K. baron van Dedem zeide in zijn requisitoir, dat het ln deze zaak uitsluitend ging om het feit, dat de dames de door B. en W. ge geven beslissing hebben overtreden. Hoe de toestanden in het tehuis zijn heeft er niets mee te maken. Hij vroeg bevestiging van het vonnis van de kantonrechter. Uitspraak 13 Mei i Aflver'enrie» Men kan zeggen, dat de Stichting met de voorbereiding van de P.B.O. en de S.E.R. tevens haar eigen bestaan aan het ondergraven was, want het stond vast dat de S.E.R. eenmaal, als officiële adJ viesinstantie van de regering en ton orgaan van de P.B.O.. veel van de werk zaamheden van de Stichting zou overne" men. c Na 1950 begon er dan ook een nieuw stadium voor de Stichting, waarin zii pas na enig tasten en zoeken haar plaats en houding heeft weten te vinden Maar haar belangrijkste taak op het terrein van de loonvorming bleef en „par droit de naissance" bleef zij tevens het gelief, koosde punt van samenkomst van de lei. ders der sociale organisaties onder el kaar, die dat kan men wel zeggen vrienden waren geworden, maar daarom nog niet hun eigen belangen uit het oog verloren. Men moet zich er dan ook niet over verwonderen, dat er wel eens een beetje ruzie oplaaide en dat de vrienden elkaar minder vriendelijke dingen voor de voeten wierpen. Zo b.v. bij enkele latere loonronden, die er minder gemak- kelijk doorkwamen dan de eersten. Maar hierdoor werd de sfeer geklaard, de goede verstandhouding niet vertroebeld. NEEM PER MAN DRIEKWART KAN licotie Nederl°nt** Zuivclbureou, 's Grovenhoge (Van onze Haagse redactie) De gedachten van menig Hagenaar zullen gisterenmiddag zijn teruggegaan naar de tijd van 10 jaar geleden, toen een machtige luchtarmada voedsel afwierp boven een hongerende stad, daarmee tegelijk aankondigend, dat de bevrijding nabij was. Weer daverden er bommenwerpers boven de stad. Dit maal begeleid door Meteor en Thunder jet straaljagers ten bewijs, dat de oorlogstechniek de jaren na de tweede wereldoorlog niet stil is blijven staan. Vijf Lincolns van de Engelse luchtmacht strooiden ter herinnering aan de historische »fooddropping" 20 vierkante meter bloemen en 50.000 pam fletten over de zonovergoten Residentie, die zich koesterde in de warmte van de eerste echte lentedag in 1955. Van het dakterras van het nieuwe stadhuis af werd de operatie gevolgd, door het college van B. en W. en de Britse ambassa deur bij het Nederlandse Ho/. Het was precies kwart over vijf toen ven onder een bloemenmacht. Zij zagen de sirenes begonnen te loeien. Overal op de straten en op de daken stonden groep- jes enthousiaste mensen. Viermaal vlogen de zwarte Lincolns over de stad 30 April '45 Het was gisteravond heel laat dat we, ons „bed" spreidden en we doodmoe van het hossen en schreeuwen en overvol van emoties insliepen. De nacht verliep erg onrustig, onafgebroken bulderden in de verte de kanon nen. In Zuidelijke richting was de lucht meestentijds helder verlicht door lichtkogels en aan parachutes hangende fakkels. Vliegtuigen ronkten over het kamp. Soms huiverden we en kropen we dichter bij elkaar, wellicht met eenzelfde angstige gedachte: „ze zullen toch niet terugkomen??" Tegen de dageraad verstomde het krijgsrumoer. Het is nog vroeg, wanneer we gewassen en gekleed nog steeds in ons „zebra"tje naar buiten lopen. De wacht torens zijn onbemand en de mitrailleurs zijn verdwenen. Maar aan de voet van de toren staat een Amerikaanse wachtpost, die zich warmt aan een houtvuurtje. Tegen 10 uur trekken wij, Nederlanders en bloc met een enorme