De piloot die in de mestvaalt stierf Tien jaar later in de kruitvat Palts: het grootste tijden Op Gymnasium en HBS geen vrijheid van onderwijzen D DOOLTOCHT OVER EEN VOORMALIG SLAGVELD (6) De Witte Zusters gaan jubileren jf herbouwer van ORVAL-ABDIJ OVERLEDEN Een Van Goghtentoon- stelling te Antwerpen Zijn Antwerpse periode en tij «Genoten Grote werksters aan de christelijk-soeiale evolutie van Afrika Min. Suurhoff vóór verhoging waterleiding tarieven Met individualiteit van de leerling rekening te liouden Aanpassing aan aanleg en voorkeur DINSDAG 3 MEI 1953 PAGINA door MARTIN Drie oranje-vlammen De Siegfriedlinie Andere tijden ■:A P. H. SPAAK NIET NAAR VALKENBURG Enorm arselaal Outillage moet vernieuwd AANNEMER-ARCHITECT-MONNIK RIJKSOPDRACHT VOOR POPPENTHEATER ONTSLAG BURGEMEESTER TERSCHELLING KONINKLIJKE ONDER. SCHEIDING Te veel geregeld' Tweevoudige differentiatie Wat deze laatste paragraaf betreft: in de onderwerpen wordt onderscheid ge maakt tussen een algemeen en een bij zonder leerplan. De in de ontwerpen voorgestelde vrijheid schijnt in hoofdzaak beperkt te zijn tot een zekere mate van vrijheid met betrekking tot de keuze van vakken, waarin naast het onderwijs in de verplichte vakken, bovendien onderwijs gegeven kan worden. Overlading Ook overgang met onvoldoende Nieuw type mens in Afrika Zust er-art,s aan het werk W. DUYZINGS KAISERSLAUTERN, April. E mestvaalt was er no». Ramstein, het dorp aan de Glan, in de buurt waarvan de mestvaalt gelegen was, zag er welvaren der uit dan tien jaar geleden. Er lagen toen geen wel varende nederzettingen meer aan de hoorden van de Glan: tussen Saarbrücken en Neunkirchen, tussen Luxemburg en Keiserslautern hadden twee Ameri kaanse legers gemanoeuvreerd; de lucht die boven de heuvels hing, geurde dagen later nog naar kruit damp; de Palts bloedde, naar men zei, uit duizend ongeneeslijke wonden. De mestvaalt lag langs een smalle, vaag krinkelende, zanderige weg. Het derde Amerikaanse leger had daar destijds een repairshop- zo nu en dan stuurde generaal Patton wel eens een gedeukte tank naar achteren ter reparatie. Doch het waren er niet veel: het 3de leger leed nu opmerkelijk weinig verliezen, soms reden zijn tanks tientallen kil,, meters naar het Oosten zonder nog een Duitse maoeteenmet PallZeifaUSt e« wat strijdlust te ont- In de repair-shop heerste niets anders dan kille, dodelijke verveling. Het front was ver, vandaag twin tig kilometers, morgen wellicht al veertig. Hei laatste wat men er van gezien had, was een nachtelijke V-I. Het apparaat was de vorige nacht neergestort in een boomgaard dicht bij het dorp. Het was niet eens oni- ploft: er viel in Ramstein niets opwindends meer te beleven. „Behalve dan die piloot", zeiden de boys van de repair-shop, „hij ligt daarginds in die mestvaalt, We hebben er een foto van gemaakt. Hij kwam als een meteoor omlaag, nu ruim een uur geleden. Ah het een duikvlucht was, dan was het een slechte. Hij mikte de neus van zijn machine recht in die mestvaalt, daar ligt hij nu begraven". De boys van de repair-shop geeuwden, en het front was zo ver, dat men de artille rie nog slechts als een heel vaag onweer horen kon, en de Duitse V-1's ontploften niet meer, en Duitse piloten vlogen blindcling een mestvaalt binnen zonder een hand naar hun boordwapens uit te steken. Ram stein was een gat, zeiden de boys van de repair-shop. Er viel niets te beleven. Zij hoopten maar op drie maal vier-en-twintig uur verlof. In Reims, of, béter nog, in Parijs Nu reed er in een wolk van droog en wild warrelend stof een knalrode trac" tor over het bouwland dat aan de mest vaalt grensde, De man die de tra"be- heT hAvWa\St!f «6n Sebruind, men kon tormotn, t d0ffe §eplof van de trac- HeiMe m u ^?re-n zin#en: ja grün ist die hnnM,', Heide ist grün. Over