m Sprookjesachtig feest in Koning Boudewijn naar de Congo Tito becommentarieert het aan gekondigde bezoek uit Moskou Molotof geeft accoord voor Grote-V ier conferentie Nadere bijzonderheden blijven ter regeling over de Zondag werd overspanning achtste Congres Internationale K.A.B. Ontspanning in de wereld. Groot werk staat voor de deur NA ZEVENTIEN JAAR: „Liever verhongeren dan hulp onder voorwaarde" Overwinning voor Adenauer Rode „NATO"- verdrag getekend Tijdens voor-overleg te Wenen Maandag 16 Mei 1955 DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN Cao Dai-paus accoord met junta Hardnekkige brand op Liberiaans schip Geen Nederlandse tomaten BELGISCHE WIJNBOUWERS PROTESTEREN Joegoslavisch-Griekse militaire besprekingen Geen collectieve paspoorten meer Circus Althoff ontkwam aan ramp Brug over Moerdijk einde Juni voltooid Eigen principiële vakbonden wel gewenst maar WEERBERICHT V- In de Rotterdamse haven Verkiezingen in R ijn land-P al tz O. Duitsland niet in opperbevel Molotof had Zaterdagavond wel na Belangrijke wijziging in de pasfornialiteiten HOGE PRIJS UIT DE STAATSLOTERIJ Felle brand naast staltenten in Gouda van heden- tot morgenavond, luidt: e weerverwachting van het K.N.M.X., geldig Aanvankelijk opklaringen, matige tot zwakke Zuidwestelijke wind en plaatselijk nachtvorst. Later vrij koud weer met töene'mende bewol king, plaatselijk enige regen en matige tot vrij krachtige Zuidoostelijke wind. Dinsdag- 17 Mei: Zon op 4.47 uur, onder 20,31 uur. Maan op 2.18 uur, onder 15.03 uur. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT OOSTENRIJK HERKRIJGT ZIJN ONAFHANKELIJKHEID Oostenrijk heeft zijn vrijheid terug. Om half twaalf gistermorgen, terwijl alle kerk klokken in het gehele land begonnen te luiden, hebben de ministers van buitenlandse zaken van e Grote Vier en hun Oostenrijkse ambtgenoot, dr l'igl, in het paleis Belvedère te Wenen hun handleke- ninven veplaatst onder het staatsverdrag, dat aan Oostenrijk na 17 jaar bezetting zijn souvereiniteit teruggeeft. Met gouden pennen, waarop de inscriptie „V ïen, 155—1955" was aangebracht, ondertekenden de ministers het verdrag. Zij krijgen ieder een pen ais souvenir. Een zesde exemplaar zal ter herinnering aan de heuglijke gebeurtenis in het Oostenrijkse staatsarchief worden bewaard. rnLaflseli?r^'u aaL,-e? ahe leden van zijn s gering hebben gistermiddag in de Oude vfP £s^aal een Plechtige H. gecelebrefra 8dnbyge.WOO"d- ,welk,e AartsbisschoD va. t,?°°r de kardinaal- InuiLer De MkL WenelL ™gr Theodor bijgewoond door i?e DeUm Werd 00k buitenlandse zak Britse minister van en diens Fran de beer MacMillan, Pinay Se ambtgenoot, de heer In tiet prachtig beeft de Oost Paleis van Schönbrunn av°nd ongeveo -,ri;&se regerinS gister- de ministers va I 00 easten. onder de „Grote Vie u buitenlandse zaken Ak iv, LI ontvangen. Wei-a i toen het paleis bewoond danot r de keizers van Oostenrijk, hel ln de reusachtige spiegelzaal met ■"aar geweldige kaarsenkronen honderden Paren oude Weense walsen. In de grote galerjj, waar eens Mozart placht te spe len voor keizerin Maria Theresia. bewo gen de ministers der „Grote Vier" zich te midden van de andere gasten. Ook buiten het paleis was het feest, al was het door de gestaag vallende regen ook practisch onmogelijk de openlucht- bals doorgang te laten vinden. De Oostenrijkse bondskanselier, dr Ju lius Raab. heeft gisteravond in een radio toespraak verklaard, te hopen, dat het vredesverdrag spoedig zal worden be krachtigd en dat de bezetting van Oosten rijk nog vóór het einde van dit jaar afge lopen zal zijn. „Laat ons hopen, dat Oostenrijk het eerste land is dat met zijn bevrijding, yoordeel heeft gehad van een ontwikke ling. die zou moeten leiden