Gronchi president van Italië Andrews DE GOUDEN PIJL NA VIERDE STEMMING RADIO PROGRAMMA Nederlaag voor christen-democratische partijleiding west-duitsland pagina 9 ZUID-AFRIKAANSE HOGE GERECHTSHOF WORDT UITGEBREID Meer regeringsinvloed? ARBEIDER KREEG GEVULDE KRUIWAGEN OP HET HOOFD MINISTER LAMPE NAAR NEDERLAND Zal Nederlandse Antillen PATER JOACHIM KAPTEIN SS.CC. IN HET GOUD Pionier van het'intronisatiewerk INVOER VAN GROENTEN IN door SELWYN JEPSON De Zuidafrikaanse Volksraad (Tweede Kamer) heeft Vrijdag het omstreden regeringswetsontwerp goedgekeurd, dat voorziet in een vergroot quorum van elf rechters voor het hof van beroep in gevallen dat door het parlement goedgekeurde wetten worden behan deld. Het wetsontwerp gaat nu naar de Senaat. Volgens de oppositie wil de regering door uitbreiding van het hof met door de regering benoemde rechters de con stitutionele moeilijkheden overwinnen die zijn gerezen bij de pogingen om de Kaapse kleurlingen op een afzonderlijke lijst van kiezers te plaatsen. Bij de behandeling van het wetsont werp in de commissies, hebben de op positie-partijen zich uit protest tegen de maatregel onthouden van het in dienen van amendementen. De Volks raad keurde het wetsontwerp goed met 78 tegen 50 stemmen. Aangezien de nationalistische regering van premier Strijdom ook in de Senaat de meerderheid bezit, verwacht men dat de volledige goedkeuring door het parlement tegen het einde van de vol gende week verkregen zal zijn. Diens overwinning betekent in feite een ernstige nederlaag voor de leiding van zijn partij en voor premier Mario Scelba. Gronchi heeft zeer vooruitstreven de ideeën en is voorstander van de beëin diging van de coalitie van centrumpar tijen, die Italië in de afgelopen zeven jaar heeft geregeerd. De christen-demo cratische leiders maken ook bezwaar te gen Gronchi's opvatting, dat de christen democraten moeten samengaan met de socialisten van de dicht bjj de communis ten staande Nenni. Door de rebellie van een derde van de christen-democratische afgevaardigden, die op Gronchi stemden nog voor de par tij besloot hem te steunen, lijkt een rege ringscrisis in de naaste toekomst niet uitgesloten. Bij elke toekomstige gehei me stemming zou een derde der christen democratische parlementsleden tegen de regering-Scelba kunnen stemmen en zo doende de val van de regering verzeke ren. De regering zou haar leven kunnen verlengen door bij alle kwesties de ver trouwenskwestie te stellen, waarbij de stemming niet geheim is. Volgens het constitutionele gebruik in Italië dient de premier zijn ontslag in aan de nieuwe president, die echter nor maal de premier verzoekt aan te blijven. Bij de wederopbouw van de Woerdense dakpannenfabriek, die in Mei van verle den jaar door brand werd verwoest, is Vrijdagmorgen een dodelijk ongeluk ge beurd. Een kruiwagen, waarmee beton naar bo ven wordt gebracht en die geheel gevuld was, viel plotseling van 13 meter hoogte op de 53-jarige H. S. uit Woerden. De man werd zo ernstig gewond, dat hij tij dens het vervoer naar het ziekenhui» overleed. Hij laat een vrouw en twee kinderen achter Heden hoopt pater Joachim Kap- tein SS.CC. de dag te herdenken, dat hij 50 jaar geleden zijn kloostergeloften af legde in de Congregatie van de Paters der H.H. Harten. Pater Joachim is in Nederland wel het meest bekend, doordat hij in 1913 het, kort tevoren door pater Mateo SS.CC. ge stichte Werk der Intronisatie in ons land lanceerde Bijna 25 jaar heeft hij dit werk met onverwoestbaar optimisme ge leid. Hij nam het initiatief tot oprichting van het missie- en intronisatie-tijdschrift „De vriend der H.H. Harten" en de maand- folder „De Liefdekoning". Jarenlang was hij van beide tijdschriften hoofdredac teur. Pater Joachim, die ook pastoor van Heyplaat (Rotterdam) is geweest, is thans rector van het sanatorium „Mariaoord" te Rosmalen (N.-B.), waar hij ondanks zijn 75 jaren nog bedrijvig is als een jong priester in het eerste vuur van zijn apos tolaat. De Westduitse invoer van verse groen ten was in 1954 groter dan ooit tevoren Bij bedroeg 429.500 ton ter waarde van 197 millioen mark. Ongeveer 85 procent der groenten kwam u» Nederland, Italië en Egypte. Bloemkool' tomaten, uien, augur ken, sla en spinazie waren de meest in trek zijnde buitenlandse groenten. Horizontaal: 1 genotmiddel, 4 reptiel, deel v.e. bakkerij. 