Tien jaar terug Tante Riek: moeder van de L.O. Duizenden onderduikers was zij tot steun L Blaskowitz kreeg geen krant, geen schnaps maar mocht zijn schoenen aanhouden Natuurschoon verstikt in Diesel-oliekolenstof en uitlaatgassen.... Duitse accuratesse Duitsland morgen weer souverein r* '^wy"k' Grimmige herinneringen van generaal Foulkes Dooltocht over een voormalig slagveld (7 en Slot) I Contrasten na tien jaren Britse verdediger voor Jungschlaeger Abbé Pierre bij Eisenhower Uit Indonesië terug kerende Nederlanders "WOENSDAG 4 MEI 1955 PAGINA 3 4—5 MEI 1945 Het fatale schot Opbouw en records Wie na tien jaar terugkeert naar steden en streken waar destijds slechts wanhoop en puin en ver bittering en verslagenheid en el lende heersten, hij heeft moeite zich nog eenmaal te herinneren hoe het destijds was: troosteloos, grauw, zonder enig perspectief, be angstigend. Er zullen, naar men verwacht, dit jaar enige honderd duizenden Amerikanen, Canadezen en Engelsen naar het Europese continent komen teneinde, tien jaar na de laatste acte van het Duitse drama, de slagvelden nog eenmaal terug te zien. Zij zullen daarbij West-Duitsland niet over slaan en het is wel zeker, dat de man die, aan het begin van deze dooltocht, destijds in Kleef de ver slaggever zei: „Sie werden stau- nen", daarbij gelijk zal krijgen Door regering aangezocht NEDERLANDS SCHILDERIJ -VOOR BRITSE MARINE De vergelding leem gaat probleem met ons land bespreken gS(«5 ï&y/</y/& Er heerst geen stilte meer aan de Lorelei door MARTIN W. DUYZINGS. REMAGEN, April. TER HOOGTE van de Lorelei was de Rijn nu vol met schepen. De dag was koel, dc hemel grauw: men vond nog weinig toeristen aan dc boorden van de Rijn, het dal was vol geluiden. Er bonkten daar zwaar beiaden goederentreinen in de rails, en in de rivier met schril gillende stoomfluiten de schepen om wat ruimte, en over de eindeloos kronkelende wegen aan weerszijden van de rivier dreunden de vrachtwagens in ononderbroken rijen. ,.Ein ünheimi- scher Betrieb", zei de zware, blozende man die daar aan de rechter Rijnoever een café en een aanverwant terrasje ten behoeve van de toeristen aller landeu exploiteerde. Hij schatte, niet ten onrechte, het verkeer in het Rijndal op wel vijf maal zo intensief als dat van vóór de wereldoorlog, en hij bleef met deze schatting, naar de cijfers leren, aan de Ja<m kant. Hij vreesde, dat op de duur de vreemdelingen- in dus trie en het toerisme onder deze, van maand tot maand verstikkender wordende drukte wel lijden zouden. Het natuurschoon, zei dc man, wordt ver stikt in Dieselolie, kolenstof en uitlaatgassen. Nooit, dacht hij, was het Rijndal mooier, beter en lieflijker geweest dan in de eerste jaren na de oorlog toen de wereld vergeten scheen, dat de Rijn een levensader was van West-Europa, en toen er geen draad verf meer zat op de terrasjes, en toen op de Drachenfels de tandradbaan niet werkte, en toen de plezierboten, voor zo ver zij er nog waren, het zonder hun „Blas- "apelle moesten doen, om de eenvoudige reden, dat de leden dezer muziekgezelschappen toen nog, ergens tussen Tobroek en Omsk en de Midlands en Siberië, m krijgsgevangenschap verbleven. „Unheimisch zei de man. Tien jaar geleden, toen hier aan de boorden van de Rijn de laatste acte van het Duitse drama inzette, had de man diep in Frankrijk, ergens aan de boorden van de Gironde gezeten. Hij kon daardoor niet weten, dat in die dagen juist de stilte die hier geheerst had aan weerszijden van de Rijn, op een morgen -onverwacht verbroken was en dat één enkel schot toen „unheimischer" geleken had dan alle