de brede ak-ifJk jaan de andere zijde van de kaa nu een lange colonne Ameri- w legertrucks. Als zij verdwenen onHÓZ0U hooguit vijf minuten stil zijn tenRamstein naar 't Oos- kaanse zou er weer een Ameri nds eolonne volgen, en wéér een, en Zeite" n' ?!ndeloos, dag in dag uit. „Die hij met f61 man van de tractor ter- Zeite li ܧe Sebaren een pijp stopte, „die tot 1047 andore geworden". Hij was kriioc™ in Frankrijk geweest. Als niern ®ene- m de buurt van Per- Fra„ De Fransen deden dat met de irpn sla§- Zij gaven hun krijgsgevan- ]P (vP Seen cursus in democratie. Men arht daar als krijgsgevangene jaren entereen in een merkwaardig soort van acuum, en als men terugkeerde naar het ode vaderland, had men wel enige moeite om aan de nieuwe toestanden te bennen. "Vijf jaar was ik niet meer thuis ge- eest", zei de man van de tractor, „eerst lief Oostfront, toen overgeplaatst naar 1 Westen, dan krijgsgevangen. Toen ik W? ,bu's g'Hg. was het zo geweest, dat h 's avonds bleek van angst en haat machteloze woede in het dakvenster 'ngen als de Engelse bommenwerpers om boven ons naar het Oosten trokken 01 weer andere Duitse steden met de grond gelijk te maken; en een van mijn oeste herinneringen, was de nacht toen i; uitse nachtjagers vlak achtereen drie r-ngelse bommenwerpers omlaag schoten: val? """k-vbnimt" die uit het donker van de hemel tuimelden". De man van de tractor glimlachte wat verlegen. „Toen ik vijf jaar later terug keerde' zei hij dan, „danste mijn dochter de jitterbug, kauwde mijn zoon van 's morgens tot 's avonds chewing-gum en stelde, tijdens de eerste politieke bijeen komst welke ik bijwoonde, iemand vast, dat Duitsland weer een eigen leger zou moeten hebben". De man van de tractor zweeg. Er daverde opnieuw een colonne Amerikaanse wagens over de weg. De den. dan zal men de eerste geleide projec tielen van Russische oorsprong stellig wel hier in de Palts zien ontploffen". Tien jaar slechts nadat men V.E.-Day vierde, stapelde men in de Palts méér en dode lijker wapens opeen dan in de dagen toen de restanten der Duitse legers zich ver schansten achter de Siegfriedlinie. Dicht bij Kaiserslautern ligt, met rijen van mo derne flats en welgevulde weelde-winkels en dromen van sleeën-van-automobielen, een complete Amerikaanse stad, en waar men ook gaat tussen Kaiserslautern en Pirmasens, daar stuit men op munitie opslagplaatsen, tankparken, oefenterrei nen, soldaten en Duitsers die, als burgers uiteraard, op de een of andere wijze bij de aanleg en het onderhoud van dit enorme arsenaal betrokken zijn. Inderdaad, inderdaad: „Die Zeite sind andere gewordenDe Russen hebben hun lanceerplaatsen voor geleide projec tielen op Duitse bodem, en zelfs al zou hun inlichtingen-apparaat aan de matige kant zijn (het tegendeel is ongetwijfeld het geval), dan zouden zij slechts weinig moeite hebben om te ontdekken, dat zij. zó, zei men. zó was 't goed: Europa had ten. bij het uitbreken van een gewapend conflict een behoorlijke kans maken, altijd wel een munitie-kelder of een con centratie van zware Amerikaanse tanks te raken. „Wij leven midden in een kruitvat", zegt men de vreemdeling in Kaiserslautern, „doch ook daar raakt men aan gewend"; en men ontkent niet, dat het gebied rond de stad een deel'van zijn nieuwe welvaart juist aan dit kruitvat te danken heeft. De Yanks zijn royaal. Er zijn bedrijven in Kaiserslautern die al jaren achtereen van de Yanks en van hun kruitvat leven Er heerst nu weer bedrijvigheid in de Siegfriedlinie. Tien jaar geleden spatte het eens zo zelfverzekerde bouwwerk van de Organisation Todt en de Arbeidsdienst uiteen onder het overdonderend geweld van het zevende en 't derde Amerikaanse leger. Men keek er niet eens meer naar om, de Amerikanen niet en de Duitsers niet. Er was een ondernemend zakenman, die