tot een einde ^an de koude oorlog", zo zeide de bonds kanselier De Oostenrijkse regering heeft giste ren, overeenkomstig een Zaterdag j.l. aan Bovïelrussische minister van buiten- dse zaken Molotof gedane belofte, een Na afloop van de otidprtekeningsplcc.iltigheid ver toonden de vijf ministers zich op het balcon van het paleis Belvedère. Door een ontzaglijke menigte Weners werden zij toegejuicht en met vlaggetjes toe gewuifd. De toejuichingen zwollen aan tot een orkaan, toen minister Figl, breed glimlachend, met 't zojuist getekende verdrag naar de mensen zwaaide. Communisten, die zich onder de menigte gemengd hadden, trachtten spreekkoren te organiseren om Molotof toe te juichen. Doch meer succes hadden spreekkoren ter ere van „Alle vier!" of van minister Figl, De grond in het park Belvedère lag bezaaid met door vliegtuigen uitgeworpen communistische vlug schriften, waarin, enigszins als mosterd na de maal- tijdj gepleit werd voor de neutraliteit van Oostenrijk Het Zuidvïetnamese persbureau meldt, dat Pham Cong Tae, de „paus" van de Cao Dai-secte, na een gesprek met leden van de revolutionnaire junta verklaard heeft, voorstander te zijn van een republikeins regiem in Zuid-Vietnam. Hij schaarde zich ge heel achter de junta. Dit standpunt van Pham Cong Tae, voorzitter van het „verenigd front van nationalistische krachten", contrasteert scherp met de houding van verzet, waarvan hij vroeger tegenover de re gering, blijk gaf en met de critiek, welke hij heeft geoefend op de Cao- distische generaals Trinh Minh The en Phoeong, toen deze zich aan de zijde van premier Diem schaarden. (Telefonisch van onze correspondent) BRUSSEL, Zondagavond De jonge koning der Belgen is heden middag om vijf minuten over vijf per Sabena-DC6 voor het brengen van zijn eerste officiële bezoek aan de Congo ver trokken. De thans begonnen reis van de koning der Belgen is groots van opzet. Reeds sedert een week bevinden zich veertig Belgische en buitenlandse journa listen voor de reportage er van in de ko lonie. Daarnaast zijn evenveel fotograten, radio- en televisie-reporters vertrokken. Voor zijn vertrek van vliegveld Meis broek heeft de koning eerst in het Cen traal Station de electrische trein in ge bruik gesteld, die voortaan de kantoren van de Sabena-maatschappü in de stad rechtstreeks met het vliegveld zal verbin den Deze trein vertrekt vanuit een tun nel vlak onder het Sabena-gebouw, en is van daaruit met een roltrap te bereiken In het station werd de koning opgewacht dooj- ai de leden van de regering met uit zondering van twee ministers, die zich ter voorbereiding van de koninklijke reis reeds in de Congo bevinden Met de trein bereikte de vorst de vlieghaven Meis broek Ook wü bevonden ons in die trein, die de afstand naar het vliegveld in iets meer dan twintig minuten aflegt wat later tot vijftien S zestien minuten moet worden verminderd. Op het vliegveld waren plus minus twee duizend personen aanwezig om het ver trek van de koning mede te maken. Er bevond zich o.m. de kardinaal-aartsbis schop van België, die door de meeste le den der regering werd gegroet. Intussen waren met hofauto's uit het kasteel te Laeken aangekomen koningin Elizabeth, koning Leopold, prinses Liliane, de jonge prinses Maria-Christina en de prinsen Albert en Alexander, van wie de koning in het vliegtuig zelf afscheid nam Er was veel zon, maar ook een hevige wind. die op een gegeven ogenblik de kalot van de kardinaal enkele meters ver meenam. Tot aan de Belgische grens werd het vliegtuig geëscorteerd door twaalf legervliegtui gen. Koning Boudewjjn zal in de kolonie een bijzonder lange reis maken, per vliegtuig, per boot en per auto. Hij zal een dertig steden bezoeken. Zijn programma ver meldt