verschrikkingen, elders aan het Westelijke front. Zonnige terrassen aan de Königsallee in Diisseldorj het hart van het „Parijs van liet IS'oorden"; doch daarnaast nog altijd puin en ruïnes achter de imposante facade, van een tvaar/ijk verbluffende wederopbouw. wPrerwlS d.aar aI dagen geduurd. Er i'nkcrofuo" Ultae soldaten meer aan de oi) het daJ" Van r'vier. Daar wapperde, scholenfe?. kleine villa, half ver^ de Stars and «n6- •|c>ng0 Sr°en, uitdagend dedigers aarfl u ch de Duitse ver- dezè uTtdae^ ^K eL"Rijnoevei- hadden oeze uitdaging onbeantwoord gelaten- er was m deze sector van het from al da-en was alsof ^mpn ^'h0tr mee>' gevallen het vas alsof men de Lorelei het bloedige schouwspel van een moderne oorlog ver der maar besparen wilde. Er heerste daar zitdenmva darn-?e situatie- Aan weers- kJ de RUn tuurde men ononder broken door de veldkiikers. ZoIJZXL„A veldkijkers. Zo kende men men vertrouwd met Z° raakle ".en v elkanders gewoonten. Het zou, elders aan Cn in een feller stadium" van de strijd, niet mogelijk zijn geweest, dat do Amerikanen onder het oog van de vijand en binnen het bereik van diens geschut, ongehinderd nieuwe voorraden aansleepten, zonder dat de vijand een poging deed, dat te verhinderen. Het zou, van de andere kant, onder normale om standigheden evenmin mogelijk zijn ge weest, dat de Duitsers hun kleine, een zame garnizoen in de oude, reeds half vergane burcht op het eilandje midden in de rivier, elke dag bleven bevoorraden zonder dat de Amerikanen, die het door hun veldkijkers allemaal nauwkeurig kon den zien, met een welgemikt schot het bootje met behulp waarvan men deze dagelijkse provianderingsoperatie ver richtte, tot zinken brachten. Doch ter hoogte van de Lorclcl was alles anders. Men leverde daar geen artillerie- duels, men liep er aan weerszijden van de rivier door een merkwaardige, geladen en tóch weldadige stilte. Het was alsof men het aan de rest der geallieerde en Duitse legers overliet, elders in bloedige ge vechten cn gedurfde krijgsondernemingen, deze laatste acte van het grote drama te beëindigen. Iedere dag als het Duitse bootje naar het midden van de rivier koerste om de bezetting van de oude burcht te provianderen, stonden de Amerikanen aan de linker-oever er be langstellend naar te kijken. Het verkeer achter de Duitse linies moest wel ont wricht zyn, zeiden de Amerikanen achter hun veldkijkers. De Heini's op de burcht hadden nu al vier dagen achtereen geen post en geen munitie meer gehad. Doch voor het overige maakten zij de Duitsers Nu niets uit een ille gaal pamflet, maar een aanhaling uit het Be vrijdingsnummer van onze eigen krant, dat nog wel als bulletin ver. scheen de bezetting had ons werkelijk niets meer overgelaten van onze outillage maar niet minder jubelend Prijkten daar de juichende zinnen van de hand van onze toenmalige hoofd redacteur, de pas overleden mgr dr J. Witlox. Hij had maar één woord van drie letters nodig voor de titel en stralend staarden de Rotterdam mers, naar dit Maasbode-bulletin, dat overal tijdens de bevrijdingsfeesten in Rotterdam te zien was. VRIJ! Vrij, vrij, eindelijk vrij! Nooit is een jubelkreet zó spontaan uit aller borst gesprongen. Wat wij de laatste maanden hebben meegemaakt en wat in Duitsland door de Geal lieerden werd opengestoten, zegt ons in stralende helderheid, wat het be tekent vrij te zijn. Maar we willen thans, bij dit eer ste woord, niet bitter worden, we zul len nog bitter genoeg moeten zijn vóór er recht is geschied. Want recht, volledig recht moet er geschieden: dat is de enige juiste methode om het ware welzijn te dienen van