1 Mr Stikkers visie: Nationale loonpolitiek nog noodzakelij 1 Meer soepele werkgevers en minder dwingende werknemers Lonen en salarissen van overheidspersoneel het Goede kansen voor Oostenrijk Optimisme over besprekingen Toestand in Saigon nog verward U nilever-concern kwam met zijn mïllioenennota Regering laat onderzoek instellen naar verschil met particulier bedrijfsleven VERHOUDING WERKNEMENDE MIDDENSTAND-K.A.B. Op Meisbroek Aanlegsteigers' voor vliegtuigen Beroep Berkelse arts verworpen Bliksemactie Dinsdag 3 Mei 1955 DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN Verenigd Oosteuropees opperbevel Beg in Britse evacuatie uit Irak Kostenpiobleem bij de sociale verzekering onder de lonpe Karakter W. M. vol komen veranderd Woiiingafbraak voor nieuwe zeewering Zet tegen Poujade Binnen een week klaar met staatsverdrag? Diems boodschapper in Cannes WEERBERICHT 1 .Juli nieuwe salarisregeling In Zoutelande Een enquête DODENHERDENKING TE KATWIJK TUSSEN TWEE VRACHT AUTO'S BEKNELD Dodelijk ongeluk te Venlo MACHINIST GEGREPEN OP ONBEWAAKTE DOOR VRACHTAUTO AAN GEREDEN EN GEDOOD KVP boekte 2246 nieuwe leden in Groningen Gorinchem 110 pet winst Poeldijk 286 erbij Belastinghervorming in Frankrijk Amerikaans optimisme De weerverwachting van het K.N.M.I., geldig van heden- tot morgenavond, luidt: Vanavond en vannacht enige regen, morgen opklaringen met sle'chts enkele verspreid op tredende buien. Aanvankelijk matige tot krach tige Zuidelijke, later krachtige tot harde Zuid- Westelijke wind. Ongeveer dezelfde tempera turen. Woensdag 4 Mei: Zon op 5.09 uur, onder 20.10 uur. Maan op 18.00 uur, onder 3.44 uur. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT Gezeten op zijn troon op een verhoging aan dc voorzijde van de St. Pieter neemt Paus P"'s XII de eerbewijzen in ont vangst van dc Italiaanse plattelandsbe woners, die m hun fleurige streek-kledcr- drachten uit alle streken van Italië naar Rome waren gekomen, om daar op de eerste Mei deel te nemen aan een van de meest indrukwekkende plechtigheden van het jaar. Plannen worden in Warschau besproken De Sovjet-Unie en andere communis tische staten zullen op 11 Mei in War schau bijeenkomen om kwesties te be spreken, die zich voordoen als gevolg van de Moskouse conferentie van No vember jl. Hierop werd besloten een verenigd militair opperbevel in te stel len ingeval de Parijse overeenkomsten van kracht zouden worden. Dit is Maandag medegedeeld door het persbureau „Nieuw China" dat verklaarde, dat communistisch-China een waarnemer naar de conferentie zal zenden. Dc Britse ambassadeur in Irak," Sir Michael Wriant, heeft Maandagochtend twee vliegvelden in Irak, Habbanijah en Sjaiba, aan de Iraakse regering overgedragen. Door de overdracht van beide lucht- steunpunten is officieel een einde ge komen aan de legering van de Bntse strijdkrachten in Irak. Groot-Brittan- nië hield de bases bezet krachtens het Brits-Iraakse verdrag van 1930. De definitieve ontruiming door de Britse strijdkrachten zal in twee fazen geschieden, namelijk in October van dit jaar en Mei van het volgende jaar. De plechtigheid te Habbanijah werd 0 a. bijgewoond door koning Feisal, die een défilé van Iraakse en Britse troe pen gadesloeg. Er werden 21 saluut schoten afgevuurd, toen de 73ste es cadrille van de R.A.F. opsteeg naar haar nieuwe basis op Cyprus en de 5e Iraakse escadrille op de basis landde. Persoonlek ben ik van mening dat nog steeds, ook in ae voorspoed van deze tijd een nationale loonpolitiek noodzakelijk is aldus zeide vandaa° Z E. mr D. U. Stik- ker. H. M.'s buitengewoon en gevolmaeh- tigd ambassadeur