rood-wit-blauwe vlag (waar die honderden vlaggen van alle mogelijke nationaliteiten zo gauw vandaan waren georganiseerd mag Joost weten) naar de appèlplaats. In tegenwoordigheid van enkele Ame rikanen, terwijl blazers o.l.v. onze kampgenoot Piet v. d. Hurk vaderlandse liederen spelen wordt langzaam aan dc radiomast onze nationale driekleur gehesen. Op deze regenachtige Prinsesseverjaardag kloppen honderden harten van Nederlandei's, ergens in een onbekend stadje van Zuid-Duitsland sneller, omdat ze hun dierbare vlag weer vrij en onbesmeurd mogen zien wapperen, omdat ze weten, dat Oranje weer het roer in handen zal nemen en als voorheen onze vrijheid en nationale eer zal hand haven! Hoewel de fijne motregen gaat doorzetten en onze schamele kleding doorweekt, zijn we niet van buiten weg te slaan. Overal staan groepjes rond de Amerikaan se soldaten, waaronder ook verschillende Polen en Belgen blijken te zijn om van hen nieuws te vernemen, te luisteren naar hun belevenissen en ook wel een beetje omdat ze zo royaal zijn met originele „Camels" die ze bij pakjes tegelijk uitdelen! Langzaam aan begint het intens bij ons door te drin gen: we zijn vrij, vrij, vrij!!! We zijn weer mensen, burgers als alle anderen ondanks het zebra dat we dragen en onze gemillimeterde hoofden! We zijn vrij en gaan weer naar ons lieve vaderland, naar onze dier baren, naar ons eigen huis en onze pastorie, naar onze boeken en ons werk. Het meest tastbare bewijs van onze veranderde omstandigheden is echter 's middags de erw tensoep, voor het eerst sinds jaren, zo vet en stijf, dat de lepel er rechtop in blijft staan! liggende wijken. Weldra warrelden er hoog in de lucht duizenden pamfletten, die in de zon op zilverpapiertjes leken en die door de wind in alle richtingen werden verspreid. Daar waar ze de lagere regionen bereikten ontstond een wedren tussen de kijklustigen om er een te be machtigen. Ondertussen gierden op grotere hoogte een formatie van 12 Britse Meteors en een van 32 Nederlandse Thunderjets, die van het vliegveld Volkel bij Eindhoven waren opgestegen. Op nauwelijks tweehonderd nieter hoogte cirkelden twee Dakota's van de Nederlandse luchtmacht, die pers-, film- en radiomensen in staat stelden, deze unieke operatie van de lucht uit te verslaan. Na afloop van hun sympathieke vlucht die circa een half uur duurde, landden de Lincolns op de marinevliegbasis te Val kenburg. Vandaar trok de 40-koppige be manning naar het oude stadhuis aan de Groenmarkt, waar zij werd ontvangen door B. en W. van Den Haag. Daar over handigde de commandant een boodschap van de Londense burgemeester aan mr Schokking; een boodschap van lady Thurso aan de weduwe van de toenmalige directeur-generaal voor de Voedselvoor ziening, ir Louwes; een boodschap van de hertog van Edinburgh aan de vertegen woordiger van Prins Bernhard, luitenant kolonel Gerben Sonderman; 'n boodschap van Churchill aan dr Drees en een bood schap van de Engelse minister voor Luchtvaart aan minister Staf. Op de uit geworpen pamfletten stond de tekst van deze groeten gedrukt Burgemeester Schokking verwelkomde de Engelse vliegers met enige hartelijke woorden, waarin hij de „fooddropping" van 1945 het daglicht noemde, dat door brak na een zwarte nacht. Tegelijkertijd werden door bemiddeling van de Nederlandse ambassade te Londen bloemstukken bezorgd bij de Britse af zenders van de boodschappen. Deze bloemstukken waren van Den Haag uit per vliegtuig naar Engeland verzonden, tezamen met een vijftal in opdracht van het gemeentebestuur