o.m. inspecties van het leger, kranslegging godsdienstige plechtighe den, w.o. een Te Deum Dinsdag a.s. in de kathedraal van Leopoldstad, een ont vangst door de inlandse bevolking in Leo poldstad. het bijwonen van een H. Mis in een kerk in de inlandse wijk een bezoek aan de zwarte koningen van Ruanda en Urundi. bezoek aan de militaire basis van Kamima. aan de uraniummijnen en aan Glovadium, het Congolese centrum dei- Leuvense „Alma Mater", waar de vorst door de rector-magnificus van Leuven mgr Van Wayenbergh zal worden ont vangen. Koning Boudewijn wordt eerst op 12 Juni a.s. te Brussel terugverwacht. (Van onze verslaggever). Om half twee gisternacht is de Rotter damse brandweer met een autospuit en twee blusboten uitgerukt om hulp te bie den aan het 7.238 br. t. metende Libe riaanse stoomschip „Ocean Alice", dat ligt gemeerd in de Waalhaven bij Swart- touw's Havenbedrijf. In de lading, die be stond uit een mengsel van ijzerkrullen en olie was brand uitgebroken, waarschijn lijk tengevolge van broeiing, welke reeds op zee was ontdekt. Omdat het onmoge lijk was de vuurhaard geheel te blussen, werd terstond, onder het waakzaam oog van de brandweer, begonnen met het los sen. Nog de gehele dag is de „Ocean Alipe", eigendom van Ocean Carriers Incorpora tion Monrovia (Zuid-Liberia), een zorgen kindje geweest van de Rotterdamse brand weer die de lading gedurig nat hield. De brandboten van de havendienst, die assistentie verleenden, konden zich ech ter omstreeks zes uur terugtrekken. wie van ontwerp-verklaring gepubliceerd, waarin zij zegt. dat Oostenrijk „ten eeuwigen dage" neutraal zal blijven en geen mili taire bondgenootschappen zal aangaan. De verklaring zal door het parlement moeten worden goedgekeurd. Molotof had Zaterdagavond op het laat ste ogenblik nog 'n eoncessie aan Oosten rijk gedaan. Hij stemde er nl. mee in, dat een passage uit het verdrag werd Se" schrapt, waarin stond, dat Oostenrijk zich niet kon onttrekken aan „een zekere ver antwoordelijkheid" voor de in de oorlog gespeelde rol. De vereniging van Belgische wijnbou wers heeft Zaterdag in de hallen van Overjjse een vergadering gehouden als protest tegen de invoer van Nederlandse tomalen. De Belgische wijnbouwers heb ben de tomatenteelt als nevenbedrijf. Na afloop van de vergadering had op de Steenweg van Waver naar Namen een betoging plaats. Zestig vrachtauto's ver sperden het verkeer gedurende twee uur. De betogers verklaarden, dat dit een symbolisch gebaar was, hetwelk zij in nog belangrijker mate zullen vernieuwen in dien geen onmiddellijke voldoening wordt gegeven. Zij besloten zich naar de Beigi- sehe-Nederlandse grens te begeven om de invoer van de Nederlandse producten te verhinderen. De christen-democratische party van bondskanselier Adenauer heeft gisteren bij de Landdagverkiezingen in de staat Rijnland-Paltz de absolute meerderheid behaald. Zij kreeg 51 van de honderd ze tels, acht meer dan in de oude Landdag. De vrye demoeraten (liberalen), die in de oude Landdag met de christen-demo craten samengingen, kwamen van negen tien op dertien zetels. De socialistische oppositie kreeg 36 zetels in de plaats van de 38 zetels in de vorige Landdag. Aan verkiezingen, de eerste sinds W est-Duitsland souverein is geworden, nam ongeveer zeventig procent van de twee millioen stemgerechtigden deel. Een van de resultaten van deze verkie zingsuitslag is. dat dr Adenauer op de vier stemmen, die Rijnland-Palts in de Bondsraad heeft, kan rekenen, wanneer de wetsvoorstellen betreffende de op te richten strijdkrachten aan de orde komen, bij weike procedure een meerderheid van twee derden vereist is. In percentages uitgedrukt was de stem verhouding als volgt: Christen-democra ten 46.8 procent (in 1951: 39,2 procent en bij de Bondsdagverkiezingen in 1953: 52.1 procent); Sociaal-democraten 31.7, procent (43 en 27.2) procent); Vrije de mocraten (liberalen) 12.7 procent (16.7 en 121 procent). Tijdens een bijeenkomst te Pula, in Istrië, verklaarde maarschalk Tito gisteren, dat de 'komende besprekingen met de Sovjet-Unie een van de meest waardevolle bijdragen tot versteviging van de wereldvrede zullen vormen. „Wij hebben aan onze gesprekspartners te kennen gegeven, dat wij willen onderhandelen op basis van gelijkheid en als een onafhankelijk land. Niemand zal zich met onze binnenlandse aangelegenbeden mogen inlaten. De besprekingen zullen voor bet forum van de gehele wereld worden gevoerd Het Westen zal weten, waarover zij gaan", aldus Tito. De president verwelkomde het „ge durfde besluit" tier Sovjetleiders om naar Belgrado te komen om daar te spreken „over onopgeloste vraagstuk ken en normalisa1e der Joego-Slavisch- Russische betrekkingen". Tito beklemtoonde, dat de betrekkin gen van Joego-Slavië met de Sovjet- Unie en de Oosteuropese staten zowel als met de Westelijke landen nauw die ten te zijn. Joego-Slavië zou evenwel niet tot het ene of het andere blok toe treden daar de wereldvrede door blok vorming in gevaar zou worden ge bracht. „Wij geven de voorkeur aan samen werking en een vreedzaam naast el kander bestaan, ongeacht de politieke instellingen dei* verschillende landen zo zei Tito. De maarschalk zeide voorts „optimis tisch" te zijn over de toekomst der Joego-Slavisch-Itahaanse betrekkingen In de loop van zÜn rede zeide Tito voorts Joego-Slavië is de Westelijke bondgenoten, en sPe(;iaal de Verenigde Staten, erkentelijk voor de verleende hulp, doch het zal nimmer instemmen met het verbinden van voorwaarden aan hulpverlening. Men heeft gepoogd op een zeer moeilijk tijdstip, toen er hongersnood in ons land dreigde, voor waarden aan de hulpverlening te ver binden. Wij hebben toen gezegd, liever te zullen verhongeren, dan hulpverle ning onder voorwaarden te aanvaar den". Inmiddels is van gezaghebbende zij de te Belgrado verklaard, dat Joego- He premiers van dè Sovjet-urn zes andere Oost-Europese commLfi tische landen hebben Zaterdag' i' Warschau de verdragen tot oprichting van hun „Oosteuropese Naio" sefe. kend. De Russische maarschalk Konjef werd benoemd tot chef van het ge meenschappelijk opperbevel, dat krachtens het militaire verdrag zal morden ingesteld en dat te Moskou hoofdkwartier zal hebben. Opvallend is, dat Oost-Duits land ttiet vertegenwoordigd is iti het ge- meenschappelijk opperbevel. Een communiqué, 'dat na afloop van de on"-ertekeningsceremonie werd uit gegeven, verklaarde, dat de kwestie van O.-Duitslands deelneming aan het opperbvel „later" zou bestudeerd worden. Oost-Duitsland is wél vertegen woordigd in het parallelle veiligheids- verdrag. Het veiligheidsverdrag verbiedt de deelnemers zich bij andere coalities aan te sluiten of overeenkomsten aan te gaan, die strijdig zijn met de bepa lingen van het pact. Het verdrag staat voorts voor elk land open, ongeacht zijn politieke of ec-'onomische beginselen. Bij een aanval een dreigende aanval op een der 'eden zullen de anderen onmiddellijk ®ulp bieden. De Sovjet-Unie heeft de uitnodiging van de Westelijke „Grote Drie om deel te nemer aan een vier-inogendhedenconferentie aanvaard. Minister Molotof deelde dit Zaterdagavond mede aan zijn drie Westelijke collegaV tij ens een bespreking ten huize van de Amerikaanse ambassadeur ip \v enen. Minister Molotof heefts leclits V ier-conferentie kunnen een „algemeen" accoord voor de Grote geven. Hij had geen voldoende instructies om mede te werken aan een vaststelling van bijzonderheden aangaande tijd en plaats. Wel was