FRIEDRICH von SCHILLER mXr VERSCHERPING VAN DE CONCURRENTIESTRIJD m m Uw ïobbedoezen vïagen om Esders' bieding „Feestboot" maakte proeftocht door de havens William Steinberg in Amsterdam 1805 - 9 Mei - 1955 -% Wgt MGR D. HUURDEMAN 25 JAAR VICARIS-GENERAAL '*.'MÉÊÊÊL, mmm&'Mmm m 'm wt H//MÉmZ. Zwaar ambt met vele zorgen „Shell" handhaafde leidende positie op de wereldmarkt Coca Cola bouwt moderne fabriek In Canada geen enkele Salk-reactie I7.75 A28.- ■BBHI Nieuwe aanwinst voor de Spido M.s. ,v.d. Wijck' werd comfortabeleErasmus' Modeshow op het water Oost-Duits sportleider vluchtte naar Westen Weer kofne-termijn- markt in Rotterdam Preludium voor Beethovencyclus IWN3DAG 10 MEI 195o PAGTNA Dichter, priester en profeet Recht, Vrijheid en Vrede Despoot: centrede Figuur EDEL VERLANGEN NAAR WAARHEID, ZEDELIJK HEID EN VRIJHEID Natuur, schoonheid en waarheid. BALLET VAN DOOFSTOMME MEISJES Initiatief van prof. Rutten in practijk 40.80 BINNENWEG - PLEINWEG 196 PARIJS - WEENEN - BRUSSEL - ROTTERDAM In Nijmegen MEDISCHE BOEKEN GEëXPOSEERD Geknoei met formulieren DE OUDSTE BEWONERS VAN FRIESLAND Weer scliedelfragment uit tweede eeuw gevonden Na vijftien jaar GEDENKSTEEN WOLFF ENDEKEN FOKKER VERHOOGT DIVIDEND Honderdvijftig jaar geleden! De luiken voor het „Schillerhaus" waren somber gesloten en lieel Wcimar rouwde. Een eenzaam man, Johann Wolfgang von Goethe, boog zich over het doodsbed. Hen staarde naar de edele trekken, waaruit een diepe weemoed sprak. De dichter van de Faust dacht aan Christus. Een jaar te voren was Friedrich von Schiller nog naar Berlijn gereisd om de opvoering van zijn Wilhelm Teil bij te wonen. Verlokkelijke aan biedingen waren hem gedaan, maar Weimar en de vriend trokken te zeer. De inspanning van de reis was fe swaar geweest. Misschien was ook de teleurstelling over het verbroken evenwicht in de spanning tussen tijd en ideaal te groot voor de man, die de Franse revolutie hartstochtelijk had begroet, aan wie de Nationale Conventie het Franse burgerrecht verleend had, en die door keizer Napoleon in de adelstand verheven was. De tuberculose, uitvloeisel van een zwak gestel en van bittere ontberin gen, had weer eens aan zijn levensener gie gevreten, aan zijn ijzeren wil het eenmaal begonnene te voltooien. In de korte poze, die hem nog gegund was, had hij na die zomer van zijn terug keer de herdichting van Racine's Phadra beëindigd. Dan vonden na zijn dood zijn vrien den op zijn schrijftafel het fragment van zijn laatste onvoltooide drama dat zijn meesterwerk had moeten worden: „Demetrius". Aan de Marfamon- loog had hij in zijn laatste dagen nog koortsig gewerkt. Zelfs een Goethe, hoezeer piëteit en vriendschap hem ook dwongen, hoezeer de stof als dra matisch gegeven hem ook boeide, trok het plan voor een voltooiing terug: er stak reeds te veel Schiller in de frag menten om ooit Goethe te kunnen worden. Het is het drama van „Der Mensch und seinem Widerspruch", het is het drama van de idealist, die gebroken wordt op de klippen van de werkelijk heid en die dan in de diepe kloof te pletter stort. Er ligt in het laatste werk van de dichter, die als dichter priester en profeet had willen zijn, iets tijd-profetisch, dat de ondergang van wat eens werd toegejuicht onheilspel lend en dreigend aankondigde. De on dergeschoven Csarenzoon Demetrius, die de liefde van zijn vermeende moe der en zijn volk niet verwierf, die een vreemd volk bars en onverbiddelijk over zich zelf liet heersen was in de grond een voorafbeelding van Napo leon. en Hitier. En vooral dit laat ste hebben diens volgelingen in de zware jaren tussen 1933 en 1945 volledig misverstaan, Zij beriepen zich