in het Ver. Konink rijk, tijdens een rede op dc algemene ledenvergadering van het Centraal Sociaal Werkgevers-Verbond te Enschede. Ik begrijp, aIdus spr dat dit moeilijke problemen opwerpt over de mate en de wijze waarop werkgevers en vakorganisa- ties in de bedrijfstalfken tengevolge hiervan bindingen moeten kunnen ondergaan I.t zou het 'echter, gezien de ervaringen die ik enkele jaren ;n de Stichting van de Arbeid zelf heb opgedaan, diep betreuren indien in de toekomst bij de loonvorming de centrale en nationale doelstellingen onvoldoende invloed zouden hebben Sprekend over de Publiekrechtelijke Bedrijfsorganisatie ide mr Stikker, dat de bezwaren hiertegen hoofdzakelijk hier op neerkomen, dat niet voldoende erken- Zoals is gemeld heeft het lid van de Tweede Kamer de heer Andriessen on langs aan de minister van Binnenlandse Zaken de volgende vragen gesteld: 1. Is de regering bereid na haar vaststelling van de nieuwe loon- en sala risregeling overeenkomstig haar in de vergadering van de Eerste Kamer van 23 Maart 1-1. bij monde van de minister ken baar gemaakte voornemen door een college van loondeskundigen te doen na gaan de juistheid van haar inzicht, dat tussen de beloning van de lagere en mid dengroepen van het overheidspersoneel volgens de nieuwe regeling en de feitelij ke, rechtens toelaatbare beloning van het personeel in het particuliere bedrijfsleven geen ongemotiveerde discrepantie ten on gunste van het overheidspersoneel be staat 2. Is de regering bereid te trachten, over de samenstelling van een college, als in de vorige vraag bedoeld, overeenstem ming in het Georganiseerd Overleg te be reiken. Dr Beel heeft thans het volgende ge antwoord: 1. De salarisregeling voor het burgerlijk Rijkspersoneel zal op korte termijn wor den gewijzigd, gelijk dezerzijds in de ver gadering van de Eerste Kamer der Sta- ten-Generaal van 23 Maart j.l. is kenbaar gemaakt. Het is de bedoeling, dat de gewijzigde regeling formeel van kracht zal worden op 1 Juli a.s. Over het eerste halfjaar van 1955 zal op basis van die regeling een uit kering ineens worden verstrekt. Voor schotten op deze uitkering zullen eerst daags plaats vinden. College van loondeskundigen Hoewel een opdracht aan een college van loondeskundigen tot toetsing van het inzicht der regering in het alge- (Van onze correspondent) De voorzitter van de aartsdiocesane Bond van R.K. Standsorganisaties voor de Werknemende Middenstand, de heer J. P. Timmersmans heeft tijdens de Zondag te Zwolle gehouden bondsvergadering er zijn bezorgdheid over geuit, dat enkele bonden van de handarbeiders zich aan dienen als bedrijfsbond, daarmede voor uitlopend op de uitspraak van het Epis copaat naar aanleiding van het rapport van de commissie Beaufort. Spreker noemde het verder belachelijk, dat hier en daar beweerd wordt, dat de W. M. de klassestrijd bevordert. Een holle bewering is het, aldus de heer Timmermans, dat de W.M. 10.000 leden zou hebben, van wie er zeker 9500 m de K.A.B. thuishoren. Van een stand kan men geen lid worden. Men behoort ot stand of men zich dat bewust is of met. Door het opnemen van vertegen woordigers van werkorganisaties in de entrale Raad, die een orgaan is van de vertegenwoordigers van de 5 diocesane organisaties van de W.M., is het karakter van de W.M. volkomen veranderd. Hier door kunnen de vakorganisaties een druk op de W.M. uitoefenen, zonder dat de ge zamenlijke iocesane acties invloed kun nen uitoefenen op de vakorganisaties, die deel uitmaken van de K.A.B. Spreker toonde zich niet tegen landelijke leiding in de W.M., maar aan moet men precies weten