enkele jaren achtereen moeite deed een deel van de voormalige fortengordel tehuren teneinde er een attractie voor binnen- en buitenlandse toeristen van te maken, doch zijn denkbeeld stuitte op vele bezwaren. De Siegfriedlinie bleef daar onluisterd en verloren liggen in het land. Achter zware, roestige deuren leidden smalle, soms half ineengestorte gangen naar donkere, holle, giftig naar vocht en schimmel geurende kazematten het werk van vele jaren en tien duizenden jonge mensen rotte weg, en zó. ze men, zó was het goed: Europa had geen behoefte meer aan Siegfriedlinies., Doch nu rijden er opnieuw colonnés naar de Siegfriedlinies. Amerikaanse co lonnes, met Duitse chauffeurs. Men heeft er uitstekende bewaarplaatsen voor mu nitie en vliegtuigbrandstof ontdekt, en voor zover deze bewaarplaatsen enorme ruimten onder meters van staal en beton niet meer beantwoordden aan de eisen des tijds, heeft men ze verbeterd er zijn in deze streek nu delen van de voormalige Siegfriedlinie die zelfs tegen een atoombom bestand heten. Men moest daar wel naar streven. Want in een vol gende oorlog, zeggen de Amerikanen, is de Palts het Russische „atom-target num ber one" Tien jaar geleden, slechts enkele dagen vóór de boys van de Amerikaanse tank- repair-shop nabij Ramstein al hun licht spoormunitie in hun luchtdoelgeschut stopten teneinde in een fontein van kleu ren die zich scherp aftekende tegen de grauwe lucht, het bericht van de capitu latie der Duitse legers te vieren, was er nog een jonge Duitse piloot geweest die, achter de stuurknuppel van een overja rige Messehschmidt tegen de Amerikanen vloog. Hermann Go'ering. de hoogste chef der eens zo machtige Luftwaffe, stond al op 't punt om als verrader uit de partij en al zijn functies gesmeten te worden, en diezelfde dag dicteerde in de Berlijnse Fiihrerbunker Adolf Hitler zijn testament. Het was, voor zover de boys van de re- (Van onze Brusselse correspondent) Door de zorgen van het gemeentebe stuur van Antwerpen, zal in de Stedelijke Feestzaal, van 7 Mei 'tot 19 Jtini een ten" toonstelling worden gehouden van ruim vierhonderd schilderijen van Vincent van Gogh en van zijn bijzonderste tijdgeno ten. Ei kan aan herinnerd worden, dat Vin cent op 23 November 1885 uit Neunen naar Antwerpen kwam om er enkele van zijn doeken te verkopen Hij bleef er lan ger dan hij aanvankelijk had gedacht. Het leven van de haven, en het ontdek ken der werken van Rubens, maakten op hem een diepe indruk. In tweedehands boekhandels en bii antiquairs kocht hij in 1886 Japanse etsen die hem uitermate boeiden. Hij betrok' er een atelier, op nummer 194 van de Lange Beeldekens- straat en maakte tal van tekeningen van Antwerpse gebouwen en monumenten, o.m. van de O.L Vrouwkerk en het niet minder bekende Steen De jonge schilder liet zich als leerling 'inschrijven in de. destijds door Teniprs gestichte, akademie. Daar werkte hij onder leiding van Sieber en de bekende dierenschilder Charles Verlat. Hij vond deze laatste evenwel veel te conformistisch verliet ontgoocheld deze instelling en 'begaf zich naar Parijs. Een groot deel van de hogerbedoelde expositie zal gewiid zijn aan Van Gogh's Antwerpse pge3 Xarnaast zal men werken te zien kriieen van o.m. Gauguin, Seurat ep-' Toulouse-Lautrec. Bernard. Seurat, Pissaro en anderen, waaraan men de invloeden zal kunnen toetsen, die de ^N^erlander aanvankelijk had on- pair-shop 't wisten, niet eens een lucht gevecht geweest. De Messerschmidt kwam omlaag in duikvlucht, gierend als een projectiel: het was alsof de piloot zijn machine doelbewust en met wijd open gespalkte ogen op die mestvaalt richtte. De boys van de repair-shop hadden er een foto van genomen. De brokstukken van de Messerschmidt, en hoofd van de Duitse piloot dat. precies in tweeën ge spleten, boven