op de Schiller van het Demetriusfragment als hij dichtte: „Was ist die Mehrheit? Mehrheit ist der Unsinn; Verstand ist stets bei wen'gen nur gewesen. Bekiimmert sich ums Ganze, wer nichts hat? Hat der Bettler eine Freiheit, eine Wahl? Er musz dem Machtigen, der ihn bezahlt, Um Brot und Stiefel seine Stimm' verkaufen. Man soil die Stimmen wagen, und nicht zahlen; Der Staat muszt untergehn, früh oder spat, Wo Mehrheit siegt und Unver- stand entscheidet." Maar ook in de Duitse verzetslite ratuur komt men uit het onvoltooide drama van Schiller herhaaldelijk cita ten tegen, die het hoge ideaal van de vrijheid, die aan ethische normen ge bonden is als een vaandel temidden van de verdrukking en de leugen ge heven hielden „nicht Despoten- furcht schnürt hier die freie Seele zu" en „Der Unterdrückte hat ein heilig Recht an jede edle Brust" die het onrecht aanklaagden „der König aher gibt sein heilig Wort Abhilf zu leisten den gerechten Klagen" L^Mc/ „Das schone Band, das Mensch an Mensch mit Wechseïneigung bindet". die de rechtvaardigheid vieren als de „kunstige bouw van het wereldge welf" die de vrede als het volkeren- ideaal en de menselijkheid vereerden als: Schiller gold vooral in de negentien de eeuw maar ook tot op onze dagen, in Duitsland als de bij uitstek nationa le dichter, dezelfde Schiller, die het chauvinisme als" de grootste nationale zwakheid veroordeeld had. En toch niet helemaal ten onrechte. In zijn figu ren Maria Stuart, Jeanne d'Arc voltrok zich niet alleen de ondergang van een enkel individu, maar in 't in dividu die van een geheel volk. En zijn ideaal van een verheven menselijk heid gold, niet alleen voor de mens, maar tevens voor een volk en ten slot te voor de gehele mensheid. Kind van zijn tijd betaalde hij ook, de rekening van zijn tijd. Twaalf dagen voor zijn geboorte, moest zijn vader als onderofficier, dan als luitenant van de despotische landsvorst Karl Eugen van Württemberg, een betaalde solde nier die het ouderlijk huis ontlopen was te velde trekken. In de 7-jarige oor log stond hij aan Franse zijde tegen de Pruis Friedrich II de in zijn hart hoogvereerde vorst. Hij schonk zijn zoon diens naam: Friedrich. Tot ma joor opgeklommen dwong hij om den brode zijn idealistische zoon de theo logische studies te staken. Jurist moest hij worden van de vorst, die uit de kin deren van zijn soldaten een nieuwe stand wilde kweken vn jonge, bekwa me, betrouwbare, intellectuele amb tenaren. Maar de jonge Friedrich werd arts, regimentsarts. Toen schreef hij vanuit zijn eerste twijfels tegen de tijd, de staat en het officiële Chris tendom. „Die Rauber", het Christen dom, waarvan hij de zedelijke ethische beginselen steeds zou propageren en onderschrijven maar dat hij voorgoed zou verliezen. De humanist Schiller is een schoonheidszoeker gebleven die in natuur en schoonheid een nieuwe God vond. Schoonheid alleen voert vol gens hem tot waarheid en zedelijkheid. De kunstenaar is een priester die in het toneel een nieuwe kerk schept. Schil ler kind van zijn tijd. Zijn hertog ver bood hem het dichten en schrijven: de regimentsarts deserteerde en vluchtte naar het „buitenland". Steeds zal in zijn werk de figuur van de despoot terugkeren. Schiller heeft in de strenge, starre officiers kweekschool van Karl Eugen de ty- rannie leren haten als de grootste zonde tegen de mensheid. En de opstand te gen de tyrannie boeide hem juist in de Nederlandse geschiedenis: „Grosz und beruhigend ist der Gedanke, zo schrijft hij in zijn inleiding dasz ge- Hoeveel bezwaren men ook tegen Schiller's drama's kan aanvoeren: historische oppervlakkigheid, litteraire pathetiek, dramatische