Molotof hel er mede eens, dat de conferentie in Juli of Augustus gehouden zou moeten worden. Men neemt aan. dat deze bijzonderheden langs de gewone diplomatieke weg geregeld zal worden, of mogelijk ook tijdens de herdenking van de ]0e verjaardag van de V. N„ die van 20 tot 26 Juni in San Francisco herdacht zal worden, en waarbij de vier ministers, naar verluidt, wederom aanwezig zouden zijn. De ministers weer uit Wener zijn inmiddels alle vertrokken. Naar verluidt hadden de Westelijke minis- te-jehoopt op meer concrete punten ,,)f Molotof tot overeenstemming te ".omen, doch blijkbaar bezat deze met voldoende volmachten. mens zijn regering het voorstel gedaan om de conferentie der regeringsleiders m Wenen te houden. De Westelijke ministers wezen dit echter af, omdat zij, naar verluidt, vreesden, dat bij een bespreking van het Duitse probleem het voorbeeld van een neutraal Oostenrijk te veel op de achtergrond zou staan. Volgens Amerikaanse kringen stelde minister Dulles, gesteund door Mac Millan en Pinay, Lausanne, in Zwit serland, voor. De Westelijke ministers legden, evenals in hun nota aan Moskou, er de nadruk op, dat de conferentie van regeringsleiders te kort zou duren voor het nemen van besluiten over speciale kwesties. Molotof maakte daartegen geen bezwaren. Hij deed, in tegenstelling tot sommige verwach tingen, ook niet het voorstel om pre mier Tsjoe en Lai van communistisch China tot de conferentie uit te nodigen. Tijdens de bijeenkomst der minis ters heerste er een „buitengewoon hartelijke sfeer". Er werden tijdens het diner vele toasts uitgebracht. Luitenant-generaal Dovaschef van de Griekse generale staf, zal 23 dezer vergezeld door twee andere generaals en een admiraal, naar Belgrado ver trekken voor niet-officiële besprekin gen met Joegoslavische ambtgenoten over de militaire samenwerking tussen Griekenland en Joego-Slavië. Slavië zijn voornaamste westelijke vrienden Amerika, Engeland, Frankrijk, Griekenland en Turkije de vaste verzekering heeft gegeven, dat het gesprek met de Sovjet Unie de betrekkingen met deze landen beslist niet ongunstig zal beïnvloeden. De voorzitter van de Amerikaanse Senaatscommissie voor buitenlandse zaken, senator Walter George, ver klaarde Zaterdag, dat, indien maar schalk Tito toezegt een „absolute neutraliteit" tussen Oost en West in acht te zullen nemen, de Verenigde Staten zich genoodzaakt zullen zien De regering heeft het is misschien goed eraan te herinneren bepaald, dat in 1955 niet meer op collectieve pas porten kan worden gereisd. Thans moet daarom iedere toerist naar het buiten land in het bezit zijn van een geldig pas poort. behalve voor België en Luxem burg. Voor het bereizen van deze twee landen kan men volstaan met een geldig Bewijs van Nederlanderschap of een verlopen paspoort, dat op de datum waarop men terugkeert, niet ouder mag zijn dan 7 jaar, gerekend van de datum van uitgifte of de datum van de laatste verlenging. Het gevolg van deze maatregel zal zijn, dat gedurende de zomermaanden zeer velen een pas zullen aanvragen. In de grote plaatsen zal men bij het aanvra gen urenlang in de rij moeten staan, en het zal misschien weken duren eer men zijn paspoort kan afhalen. Daarom, indien u van plan is deze zomer op reis te gaan. vraag dan reeds nu uw paspoort aan. Het zal u veel tijd en ergernis be sparen. Om de kosten behoeft u het niet te laten. In de meeste gemeenten bere kent men ongeveer f 5.