op die mestvaalt lag, een half Duits hoofd met een zuurstofmasker. De staart van de machine lag wel hon derd meter verderop, in de akker waar nu de man zijn tractor over de voren stuurde. Het hakenkruis op die staart was nog altijd duidelijk te zien. „Poor devil", had den de boys van de repair-shop gezegd. Zij hadden tussen de stranden en de Rijn wél méér dode Duitsers gezien, doch deze dode had hen aangegrepen. Een ridder kruisdrager in een mestvaalt; het liet hun allemaal koud, uiteraard, doch zij hoopten niettemin dat de vrouw van de piloot dat nooit ervaren zou Nu scharrelden daar wat kippen rond en bewerkte ongestoord en zingend een man zijn akker. Over de weg aan de an dere zü van het land rolde opnieuw een Amerikaanse colonne. De man van de tractor zwaaide breed met zijn hoed. Zijn zoon zat achter het stuur van een der zware opleggers. Inderdaad, er verander de wel wat in tien bewogen jaren z-Tjr*—"ij: In Lexmond (Utrecht) heeft Monumen tenzorg enige tijd geleden de restauratie van het lje eeuwse Nederlands Her vormd kerkje aldaar ter hand genomen. Er zal nog heel wat verset moeten wor den, voordat het algehele herstel zijn be slag heeft gekregen. Men hoopt nu te vens enige fouten, gemaakt bij vroegere restauraties, te kunnen corrigeren. 1 1 T-' -i' De Belgische minister P. H. Spaak zal niet aanwezig zijn op het bevrijdingscon- gres van de Federatieve Raad van het Voormalig Verzet Nederland, dat, zoals gemeld, op 19, 20 en 21 Mei te Valkenburg zal worden gehouden. Dit is bekend ge worden na een bespreking, die gister middag door het Limburgs congrescomité op het ministerie van Buitenlandse Za ken te Brussel is gehouden. Er waren in Limburg enige acties ont ketend tegen de eventuele komst van de heer Spaak, met het oog op diens houding in de Belgische schoolkwestie. Het con gres zal staan in het teken van de één wording van het voormalig verzet, zowel nationaal als internationaal. Behalve Ne derland nemen nog zeven landen deel aan het congres. Frankrijk en België sturen elk tien afgevaardigden, Italië, Grieken land en Denemarken elk vijf en voorts zullen twee Noren en enkele personen uit Luxemburg aanwezig zijn. Er is feest op komst bü de Witte Zusters, de missionarissen van O. L. Vrouw van Afrika, zoals de Congregatie volledig heet. Op 4 Mei zullen deze zusters nameljjk zes tig jaar gevestigd zjjn te Esch (bü Boxtel) op „Sancta Monica", het noviciaatshuis der congregatie, en op 15 Mei gedurende 25 jaar te Boxtel in „Huize Lavigerie", waar het provincialaat en tcgelük de missie-procure is ondergebracht. Op eerstgenoemde datum, het feest van de H. Monica, zal de bisschop van Den Bosch, mgr W. Mutsaerts. de nieuwe ka pel van „Sancta Monica" inwijden en de altaarconsecratie verrichten. Van 5 tot 6 ogen van de man gingen speurend van ca bine naar cabine. Er rijden tegenwoordig voornamelijk Duitse chauffeurs in der gelijke Amerikaanse colonnes. Een uitste kend betaalde baan, en enkele jaren ge leden nog, toen men als chauffeur in Amerikaanse dienst tevens uitstekende zaken kon doen op de zwarte markt, werd er om deze baan gevóchten. De man van de tractor wist daar alles van. Een van de chauffeurs die nu dag in dag uit Ameri kaanse voorraden aanvoeren naar de Palts, het grootste Amerikaanse wapen arsenaal in West-Europa, was zijn eigen zoon.... „Als er ooit een gewapend conflict zou uitbreken tussen Oost en West", zo zegt ™e'i nu in de vreemdeling in Kaisers- j\'0„ nfojjd na tien jaren, leven er in Duitse steden, de koortsige iveder- lautern, „en als dit conflict dan op Euro- 6 J - -»-» Pees grondgebied uitgevochten zou wor- (Van onze correspondent). In een circula!ce aan de gemeentebestu ren spreekt de minister van Sociale Zaken zich uit verhoging van het grmiddeldc peil der waterleidingtarieven in ons land. Dit in verband met het feit. dat de bestaande outinage Van de water- leidingbedriiven te zjjner tijd moet wor den vernieuwd. Ook in verband rnet de investeringen door ce toeneming van ^ei waterver bruik, zuilen de bedrijven hun afschrijvin gen moeten gaan baseren on vervangings waarde. De investeringskosten stegen sinds 1939 tot het drievoudige, de water- brieven gemiddeld met sIechls 25 pet. Shift deze tariefpolitiek gehandhaafd, dan 2" .t,zi"i l"pu n ontbreken om de noodzakelijke nieuwe investeringen te V V.W A UB vy\*.