rhetoriek, re- ligieuse vertekening, mozalistische tendens, ze blijven echter tot het vas te repertoire ook van het hedendaag se toneelleven behoren. De idealis tische strekking zal er niet vreemd aan zijn, als noodzakelijk evenwicht tegen zoveel destructie, maar voor al omdat de figuren van Schiller steeds weer aan speelsters en spelers mogelijkheden tot een grootse uitbeel ding bieden. (Na de oorlog Myra Ward en Elisabeth Andersen van de „Haag se Comedie Elly van Stekelenburg en Tine Medema van het „Nederlands Volkstoneel";. In de korte *"dsspanne van tien ja ren, 1794-1805, heeft Friedrich von Schiller z(jn rijpste werken geschre ven. Daarvoor had hij als dichter ge zwegen om zich geheel, aan de studie van de geschiedenis ~n de wijsbegeer te, vooral die van Kant, te wijden, wat hij in zijn studiejaren tekort ge komen was, v. at hem aan wetenschap en kennis ontbrak, moest worden in gehaald. Toen beschreef Schiller, die zelf geen Nederlands verstond en spij tig noteert dat hjj de werken van Bor, Hooft, Brandt, ie Clerq niet lezen kon, een brok Nederlandse geschiedenis: „Abfall der Niederlande". gen die trotzigen Anmaszungen der Fürstengewalt endlich noch eine Hilfe vorhanden ist, dasz ihre berechnet- sten Plane an der menschlichen Frei heit zuschanden werden". Moeilijke jaren waren intussen na zijn vlucht voor hem aangebroken. Vriendschappen en schulden, succes sen en het ziekbed wisselden elkaar af. Goethe weifelde aanvankelijk de jonge revolutionnair te aanvaarden, maar zorgde toch voor een professo raat in de geschiedenis te Jena. In zijn inaugurele rede: „Was heiszt und zu welchem Ende studiert man Universalgeschichte?" gaf hij een belijdenis van zijn streven en werk dat getuigenis aflegt van een voorna me, edele persoonlijkheid: „Ein edles Verlangen musz in uns entglühen zu'- dem reichen Vermachtnis von Wahr- heit, Sittlichkeit und Freiheit, das wir von der Vorwelt überkamen und reich vermehrt an die Folgewelt wieder ab- geben müssen". Vanuit dit bewust zijn heeft Schiller zijn historische dra ma's geschreven; in zijn jeugd ook een burgerlijk toneelspel als „Kabale und iebe". „Nach drüben ist die Aus- sicht uns verrant", had Schiller eens geschreven, maar op de negende Mei 1805 gaf een edel mens, die in na tuur, schoonheid en geadelde men selijkheid de waarheid zocht, zijn ziel aan de Waarheid weder. En Goethe de eenzame wijze, de vriend zijner laatste jaren, weende H. TEMPELMAN. (Van onze Utrechtse redacteur) Op 14 Mei a.s. is het 25 jaar geleden, dat mgr D. Huurdeman door wijlen Z. II. Exc. mgr J. H G. Jansen werd benoemd tot vicaris-generaal van het Aartsbisdom en kanunnik-theologaal van het Metropo titaan Kapittel. Het zilveren jubileum zas Zondag a.s. worden gevierd met een Pon tificale Hoogmis, door de jubilaris op te dragen in de kathedrale kerk te Utrecht, waarna een receptie volgt. De zware lasten van zijn hoge ambt, in het bijzonder gedurende de bezetting, waarbij hij een ware steun was voor kar dinaal De Jong, maar niet het minst in de periode na de oorlog, toen tal van verwoeste kerken hersteld en vele nieuwe De productie van de Groep heeft 71 millioen ton bedragen, of pet meer dan die van het voorafgaande jaar. In clusief leveringscontracten kreetj de Groep de beschikking over bijna 90 mil lioen ton. De geschatte reserves waren eind 1954 wederom aanzienlijk hoger dan aan het begin. De Groep heeft in totaal 93 Vz millioen tón ruwe olie verwerkt, of bjjna 9 pet meer dan in het voorafgaande jaar, terwijl voorts nog circa 1% millioen ton rechtstreeks tot eindproducten werd opgemengd. De verwerking in de katalytische kraakinstallaties voor vervaardiging