de wereld, óók van hem die onrecht deed. Thaiïs wenden wjj ons liever in vurige dank tot de Allerhoogste, Die aan het ge martelde Nederland de onuitspreke lijke zegen van vrijheid en verlossing schonk. En tot de Geallieerden, de werktuigen in Gods hand. Militair was de krijgstocht in Duits, land een model. Hij richtte zich op datgene wat het eerste doel van iedere krijgskundige operatie moet zijn: het vernietigen van de vijande lijke strijdkrachten. En dit doel werd bereikt in verbazingwekkende snel heid en in cijfers, die astronomische verhoudingen dreigden aan te nemen. En die stoot op het hart van Duits land was de beste methode voor onze bevrijding snel en afdoende en op 'n wflze, die ons volkrijk land onnoeme lijke ellende bespaarde. En reeds vóór de bevrijding werd gewerkt aan leniging van de nood op een wijze, enig in de historie van de mensheid. Wie zal ooit de aanblik vergeten van die duizenden op de da ken. terwijl de oorlogsmachines nu met hun zoete last rakelings over hun hoofden daverden? Daarnaast gaat onze dank naar Zweden en Zwitsers, naar Fransen en Belgen. Vooral wat Zweden deed, zullen we nooit verge ten. Het is nauwelijks te zeggen wat dat voor ons betekende. Thans aan ons om oris de vrijheid waardig te tonen. En dan alle handen in elkaar in na tionale eenheid: voor herbouw en be vrijding van Indië.'' MEAT and vegetables. En na de juichende woorden van ons eigen bevrijdingsnummer van tien jaar terug, gaat „Tien Jaar Terug" nu ook sluiten. Maar we vinden, dat er zowel voor U als voor ons nog een feestmaal morgen aan te pas moet komen. En om het U niet te moeilijk te maken hebben we er een „herinne- tvr? tVan gemaakt. Morgen eten we „Meat and Vegetables" (blikjes heb ben we gelukkig niet meer), maar we doken een recept op voor U. En dames men neme unn kS aardappelen. 500 gr. wortelen, 40° gr. runderlappen, 15 gr zout, bloem, 50 gr. margarine of boter a 1 liter water, 1 laurierblad, 2 kruid nagels, peper en tablet ossen staartsoep. Vandaag dient U nog de aardappelen te schillen en te koken Morgen: de runderlappen in dobbel steentjes snijden, zouten en door de bloem wentelen. De dobbelsteentjes vlees bruin bakken in margarine of boter. Onder goed roeren het water toevoegen en daarna kruiden. Het vlees in deze saus 2 a 3 uur heel zachtjes laten sudderen. De wortelen schoonmaken en fijn snijden, de gare aardappelen in blokjes snijden en met de wortelen bij het vlees voegen. Het geheel aan de kook brengen en een kwartier zachtjes laten koken. Een kwart tablet ossenstaartsoep fijriwrij- ven. met. iets water tot een papje roe ren en dit door het gerecht roeren. En dan verder: smakelijk eten. hun compliment voor hun voorbeeldige accuratesse. Het bootje voer post, munitie of géén munitikTederl d'ag" Steeds op hetzelfde uur. Geen minuut te vroeg en geen minuut te Iaat De Yanks konden er, zo z« daar behoefte aan had den, hun klok op zetten Er zijn, toen het eenmaal losbarstte in deze sector van het Westelijke front destijds geen wereldschokkende dingen gebeurd. Vierhonderd doden, wellicht of vijfhonderd en wat verwoeste huizen niet meer dan dat. Doch zij die er bij betrok ken waren, zullen oud kunnen worden zonder die zonnige ochtend te vergeten waarop eindelijk het schot viel, dat dwars door die gespannen doch weldadige stilte scheurde. Er had die morgen een jeep van het Amerikaanse leger gereden langs de linker-oever. De jeep kwam daar dage lijks voorbij. Hij torste op zijn motorkap de Rode Kruisvlag en hij nam steeds dezelfde weg: de Duitsers die hem door hun veldkijkers volgden, hadden hem dagenlang