> Patiënten, zoals de Zusters, die dag aan dag krijgen. Een arme inlandse vrouw en haar baby worden in Katonko verzorgd door Zuster Adolphe. opbouw ten spijt, mensen in kelders en ruïnes (,Van onze Brusselse correspondent) Een in België zeer bekend klooster ling, Dom Marie-Albert van der Cruijssen, 53e abt der Cisterciënzer abdij van Orval, is aldaar in de ouder dom van ruim tachtig jaar overleden. Alvorens geestelijke te worden, was deze te Gent gebor enmonnik in zijn vaderstad architect en aannemer. Als sociaal werker „stichtte hij" daar de kHng „God en vaderland" en speelde een belangrijke rol in het politieke le ven van Gent. Toen in 1914 de eerste wereldoorlog uitbrak, nam h ij als oorlogsvrijwilliger dienst in het Belgische leger, waar mede hij jarenlang in de loopgraven van de IJzer stond, die hij met de graad van kapitein-kommandant ver liet, na er een zware verwonding te hebben opgelopen. Op 45-jarige leeftijd deed hij als monnik zijn intrede in de Cisterciën zer-abdij van Soligny (Frankrijk). Na zijn priesterwijding kreeg hij van zijn overste toestemming om zich te wijden aan de wederopbouw en de uitbreiding van de eens beroemde abdij van Orval. De aannemer-architect-monnik heeft tientallen jaren onverdroten aan die heropbouw gewerkt. Koning Albert steunde hem daarbij op machtige wijze en ook van de zijde van de adel en de hoge burgerij ontving Dom Van der Cruijssen belangrijke geldelijke steun om Orval in zijn vroegere luister te herstellen. In 1936 tot abt van Orval gewijd, was hij een in België alom bekende fi guur, die overal een levendige belang stelling voor de langzaam maar zeker uit haar puinen herrijzende abdij on dervond. Hij maakte er, ondanks haar sobere lijnen naar Cisterciënzer stijl, een machtig en indrukwekkend geheel van De tweede wereldoorlog trad een paar jaar later als spelbreker op'en richtte grote verwoestingen in de abdij aan Nog tijdens die oorlog toog de abt opnieuw aan het werk, eerst om de wonden te helen en vervolgens om de «ehele heropbouw te voltooien. Hij deed dat met een hardnekkigheid en onverzettelijke kracht, geheel naar het voorbeeld der grote kerkenbouwers uit de Middeleeuwen. Sedert enkele jaren was deze grote weever zo goed als volledig lichamelijk verlamd. De bekende Cistercienzei -monnik stond tijdens de jongste oorlog ook vooraan in het verzet. Mede daarom vereerde zijn land hem met o.m. de eretekens van groot-officier der Orde van Leopold II en grootkruis van de Orde van de Kroon. Het Maastrichtse poppentheater „Die blauwe Scuyte" onder leiding van Pieke Dassen heeft een opdracht van het mi nisterie van O., K. en W. ontvangen om dertien uitvoeringen te geven in interna ten in Overijssel. Dit tournee duurt van 22 Mei tot 5 Juni. Bij K. B. is op zijn verzoek met ingang van 16 Mei aan de heer H. Wielinga ont slag verleend als burgemeester der ge meente Terschelling. Bij K. B. is benoemd tot officier in dt orde van Oranje Nassau mr R. Veendorp oud-gemeentesecretaris van Alkmaar. West-Duitsland. De Britse hoge com missaris in Duitsland, Sir Frederick Hoyer Millar, zal van 5 Mei af ambas sadeur in de Duitse bondsrepubliek zijn. Sir Frederick was vroeger de Britse vertegenwoordiger van Groot-Brittan» nië in de raad van de