12 vleessoort, 13 tijd perk, 14 zoogdier, 16 familielid. 17 nauw, 19 godin, 21 kloostervoogd, 23 pl. in Noor- wegeh. 25 vogel, 27 regel 29 wondvocht, 31 bloem, 33 deel v. d. bijbel, 34 stembui ging, 37 waterstand, 39 hoofddeksel, 40 soort onderwijs. 41 meisjesnaam. 43 vogel, 44 rivier in Utrecht, 45 bevel, 46 soort steen, 47 soort bij, 49 pl. in Gelderland, 51 filmmaatschappij, 53 titel. 55 pl. bij Nij megen, 58 titel, 59 scheel, 61 verdieping, 63 gift, 64 Z.-Amerikaaris gebergte, 67 jongensnaam, 69 waterplantje. 71 voorzet sel. 72 familielid, 73 meisjesnaam, 75 meis jesnaam, 77 boom, 79 groet, 81 speksteen poeder 82 griekse letter, 83 zoogdier. Verticaal: 1 jongensnaam, 2 uitroep, 3 larve. 4 wintervoertuig, 5 aanw. vnw., 6 ogenblik, 7 radioomroep, 9 bezittelijk vnw (Fr.), 10 titel, 11 vervelende, 13 landbouw werktuig. 25 naamloze vennootschap (Fr.), 18 begrip, 20 huidskleur, 22 zuivelproduct, 2* sportterm. 25 deel v. d. wet. 26 aanw. vnw., 28 spoedig. 30 vastklampen, 32 ge- retmr.e' 33 naaigerei, 35 pl. in Over- ijsel, 36 pl. n Drente, 38 jongensnaam, 39 smalle weg, 42 ik (lat.), 48 boom. 50 olie nootje, 52 jongen, 54 groente, 56 deel v. Amerika. 57 verlaagde toon. 58 deel v. h. jaar, 60 langwerpig rond. '62 gaarne, 63 zoogdier, 65 benaming, 66 uniek, 68 nobel, 70 bevel, 72 voorzetsel, 74 voorzetsel, 76 zangnoot, 78 en anderen <afk.), 80 lidwoord zien mijnheer Hooker mij misschien de door zijn afdeling ontslagen was. Ik be loofde hem erg voprzichtig te zijn, tot dat de wraakzuchtige Hooker gevonden was. Hij vertelde mij ook, dat Jones mij de volgende ochtend om half twaalf zou komen halen. Nadat het gesprek geëin digd was, maakte ik mijn eigen plannen Als ik morgen Billy Bull opbelde zou hij komen. Billy Bull, zou ik zeggen, kom vlug. Ik heb iets heel belangrijks voor je iets verschrikkelijks; je kunt het je niet voorstellen. Ik zal je een eindje op de weg tegemoetkomen, zodat geen mens ons gesprek kan afluisteren. En luister goed, Billy Bull, en laat mij uitspreken. Bij ons in de schuur zit een man, die Hooker heet Maar de volgende ochtend was Hooker noch .r. de schuur, noch ergens anders te bespeuren. Ik wist. dat. al was ik Hooker kwijt, ik toch naar Billy Bull had moeten gaan. Maar ik was zo boos op mij zelf, dat ik besloot in plaats van Hooker-in-eigen- persoon ander bewijsmateriaal te verza melen. En daarom nam ik mij heel naïef voor, nog een poosje alleen, zonder Billy Buil. door te gaan. Het was dit besluit, dat mij later zo'n bitter zelfverwijt zou geven. Nooit zou Ik weten, of het vreselijke, dat weinige uren later gebeurde, voorkomen had kun nen worden of niet. Het verslag van de jongen van de vo rige avond bood mij tal van mogelijkhe den. Ik haalde hem uit bed. Op de eer ste plaats was daar mevrouw Garseed. Gaf ze er geen verklaring voor, waarom ze zo lang wachtte, voordat ze Diana Ik vond het verre van prettig, dat James Belsin hier geweest was, terwijl ik weg was en de overeenstemming tus sen de telefoonnummers verhoogde mijn zenuwachtigheid. Leiston 6162! Ik wist wel haast zeker, dat dit nummer ook op Louise Fremptons lijst voorkwam. Ik greep de houten bed stijl beet. Een spoor! Dit was meer dan een spoor het was een bewijs! Dit be tekende, dat ik Billy Bull kon aantonen, dat James Belsin de vrouw gekend had. Toen kwam er een gedachte in mij op. Dat Leiston nummer op. de lijst. Was het werkelijk hetzelfde? Leiston 6162? Niet Leiston 6261? Ik wist het niet zeker. Ik pakte het rapport van de jongen weer. Het nummer van Jsmes Belsin was Leis ton 6162 .De jongen had gedacht, dat het klopte, maar hij had het niet kunnen controleren, omdat de kapitein geen ogen blik uit de kamer geweken was. Ik wist, dat ik Billy Buil niet kon waar schuwen, eer ik mij overtuigd had en ik had niet het geduld tot de ochtend te wachten. Ik sloeg een peignoir om en daalde de trap af. Vader zat rechtop in zijn bed te roken en te lezen in zijn boek over het Ro meinse Rijk. Hallo, zei hij.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1955 | | pagina 9