welke de rechten en de plichten zijn die uit de statuen kunnen worden af geleid. Dan ook zal een juiste verdeling van de geldmiddelen mogelijk zijn. Na het huishoudelijk gedeelte vormde het bestuur een forum, dat op verschil lende door de afgevaardigden aan de orde gestelde vragen diepe) inging Bij de be handeling van de voorstellen der afde lingen verklaarde de voorzitter van de Centrale Raad van de W.M., de heer A. J. A. van der Donck, dat in het algemeen bij de top-instanties van de K.A.B. wet de juiste opvatting aangetroffen wordt over de onderlinge verhouding van de beide organisaties. Plaatselijk is die ver houding echter niet overal goed. Het ont- breekt nogal eens aan zuiver standsorga- nisatorisch inzicht. Tussende 35 en 30 woningen achter de zeewering van Zoutelande ^llen moeten worden afgebroken, voordat het plan tot verhoging en verzwaring van deze zee wering waartoe minister Algera het vorige jaar persoonlijk opdracht gaf kan worden uitgevoerd. Over dit plan is. op enkele details na, overeenstemming tussen Rijkswaterstaat en polder Walche- ren bereikt. Het gemeentebestuur van Zoutelan-de zal op korte termijn van de plannen offi cieel op de hoogte worden gesteld. De woningen, die onder de slopershamer zul len vallen, staan in de Langstraat, op het Kerkplein en op het Hooge. Ook het Willi- brordusputje op het Kerkplein zal moeten verdwijnen. Waarschijnlijk zullen ook enkele zomerwoningen moeten worden af- ^De^ieuwe zeewering zal volgens het plan lopen tussen strandpaal 4 en strand- paal 14, een lengte van ruim een kilo meter Zij zal een hoogte krijgen van 11 meter'boven N.A.P. Op de plaats van de bocht Langstraat-Kerkplein zal de brn- nenberm van de zeewering meer glooiend worden gemaakt en aan beide zijden daar van zal de smalle duinenrij worden ver breed en verzwaard. De na de stormvloed van 1 Februari 1953 aangebrachte nood- voorziening zal zoveel mogelijk in de nieuwe zeewering worden opgenomen. meen onjuist is, is de regering noch tans bereid in dit speeiale geval, nu aan de gerezen moeilijkheden in het Georganiseerd Overleg ten grondslag ligt een verschil van inzicht omtrent de feitelijke waarde der tijdens de onder havige onderhandelingen gehanteerde loongegevens en het in het voornemen ligt, de voor de toekomst in dit opzicht te volgen werkwijze in het Georgani seerd Overleg nader in studie te ne men, aan enige loondeskundigen, na realisatie van bovenbedoelde loonrege ling, de vraag ter beantwoording voor te leggen, of tussen de beloning van de lagere en middengroepen van het over heidspersoneel (werk- en vaklieden en de lagere en middelbare ambtenaren) volgens de nieuwe regeling en de fei telijke rechtens toelaatbare beloning van het daarmede qua functie verge lijkbare personeel in het particuliere bedrijfsleven een ongemotiveerde dis crepantie bestaat. Uiteraard zal dit advies niet alleen ge baseerd kunnen worden op een vergelij king van de salarissen en lonen in engere zin, maar zal daarbij ook rekening moeten worden gehouden met de secundaire ar beidsvoorwaarden en zal het onderling verband in het rijksbezoldigingsstelsel in het oog dienen te worden gehouden. Hierbij zij opgemerkt, dat het advies van bovenbedoelde loondeskundigen, alleen reeds op staatsrechtelijke gronden, geen arbitrair karakter zal kunnen dragen. Het zal een onderwerp van bespreking kunnen zijn tussen de regeringsdelegatie en de personeelsdelegatie in de centrale com missie voor Georganiseerd Overleg ia ambtenarenzaken. stratie en domeinen waarin de verbete ring der salarigp0(ie werd gevraagd, eeo bijlage ontving welke het resultaat