N.A.T.O. Op verzoek van het Centrum voor staatkundige vorming heeft 'n commissie onder voorzitterschap van ter dr C. Jansen S.J. verleden jaar een rapport uitgebracht over de „doelstelling van middelbaar en vaorbereidend hoger on derwijs en de wetsontwerpen-Rutten". In een tweede rapport dat thans door het Centrum wordt gepubliceerd, heeft z-b nadien aandacht geschonken aan het vraagstuk van de vrijheid van middel aar en voorbereidend hoger onderwijs 'n verband met de Wetsontwerpen van minister Rutten. In een schrijven, dat haar rapport be geleidde, zegt de commissie, dat er thans m ons land geen baginsel-probleem ten aanzien van de vrijheid van onderwijs aan de orde is. doch wel een practisch Probleem. Dat probleem betreft niet al leen het bijzonder onderwijs, doch ook het openbare. Er is 'n teveel aan regeling van het onderwijs van overheidswege: de wet telijke regeling van het openbaar on derwijs is te gedetailleerd en parallel daarmede hebben de voorwaarden welke de wet aan het gesubsidieerd bijzonder onderwijs stelt, een te grote omvang. De commissie heeft er naar gestreefd bet praktische probleem van de vrij heid van onderwijs, dat zij heeft ge noemd het probleem van de vrijheid bij 't onderwijzen, nogmaals zo duide lijk mogelijk te stellen en vestigde in aansluiting daaraan met nadruk de aandacht op die onderdelen van de wetsontwerpen Rutten, die meer in het bijzonder als oplossingen van dat probleem kunnen gelden. De commissie kwam daarbij tot een aantal aanbevelingen tot wijziging of aan vulling van die wetsontwerpen, benevens tot enkele aanduidingen omtrent een in richting. van het onderwijs, waarbij aan de noodzakelijke vrijheid bij het onder wijzen recht wordt gedaan. In de eerste twee hoofdstukken van haar rapport geeft de commissie alge mene beschouwingen en constateert zii ook, dat het onderwijs aan hogere bur gerschool en gymnasium géén vrijheid bij het onderwijzen kent. In het derde hoofdstuk betoogt de com missie. dat een zodanige vrijheid noodza kelijk'is. Naar hun oordeel is het nood zakelijk aan de school de mogelijkheid te geven meer rekening te houden met de individualiteit van de leerling en zij vestigt daarbij de aandacht op de be staande regeling voor de middelbare meisjesschool. Na de historische ontwikkeling van de wettelijke regeling van het onderwijs te hebben geschetst bespreekt de commissie in het volgende hoofdstuk de oorspron kelijke vier bij de wet gestelde eisen van deugdelijkheid van het onderwijs en de wetsontwerpen in kwestie. De slotpara graaf bevat een uitvoerige beschouwing over de regeling van het leerplan. Deze vrijheid is inderdaad noodzakelijk doch een andere soort van vrijheid lijkt de commissie evenzeer noodzakelijk. Er dient niet alleen differentiatie te zün van het onderwijs in die zin, dat bepaalde onverplichte vakken aan de ene school wel en aan de andere school niet worden onderwezen, doch er dient óók mogelijk heid van differentiatie te zijn voor de leerlingen van éénzelfde klasse. Men spreekt van overlading van het onderwijs en naar het oordeel van de commissie niet ten onrechte. Stelt men de vraag, waarin die overlading precies be staat. dan geeft de commissie daarop het volgende antwoord: Niet zonder meer in een te groot aantal vakken, dat aan alle leerlingen wordt onderwezen, en óók niet zonder meer in een te grote hoeveelheid leerstof, die voor elk vak afzonderlijk geacht wordt tot het middelbaar of tot voorbereidend hoger onderwijs te moe ten behoren; veeleer achtte de commissie de overlading hierin te bestaan, dat alle leerlingen worden gesteld voor dezelfde opgave, die betrekking heeft op de ge hele leerstof, omdat die voor alle leer lingen verplicht is Noodzakelijk is niet op de eerste plaats beperking van de leerstof voor de scholen maar