ongemoeid gelaten. Die morgen echter viel er van Duitse zijde één enkel schot. Men zag door de veldkijkers hoe de jeep met de Rode Kruisvlag plotseling begon te slingeren. Toen was er een stof wolk en daarna weer stilte. De jeep stond daar roerloos dwars over de weg, de bemanning gaf geen teken meer van leven Van dat ogenblik af wachtte men van Duitse zijde op de vergelding. De burgerbevolking vluchtte in de bergholen overgang had niets te betekenen, zo men het vergeleek met het geweld dat, veel verder naar het Noorden, Montgomery's troepen ontketenden toen zij ter hoogte van Wesel de Rijn-barrière overweldigden en zij zich opmaakten om, in een aantal omtrekkende bewegingen, de laatste restanten van de Duitse legers in het Noorden uit te schakelen of te vernieti gen. Er stierven, die zonnige Maandag morgen van de 26e Maart 1945, daar in de schaduw van de Lorelei-Felsen, niet meer dan vierhonderd, hooguit vijfhon derd mensen. Toen het. nog voor de avond viel, allemaal voorbij was, wapperde de Stars en Strips ook boven op de Lorelei en dreven er wat gekantelde, met kogel gaten doorzeefde Amerikaanse stormboten op de rivier. En wie die ene schutter was die destijds met zijn schot op die Amerikaanse jeep die stilte verbrak, wat er van hem ge worden is, waarom hij dat fatale schot afvuurde en of hjj er ooit wel eens over nagedacht heeft, dat er mogelijk een paar honderd mensen méér zouden leven, in de United States cn in de schaduw van de Lorelei, als hij die stilte maar was blij ven respecteren dat alles kan men na al die jaren uiteraard niet meer achter halen. Men kan, bij een dooltocht over de voor malige slagvelden in West-Duitsland, na tien jaren veel méér niet meer achter halen. Puinwoestijnen veranderden in enorme complexen van imposante ge bouwen. Fabrieken die destijds op ge allieerd bevel „ontmanteld" werden, be halen recordcijfers in hun productie en keren volop dividenden uit. In Hamburg, waar tien jaar geleden kademuren tot van tien km hadden opge- raUc s» butaan, waar meer dan 300 km raus aer havenspoorwegen onbruikbaar geworden was en waar 743 grote hijs- geknakt of in het water lagen, -j' men nu op de Kronprinzenkai modernste haven-installaties, fVf" macRtlger dan voorheen en „ver- rn,en jaarlijks alweer veertien duizend schepen. De Duitse automobiel- i"d"l Ale' ,di,G in 1945 niet meer bestond, exporteept alweer naar alle uithoeken van ®n de Volkswagen werke (ge- °orde Rijk), produceerden in reeds haar 500.000ste exemplaar ntTer? nu duizend automobielen per „ff;.„3; Puitse handelsvloot heette ver- f'n'ff; d?ch na tien jaar nadert haar tonnage alweer de twee millioen ton en ™i tankschip ter wereld werd, maanaat AIRg van de Griekse scheeps- Vormi»s, Apst,otele Onassis, niet in de as herrezen ï?n doch op een der' uit dP bouwd. Zo kanUUSe schaePswerven ge" kan men verder gaan. De Britse, Franse en Amerikaanse Hoge Comissarissen in West-Duitsland zullen morgen een gemeenschappelijke verklaring uitgeven, waarin de be ëindiging der bezetting van West- Duitsland officieel zal worden vast gesteld. De geallieerde Hoge Commissaris zal Donderdagochtend voor de laatste maal te Mehlem, nabij Bonn, bijeenkomen. Hoyer Millar en Frangois Poncet zul len daarna op de Westduitse kanselarij de bekrachtigingsoorkonden van twee der Parijse overeenkomsten, namelijk die welke betrekking hebben op het beëindigen der bezetting en op het recht der verbondenen om troepen in West-Duitsland te blijven legeren, overhandigen. Bondskanselier Adenauer zal Zater dag a.s. naar Parijs vliegen, waar hij voor de eerste maal zal deelnemen aan