—. Het paspoort dat u er voor verkrijgt heeft een geldig heidsduur van vijf jaren. Bij de heden gehouden trekking van de Staatsloterij viel een prijs van 35.000 op lot no. 1888. hun militaire en economische bi.i stand aan Joego-Slavië „aan een nieuw onderzoek te onderwerpen" De senator zeide te vermoeden, dat maarschalk Boulganm zal trachten Joego-Slavië te neutraliseren. Het circus Franz Althoff is Zondagmid dag ternauwernood aan een ramp ontko men. Tijdens de middagvoorstelling te Gouda ontstond door nog onopgehelderde oorzaak een felle brand in een berg stro en mest. opgestapeld te midden van een carré van staltenten, waarin zich bijna 500 dieren bevonden. Het vuur woedde op slechts drie meter afstand van de kame- lenstal en vlak bij de olifantenstal. De Goudse brandweer en het circuspersoneel hebben met vereende krachten het vuur gegiust, terwijl de dieren die juist gereed waren gemaakt voor een optreden, in pa niek over het térrein holden. Met schop pen en dekzeilen werd de brand tenslotte bedwongen. De voorstelling ondervond door dit alles geen vertraging. De laatste overspanning, die de N.V. 1 Bijker's Aannemingsbedrijf te Gorinchem Het in Düsseldorf gehouden congres der Internationale van de katholieke arbeidersbeweging is gisteren uiteen gegaan, zonder in zijn resoluties een direct antwoord te geven op de meest besproken kwestie, namelijk of de katholieke arbeiders ook in Duitsland hun eigen vakbonden zouden moeten oprichten. Afgevaardigden uit Duitsland, Ne derland en België hebben zich op het congres uitgesproken vóór eigen christelijke vakbonden. Daarentegen spraken Italiaanse afgevaardigden de overtuiging uit, dat de katholieke ar beiders in neutrale eenheidsvakbonden meer zouden kunnen bereiken dan in eigen vakorganisaties. Het internationale congres heeft het resultaat van zijn besprekingen neer gelegd in een aantal resoluties, waarin wordt verlangd: een principiële her vorming van de betrekkingen tussen arbeiders en ondernemers, rechtvaar dige verdeling van het nationale in komen, bevordering van de persoon lijkheidsvorming onder de arbeiders en deelneming der arbeiders aan de verantwoordelijkheid, die het gevoel zou wegnemen, dat de arbeidersklasse afzijdig staat. Een regelrechte beant woording van de vraag naar eigen vakbonden gaven de resoluties niet, tenzij men deze lezen wil uit de aan beveling dat alle landen over sterke christelijke arbeidersbewegingen moe ten beschikken, die zouden moeten werken op alle terreinen der arbei derswereld. voor de nieuwe spoorbrug over het Hol- landseh Diep in de werkhaven bij Wil lemsdorp heeft gemonteerd, is Zondag op haar plaats gelegd. Dit nieuwe brugdeel, dat weer een oude boogoverspanning ver vangt. Is zo geplaatst, dat het gerekend van de Dordtse kant het zesde is van de tien, waaruit de nieuwe spoorbrug zal be staan. De firma Penn. en Bauduin. waar van de twee nieuwe overspanningen zijn, die aan de Zuidelijke oever van hei Hoi- landseh Diep liggen, zal nu de brug met nog twee sebakels completeren Waar schijnlijk zal het negende brugdeel begin Juni op de pijlers worden gelegd, waarna enkele weken later het tiende en laatste zal volgen. Het vervoer van deze brugdelen van de werf van Penn en Bauduin te Dordrecht over Oude Maas en Merwede za] tot bij zondere maatregelen nopen Daarbij zal 'n overspanning van de spoorbrug bii Slie- drecht tijdelijk moeten verwijderd om het transport doorgang te kunnen verlenen. De werkzaamheden, die het leggen van de achtste overspanning met zich mee bracht. verliepen weer geheel volgens plannen Men had op enige stagnatie ge rekend in verband met de enigszins ho gere dan normaal zijnde waterstand in het Hollandsch Diep. De vertraging was echter niet noemenswaard en omstreeks elf uur zat het nieuwe brugdeel vast op de pijlers. De stremming op de lijn Dordrecht—Lage Zwaluwe. die in de nachtelijke uren was begonnen kon omstreeks half drie Zondagmiddag weer worden opgeheven.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1955 | | pagina 1