noodzakelijk is, dat aan de scholen de mogelijkheid wordt geboden en wel een ruime mogelü'kheid tot beperking van de leerstof voor de individuele leer ling. Niet in die zin, dat aan de leerlingen zou worden overgelaten een keuze te doen tussen vakken, waarin zij wel en vakken waarin zij niet het onderwijs zuilen volgen doch in die zin, dat aan de leerlingen de mogelijkheid wordt ge boden een keuze te doen tussen vakken, waarop zij zich meer en vakken waarop zij zich minder zullen toeleggen. Daartoe zou de leerstof voor elk vak en voor elke klasse moeten worden ver deeld in een eenvoudige overzichtsken nis en een kennis, die daarboven uitgaat en er zou naar moeten worden gestreefd dat iedere leerling op het gebied van de overzichtskennis een prestatie levert, die naar vorm en inhoud, volgens absolute norm dus beoordeeld werkelijk goed is. De relatieve beoordeling der leerlingen zou moeten geschieden naar de hoogte die zij in kennis, welke de overzichtsken nis te boven gaat. hebben bereikt. Die hoogte zou dan moeten blijken uit de ver vulling van ta&en onder leiding van de leraar, welke taken moeten zijn aange past aan aanleg, belangstelling en voor keur van de leerling. Brengt een leerling het daarin niet ver of bereikt hij daarin zelfs niets, dan heeft hij in eik geval in de degelijke overzichts kennis iets, dat voor hem gezien zijn aanleg zeer veel, zo niet alles waard is. Daarop kan hij ook bevorderd worden en dan ofwel worden geplaatst in de hogere klasse van dezelfde school, ofwel overgaan naar een ander schooltype zon der dat hij daarbij echter een jaar zou moeten verliezen. De wijze, waarop de verhouding tussen de inspectie en het bijzonder onderwijs in de ontwerpen wordt geformuleerd acht de commissie in strijd met de toe stand van vrijheid, die het bijzonder on derwijs rechtens eigen is. De wijze van regeling van de inspectie op het bij zonder onderwijs in de hoger-onderwijs- wet beschouwt de commissie als de eni» juiste. 6 In het slothoofdstuk vat de commissie haar voorstellen tot wijziging of aanvul ling van de wetsontwerpen Rutten samen, z-oals gezegd stond de commissie onder voorzitterschap van pater dr C. Jansen b.J te Amsterdam. Secretaris was drs 3ster' s:'Gravenhage; leden: dr W. Beuken. Helmond; mr J. Broekman, s-Gravenhage; drs M. Brok, Breda en dr PacciRy. 's-Hertogenbosch. Als ad viserende leden traden op: prof dr A. GhoruS' Oegstgeest en mag. dr J. Stok man O.F.M., Utrecht. uur die dag is er te Esch receptie Hot zilveren feest van 15 Mei op „Huize La vigerie te Boxtel begint met een plech tige H. Mis en wordt besloten met een Lof, waaronder Afrikaanse zang De re ceptie vindt van 3—5 uur plaats. Bij deze feestviering is er alleszins re den het licht der publiciteit te laten val len op de zo sympathieke Witte Zusters, die vooral de laatste jaren aan belang stelling winnen en wier congregatie wordt gekenmerkt door een vlotte en vooruit strevende geest, harmonisch aansluitend bij de dynamische ontwikkeling van de missiegebieden, waarin de Witte Zusters werkzaam zijn: de uitgestrekte territoria van Afrika namelijk Dit zwarte wereld deel maakt een snelle evolutie door. Met de Witte Paters van Kardinaal Lavigeru mogen terecht de Witte Zusters uit eigen aanschouwing en ervaring spreken over de evolutie in dat werelddeel, welke on gekende mogelijkheden voor de toekomst verborgen houdt. De missionarissen van O. L. Vrouw van Afrika hebben daar reeds vele jaren haar beste krachten gewijd aan de verzorging en de verheffing der bevolking in de missiegebieden. En in die tijdsspanne zagen zü in Afrika een nieuw type mens opkomen: de Afri kaan. die gevormd werd naar Westerse beschavingsmaatstaven en die men in zün moderne verschüning allerwegen ontmoe. ten kan, aan de spoorwegen zowel als op de