be helsde van een speciale enquête, ingesteld door emge mspecteurs op belangrijke in specties, waarbij concrete gegevens zijn verzameld omtrent de salariëring van functionarissen jn het semj-overheidsbe- drijf en in het particuliere bedrijf- Gelet op de geheimheid van de bron, waaruit deze gegevens afkomstig zijn, is het de minister echter niet mogelijk, een inzicht daarin te verstrekken. Overigens kan ujt zodanige gegevens niet een verantwoorde conclusie worden ge trokken nopens de-vraag, of de verschil len tussen de qua functie vergelijkbare werknemers in het Particuliere bedrijf en het semi-overheidsbedrijf beduidend in het nadeel van de hogere rijksambtenaren zijn, omdat deze ge§evens daarvoor in alle opzichten te summier Zjjni aidus minis ter. ning is gegeven aan het principe dat de gewenste samenwerking alleen dan tot ware gelding kan komen, wanneer deze hoofdzakelijk gebaseerd is op een tot standkoming in vrijheid en zonder dwang. Nog steeds gelooft mr Stikker dat bij minder aarzeling van de zijde van de werkgevers bij grote soepelheid van de zijde van de overheid en bij minder dwin gende aandrang van werknemerszijde, de Sociaal Economische Raad tot een levend orgaan zou kunnen worden gemaakt, vooral wanneer daarin de Stichting van de Arbeid de haar historisch toekomende en eigen plaats zou kunnen innemen. De voorzitter van het C.W.S.V.. mr F. H A. de Graaff. welke tijdens de bijeen komst enkele actuele problemen van het Verbond besprak, noemde als eerste vraagstuk de wijze waarop een nauwe samenwerking tussen de verschillende maatschappelijke groeperingen in stand kan blijven, omdat de mogelijkheden voor een eensgezind samengaan schijnen te zijn afgenomen. Een ander probleem zag hij in het voorkomen dat vormen van collectieve verbanden afbreuk doen aan de individuele zelfstandigheid van onder nemers en werknemers. Ook het bevol kingsvraagstuk is volgens de voorzitter nog steeds aan de orde. Men dient zich te realiseren dat de uitzonderlijke ar beidsmarkt van thans niet duurzaam zal zijn. Waf de woningnood betreft, staat het voor mr De Graaff vast, dat een verho ging van het huurniveau aan de vermin dering van de noodtoestand ten goede zal komen. T.a.v. dc doorvoering hiervan dacht hU aan enkele opeenvolgende be langrijke huurverhogingen, een aanpas sing dus in étappes, in plaats van het iri eenmaal doen verdwijnen van de achte.- stand. Sprekend over een loonpolitiek, welke voor het C.S.W.V aanvaardbaar zou zij:i zeide mr De Graaff. dat de gedachten gaan in de richting van het laten voort bestaan van het college van rijksbemid delaars. De zelfstandige verordenende oe -'oegdheid van hei college tot het tref fen van bindende regelen dient echter te vervallen. Erkend wordt, dat dit sys teem aanleiding kan geven tot arbeids geschillen. Verwacht wordt echter dai deze tot een minimum beperkt kunnen worden. T.a.v. de feitelijke loonsituatie merkte spr. op, dat z.i. er nog geen aanwijzingen aanwezig zijn, die een nieuwe ter discus siestelling van het probleem eigenlijk rechtvaardigen. Wat dc kostenproblemen bij de sociale verzekering betreft, vroeg spr. zich af of op dit terrein de boog niet de strak wordt gespannen en of er uit deze hoek geen gevaren dreigen voor ons productiekostenpeil. Uiterste voorzichtig heid achtte hij op dit punt geboden. De heer J. A. Ledeboer, voorzitter van de Stichting Textielvak en van de Stich ting Personeelbeleid. sprak tenslotte over de sociale taak van de ondernemer van daag en morgen. Dit jaar is de herdenking van de doden in het gezagsgebied van de Territoriaal Bevelhebber Oost aan