een bijeenkomst van de NATO-raad. Ook zal hij dan zijn rol vervullen bij de oprichting van de Westeuropese Unie. Het ministerie van Buitenlandse Zaken deelt mede: De Nederlandse regering rekent het tot haar plicht te bevorderen, dat de ver dediging in de zaak-Jungschlager zo goed mogelijk zal worden gevoerd. Nu de Nederlandse en Indonesische verdedigers in deze zaak niet de door hen verzochte schriftelijke verzekering mochten ontvan gen, dat zü hun taak ongestoord zouden kunnen volbrengen, heeft de Nederlandse regering besloten een jurist van inter nationale faam aan te zoeken in samen werking met de thans reeds ingeschakelde advocaten de leiding van de verdediging op zich te nemen. De regering heeft de Britse advocaat, mr Derek Curtis Bennett, bereid gevonden deze opdracht te aan vaarden. De heer Curtis Bennett Is een van de meest vooraanstaande Engelse strafplei ters. Hij heeft de verdediging gevoerd in een aantal grote processen. In zijn carrière heeft hij een groot aantal juri dische functies vervuld. Het ligt in de bedoeling van Curtis Bennett, zich zo spoedig mogelijk naar Djakarta te be geven. Hij zal worden vergezeld door een 29-jarige Engelse advocaat, mr Kenneth Richardson. De Franse apostel van de daklozen, abbé Pierre, die op het ogenblik in de Ver. Staten verblijft, is per vliegtuig uit New- York te Washington aangekomen. Bij zijn aankomst werd hij door ver schillende belangstellende vrienden opge wacht. Na eerst de gast te zijn geweest van het aartsbisdom Washington, was hij gisteren de gast van de Franse ambassa deur. Tezamen met de Franse ambassa deur werd hij Dinsdag door president Eisenhower in audiëntie ontvangen. De Amerikaanse president heeft zich langdurig met de Franse priester onder houden. De Nederlandse Marine zal uit dank baarheid voor in de oorlog genoten gast vrijheid op 11 Mei aan de Britse marine te Portsmouth een schilderij aanbieden van de hand van de zeventiende eeuwse schilder Rudolf Backhuysen, voorstellend het Nederlandse schip „De Zon". De aanbieding geschiedt door vice- admiraal A. de Booy aan admiraal Sir George Creasy. De centrale figuur uit het monument voor Tante Riek", dat te Winterswijk vendaag is onthuld. (Van onze Amsterdamse redactie) „Lieve Piet en kinderen. Wjj zitten in de wagens te wachten op transport. Waar heen? Wjj weten het niet. Weest Gode be volen. Bidt voor elkaar. Je liefhebbende moeder". Deze op een velletje toiletpa pier geschreven zinnen, dit op 7 Augustus 1944 gedateerde „kattebelletje" is het laatste levensteken, dat uit het concen tratiekamp Vught de familieleden van mevr. Kuipers-Rietberg in Winterswijk bereikt. In het beruchte vrouwenkamp Ravensbruck overlijdt die moedige vrouw na een kortstondige ziekte op 27 Decem ber 1944. „Tante Riek" die later de „moe der der L.O." de landelijke organisatie voor hulp aan onderduikers genoemd zou worden, en thans geheel ons land het verzet van de vrouw in de. bange oorlogs jaren symboliseert, was niet meer. maar haar geest leefde voort en haar werk werd door anderen overgenomen. Tot aan de bevrijding hebben in totaal 300.000 onderduikers mogen profiteren van do door haar opgezette ondersteuningsorga nisatie. Hoevelen aan haar en aan haar medewerkers en medewerksters het leven te danken hebben is onbekend maar duizenden zullen ongetwijfeld met diepe dankbaarheid in het hart aan „Tante Riek'" denken en in persoon of in de geest aanwezig zijn, wanneer Woensdag 4 Mei in Winterswijk onthuld wordt het door de Amsterdamse beeldhouwer G. Bolhuis vervaardigde gedenkteken ter na gedachtenis aan de „moeder der L.O." en