van hoogwaardige benzines vertoonde naar verhouding een aanzienlijk grotere stij ging, waardoor de Groepsmaatschappijen ton volle konden voldoen aan de steeds toenemende vraag naar benzines van su perieure kwaliteit. De in Europa ver werkte hoeveelheid ruwe olie steeg met 16 pet tot ruim 2514 millioen ton. Het totale draagvermogen van de tan- kervloot van schepen van 2000 ton en meer, onder beheer van de Groepsmaat schappijen, bedroeg 7,1 millioen ton. Hiervan is circa een derde eigen tonnage; de rest was gecharterd. Voorts had een met de Groep verbonden maatschappij een vloot in dienst van eigen en gechar terde tankschepen ad 450.000 ton draag vermogen. Verwacht wordt dat van het nieuwbouwprogram in 1955 negentien tankschepen van 18.000 ton en zeven schepen van 31.000 ton zullen worden af geleverd. De stijging in de vraaig naar olieproduc ten hield aan. Evenals in 1953 was het aanbod over het algemeen ruim, hetgeen tot een verdere verscherping van concur rentie leidde. „Shell" wenst haar leidende positie op de wereldmarkt te handhaven. Opvallend was in 1954 de toegenomen vraag naar „super" kwaliteit benzine in die landen waar twee soorten verkrijg baar zijn. De chemische bedrijven van de Groep, die op basis van de omzet tot de belangrijkste ter wereld mogen worden gerekend, hebben in vele landen hun po sitie op het gebied van de petrochemie nog verder versterkt. De bedragen, welke de Groep jaarlijks aan research ten koste legt, zullen binnen enkele jaren ongeveer 150 millioen be lopen. Het geconsolideerde overzicht van de resultaten van de Groep vertoont het volgende beeld: Opbrengst van verkopen en andere inkomsten 1.851.039.043 (1.700.714.450); af kosten: bedrijfs ver- koops- en algemene kosten, olieaankopen, royalties enz 1.044.230.738 (977.189.321), omzetbelasting, accijnzen en dergelijke heffingen 405.858.267 (348.051.308), af schrijvingen inclusief voorzieningen voor gekapitaliseerde opsporingskosten 155.379.153 (148.532.645), resteert 245.570.885 (226.941.176), genoten inte rest (netto) en dividenden 13.873.047 (9.342.717), betaalde interest van lenin gen op lange termijn 5.783.266 (6.055.247), geraamde belastingen, waar ook verschuldigd, op winsten en voor gestelde uitkeringen 101.754.856 (83.073.598), aandeel van derden in het resultaat van Groepsmaatschappijen 17.431.592 (16.741.675). netto resultaat van het jaar 1954 134.474.218 (130.413.373) Uitgekeerd werd als dividend aan de Kon. Ned. Petroleum Mij (60 pet) en The Shell Transport en Trading Co. (40 pet) 26.841.299 (v.j. 22.186.010). Zoals be kend zal de Kon. Olie een totaaldividend over 1954 uitkeren van 16 pet (onv.) over het met de bonus van 20 pet verhoogde kapitaal. De huidige fabriek van de Coca Cola Mij aan de Velserweg in Amsterdam, die in 1939 werd betrokken, zal eerlang moe ten verdwijnen. De hoofdstad gaat name lijk vóór 1957 beginnen met de bouw van een groot verkeersplein ten Noorden van de fabriek, in aansluiting op de weg naar de Velsertunnel, die tegen die tijd gereed komt. Een viaduct, leidend naar dit plein en komend van de Bos en Lommerweg, zal precies het huidige complex kruisen. Evenals voor het dorpje Sloterdijk, dat achter het bedrijf ligt, is er voor de Cola Mij hier geen plaats meer. De directie is thans in onderhandeling met de gemeente om een terrein te krijgen in de Duiven- drechtse polder vlak bij de nieuwe Rijks weg naar Utrecht. Deze onderhandelin gen verlopen goed, doch definitief is nog niets bepaald. Het nieuwe moderne com plex, waarvan de schetstekeningen reeds klaar zijn, is wel groter dan de huidige fabriek, omdat ook de opslagplaatsen, die nu elders gevestigd