Katwijk toegewe zen. Deze plechtigheid heeft plaats op Woensdag 4 Mei en begint om 11 uur v.m. De herdenking geldt zowel de militairen als de burgers uit het gehele territoriale gebied, die door oorlogshandelingen hun leven verloren. Voor het vliegveld Melbroeck bij Brussel wordt thans een sta tionsgebouw ontworpen, van waar uit de passagiers direct in het vlieg tuig kunnen stappen. Het nieuwe ge bouw krijgt achttien „aanlegplaatsen voor vliegtuigen. Het is berekend op het reizigersverkeer, dat men tijdens de wereldtentoonstelling van 1958 mag verwachten. Het ontworpen stationsgebouw komt tegenover het huidige gebouw, aan de Zuidelijke rand van het vliegveld dus. In antwoord op desbetreffende vragen van het Tweede-Kamerlid Ritmeester deelt minister Beel nog mede, dat hij in November 1954 bij een request van <Je Ver. van inspecteurs van 's rijks belastin gen en de Ver. van ambtenaren der regi- 29 April kwamen 15 Oostenrijkers uit Russische gevangenschap op het station ,&ad Voeslau" aan, waar zij stormachtig begroet werden. Onder hen bevond zich de in 19lf7 ontvoerde H.S.S.er Hans Schlossnickel, die hier hartelijk door zijn moeder omhelsd wordt. De boulevard Leopold II vormt de di recte verbinding met Brussel. In het sousterrain zal de electrische spoorlijn BrusselMelsbroeck eindigen. De reizigers-en hun bagage zullen in het nieuwe stationsgebouw op onge veer dezelfde wijze als bij het trein verkeer hun weg vinden. Tal van tech nische voorzieningen zullen echter meer dan in een spoorwegstation het gemak van de mens dienen. Nadat te gelijk met de aangifte van de bagage de douane-formaliteiten vervuld zijn, behoeft de reiziger niet meer naar zijn koffers om te zien. Via transportban den en liften komen zij in het vlieg tuig. Zelf kunnen de passagiers straks wachten in een afgesloten ruimte, waarin ook de doorgaande reizigers zijn. Hier vinden zij badcellen, kapsa lons, kiosken, een kinderbewaarplaats, een bioscoop of tlevisiezaal en een restaurant. In het gebouw komen pijp leidingen naar de achttien „aanleg plaatsen" voor de toevoer van brand stof naar de vliegtuigen. (Van onze correspondent). Op de Tegelsèweg te Venlo heeft gis terenmiddag om ongeveer zes uur een verkeersongeval plaats gehad, dat het le ven heeft gekost aan de 20-jarig« H. L. uit Horst. Deze stond met zijn vrachtwagen voor het levensmiddelenmagazijn St. en was juist bezig de lading mèt een touw va* te sjorren, toen er uit de richting Tegelen een Gelderse vrachtauto nader de Bij het passeren reed deze wagen te dicht langs de stilstaande vrachtauto uit Horst met het gevolg, dat L. tussen beide wagen bekneld raakte en dodelijk werd gewond Enkele ogenblikken later over leed de 20-jarige Horstenaar aan zijn ver wondingen, nadat hem nog het H. Oliesel was toegediend. (Van onze correspondent). De 50-jarige machinist G. G., in dienst van de N.S., is gistermiddag bij het pas seren van de onbewaakte overweg over de Horstweg te Hengelo door een elec trische trein gegrepen en gedood. De man was gehuwd en laat een vrouw en twee kinderen achter. Maandagmiddag is de 68-jarige antiqair B. uit Zeist op de hoek van de Xunette- straat en de Vijfmorgenstraat te Zutphen door een vrachtauto aangereden en op slag gedood. Overeenkomstig de conclusie van de procureur-generaal in het cassatieberoep van de 38-jarige Berkelse arts J. F. A. M. O., die door het Gerechtshof te 's-Graven- hage wegens moord op zijn echt genote tot levenslange gevangenis straf is veroordeeld, heeft de Hoge Raad heden dit cassatieberoep ver worpen. De bliksemactie van de K.V.P. kring Groningen heeft verrassende