aan al die naamloze vrouwen die zich niet konden en wilden neerleggen bij de bedreven gruweldaden en tot actief verzet overgingen. Mevrouw Kuipers-Rietberg is moeder van vijf kinderen, een stille gelovige vrouw met een grote liefde voor vorstin en vaderland zo lezen wij in het bevrij dingsnummer van „Voormalig Verzet Nederland Natuurlijk heeft zij erg het land aan de bezetters en een innig me delijden met de vervolgden moet haar hart vervuld hebben. Lam -aam maar zeker "roeit bij haar het besef, dat voor hen iets gedaan moet worden en als zij de in Winterswijk ondergedoken ds Slomp ontmoet, weet zij hem- te bezielen dat er een groot „illegaal terrein" braak ligt, n.l. het levend houden van de verzets- gedachte onder de onderduikers en het verlenen van materiële steun aan deze ondergrondse verzetsstrijders. Eerst als „ouderling van Zanten" en later als .Frits de Zwerver" legt ds Slomp dan door het gehele land contacten en het cen trale punt van de organisatie voor steun aan onderduikers wordt genslotte het woonhuis van de heer en mevr. Kuipers, die als „Tante Riek en „Oom Piet" in de illegale wereld van Nederland bekend heid krijgen. Binnen een paar maanden is de orga nisatie van de L.O. een feit. in Januari 1943 is er een „officiële" ondergrondse instantie die zich het lot van de onder duikers aantrekt en de vlam van het verzet onder hen aanwakkert. Wat er aan arbeid verzet moet worden is ongeloof lijk. Levensmiddelen, bonkaarten, ver valste papieren, onderduikadressen voor duizenden en nog eens duizenden ver volgden zijn nodig en aan alles weet de centrale in Winterswijk te komen al moet op de duur natuurlijk het werk ge decentraliseerd worden. Maar van het woonhuis in de Willinkstraat blijft de deu1 immer openstaan voor wie zich in nood bevindt, terwijl ook de verzetsstrijders we ten dat zij daar terecht kunnen en dat b.v. een geroofde buit aan bonkaarten er steeds veilig -is. De Duitsers proberen met allï midde len het grootse werk van de L.O. te bre ken, wetend welk een machtig verzet achter deze instantie schuil gaat. Steeds meer gaan de onderduikers tot ver zetsdaden over, steeds meer strijders heb ben de steun van de L.O. hard nodig. En juist dan, we schrijven medio 1944, doet het verraad ook hier zijn genadeloos werk. Een gearresteerde koerierster di« hand- en spandiensten verricht voor dia S.D. zorgt er voor dat de Duitsers een aantal leden van de L.O. in handen krij gen en een van hen noemt, na vreselijke tortuur ondergaan te hebben, namen ook die van „Tante Riek" en „Oom Piet» Deze worden nog juist op tijd gewaar schuwd en weten te ontsnappen. De s.D. onder de wijnterrassen, het bootje, dat de bezetting van de oude burcht ravitailleer de, voer niet meer uit: dat ene schot had een eind gemaakt aan een merkwaardige, haast vredige situatie. „Ais dat schot nooit gevallen was", verklaarde men later zowel van Amerikaanse als van Duitse zijde, „zou deze frondsector op de duur in geallieerde handen zijn gevallen zonder dat het één mensenleven had behoeven te kosten". De vergelding kwam, slechts enkele uren later. Nog voor het licht van een nieuwe dag het dal van de Rijn bereikt bad, spoot de Amerikaanse artillerie met sterk geconcentreerd vuur al duizenden granaten in de berghellingen aan de overzij. Toen eindelijk de kanonnen zwe gen, gebeurde het onvermijdelijkede Amerikanen renden naar hun stormboten zij veroverden, ook hier, de Rijn Zoals gezegd, het gevecht om deze Rijn- TIEN JAAR geleden dicteerde de bevelhebber van het Eerste Canadese Legercorps, gene raal Charles Foulkes, in hotel De Wereld te Wageningen, de