zijn, er ;n worden op genomen, doch een vergroting van de productie-capaciteit ligt niet ir. het voor nemen. Men vertelde ons nog, dat de ver huizing in genen dele verband houdt met de bouw van het stationnetje-West, dat 600 meter ten Oosten van de bestaande fabriek is geprojecteerd. Een dertigtal meisjes-verpleegden van 13 tot 20 jaar van het doofstommenge- sticht te St Michiels Gestel zullen op 20 Mei te Nijmegen een balletavond geven. Zij zullen dan o.m. vertolken een mys teriespel op een motief van Calderons' Hemelse artsenij. De doofstomme meisjes zijn in staat ge steld deze balletten uit te voeren, door een bijzondere methode van overbrenging van de vibraties van muziek In 1940 nam prof. dr F. Th. Rutten, hoogleraar in de algemene empirische psychologie, sociale psychologie en be drijfspsychologie te Nijmegen, reeds het initiatief om dit voelen van de vibratie van de muziek bij dove kinderen syste matisch te ontwikkelen. In 1942 kon hij in zijn diesrede, mededelen, dat het ge lukt was dove mensen van muziek te laten genieten. Men kon constateren, dat de „dove oren" der kinderen niet „dood" zijn. Deze „dove oren" gaan door oefening op geluid reageren. En deze reacties zijn te benutten, mits zij samen met het vibra- tiegevoel worden getraind. De lerarenstaven van de doofstommen- instituten te Amsterdam en Groningen houden nauw contact met St Michiels Gestel. De techniek van de Nederlandse ingenieurs, die de gehoorapparaten steeds weten te vervolmaken biedt hier ook on schatbare diensten. Nederland gaat daar door in de verbetering van de opleiding van de doofstommen voorop. In Canada heeft zich geen enkele ongunstige reactie voorgedaan op de 500.000 gevallen van inenting van kin deren met het Salk-vaccin. Het inentingsprogram wordt daar dus voortgezet, ondanks het besluit van Amerika, om de inentingen in het gebied der V. S. stop te zetten. Alle goede voornemens ten spijt, kunnen die bel hamels van U bij hun spel niet altijd aan hun kleren denken. ESDERS' kinderkleding kan tegen een stootje. Bovendien heeft Esders die kleding, waar het hart van Uw kinderen naar uitgaat. Degelijke kinderkleding, sportief, met een eigen cachet enniet duurder dan het massa-confectieproduct. Schattige meisjesjurkjes van katoenen haircord, be drukt in Biedermeier-des sin, leuk model met etage- rok. q q Leeftijd 8 jaar Alleraardigste fantasie blazers zeer apart model in de kleuren rood, geel, groen en blauw Leeftijd 5 jaar Geheel wollen Loden meisjesregenmantels met contrasterend ge voerde capuchon. Een prettige mantelvoorregen- achtige dagen. mg* Leeftijd 7 jaar Gelegenheidskleding voor Uw zoon Alleraardigst vestpakje, van zuiver wol, met poplin front en Leeftijd 4 jaar Alle kinderkleding met kleine stijging per maat Moderne sportcombinati. voor de jongeman. Zuiver wol len tweed sportcolbert, Leef tijd 13 jaar 29 Bijpassende leamgaren lange pantalon 85 Zeer speciale aanbieding in 3-delig. jongenspakjes met korte broek an plus-four. Wollen tweed In grote sortering Italiaanse dessins. Leeftijd 8 jaar Uitgebreide sortering In corduroy culottes en lange pantalons, field - jacks en scandinavian-jacks in prach tige kwaliteit poplin -11 k ''/AikSiUi i&ifïÜIziiiiic Godshuizen gebouwd moesten worden, hebben de geest van mgr Huurdeman, die in 1878 geboren werd. niet gebroken. Met grote opgewektheid en onverflauwde ijver vervult hij nog dagelijks zijn veel zorgen vragend werk en zijn rijzige kloeke ge stalte ziet men bij tal van gelegenheden, waar mgr Huurdeman als directe ver vanger de aartsbisschop-coadjutor mgr Alfrink moet representeren. Van de vele activiteiten, die mgr Huur deman