successen geboekt, ni. 2246 nieuwe leden Het leden tal in de kring Groningen steeg hierdoor van 1412 tot 3658. De stad Groningen boekte 858 nieuwe leden. Kloosterburen, Ter Apel en Hoogezand-Sappemeer kwa men het beste voor de dag. De wervingsactie in Gorinchem had tot resultaat, dat het ledental klom van 193 naar412, derhalve een winst van 110"/» Bravo! Ook Poeldijk heeft zijn aandeel geleverd. Gisteravond werden niet minder dan 286 nieuwe leden ingeschreven d.w.z. een winst van 60'/». De Franse regering heeft besloten tot een belastinghervorming, die voor de ver bruikers, de loontrekkenden, de landbou wers en andere kleine ondernemers neer komt op een vermindering der fiscale las ten met ongeveer 35 milliard francs per jaar. Daar de vennootschapsbelasting ech ter bij de voorgenomen wijzigingen zal worden verhoogd met ongeveer 25 milli ard francs per jaar, zal de inkomstenver mindering voor de Franse schatkist slechts ongeveer 12 milliard francs per jaar be dragen. De vermindering van de belastingen op algemene verbruiksgoederen zal volgens sommige deskundigen de prijzen dezer goederen met 3,5 a 8 pet kunnen doen dalen. De belastinghervorming zal verder een vermindering inhouden van de boeten, die de belastingplichtigen hebben te beta len bij de late voldoening der inkomsten belasting of bij te lage aangifte der in komsten. De voorgenomen hervorming heeft ten doel een einde te maken aan de .ontevre denheid, welke de laatste tijd werd uitge buit door de volgelingen van Poujade, de leider van de „kruistocht tegen het belas tingrecht". Overigens schijnt de Poujade- beweging aan kracht te verliezen. Zij heeft althans geen invloed gehad op de uitslag der onlangs gehouden kantonale verkiezingen. Amerikaanse, Britse, Franse, Oostenrijkse en Russische autoriteiten hebben zich Maandagavond, na de eerste vergadering van Ambassadeurs van de Grote Vier in Wenen en de Oostenrijkse minister van buitenlandse zaken, Figl, ter bespreking van een Oostenrijks staatsverdrag, optimistisch uitgelaten over de vooruitzichten van de conferentie. De Russen schijnen het grootste optimisme te koesteren. N°g voor de bespre kingen Maandag in het gebouw van de geallieerde bestuursraad in Wenen begonnen, klopte een Russische functionaris een Westelijke collega op de schouder met de woorden: „de conferentie kan wellicht m 48 uur achter de rug zijn". se ambassadeur Thompson, oudste in Weense dienstjaren, kwam Maandag daarvoor reeds aan de beurt) en voorts dat het besprokene geheim gehouden zal worden. Volgens een Amerikaanse zegsman betekende een mededeling in het com muniqué dat wanneer de ministers van buitenlandse zaken later bijeen zullen komen ter ondertekening van het ver drag, zij zeif nog op enige punten be sluiten zouden moeten nemen. Een Westelijke functionaris ver- Dr Figl verklaarde 114 de eerste be spreking, die vier-en-een-half uur duurde: „Wij hebben positief werk verricht, de kansen zijn goed". Een Britse functionaris zei: „Er heerste een zakelijke sfeer en de resultaten zijn moedgevend". In een communiqué is na de eerste vergadering bekend gemaakt, dat „dui delijke vorderingen" zijn gemaakt. De afgevaardigden kwamen overeen, dat het voorzitterschap bij toerbeurt zal worden waargenomen (de Amerikaan- klaarde, dat het verdrag in één week ongeveer klaar kan zijn, als in de ko mende dagen net zo snel gewerkt kan worden als Maandag. Men gelooft, dat Maandag voorna melijk gesproken is over kwesties waarover gemakkelijk overeenstem ming kon worden bereikt. Het is nog niet bekend, of de bespreking van artikel 17, dat de omvang van het Oos