kantoren, in de seholen en in de zie kenhuizen. Deze vrij snel voltrokken en nog s'teeds voortgaande evolutie stelt de Kerk en haar missie in dit werelddeel voor büzondere problemen, welke niet alleen met grote realiteitszin onder het oog moeten wor den gezien, maar die ook juist om hun actualiteit en urgentie om een directe oplossing vragen. De betekenis van dit alles werd ons dezer dagen nader toegelicht door Witte Zusters, die op grond van haar jarenlange ervaring in Afrika de daar optredende vraagstukken door en door kennen. Mère Aurelia, die 42 jaren in de Afrikaanse missie werkzaam was, lichtte met tref fende voorbeelden de opgang der Afri kaanse bevolking toe. Deze zuster stichtte in haar missie o.a. een congregatie voor inlandse zus ters („Dochters van Maria" geheten). In 1930 werden hiervoor de eerste vier Witte Zusters aangenomen; doch toen Mère Aurelia verleden jaar uit Afrika vertrok waren er bereids 67 geprofsten, 5 novicen, 25 postulanten en 180 adspi- rant postulanten Deze congregatie is één van de zestien inlandse congrega ties in het wergebied der Witte Zus ters, welke gezamenlijk 1360 leden tel len. Deze worden allen opgeleid voor het medische missiewerk, voor onderwijs of verpleging. Dit is één der verheugende aspecten van ontwakend Afrika". Doch hoezeer dit werelddeel zich evo lueert blükt verder o.a. nog uit het feit, dat in Congo een eerste ziekenhuis reeds geheel in handen van inlandse krachten is. terwijl andere ziekenhuizen in de loop der jaren zullen volgen. Verleden jaar werd in Oeganda het eerste K.A.-congres gehouden. De Witte Zusters zo bleek ons voorts uit mededelingen van de bekende zuster Anna Elisabeth (de bekeerlinge en missie arts mej. dr Norel, die in 1942. na haar overgang tot het Katholieke geloof, bü de Witte Zusters intrad) vormen zusters en verpleegsters, die werkzaam zün in de poliklinieken en de consultatiebureaux, waar constant 600 a 700 moeders en kin deren worden behandeld Zuster Anna Elisabeth verblijft, na tien jaar missie- arbeid, thans in ons land om haar medi sche studies te voltooien met een promo tie. Zij werkte in haar kliniek te Bobo- Dioulassa aan de opleiding van inlandse vroedvrouwen. Zorg voor moeders en zuigelingen onder de negers in die stad en omliggende streken is één van de grote successen van haar medisch missie werk. In Oeganda is er een sterke groei der katholieke bevolking, die ongeveer de helft der inheemsen vertegenwoordigt. Deze groei, verbonden aan de sociale en economische evolutie, stelt de missie niet alleen voor materiële eisen, wat bouw en inrichting van goed geoutilleerde zieken huizen en scholen betreft, maar ook voor geestelijke en intellectuele eisen, omdat missionaris en missiezusters de ontwikke ling op ieder gebied van het maatschap pelijke leven moeten bijhouden, ja, zo mo gelijk. dienen voor te blijven. Naar deze eisen trachten de thans jubilerende Wit te Zusters te handelen, daarbij de stemmen des tijds in „ontwakend Afrika" duidelijk verstaande en haar missie-activiteit daar naar richtend. Zoals de provinciaal overste, Mère Pas- calis Middelhof, tijdens onze conferentie opmerkte: Afrika is het werelddeel der toekomst, ook als werkgebied voor de missie. Doch deze missie zal haar grootse taak in geestehjk-religieuse, in culturele, me dische en materiële zin mede door gebed en offer, ook van katholiek Nederland, met succes kunnen blijven voortzetten en ten uitvoer brengen. Veel werd er in het jongste verleden onder Gods zegen reeds bereikt een rijke oogst, waarvoor wij ons, met de jubilerende Witte Zusters, bij de komende feestviering In dankbaar heid mogen verheugen. Het ideaal: Afri ka aan Christus", vraagt echter blijvende waakzaamheid, juist nü....

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1955 | | pagina 5