vervaardigde Delftse borden. Op deze berden was een afbeel- borden. Op deze borden was een afbeel ding aangebracht van de Ridderzaal met menwerpers, het Haagse wapen en de tekst: Den Haag - 29 April 1945 - 1955. Na de receptie welke werd bijgewoond door vele raadsleden, autoriteiten van leger, vloot en luchtmacht, Nederlandse oudvliegers van de R.A.F. en enige En gelse van de K.L.M., die indertijd bij de droppings betrokken waren, werd de be manningen van de Lincolns een feest avond in het Kurhaus aangeboden. Vandaag hebben zij de Keukenhof be zocht en aangezeten aan een lunch, waar voor zij door de directie waren geïnvi teerd. Vanmiddag zouden zij naar Enge land terugvliegen vestigt de indruk, dat niet het in de ge zinnen beschikbare inkomen de primaire oorzaak is van bepaalde tekorten, doch dat andere factoren invloed uitoefenen. Het is jammer, dat over de diepere oor zaken van de verkeerde voedselkeuze geen gegevens beschikbaar zijn. Intussen verschaffen de besproken onderzoekingen in haar resultaten toch wel waardevolle informatie, die bij de voedingsvoorlich ting in aanmerking zal kunnen worden genomen in afwachting van de uitkomst van het derdejaars-voedingsonderzoek bij schoolkinderen. Bevordering van een evenwichtige voeding in het algemeen en van de consumptie van melk. tuinbouw producten en andere beschermende voe dingsmiddelen in het bijzonder zal dan op de voorgrond moeten staan. Vooral aan verhoging van het melkver- bruik der bevolking, in de eerste plaats door de z.g. kwetsbare groepen, za] door de bij de volksvoeding betrokken over- heids- en particuliere instanties bij voort during aandacht moeten worden besteed. Volledigheidshalve wordt hierbij opge merkt, dat deze aanbeveling niet berust op het in meik aanwezige vet, doch op de betekenis van melkeiwit voor de voeding. Voor de zoveelste maal is bij de be handeling van de begroting van Bui tenlandse Zaken in de Eerste Kamer bet mensonterende optreden tegen gearres teerde Nederlanders in Indonesië ter sprake gekomen. Drie jaar geleden reeds werd in deze Kamer hiertegen ge protesteerd. De toestand is sindsdien even verbeterd, maar de laatste tijd is zij nog veel slechter geworden dan drie jaar geleden. De bezorgdheid van de Nederlandse regering is door de be richten der afgelopen weken, zo moge lijk, nog toegenomen, aldus gaf minis ter Luns te kennen in zijn antwbord- rede. Mèt een hele reeks van feiten moet helaas worden geconcludeerd, dat men van Indonesische zijde er systema tisch op uit is de verdediging der ge arresteerde Nederlanders onmogelijk te maken. Met het zenden van protestnota's mogen wij thans niet meer volstaan. De nutteloosheid hiervan heeft minister Luns zelf toegegeven. In de motie-Ruys de Beerenbrouck, waarin de Eerste Kamer haar diepe verontwaardiging uitspreekt over de rechteloosheid welke de gearresteerde Nederlanders in Indonesië ten deel valt, wordt er bij de regering op aangedrongen met alle denkbare passende middelen naar een het rechtsgevoel bevredigende oplossing te streven. Wij zijn ervan overtuigd dat de rege ring ook zonder deze motie al het hare zal doen om een einde te maken aan de schandelijke behandeling der Neder landse arrestanten in Indonesië. Toch is het goed, dat deze motie, ondertekend door alle kamerfracties behalve de com munistische, is ingediend. Zij vertolkt daarmee het werkelijk nationale gevoel van ernstige verontwaardiging, dat in Nederland is gewekt, en vormt zodoen de een krachtige steun in de rug voor de regering bij haar optreden tegen