Zaak Amsterdamse rusthuis A'dam Onrustbarende toeneming van motorrijtuigen Mr Bouman trekt zich terug Dertig jaar Katholieke Kerk- muziekschool Minister Algera op Bovagcongres Broer en zus in hoger beroep Uitvoer van voedsel producten naar de B.L.E.U. neemt af Op inbraak uit per auto Doet vraag naar vakbekwame monteurs stijgen Het proces-Jungschlager Zitting uitgesteld tot 27 Mei Opleiding van directeuren en organisten in liturgische geest rrv PAGINA Invoer wordt steeds groter RECORDPRODUCTIE BIJ „VESTA" EERSTE HOLLANDSCHE LEVENSVERZEKERINGS BANK Vier jaar geëist tegen „gentleman-dief" TEKST INDONESISCH- NEDERLANDS VERDRAG Ter vermijding dubbele belastingen O AUTOBUS VAN DE DIJK VAN FABRIEKSSCHOOR STEEN GEVALLEN UITSLAG COBOUW- PRIJS VRAAG AMSTERDAMMER BESTELDE GROTE PARTIJ BONEN Betaling moet nog gebeuren FABRIEKSBRAND IN NIJMEGEN Schade ca 60 mille Ander karakter dan conservatorium VACANTIEHUIZEN EN JEUGDHERBERGEN KVC vraagt vrijwilligers HOUTDIEFSTALLEN TE MAASTRICHT DODELIJKE VAL VAN DAK De Nederlandse uitvoer van landbouw-, veeteelt- en visserij-producten naar de BelgischLuxemburgsche Economische Unie is tot en met 1952 regelmatig ge stegen, doch vertoont sindsdien een daling. Ook het deel, dat de B.L.E.U. van de totale Nederlandse export van deze pro ducten afneemt daalt. Toch bedroeg de waarde in 1954 nog ongeveer het acht voudige van dat van voor de oorlog. Deze gegevens staan gepubliceerd ln een overzicht van het Benelux-handelsver- keer in landbouwproducten, dat de minis ter van landbouw, visserij en voedselvoor ziening ingevolge zijn toezegging aan de Eerste en Tweede Kamer thans aan de Sta ten-Generaal heeft doen toekomen. Uit de detailcijfers per groep van pro ducten blijkt wel in de eerste plaats de daling van onze export van boter naar de B.L.E.U. gedurende de laatste twee jaren tot op bijna de helft van het voor gaande jaar. Een daling valt ook te con stateren in melkproducten Wat de totale invoereijfers van land bouw-, veeteelt- en visserij-producten betreft, kan worden geconstateerd, dat de invoeren uit de B.L.E.U. de laa(tste drie jaren steeds groter worden; in verge lijking met vóór de oorlog eveneens onge veer het achtvoudige. Het jaar 1954 was voor „Vesta" Mij voor Levensverzekering te Arnhem een recordjaar wat de productie betrof; er werd aan verzekeringen afgesloten tot een totaal-bedrag van 61.425.813 (46.742.971). De vooruitgang bedroeg 38.214.213 (23.810.081), waardoor de verzekeringsstand per ultimo 1954 454.937.799 (416.723.586) bedroeg. De premiereserve eigen rekening steeg tot 87.490.667 (81.268.544). De gemiddelde rente van alle beleggin gen was 3,86 (3,71) pet. De premiereserve werd berekend op 3 pet (onv.), zodat een veilige marge van 0,86 (0,71) pet aan wezig is. De sterfte was in 1954 zeer gunstig. De onkosten vertoonden een aan merkelijke stijging, welke veroorzaakt weid door diverse afsluitkosten, aan schaffing van de apparatuur van de mechanische administratie en uitbreiding van de buitendienstorganisatie. De extra-reserve steeg tot 2.426.682 tegen vorig jaar 2.001.930. Het dividend werd vastgesteld op 7,7 pet (onv.). De totale productie, met inbegrip van lijfrenten, heeft in 1954 bij de Eerste Hol- landsche Levensverzekerings-Bank be dragen 23.013.175 (21.487.862). De ver zekerde kapitalen zijn met 12.662.678 (10.901.520) gestegen t°t f ^88 173.865 (175.511.187). De gemiddelde rente van alle beleggingen bedroeg 4,14 (4,01) pet. De premiereserve is berekend op een rente voet van 3 pet (onv.). Er is dus marge van 1,14 pet tegen vorig jaar 1,01 pet. De premiereserve, berekend volgens de zui vere netto-methode steeg in 1954 tot 38.403.128 (36.241.989). De balans en winst- en verliesrekening wijzen een winstsaldo aan van 662.080 (725.443). Aan de vergadering zal worden voorgesteld ie reserveren voor belastin gen 240.028 (168.061), toe te voegen aan de extra-reserve 277.815 (470.453), aan het fonds voor diverse ver strekkingen f 10 000 en het restant ad 127.237 (86.927). als winst uit te keren, zodat een dividend kan worden betaald van 8 (714) pet benevens 53.57 (44.65) als oprichtersuitkering per aandeel le serie. De gezamenlijke vrije reserves be dragen daarna 3 469.124 (2.718.579), zijnde 9 pet (met inbegrip van het volgestorte kapitaal ca 11 pet) der premie-reserve. bewezen. Hij eiste tegen haar terzake van verduistering meermalen gepleegd een gevangenisstraf van drie maanden met aftrek (ook zij heeft drie maanden in voorarrest gezeten). Mr Overbeek zeide tegen de zuster, die in feite dezelfde fei ten had gepleegd als haar broer, tegen wie hij eveneens terzake van één geval van verduistering van 500 bevestiging van het rechtbankvonnis (drie maanden met aftrek) vroeg, niet een zwaardere straf te willen vorderen. Het hof zal op 26 Mei arrest wijzen. Voor de vierde keer binnen een half jaar heeft een rechterlijk college in de hoofdstad zich bezig gehouden met een pension voor bejaarden in de Vondel straat, gedreven door de drie gezusters W. Gisteren stonden bij het gerechtshof in hoger beroep terecht de 66-jarige rust huishoudster I. M. A. en haar 63-jarige broer D. A. O. W., die de administratie voert. De rechtbank had de zuster, na een eis van acht maanden voorwaardelijk, een boete van 1.000 en ontzegging uit het beroep van rusthuishoudster, vrijgespro ken van de ten laste gelegde verduiste ringen ten nadele van enige patiënten uit het rusthuis. Haar broer, wie dezelfde feiten ten laste waren gelegd, werd na een eis van één jaar voorwaardelijk, op één punt schuldig bevonden en veroor deeld tot drie maanden met aftrek van de preventieve hechtenis (die eveneens drie maanden is geweest). Tijdens de zitting, die bijna de gehele dag heeft geduurd, moest de president herhaaldelijk de hamer hanteren om de broer tot de orde te roepen, die boven dien poogde zijn zuster aan te vullen en te verbeteren tijdens haar verhoor, zodat de president een parketwacht opdracht gaf tussen het tweetal in de verdachten- bank plaats te nemen. Van de gevallen van verduistering ten nadele van drie, inmiddels alle overleden verpleegden, die de zuster ten laste waren gelegd, achtte de procureur-generaal, mr W. Overbeek, maar één geval, waarbij het ging om een bedrag van totaal 2.000, Vier jaar met aftrek heeft de officier van Justitie gisteren ter zittinr van de Amsterdamse rechtbank geëist teren de 37-jarige vertegenwoordiger J. V. uit Blaricum, die als „gentleman-inbreker" des nachts per auto door het Gooi toerde en in vier jaar tijds bijna 100 succesvolle inbraken in alleenstaande villa's van wel gestelde bewoners pleegde. Volgens zijn eigen verklaring Is hem in die tyd een buit van minstens 75.000 ten deel ge vallen, mogelijk zelfs bijna een ton. Verdachte had in het vooronderzoek