tenrijkse leger vaststelt op 53 000 man, inclusief politie en grenswacht, of arti kel 19, dat algemene dienstplicht ver hindert, ook zo vlot verlopen zal. In Berlijn De Westelijke hoge commissarissen in Duitsland hebben Maandag aan hun Russische ambtsgenoot, G. M. Pushkin, voorgesteld a.s. Zaterdag in Berlijn bij een te komen ter bespreking van de „buitensporige verhoging" van de Oostduitse tolrechten voor het verkeer tussen Berlijn en West-Duitsland. Het voorstel werd gedaan in drie identieke brieven van de Westelijke hoge commissarissen in antwoord op de laatste brief van Pushkin, waarin de laatste verklaarde bereid te zijn de kwestie van de tolrechten te bespre ken. De politieke situatie in Saigon is nog steeds niet geheel opgehelderd. Machtsgrepen bleven de Zuidvietnamese hoofdstad evenwel gisteren en van nacht bespaard. Het ziet er op dit moment naar uit, dat alleen premier Diem (tamelijk) vast in het (een) zadel zit. Met hèm immers voerden Eisenhower's speciale gezant in Zuid-Vietnam, Collins, die gisteren uit Washington in Sai gon arriveerde en de Britse commissaris-generaal in Z.O.-Azië, Malcolm Mac- Donald, besprekingen over de toestand. Diem's troepen slaagden er verder in de Binh Xuyen uit alle weerstandsnesten in de Chinese voorstad van Saigon, Cholon, te verdrijven. Tegen het vallen van de avond was de strijd in Cholon geëindigd. Volgens sommige berichten zou de opperbevelhebber van de Binh Xuyen, generaal Le Van Vien, zijn gewond. In het centrum van Saigon wor den nog enige punten door de Binh Xuyen bezet gehouden. Zij zijn nog steeds niet door de regeringstroepen aangevallen, omdat hier een oplaaien van de strijd ongetwijfeld zou leiden tot zware verliezen onder de burgerbevolking. De hoofdmacht van de Bin Xuyen bevindt zich echter buiten Saigon. Van de militaire revolutionnaire raad werd gisteren niet veel vernomen. Slechts werden door haar door mili tairen beschermde sprekers uitgezon den, die op straathoeken het „Franse kolonialisme" aanvielen. De vertegenwoordiger van Bao Dai, generaal Nguyen van Hinh, die door de keizer Zaterdagavond uit Parijs naar Zuid-Vietnam was gezonden, schijnt in tegenstelling tot sommige eerdere berichten tóch in Zuid-Viet nam aangekomen te zijn. Hij heeft zich evenwel niet naar de hoofdstad be geven, doch zou zich te Dalat, de resi dentie van Bao Dai, ongeveer 200 kilo meter ten Noorden van Saigon, bevin den. Zoals bekend is ook generaal Nguyen Van Vy, die dezer dagen door Bao Dai tot opperbevelhebber werd benoemd, naar Dalat uitgeweken na een mislukte greep naar „het wettig gezag". In Cannes is gisteravond laat Ton That Hoi, een lid vartde keizerlijke familie aangekomen. Hoi is een spe ciale boodschapper van premier Diem naar het staatshoofd. Hij moet Bao Dai inlichten over de situatie in zijn land. Na zijn aankomst weigerde Hoi elk commentaar. Het „State Department" is „optimis tisch" over de jongste ontwikkelingen in Indo-China, zo heeft de Zuidviet namese ambassadeur Tran van Tsjuong gisteren verklaard na afloop van een bezoek aan Kenneth Young, het hoofd van het bureau voor Zuidaziatische zaken van het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken. Een woordvoerder van dit minis terie herhaalde zijn verklaring, dat de V.S. premier Diem steunen als minister-president van Zuid-Viet nam. In tegenstelling tot eerdere verklaringen werd ditmaal evenwel niet gesproken van steun aan Bao Dai als staatshoofd. Op vragen, of dit een koerswijziging van de V.S be tekende, weigerde de woordvoerder te antwoorden.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1955 | | pagina 1