capitulatievoorwaarden voor de Duitse troepen in Nederland aan generaal Blaskowits. Op Mei zal generaal Foulkes weer op die historische plek staan als hij de herden kingsplechtigheid te Wageningen sal bijwonen nis gast van de Nederlandse regering. „Dicteren" was inderdaad het woord: de enige manier ook, waarop men in gesprek wen- ste te treden met de Duitsers, die toen hun arrogantie nog steeds niet hadden afgelegd, faarvan getuigde het bijzonder het optreden van Blaskowits te Wageningen; generaal Foul- «es, die in ons land arriveerde, lachte gistermid- ag nog eens grimmigtoe)l gaaraan terug- 1 r 1"druk maakte die arrogante op gene- ontkes allerminst en hij liet dat vaak on dubbelzinnig merken. K HERINNER me nog, dat Blaskowits de eerste dag al met een klacht bij me kwam", so seide hij. „Hij wilde een krant hebben". „Nu had ik nog wel wat oude Bngelse kranten bij me en die liet ik hem geven, maar dat was de bedoeling niet: hij wilde een eigen krant uitgeven om, zoals hij seide, het moreel van sijn troepen hoog te houden". Bet antwoord van de Canadese bevelhebber was kort: „Mijn doel is 0m het moreel van jullie te krijgen als het maar mogelijk is. Die krant krijg je niet, Blaskowits". Kort daarop was Blasko- witz terug met een andere klacht. Hij' was gewend elke dag z;jn glas „schnaps" te drinken en voor het eerst in zÜn militaire loopbaan had hij dat nu niet gehad. „Luister Blaskowitz", zo zeide generaal Foulkes, „toen enige jaren terug Canadezen bij Dieppe landden en door jullie gevangen genomen werden hebben jullie de Ca nadese officieren hun schoe nen uit laten trekken en ze in hun gezicht gegooid. Je mag nu verduiveld blij zjjn, dat je je schoenen nog aan hebt". Dat was ongeveer de laat ste keer. dat bij Blaskowitz, die wegens oorlogsmisdaden naar Polen werd getranspor teerd, zag en hii was er niet rouwig om, getuige zijn op merking gistermiddag: „ik was toen dankbaar, dat ik aan de goede kant van de tafel zat". ..aan de goede kant van de tafel... laag N JULI 1945 vertrok ge neraal Foulkes weer naar Canada om daar de functie van chef staf op zich te nemen en in Februari 1951 werd hij benoemd tot voor zitter van het Canadese co mité van chefs van staven, een post. die hij thans nog bezet HU kent de oorlog en heeft er geen illusies over. „Nie mand plukt vruchten van militaire operaties", zo zeide hij, „noch de overwinnaar, noch de verslagene" en, te rugdenkend aan de bevrij ding van Nederland: „Zelfs de bevrijding is een zeer on aangenaam iets. als je er zelf midden in zit". Van de toestand vlak voor de bevrijding van ons land kon destijds geen buiten staander zich een voorstel ling maken. Men had er voor zich zelf een beeld van gete kend dat. zoals het gemeen lijk gaat, niet klopte met de werkelijkheid. Zo kon het gebeuren, dat de eerste oor logscorrespondenten, die Ne derland binnenkwamen en bij generaal Foulkes rapport uitbrachten over hun bevin dingen, hem meldden, dat de gezondheidstoestand huns in ziens zeer mee viel. „Toen heb ik ze mee geno men naar de ziekenhuizen en naar de weeshuizen en er op gewezen, dat er voor Neder land nog heel veel was te doen", aldus generaal Foul kes, die voorts zeide in 1945 zeer te zijn geïmponeerd door de discipline, die het Nederlandse volk toonde bij de distributie van voedsel en bii de opbouw van het land. „Dit is de derde keer. dat ik sinds 1945 uw land bezoek en iedere keer was voor mij de vooruitgang verrassend en duidelijk zichtbaar". GENERAAL FOULKES, die gistermorgen per auto uit Parijs in ons land was aangekomen, ver gezeld van zijn echtgenote, bracht allereerst