open kaart gespeeld. Volgens een psy chiatrisch rapport speelde hem mogelijk een zekere ijdelheid parten. Hij vertelde b.v., hoe hij maandenlang telkens op nieuw bij een rijke Amerikaan inbrak en uit diens colbertjasje 's nachts enkele honderden guldens meenam, nooit echter al het geld. Soms nam hij er zijn gemak van en ging beneden in de huiskamer wat glaasjes wijn of andere spiritualiën drin ken. Na afloop ruimde hij alles netjes op. Hij beschouwde deze Amerikaan als zijn „melkkoetje". Van het gestolen geld kocht hij een wagen, waarmede hij na afloop kalm naar huis reed. Zijn vrouw en kinderen waren van vaders practijken volkomen onkundig. Bij zijn inbraken maakte hij dikwijls gebruik van valse sleutels. An dere keren klom hij met een ladder naar binnen. Soms ook kostte het hem hele maal geen moeite om binnen te dringen, want dan stond de achterdeur open. Dat was b.v. het geval bij zijn eerste inbraak in Mei 1951 bij een weduwe in Huizen Op sokken sloop de verdachte haar slaap kamer binnen en nam uit het naast haar bed op een stoel staande tasje een en veloppe met geld weg Buiten zag hij, dat het niet minder dan 30.000 was. Hij nam er 10.000 uit en bracht toen de en veloppe met de resterende 20 mille weer terug naar de slaapkamer. De verdenking viel de volgende dag op twee stiefzoons van de weduwe, die volkomen, onschuldig waren De uitspraak volgt op 26 Mei. De minister van Buitenlandse Zaken en de minister Zonder Portefeuille hebben aan de Tweede Kamer doen toekomen de Nederlandse en de Indonesische tekst van het °P 8 Juni 1954 te Djakarta tussen het Koninkrijk der Nederlanden en de republiek Indonesië gesloten verdrag ter vermijding van dubbele belasting van in komsten en van vermogen en tot het tref fen van enige andere voorzieningen op het stuk van die belastingen. De regering is voornemens een ontwerp van wet voor te bereiden, strekkende tot goedkeuring van dit verdrag. (Van onze correspondent). Op 't jubileum-congres van de BOVAG heeft de minister van Verkeer en Water staat, mr Algera, woorden van lof ge sproken aan het adres van deze bond voor de wijze, waarop deze de vakoplei dingen ter hand heeft genomen. Twintig jaar geleden viel er reeds een toeneming van het gebruik van motorrijtuigen waar te nemen, al was het nog niet in het bijna onrustbarend tempo, waarop dit thans plaats heeft. Met het aantal nam ook de verscheidenheid toe. De hierdoor ontstane behoefte aan vakmensen op dit gebied werd al spoedig door de BOVAG onderkend en hij heeft de nuttige taak, in deze bdhoefte te voorzien, met grote energie en toewijding op zich genomen. Het bezit van BOVAG-monteursdiploma's strekt onbetwistbaar overal in den lande tot aanbeveling, terwijl de diploma's ver bonden aan de z.g. patroonscursussen wettelijke erkenning hebben gevonden in dier voege, dat deze diploma's als .vol doende bewijs van vakbekwaamheid, ver eist voor de vestiging van een automobiel- of garagebedrijf, worden beschouwd. Een goede opleiding zal onoordeelkundige reparatie tot het minimum beperken, zo niet geheel voorkomen en indien alle eigenaars van motorrijtuigen er toe zou den kunnen worden gebracht, hun voer tuigen tijdig en regelmatig aan een oor deelkundig onderzoek te doen onderwer pen, zouden verkeersongevallen, welke aan onvoldoende rij technische toestand van de voertuigen zijn toe te schrijven, niet meer