deze voor ieder fatsoenlijk mens onaan vaardbare gang van zaken in Indonesië op justitieel gebied. Het is wel een hoogst verbazingwek kend feit, dat 'tzelfde Indonesië, dat in eigen land tegenover de gearresteerde Nederlanders de rechten van de mens op justitieel gebied dagelijks met voe ten treedt, met de vier andere organi satoren van de Aziatisch-Afrikaanse conferentie te Bandung het initiatief heeft genomen tot indiening van een resolutie, waarin de conferentie zich uitspreekt vóór de rechten van de mens en die natuurlijk werd aangenomen. Dit soort resoluties is echter volstrekt waar deloos, zolang als in Indonesië het geval is ernstige en oprechte wil om ze metterdaad ten uitvoer te brengen. Nederland heeft, zo deelde minister Luns mede, de deelnemers aan de Ban- dungse conferentie vergeefs gewezen op de schandelijke practijken van Indo nesië tegenover de gearresteerde Ne derlanders. De regering dient desondanks ernaar te blijven streven om ook in de Azia tische wereld de ogen te openen voor de flagrante schendingen van de rechten van de mens in Indonesië. Zij kan hier bij nu ook een beroep doen op de reso lutie der Bandungse conferentie. Ook daarbuiten moet zij, wat zij ook voor nemens is te doen, met alle beschik bare middelen de wereldopinie bewer ken om het wereldgeweten wakker te schudden. Onder de morele druk van het wereldgeweten zal Indonesië er tenslotte niet aan kunnen ontkomen om niet alleen lippendienst te bewijzen aan de rechten van de mens, maar deze ook in de dagelijkse rechtspractijk met terdaad in acht te nemen. Een illegaal pamflet bracht dit nieuws: NEDERLAND: Vandaag is het de verjaardag van HKH Prinses Juliana. Ne derland kan voor het eerst sinds verschil lende jaren deze dag gedenken, niet alleen met gevoelens van trouw en aanhankelijkheid, maar nu ook met de naderende bevrijding in zicht, met groot, zij het nog niet openbaar vreugdebetoon. Maar de vlaggen en de oranje-wimpels kunnen we vast gereed houden. Een B.B.C.-correspondent beschreef in een uitzending de tocht, die hij meemaakte met een van de vliegtui gen, die een voedseldropping boven Nederland verrichtte. Fel brandde een lakkei om het veld, waar gedropt weid, te verlichten en vervolgens zag mj een regen van duizenden pakket ten neerkomen, terwijl hij met ont roering beschreef hoe tienduizenden en nog eens tienduizenden Nederlan ders met opgeheven armen de laag- overkomende vliegtuigen begroetten. „Het was groots", zei hij en hij had geconstateerd, dat de mensen niet al leen met allerlei doeken zwaaiden, maar dat zelfs Nederlandse vlaggen wuivend omhoog werden gestoken. DUITSLAND: Uit Duitsland komen nog steeds de wildste berichten over capitulatie aanboden en over de eventuele dood van Hitler, die echter nog altijd niet bevestigd is. Vast staat, dat Amerikaanse divisies zonder enige tegenstand te ondervin den, München zijn binnengerukt en de stad nu geheel in handen hebben. Enige dagen geleden is ook het reus achtige concentratiekamp Dachau be. vrijd. Er werden nog 32.000 gevange nen, helaas velen weer in uiterst slechte toestand, uit de klauwen van de S.D.-beulen gehaald. Hamburg wordt thans bedreigd met overvleugeling door Engelse legers terwjjj in Berljjn nog steeds melding wordt gemaakt van zware gevechten om de laatste regeringsgebouwen. VERRE OOSTEN Ruim driehonderd vliegende forten hebben doelen op de Japanse eilanden gebombardeerd In Birma staan de Britten nu 75 kilometer van Rangoon,

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1955 | | pagina 5