heeft ontplooid, moge zeker worden gememoreerd zijn ijveren voor het tot standkomen van het philosophicum „Dijn. selburg" te Huis ter Heide. In 1952 vierde hij zijn gouden priester feest een rustpunt in een welbesteed priesterleven, waarin het pastoraat te Nieuw-Schoonebeek, waarbij hij gelijk de ken was van Kiazienaveen, de afsluiting wa.s van meer directe zielzorg in de pa rochie. De grote verdiensten van mgr Huurde man, een man met een helder, scherpzin nig verstand, van wiens belangrijke ad viezen menigmaal is geprofiteerd, zijn door vele kerkelijke en wereldlijke on derscheidingen erkend. Na in 1984 te zijn benoemd tot Huisprelaat van Z H de Paus, werd de vicaris-generaal in 1942 Protonotarius Apostolicus. Hij is voorts ridder in de Orde van de Nederlandse Leeuw, alsook in de Orde van Oranje Nassau. Voorts is hij Commandeur in de Orde van het H. Graf van Jeruzalem, ter wijl hij in de onlangs officieel geconsti tueerde Nederlandse Commanderij van deze Orde de functie van groot-prior en vice-voorzitter bekleedt. Enkelen honderden genodigden, onder wie vele prominenten uit het Rotterdam se havenbedrijf, hebben Zaterdagmiddag een -eslaagde proeftocht meegemaakt aan boord van de nieuwste aanwinst van de HuV. dienst Spido, de „Erasmus". Te recht heeft men dit schip, dat vroeger voer onder de naam v. d. Wijck maar dat sindsdien een enorme verjongings kuur heeft ondergaan, het „feestsohio" genoemd. Accomodate (1500 persc-.en) kleur en comfort rechtvaardigen deze naam ten volle. Het schip werd, in opdracht van de d. Stoomsleepdienst, voorheen P. Smit jr, in vier maanden door de N.V. Dok en Werf Mij Wilton Fijenoord verbouwd. De „Erasmus" heeft op het sloependek een ruim zonnedek, waarop 4 riastic red dingssloepen worden geplaatst Vanaf het sloependek komt men aan de Evenals het Katholiek Hoger Onderwijs is de katholieke universitaire boekhandel nog in het begin van haar ontwikkeling. Speciaal geldt dit voor de medische facul teit. De tentoonstelling van medische boeken bij Berkhout's boekhandel te Nijmegen die op 9 Mei door prof. dr H. J. Lammers in aanwezigheid van verschillende professo ren van de Nijmeegse universiteit en van mr Hugh Paget, representatieve namens de Engelse ambassadeur, geopend werd had dan ook een tweeledig doel. Zij stelt professoren en studenten in staat kennis te nemen van de boekproductie in de En gelse taal op dit gebied in de periode 1950 1955. Daarnaast toont zij dat het moge lijk is, dat katholieke academische boek handel contact krijgt met katholieke zie kenhuizen en specialisten. Als zodanig is deze tentoonstelling dan ook het markeren van een stuk katholieke emancipatie. Prof. dr H. J. Lammers wees er in zijn openingswoord op, dat het Engelse medi sche boek na de oorlog een kans heeft gekregen, toen de Duitse uitgeverijen niet meer leveren konden. Hij hoopte dat het Engelse boek zich zou weten te handha ven. Ook hij achtte de adviserende taak van de boekhandel zeer belangrijk nu de student in het algemeen over minder geld kan beschikken dan vroeger, terwijl van de andere kant de boekprijzen aanzienlijk gestegen zijn. Onderscheidingen. Bij K.B. is benoemd tot ridder in de orde van de Ned. Leeuw mr J W. Bosch, officier van Justitie bij de rechtbank te Breda en tot ridder in de orde van Oranje-Nassau de heer E. G. Meijer, hoofd van administratie ter griffie van de Haagse rechtbank. achterzijde langs twee trappen en vla een warande-dek in de grote salon. Dit ruim en overdekt warande-dek biedt gelegenheid om beschermd tegen wind en zon toch van de buitenlucht te genieten. De grote zaal, met haar lengte van pl. min 40 rn. en breedte van 10 