behoeven voor te komen. Spre ker wenste, dat de reparatie-inrichtingen, welke tot nog toe voornamelijk zijn inge steld op de categorieën personenauto's en motorrijwielen, zich ook zouden gaan Een nieuwe autobus van de garage Jansen uit Groot-Ammers is gisteren op weg naar het concours d'élegance voor toerwagens te Noordwijk, op de Lekdijk te Nieuwpoort tegen een telefoonpaal ge reden en van de dijk gegleden. Behalve de chauffeur zaten er slechts drie per sonen in de zwaar beschadigde wagen. De echtgenote van de heer G. uit Groot- Ammers raakte zo bekneld, dat zij eerst na drie kwartier bevrijd kon worden. Zij had een been gebroken en is naar Utrecht vervoerd. De andere inzittenden bleven ongedeerd. In de elfde zitting van het landgerecht van Djakarta in de zaak Jungschlager werd een brief voorgelezen van mr H. rouman, die tot dusver als verdediger van verdachte optrad. Mr Bouman deelt in deze brief mede, dat hij het besluit heeft genomen de verdediging aan een ander over te dragen, aangezien hij zich zelf van geen nut meer acht, in verband met de moeilijkheden, die hfl heeft onder vonden. Mr Bouman brengt naar voren, dat hem buiten de rechtszaal geen waar borg kan worden gegeven tegen vervol gingsmaatregelen, waarvan htf binnen de rechtszaal gevrijwaard is. De Indonesische verdedigster, mr Nany Razak, was evenmin ter zitting aanwezig, in verband met de Islamietiscbe vasten tijd. Jungschlager verklaarde, dat hij deze verdedigster al geruime tijd niet heeft gezien en verzocht vervolgens ver daging van de zitting, omdat hij de En gelse advocaat mr Curtiss Bennet als ver dediger verwacht. De rechter zeide aan vankelijk bezwarén te hebben de reeds lang lopende zaak andermaal uit te stel len. Hij meende, dat zolang er in Indo nesië nog voldoende volwaardige advoca ten beschikbaar zijn, er geen aanleiding is een buitenlandse advocaat met de ver dediging te belasten. Een ander geval was het met de R. M. S.-zaak, waarin nu de Nederlander mr Stoffels optreedt, omdat daar geen enkele Indonesische advocaat gevonden kon worden om verdachten voor de krijgsraad in Djogja te verdedi gen. De rechter meende, dat een vacuum in de behandeling moet v-orden voorko men. Als straks de nieuwe verdediger komt, kan die altijd de processen-verbaal besturen. Op een vraag van rechter Maengkom verklaarde mr H. A. van Deinse van de consulaire sectie van het Nederlandse Hoge Commissariaat te Djakarta, dat mr Curtiss Bennet op officieel verzoek vaa de Nederlandse regering zich bereid heeft verklaard Jungschlager te verdedigen. Mr van Deinse zei verder, dat Curtiss Bennet reeds driemaal een plaats in een vliegtuig had gereserveerd, doch tot dusver niet kon afreizen omdat hem nog geen visum was verleend. De rechter bepaalde dat de zitting zal worden uitgesteld tot 27 Me: en zei, dat deze dan ook onvoorwaarde lijk zal doorgaan, omdat verdachte reeds voldoende gelegenheid is geboden zijn verdediging te regelen. Na afloop van de zitting zeide rechter Maengkom. dat nog overwogen zal wor den of mr Curtiss Bennnet als verdediger zal worden toegelaten, wanneer hij een maal in Indonesië is aangekomen. De rechter meende, dat er geen bezwaar tegen kan bestaan dat een Engelse ad vocaat als adviseur zou optreden van de verdedigers, dat wil zeggen, dat hjj dus niet in rechtstreeks contact met ver dachte zou staan. Hy zou buiten de rechts zaal kunnen