een bezoek aan minister-president dr W. Drees. Daarna ontmoette dé generaal „een oude vriend". nl. minister Staf, die hij voor het eerst in 1945 in Achter veld ontmoette bij een be spreking over de voedsel voorziening van Nederland. Gisteravond bood de minis terraad de Canadese gast in Hotel Kasteel Oud Wasse naar een diner aan. waaraan een aantal autoriteiten met hun dames aanzaten. Tijdens dit diner heeft ge neraal Foulkes 'n boodschap voorgelezen van de Canadese minister-president L. St. Laurent aan dr Drees. „Op deze tiende verjaardag van de bevrijding van Nederland, aldus de boodschap, is het mij een voorrecht als minis ter-president van Canada U mijn groeten over te bren gen. Daarmee weet ik, dat ik spreek namens ai mijn mede burgers: namens hen onder ons die zich herinneren dat ge standvastig en lang hebt geleden onder de nachtmer rie van de bezetting; namens de mannen van onze gewa pende macht die voor uw en voor onze vrijheid streden, namens allen die met u de uitbundige dagen van de be vrijding hebben gevierd, en speciaal namens hen wiens naasten voor eeuwig met hun Nederlandse vrienden in uw prachtig land rusten". Met het uitspreken van de hartelijkste en beste wensen voor de voortdurende voor uitgang en welvaart van Ne derland, besloot de Canadese premier deze boodschap. Vanmorgen werd generaal Foulkes om kwart voor elf te Soestdijk ontvangen door Koningin Juliana en Prins Bernhard. terwijl hij van- middag om drie uur de na tionale herdenking in de Rid derzaal te Den Haag bij woonde. Op morgen. 5 Mei, zal de generaal dan bij de bevxij- dingsherdenking te Wagenin gen aanwezig zijn 's Middags is generaal Foulkes In Am sterdam o.m. ter bijwoning van de plechtigheid in de Nieuwe Kerk. Des avonds vertrekt de Canadese gast per boot naar Londen. probeert het tweetal op het Arnhemse station in een val te laten lopen, maar de truc gaat niet cp en het echtpaar Kui pers duikt nu zelf in Bennekom onder Drie maanden verblijft het daar. dan kun. nen de heer en mevr. Kuipers het niet langer uithouden. Ze willen opnieuw aan het werk. Hun eigen organisatie zal voor de valse persoonsbewijzen zorgen. Ze wor den vervaardigd maar de koerier die ze moet overbrengen wordt gearresteerd en niet lang daarna hebben de Duitsers hun felbegeerde prooi in handen. „Tante Riek' en „Oom Piet" zijn de gevangenen van de S.D. geworden en ze bereiden zich al voor op het vuur peloton als de Duitsers de heer Kuipers na een lang verhoor plotseling vrijla ten, naar later blijkt met het doel om hem als lokaas te laten dienen. „Oom Piet vliegt daar niet in en duikt op nieuw onder. „Tante Riek" moet haar eigen lijdensweg gaan, welke tenslotte eindigt in Ravensbruck. Daar heeft ze voor haar mede-gevangenen nog veel goeds mogen doen voordat ze, ruim 50 jaar oud, haar ziel aan God terug geeft. De commissie voor Europese Migratie (leem) heeft Maandag besloten met Ne derland te spreken over de kwestie van de Nederlanders, die uit Indonesië terug keren. De plaatsvervangende directeur van leem, Pierre Jacobson, stelde voor, dat een rapport wordt ingediend bij de vol gende zitting van de commissie, nadat de kwestie met Nederland is besproken In tussen verklaarde het hoofd van' het Amerikaanse bureau voor inspectie vei ligheid en consulaire aangelegenheden" Scott McLeod, dat de Ver. Staten bereid zijn in de komende 18 maanden 170 000 visa te verstrekken voor emigranten'uit Europa. Hij zei te verwachten dat in de komende negen maanden 60.000 tot 75 000 visa zullen worden verstrekt.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1955 | | pagina 3