m.. heeft in normale opstelling een accommodatie voor 250 personen en in dineropstelling voor circa 350 personen. Zij is in vrolijke kleuren geschilderd Langs d wand'.. js een betimmerin° van blauw formica aangebracht met gele gor dijnen. Tegen de voorwand der grote salon bevindt zich de bar. Op het hoofd- dek treft men nog aan de voorzaal en de tuinkamer. De tuinkamer is gemeubileerd met nitrietmeubelen en voerzien van bloemen en planten. Het schip beschikt over een grote kombuis waar uitgebrei de maaltijden kunnen worden samenge steld. Bovendien is er nog een kleine kom buis, welke in hoofdzaak gebruikt zal worden als koffiekeuken. Onder 't hoofd- dek bevindt zich ^en grote dinerzaal, wel ke door de patrijspoorten een sterk ..scheeoskarakter" draagt. Hier i'.i de kleuren van wanden en vloer heel licht gehouden, terwijl een pittig rood voor een vrolijke noot zorgt. De afmetingen van het schip zijn: leng te 63,31 m, breedte J,93 O., ..rite 3.70 m De voortstuwinp geschiedt door middel van twee direct omkeerbare Werkspoor motoren, ieder van 650 p.k. Tijdens de proeftocht van de ,,Eras- mus" hebb.n de opvarenden een wel zeer charnte primeur voor Rotterdam be leefd in de vorm van een modeshow, die tijdens de vaart werd gehouden .Terwiil buiten het panorama van de havens zich aan het oog-ontrolde kon men binnen het eveneens boeiende schouwspel cedeslaan van elegante mannequins, die. aaneekon- 'itrd dnnr mevrouw <2-nit nieu- e modellen van de fa. Meddens toonden. Gracieus wandelden zij in telkens wisse lende kledij zo zag men o.a. de creatie (C 55 - door de ruime zalen aarisch inwd door he. varende Dubliek dat dez0 bij zondere attractie op hoge prijs wist te stellen. Karl Staffeldt leider van de afdeling voetbal van het staatscomité voor de sport in Oost-Duitsland, is naar West- Berlijn gevlucht. Volgens de Westberlijn- he inlichtingendienst heeft Staffeld te kennen gegeven, dat men in Oost-Berlijn geknoeid had met de formulieren voor het Oost-Duitse jeugdelftal, dat aan het FIFA-jeugdtournooi in Italië zou deelne men. Óm een zo sterk mogelijk team te kunnen opstellen, waren de leeftijden van de spelers niet naar waarheid inge vuld. Zoals bekend heeft het Oost-'Duit- se elftal niet aan het jeugdtournooi kunne deelnemen, omdat Italië weigerde, visa te verstrekken. Dezer dagen is in Ferwerd een groot fragment gevonden van een menselijke schedel van het type, dat volgens de Utrechtse anthropoloog dr J. Huizinga behoort bij het ras, dat in het begin der jaartelling grote delen van Friesland be woonde. Dit type werd opgesteld naar aanleiding van goed gedateerde vondsten in de laatste gedaan te Midlum, Engelum, Wommels en Wijnaldum. Deze groep men sen verschilt aanmerkelijk van het type, dat in latere eeuwen de Friese terpen ging bewonen. De herkomst is voorlopig niet duidelijk. De nieuwe vondst maakt het bestaan van een tot dusverre niet be schreven groep mensen uit het begin der jaartelling wel bijna zeker. Precies vijftien jaar nadat de laatste koffie-termjjnmarkt in Rotterdam werd gehouden heeft burgemeester Van Wal- sum gisterenmorgen om half twaalf in de Beurs deze markt opnieuw voor geopend verklaard. Hij bood het bestuur van de Vereeniging voor den Koffiehandel, afd. Rotterdam, zijn hartelijke gelukwensen aan en sprak de hoop uit, dat deze markt aan de verwachtingen zal voldoen. De heer A. Ruoff, die sprak namens het bestuur van de afd. Rotterdam deelde mee, dat °P ditzelfde ogenblik ook in Amsterdam de koffie-termijnmarkt werd heropend. Toen op 9 Mei 1940 de koffie- termijnmarkt voor het laatst werd gehou den, had niemand kunnen vermoeden, zo zei hij, dat het vijftien