helpen, meende rechter Maenkom. De officier van Justitie, Sunarjo, wees er op, dat er geen wettelijke bepalingen zijn, die de positie van een buitenlander als rechtstreeks verdediger regelen. Bij de besprekingen van de kwestie van de verdediger tijdens de terechtzitting bleek nog, dat mr Bouman aan mevrouw Bouman, die alle zittingen tot dusver heeft bijgewoond, machtiging had gege ven als raadsvrouwe op te treden. Des gevraagd verklaarde mevrouw Bouman echter, dat zij daartoe niet bereid is, in afwachting van een beslissing over de Engelse verdediger. De 26-jarige arbeider A. R. uit Maas tricht is gistermorgen tijdens het beklim men van een fabrieksschoorsteen van de aardewerkfabriek „Société Céramique" aldaar van een hoogte van 30 meter ge vallen. De man. die herstelwerkzaam heden aan de schoorsteen zou verrichten, is vermoedelijk onwel geworden. Hij was vrijwel op slag dood. Het bouwkundig weekblad „Cobouw" te Den Haag heeft in het begin van dit jaar een studieprijsvraag uitgeschreven voor een architectonisch ontwerp van een bankgebouwtje in een plattelandsgemeen te. Dit was de elfde prijsvraag in zijn soort door „Cobouw" uitgeschreven. De jury, bestaande uit de architecten prof. G. H. M. Holt. ir G. M. Leeuwen berg en W. Verschoor, heeft de eerste prijs toegekend aan de inzending van J. A. Smit te Den Haag. De tweede prijs kreeg J. van Beek te Rotterdam-Zuid. De der de prijs ging naar N. D. van Spanje te Den Haag. De vierde prijs werd gelijke lijk verdeeld tussen de inzenders E. C. Frangenheim te Wassenaar en W. J. Kraamer te Rotterdam. Op Vrijdag 20 en Zaterdag 21 Mei zul len de inzendingen worden geëxposeerd ln de kelder van het complex grafelijke zalen, Binnenhof 8 te 's-Gravenhage. De uitreiking van de prijzen aan de winnaars zal geschieden op Zaterdagmid dag 21 Mei in de kelderzaal op het Bin nenhof. (Van onze correspondent). Een tot nog toe onbekend gebleven Amsterdammer bestelde bij 'n conserven- fabriek te Standdaarbuiten in Noord- Brabant een grote partij bonen in blik ter waarde van ongeveer 11.000. De blikken werden, na ingewonnen adviezen, prompt geleverd, doch ze moeten nog betaald worden Achteraf bleek de borgstelling namelijk vals. Men had misbruik gemaakt van de naam van èen bonafide firma in de hoofd stad. De Rijkspolitie nam toen spoedig contact op met de Amsterdamse politie. In de haven werd nog een partij ter waarde van nagenoeg 4000 achterhaald. De rest was al scheep naar Duitsland. De bonen bleken tegen de normale prijs doorverkocht. De opkoper is echter voort vluchtig. Op de Oostenropese conferentie te Warschau, waar Rusland vertegen woordigd is door Molotof, Boulganin en Tsjoekof, die u hier v.l.n.r. aan de conferentie-tafel gezeten ziet. Tijdens deze conferentie verklaarde maar schalk Boulganin, dat er een einde moet komen aan de koude oorlog. (Van onze Utrechtse redacteur). Toen in 1919 het Episcopaat aan de St. Gregoriusvereniging de opdracht had ge geven een kerkmuziekschooi te stichten, stond het nog lang niet vast, dat deze tn Utrecht zou komen. Maar toch, de oude bisschopsstad was niet alleen door haar centrale ligging daarvoor het meest aan gewezen, ook door haar geschiedenis en traditie op het gebied van de kerkmuziek was z(j hiervoor gepraedisponeerd. Had niet de kapel van bisschop David van Bourgondic in de 15de eeuw onder de beroemde Jacobus Obrecht een Europese vermaardheid en klonk niet weleer in de majestueuze Dom de schoonste kerkmu ziek? Genoten ook niet in latere tijden het koor van de kathedraal aan de Lange Nieuwstraat en van andere kerken geleid o.m, door figuren als Jos Vranken en Jo- han Winnubst, een goede bekendheid? Hoe het zij, nadat in Maart 1925 de stich- tingsacte van de Ned. R. K. Kerkmuziek schooi was gepasseerd, deze werd 19 No vember van dat jaar geopend door wijlen Aartsbisschop Mgr H. v. d. Wetering in een vroegere kanunniken-woning, een fraai oud patriciërshuis aan de Plompe- torengracht te Utrecht. Daaraan is in 1939 het naastgelegen, evenzeer riante huis, toegevoegd. Door de oorlog kon dit laatste pand, waar in 1651 de Apostolische vicaris Phi- lippus Rovenius stierf en naar vermoed zelfs, hij onder de kelder begraven ligt, eerst in 1947 door Kardinaal De Jong worden ingezegend Ondanks het feit, dat vele bekende mu sici, zoals Paul Hupperts van het Utr. Stedelijk Orkest; André Rieu van het Maastrichts Stedelijk Orkest, de componist Herman Strategier en vele anderen, wier naam een goed klank in de wereld der muziek geniet, tot de oud-leerlingen van de Ned. R. K. Kerkmuziekschooi behoren, is.aan velen de eigen functie van dit insti'- tuut nog onvoldoende bekend. De viering Dr H. M. M. Fortmann, Aalmoezenier K.V.C. schrijft ons: De Katholieke Vacantiehuizen en Jeugdherbergen Centrale zal zeer binnen kort haar tehuizen weei openen voor alle Katholieke jongeren vanaf 14 jaar. Zoals ieder jaar is er echter behoefte aan vrijwillige leiders en leidsters. Daarom nodigt het Bestuur der K.V.C. personen van minstens 25 jaar, die bereid zijn minstens veertien dagen in een jeugdherberg als leider of leidster op te treden in het komend seizoen, van Juni tot September uit, om zich daartoe op te geven bij da K.V.C., (Nachtegaal straat 60 bis, Utrecht, Tel. 20756). Per sonen van 20 jaar af kunnen als assis tentie) en meisjes bovendien nog als kookster geplaatst worden. Nadat over hen gunstige informaties zijn ingewonnen en nadat zij de nodige richtlijnen heben ontvangen, kunnen zij dan in een der tehuizen worden aange steld. Reiskosten en verblijl in de jeugdher berg zijn voor rekening van de K.V.C., terwijl een klein zakgeld wordt verschaft. zich een cTipnno ir December j wederrechtelijk te VipUk5'000 Bel2ische Uitspraak over ei4 dageeS.t0egeëigend' Enkele dagen geleden heeft de Maas trichtse recherche drie mannen aange houden, nl. de 33-jarige T. P. S„ werk zaam bij een houthandel aldaar, de 26- jarige C. T. S. en de 35-jarige C. F. v. d. W Gedrieën zouden zij gedurende ge ruime tijd een aanzienlijke hoeveelheid timmer- en eubelhout uit de opslagplaats van de houthandel hebben weggehaald. Een deel van het gestolene hebben zij verkocht, een ander deel verwerkt. Zij war en zelf vaklui. De totale waarde van het verdwenen hout wordt geschat op circa 5000. Te Heel (L.) viel Donderdagmiddag de 59-jarige dakbedekker H. V. uit Heel van een 12 meter hoog dak van het St Anna- gesticht. Hij werd door deze val vrijwel onmiddellijk gedood. Het slachtoffer, dat gehuwd was en vier kinderen had, waar van er drie zijn getrouwd, was reeds onge veer 40 jaar dakbedekker bij het gesticht. De twee panden aan de Plompetoren- gracht te Utrecht waar de R. K. Kerk muziekschooi is ge vestigd.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1955 | | pagina 7