jaar zou duren voordat zij weer zou worden opgericht. Als herinnering aan die dag toonde hij het noteringsbriefje waarop stond: stem ming kalm. Hartelijke dank bracht hij aan de heer W. Verbeek, voorzitter van de termijn- handel voor granen, welke afdeling haar lokaal ter beschikking had gesteld. De heer Verbeek toonde zich daarna zeer verheugd over deze „inwoning" en bood zijn hartelijke gelukwensen aan. Nadat nog de directeur van de Rotter damse liquidatiecommissie het woord hal gevoerd verzocht de heer Ruoff de oud ste koffiemakelaar, de heer Schaap, de leiding op zich te nemen, waarna het bie den een aanvang nam. Onder de aanwezigen op deze eerste officiële markt bevond zich o.m. de voor zitter van Kamer van Koophandel en Fa brieken te Rotterdam mr K. P. v. d. Mandele en de gemeente-secretaris, de heer J- Hasper. Prof. dr P, Minderaa, voorzitter van het nationaal comité ter herdenking van Betje Wolff en Aagje Deken heeft tijdens een eenvoudige plechtigheid een gedenksteen onthuld in de gevel van het St. Joseph- rustoord aan de Perstraat te Beverwijk. Op deze plaats heeft nl. het buiten „Lommerlust" gestaan waar de schrijf sters in de jaren 17821788 hebben ge woond en gewerkt. Zij schreven hier o.m. „Sara Burgerhart". Tevoren was het na tionaal comité ten stadhuize ontvangen, waar burgemeester mr H. J. J- SeholtenS, eveneens lid van het comité, een histori' sche uiteenzetting gaf over de Beverwijkse periode van de schrijfsters De directie der N.V. Kon. Ned. Vlieg- tuigenfabriek „Fokker" deelt mede, dat aan de algemene vergadering van aan deelhouders op 12 Mei a.s. zal worden voorgesteld, over het boekjaar 1954 een dividend uit te keren aan de houders van preferente aandelen van 5 pet (onv.) en aan de houders van gewone aandelen van 10 (v. j. 8) pet. In het gebouw van het Cultureel Cen trum in het Vondelpark te Amsterdam werd Maandagmiddag een persconferentie gehouden. De schijnwerper werd gericht op de Amerikaanse dirigent William Steinberg, geboren te Keulen in 1899. Met de Beet- hovencyclus maakt hij zijn debuut in ons land ofschoon door gramophoonplaten- opnamen zijn reputatie al zeer hoog ge waardeerd werd in de lage landen. De vitale en schijnbaar zeer rustige di rigent is een vlot causeur. Zijn visie op het Amerikaanse muziekleven sinds 1938 verblijft hij in de Nieuwe wereld is boeiend en veelzijdig. Hij is er van overtuigd dat Gershwin als de nationale figuur beschouwd moet worden. Trou wens, het blijft bij Steinberg niet bij be wonderen voor de componist van de „Rhapsodie in Blue". Op het aanstaande Holland Festival za] hij zijn enthousiasme in „klinkende munt" omzetten en Gersh- wins Pianosconcert dirigeren. De activiteiten van Steinberg vermelden zou een lijvig boekdeel worden. Naar aan leiding van zijn enorme San Francisco- succes bij de opera schreef de bekende Amerikaanse recensent Alfred Franken stein: „Steinberg is een van die ongelofe lijke mensen, die een „Falstaff" repetitie direct zonder partituur beginnen. Op advies van Toscanini werd Stein- "er§ in 1936 uitgenodigd het Palestina Symphony Orchestra samen te stellen en ts dirigeren. Vermeldenswaardig is dat hij op zijn tiende jaar een virtuoos violist was en op zijn vijftiende een opzienbarend pianist. Vier jaar later won hij de Wüllnerprijs voor dirigeren. Hij was dirigent aan de Keulse opera en enkele jaren nadien .mu sical director" van het „Deutsches Theater" te Praag. William Steinberg die 's morgens met het Concertgebouw gerepereerd had roem de ons onvolprezen orkest. Wederzijds zijn de verwachtingen hoog gespannen.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1955 | | pagina 6